Zonnebloem kiest het zilte sop Keverdagen m Bruinisse Cursus veld biologie NJN Fiat Tipo en Tempra nu ook in Liberty-uitvoering anaa en LANCIA °ealer v°°r schouwen-auivelan Bonamia Ostrea woekert voort Bouw van Erasmusbrug; AUTOBEDRIJF VAN DER WEKKEN B.V. 4 VRIJDAG 29 APRIL 1994 NR 25555 Een schitterende vaartocht over de nog rustige Oosterschelde en de Grevelingen, n lunch bereid door M. Hogerheide), die erin ging als koek en uiteraard bijkletsen met bekenden. Ze genoten er woensdag zichtbaar van. de zieken en gehandicapten die met hun verzorgers meegingen met de jaarlijkse boottocht van de Zonnebloem. Dit jaar waren dat er maar liefst tweehonderddertig, een re cordaantal. De belangstelling was volgens M. Hanse-van de Vijver zo groot dat zelfs een aantal keren helaas nee moest worden ver kocht. Tweehonderd gastenwaarvan een aantal in rolstoel is praktisch gezien eigenlijk al het maximum. Bij 't Luitje in Zierikzee was het tussen 08.30 en 09.30 uur 'n komen en gaan van bootgasten die met hun verzorgers een goed plaatsje aan boord van de volledig aangepaste Stad Zierikzee zochten. Die bracht hen via het Keeten, Mastgat en Zijpe naar Bru, waar de Stad Zierikzee de Grevelingen invoer. Na de miezerige regen klaarde het weer na de koffie met appelgebakop en konden de gasten genieten van een schitterend uitzicht op het water en de kust van Schouwen-Duiveland. Aan boord werd er tussentijds heel wat afgekletst- met bekenden of oud dorpsgenoten. Behalve het ophalen van herinneringen aan vroeger deed ook Ad Èagesteijn 'n muzikale duit in het zakje door een aantal liedjes uit de oude doos te zingen. De dag kon dan ook niet meer stuk, zeker niet toen 'n aantal verzorgers spontaan 'n polonai se inzette. Voordat de Zonnebloemgasten er dan ook erg in hadden, zat de jaarlijkse boottocht er weer op. Keurig om 16.30 uur meerde kapitein K. de Jonge zijn Stad Zierikzee weer af bij 't Luitje en begon voor de var ens gezellen" de laatste etappe van het uitstapje, de thuisreis. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - Voor de onder nemers in de oestersector ziet de toekomst er niet rooskleu rig uit. De omtembare Bona mia Ostrea ziekte, die vanuit Frankrijk is geïmporteerd, is op het Grevelingenmeer in middels tot de dieper gelegen percelen doorgedrongen. Daar door kunnen de dure voorra den platte Zeeuwse oesters als afgeschreven beschouwd wor den. In het kader van de Structuur nota wacht de huurders van de percelen op de Gz*evelingen en de Oosterschelde de volgende bittere pil. De oesterpercelen moeten namelijk worden inge geven en zullen daarna (deels maar niet meer dan 40 hectare) opnieuw onder de huidige huurders worden verdeeld. Zevibel-voorzitter J. D. de Voogd voorspelt donkere wol ken boven de oestersector. Nu duidelijk is dat de oestercul tuur in de diepere gedeelten van de Grevelingen als verlo ren moet worden beschouwd kan het ministerie er naar de mening van De Voogd niet meer omheen het beleid daar op aan te passen. De Voogd: „Blijft het ministerie uitgaan van die 40 hectare dan zal dit leiden tot kapitaalsvernieti ging. De bedrijven die beschik ken over schepen, outillage en geschoold personeel zullen, wanneer zij overgaan naar de kweek van creuses (Ostreas Gi- gas), personeelsleden moeten ontslaan en schepen moeten verkopen. De Voogd heeft er bij de over heid op aangedrongen alles op j alles te zetten de werkgelegen heid in de oestersector veilig te stellen. Voor het rendabel kun nen exploiteren van een oester bedrijf is volgens M. Scheele, voorzitter van de oestersectie van Zevibel, minimaal 60 hec tare op de Yerseke bank en 20 hectare op het Grevelingen- meer nodig. Dat komt volgens hem omdat de creuses slechts een derde deel van de markt waarde van de platte Zeeuwse opleveren. ROTTERDAM (ANP) - Met een enkele reis voor een reusachti ge betonnen caisson naar de bodem van de Nieuwe Maas is donderdagmiddag de houw van de Erasmusbrug in Rotter dam begonnen. De kubusvormige zinkbak vormt met twee kleine broer tjes de basis voor de bouw van de elegante Erasmusbrug die de Maasoevers ter hoogte van de Coolsingel moet gaan ver binden, Op het caisson komt een pijler die het fundament vormt van een 139 meter hoge, geknikte piloon en een vrije overspanning van 280 meter. ZIERIKZEE Collecte De collecte ten bate van de Ne derlandse Hartstichting heeft in de kern Zierikzee 8055,63 opgebracht. Iedereen die met een gift of door te collecteren aan dit resultaat bijdroeg wordt daarvoor hartelijk be dankt. Jazzavond In de foyer van restaurant Mon- dragon wordt zaterdag 14 mei een jazzavond gehouden. Tij dens het evenement treedt de Centrum Jazzband uit Dor drecht op. Het concert begint om 21.30 uur. Stemworkshop De Stichting tot behoud van Roodkapje en de Boze Wolf houdt op zondag 15 mei een stemworkshop in studio Lo kaal Veertien, De Huij- bertstraat 35 in Zierikzee. Ge werkt zal worden aan het uit diepen van de stemmogelijkhe- den via ademhaling, beweging en verbeelding. Rode draad door de dag zal een meerstem mig lied zijn dat na-afloop van de dag met elkaar gezongen wordt. Naast groepswerk kan ook aan ieders persoonlijke stem aandacht worden besteed. De dag duu# van 10.00-17.00 uur. Het dragen van gemakke lijke kleding is gewenst. Voor informatie: 01114-1639. BURGH-HAAMSTEDE Aquarellen-expositie In de Bewaerschole in Burgh- Haamstede is van 5 tot en met 28 mei een expositie van aqua rellen en pastels van Fransje van der Zwan. De expositie is dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur gratis te bezichtigen. (Niet op zon- en feestdagen). KERKWERVE Nationaal Fonds Kinderhulp De collecte voor het Nationaal Fonds Kinderhulp heeft in Kerkwerve ruim 215 gulden op gebracht. De stichting bedankt gevers en collectanten harte lijk. ZONNEMAIRE Collecte De collecte ten bate van de Ne derlandse Hartstichting heeft in de kern Zonnemaire 646,20 opgebracht. Iedereen die met een gift of door te collecteren aan dit resultaat bijdroeg wordt daarvoor hartelijk be dankt. NIEUWERKERK Dauwzwemmen Ook dit jaar weer bestaat er op Hemelvaartsdag (donderdag 12 mei) weer de gelegenheid om in De Keverfreaks kunnen zaterdag 7 eh zon ag 8 mei hun hart weer ophalen tijdens de Keverdagen in Bruinisse. De organisatie van deze negerie editie van de Bruse Keverdagen is in handen van An- dré van Gilst van Van Gilst Kevers. Het prgramma van zaterdag 7 mei gaat om 10.00 uur van start met een instuif in het bedrijf van Van Gilstian de Nieuwstraat. Men kan daar lot 17.00 uur terecht. Om 14.00 uur start een rondrit langs de Stgmvloedkcring. 's Avonds wordt in de kantine van Onze Hoeve een Karaokc-show gehouden onder tiding van Ronald Kooy. Deze avond wordt ook een ver loting gehouden met als hoofdprijs een edte 'trapkever'. Gastvrouw is Kalinka, Miss Keverdagen 1994. Zondag 8 mei worden de dcclnemerontvangen op Onze Hoeve waar een onderdelenmarkt en een braderie gehouden wordt. Om 13.Ümur gaat het Concours d'elegance van start. Er zijn vier klasses: Origineel, Cabriolet. Custom en^iet Kever. In samenwerking met Leko Car Hifi wordt dit jaar ook een Kever Sound Competitbgehouden. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De afdelingen Schouwen-Duiveland en Goes van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) houden van 30 april tot 18 juni een cursus veldbiologie. Onder leiding van een ervaren excursieleider kunnen jongeren de natuur in hun eigen omgeving bestuderen. De NJN is een vereniging van natuurliefhebbers tussen de 12 en 23 jaar. Tijdens de cursus wordt elke keer een ander on derdeel bestudeerd, zoals vo gels, insekten, het strand, zoogdieren of planten. Tevens bestaat de mogelijkheid om tij dens de cursus samen met leef tijdsgenootjes op hemelvaart en pinksterkamp te gaan en het geleerde in praktijk te brengen. Bij de eerste excursie, op 29 april, staat de vleermuis centraal. De cursussen veldbio logie worden in heel Nederland gehouden, verdeeld over 50 af delingen. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij Gertjan Jobse, te lefoon 01110-12548. Advertentie Collecte De collecte voor het- Nationaal Fonds Kinderhulp in Ooster- land heeft 596,55 opgebracht. De organisatie dankt de collec tanten en de gevers. SIRJANSLAND Dansavond Cajun Op initiatief van de volksdans groep Nehalennia wordt maan dag 9 mei in het dorpshuis in Sirjansland een Cajun dans avond gehouden. Aan het eve nement wordt meegewerkt door Phil en Barbara Hudson. De dansavond begint om 19.30/ uur. Belangstellenden kunnen, zich telefonisch aanmelden via 01119-2124. BRUINISSE Havenperikelen De lames van de NCVB afde ling in Bruinisse kwamen on- largs' bijeen voor de maande lijkse vergadering. Na de ope- nirg met gebed, bijbellezing en mfditatie door mevrouw M. Kiop-Jansen werden enkele lifderen gezongen. Daarna warden twee brieven van de rioeder van het Foster Parents jlan adoptiekind Jeffrey voor gelezen. Oude tijden herleef den tijdens de filmvertoning ïtTM oude tijden door de heer IA. Viergever. Vooral bij de /oudere leden kwamen veel her- inneringen naar boven uit de periode dat men hoofdzakelijk afhankelijk was van tram en boot. Niet alleen het vervoer van passagiers, ook het trans port van vee, melk en suiker bieten werd voor het voetlicht gebracht. Na de pauze droeg IJ- zelenberg enkele stukjes voor in dialect met betrekking op de tram en de veerpont. Mevrouw Knop sloot de bijeenkomst af met dankgebed. In de haven van Bruinisa kwam afgelopen week eei drietal mosselvaartuigen b;j de reparatiebedrijven op be zoek. Bij scheepswerf Van Dui vendijk werden onder meer di YE 183, de YE 32 en YE 29 voo' een periodieke onderhoudf- beurt op de hellingbaan geti- keld. Het genoemde trio te- treft zogenaamde „walvisseu" van Yersekse mosselhandda- ren die de mossels van d£ Yer- waterpercelen naar de virver- kingsbedrijven aan de Bbïrin- gaweg transporteren. Ju het mosselseizoen is gesloten ma ken de eigenaren van /e gele genheid gebruik om d<?e vaar tuigen op een jaarlijks onder houdsbeurt te traktertfi- Perso neelsleden van Maaslant stap ten aan boord van deVE 29 en de YE 32, eigendomvan mos selgigant Prins Diigemanse, voor het verrichten ftn diverse reparaties. Op de ")E 29 werd de remvoering var de vislier Helpt Elkander Dinsdag 3 mei hopen de dames van de Hervormde vrouwen groep Helpt Elkander in com binatie van de Gereformeerde zustervereniging bij elkaar te komen. De aanvang is om 19.30 uur in de Gereformeerde kerk aan de Noorddijk. Gasten zijn welkom. VLISSINGEN Bevrijdingsfestival Op vrijdag 5 mei wordt in Vlis- singen het Bevrijdingsfestival gehouden. Een evenement waarbij op podia, verspreid door de hele binnenstad muzi kale en theaterevenementen zijn. Het festival is van 12.00 tot 24.00 uur. Enkele groepen die optreden zijn Unlimited, the Bobs, the Loved Ones. Sportieve versies van S-uitvoeringen AXLVL1V2XJ1. SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEE, DRIEKONINGENLAAN 1, TEL. 01110-1 22 12 de Dol-fijn mee te doen aan dauwzwemmen. Het zwembad in Nieuwerkerk is daarvoor al vanaf 06.00 uur open. Tot uiter lijk 08.00 uur kan men starten voor de dertig baantjes (500 meter) die moeten worden af gelegd. Na afloop staat in de hal het ontbijt gereed. Kinde ren die aan het dauwzwemmen willen meedoen, moeten in het bezit zijn van een zwemdiplo ma. Na afloop van dit dauw zwemmen worden herinne ringsvaantjes uitgereikt. Aan meldingsformulieren voor dit vroeg uit de veren-evenement zijn verkrijgbaar bij de kassa van het zwembad. Tot maan dag 9 mei kan men zich in schrijven. Maximaal honderd zwementhousiasten kunnen aan dit dauwzwemmen mee doen. Voor meer informatie kan men bellen naar zwembad de Dol-fijn, telefoon 01114- 1383. OOSTERLAND Collecte De collecte ten bate van de Ne derlandse Hartstichting heeft in Oosterland 1834,- opge bracht. Gevers en collectanten hartelijk dank. De Fiat Tempra Stationwagen Liberty. ZIERIKZEE - Het programma van de Fiat Tipo en Tempra wordt uitgebreid met de Liberty, een bijzonder complete versie die door de Fiat-dealers wordt aange boden voor een aantrekkelijke prijs. Dankzij talrijke uiterlijke de tailwijzigingen maken de Liberty-versies een zeer spor tieve indruk in vergelijking met de S-uitvoeringen waar van beide zijn afgeleid. De Ti po Liberty, die wordt geleverd met de 1.4 liter-motor, is aan de buitenzijde herkenbaar aan de bumpers en buitenspiegels die zijn gespoten in de carrosserie- kleur, en de dakdragers (alleen op de 3-deurs). Centrale por tiervergrendeling, een toeren- teller, getint glas, elektrische bediening van de voorste zijra men en een middenconsole be horen tot de standaarduitrus ting van de Tipo Liberty. De auto is in vier kleuren */cr- krijgbaar, waaronder oen nieu we groene en een nieuwe rode kleur. Tempra Tempra en Tempra StationWagon De Tbmpra en Tbmpra Station- Wagon met 1.6 liter-motor zijn vanaf nu eveneens verkrijg baar in de Liberty-uitvoering. Naast de extra's en uiterlijke details zoals de Tipo Liberty heeft, vallen deTempra's extra op door mistlampen voor, licht metalen velgen, de grille van de Tbmpra SLX en de stan daard metallic lak. Op de Sta tionWagon zijn zwarte dakdra gers aangebracht. In het interieur hebben de Tem- pra's in Liberty-uitvoering on der meer een lederen stuurwiel en versnellingspook, een met hout afgewerkte middenconso le, hoofdsteunen achter, hoog teverstelling van de bestuur dersstoel, middenarmsteunen voor en achter en een skiluik. Zowel de Tipo Liberty als de Tbmpra Liberty is verkrijg baar met een airbag aan de bestuurderszijde en een glazen schuif/kanteldak, dat in de Tbmpra elektrisch wordt be diend. vernieuwd en ondergingen de spoelkoppen en de schroefas sen een inspectiebeurt. De YE 32 kreeg nieuwe schroefassen aangebracht. Verder ondergin gen de keerkoppelingen van dit vaartuig een revisie. Op het werkdek werd de geleiding van de portaalmast en de aandrij ving nagenoeg geheel door nieuwe vervangenTevens monteerden werknemers van Maaskant in het laadruim een nieuwe draaikop ten behoeve van de losserij. Tussen de bui en door werden beide vaartui gen van een nieuw verfje voor zien. De YE 183 van Vette Verhaert verdaagde na een mi lieuvriendelijke knip- en scheerbeurt bij Van Duiven- dijk voor de afbouwkade van Machinefabriek en Dokmij Padmos. Boven de stuurhut van deze voormalige ZZ 5 werd vervolgens een nieuwe visbeu- gel geïnstalleerd. Afgelopen dinsdag werd de reddingsboot Koningin Beatrix voor een spoedk.tis bij Padmos op de wal getakeld. Om de schroefas werder nieuwe lagers aange bracht waarna het reddings- vaartiig van de KNRM een dag later veer naar de post bij de Roorrpotsluis terug stoomde. NC\fi Bruinisse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7