Provinciale Reewild Manifestatie haalt de jager uit slecht daglicht £3 Mario bakt sinds kort weer pizza's voor Harry Dikmans hAhsehAhse UW Km VAK SCHOUWEK-DUIVELAKD tweehonderd gulden van Duke Kostenbroek l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 7 200,- WAARDEBON 200,. bij aankoop van een bankstel DEURLOO INTERMEUBEL Populatie reewild neemt laatste jaren explosief toe Pizza-restaurant in Westenschouwen Telers van groene asperge houden open dagen in mei TAXATIESfBEHIDDELING Bel: 01110-12605 Snuffelmarkt in de Vanger tijdens Bruniversails '94 Autobedrijf Akkerdaas B.V. r' I"' dé krant van schouwen - duiveland! A NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 4 MEI 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND t.w.v. geldig tot 31 mei 1994 HARINGVLIETPLEIN 4 - 4301 XG ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12946 OUDDORP - De laatste tijd is er omtrent de jacht, in de landelijke media en Tweede Kamer nogal wat com motie geweest. Slechts weinig mensen zijn er echter mee bekend, dat de populatie reewild de laatste tien jaar vrij explosief is toegenomen. Werden er in 1984 14.000 stuks geteld, inmiddels is dit aantal opgelopen tot ongeveer 56.000 stuks, waarvan in Zeeland en de Zuidhollandse Eilanden 14.000 stuks. Deze op het eerste oog gunstige ontwikkeling blijkt echter ook een bepaalde keerzijde te hebben. Mede om een goede indruk te geven over de verspreiding van het reewild in Nederland en de gevolgen daarvan in met name de betrok ken regio organiseerde de Provinciale Reewild Commissie Regio Zeeland Zuid-Hollandse Eilanden daar om op 29 april een goed bezochte manifestatie in en rond Natuu- Recreatieschap De Grevelingen en duin restaurant de Punt in Ouddorp. Tenmidden van de rondlopen- de fazanten en de prachtige omgeving had de organisatie geen betere locatie kunnen kie zen. De manifestatie zelf was uiterst professioneel opgezet en verschillende met het natuur- en wildbeheer gelieer de organisaties waren present. Teneinde de manifestatie voor iedereen, ook de niet-jagers, at tractief te maken, voorzag het dagprogramma, behalve de aanwezigheid van andere standhouders die onder meer verrekijkers, (jachtgeweren), speldjes, jagersmessen en al lerhande jachtbenodigdheden hadden uitgestald, onder meer ook in een demonstratie van een valkenier, een video over reewild, een expositie over ree wildgeweien met daarbijbeho rende demonstratie-keuring en tevens een demonstratie van het zogenaamde zweetwerk. Dit bestaat uit nazoekwerk aan het valwild, dat wil zeggen wild dat ten gevolge van ver keersongevallen aan een vroeg tijdig einde gekomen is. Tevens waren de bekende natuurschil- ders Hans de Brouwer en Ruud Wuite naar Ouddorp getogen om hun kunnen te vertonen. Het programma werd nog eens doorspekt met een muzikale omlijsting van de Zeeuwse Jachthoornblazers en de spre kers P. H. Schneider en J. J. Pe- kelder van de Gezondheids dienst voor dieren. Schneider gaf een algemene causerie over het reewild en de jacht in het algemeen. Pekelder sprak over verschillende veel voorkomen de parasieten als luizen, teken, wormen, de keelhorzel en de Leverbot. Met name dit laatste was zeer interessant voor de regio. In de omgeving van Stellendam komt namelijk grote sterfte voor ten gevolge van de Lever- bot. Predatoren De manifestatie als geheel maakte duidelijk, dat de jacht zijn nut heeft. Mede ten gevol ge van het verdwijnen van de natuurlijke vijanden van het reewild (de zogenaamde preda toren) en het gegeven, dat met name in Zeeland ten gevolge van de Deltawerken veel ge bied is komen droog te vallen, werd een uitstekend klimaat gecreëerd, waarbinnen de reeën zich thuis voelen. Dat de populatie reewild sterk ge groeid is blijkt onder meer uit het zogenaamde valwild. Wer den in 1993 in het gehele jaar in totaal 69 stuks valwild geteld, in de eerste drie maanden van dit jaar werden reeds 24 stuks gemeld. Aangezien slechts een deel van het valwild gemeld wordt, moeten de in het gebied levende aantallen een stuk ho ger zijn. Door het ontbreken van na tuurlijke vijanden vermindert de kwaliteit van het reewild. Zwakke en zieke of met ziekten besmette exemplaren blijven langer leven en besmetten hier door grotere gedeelten van hun omgeving. Het boerenbedrijf kan hiervan een aanzienlijke schade ondervinden. De mees te ziekten leiden vaak tot een lange, pijnlijke lijdensweg van de dieren zelf, die meestal wordt afgesloten met een vorm van uitputting en vermage ring. Volgens de Provinciale Reewild Commissie is het dan ook humaner om door middel van afschot een gezonde, sterke populatie in stand te houden. Hierbij streeft men ernaar evenveel mannelijke als vrou welijke dieren in de populatie te houden. Op deze wijze wordt immers onnodig dierenleed voorkomen. Wildbeheer Daarbij blijkt de afschot zelf geregeld te zijn door een vrij zware regelgeving en worden er in samenwerking met ande re organisaties, terreinbeheer ders en de bestaande Wildbe- heereenheden (de WBE's) di verse afspraken gemaakt om trent verantwoord natuur- en wildbeheer. Hierbinnen wor den uiteraard ook de belangen van andere weg- en grondge bruikers onderkend. In de jachtwet zelf wordt verder on der meer een aantal eisen voor de jager omschreven. Eén van die eisen is, dat men Het reewild houdt zich vaak schuil en stelt hiermee de jacht in een kwaad daglicht. (Archieffoto). na een ongeveer éénjarige op leiding een pittig jachtexamen moet afleggen, voordat ge jaagd mag worden. Tevens wordt de jager verplicht de wildstand in zijn veld op peil te houden en schade door wild aan bos en landbouw te voor komen en te bestrijden. Verder geven de gedrags- en weidelijk- heidsregels van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging (KNJV) onomwonden aan, dat de jager een behoorlijk respect voor natuur en omgeving dient te hebben. Gezamenlijk zorgt het jachtbe drijf met zo'n 1.000 jachtopzie ners en naar schatting 35.000 jagers voor toezicht op en on derhoud en behoud van ruim 700.000 hectare buitengebied. Daarmee is het jachtbedrijf de grootste medebeheerder van het buitengebied en komt di rect na de landbouw. Velen denken ten onrechte dat de KNJV zich uitsluitend met de jacht bemoeit. De vereniging initieert, ondersteunt en bege leidt ook de oprichting van de Wilbeheereenheden, welke on der meer verantwoordelijk zijn voor de aanleg van houtwallen, kleine poelen en plassen, wil dakkers, passen en dergelijke. De jacht zelf zit echter de laat ste tijd in een verdomhoekje. Enerzijds wordt dit mogelijk in de hand gewerkt omdat het ree door zijn lieve, grote (astig- matische) bambi-ogen veel sympathie oproept. Anderzijds zijn het zeer schu we dieren, die snel door geur of een onbekend geluid worden verjaagd en slechts op bepaal de tijden actief zijn. Men ziet ze hierdoor weinig en de conclu sie luidt al snel, dat er te wei nig reeën zijn, omdat er te veel op gejaagd wordt. De Provinciale Reewild Com missie Zeeland en Zuidhol landse Eilanden heeft waar schijnlijk een goede zet gedaan met de organisatie van de reewild-manifestatie. Verant woord flora- en faunabeheer hééft nu eenmaal ook haar keerzijde. Een goede voorlich ting naar de samenleving en de jagers is nu eenmaal onont beerlijk voor een juistere be gripsvorming. WESTENSCHOUWEN - In een echte Italiaanse sfeer opende burgemeester H. Tees van Westerschouwen vrijdag 29 april het Pizza-restaurant van Harry en Paula'Dikmans aan de Westenschouwense weg in Westenschouween. De eerste burger moest 'Effe wachte', maar uiteindelijk kon hij toch door de papieren deur stappen, waarmee het restaurant officieel geopend was. Dikmans' vader zorgde voor ouderwetse Italiaanse orgel muziek. De nu 67-jarige man, heeft met zijn compagnon heel de wereld afgezworven met zijn orgeltjes, waarbij buiten de muziek ook acts opgevoerd werden. Toen het pizza- en pasta-idee bij Dikmans vastere vormen ging aannemen, vroeg hij zijn vader de laatste orgel energie in en rond zijn zaak te willen stoppen. Dat deed hij met plezier en onder de vrolij ke klanken verdween burge meester Tees door het papier. Doorgang belet Tees gaf te kennen wel enige angst gekoesterd te hebben om de zaak op deze manier te ope nen. Al eerder was hij tijdens de opening van een zaak met deze ludieke manier gecon fronteerd. Toen werd hij echter op hardhandige wijze de door gang belet omdat kinderen in middels de deur van binnenuit hadden gesloten. Met het openen van het pizza- restaurant is Westenschouwen, volgens Tfees, wederom met een goed stuk recreatie uitgebreid. Tevens roemde hij de instelling van Dikmans. Behalve het nieuwe pizza-restaurant open de deze enkele jaren geleden immers restaurant de Schouw- se Pot. Gebroederlijk staan de ze twee zaken naast elkaar te pronken aan de Westenschou wense weg. Dikmans zette de eerste stap pen in de pizza-wereld jaren ge leden in Vlaardingen. Destijds had hij de Italiaanse pizzabak ker Mario in dienst. Toen Dik mans zich in Zeeland vestigde, in een pannekoekenhuis in Zie- rikzee, verloor hij Mario uit het oog. Deze ging zijn eigen weg, maar belandde via Zwe den, Spanje en Portugal, on langs weer in Nederland. Dik mans was toen inmiddels in Westenschouwen terecht geko men, als uitbater van restau rant de Schouwse Pot, met het plan om het ernaast gelegen pand in de toekomst om te bou wen tot pizzarestaurant. Toen Dikmans toevallig Mario tegen het lijf liep, zette hij zijn Vele genodigden kwamen vrijdagavond een kijkje nemen in het nieuwe Pizza-restaurant van Har ry met mand) en Paula Dikmans in Westenschouwen. (Foto: Marijke Folkertsma). plannen uiteen en vroeg hem of er interesse voor een pizza restaurant in Zeeland bestond. Die interesse was aanwezig en vanaf vrijdag zwaait Mario de scepter in de keuken van het nieuwe pizza-restaurant. Bui ten'het pizzabakken heeft hij zich' ook op het visgebied gespecialiseerd. Dit komt te rug in de samenstelling van de kaart. In oktober 1993 startte men met de verbouwing. De gehele entourage straalt nu een puur Italiaanse sfeer uit. Met deze verbouwing zijn de plannen van Dikmans overigens nog lang niet helemaal verwezen lijkt. Achter de beide restau rants wil hij onder meer ook speelvoorzieningen voor kin deren aanbrengen. Uit erva ring weet hij immers dat kin deren het nooit lang aan tafel uithouden. Uitdaging Met het gegeven 'Je begint aan iets of je doet het niet' geeft Dikmans een deel van zijn per fectionistische instelling prijs. Zelf erkent hij ook, dat onder hem werken een harde leer school is, waar het personeel echter later de vruchten van kan plukken. Het weten wat goed; en gericht werken is, blijft nummer één in zijn ogen. Daarbij vindt hij het iedere keer weer een uitdaging om van een niet-lopend bedrijf een nieuw en goed-lopend horeca bedrijf te maken. Dit brengt echter in de loop der jaren wel een behoorlijke lichaamlijke en geestelijke inspanning met zich mee. Maar ideeën om zijn bedrijf te vervolmaken heeft hij nog genoeg en hij gaat er de komende vijf jaar nog volop te genaan. Zo biedt hij ruimte voor het houden van feesten en bruiloften en buiten orgelmu ziek denkt hij ook aan piano- en accordeon-entertainment. Daarna is de tijd aangebroken om een stapje terug te doen en zijn zaak over te geven in han den van zijn dochter of een ge motiveerde medewerker. Een andere lijfspreuk van Dik mans is 'Waar een wil is, is een weg'. Hierbij moet hij wel be kennen dat hij voor de realise ring van zijn pizza-restaurant alle medewerking heeft gekre gen van de gemeente Wester schouwen. Op zijn beurt biedt Dikmans aan zo'n 25 tot 30 per sonen werkgelegenheid in het hoogseizoen. Van wat zij alle maal serveren kregen de vele genodigden vrijdag alvast een voorproefje. Pizza's in allerlei smaakvarianten werden aan geboden .en deze vielen bij ie dereen zeer goed in de smaak. OUWERKERK/DREISCHOR - De groene asperge is een betrekkelijk nieuwe groente, die bij veel mensen nog onbekend is. Op zaterdag 7 en 21 mei kan ieder een tussen 10.00 en 16.00 uur kennis maken met deze groentes. Beide zaterdagen stellen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant tuinders die groene asper ges kweken hun bedrijf open voor het publiek. Tijdens de open dagen kunnen bezoekers' niet alleen alles te weten komen over de groene asperge, ze kunnen deze ook eten op tal van plaatsen. De teelt van groene asperges is ei genlijk leuker om te zien dan die van hun bekende witte zus je. Groene asperges groeien na- menlijk niet onder de grond, maar erboven. De aspergeplan ten worden niet aangeaard, waardoor de smaakvolle scheuten onder invloed van het zonlicht groen kleuren. Voor de telers heeft dit belang rijke voordelen, maar ook con sumenten hebben ontdekt dat ze hier profijt van hebben. Groene asperges hoeven im mers niet te worden geschild en zijn voller van smaak dan de witte. Wie eenmaal heeft gezien hoe groene asperges groeien, wil ze natuurlijk ook graag proeven. Bezodkers van de open dagen kunnen daarvoor terecht bij een groot aantal restaurants in het zuidwesten van het land. Voor alle mensen die op jacht gaan naar het groene goud heb ben zij die dagen groene asper ges in diverse varianten op het menu staan. De deelnemende tuinders kunnen precies vertel-/ len welke restaurants mee doen. De bedrijven die aan de open dag meedoen zijn op SchouwenDuiveland: P. M. Vij verberg aan de Zwanenburgse- weg 19 in Ouwerkerk en J. W. v.d. Velde aan de Blindeweg 4 in Dreischor. Op Goeree- Overflakkee: J. en L. Jacobs en J. A. van Loon, respectievelijk aan de Battenoordsedijk 4 en 1 in Nieuwe-Tonge, E. v.d. Velde aan de Peuterdijk 59 in Her- kingen en P. G. M. Tbrhoeve aan de Schinkelweg 2 in Oude- Tonge. Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee 1 Ring 19 Haringvlietplein .8 4328 AE Burgh-Haamstede 4301 XG Zierikzee Telefoon 01115-3424 nB«4 Telefoon 01110-14275 Fax 01115-3707 Fax 01110-17484 Advertentie Juistvoor uw VERZEKERING! BRUINISSE - Tijdens het jaarlijks terugkerende zeil evenement Bruniversails in Bruinisse, vrijdag 13 en zaterdag 14 mei, is er in Sporthal de Vanger op za terdag een groots opgezette snuffelmarkt. Het Bruse zeilevenement trekt schminkt, video kijken, kleu- duizenden bezoekers naar ren en kleien. Dat alles onder Bruinisse. Naast de kermisat- begeleiding van twee leidsters, tracties, rondvluchten per heli kopter, braderie en diverse de monstraties houdt Opus Eve nementenservice dit jaar op za terdag 14 mei van 9.00 tot 17.00 uur een snuffelmarkt in Sport hal de Vanger. Boeken, platen, antiek en curiosa en allerlei ge bruiksvoorwerpen. Het voor jaar kriebelt weer en de kraamhouders bieden voor ie dereen die van rondneuzen houdt allerlei materialen aan. Ook aan de kleintjes is ge dacht. Voor hen is er een kin derhoek ingericht. De ouders kunnen dan ook op hun ge makje rondsnuffelen, terwijl de kinderen wprden ge- Advertentie 5 MEI A.S. Werkplaats gesloten Verkoop geopend Noordgouwe Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 a f 47.00 I 49.50 a t 177.00 a 1187,00 naam Dhr./mevr. adres plaats: postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ■y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar r**> Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1