Lintjesregen ook voor dertien mensen op Schouwen-Duiveland 37-jarige man uit Renesse vermist Veertig jaar ANBO, vier decennia inzet voor betere positie ouderen deurloo intermeubel Zes jaar Snelheids controles Wonen in het bos Drie-jarige behaalt zwemdiploma Dr L. Ginjaar commandeur Orde van Oranje-Nassau Boottocht en feest ter gelegenheid van jubileum VRIJDAG 29 APRIL 1994 NR 25555 WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht noord 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht noordo. 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 30 aprilZon op 06.10, onder 20.59 Maan op 01.26, onder 10.08 1 mei Zon op 06.08, onder 21.01 Maan op 02.06, onder 11.20 2 mei Zon op 06.06, onder 21.03 Maan op 02.38, onder 12.31 Laatste Kwartier: 2 mei (16.33). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Koninginnedag 1994 wordt een vrijwel droge en bewolkte dag. Wellicht dat in het zuiden van Nederland de dag met flink wat zon begint, maar verder speelt ze een bescheiden rol. In de ochtenduren ligt de temperatuur rond 13 graden, 's middags loopt het kwik uiteen van 17 graden op de Waddeneilanden en in de Kop van Noord-Holland tot 20 in het zuidoosten van Nederland. Er waait een matige westen- tot noordwestenwind, rond 3 of 4 Beau fort. Al met al mag het dan geen zonnige dag worden, het is wel een goede dag voor de vele feestactivi- teiten die in de open lucht worden gehouden. Het weer op Koninginne dag loopt, door de jaren heen, sterk uiteen. Sinds we Koninginnedag op 30 april vieren, dat was voor het eerst in 1949, is deze dag zeven keer zeer zonnig geweest. Zes keer werd het een verregende feestdag, al moet wel gezegd worden dat de meest intensieve regen zich meest al beperkte tot een deel van het land. Vorig jaar spande het weer op 30 april de kroon. We beleefden toen met middagtemperaturen van 26 tot 28 graden de warmste Ko ninginnedag. Advertentie ZWOLLE - De officier van justitie in Zwolle heeft donder dag voor de rechtbank in Zwol le zes jaar gevangenisstraf geëist tegen een 34-jarige man uit Putten, Volgens de officier heeft de man in de nacht van 3 op 4 december vorig jaar een 17-jarig meisje enkele malen verkracht en daarna gepro beerd haar om het leven te brengen. ZI ERIKZttSCH E ES) NIEUWSBODE»!! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. succesjes(t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. ZIERIKZEE/HAAMSTEDE - Bij twee snelheidscontroles, op de Weg naar de Val in Zie rikzee en de Krayesteinweg in Haamstede, zijn gisteren in to taal 84 overtredingen gecon stateerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 127 kilome ter per uur. Tussen 16.20 en 18.30 uur wer den op de Weg naar de Val 1080 voertuigen gecontroleerd. Het aantal geconstateerde overtre dingen bedroeg 74. De snelhe den van deze voertuigen va rieerden van 91 tot en met 127 kilometer per uur. Op de Krayesteinweg passeer den tussen 20.00 en 21.00 uur 114 voertuigen de radarinstal latie. Hiervan reden er twaalf te hard. De geconstateerde snelheden liepen uiteen van 94 tot 109 kilometer per uur. Op beide wegen geldt een maxi mum snelheid van 80 kilome ter per uur. NIEUWERKERK - Het project Wonen in het bos, een nieuw woon/recreatieplan voor het gebied ten zuidwesten van Ouwerkerk wordt besproken door de Duivelandse advies commissie bestuurszaken. De commissie komt op woens dag 4 mei bijeen in het gemeen tehuis in Nieuwerkerk om 16.30 uur. Op de agenda staat ook de ()j»rote) belangstelling die tot nu toe is getoond voor de bouwgrond in het plan d'Heule in Nieuwerkerk. Ver der komt de ontheffing vergoe ding nevenfuncties wethouders aan de orde, de boveneilande- lijke milieu-samenwerking via de Centrale Dienst Gemeente werken Schouwen-Duiveland en een bouwplan voor bedrijfs ruimte aan de Loens weg. De vergadering begint om 16.30 uur en kan door iedere belang stellende worden bijgewoond. KAMPERLAND - De drie jarige Linda Oosdijk behaalde afgelopen zaterdag haar zwemdiploma A in de Room pot in Kamperland. Een uit zondering volgens E. R. van Gaaien, hoofd instructieteam. Tevens behaalden twee vier jarigen het felbegeerde A- diploma. Linda behaalde het diploma in aanwezigheid van het instruc tieteam, gecommitteerde me vrouw Kok en vele familiele den. In de Roompot geldt geen leef tijdsgrens voor het beginnen van zwemlessen. De praktijk heeft uitgewezen dat de meeste kinderen rond de vijf jaar bin nen tien maanden hun A- diploma kunnen behalen. voor een voetbalstadion was gezien de temperatuur niet echt gelukkig. Dat protesteren voor het be houd van de AOW gerechtvaar digd is staat niet ter discussie, maar de wijze waarop dat ge beurde en de uitkomst van de AOW-discussie daar plaatst met name Asma vraagtekens bij. Volgens hem heeft de poli tiek al een beslissing genomen. Asma staat er dan ook niet van te kijken wanneer er na de ver kiezingen alsnog op de AOW wordt gekort. De ANBO en ook de andere ouderenbonden zullen zich daar tegen blijven verzetten. Op solidariteit van de werkenden rekenen Asma en Anceaux niet. Toen de ont koppeling van lonen, AOW en uitkeringen een feit was, is er door de vakbeweging geen sta king uitgeroepen en van ande re leeftijdsgroepen behoef je ook geen steuntje in de rug te verwachten. Onvoldoende realiseren Tegenover dat trieste gegeven dat veel werkenden van nu zich volstrekt onvoldoende realise ren dat het op de helling zetten van de AOW (dat geen uitke ring maar een pensioen is) een van de laatste stuiptrekkingen van een kwakkelend sociaal stelsel is, dat ook voor hen ver strekkende gevolgen kan heb ben, staat echter ook een aan tal positieve mijlpalen in de veertigjarige geschiedenis van de ANBO in Zierikzee. Plaatse lijk is er mede door de invloed van de ouderenbond het nodige bereikt. Zierikzee is een van de eerste gemeenten in Zeeland geweest met een eigen ouderenbeleid en ook de wijkbus 60+ is een voorziening waarvoor de AN BO zich bijzonder heeft in gespannen. Maar ook zaken als het warmwaterzwemmen op dinsdag, de fietstochten voor senioren en de koffie-ochten- den op donderdag blijken in een behoefte te voorzien. Bofferd Tijdens het laatste koffie- kransje waren er zelfs stoelen te kort. Aan medewerking van de gemeente heeft het in de af gelopen jaren evenmin ontbro ken. De jubilerende ouderenaf- deling vindt binnen de muren van het stadhuis altijd wel een gewillig oor als er een pro bleem is of een te vervullen wens. Zowel Asma als Anceaux realiseert zich dat de ANBO- Zierikzee wat dat betreft een echte bofferd is. Gezien de ge makkelijke en directe contac ten hier vinden ze een Senio renraad, een adviescommissie inzake het ouderenbeleid, in Zierikzee niet nodig. Als Schouwen-Duiveland in de toe komst echter één gemeente wordt, kan het weieens nodig zijn om deze mening te herzien. Zover is het echter nog lang niet. Eerst is het tijd om op ge paste wijze het veertigjarig be staan te vieren. Dat gebeurt met een boottocht op zaterdag 14 mei en een jubileumfeest vol amusement in oktober. RENESSE - De politie is op zoek naar de 37-jarige Adriaan Cornelis Pieter Noordzij uit Renesse. De man, die schizof reen en contactarm is, wordt reeds vermist sinds 9 maart. Hij verliet die dag in de auto van zijn vader zijn ouderlijke woning in Renesse. Diezelfde dag om ongeveer 15.10 uur zag een getuige dat Noordzij met deze auto in het Noordzeewater bij de Brouwersdam ter hoogte van Ouddorp reed. Hij zag dat Noordzij uit de, in het water staande, auto stapte en vervol gens wegliep in natte kleding. De man is daarna, in maart, nog gezien in Ouddorp en in Goes. Daarna ontbreekt elk spoor van hem. Noordzij is her kenbaar als 'verward'. Hij ant woordt niet op vragen en com municeert slechts door middel van briefjes. Op de dag van zijn verdwijning droeg Noordzij een paars/donkerroze trai ningsjack met gele bies (merk Agu Sport) waaronder hij een beige jack en wit T-shirt aan had. Hij had verder een blauwe spijkerbroek aan, donkere sok ken en liep op slippers. Adriaan Noordzij heeft een normaal, een beetje tenger postuur en is ongeveer 1,80 me ter lang. Hij heeft sluik, don kerblond haar. De politie wil graag weten waar hij zich be vindt. Iedereen die de man sinds 9 maart heeft gezien of weet waar hij verblijft wordt verzocht telefonisch contact op te nemen met de politie van de basiseenheid Goeree-Overflak- kee van de politie Rotterdam- Rijnmond. Thlefoon 01870- 82444. Advertentie En nog veel meer te zien bij. Haringvlietplein 4. Zierikzee. Telefoon 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond L.Anceaux (l), de huidige voorzitter van de ANBO-Zierikzee en ere-voorzitter H. Asma. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Ouderen die met petjes op en vol energie de AOWave in een voetbalstadion doen om daarmee hun boosheid over het voorgenomen snijden in de AOW kenbaar te maken. Dat beeld van weliswaar boze maar desalniettemin beschaafd protesterende ouderen heeft de media ruimschoots gehaald. Toch is de strijd van ouderen tegen achterstelling en betutteling niet nieuw. In de jaren vijftig al, om precies te zijn 20 juni 1954 kreeg Zierikzee immers zijn Algemene Bond voor Ouden van Dagen, de voorloper van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO); een hond die opkomt voor de belangen van de 'derde leef tijd'. Iets dat anno 1994 nog bitterhard nodig is. Veel is er niet bekend over die eerste jaren van deze algemene ouderenbond. Lang niet altijd werden immers in die beginja ren notulen gemaakt en ook ging er door een verhuizing wel eens wat verloren. Zeker is dat een ouderenbond in Zierikzee geen onbekend verschijnsel was. Indertijd was ook de Bond voor Staatspensionering hier actief. Met deze bond fu seerde de Algemene Bond voor Ouden van Dagen in 1977 tot Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). Macht van het getal In die eerste jaren beperkte de Algemene Bond voor Ouden van Dagen zich tot het aanspo ren van ouderen om toch vooral lid van deze ouderenbond te worden, om zo in ieder geval al leen al door de 'macht van het getal' een bijdrage te kunnen leveren aan het verbeteren van de positie van de oudere. Ook toen bleek die te wensen over te laten en werden mensen na hun pensionering maar al te vaak naar een plaatsje aan de zijlijn van het maatschappelijk gebeuren gemanoeuvreerd. ,,Die leeftijdsdiscriminatie was heel erg, daar heeft de AN BO hard tegen gevochten" zeg gen L. Anceaux en H. Asma, respectievelijk voorzitter en erevoorzitter van de Zierikzee- se ANBO-afdeling nu. On danks die verwoede strijd wil die leeftijdsdiscriminatie bij tijd en wijle nog weieens de kop opsteken. Een goed voor beeld daarvoor zijn de kandi datenlijsten van de politieke partijen voor de komende ver kiezingen. Volgens Anceaux komen daar hooguit drie tot vier 65-plussers op voor. Toch zijn beiden geen voorstander van de twee ouderenpartijen, het Algemeen Ouderen Ver bond (AOV) en de Unie 55 Te jong Zowel de ANBO als de pro testants christelijke en katho lieke ouderenbonden is fel te genstander van deze debutan ten in de verkiezingsstrijd. „Die bonden zijn geen politie ke partijen maar belangenpar tijen", vinden beiden. ,,Je kiest immers voor een politieke par tij omdat je liberaal, conserva tief of socialistisch bent en niet omdat je een bepaalde leeftijd hebt" zegt Asma. „Kiezen op een ouderenpartij kun je meer zien als een waar schuwing naar de politieke partijen" vindt hij. Dat je door middel van het lid zijn van een ouderenbond je eigen positie kunt beschermen dan wel ver beteren blijkt nog lang niet bij elke 'aankomende' senior te zijn doorgedrongen. Wie de vijftig is gepasseerd kan lid worden van de ANBO, maar ook nu nog krijgen ANBO-bestuurders regelmatig te horen dat men zich nog te jong vindt voor een lidmaat schap. Een ouderenbond wordt door sommigen blijkbaar nog altijd geassocieerd met een vereniging van „grijsaards in ruste", die elkaar vooral ont moeten voor de gezelligheid. Hoewel dat gezelligheidsas pect volgens Asma zeker in plattelandsgebieden niet weg te denken is, heeft belangenbe hartiging van ouderen van meet af aan de boventoon ge voerd. Zeker de laatste jaren worden de ANBO en de andere oude renbonden door de politiek meer en meer als serieuze gesprekspartners beschouwd. „De ANBO is in Den Haag kind aan huis, elke politieke partij trekt weieens aan de bel bij de ANBO" zeggen beiden. Die goede contacten hebben echter niet kunnen voorkomen dat de AOW met name door CDA-lijsttrekker Brinkman zwaar onder vuur is komen te liggen. De plannen om de AOW te korten waren in maart zelfs aanleiding voor een massaal ouderenprotest in Eindhoven. Schouwen-Duiveland ontbrak daarbij, tot bittere teleurstel ling van Anceaux. Op. zijn op roep om zich hierbij aan te slui ten werd slechts door een enke ling gereageerd en ook van an dere ouderenorganisaties en ANBO-afdelingen kwam nau welijks enig respons. Maar ook bij de manifestatie zelf plaat sen beiden kanttekeningen. „Die petjes en die AOWave, het leek wel wat op een voetbal wedstrijd', en ook de keuze SCHOUWEN-DUIVELAND - Dertien mensen op Schouwen-Duiveland worden vandaag- in het kader van de jaarlijkse lintjesregen voor Koninginnedag onderscheiden met een koninklijke onderscheiding. De hoog ste eer viel te beurt aan de oud-minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, dr. L. Ginjaar, die al vele jaren in Burgh-Haamstede woont. Hij werd benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. 2w-zits bank met zeer aangename zit. Leverbaar in diverse kleuren bekledingsstoffen 3.295,- omdat de betrokkene onder valse voorwendselen naar het gemeentehuis of een ander ge bouw wordt gelokt of thuis wordt verrast door een bezoek van de hoogwaardigheidsbe kleders die de onderscheiding komen uitreiken. Tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau werden be noemd de beeldend kunstenaar A. S. M. Braat uit Zierikzee, de directeur-eigenaar van Schults Schilders B.V. J. L. Schults uit Zierikzee en directeur-eige naar van het gelijknamige Ad viesbureau in Oosterland H. G. Freriks uit Oosterland. je-Nassau werd uitgereikt aan dominee H. F. Meijer uit Scha- rendijke, hoofdleidster van de zondagsschool in Nieuwerkerk K. P. Goudzwaard-Wandel uit Nieuwerkerk, president-kerk voogd van de Nederlandse Her vormde Gemeente in Sirjans- land D. Hanse uit Sirjansland en oud-hoofdbesteller PTT Post regio Zuid-West J. C. Kouijzer uit Zierikzee. Hij kreeg zijn onderscheiding in Rotterdam. In de Nieuwsbode van maandag 1 mei wordt meer uitgebreid aandacht besteed aan de koninklijke onderschei dingen die werden uitgereikt op Schouwen-Duiveland. Dr. L. Ginjaar uit Burgh-Haamstede. Goud Een eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oran je-Nassau werd uitgereikt aan de mosselvissers W. Okkerse en H. Hoogerheide, beiden uit Bruinisse, diaken van de Gere formeerde Gemeente Haamste de J. van den Berge uit Haam stede, docent assurantieweten schappen C. W. van Have ren uit Schuddebeurs en ouderling van de Nederlandse Hervorm de Kerk Noordgouwe D. P. Kor- stanje, eveneens uit Schudde beurs. Zilver Een eremedaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oran- De hoogst onderscheiden Schouwen-Duivelander dr Gin jaar, werd gehuldigd in Den Haag. Hij werd geboren in Lei den waar hij aan de Rijksuni versiteit chemie studeerde. Ginjaar was werkzaam bij TNO en politiek actief voor de VVD als lid van provinciale staten van Zuid-Holland en voorzitter van de partij. Van 1977 tot 1981 was hij minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. Hij was voorzitter van het College van Bestuur van de Rijksuniversiteit in Utrecht en de Centrale Raad voor milieuhygiëne. Hij werd voor al deze werkzaamheden al eerder benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en kan daar nu het com mandeurschap in de Orde van Oranje-Nassau aan toevoegen. De versierselen werden de oud minister vanmorgen opgespeld in het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag door ka mervoorzitter mr H. D. Tjeenk Willink. Elf van de andere twaalf koninklijke onderschei dingen, die dit jaar terecht kwamen bij mensen in onze re gio, worden vandaag uitge reikt op Schouwen-Duiveland zelf, een in Rotterdam. De overhandigingen gebeuren door de burgemeesters van de zes gemeenten die optreden als vertegenwoordiger van Hare Majesteit Koningin Beatrix. Vaak heeft de uitreiking van de koninklijke onderscheiding het karakter van een 'overval'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3