'Mensen durven tegenwoordig niet meer zo uit te komen voor koningsgezindheid' Autobedrijf Slager in Brouwershaven heropent na grondige renovatiebeurt Informatiedag over thema Veilig varen r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND I- van Duke Kostenbroek hAnse+hAnse l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Deurloo wordt u zonnig bruin in Bruinisse bij Pandora Haarmode Schults schildert de Kuip TAPIJT GORDIJNEN VITRAGE Oranje-verzameling Bruse burgemeestersvrouw in bibliotheek Voordracht Culturele prijs Schouwen- Duiveland Bei: 01110-12605 TAXATIESfBEMIDDELING dé krant van schouwen - duiveland! ■M NIEUWSBODE EXTRA H WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 01110-15951 FAX. 16378 WOENSDAG 27 APRIL 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND Al vanaf haar jeugd verzamelt mevrouw B. W. C. Vogelaar-van der Does vrijwel alles wat met de leden van het koningshuis te maken heeft. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - „Tegenwoordig zijn nog net zo veel mensen koningsgezind ais vroeger. Ze durven er alleen niet meer zo voor uit te komen omdat het een beetje oubollig image heeft. Dat zeggen ze soms ook van mijn verzameling." De 47-jarige B. W. C. Vogelaar-van der Does uit Bruinisse kan er niet mee zitten. Al sinds haar kinderjaren verzamelt zij afbeeldingen, boeken en andere artikelen die verband houden met het koninklijk huis. In een vitrine van de Bruse bibliotheek De Zaete is tot en met woensdag 18 mei een deel van haar ver zameling te zien. Het is voor de eerste keer dat de Bruse burgemeestersvrouw op deze manier haar Oranje spullen exposeert. ,,Dat is mij door de mensen van de biblio theek gevraagd in verband met Koninginnedag." Thuis heeft kunnen onderbrengen. Zij is mevrouw Vogelaar een eigen dan ook al ruim veertig jaar kamer om haar verzameling te bezig met de opbouw daarvan. ,,Als kind knipte ik al plaatjes van de koningin, de prins en de prinsessen uit kranten en tijd schriften en plakte die in al bums. Dat werd, denk ik, gesti muleerd door mijn ouders. Zij waren heel koningsgezind." Mevrouw Vogelaar kreeg de voornamen Beatrix, Wilhelmi- na, Cornelia. Ze herinnert zich dat haar ouders vertelden over de geschiedenis van het vorstenhuis en de rol die prins Bernhard en koningin Wilhel- mina in de oorlog speelden. ,,0p Koninginnedag ging ik met mijn vader en moeder naar het stadhuis in Rotterdam, waar we toen woonden, om daar mee te zingen in de auba de." Ook schreef mevrouw Vo gelaar als kind jaarlijks een gelukwens naar de koningin wanneer die jarig was. Toen ze ouder werd kocht ze an sichtkaarten van leden van het koninklijk huis en alle boeken en kalenders die leden van het koningshuis als onderwerp hadden. Haar verzameling werd in de loop van de jaren uitgebreid met bekers, glazen, kop- en schotels en koektrom mels waarop symbolen of le den van het koningshuis ston den afgebeeld. Met oranje zak doekjes, broches en buttons. Veel spullen kreeg mevrouw Vogelaar van familie en ken nissen die op de hoogte zijn van haar hobby. In de.Bruse biblio theek is een aantal artikelen uit haar Oranjeverzameling te .zien.- Een van de meest bijzondere onderdelen daarvan vindt de burgemeestersvrouw een grote vierkante trommel waarop Wilhelmina als jonge vrouw staat afgebeeld, met rondom de portretten van haar meest nabije familieleden. Haar va der en moeder prins Hendrik en koningin Emma, haar opa prins Willem III en haar doch ter prinses Juliana. ,,Die trom mel heb ik gekregen van een kennis. Ik vind hem heel mooi." Heel waardevol voor de verzamelaarster is ook de col lage die zij als jong meisje maakte van portretten van de koninklijke familie. En de oranje sjerp met kwast die Oranjeklanten vroeger omhin gen met Koninginnedag. ,,Hij ziet een beetje vuil, maar ik durf hem niet te wassen." De expositie omvat verder een aantal boeken, waaronder het uit 1948 daterende "Ibch zal ze koninginne zijn'. Een boek dat in oud-Nederlandse spelling de koninklijke loopbaan van prinses Juliana omschrijft vanaf haar eerste rijtoer tot het moment waarop zij de kroon met een kus overdroeg aan haar dochter. ,,Ik heb dat boek je van mijn opa gekregen." Zelf kocht mevrouw Vogelaar het grammofoonplaatje dat herin nert aan de geboorte van Wil lem Alexander. „Je kunt er de klokken op horen die beieren vanwege de geboorte en de stem van prins Claus die de ge boorte aankondigt." Met veel plezier Mevrouw Vogelaar viert jaar lijks met veel plezier Koning innedag. „Dan zijn mijn man en ik een hele dag in de weer met alle Oranje-activiteiten die te doen zijn in Bruinisse. En 's avonds kijken we naar de televisie-uitzending over het bezoek van de koningin aan en kele plaatsen in Nederland. Mevrouw Vogelaar is er van overtuigd dat het Oranje-huis in Nederland moet blijven. „Dat moeten we behouden om dat het door de eeuwen heen zo is geweest. En de leden van het koninklijk huis zijn ook be langrijke ambassadeurs voor Nederland in het buitenland." De grootste wens van mevrouw Vogelaar is dat de koningin bij haar jaarlijkse verjaardagsbe- zoeken ooit een keer naar Brui nisse komt. „Dat zou geweldig zijn." De Oranje-expositie in de Bruse bibliotheek is op dinsdag te bezichtigen van 10.00 tot 12.00 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. Op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. BROUWERSHAVEN - „Een auto is mooi. Maar je moet hem goed kunnen zien". Die gedachte én de ver plichting om te voldoen aan de nieuwe, wettelijke milieu-eisen voor garagebedrijven waren aanleiding voor een grondige renovatiebeurt van het autobedrijf Slager CV in Brouwershaven. De afgelopen vijf maanden werd in en voor het bedrijf aan de Brouwse Poortdijkstraat intensief geklopt, gezaagd en getimmerd. Het resultaat is een totaal ander en ruimer interieur van de showroom en nieuw benzinepompstation voor het bedrijf. Op vrijdag 29 april wordt het vernieuwde bedrijf officieel heropend door de burgemeester van Brouwershaven, L. N. Labruyère. 's Avonds en de dag daarna, op Koninginnedag, wordt open huis gehou den, zodat iedere belangstellende kan zien hoe autobedrijf Slager er nu uit ziet. Het bedrijf is in Brouwersha ven'en omgeving al meer dan zestig jaar een begrip. Het kwam voort uit een reparatie zaakje dat (de inmiddels over leden) Ch. Slager in 1931 begon in een pandje aan de Oude Ha ven in Brouwershaven. Slager repareerde vooral fietsen en landbouw-werktuigen en werkte daarnaast als elektri cien. Af en toe sleutelde hij aan een automobiel, waarvan er toen nog maar enkele rondre den op Schouwen-Duiveland. Reeds na één jaar kocht hij in de Brouwse Poortdijkstraat een boerderij om zijn bedrijf in de schuur daarvan te vestigen. In de veertiger jaren moest Sla ger de eerste persóneelsleden in dienst nemen. In 1956 werd naast de, tot werkplaats ver bouwde, schuur een quickser- vice station gebouwd en in 1967 werd de oppervlakte van het bedrijf verdubbeld door de bouw van een tweede hal, zo groot als de oorspronkelijke boerderij schuur. In 1980 werd het bedrijf opnieuw uitgebreid met een hal die groter was dan de twee eerste. Daarin is de werkplaats van het autobedrijf gevestigd. Bij het bedrijf, dat voor Schou wen-Duiveland dealer is van Volkswagen en Audi, werken inmiddels acht personeelsle den. De leiding is in handen van drie directeuren, de zoon van de oprichter C. J. Slager, de schoonzoon van de oprichter J. van der Weele en de kleinzoon van de oprichter P. J. van der Weele. Via de verbouwing van de afge lopen maanden werd de wand tussen de twee eerste bedrijfs hallen verwijderd en de voor gevel geheel vernieuwd. Mede door een nieuwe inrichting in lichte kleuren werd een zeer ruime showroom gerealiseerd waar de auto's ruim geëxpo seerd staan. Er werd een toiletgroep voor de klanten gerealiseerd en een lange balie waar de klanten te recht kunnen voor informatie, afspraken of onderdelen. Via het realiseren van een halletje werd het geluid van de naast gelegen werkplaats geïsoleerd. Het quickservice-gebouw, dat in de vijftiger jaren naast de voorgevel van het bedrijf werd gerealiseerd, werd de afgelo pen maanden afgebroken om plaats te maken voor het nieu we benzinestation voor het au tobedrijf. De oude benzinepomp moest helemaal worden afgebroken omdat er, in het kader van de nieuwe milieuwet, een vloeistofdichte bodem onder moest komen. Bij het uitgra ven van de benzinetanks bleek dat de grond sterk vervuild was. Niet alleen door de werk zaamheden in het autobedrijf, maar ook vanwege de vroegere RTM-stoomtram die op die plaats een station had. Via overleg met het dagelijks be stuur van de gemeente Brou wershaven werd een oplossing gevonden voor de kosten voor het reinigen van de vervuilde grond. Zowel de tanks als de pompen van het benzinestation werden vervangen, zodat een geheel nieuwe voorziening ont stond. Daarbij kunnen vaste klanten onder meer 24 uur per dag tanken met behulp van een pasje. „Er kwam de afgelopen maan den veel kunst- en vliegwerk aan te pas. Maar nu is alles dan ook supermodern", aldus de di recteuren van het bedrijf. Om dat aan iedere belangstellende te laten zien houdt men open huis op vrijdag 29 april van 19.00 tot 21.00 uur en op zater dag 30 april (Koninginnedag) van 10.00 tot 17.00 uur. Na veel kunst- en vliegwerk kan Autobedrijf Slager er weer jaren tegenaan. (Foto; Marijke Fol kertsma). ZIERIKZEE - Voor de tweede achtereenvolgende keer wordt dit jaar de Culturele Prijs Schouwen-Duiveland uitge reikt. Voor deze prijs kan het publiek kandidaten voordra gen. Dit is mogelijk tot en met zaterdag 14 mei De Culturele Prijs Schouwen- Duiveland is in 1992 door de Kiwanis Schouwen-Duiveland ingesteld ter stimulering va het culturele leven op Schou wen-Duiveland. Daarvoor wordt eens in de twee jaar een prijs uitgereikt aan een per soon of instelling op Schou wen-Duiveland ter aanmoedi ging en erkenning van zijn de artistieke bezigheden. De prijs bestaat uit een geldbedrag van duizend gulden, ter beschik king gesteld door de Kiwanis Schouwen-Duiveland en de aanbieden van een speciale tentoonstelling cq.uitvoering van het werk van de prijswin naar. De beoordeling van de in zendingen gebeurt door een ju ry van'deskundigen. Om deze prijs een zo breed mo gelijk draagvlak mee te geven en te voorkomen dat kunste naars over het hoofd worden gezien kunnen Schouwen-Dui- velanders tot 15 mei kandida ten voordragen. Dat kan een beeldend kunstenaar zijn, maar ook een musicus, een schrijver of een acteur. Voor waarde is dat de prestaties vol doende kwaliteit hebben. Voordrachtenvoorzien van een motivatie kunnen worden ge stuurd naar Kiwanis Schou wen-Duiveland, Oud Heilige- weg 2, 4307 LB Oosterland. Advertentie ZIERIKZEE - Schildersbedrijf Schults Schilders uit Zierikzee heeft van de Hollandse Beton Maatschap pij uit Rotterdam opdracht gekregen het schilder werk te verzorgen in het kader van een face-lift van het Feyenoord Stadion in Rotterdam. In recordtempo krijgt het Rot terdamse Feyenoord stadion een face-lift. Voor maar liefst 110 miljoen guldens. De Kuip krijgt straks 50.000 zitplaat sen, die door een nieuwe over kapping bijna allemaal droog blijven. Er komen betere par- keerfaciliteiten en nieuwe sanitair- en horeca-voorzienin- gen. Aan de Maaszijde verrij zen 1200 luxe business-seats plus nog eens 40 die nog luxer zijn. Ook wordt voor uitgebrei de kantoor- en vergaderruimte gezorgd. Voorwaarde is dat het stadion, behalve tijdens de voetbal-zomerstop, volledig in gebruik moet blijven en begin september weer beschikbaar moet zijn. Hoofdaannemer is de Hollandse Beton Maat schappij te Rotterdam en het schilderwerk is opgedragen aan Schults Schilders. Schults zal behalve 15 tot 25 man ook hoogwerkers en schaarplat- forms inzetten. En bij tussen tijdse wedstrijden of evene menten steeds alles netjes opruimen. BRUINISSE - Bij het bedrijf Visser watersport, dat is gevestigd aan de jachthaven in Bruinisse, wordt zaterdag 7 mei een informatiedag gehouden met als thema Veilig varen. Het evenement is van 11.00 tot 17.00 uur. Het bedrijf wil via de informatiedag watersporters adviseren over veiligheids- en reddingsmiddelen voor op het water. Om 12.00 uur wordt een demonstratie gegeven met een reddingsvlot in een gesimu leerde noodsituatie. Op die ma nier wil men laten zien hoe red dingsmiddelen gebruikt moe ten worden in noodsituaties. Een bedrijf dat is gespeciali seerd op het gebied van per soonlijke veiligheid geeft voor lichting over het verantwoord gebruik van automatische red dingsvesten. Aan de informa tiedag werken verder bedrij ven mee die gespecialiseerd zijn in navigatie- en communi catieapparatuur, acculaders, boilers en koelsystemen en scheepsmotoren. Advertentie Juistvoor uw FINANCIERING! Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede Zierikzee Ring 19 4328 AE Burgh-Haamstede Telefoon 01115-3424 SM hBk4 Fax 0 ill 5-3707 Haringvlietplein 8 4301 XG Zierikzee Telefoon 01110-14275 Fax 01110-17484 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN D kwartaalabonnement met autom. afschr kwartaalabonnement C jaarabonnement met autom. afschr. C jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 f 47.00 f 49,50 f 177,00 f 187^0 naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ■y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1