Deze week: 0o?4 #10?5 Het museumschip Mijn Genoegen startpunt tiende Oosterschelderace Ambitieus woon- en recreatieplan voor krekengebied bij Ouwerkerk 149 ^1?7 ^1?4 Bergsediepsluis heeft zout-zoetscheiding Collecte Woord en Daad voor project Vadarevu Op vrijdag 13 en zaterdag 14 mei Explosief in kanaal Visserijdag-en Urk Met uitzichttorenwatersnoodmuseum en kano-mogelijkheden Kinderserviezen uit oma's tijd te kijk in Blikvanger 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Op vrijdag 13 mei om 12.30 uur gaat in Zierikzee de Oosterschelderace met traditionele zeilschepen van start. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Op vrijdag-13 en zaterdag' 14 mei wordt vanuit Zierikzee voor het tiende achtereenvolg-ende jaar de Oosterschelderace gehouden. Het museumschip Mijn Genoegen van de stichting Museumhaven Zie rikzee fungeert dit jaar als startschip voor de race van traditionele zeilschepen op de Oosterschelde. De Oosterschelderace wordt zoals gewoonlijk omgeven met een aantal evenementen op de wal en het water. Zo is er vrij dag van 15.00 tot 18.30 uur le vende muziek in de binnenstad van Zierikzee en aan de haven. Zaterdag kunnen belangstel lenden deelnemen aan een ma ritieme rondwandeling door Zierikzee onder leiding van een VW-gids. De wandeling kan worden gekoppeld aan een rondvaart met de Stad Zierik zee. De klippers, tjalken, kotters, hoogaarzen, botters, klippera ken en andere traditionele zeil schepen die kunnen deelnemen aan de Oosterschelderace wor den ingedeeld in drie catego rieën: grote schepen, kleine schepen en kotters/Noordzee- bottex-s. Onder de deelnemers bevinden zich onder meer de Yerseke 36 van de stichting Be houd Hoogaars en drie klip pers van meer dan 34 meter lang. Eigenaren van traditio nele zeilschepen kunnen zich nog tot en met vrijdagmorgen 13 mei voor de race inschrijven in café de Gekroonde Suiker biet aan de Nieuwe Haven. Daar kan men ook informatie krijgen over de Oosterschelde race. De zeilrace wordt vrijdag ge houden ten westen van de Zee- landbrug en zaterdag ten oos ten van de brug. De stichting Museumhaven Zierikzee heeft haar klipper Mijn Genoegen beschikbaar gesteld als 'start punt'. Het schip ligt vrijdag bij de ingang van de Oosterschel- dehammen, schuin tegenover de Heerekeet en zaterdag naast de Zeelandbrug aan de kant van Ouwerkërk. Leden van de vereniging Vrienden van de Museumhaven Zierjkzee kun nen op een van de dagen mee; varen met het startschip. De afdeling Zierikzee van de ANBO (Algemene Nederland se Bond voor Ouderen) viert haar veertig-jarig bestaan door de Oosterschelderace zaterdag te volgen vanaf de rondvaart boot Stad Zierikzee. Ook ande re belangstellenden kunnen mee op de boot. Tijdens de vaart wordt verslag gedaan over de scheeptypes, hun zeil voering en manoeuvres. Ook meezeilen als.opstapper op een van de zeilschepen is dit jaar mogelijk. Nadere informatie over dit alles kan men krijgen bij de organisator van het eve nement Zeilvloot De Zeeuwse Stromen, telefoon 01110-15830. De winnaars van de Ooster schelderace worden zaterdag om 20.00 uur bekend gemaakt aan boord vdn de rondvaart boot Stad Zierikzee. Direct daarop aansluitend is de prijs uitreiking en wordt een feest avond gehouden met muzikale begeleiding van het Cocktail Combo. HANSWEERT - Dinsdag om ongeveer 17.00 uur werd een explosief opgedregd uit het Kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert. Dat gebeurde bij dregwerkzaamheden, waar mee het kanaal op diepte werd gebracht/gehouden. Om 20.15 uur werden de oprui mingswerkzaamheden begon nen door de duik- en demon- teerploeg van de Koninklijke Marine uit Vlissingen. Het betrof een Engelse vlieg tuigbom, een zogenaamde 500 ponder. De bom was nog geheel intact. De ontsteking moest er worden uitgehaald, omdat ver voer anders te gevaarlijk was. In verband hiermee werd alle verkeer in de omgeving stilge legd. Vanaf 20.30 uur werd het verkeer stilgelegd op de we gen, die vlak langs het kanaal lopen. Om 21.00 uur werd ook het scheepvaart- en treinver keer stilgelegd. Het treinver keer liep enkele minuten ver traging op. Om 21.07 uur was de ontsteking verwijderd. De duik- en. demonteerploeg ver voerde de bom op veilige wijze naar Vlissingen. URK - Zaterdag 7 mei gaan de Visserijdagen in Urk van start. De Urkse Visserijdagen worden zaterdag 14 mei afge sloten met de Nationale Dag voor de Zeevisserij. Zaterdag 7 mei gaat het pro gramma van de Urkse Visserij dagen van start met een kranslegging bij het Vis sersmonument. Dinsdag 10 mei wordt het programma vervolgd met de opening van de visserij- beurs Urk Vist in het gemeen telijk visafslaggebouw. Men kan van 14.00 uur tot 21.00 uur terecht op deze expositie. Woensdag 11 mei staat in het te ken van de sport. Gepland staat een visserij vijfkamp tus sen de vijf visserijscholen, roeiwedstrijden, een wedstrijd vis herkennen en touwtrek ken. Op het haventerrein wordt boeten, schiemannen en split sen gedemonstreerd. Aan het einde van de middag verzorgt het politiehonden- en motor- team een demonstratie, 's Avonds mag het plaatselijke brandweerkorps een staaltje van zijn kunnen ten beste ge ven. Donderdag zingen de Ur- ker koren in De Schelp. Vrijdag 13 mei is er onder meer een bra derie, wordt er een Europese Rookwedstrijd en een Scholfi- leerwedstrijd gehouden. 's Avonds laat is er een groots vuurwerk op de Dormakade. De Urkse Visserijdagen wor den afgesloten met de Nationa le Dag voor de Zeevisserij. OUWERKERK - Aansluitend op de Ontwikkelingsvisie Ouwerkerk, waarmee de gemeente Duiveland de mogelijkheid schept om de recreatie rondom Ouwerkerk uit te bouwen, heeft UBA project ontwikkeling BV een ambitieus plan gemaakt. Het gaat om een ongeveer 37 hectare omvattend gebied ten zuidwesten van Ouwerkerk, dat zich uitstrekt vanaf de rand van het dorp tot en met het krekengebied. Ruim de helft van dat gebied is verdeeld in grondkavels waarop zo'n 280 recreatiewoningen en vijftig woningen voor perma nente bewoning zijn gepland. Die laatste maken deel uit van de, door de gemeente geplande, dorpsuitbrei ding van Ouwerkerk en zijn dan ook het dichtst bij de bestaande dorpskern gesitueerd. De bouw van de vijftig perma» nente woningen zal naar ver wachting gespreid worden over een periode van ongeveer tien jaar. Ook de bouw van de re creatiewoningen gebeurt in fa ses. De eerste fase omvat 98 wo ningen. Met name tussen de re creatiewoningen is heel veel groen en water gesitueerd. De projectontwikkelaar wil daar mee inspelen op de in de Ont wikkelingsvisie Ouwerkerk opgenomen voorwaarde dat het uitbouwen van de recreatie het bijzondere karakter van het krekengebied niet mag aantasten. Het woon- en recrea tieplan kreeg de naam 'Wonen in het bos' mee. Het uitgangs punt is 'natuurlijk' wonen in het bos en recreëren rond het krekengebied. Watersnoodramp Behalve de bouw van perma nente- en recreatiewoningen omvat het plan ook een aantal voorzieningen voor dagrecrea tie. Zo wil men ter plaatse van de caissons een thema-museum maken over de Watersnood ramp in 1953. In het natuurge bied, net buiten de kreken zou een uitkijktoren gebouwd moeten worden, waarheen een wandelpad loopt met halver wege een fiets/voetgangers brug over een van de kreken. Kano-voorzieningen Verder omvat het plan 'Wonen in het bos' de aanleg van rui- Plattegrond van het uitbreidingsplan ten zuidwesten van Ouwerkerk. waarin zowel permanent te torpaden door het grocnge- bewonen woningen als recreatiewoningen gebouwd zouden worden. bied, het ontwikkelen van ka novoorzieningen in het kreken gebied en de verbetering van de visstekken. Ook is het de bedoeling om een loopverbin ding te maken tussen het kre kengebied en de Oosterschel- de-oever. Tenslotte zou ten be hoeve van de dagrecreanten het bestaande Oosterschelde- strandje moeten worden uitge breid. Parkeerterrein In het gebied ligt nog een boer derij die men daar wil houden. In de nabijheid daarvan wil men een parkeerterrein aan leggen voor bezoekers van het gebied. Omdat de nadruk komt te liggen op 'wonen in het groen' komt het merendeel van de nieuw te bouwen recreatie woningen niet direct aan het water te liggen. Vele voetpaden en groenopeningen in de bui tenste bebouwingen moeten het voor de bewonei-s gemakke lijk maken om bij de oevers van de kreken te komen. Het plan omvat tenslotte de aanleg van axtra bos en waterpartijen. Te grootschalig Tijdens een besloten vergade ring van de Duivelandse ad viescommissie algemene zaken bleek dat de commissieleden het project 'Wonen in het bos' iets te grootschalig, maar zeker de moeite waard vonden. De commissie vond- met name het aantal geplande recreatiewo ningen in het gebied te groot. ,,Het is op zich een goed plan, maar de kavels voor de 98 re creatiewoningen van de eerste fase vinden wij te klein. Wan neer het om wonen in het bos gaat moeten de stukken grond waarop de woningen komen ook maar flink groot zijn", al dus de Duivelandse burge meester A. Bergshoeff. Hij had geen moeite met de andere voorzieningen die in het plan zijn opgenortien. De burge meester kon niet zeggen wan neer het plan 'Wonen in het tos' eventueel wordt gereali seerd. ,,Dat hangt van zoveel factoren af. Het provinciaal be stuur en Staatsbosbeheer moe ten er nog naar kijken. Wan neer die akkoord zouden gaan volgt nog de hele procedure voor bestemmingsplanwijzi- ging"' OOSTERSCHELDE - De Bergsediepsluis voor scheepvaart tussen de zoute Oosterschelde en het zoete Zoommeer is sinds kort voorzien van een zout- zoetscheidingssysteem. Doel is zo weinig mogelijk zout water in het Zoommeer te laten. Een schutting naar het Zoommeer duurt hierdoor vier minuten langer. De Bergsediepsluis in de Oesterdam is 34 meter lang en 6 meter breed. Elk jaar passe ren hier 18.000 schepen, waar van 10 procent beroepsvaart. Bij het schutten van zout naar zoet kwam er telkens 500 ku bieke meter zout water in het zoete Zoommeer. Dit beteken de dat hier jaarlijks 40 miljoen kilo puur keukenzout in het zoete meer terecht kwam. Voor het inlaten van Zoommeerwa ter voor de landbouw mag dit echter niet te zout zijn. Doorspoelen van het Zoom meer met zoet water kan het zoutgehalte dan weer omlaag brengen. Doorspoelen gebeurt door bij de Volkeraksluizen zoet rivierwater in te laten en bij Bath water uit te laten stro men naar de Westerschelde. Het rivierwater bevat ook veel verontreiniging zodat het doorspoelen zoveel mogelijk moet worden beperkt. Door het zout-zoetscheidingssys- teem in de Bergsediepsluis hoeft nu 30 procent minder te worden doorgespoeld. Onder in de zijwand van de sluis zijn gaten gemaakt waardoor zout water wordt weggepompt naar de Oosterschelde. Een schut ting duurt hierdoor 4 minuten langer. Bij topdrukte kunnen hierdoor wachttijden ontstaan. Men wordt dan ook geadvi seerd de spits te mijden. In de zomer is de eerste schutting oip 7.00 uur en in de winter om 8.00 uur. De laatste schuttingen zijn zomers om 20.45 uur en in de winter om 17.45 uur. Bovendien ontstaat er in de kolk door het pompen een stroming en het water zakt 50 centimeter ver der dan men verwacht. Met het afmeren in de kolk moet daar mee rekening worden gehou den. Het zout-zoetscheidings- systeem ten behoeve van land bouw en milieu heeft Rijkswa terstaat 4 miljoen gulden ge kost. RENESSE - De vitrines in De Blikvanger in Renesse zijn gedurende de maand mei gevuld met een collec tie kinderserviezen uit grootmoederstijd. Het leeuwedeel van deze verza meling wordt geleverd door mevrouw R. de Reiger uit 's- Heer Arendskerke. Zij bezit onder meer een 'Piggelmee- serviesje' dat indertijd op de punten van Van Nelle thee en koffie bij eengespaard kon wor den. Ook heel wat Schouwen- Duivelandse dames hebben hun zorgvuldig bewaarde kin derserviesje voor een maand lang uitgeleend aan het oude blikken museumpje van Anne- marie Heiligers-Jansen. Hier onder bevinden zich enkele heel bijzondere, zoals een ser viesje in de vorm van een poes je en een Mickey Mouse-ser- vies. Maar ook een serviesje uit 1875 is in de collectie opge nomen. Dit serviesje verdient een ereplaatsje, omdat er uit de vorige eeuw maar weinig ser viesgoed bewaard is gebleven. Op de leestafel worden boeken neergelegd over oud speelgoed en serviesgoed. Dit alles wordt door bibliotheek De Schutse ter beschikking gesteld. Wie het kinderserviesgoed van na bij wil bekijken of wie een blik op al het kleurrijke blik wil werpen kan tot en met augus tus op dinsdag en donderdag in het museum aan de Capelweg (nummer 18) en wel tussen 10.00 en 12.00 uur terecht. In ju li en augustus is het museum ook op woensdag'van 13.00 tot 17.00 uur geopend. ZIERIKZEE - In de week van maandag 9 tot en met zaterdag 14 mei houdt het comité Schouwen-Duiveland van de reformatorische hulpstichting Woord en Daad een collecte in Westerschouwen, Midden- schouwen, Brouwershaven, Zierikzee en Bruinisse. De op brengst van de collecte komt ten góede aan de provinciale actie Zeeland helpt Vadarevu- vissers. Vadarevu ligt in de Indiase deelstaat Andhra Pradesh. Het plaatsje ligt aan de Golf van Bengalen. De inwoners leven in diepe armoede en veel kinde ren zijn er ondervoed. Het ge bied is al meerdere keren ge troffen door cyclonen, hetgeen door het ontbreken van duinen en dijken tot overstromingen heeft geleid. Woord en Daad is hier sinds en kele jaren bezig met een dorp sontwikkelingsproject om zo de levensomstandigheden te verbeteren. Zo is er sinds begin vorig jaar een nieuwe school. Dankzij financiële adoptie kunnen de kinderen hier lessen volgen. Ook kan de bevolking van Va darevu terecht in een zieken huisje .en worden er cycloon- bestendige huisjes gebouwd van betonblokken. Voor betere bewaarmogelijkheden van vis wordt een overdekte plaats ge bouwd om vis te drogen en ook wordt voorzien in een koeling en een verkoopruimte voor vis en een nettep- en botenrepara- tiewerkplaats. Daarnaast wor den alfabetiseringscursussen georganiseerd onder de vol wassen bevolking. De plaatse lijke bevolking voert deze plannen voor het grootste deel zelf uit. De gezamenlijke Zeeuwse comité's van Woord en Daad streven ernaar om dit, jaar 150.000,- bijeen te bren gen voor de vissers van Vadare vu. De collecte die volgende week op Schouwen-Duiveland wordt gehouden is een van de activiteiten daarvoor. De ge meente Duiveland is deze keer niet in het collecteschema op genomen omdat hier in maart reeds is gecollecteerd. Advertentie Tegen inlevering van uw Gouden Munt één van deze topprodukten voor de 1/2 prijs! MAGGI VLEES VISSSAUZEN luxe smaken per 2 pakjes 2,98 THERA MED 2 IN 1 VLOEIBARE TANDPASTAl flacon 75 ml 3,95 GEISHA HARICOTS VERTS blik 425 gram 2,49 HOT POP POPCORN n kaas, zout of zoet •i-f per rakje 100 gram 1,89 SUKADELAPPEN het super stooflapje per kilo 21,90 cè

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6