Oostzijde Havendijk bij Zierikzee wordt verzwaard Lente HOEVE DE TERP Verbouwing postkantoor Concert Cantare gered door stukje kauwgom Investering van 165.000,- Democratie Vergadering huurprijs beleid Beter Wonen 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - Een deel van de Zierikzeese Havendijk wordt verzwaard. Dat werd deze week besloten tijdens de algemene vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland. Alles bij elkaar vergt het karwei een investering van 165.000,-. „Maar als we hier een paar jaar mee wachten wordt het alleen maar duurder", aldus een woordvoerder van het waterschap. De Vereniging Natuurmonu menten heeft onlangs land bouwgrond ten noorden van de Galgepolder bij Zierikzee aan gekocht en wil dit in dezelfde staat brengen als het natuurge bied Galgepolder: een inlaag. Bij het inrichten van het ge bied komt naar verwachting 20.000 kubieke meter grond vrij. Transport Deze grond wordt langs de dijk van het Zierikzeese havenka naal kosteloos ter beschikking gesteld. Transport van de grond over land is volgens het waterschap niet verantwoord. ,,De waterschaps wegen ter plaatse zijn hier niet op bere kend", aldus het dagelijks be stuur van het waterschap. „En afvoer van de grond over water is te duur". Met dat gegeven in het achterhoofd rijpte het idee om de vrijgekomen grond te gebruiken voor het verzwaren van de oostelijke Havendijk. Het is de bedoeling dat op de dijk een binnenberm wordt aangebracht en dat het binnen- talud verzwaard en verbreed wordt. „De dijken var^het Ha venkanaal lijken visueel aan de magere kant", aldus het wa terschap. „Echter, tijdens de dijkversterkingen uitgevoerd in de tachtiger jaren is bere kend dat de veiligheid niet in het geding is. „Doordat er een reële kans bestaat dat de ha- vendijken in de toekomst toch verzwaard moeten worden is de verwerking van de aangebo den grond een verantwoorde zaak", aldus het waterschap. Omdat de Vereniging Natuur monumenten subsidie voor de werkzaamheden krijgt moest deze week tijdens de water schapsvergadering een besluit genomen worden. Het voorstel van het dagelijks bestuur van het waterschap stuitte niet op weerstand. De hoofdingelan den gingen unaniem akkoord met het voorstel. Verder tij dens de vergadering aandacht voor de op handen zijnde wa terschapsfusie. „Er is de laat ste weken veel over vergaderd, maar er moet ook nog veel uit gewerkt worden", rapporteer de dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan. Inmiddels, zo vertelde me vrouw De Haan, zijn er ver schillende werkgroepen ge vormd die zich bezig gaan hou den met bepaalde aspecten van de fusie. Op aandringen van het Waterschap Schouwen- Duiveland wordt gekeken of er gebouwen op Schouwen- Duiveland in aanmerking ko men om te dienen als hoofd kantoor van het toekomstige waterschap. Vooralsnog echter zijn drie gebouwen elders in Zeeland - in Middelburg en Goes - in de kijker. „Maar we blijven ons sterk maken voor onderzoek naar de mogelijkhe den op Schouwen-Duiveland", aldus mevrouw De Haan. Wateroverlast Tijdens de vergadering werd ook het voorstel van het dage lijks bestuur van het water schap voor verbetering van het waterbeheer besproken. Eer der kwamen klachten over wa teroverlast door hevige regen val. Met name in het Prunjege- bied begon het akkerland ver dacht veel overeenkomsten met een moeras te vertonen. Door de bouw van een gemaal en nog een aantal aanvullende maatregelen hoopt men water overlast in de toekomst te kun nen beperken. De suggestie van hoofdinge land G. J. Buth om een zoetwa terbekken aan te leggen dat als buffer zou kunnen dienen werd door technische man W. D. Scheele van de hand gewezen. „Dat zou heel erg groot moeten zijn, en die ruimte is gewoon niet beschikbaar", aldus Scheele. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat als alle maatregelen die in het vat zit ten eenmaal uitgevoerd zijn wateroverlast in de toekomst vrijwel uitgesloten is. Tijdens de vergadering werd ook besloten tot de bouw van een slibbuffertank bij water zuiveringsinstallatie De Verse- put. Het storten van slib op de stortplaats aan de Hoosjesweg wordt te duur en door het slib te storten in de lagunes bij de waterzuiveringsinstallatie kan volgens het dagelijks bestuur van het waterschap voor de korte termijn een aanzienlijke besparing op de stortkosten worden bereikt. Ondertussen kan dan worden doorgegaan met onderzoek om de hoeveel heden slib te verkleinen door onder meer droogtechnieken toe te passen. Het is de bedoe ling dat de bouw van de slib buffertank nog voor het toeris tenseizoen gerealiseerd wordt. De bouw vergt een investering van 255.000,-. 'Daar komt jullie tweede zoon aan', zegt hij stug. 'Ik smeer 'm. Dan kunnen jullie hem in alle rust bejubelen. Ik stel er geen prijs op daarbij aanwezig te zijn'. Nog eer Han achterom is gelopen, flitst de wat logge figuur van een ander langs het betrekkelijk kleine zijraam. Het is Arend; zijn gezicht als in een wa re angstaanval vertrokken. Langs een verschrikt opkijkende Dirk Jan rent hij de eetkamer binnen. Zijn ogen wild om zich heen kijkend, draaien zich nu in de richting van de huisbar, kunnen het nauwelijks voor mogelijk achten dat daar ineens niets bijzonders valt waar te némen. Verdikkie! Hij wil het immers ook niet aanvaarden. Wat jaren geleden ge beurd is en waarvan hij voor een deel getuige is geweest, dat is er opeens weer. Jaren, waarin hij alles heeft moe ten opkroppen; waarin een nooit afla tende vader hem onder druk heeft ge houden. Aanvankelijk omdat het hem zijn baantje zou kunnen kosten. Later omdat een gerieflijk nieuw gebouwd huis op het spel zou komen te staan. En? De oude dag van een vader die hem tegenover een wat te bijdehante moe der altijd de hand boven het hoofd had gehouden en van wie hij zielsveel hield. Nu is het beeld er opnieuw. Dirk Jan, die zijn soepele vingers om iets heen klemt; iets, waarmee je een ander dodelijk zou kunnen treffen. Zelfs door het wijdopenstaande raam heen. Zoals het Dirk Jan ook was gelukt van af de hoge maaimachine Kloppen is er dit keer bij een anders dociele, beleefde Arend allerminst bij geweest. Wel heeft hij nog vlug zijn klompen van zijn voeten gegooid. Hij ziet de ogen van Jannie op zijn ge zicht gericht. Ogen, waarin hij een blik van erkenning leest. Je zou bijna dur ven zeggen: zelfs van opluchting. Ogen die een wat labiele Arend houvast bie den. Of ze hem alleen maar aan moedi gen eindelijk zijn hart eens uit te stor ten, klaarheid te brengen in een zaak die ook haar nog lang niet uit de ge dachten is. Zijn potige arm wijst beschuldigend in de richting van Dirk Jan. Een Dirk Jan die het nutteloze ervan inziet achter een zich zwaar in de deuropening posterende Arend heen te glippen. Dan stottert Arend: 'Hij hij z zal het weer d doen. Mevrouw, g ga op zij! D doe het r raam dicht. Han is o ook al vlakbij'. Jannie is op een bedrijf, waar zoveel kleine ongevallen vaak haar onmiddel lijke aandacht opeisen, gewend snel te handelen. Terwijl een nu rap achter Deel vier: Het conflict is geboren Door MIEN VAN 'T SANT 117 Arends rug heenschietende Dirk Jan kans ziet weg te komen zegt: 'H hij had het weer op Han g gemunt, me- vouw. N nu w weet ik het zeker, d dat hj dat st stuk scherf toen ook h heeft gegooid. Ik mo mocht het vader n niet ver ver klappen. Ik h had niet helemaal gez zien. Maar ik zag hem ach achter de loods wegslippen. H hij had toen nog een st stuk dakpan in z zijn éne hand. Hij trok net zo'n ge gezicht Jannie moet op haar lip bijten om zich te beheersen. Voor een lief ding wilde ze dat haar toch al opgewonden man van het onbeheerste optreden van een anders zo bedaardse Arend geen getuige was geweest. Want niemand hoeft haar nu nog te vertellen dat Arend niet de waarheid heeft gesproken. Tben, maai* ook nu! Jannie durft Dirk haast niet aan te kij ken. Ze hoort zijn zware adem; een te ken dat hij tot het uiterste gespannen is. Dan wendt ze zich meteen weer tot Arend: 'Het is nu wel goed. Arend. Ga maar weer gauw aan je werk. Meneer en ik waren iets aan het bespreken'. (slot volgt) ENSCHEDE - In een democra tie is geen plaats voor extreem rechtse partijen als CD en CP'86. Minister Pronk voor ontwikkelingssamenwerking noemt de verkiezingen pas ge slaagd als op 3 mei blijkt dat beide „fascistische en anti democratische partijen" in de Tweede Kamer geen poot aan de grond krijgen. ZIERIKZEE - Woningbouw vereniging Beter Wonen houdt op maandag 2 mei een dis trictsvergadering voor leden uit alle districten en voor huurders van woningen in ei gendom of beheer van Beter Wonen. De vergadering wordt gehouden in de vergaderzaal in het kantoor aan de Caland- weg 51 in Zierikzee. Aanvang 19.30 uur. De vergadering is onder meer bedoeld om eventuele bezwa ren te uiten tegen de geplande huurverhoging dit jaar. De ver enigingsraad heeft namelijk tot een huurverhoging beslo ten. Dit is 6 procent voor wo ningen met een beneden mini maal redelijke huurprijs. Geen huurverhoging geldt voor wo ningen waarvan de huur meer bedraagt dan 90 procent van de maximaal redelijke huur, wo ningen gereedgekomen na 1-7- 1993 en woningen die binnen twee jaar gesloopt zullen wor den. Voor alle overige wonin gen geldt een huurverhoging van 4,75 procent. Gehele maand april Burgh-Haamstede Zaterdag 2 april: opening Josefine Dolls Gal lery. Expositie. Tot en met 30 april Burgh-Haamstede Expositie kunstwerken Mini van Iterson en Rens van Bergers. Galerie Borsboom. Elke zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, tweede paas dag van 11.00 tot 17.00 uur. April Renesse Collectie hazen en haasjes in musem De Blik vanger. Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Tot en met 3 mei Zierikzee Expositie etsen leerlingen 't Mêêtje. Biblio theek De Stolpe. Tijdens openingsuren bi bliotheek. Tot en met vrijdag 29 april Burgh-Haamstede Expositie Tie Hof, dagelijks (met uitzonde ring van zondag) van 13.30 tot 16.30 uur. Zondag 1 mei tot en met donderdag 19 mei Zierikzee Keramiek-expositie in galerie Noordhaven poort. Dagelijks (met uitzondering van maandag) van 13.00 tot 17.00 uur. Van 16 mei tot 23 mei Brouwershaven Expositie schilderijen Hans Hazenbroek. Stadhuishal. Maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Van donderdag 5 mei tot en met zaterdag 28 mei Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Fransje van der Zwan. Bewaerschole. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur, behalve zon- en feestdagen. Tot 1 juni Burgh-Haamstede Olieverfschilderijen van Leontien Hooij. Ga lerie 't Zuuddek, Zuidstraat 16. Tot 10 juni Zierikzee Artistamps Jan Verschoore. Galerie Galerij RSG Professor Zeeman. Tot en met november Renesse Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. BROUWERSHAVEN - Het eerste concert dat afgelo pen zaterdag gegeven werd in de gerestaureerde Gro te Kerk in Brouwershaven was een groot succes. Heel even dreigde alles mis te gaan toen één van de toetsen van het orgel het begaf. Door een inventieve ingeving van organist Kees van Eersel werd het on heil echter afgewend. Hij repareerde de toets met een stukje kauwgom. Rheinberger. Koor, orgel- en bassoli zorgden voor een even wichtige afwisseling in het programma. Tijdens de orgel solo Concerto IV van J. S. Bach viel het plotseling stil. Een toets weigerde dienst, maar or ganist Kees van Eersel wist het mankement op professorische wijze te verhelpen met een stukje kauwgom. Het orgel zal in de maanden mei en juni ge repareerd worden. Het slot stuk van de avond was de Mis in E van Rheinberger. Het koor had hier een hele kluif aan ge had maar het bleek de moeite waard: de reacties uit het pu bliek waren zeer enthousiast. Het concert werd door een klei ne 200 mensen bezocht die na afloop zeer enthousiast waren. Volgens dirigente Willie Bil den Hollander is de akoestiek van de kerk behoorlijk verbe terd na de verbouwing. Con certgevers waren: het gemengd koor Cantare uit Zierikzee, or ganist Kees van Eersel en de bas Rob van der Meule. Het ge heel stond onder leiding van Willie Bil-den Hollander. Het was een mooi opgebouwd pro gramma, beginnend met Vin cent Lübeck (barok) en via Bach naar de Duitse Roman tiek van Mendelssohn en DEN HAAG - Bij elke melding van een ongeval op de snelweg meteen een berger op pad stu ren om een mogelijk geblok keerde rijbaan weer snel vrij te maken. Dat is de kern van een nieuwe proef rond Utrecht die van mei tot augustus zal lopen. PARIJS - Euro Disneyland kan voorlopig weer vooruit. De 61 banken waarbij het pretpark diep in de schuld staat, zijn ak koord gegaan met het red dingsplan dat een stuurgroep uit hun midden heeft opge steld. In het postkantoor aan de Poststraat in Zierikzee zijn werkzaamheden begonnen die het inte rieur van het gebouw een heel nieuw aanzien moeten geven. De verbouwing is onderdeel van een grootscheepse modernisering uan alle postkantoren en postagentschappen in Nederland. De loket ten met een glazen afscheiding worden vervangen door open balies waardoor het contact met de klanten wordt verbeterd. Ook wordt het postkantoor ingericht als 'winkel' waar allerlei aan post zaken verwante artikelen te koop worden aangeboden. De verbouwing van het Zierikzeese post kantoor zal naar verwachting ongeveer vijf weken duren. In de periode tot woensdag 1 juni kunnen de klanten voor hun postzaken terecht in een tijdelijke postkantoor-unit die is opgesteld op de bin nenplaats achterliet huidige postkantoor. Vanaf 1 mei worden de brievenbussen in Nederland niet meer om 22.30 uur gelicht maar is de laatste busliehting om 18.00 uur. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6