Oosterlandse ondernemer verbeterde operatie-methode waterblaasziekte 'Visserij-tweeling' in Bru koninklijk onderscheiden Bewonerscommissie De Wieken wil hogere subsidie streeknieuws Voetgangster aangereden Auto tegen brommer Paard op hol: toeriste gewond Zendantenne Goes wordt verbeterd Ongeval H. G. Freriks Ridder in Orde van Oranje-Nassau Ook eremedaille in goud voor D. R Korstanje MAANDAG 2 MEI 1994 NA 25556 BROUWERSHAVEN/ZIE- RIKZEE - Een veertienjarige Duitse is zaterdag door een au tomobiliste aangereden toen zij de Lange Dijk bij Den Osse overstak. De voetgangster moest per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het ongeval deed zich voor toen de Duitse vanaf de par keerplaats de Lange Dijk over stak. De automobiliste die richting Scharendijke reed zou dit te laat hebben opgemerkt. Op de Nieuwe Haven in Zierik- zee werd zaterdagavond een au tomobilist aangehouden die te diep in het glaasje had geke ken. De man scoorde bij de blaasproef 420 ugl. Daarvoor kreeg hij niet alleen een rijver bod uitgereikt maar ook een dagvaarding voor 'een bezoek aan het kantongerecht'. Brand In de vroege zondagmorgen brandde omstreeks 05.00 uur een auto uit bij 't Luitje. De brandweer moest eraan te pas komen om het nodige blus werk te verrichten. De auto brandde desalniettemin geheel uit. De politie stelt in samen werking met de recherche een onderzoek in naar de toe dracht. ELLEMEET - Bij een ongeluk vrijdag werd de bromfiets van een 16-jarige inwoner van Noordwelle geheel vernield. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde op de kruising Kuijerdamseweg- Stoofweg. Een 25-jarige auto mobilist uit Groningen wilde vanaf de Kuijerdamfeeweg de Stoof weg oprijden en zou daar bij volgens de politie verzuimd hebben voorrang te verlenen aan de over de Stoofweg rijden de bromfTetser. Volgens de po litie zou de automobilist de bromfietser niet gezien hebben omdat het uitzicht werd belem merd door een groep fietsers. Bij de botsing werd de brom fiets geheel vernield en liep de auto aanzienlijke schade op. De dakdrager - met daarop de surfplank - schoot los. SCHARENDIJKE - Een 30- jarige vrouw uit het Duitse Krefeld raakte vrijdag gewond na een 'botsing' met een op hol geslagen paard. Het ongeluk gebeurde vrijdag avond op het strand ter hoogte van de parkeerplaats aan de Rampweg in Scharendijke. Het op hol geslagen paard rende op een groep Duitse toeristen af. De vrouw die door het dier ge raakt werd liep een gebroken enkel en een grote snij wond op. Zij werd afgevoerd naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zie- rikzee. GOES - Woensdag 3 mei begint de Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij (Noze- ma) met werkzaamheden aan de radiozendantenne op de to ren in Goes. Tijdens deze werk zaamheden kan tijdelijk een verminderde ontvangst optre den. De werkzaamheden duren naar verwachting ongeveer 4 weken. Via de toren in Goes zendt No- zema onder meer de landelijke programma's van Radio I tot en met IV, en die van Omroep Zee land uit. Tijdens de werkzaam heden worden de radiopro gramma's uitgezonden met een verminderde sterkte. Hierdoor kan aan de rand van het verzor gingsgebied van de Goese zen der - Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren - tijdelijk een ver minderde ontvangst optreden. De zendantenne wordt tech nisch aangepast om zo de zend- eigenschappen van de antenne te verbeteren. AMSTERDAM - Drie personen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt na een botsing tussen een bestelbusje en een personenau to op de AIO, de ringweg rond Amsterdam, ter hoogte van het World Trade Center. Onder hen een baby van circa acht maan den oud, die door de voorruit van het busje sloeg en daarna geruime tijd zoek was. ZIERIKZEE - Bijna tweehonderd gulden subsidie meer vraagt de bewonerscommissie van De Wieken om zo ook oudere bewoners uit de wijk te laten pro fiteren van haar activiteiten. Dit verzoek bespreekt de Zierikzeese commissie welzijn en sociale zaken vanavond, maandag, tijdens haar vergadering. Deze begint om 19.30 uur in het stadhuis. Momenteel ontvangt de bewo nerscommissiezeshonderd gul den, dat is echter niet voldoen de om ook de oudere wijkbe woners bij de activiteiten te be trekken. B en w willen dit be drag in beginsel handhaven omdat deze met het oog op an dere bewonerscommissies graag één lijn wil trekken. Ver der komt opnieuw het subsdie- verzoek van het Leger des Heils aan de orde. Indertijd heeft het oude college (qua sa menstelling gelijk aan het hui dige college) de intentie uitge sproken om deze subsidie in vier jaar tijd met een ton te verhogen. Met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen en het aantreden van de gemeen teraad wilde de toenmalige raad zich echter niet voor vier jaar vastleggen. Daarom wordt het verzoek om het tekort van een ton via een hogere subsidie weg te werken nu opnieuw besproken. Verder zal welzijnswethouder D. van der Wekken de commissie in lichten over de stand van zaken inzake de wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) en ook het subsidieverzoek van stich ting 't Duupje voor een tege moetkoming in de exploitatie kosten komt in aanmerking. Om de doelgroep van het bevol kingsonderzoek naar borst kanker uit te kunnen breiden met vrouwen boven de 70 jaar is een subsidiebedrag nodig dat volgens de GGD Zeeland schommelt tussen de 0,70 en 0,97 cent per inwoner. In 1993 heeft Zierikzee wegens bezui nigingen en beperking van de capaciteit geen geld beschik baar gesteld voor uitbreiding van dit bevolkingsonderzoek. ZIERIKZEE/KERKWERVE Ledenvergadering Rode Kruis Vorige week werd in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof Nz in Zierikzee een ledenverga dering gehouden van de afde ling Zierikzee/Kerkwerve van het Nederlandse Rode Kruis. De vergadering werd door 40 leden bezocht. Vice-voorzittgr J. Hoekman kreeg tijdens de vergadering een onderschei ding voor tien jaar trouwe dienst. Hij kreeg de onder scheiding opgespeld door afde lingsvoorzitter J. van Pij keren die Hoekman bedankte voor het vele werk dat hij belange loos voor het Rode Kruis ver richtte. Verder kwamen aan de orde de verslagen van' de Co lonne, de Welfare, het Jeugd Rode Kruis en dat van de pen ningmeester. Tijdens de verga dering werd afscheid genomen van colonneleden C. van Dienst en N. Quant. Beiden waren ac tief in de staf van de Rode Kruis Colonne. BROUWERSHAVEN Expositie rond tulp Ter gelegenheid van het feit dat de tulp vierhonderd jaar gele den in Nederland werd geïntro duceerd, heeft Janneke van Genderen in haar creativiteits centrum Noord wal Kreatief een expositie rond de tulp inge richt. Deze expositie bevat al lerhande werkstukken rond de tulp. Daarvoor heeft Janneke van Genderen gebruik ge maakt van ongeveer twintig verschillende technieken met papier, textiel en Fimo-klei. Dit alles is in de periode van maandag 16 mei tot en met za terdag 18 juni te zien. De ope ningstijden zijn; dinsdag tot en met donderdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. GOES Vakantiehuis De Stichting voor Regionale Zorgverlening gaat een nieuw aangepast vakantiehuis bou wen voor gehandicapten die een intensieve behoefte hebben aan verzorging en begeleiding. Naar alle waarschijnlijkheid komt dit nieuwe vakantieon derkomen in de buurt van Goes te staan. Dit omdat de voor keur uitgaat naar een locatie aan het water. De bedoeling is dat dit vakantieverblijf medio 1995 in gebruik wordt geno men. De kosten ervan bedra gen ongeveer een miljoen gul den. Dit bedrag wordt ter be schikking gesteld door de Steunstichting van de Stich ting voor Regionale Zorgverle ning. Het onderkomen biedt plaats aan circa acht gehandi capten. met hun familie cq be geleiders. Niet alleen bewoners en patiënten van de SVRZ-in- stellingen maar ook patiënten van andere instellingen in Zee land en elders kunnen van deze voorziening gebruik maken. MIDDELBURG Juridisch ondernemen De ondernemers van het midden- en kleinbedrijf wor den voortdurend geconfron teerd met regels en bepalingen. Deze hebben soms verstrek kende gevolgen, die vaak moei lijk te overzien zijn. De Kamer van Koophandel houdt over dit onderwerp een voorlichtings bijeenkomst in samenwerking met de Orde van Advocaten. Dit seminar vindt plaats op vrijdag 20 mei in het gebouw van de Kamer van Koophan del, Buitenruststraat 225 in Middelburg. Voor informatie: A. Kievit, telefoon 01180-73540. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd door de IZB als pre dikant voor evangelisatorische projecten: drs. T. C. Verhoef, kandidaat te Zeist. Beroepen te Oene: H. van Gin- kel te Tiendeveen-Nieuw Ba- linge; te Veenendaal (deelge meente Sola Fide): J. R. Smit te Zuidwolde (Dr.). Beroepen te Harderwijk (wijk 2): J. Niesing te Genemuiden. Aangenomen naar Spannum- Edens i.c.m. Kubaard: G. J. van der Ende, kandidaat te Gouda. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Drachten: L. de Ruiter te Terneuzen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Zevenber gen: Joh. A. Schelling, kandi- daat te Kampen, die bedankte voor Baflo-Warffum i.c.m. Pie- tersburen, voor Brouwersha ven, voor Gorinchem i.c.m. Sliedrecht en voor Veendam. Chr. Gereformeerde Kerken Bedankt voor Maarssen en voor Putten: D. van der Zwaag te Bennekom; voor Haamste de: A. J. Metske te Broek op Langedijk (evangelisatiepredi kant). Ds. A. J. Metske bedankt voor beroep HAAMSTEDE - Ds. A. J. Mets ke, Christelijk Gereformeerd evangelisatiepredikant te Broek op Langedijk, heeft be dankt voor het beroep dat door Haamstede op hem was uitge bracht. Ds. Metske werd geboren op 7 november 1964 en is sinds 1989 evangelisatiepredikant te Broek op Langedijk. In Haam stede was hij beroepen in de vacature die daar vorig jaar ontstond door het vertrek van ds. M. Dijkstra als luchtmacht- predikant naar Gilze-Rijen. Kandidaat Joh. A. Schelling bedankt voor beroep BROUWERSHAVEN - De heer Joh. A. Schelling, kandidaat te Kampen, heeft bedankt voor het beroep dat onder meer door de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt te Brouwershaven op hem was uitgebracht. Het be roep naar Zevenbergen heeft hij aangenomen. Brouwersha ven is vacant sinds het vertrek eind vorig jaar van dr. W. F. Wisselink naar Spakenburg- Zuid voor de missionaire dienst te Zaïre. Johannes Alexander Schelling werd 29 juni 1967 in Groningen gebo ren. Hij studeerde theologie in Kampen. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Woensdag 4 mei, 19.30 uur ds. F. Harinck, Rotterdam. OOSTERLAND - Dinsdag 3 mei, 19.30 uur ds. P. Melis, Nieuw-Beijerland. ten op succesvolle wijze kon den worden geopereerd door dokter Jongsma. Freriks was steeds zelf bij deze operaties aanwezig om zijn apparaat te bedienen. „Afgelopen dinsdag hebben we in het Sophia Kinderzie kenhuis nog twee kinderen ge opereerd", aldus de chirurg. Hij legde uit dat echinococcose een parasitaire ziekte is die in Nederland steeds vaker voor komt. Bij de ziekte vormen zich binnen in het lichaam bla zen die zijn gevuld met parasie ten. Die blazen barsten open en op die manier verspreiden de ziekteverwekkers zich om nieuwe blazen te vormen. Via de FES van Freriks werd het mogelijk de blazen (waar men 'via een operatie bij moet ko men) te bevriezen. Vervolgens kunnen de parasieten er uit worden gezogen, zodat zij geen schade meer kunnen aanrich ten. ,,U heeft de maatschappij op medisch gebied een geweldige dienst bewezen", aldus de arts. Inmiddels staat deze behandel methode van waterblaasziekte internationaal in de belang stelling. Ondanks alle loftui tingen aan zijn adres vroeg Freriks zich af of hij de ko ninklijke onderscheiding wel verdiende. „Wellicht kan ik hem in de toekomst waarma ken, want er zijn nog een paar kleine foutjes die ik graag wil opknappen voor ik het bijltje er bij neerleg," aldus de Oosterlander. Hij vertelde dat hij al zijn acti viteiten steeds deed voor 'de lol'. „Ook mijn werk vond ik echt wel grappig." Hij vertelde dat het soms nodig bleek om ergens tegenaan te schoppen om wat voor elkaar te krijgen. „Gemakkelijkemensen krij gen nooit wat voor elkaar." Freriks werd gehuldigd in zijn bedrijf aan de Oosterlandse Van de Abeelestraat in het bij zijn van tientallen vrienden, kennissen en familieleden. Vliegend Evangelie Maar het is vooral op kerkelijk gebied waarin de heer Korstan je veel werk heeft verricht en dat nog steeds doet. Sinds 4 maart 1965 is hij kerkeraadslid van de Nederlandse Hervorm de Gemeente van Noordgouwe en van 1965 tot 1972 als diaken. Vanaf 1972 bekleedt hij het ambt van ouderling en is waar nemend voorzitter van de ker- keraad. En alsof dat allemaal nog niet genoeg is verzorgt hij de kopij voor een door de streek gemeente uitgegeven blad: De Corridor. Burgemees ter Labruyère prees Korstanje als een man die op een prettige manier prominent aanwezig is: „Als het ergens terecht is, is het wel bij u." Korstanje was ontroerd dooralle eer, maar zat tijdens een dankwoord niet om woorden verlegen: „Het bestuursleven is mc met de paplepel ingegoten. Mijn moe der zat ook altijd overal in. Ik kan gewoon moeilijk nee zeg gen. Maar ik zou graag tegen de burgemeester willen zeg gen: Als u nou nog eens zoiets voor me heeft, neem er dan ook één voor mijn vrouw mee! Zon der haar had ik dit allemaal niet gekund. Maar er is er één waar ik die dank naar toe wil schuiven, en dat is God." Bij namen voor Korstanje zijn Het Vliegende Evangelie en De Paus van Dreischor en Noord- gouwe. Dominee Buijs typeer de Korstanje als een mens, trouw aan de mensen en trouw aan God. BRUINISSE - ,,Ben ik daar nou om zes uur voor uit bed gekomen", was de eerste reactie van de heer W. Okkerse (54) toen hij samen met zijn collega H. Hooger- heide (60) vrijdagmorgen 10.00 uur de raadzaal van het gemeentehuis bin nenstapte. Burgemeester A. Vogelaar slaagde er uitstekend in om de beide he ren naar het gemeentehuis te lokken zonder dat zij zelf weet hadden van hetgeen hen te wachten stond. Ook D. P. Korstanje uit Sehuddebeurs werd vrijdag com pleet verrast. Voor de Bruse burgervader was het een hele toér om de 'beide zwaargewichten' (niet in kilo's haastte Vogelaar er bij te zeg gen) voor het opspelden van de koninklijke onderscheiding op het gemeentehuis te krijgen. Okkerse, de vorige avond op de hoogte gebracht van de eer die zijn vriend Hoogerheide te beurt zou vallen, stapte vrij dagmorgen om 6.00 uur naast het bed met het voornemen een aantal lovende woorden over zijn collega aan het papier toe te vertrouwen. Het epistel moest tijdig af zijn want voor 10.00 uur stond een 'vergade ring' op het kantoor van Rijks waterstaat gepland. Okkerse en Hoogerheide zouden tijdens een evaluatie over de doorvaar route onder de Zeelandbrug worden vergezeld door burge meester Vogelaar. Als naar ge woonte werd er gecarpoold dus stuurde Hoogerheide zijn ko los langs de Bruse ambtswo ning. Okkerse stapte uit, belde aan en kreeg te verstaan dat de burgemeester nog niet gereed was. „Ie is nog niet klaer, je mot even in uus komme", maakte Okkerse zijn ongedul dig wachtende collega quasi duidelijk. Nadat beiden een ze tel hadden ingenomen en de burgemeester op zijn werkka mer 'bleef telefoneren' begon bij Hoogerheide een lampje te branden. Stoïcijns hield Ok kerse zijn maat (van de hak op de tak) aan de praat tot het mo ment dat de eerste burger ge tooid met ambtsketen de huis kamer binnenstapte. Snel werd de koers naar het gemeente huis verlegd waar zij tot hun verbazing familieleden en vrienden aantroffen. Gnuivend namen Hoogerheide en Okker se een plaatsje in, waarop laatstgenoemde het gezelschap overziende verzuchtte: „Vol gens mij is de 'bedrieger' nu zelf ook bedrogen." „Hendrik Hoogerheide en Wol- fert Okkerse behoren bij Brui- nisse als het water bij de zee en de mossel bij het Wad", begon Vogelaar zijn toespraak. Deno- nonsense gedachte staat de bei de visserijbestuurders, volgens zijnveggen op het lijf geschre ven. Vogelaar typeerde het duo als een Siamese tweeling die tientallen jaren het bestuurlij ke hart van de Bruse visserij vereniging heeft laten klop pen. „Met een effect dat de bloedsomloop van de gehele Zeeuwse mosselvisserij bevor derde", aldus Vogelaar. Na een opsomming van de vele activi teiten die de beide mosselvis sers in het bijzonder voor de maritieme sector en daarnaast op het maatschappelijk, muzi kaal en kerkelijk terrein heb ben gedaan, speldde Vogelaar de gouden eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau op de revers van de bei de Bruenaars. Goud voor D. P. Korstanje Vooral door zijn vele werk zaamheden op kerkelijk ge bied kreeg de heer D. P. Kor stanje uit Noordgouwe de ere medaille in goud afgelopen vrijdag opgespeld door burge meester L. N. Labruyère van Brouwershaven. Korstanje: „Jullie weten hoe ik over de koningin denk, ik ben blij dat de liefde blijkbaar niet van één kant komt!" Korstanje kreeg de versierse len voor een indrukwekkende lijst van werkzaamheden in het sociale en kerkelijke leven. De mosselvissers H. Hoogerkeide e?i W. Okkerse uit Bruinisse ontvingen de eremedaille in goud. (Foto: Marijke Folkertsma). Als veeboer is hij sinds 1978 voorzitter van de Maïskern, re gio Schouwen-Duiveland en sinds 1985 van de Veefokkers- vereniging op regionaal ni veau. Daarnaast is hij van 1975 tot 1989 bestuurslid geweest van de Melkunie, op landelijk ni veau. Bestuurslid is hij ook van de muziekvereniging Con Amore, waarvan hij sinds 1992 lid is. Bovendien werd hij in datzelfde jaar lid van het Se niorenorkest Zeeland. De heer H. G. Freriks uit Oosterland werd afgelopen vrijdag Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. (Foto: Marijke Folkertsma). OOSTERLAND - „De methode voor het opereren van patiënten met echinococ cose (waterbiaasziekte) is door hem sterk verbeterd en handzaam gemaakt." Dr. C. K. Jongsma, die als chirurg werkzaam is in het Rotterdamse Havenzieken huis, sprak vol waardering over H. G. Freriks uit Oosterland. Het was ook deze arts die de aanzet gaf voor de koninklijke onderscheiding als Ridder in de Orde van Oranje-Nassau die vrijdagmorgen in Oosterland door burgemeester A. Bérgshoeff werd overhandigd aan de Oosterlandse ondernemer. Behalve voor zijn medische vinding, werd Freriks gehuldigd voor zijn verdiensten op econo misch, maatschappelijk en recreatief gebied. „U bent een zeer veelzijdig per soon die baanbrekend werk heeft verricht", aldus de burge meester. Op economisch gebied was Freriks actief met de oprichting van zijn Adviesbu reau (in 1960) en een bedrijf waar verhoogde vloeren en luchtbehandelingsmethoden worden geproduceerd (in 1962). Op maatschappelijk gebied maakte hij zich verdienstelijk vanwege zijn betrokkenheid bij het oprichten van het MBO- College in Oude-Tonge. Een school voor middelbaar be roepsonderwijs voor de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilan den. „Dat onze school er nu staat is in de eerste plaats aan Freriks te danken", aldus be stuurslid J. C. Traas. Op recreatief gebied was Fre riks actief als voorzitter van de afdeling Zuid-west-Nederland van de Koninklijke Nederland se Watersportbond. Ook was hij havencommissaris van de Bruse watersportvereniging en voorzitter van de VVV- Duiveland. De meeste waarde ring was er voor zijn verdien sten op medisch gebied. Als specialist in koeltechnieken ontwikkelde hij de Freriks Echinococcuskyste (FES). Een apparaat waarmee de afgelo pen jaren ongeveer 130 patiën- De heer D. P. Korstanje uit Noordgouwe ontving een ere medaille in goud. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5