Evenwichtig woningaanbod of prioriteit voor de rijken? 1 UW KRANT VAN Peilboot waterschap nieuwe aanwinst voor Zierikzeese Museumhaven 0 150 JAAR r n ZIERIKZEESCHEfi^ NIEUWSBODE W P. LOUWERSE B.V. W Zierikzeese D66-fractie over hestuursconvenant: Beslag op boeken van deurwaarder Zierikzee Diefstal wieldoppen en CV-ketels dé krant van schouwen -duiveland! j li ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE py\.^ SDAG 26 APRIL 1994 150e JAARGANG NR 25553 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 AUTOMOBIELBEDRIJF (T\ De Rotery 7 4328 BB Burgh-Haamstede Tel. 01115-4292 Fax 01115-4493 dealer voor personen- en lichte bedrijfswagens Verkoop, leasing, reparatie, onderhoud, APK. Ook voor Honda. ZIERIKZEE - Waar is het stappenplan of uitvoe ringsschema van het hestuursconvenant? Zowel PvdA als D66 toonden zich maandagavond tijdens de eerste echte raadsvergadering van de nieuwe Zie rikzeese gemeenteraad grote voorstanders van zo'n tijdsplanning voor het uitvoeren van dit convenant en ook de VVD had wel oren naar zo'n uitvoerings schema. uur discussiëren verzuchtte de raadsvoorzitter dan ook „als tublieft, beperk u tot hoofdlij nen, we zakken zo wel erg af." Handen vrij Over het beleidsconvenant waarin het beleid voor de ko mende vier jaar is uitgestip peld viel voor de verschillende fracties genoeg te zeggen. Met uitzondering dan van W. F. Sprengelmeijer van de SGP/ RPF/GPV die, ondanks aan dringen van Asselbergs, niets verder losliet dan dat zijn frac tie zich niet aan dit convenant gebonden voelt. Zijn SGP/ RPF/GPV zit immers niet in het college. „Jamn\er" vond CDA-wethouder P. de Rijke die liever had gezien dat Sprengel meijer open kaart zou spelen. De man van klein rechts bleek echter zo zijn twijfels over het fenomeen hestuursconvenant te hebben, voor hem was het zoiets als „koffiedik kijken". Omdat zijn fractie niet in het college vertegenwoordigd is wil hij de komende vier jaar de handen vrij houden. Wel zal klein rechts elk voorstel aan het convenant toetsen. W. F. Sprengelmeijer: Fractie wil de handen vrij houden Dit hestuursconvenant dat op gesteld is door PvdA, CDA en VVD is een nieuw verschijnsel binnen de Zierikzeese politiek en daarom ook werd het maan dagavond meer dan uitgebreid besproken. Zozeer dat het er op leek of de nieuwe, vijftienkop- pige raad bezig was aan een rondje algemene beschouwin gen in het klein. De discussie spitste zich volgens burge meester mr J. J. P. M. Assel bergs te veel toe op procedures en details. Na zo'n anderhalf Stappenplan De andere vier fracties, CDA, VVD, PvdA en D66 bleken meer heil te verwachten van het bestuursconvenant, al munt dat volgens J. B. Kater- berg van D66 niet direct uit in concreetheid. Die vaagheid il lustreerde Katerberg met een aantal voorbeelden zoals de verplaatsing van milieuhinder- lijke bedrijven. „Om welke be drijven gaat het precies, wan neer moeten ze worden ver plaatst en welke middelen zijn daarvoor beschikbaar?" wilde Katerberg weten. En ook over het woningbouwbeleid in de gemeente had D66 vragen. „Geeft het college prioriteit aan de rijken of aan een even wichtig woningaanbod?" Die keuze voor woningbouw in de vrije sector was volgens wet houder L. J. van Gastel (VVD) juist een kwestie om meer evenwicht in het woningaan bod te krijgen. De provincie heeft Zierikzee immers verwe ten te weinig te hebben ge bouwd in de vrije sector. Door voor deze sector te kiezen moet de balans koop-/huurwonin- gen worden hersteld. Het con venant bevat voor de democra ten zeker ideeën waarmee ze kunnen instemmen. Wat D66 echter wel miste was het stappenplan of uitvoe ringsschema bij het convenant en daarin stond de nieuwe frac tie niet alleen. Want ook van de zijde van de PvdA kwam de vraag naar zo'n stappenplan of uitvoeringschema. Na een jaar kan aan de hand van zo'n plan een tussenbalans worden opge maakt. De liberaal J. J. Ge- leijnse zag zo'n stappenplan ook wel zitten, maar bleek ver baasd dat de PvdA dit niet al tijdens de college-onderhande lingen had aangekaart. Bovendien vond de WD-er een gedetailleerd stappenplan voor Ing. J. B. Katerberg: Gemis aan stappenplan en concrete uitspraken een periode van vier jaar ook niet praktisch. Op basis van de ervaringen met het meerjaren perspectief concludeerde Ge- leijnse dat tijdens de „rit van vier jaar" zaken meer dan eens moeten worden bijgesteld. Dat het stappenplan iets echt nieuws zou betekenen zag hij ook niet zo. Via het vaststellen van prioriteitenlijsten binnen de commissies wordt een on derscheid in korte en lange- termijn plannen gemaakt. Met cijfers onderbouwen De meeste dis—ssie ontstond over het tijdstip waarop zo'n stappenplan gepresenteerd zou moeten worden. Volgens wet houder Van Gastel zou zo'n plan in ieder geval voorzien zijn van de nodige cijfers. Daarom achtte hij de begro- tingsraad hét moment om het stappenplan te bespreken. Dat zou dan voor het eerst voor de begroting van '95 moeten ge beuren. Volgens M. R. de Jong-van Loo (PvdA) zou dit al in april, bij het begin van de voorbereidin gen voor de nieuwe begroting kunnen gebeuren. Met zijn op merking dat zoiets gezien het personeelsbestand zeker twee maanden kost, stond Van Gas tel niet alleen. Ook burgemees ter Asselbergs onderstreepte dat het cijfermatig onderbou wen van een stappenplan tijd kost. Het zou zijns inziens on verantwoord zijn om dit al in de eerstkomende raadsverga dering op tafel te leggen. Meespreekrecht De wensen van D66 om het bestuursconvenant via het me dedelingenblad geheel te pu bliceren en om het spreekrecht te veranderen in meespreek- of discussierecht kregen maan dagavond niet veel bijval van de andere fracties. Op de vraag van D66 of het col lege bereid is rekening te hou den met de democraten ant woordde wethouder P. de Rij ke: „Als 't ons uitkomt zullen we dat zeker doen" Het volle dig publiceren van het conve nant zag de CDA-wethouder niet zo zitten. Iedereen heeft het inmiddels kunnen lezen" luidde zijn conclusie en ook de VVD vroeg zich hardop af wie dat zou lezen. Meespreken in commissievergaderingen zal voorlopig nog wel een harte- wens van D66 blijven. Volgens De Rijke biedt de soepele toe passing van het spreekrecht het publiek voldoende ruimte om zijn zegje te doen. ZIERIKZEE - Wat moeten ze hebben afgezien, de mannen van het waterschap die in een open boot weer en wind trotseerden om de diepte van de wateren rond Noord-Beveland te peilen. Die peilboot, de Leendert Abrahampolder, ligt sinds maandagmiddag als de nieuwe aanwinst van de Stichting Museumhaven te pron ken in de Oude Haven van Zierikzee. Tot een jaar of twintig geleden, toen echoloding een eind maakte aan het eeuwenoude handloden, was het houten scheepje in gebruik bij het Wa terschap Noord- en Zuid-Beve land. Vanaf januari tot het be gin van de najaarsstormen be voer het de wateren rond Noord-Beveland om de vaar geulen en zandbanken in beeld te brengen. Voor de mannen aan boord van de Leendert Abrahampolder, zoals het bootje heet was dat niet ^ltijd een pretje. De open boot, type Helderse vlet bood immers maar weinig beschutting tegen de gierende winden en strie mende regenvlagen. Maar 's zo mers bij mooi weer was 'er geen beter beroep denkbaar. Zwaar peillood De diepte van deze wateren werd aan de hand van een zwaar peillood vastgesteld. Dat lood was bevestigd aan een stalen kabel, voorzien van ge nummerde leertjes. Aan de hand van deze leertjes kon de bemanning dan zien hoe diep het water ter plekke was. Maar daarmee was de kous nog niet af. Om deze gegevens goed in kaart te kunnen brengen moest ook de afstand tot de wal wor den vastgesteld en ook dat ge beurde aan de hand van ge nummerde leertjes. Nadat de echoloding zijn intrede had ge daan werd de Leendert Abra hampolder, in 1967 gebouwd op de scheepswerf van Meerman in Arnemuiden, een „laatste 'rustplaats" in een loods van het waterschap gegund. Daar bleef het scheepje, vol gens P. J. Huijbrecht en D. C. W. Slieker van de Stichting Mu seumhaven Zierikzee zo'n twaalf jaar liggen. Tbtdat de stichting via-via op het be- De heer B. Versluis in de nieuwe aanwinst van de Stichting Museumhaven: een peilboot van het Waterschap Noord- en Zuid- Beveland. (Foto: Marijke Folkertsma). staan van dit karakteristieke peilbootje werd geattendeerd. Kennis behouden Zo'n boot zou een prima be stemming kunnen krijgen in de als Museumhaven ingerich te Oude Haven. Niet zozeer ge zien zijn ouderdom maar meer gezien het dreigende gevaar dat de kennis van het handlo den, een techniek die zo'n an derhalve eeuw vyerd toegepast en het fenomeen peilboot voor het nageslacht verloren zou gaan. Door het scheepje een plaats te geven in de Museum haven kan die kennis voor de toekomst veilig worden ge steld. Vooral ook omdat het Waterschap Noord- en Zuid- Beveland er niet alleen voor ge zorgd heeft dat het bootje er piekfijn uitziet, maar zich ook bereid heeft verklaard om voor een schriftelijke toelichting te zorgen. Daarin wordt uiteenge zet hoe het handloden in zijn werk ging. Met de komst van de peilboot krijgt de collectie een ruimere opzet. Niet alleen historische vaartuigen komen immers voor een plaatsje in de haven in aanmerking, maar ook meer recentere exemplaren met een bijzondere betekenis. Naast de Arm 17, een hoogaars uit 1878, de klipper Mijn Genoegen uit 1899 en de ARM 27 en Tholen 49 (twee schepen in particulier be zit die in de haven liggen afge meerd) is de peilboot een wel kome aanvulling waarmee de Oude Haven nu een goed gevul de indruk maakt. Wensen zijn er bij de Stichting Museumha ven echter nog genoeg. Om een goed beeld te kunnen schetsen van de scheepvaart in deze con treien in het verleden zouden een beurtschip, een mosselaak, een hengst en een schouw zeker welkom zijn. Daarvoor is het wel noodzakelijk dat de huidi ge steiger in de haven wordt verlengd, want veel ruimte voor nieuwe aanwinsten is er niet meer. GRONINGEN - Het hoofd stembureau in de provincie Groningen heeft 160.000 stem biljetten voor de Tweede- Kamerverkiezingen afge keurd. Op de stembiljetten staat een verkeerde afkorting voor het Gereformeerd Poli tiek Verbond. In plaats van de afkorting GPV staat er GVP. Het is tegen de natuurlijke orde dat het grote aantal regeert en dat het kleine wordt geregeerd. Rousseau Later opklaringen HET WEER Vannacht wolkenvelden en plaat selijk wat regen. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemp. ±7, middagtemp. 14 graden. Matige zuidwesten wind, kracht 4, langs de kust van nacht mogelijk krachtig, 6. RPF RPF-lijsttrekker L. van Dijke in Zierikzee: Niet méér van alles, maar wel beter. NVvH De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in Wes- terschouwen viert in De Schutse het 65-jarig bestaan. 6 VERTRAGING B en w Middelburg vertragen proces van gemeentelij ke herindeling. 8 ZAALVOETBAL Toren Boys wint in sporthal Onderdak de Supercup in duel met WIK uit Kerkwerve. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bij huiszoeking door politie/FIOD ZIERIKZEE - Vorige week is door de politie in samenwer king met de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst (FIOD) een huiszoeking ge daan bij een deurwaarder in Zierikzee. De deurwaarder wordt verdacht van valsheid in geschrifte. Tijdens de huiszoe king werd de complete admi nistratie in beslag genomen. Officier van justitie mr. D. Veu- rink bevestigt dat de huiszoe- BRUINISSE - In Bruinisse zijn in de nacht van zondag op maandag twee CV-installaties gestolen en in Oosterland wer den vier wieldoppen van een Audi gestolen. Uit twee in aanbouw zijnde woningen in Bruinisse werden 's nachts een paar nieuwe com biketels gestolen. Benadeelden zijn een 30-jarige en een 24- jarige Bruenaar. Een 39-jarige inwoonster uit Oosterland deed begin deze week aangifte van de diefstal van vier wiel- dopppen van haar Audi. king heeft plaats gevonden, maar noemt geen naam. Ook zegt hij nu nog geen beeld te kunnen geven van de omvang van de fraude waar de Zierik zeese deurwaarder van ver dacht wordt. Wel benadrukt hij dat een dergelijke huiszoeking pas na grondige voorbereiding gedaan wordt. „Want het is na tuurlijk een heel zwaar mid del", aldus Veurink. Als er te gen personen of bedrijven ver denking bestaat wordt toe stemming tot huiszoeking ge vraagd. De raadkamer buigt zich over dat verzoek en ver leent al dan niet toestemming. De officier van justitie en de rechter-commissaris zijn aan wezig bij een huiszoeking. Hoelang het onderzoek gaat duren is volgens mr. Veurink op dit moment nog niet te zeg gen. 1 8 4 4 -1 9 9 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement a f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1