RTM-stoomtram tijdens bezetting WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Honkbalcompetitie van start AVS Zeeland werkt aan cosmeticagids Zonder tropisch hout in de zon AVIS autoverhuur breidt wagenpark dit seizoen uit Tlmmy, een leuke kroelpoes Veel geld inzameling diabetes Vermogen en oude dag Schnitzel van lamsvlees met mierikswortel WOENSDAG 27 APRIL 1994 15 We gaan met z'n allen het zal ons wel bevallen en laten ze daar knallen in Amerika. We laten ze er kniezen ze krijgen het voor de kiezen 't kan dooien en 't kan vriezen in Amerika. We gaan het spel beminnen 't wordt tijd om te beginnen de wedstrijden te winnen, in Nederland. Langeweg ZIERIKZEE - Voor het seizoen 1994 is het verhuur- wagenpark van AVIS Autoverhuur, met stations in Zierikzee, Dirksland en Marina Port Zélande, met een aantal auto's uitgebreid. Met de uitbreiding hoopt AVIS te voldoen aan de steeds verder gaande eisen en wensen van klanten. Nieuw in het wagenpark van AVIS zijn een stationcar uit voering (Opel Astra), een auto maat (Opel Corsa), een nieuwe middenklasser (Citroën Xan- tia) en een bestelwagen (Piek Up met huif). Naast deze uit breiding is het pakket perso nenauto's totaal vernieuwd. Wanneer men een auto meer dan vijf dagen wenst te huren kan men ook kiezen uit andere merken en typen auto's uit het wagenpark van AVIS Neder land, dan leverbaar zijn op Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee. Via de verschillende stations is het mogelijk auto's te huren op basis van het zogenaamde One Way Rentals. Deze huurvorm betekent dat een klant een auto bijvoorbeeld in Zierikzee kan huren en in Amsterdam kan te rugbrengen. Hiervoor gelden echter wel speciale voorwaar den en tarieven. Tevens kan men ook internationaal reser veren. ZIERIKZEE - De Anti Vivisectie Stichting (AVS) in Zeeland wil in oktober van dit jaar een Zeeuwse cosmeticagids uitbrengen. In de gids wordt melding gemaakt van de bedrijven, die diervriendelijke cosmetica in hun assortiment hebben. Het is de eer ste keer, dat zo'n gids in het Zeeuwse gaat verschij nen. Deze week heeft de Zeeuwse afdeling (waaronder ook Goeree-Overflakkee behoort) zevenhonderd bedrijven aange schreven met informatie over het initiatief. Meer belangstelling De belangstelling voor dier vriendelijke cosmetica neemt hand over hand toe. Maar de consument weet vaak geen ver koopadres te vinden. En dat terwijl steeds meer bedrijven zich het leed van de dieren aan trekken. Maar nog te vaak wordt er naar de mening van de AVS gebruik gemaakt van dieren om cosme tica te testen op schadelijke ge volgen voor bijvoorbeeld de huid. De AVS is van mening, dat er voldoende alternatieven bestaan voor dierproeven. Be drijven, die deze mening delen kunnen vermeld worden in de gids, die in oktober op de markt komt. De AVS is evenals vorige jaren voornemens om ook de festivi teiten op Schouwen-Duiveland zoveel mogelijk te bezoeken. Informatie over de AVS is te verkrijgen bij Petra Kostense, 01113-1894. NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia-Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk zit een gesteri liseerde poes van één jaar te wachten op een goed tehuis. Ze heet Timmy en haar kleur is blauwgrijs met wit. Zij is een rustige poes. die graag met mensen omgaat, en dat graag laat merken. Een echte kroelpoes dus. Met honden en soortgenoten heeft ze lie ver geen contact. Timmy is een prettige huisgenoot voor iemand die regelmatig aandacht aan haar besteedt. Wie geeft haar weer een kans? Voor verdere inlichtingen kan men bellen: telefoon 01114-1583. Het baasje van de Mechelse herder van vorige week heeft zich niet gemeld bij het Dierenasiel Schouwen-Duiveland. (Foto: Ma rijke Folkertsma). ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Zojuist verscheen bij Uitgeverij Deboektant Oostvoorne de herdruk van deel tien in de serie over de Rotterdamse stoomtram. Na de uitgifte begin dit jaar liep dit deeltje letterlijk als éen trein. Al gauw bleek de eerste oplage uitverkocht. Om aan de enorme vraag te kunnen blijven vol doen besloot de uitgever tot een herdruk die nu weer in de boekhandel ligt. In deze uitgave pakt de sa mensteller Bas van der Heiden de periode tijdens de bezetting 1940-1945 bij de kop. Aan de hand van ongeveer 100 foto's, treinkaartjes, netkaarten en dienstregelingen voert Van der Heiden de lezer terug naar 10 mei 1940 en de jaren daarna. Want uiteraard werd ook de RTM al gauw geconfronteerd met de oorlogshandelingen. Na de capitulatie van het Ne derlandse leger op 15 mei 1940, kwam het normale leven weer langzaam op gang. Ook de diensten bij de RTM werden, zij het zeer beperkt, hervat. De gevolgen van de oorlog werden voor de RTM al spoedig merk baar. Busdiensten, die voor de oorlog tramlijnen hadden ver vangen, werden wegens gebrek aan gasolie en benzine gestaakt. De tram nam de taak van de bus weer over. De tram kreeg ook steeds meer te ver voeren. De diensten werden uitgebreid en de trams werden langer en zwaarder. Ontrege ling van de dienst door defecte stoomlocomotieven, wegens achterstallig onderhoud, kwam dan ook regelmatig voor. Hoe langer de oorlog duurde, hoe meer de RTM op al haar diensten te maken kreeg met aanvallen van geallieerde vliegtuigen. Trams en schepen op de veerdiensten waren re gelmatig het doelwit. Diverse personeelsleden en passagiers kwamen bij deze beschietingen om het leven of raakten ge wond. Voor het personeel werd het steeds moeilijker en zwaar der om de diensten gaande te houden. Velen van hen werden gedwongen om in Duitsland te gaan werken. Bij gebrek aan mannen werden daarom in 1943 de eerste conductrices in dienst genomen. In die tijd werd er per tram veel mate riaal voor de bunkerbouw ver voerd. Dit vervoer was zo om vangrijk dat, om lokomotieven te sparen, de diensten op zon dag met ingang van 18 oktober 1942 werden gestaakt. Diverse baanvakken waren na de inundatie van begin 1944 niet meer berijdbaar, zodat na 18 september 1944 alle diensten die er nog waren werden gestaakt. Alleen voor de voed selvoorziening in Rotterdam reed er 's nachts een goederen- tram naar de Hoeksche Waard. Het vervoer voor de Duitse Wehrmacht ging onverminderd door Maar aan het begin van 1945 werd er praktisch niets meer vervoerd. Na de bevrij ding op 5 mei 1945 werden de baanvakken weer in orde ge bracht en vernielde kunstwer ken hersteld. Zeer langzaam werden de diensten weer her vat. In het boek volgt de samenstel ler de tramlijnen vanuit Rot terdam. De diverse lijnen op Voorne Putten, Hoeksche Waard, Goeree-Overflakkee en Zeeland worden stuk voor stuk behandeld, waarbij tevens de daarmee samenhangende bus- en bootdiensten aan de orde komen. Van der Heiden begint zijn tocht door het oorlogsge bied bij de tramlijn naar Spij- kenisse. Daar werd op 10 mei 1940 de eerste tram uit Rotter dam door de Duitse troepen te gengehouden en naar de Ro- sestraat teruggestuurd. Op die zelfde dag werd het stationsge bouw aan de Rosestraat door de Duitsers bezet en het daar werkzame personeel werd naar huis gestuurd. De foto's tonen onder meer de schade die werd toegebracht aan het stationsge bouw en het Handelsterrein. Maar ook het zo smartelijk wegvoeren van Oud-Beijer- lands Joodse inwoners op de Molendijk. De eerste conductrice Annie Collet, het opruimen door RTM-personeel van munitie- voorraden te Hoogvliet, de Duitse wachters bij de Spijke- nissebrug, de 'vredestram' in Oostvoorne, de bunkerbouw en het vervoer door de duinen daar naar toe, de vernielde trambrug te Numansdorp, de versperringen te Oude-Tonge en de beschoten tram op het ei land Noord-Bevelanden is maar een greep uit het vele mooie fotomateriaal dat dit boek te bieden heeft. Na dit deel 10 zijn er in deze se rie nog drie uitgaven te ver wachten, te weten 'De stoom tram en de veerhavens' (deel 11), 'De stoomtram en het goe derenvervoer' (deel 12), en hoe kan het ook anders deel 13, dat de welluidende titel 'De tram uit de rails' mee zal krijgen. Dit deeltje laat de talloze onge lukken van het 'moordenaar tje' in woord en beeld de revue passeren. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De zomer staat voor de deur en weldra kan iedereen weer zonder jas aan buitenshuis van de zon genieten. Bijvoorbeeld in de tuin. Wanneer men speelt met de gedachte nieuwe tuinmeubelen aan te schaffen en daarbij aan hout denkt, is het goed te weten welke houtsoorten de beste keus voor het tropisch regenwoud zijn. Houten tuinmeubelen zijn de laatste jaren in trek. Geen wonder, hout toont fraai tussen al het groen in de tuin. Hout kan een milieuvriendelijke keuze zijn, maar dan dient er wel goed met de bossen omge sprongen te worden. Tropisch hout bijvoorbeeld komt meest al uit tropische regenwouden. Deze tropische regenwouden zijn zo kwetsbaar, dat er nau welijks hout uit valt te halen zonder de rijke natuur aan te tasten. Toch wordt er flink ge kapt. De houtkap is een belangrijke reden dat er steeds minder woud overblijft. Als de mensen in de tropische landen beter werden, van de houtkap, dan zou er nog wat voor te zeggen zijn. Helaas echter profiteren slechts weinigen. Met de hon derd miljoen mensen die in en van deze bossen leven wordt in ieder geval nauwelijks reke ning gehouden. Vervangers Iedereen die de regenwouden wil sparen, kan beter geen tro pisch hout kopen. Voor tuin meubelen is het niet eens moei lijk om over te stappen op houtsoorten uit bossen waarop geen roofbouw wordt ge pleegd. Voor al het tropisch hout zijn vervangers voorhan den van vergelijkbare prijs en kwaliteit. Wie bijvoorbeeld een tuinbank of tuinset wil van een sterke houtsoort die lang meegaat en daarvoor best wat wil betalen, kan kiezen voor ei ken of robinia in plaats van teak en iroko. Wie wat minder te spenderen heeft kiest voor bijvoorbeeld grenen of beuken in plaats van de tropische soor ten meranti, bangkirai of nya- toh. Tuinmeubelen van vervangen de houtsoorten zijn in een grote variatie van modellen lever baar. Hart voor Hout, de actie van Milieudefensie en Novib, heeft een gratis informatiepak ket over houten tuinmeubelen samengesteld. Er staat niet al leen in welke houtsoorten de beste keus zijn voor het regen woud, maar ook hoe men een tuinmeubel het beste kan on derhouden. Het pakket is te be stellen door een briefje te stu ren naar: Hart voor Hout, Post bus 19199, 1000 GD Amster dam. Men kan hier ook terecht voor meer informatie over het tropisch regenwoud en de be woners ervan. Voor direct ad vies over een houtsoort is de Hart voor Houtlijn iedere werkdag geopend van 9.00 tot 12.00 uur: 02Q - 626 91 61. Tuinbank van de houtsoort robinia, een goede keus voor het regenwoud. OUDE-TONGE - Het voorbije weekend is voor de honk- en softbalvereniging The Islanders de compe titie 1994 begonnen. De Oude-Tongse club neemt dit seizoen met negen teams deel aan de competitie van het District Zuid regio Zuid-West. De meeste jeugd- teams zijn een stapje hoger gaan spelen. Zij krijgen te maken mêt grotere afstanden en sterkere tegen standers. Zowel de honkbal- als softbalsenioren tref fen grotendeels dezelfde ploegen van vorig seizoen. Het eerste honkbalteam moest op bezoek bij opponent Mets in Schoonhoven. The Islanders startte met een hoopgevende eerste slagbeurt. Ben Hameete- man, Jan Zwerus, Roy Zeydel en Hans Zwerus scoorden de eerste punten van de nieuwe competitie. In de resterende zes innings kwam hier echter nog maar één schamel puntje bij. Eenvoudig De Mets deed het beter. In de eerste inning kwamen zij voor alsnog niet verder dan een be scheiden vijftal puntjes. Prach tige honkslagen die tussen al les en iedereen invielen en een voudig stelen zorgden ervoor dat de gastheren uiteindelijk konden uitlopen naar een 16-4 winst. Slaggemiddeldes bij het Flakkeese negental waren er voor: Johan van Zanten (0.500), Tbun Knops (0.333) en Roy Zey del (0.333). Ook het tweede honkbalteam moest een nederlaag incasse ren. De uitwedstrijd in en te gen Spijkenisse ging met 25-11 verloren. In de openingsslag- beurt zag het er allemaal nog overtuigend uit. Dertien slag mensen sloegen maar liefst ze ven honkslagen en scoorden acht punten. Hierna nam de te genstander het heft stevig in handen. Uiteindelijk konden slechts Dennis Sewell (1.000) en Maarten Groenendijk (1.000) een slaggemiddelde achter de naam zetten. Het derde seniorenteam, de softbaldames, zette meteen een goed resultaat neer. Hoewel de winst aan het thuisspelende KFC gelaten diende te worden (13-11), werd er op alle fronten goed gepresteerd. In de eerste ining. kwam The Islanders op een 4-5 voorsprong. KFC deed het in de tweede slagbeurt be ter en nam de leiding. De derde en vierde inning gingen vervol gens weer gelijk op. Slagge middeldes waren er voor: Wil lie Zweere (0.667), Nettie van de Valk (0.333) en Yvonne Ver biest (0.333). Vuurwerk De honkbal junioren kregen op eigen veld de leeftijdsgenoten van de Braves uit Gouda op be zoek. The Islanders boekte een eenvoudige 14-7 winst. Pitcher Rob Emeis had de bezoekende slagmensen goed in zijn greep. Aan slag zorgden met name Paul Zwerus (een tweehdnk- slag en een driehonkslag) en Stephen Pattiasiana (een drie honkslag) voor het nodige vuurwerk. Nieuweling Tim Re delijkheid, die zijn eerste com petitiewedstrijd speelde, liet meteen een goede indruk ach ter. De softbal junioren speelden hun eerste thuiswedstrijd te gen de Rowdies uit Ridder kerk. Het begon goed voor de meiden die vorig seizoen nog in de aspirantenklasse uitkwa men. Dé voorsprong van 6-3 verdween evenwel in de daar opvolgende innings als sneeuw voor de zon. Werpster Marie Louise Quispel kreg ook wat meer problemen met de contro le. De voor dit team debuteren de speelster Judith Bijl toonde een aanwinst te zijn. Uitslag: 6- 19. "Het vorig jaar zo succesvolle honkbal pupillenteam, dat toen glorieus kampioen werd, komt dit seizoen uit irt de aspi ranten b klasse. Met name de nu veel grotere honkafstanden waren onverbiddelijk. De meeste aangooien kwamen niet aan. Tegenstander Spijke nisse maakte hiervan dank baar gebruik. Zij wonnen met 20-4. Hoewel de softbal aspiranten b meisjes vorig jaar nog op pu- pillenniveau uitkwamen, was hiervan afgelopen zaterdag ab soluut niets te merken. Op ei gen veld versloegen zij het be zoekende Schiedam met 12-11. Pitcher Marit Zwerus stuurde zeven tegenstanders met drieslag naar de kant. De ar beid die zij de laatste weken heeft verricht met de Ameri kaanse trainster wierp nu reeds overduidelijk haar vruchten af. Een fraaie actie in de beginfase werd opgetekend door Lantine Luijendijk en Iris Kamp, die een dubbelspel te voorschijn toverden. De twee nieuwe meisjes, Patricia Nieuwland en Bianca Grootenboer, waren ie der goed voor twee punten. Na een gelijkopgaande strijd (9-9) kwam Schiedam in haar laat ste slagbeurt niet verder dan twee puntjes. Dit mede dankzij prima werk van eerste honk- vrouw Ilse de Ron. Het win nende punt werd binnengelo pen door Agaat Groenendijk. Eindstand: 12-11. AMERSFOORT - De landelij ke inzameling voor de bestrij ding van diabetes in november 1993 heeft vier miljoen gulden opgebracht. Dit is het hoogste resultaat in het twaalfjarig be staan van het Diabetes Fonds Nederland. Met name de op brengst van de huis-aan-huis- collecte gaf een flinke stijging te zien. Het DFN organiseert sinds 1982 de campagne 'Geef 's voor diabetes'. Met de opbrengsten uit de acties subsidieert het DFN inmiddels meer dan ze ventig procent van het in Ne derland uitgevoerde diabetes- onderzoek aan de universitei ten. Het wetenschappelijk on derzoek richt zich op een aan tal aspecten, zoals het afrem men van het krijgen van complicaties die men na het hebben van een aantal jaren di abetes kan krijgen. Tevens wordt onderzoek verricht op het gebied van het onstaan van diabetes. Onderzoek is hard nodig, want deze nog steeds on geneeslijke aandoening neemt flink toe. MIDDELHARNIS - 'Uw ver mogen eri uw oude dag'. Over dit onderwerp houdt notaris mr G. E. H. ter Braak uit Mid- dclharnis op dinsdag 10 mei een lezing in Dc Parel van de Delta in Middelharnis. Het gaat om een bijeenkomst van de Vereniging van Bedrij ven Goeree-Overflakkee. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Basisbereiding bakken: Laat in een passende pan boter uitbruisen en licht bruinen. Stem het formaat van de pan af op de hoeveel heid vlees die wordt bereid. In een te grote pan ver brandt de boter, in een te kleine pan wordt het vlees niet gelijkmatig gebakken. Schroei het vlees aan weers zijden dicht en temper het vuur. Blijf met het vlees over de bodem van de pan schuiven en keer het regel matig. Prik echter nooit met een vork in het vlees, maar gebruik een spatel. Bak het vervolgens verder tot het vereiste gaartepunt. Neem het vlees uit de pan en blus de braadboter met water of ander vocht af, om indien gewenst, jus te ma ken. U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram lamsschouder zonder been bloem 1 losgeklopt ei vers, gedroogd broodkruim om te paneren 2 eetlepels olijfolie 2 theelepels verse mieriks wortel, fijn gehakt (of uit een potje) zeezout bouquet garni (peterselie, prei, ui, tijm, selderij, wor tel etcetera) peper uit de molen zout Laat de lamsschouder circa twee uur in water met bou quet garni garen. Snijd het vlees in plakken van circa halve centimeter dik. Zout de plakken lamsschouder licht, besmeer ze met de mierikswortel en bestrooi ze met peper uit de molen. Haal de plakken door de bloem, daarna door het los geklopte ei en vervolgens door het verse, gedroogde broodkruim. Bak ze goud geel in de olijfolie. Bestrooi ze na het bakken met wat grof zeezout, leg de schnit zels op een bord. Lekker met gestoofde cour gette of asperges en met pa prikapoeder gekruide aard appelen. Tip: De verkregen lams- bouillon is uitstekend te ge bruiken voor soepen, sau zen en ragoüts. Tip: Door er een schijfje ci troen boven uit te knijpen, maakt u het vlees extra lek ker. Tip: Let op bij het bakken van gepaneerd vlees. Als het braadprodukt te heet is, dan verbrandt het paneer meel. Is het braadprodukt te koud, dan neemt de pana- de te veel vet op. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1650 kj (395 kcal) Eiwit: 28 gram Vet: 27 gram Koolhydraten: 10 gram De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 13 april zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- A. Lokerse, 't Vrije 1, Zierikzee De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- Fl. v. d. Valk, Boomgaarddreef 24, Stad aan 't Haringvliet De derde prijs: Een waardebon van f 10,- Henriëtte de Gier, Prins Bernhardlaan 127, Middelharnis Het sleutelwoord van de puzzel van 13 april is: Geitebreier De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 6 mei in ons bezit zijn Denkt u aan de postzegel! Horizontaai: 1. paardenafrichter; 4. niet getoond; 10. gewas; 11. meestal een etalage; 12. langs; 13. gekanaliseerd riviertje in Zuid-Holland; 14. span jolet; 16. Europese hoofdstad; 17. vaartuig; 20. Binnenlandse strijdkrachten (afk.j; 22. oude lengtemaat; 23. de takken (van rozen bijv.) korter maken; 25. hoge stoep naast de rails; 28. zich niet opdringend; 31. Zeeuwse stad; 32. tijdperk; 33. bepaalde maat van oevergewas voor plafonds; 34. machtsuitoe fening; 35. kunsttaal; 36. bij zich hebben. Verticaal: 1. papierklemmetje; 2. bezorger van dagbladen; 3. uitfoeteren; 5. gekibbel; 6. kweker; 7. eivormige; 8. denksport; 9. afgemaaide strook gras; 15. oostzuidoost (afk.); 17. Amerika; 18. man die een kind als het zijne in zijn gezin heeft opgenomen; 19. in verhouding tot; 20. lakens en slopen; 21. stre ven naar iets; 22. voegwoord; 24. zonder enige toelichting; 26. Spanje en Portugal; 27. honende opmerking; 29. brede gesloten sierband; 30. opkoper van gestolen spullen. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes 12. 4, 7, 33. 22. 32. 19, 21, 10, 18. 35. 16 en 22. 19. 32. 35. 19. 22. 23.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 15