WEEKEND RECEPT dier in het vizier lieve mensen Jubileumboek De Motte is resultaat van 25 jaar graven in Flakkeese bodem Keverfreaks halen hun hart op tijdens Keverdagen Bruinisse deurloo intermeubel x ZATERDAG 7 MEI Veel mensen steken een vermogen in hun keuken uit de wok KNRM zet deuren open op Nationale Reddingbootdag Geslaagde proefvaart Kalfsvlees en lamsoren Hoe vindt u deze. Jack wil graag een baasje dat goed voor hem zorgt Haringvliet- oversteek Mm, ÉÉN DAG SNUFFELEN IN DE ZEELANDHALLEN IN GOES lil de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland WOENSDAG 4 MEI 1994 15 Stap binnen voor het kleurrijke ALNO Journaal. Voor een echte ALNO merkkeuken hoeft u niet méér te betalen dan nodig is voor jarenlang optimaal keukenplezier en woongenot. De ALNO Select Dealer helpt u graag met advies en perfekte service. Wereldklasse in woonkeukens Melissant: KEUKENCENTRUM TIELEMAN Binnenweg 7a. Tel. 01877-2555. Aan de kant van de snelweg zie je nog eens wat een meeuw, eend en egel een konijn en kijk een kat. zijn erbij gaan liggen bewegen doen ze niet een schouwspel langs de rijbaan kijk, daar ligt een griet. Hoe zijn ze daar gekomen? Klets, ik raak een mus gaat u daar maar liggen naast die anderen, welterus. Langeweg BURGHSLUIS/GOEDEREEDE - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij houdt zaterdag 7 mei de Nationale Reddingbootdag. Alle boothui zen van de KNRM zijn op deze dag te bezichtigen en ook de ruim vijftig boten kunnen van binnen en bui ten bekeken worden. Donateurs van de KNRM kun nen, wanneer het weer het toestaat, een vaartocht maken met een op het reddingstation gestationeerde boot. Met de Nationale Reddingboot dag hoopt de Redding Maat schappij te voldoen aan de gro te vraag van donateurs en an dere belangstellenden eens een kijkje te mogen nemen in de boothuizen en reddingschepen. Dit is lang niet altijd mogelijk voor individuen en klejne groe pen. Vandaar dat de KNRM voor een landelijke open dag kiest. Op 7 mei is iedereen die geïnte resseerd is in het werk van de Redding Maatschappij welkom op een van de 36 reddingstati ons van de KNRM. Daar kun nen zij het in gebruik zijnde reddingmateriaal bekijken en kennis maken met de beroeps en vrijwillige redders. Deze zijn de hele dag aanwezig om uitleg te geven en vragen te beantwoorden. Op Goeree-Overflakkee zijn de redding stations van Stellen dam en Ouddorp van 10.00 tot 16.00 uur voor het publiek ge opend. In Stellendam worden er rondvaarten gehouden met de reddingboot De Zeemans pot. Ook is er een stand waar bezoekers materialen van de reddingwinkel kunnen kopen. In Ouddorp vaart de redding boot Griend vanuit de haven met belangstellenden rond. Te vens is het onlangs geopende Boothuis Evert van der Eist aan de Stoofweg te bezichti gen. Hier worden videobeelden van de KNRM getoond en kan men materiaal uit de redding winkel kopen. Op Schouwen-Duiveland is het station Burghsluis geopend. Dit station ligt op het voorma lig werkeiland Neeltje Jans en is te bereiken via de hoofdweg van de Stormvloedkering. Be halve dat de bezoekers de red dingboten en het medisch ma teriaal kunnen bezichtigen, kunnen zij ieder half uur het station per boot bezoeken en is er een doorlopende videopre sentatie. Om 12.00 en 14.00 uur wordt er een kleine reddingde monstratie gegeven in de ha venkom. Alles is in een over dekte stand ingericht, zodat bezoekers ook bij slecht weer terecht kunnen. Voor diegenen die met het openbaar vervoer komen is gezorgd voor vervoer vanaf de bushalte. STELLENDAM - Bij Maaskant Shipyards in Stellendam is dinsdag 26 april met goed ge volg de technische proefvaart gehouden van het m.s. Alida Natascha. Het vaartuig wordt 14 mei overgedragen aan Zee visserijmaatschappij LE-62 in Lemmer. Het schip is er een van het zo genaamde gesloten achter schip-type. Het is ingeschreven in het visserijregister in Lem mer. Advertentie De samensteller van het boek, de heer S. Olivier reikt het eerste exemplaar uit aan de oud-provinciaal archeoloog H. Sarfatij. Rechts de huidige voorzitter van De Motte, de heer P. Heerschap. (Foto: Joop van Houdt). SOMMELSDIJK - Wat een vereniging van amateurarcheologen in 25 jaar al niet kan bereiken. Het jubi leumboek van de Vereniging van amateurarchelogen De Motte getuigt hiervan. Donderdag 28 april reikte de samensteller van het boek, Rias Olivier, in de overvolle bovenzaal van De Doele in Sommelsdijk de eer ste exemplaren uit van 'Bodemvondsten uit Goeree-Overflakkee. 25 jaar archeologisch en historisch onder zoek door De Motte', zoals het jubileumboek heet. De Motte kan zich eigenlijk geen betere huisvesting wen sen. De Doele aan de Sint Joris Doelstraat werd in 1780 ge bouwd als vervanger van een ouder pand. Hierin vergaderde vanaf het begin van de zestien de eeuw de Rederijkerskamer. Later hield de Schutterij haar bijeenkomsten op deze plek en in het begin van de twintigste eeuw herbergde de Doele een sociëteit. Nog steeds prijken de oude zinspreuken van Rederij kerskamer de Bloem aan^de muur van de bovenzaal: 'Hoe langer hoe liever' en 'Met har ten 'minnende'. „Welk een ver eniging kan een plaats hebben waar al vijf eeuwen lang aan cultuur gedaan wordt", aldus Pau Heerschap, de voorzitter van De Motte. Volksopstand Rias Olivier nam de presenta tie van het boek voor zijn reke ning. Met behulp van dia's gaf hij een geanimeerd beeld van het vele werk dat verzet werd om tot het uiteindelijke resul taat in boekvorm te komen. Al le onderzoeken door de leden van De Motte hebben volgens hem niet alleen bodemschatten opgeleverd, maar brachten ook historische gebeurtenissen aan het licht. „Branden, oorlogen en oproeren en in 1994 zelfs een volksopstand over het wegha len van twee gevelstenen uit de Dirkslandse watermolen", zo grapte hij. Velen hebben hem bij het sa menstellen van het boek terzij de gestaan, maar hij kon het niet nalaten drie personen in het bijzonder te bedanken: Teun Roos voor het zetwerk, Cees Bosveld voor de montage en Arie Donker voor het grond en tekenwerk. Na de dank woorden in hun richting over handigde Olivier de eerste exemplaren van 'zijn' boek aan de twee gewezen en de huidige provinciaal archeologen van Zuid-Holland, te weten de he ren H. Sarfatij, D. P. Hallewas en W, Hessing. Hèssing bedankte namens de drié heren De Motte voor het feit dat juist zij de eerste exem plaren in ontvangst mochten nemen, „Het is altijd een pret tige reis naar Goeree-Overflak kee. We doen dat niet dagelijks. Gelukkig niet, want dat bete kent dat de aanslagen op het landschap niet zo sterk zijn en dat de zaken door De Motte goed worden aangepakt. Ik zie dit boek dan ook als een voor beeldboek voor andere amateur-archeologische ver enigingen. Heet is een dikke pluim waard op de hoed van het bestuur van De Motte en op die van Rias Olivier. Aansluitexxd aan de presentatie van het jubileumboek werd in het Streekmuseum de tentoon stelling naar aanleiding van het boek geopend. In de opzet lijkt deze tentoonstelling veel op het boek. In vitrines en aan de wanden wordt een overzicht gegeven van de vele opgravin gen die de leden van De Motte in de 25 jaar van haar bestaan verricht hebben en van de re sultaten die deze opgravingen hebben opgeleverd. Duidelijke teksten maken het een en an der begrijpelijk voor de bezoe kers van het museum. In het boek worden alle opgra vingen in chi'onologische volg orde besproken. Het begon al lemaal in 1969 aan de Noordzij de Haven in Goedereede en be reikte ongetwijfeld een hoogte punt in de jaren 1979 tot 1987. Toen legde'ïx leden van De Mot te aan de boorden van het Vol kerak onder Ooltgensplaat een middeleeuwse nederzetting bloot. In het tweede gedeelte van het boek, de catalogus, worden alle voorwerpen die de opgravingen hebben voortge bracht stuk voor stuk getoond en besproken. Het zijn onge twijfeld de tekeningen die alle voorwerpen vergezellen, ge-K weest, die menig uurtje gekost hebben. Voor de leek is het wel licht te veel gevraagd om dit gedeelte van het boek grondig te raadplegen. Voor archeolo gen en personen met meer dan een middelmatige belangstel ling voor de archeologie, vormt dit gedeelte echter een prima gedocumenteerd naslagwerk. De pluim op de hoeden van De Motte en Olivier is meer dan terecht. Het jubileumboek toont waartoe een vereniging van liefhebbers in staat is. Bo vendien toont het iets van de liefde die Olivier voor Goeree- Ovex'flakkee heeft. Hij gaf dit zelf ook toe. „Ik heb het met veel liefde voor het eiland ge maakt. Gedurende het werk ben ik er alleen maar meer van gaan houden. Ik heb alles gege ven wat ik heb." Het boek Bodemvondsten uit Goeree-Overflakkee is ver krijgbaar bij de Flakkeese boekhandels. Basisbereiding roerbakken: Kleine stukjes vlees en groente bijvoorbeeld kun nen heel gemakkelijk en snel worden klaargemaakt in een wadjan of in een wok. De wadjan - de pan met oren - wordt vooral in de Indone sische keuken gebruikt, de wok - met handvat - in de Chinese keuken. Voor beide pannen geldt dat de wijde, ronde bodem van de pan (meestal gemaakt van plaatstaal of gietijzer) maar om weinig vet vraagt. Er zijn bovendien ook soorten te koop die aan de binnen kant met een anti-baklaag zijn bekleed. De tempera tuur tijdens de bereiding is hoog zodat het vlees snel dichtschroeit. Het neemt dus geen onnodig extra vet tijdens de bereiding op. De stukjes vlees worden tij dens het bakken voortdu rend heen en weer bewogen zodat het vlees de kans niet krijgt aan te bakken. U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram fricandeau of 4 schnitzels 1 zeer fijngesneden ui 600 gram lamsoren of spinazie 40 gram boter of 2 eetlepels olie 1 deciliter droge witte wijn Vb liter ongeklopte slagroom 1 citroen bloem 1 eetlepel fijngehakte verse dragon zout en zeezout peper uit de molen Was de lamsoren in water met zeezout. Laat vervol gens de lamsoren in schoon water met zeezout circa twintig minuten staan. Blancheer vervolgens de lamsoren in circa twee mi nuten in kokend water met zeezout. Giet ze daarna af en spoel de lamsoren met koud water af. Laat de lamsoren goed uitlekken. Haal de slagroom uit de koelkast. Snijd vervolgens de fricandeau of de schnit zels in dunne korte reepjes. Zout en peper het vlees en besprenkel het vervolgens met het citroensap. Haal het vlees door de bloem en klop de overtollige bloem er goed af. Laat de boter uitbruisen of de olie heet worden in de wok en bak het vlees op hoog vuur snel aan alle kan ten licht bruin. Haal het vlees uit de pan en bak in de achtergebleven bakboter of olie de ui lichtbruin. Blus dit af met de wijn en voeg vervolgens de slagroom toe. Breng de saus aan de kook en breng deze op smaak met zout en peper. Voeg nu het vlees en de lamsoren toe en laat dit gedurende circa vier minuten goed heet worden. Het gerecht mag daarna be slist niet meer koken. Dien het gerecht op en bestrooi het met de gehakte dragon. Lekker met rösti of groene lintpasta. Tip: In plaats van kalfs vlees kunt u ook varkens- of lamsvlees nemen. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1385 kJ {330 kcal) Eiwit: 32 gi*am Vet: 20 gram Koolhydx-aten: 6 gram Advertentie De poes Timmy uit de Kattenopvang van de Sophia-Vereeniging in Nieuxverkerk is geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Enige tijd geleden werd bij het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee een Jack Russel terriër bin nengebracht. Zijn baasje heeft zich niet voor hem gemeld en deze hond. dus hoogstwaarschijnlijk in de steek gelaten. De Jack Rus sel terrier wil nu een ander baasje. De medewerkers van het asiel noemen hem Jack. Deze ongeveer negen jaar oude reu, bruin/wit van kleur, is een heel leuk beestje. Jack kan goed met kinderen opschieten. Met soortgenoten en de meeste andere honden kan deze trouwe viervoeter het ook goed vinden. Jack is heel leven dig van aard en nogal speels. Hij heeft het goed naar zijn zin in het asiel, waar hij een kameraadje heeft gevonden (een Mechelse herder). Maar wat Jack natuurlijk het liefste wil, is een aardig baasje dat goed voor hem zorgt en hem niet in de steek laat! Wie geeft Jack een leuk leven? Het asiel is gevestigd aan dc Zandweg, telefoon 01110-17013. In dit dierenonderkomen zitten drie honden en achttien katten. De Keverfreaks kunnen zaterdag 7 en zondag 8 mei hun hart weer ophalen tijdens de Keverdagen in Bruinisse. De organisatie van deze negende editie van de Bruse Keverdagen is in haxiden van An- dré van Gilst van Van Gilst Kevers. Het programma van zaterdag 7 mei gaat om 10.00 uur van start met een instxiif in het bedrijf van Van Gilst aan de Nieuwstraat. Men kan daar tot 17.00 uur terecht. Om 14.00 uur start een roxidrit langs de Stormvloedkering, 's Avonds wordt in de kaxitixie van Onze Hoeve een Karaoke-show gehouden onder leiding van Ronald Kooy. Deze avond wordt ook een ver loting gehouden met als hoofdprijs een echte 'trapkevér'. Gastvrouw is Kalinka, Miss Keverdagen 1994. Zondag 8 mei worden de deelnemers ontvangen op Onze Hoeve waar een oiiderdelenmarkt en een bradeHe gehouden wordt. Om 13.00 uur gaat het Concours d'elegance van start. Er zijn vier klasses: Oricineel, Cabriolet, Custom en Niet Kever. In samenwerking met Leko Car Hifi wordt dit jaar ook een Kever Sound Competitie gehouden. (Foto: Joop van Houdt). STELLENDAM - Zwemclub d<j, Stelle uit Stellendam houdt zaterdag 20 augustus de Ha- ringvlietoversteek. Inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar bij zwemcomplex 't Zuiderdiep in Stellendam. Ts- vens kan men in het bezit van een inschrijffox"mulier komen door een aan zichzelf geadi'es- seex"de envelop, voorzien van voldoende port, te stux-en naar Jan Snoey, Vrijheids weg 1, 3253 LS Ouddox'p. Haringvlietplein 4, Zierikzee. Telefoon 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond Advertentie Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur Kraamverhuur 01640-57521 INFOLIJN 01640-35916 K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 15