Koninklijk zilver voor scheidend werkplaats-chef MiJk Hervormden kunnen weer kerken in hun vertrouwde Gasthuiskerk Vraag 't maar aan Jaap, die weet wel een oplossing Schouwse burgemeesters voor nop naar Middelburg Illegaal kamperen Te veel gedronken Aan gespoelde 'mijn' op strand Dodemansrit met de bus Insluiping Renesse Inbraken en diefstal Wedstrijd voor de beste scriptie Bommelding Expositie Plaetsenuus Officiële ingebruikname na anderhalfjaar restaureren MAANDAG 25 APRIL 1994 NR 25552 3 J. C. Goudzwaard krijgt de versierselen opgespeld door burgemeester L. N. Labruyère. (Foto: Ma rijke Folkertsma). OOSTERLAND - „Als ik het allemaal zo hoor ben ik niet te missen. Maar ik denk dat dat wel mee zal vallen en dat het bedrijf gewoon door zal blijven draai en". Met die woorden reageerde J. C. Goudzwaard uit Noordgouwe vrijdag op alle loftuitingen aan zijn adres tijdens de bijeenkomst in de kantine van bouw bedrijf Boogert CV ter gelegenheid van zijn afscheid. Goudzwaard werd voor zijn verdiensten beloond met een ere-medaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. Tekenend voor hele procedure MIDDELBURG - „Dit is toch zot. Ik vind het teke nend voor de hele procedure". Burgemeester H. Tees reageerde verontwaardigd op het besluit van de pro vinciale adviescommissie algemene zaken om dis cussie over de plannen voor gemeentelijke herinde ling uit te stellen. Vijf burgemeesters van Schou- wen-Duivelandse bodem reisden derhalve voor nop af naar Middelburg. Het uitstel van de discussie zou volgens ingewijden weieens kunnen betekenen dat als de plannen doorgaan de datum 1 januari 1997 niet haalbaar zal blijken te zijn. Burgemeester L. Labruyère van Brouwershaven was spe ciaal voor deze gelegenheid af gereisd naar Oosterland in buurgemeente Duiveland. ,,Ik begeef me nu wel op grondge bied van een andere gemeente, maar daar moet u niet uit aflei den dat ik burgemeester van Schouwen-Duiveland wil wor den", grapte Labruyère. Hij complimenteerde Goudzwaard allereerst met hef feit dat hij 35 jaar lang trouw bleef aan de zelfde werkgever. ,,Na de Wa tersnoodramp hebt u meege werkt aan de wederopbouw van Schouwen-Duiveland en dat was een hele klus. En naast uw.werk studeerde u ook nog eens in de avonduren en dat is zeker een compliment waard", aldus Labruyère. Motorclub Hij schetste vervolgens in het Uiteraard werd door de ver schillende sprekers terugge blikt op de voorbije periode. Een periode waarin binnen de centrale kerkvoogdij menige zucht te horen is geweest. Aan vankelijk immers was het de bedoeling om voor een kleine drie ton de gewelfdelen van het plafond vast te zetten, de isola tiedeken te verwijderen, de wanden te stucen en het pla fond te voorzien van een nieu we verflaag. Bij inspectie bleek het kerkgebouw niet al leen te worden gebruikt door kerkgangers maar ook door de bonte knaagkever, die zich in de kapdelen van het gebouw had genesteld. ,,Door de onge breidelde vraatzucht van die ellendeling" zoals burgemees ter mr J. J. P. M. Asselbergs het kleine monstertje omschreef, zag het er volgens J. van der Valk, president kerkvoogd van de centrale kerkvoogdij ,,zeer somber uit". Direct ingrijpen was immers noodzakelijk, al leen was het de vraag hoe dit te bekostigen. Een miljoen Het herstellen van de door dit ..doodkloppertje" aangebrach te schade alsook het uitroeien van dit beestje maakten dat de restauratiekosten jeen miljoen gulden hoger uitvielen. Dank zij de medewerking van ge meente en provincie en subsi dies van organisaties die zich inzetten voor het behoud van het cultureel erfgoed kon de fi nanciering toch rond komen. En ook de leden van de gewone en buitengewone wijk van de kort de maatschappelijke ver diensten van Goudzwaard. ,,Wat mij verbaasde is dat u be stuurslid was van motorclub Sparta. U en een motor, dat zie ik op de een of andere manier niet zo goed voor me", aldus Labruyère. Verder was Goud zwaard actief als voorzitter van biljartvereniging OKK uit Nieuwerkerk en is hij sinds kort districts-wedstrijdleider van de afdeling Schouwen- Duiveland van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. Vier jaar geleden vierde het bouwbedrijf uit Oosterland het honderdjarig bestaan. ,,U hebt drie generaties Boo gert meegemaaktconcludeer de Labruyère. Vervolgens ging de burgemeester over tot het opspelden van de zilveren ere medaille bij Goudzwaard. De scheidende chef machinale Bff Wg| V* Jgm Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: ,,De ongebreidel de vraatzucht van de ellende ling" heeft de restauratie van de Gasthuiskerk fors duurder gemaakt. Hervormde gemeente lieten zich niet onbetuigd. Zij brach ten, zo memoreerde Van der Valk, bijna een ton bijeen voor de herinrichting van het kerk gebouw, een bedrag dat door toedoen van de Generale Fi nanciële Raad van de Neder landse Hervormde Kerk nog eens werd verdubbeld. Stoelen In het gerestaureerde kerkge bouw, dat voorzien is van een nieuwe hardstenen vloer met vloerverwarming hebben de oude banken plaats moeten maken voor modern gestileer de stoelen met stoffen bekle ding. Iets waaraan sommigen, volgens L. Blikman van de kerkvoogdij, wellicht nog moe timmerwerkplaats werd door directeur J. Boogert als eerste gefeliciteerd, Hij dook in een korte toespraak tot Goud zwaard in de geschiedenis en haalde herinneringen op aan de tijd dat er niet alleen dooi de week, maar ook op zaterdag nog gewerkt werd. Ook herin nerde Boogert zich de tijd dat Goudzwaard vlakbij het be drijf woonde en als het ware 'de buurman' was. „Daardoor is een speciale band tussen jou en het bedrijf ontstaan en die band is er nog steeds", aldus Boogert. Goudzwaard, zo bleek uit het verhaal van Boo gert, was in zijn hoedanigheid van chef werkplaats machinale houtbewerking betrokken bij de fabricage van onder meer kozijnen. „Je werkte altijd met grote accuratesse en als er eens problemen waren werd nooit vergeefs een beroep op je ge daan", aldus Boogert. Hij om- ten wennen, maar waarmee de oude situatie in de kerk in feite is hersteld. Uit een PZC van 1948 bleek immers dat de stoe len in 1910 vervangen zijn door banken en die getuigden vol gens de krant van smakeloos heid. De restauratieperiode is niet alleen een zorgelijke pe riode geweest maar ook een van de nodige ongemakken, 't Was volgens dominee N. de Boo vaak behelpen; 's morgens ker ken in de vaak moeilijk warm te krijgen Grote Kerk en 's avonds weer in het kleine en vaak benauwde kerkcentrum, waar ook de buitengewone (vrijzinnige) gemeente zijn diensten hield. Dat alles is de moeite meer dan waard ge weest, want na de restauratie is het kerkgebouw volgens De Boo een juweel. Trekbalken Behalve een fors prijskaartje en ongemak zat er volgens ir J. D. Poley van architectenbureau Rothuizen, Van Doorn, 't Hooft ook een positief aspect aan de ze restauratie. Tijdens de werk zaamheden zijn op de trekbal ken originele beschilderingen te voorschijn gekomen. J. C. Post heeft een van deze schilde ringen schoongemaakt en gere toucheerd. In de kerkruimte zelf is op een van de trekbal ken een kopie aangebracht. In die trekbalken, maar ook in ander kapdelen, had de bonte knaagkever zijn visitekaartje afgegeven. Daarin is de vroege re kapel van het Gasthuis geen zeldzaam geval. De schade die het beestje in Nederland heeft aangericht wordt volgens bur gemeester mr J. J. P. M. Assel bergs geschat op honderd tot honderdvijftig miljoen gulden. Of ook in de toekomst voldoen de geld beschikbaar zal zijn om dergelijke „calamiteiten" te voorkomen of te herstellen is maar de vraag, want het bud get voor het restaureren en on derhouden van monumenten staat onder druk. Door het wegvallen van het budget voor monumentenzorg via de stads- schreef Goudzwaard als een rustig en altijd goed gehu meurd mens. Goudzwaard was ook belast met de opleiding van leerlingen. „Je hebt er in al die jaren heel wat onder je hoede gehad, en jij was het die hen de liefde voor het vak hebt bijgebracht", aldus Boogert. „Je hebt in alle opzichten je beste krachten aan het bedrijf gegeven". Namens de personeelsvereni ging werd het woord gevoerd door W. Stouten. „Het zal nog vreemd voor ons zijn. We zul len je lekkere snoepjes missen, want die pikten we nogal eens uit je broodtrommel", aldus Stouten. „En al nam je het soms niet zo nauw met de be veiliging van de machines, je gaat in de VUT terwijl je al je ledematen nog hebt". Stouten spoorde de echtgenote van Goudzwaard aan om hem maar flink aan het werk te zetten. „Want jij krijgt hem nu hele da gen om je heen". Broer A. Goudzwaard maakte in een in onvervalst Zeeuws opgesteld en voorgelezen gedicht gewag van de nodige anekdotes. Hij stak daarin niet alleen de lof trompet over zijn broer, maar richtte ook de schijnwerper op diens minder goede eigen schappen waaronder volgens de broer ook langdurig toilet- bezoek hoorde. „In de meeste dingen was hij heel snel, maar daar deed-ie lang over", aldus Goudzwaard. Boogert senior stelde in een toespraak tot Goudzwaard dat deze ondanks alle veranderin gen in het bedrijf zichzelf ge bleven is. „En één van je goede eigenschappen heb ik altijd je behulpzaamheid en hulpvaar digheid gevonden. Je was al tijd bereid om je medemensen te helpen. Als er iets was dan was het 'Vraag het maar aan Jaap, die weet wel een oplos sing', aldus Boogert senior. „Je was een echte meedenker". In een kort dankwoord zei Goud zwaard zijn werk altijd met veel plezier te hebben gedaan. „Vijfendertig jaar is niet niks, maar samen hebben we veel grote werken tot stand ge bracht", aldusGoudzwaard. Daarmee was het verbale ge weld achter de rug en werd de officiële bijeenkomst in de kantine van het bouwbedrijf afgesloten. vernieuwing en het verlagen van het jaarbudget voor monu mentenzorg komt er hiervoor minder geld beschikbaar. „Dergelijke kortingen hakken er onverantwoord hard in" al dus burgemeester Asselbergs, die ondanks dit alles toch een lichtpuntje zag. Dat lichtpunt je is het Strategisch plan voor de monumentenzorg van mi nister d'Ancona van WVC. Dit plan beoogt om de komende tien jaar achterstanden in het onderhoud van monumenten weg te werken. Daarvoor moet tot het jaar 2005 241 miljoen worden vrijgemaakt. Na het wegwerken van deze achter standen valt het budget (na 2005) echter fors terug tot ze ventig miljoen. Wat dat betreft is de restaura tie van de Gasthuiskerk nog in „de goede tijd uitgevoerd", maar of deze restauratie nu het laatste grote karwei aan het ge bouw is valt te betwijfelen. Volgens Blikman moet reke ning worden gehouden met het vervangen van de leistenen van het dak. Binnen een jaar of tien zal dit nodig zijn. Met net een kostbare restauratie achter de rug, beperkten de twee an dere sprekers, organist Fier- loos en D. Groenendijk van de buitengewone gemeente zich liever tot de recente restaura tie. Groenendijk bekeek de res tauratie vanuit positief oog punt. Zonder het loslaten van de nagels in het plafond en de aanwezigheid van de bonte knaagkever had de Hervormde kerkgemeenschap niet kunnen beschikken over een fraai ge restaureerd gebouw, waarin Mar van der Veer vrijdagmid dag voor enkele toepasselijke orgel-intermezzi zorgde. Op ba sis van de noten die correspon deren met de klanken in het woord Gasthuiskerk had Van der Veer vier vrij moderne composities gemaakt. En ook konden de aanwezigen deze middag een blik worpen op de brochure van B. Blikman en J. van Loo over de geschiedenis van dit zo karakteristieke kerkgebouw. Hoewel de kwestie eerder wel was afgevoerd van de agenda van provinciale staten prijkte de herindeling op de agenda van de vergadering van de com missie algemene zaken zoals die vanmorgen, maandag, ge houden werd in de statenzaal van het Abdijcomplex in Mid delburg. Behalve de gemeente Zierikzee waren alle gemeen ten van Schouwen-Duiveland vertegenwoordigd. Al snel bleek dat zij zich een reis had den kunnen besparen. Commissievoorzitter Van Zwieten (VVD) sprak allereerst zijn verbazing uit over het feit dat de herindeling nog steeds op de commissieagenda prijk te. „We weten alleen dat het col lege van gs een brief heeft ge stuurd naar de minister, maar ook de inhoud van die brief kennen we niet", aldus Van Zwieten. Hij stelde dat een in houdelijke discussie over de kwestie nu voorbarig is. „Als het weer op de statenagenda .komt zal het toch eerst in een SCHOUWEN-DUIVELAND - In de nacht van zaterdag op zondag werden op Schouwen- Duiveland zes personen be keurd voor het illegaal over nachten. ZIERIKZEE - In de Poststraat in Zierikzee hield de politie een 24-jarige man uit Zierikzee aan die een auto bestuurde ter wijl-hij teveel alcoholhouden de drank had ingenomen. Op het politiebureau werd met behulp van het ademanaly seapparaat precies vastgesteld hoeveel alcohol hij in zijn li chaam had. Dat leverde een boete van 320 gulden en een tij delijke ontzegging van de rij bevoegdheid op. RENESSE - Door diverse men sen werd bij de politie melding gedaan dat er op het strand van Renesse een mijn zou zijn aangespoeld. Na de meldingen bleek de mijn weer in zee te drijven. De opge roepen kustwacht waarschuw de een patrouillevliegtuig om het explosief op te sporen. De mijn werd weer gevonden en de Explosieven Opruimings dienst werd ingeschakeld. De ze constateerde dat het loos alarm was; het bleek om een soort metalen drijver te gaan. VROUWENPOLDER - Op de Rijksweg 58, ter hoogte van de verkeerslichten bij Vrouwen polder, is een ZWN-bus opge vangen, die op hol geslagen was. De oorzaak lag in een klein mankement aan de bus waardoor de brandstoftoevocr niet meer onderbroken kon worden. Nadat de melding van de chauffeur van de bus binnen kwam werd er onmiddellijk vrij baan gemaakt door twee surveillanceauto's op de Rijks weg 58. Daar zou dan worden geprobeerd door een techni sche man van de ZWN om de brandstoftoevoer te onderbre ken. Via de bebouwde kommen van Serooskerke, Sint Laurens, Middelburg bereikte de bus de Rijksweg en ter hoogte van Krabbendijke wist de chauf feur het voertuig alsnog tot stilstand te brengen door op de noodknop tc drukken die eer der diverse keren dienst had geweigerd. Door de technische man wérd meegedeeld dat de oorzaak van de storing een simpel veertje was, dat van de regulateur gesprongen was. Dat alles zonder ongelukken is afgelopen is volgens de politie tc danken aan het koelbloedig en vakkundig handelen van de chauffeur van de bus. commissie behandeld moeten worden", aldus Van Zwieten. Vervolgens werden de reacties van de commissieleden gepeild en op basis daarvan werd - na dat de insprekers hadden laten weten een inhoudelijke discus sie nu niet zinvol te vinden - be sloten het agendapunt te schrappen. Voor burgemeester Tees van Westerschouwen aan leiding om de kwestie morgen, dinsdag, aan de orde te stellen in het college van b en w van Westerschouwen. „Wij spelen met de gedachte om het oordeel van de minister hierover te vra gen", aldus Tees. Ook de andere Schouwen- Duivelandse burgemeester ble ken niet erg te spreken over de gang van zaken. „Dit is natuur lijk toch een merkwaardige vertoning", aldus burgemees ter A. Vogelaar van Bruinisse. Evenals collega A. Bergshoeff van de gemeente Duiveland j gaat Vogelaar de kwestie in het college brengen. RENESSE - De politie hield vrijdag in Zierikzee een man en drie vrouwen aan die vlak daarvoor via insluiping bin nendrongen in een woning in Renesse. Het ging om een groep mensen uit Nièuwegein. Zij reden rond in een roodbruine personenau to die vrijdag ook in andere kernen op Schouwen- Duiveland werd gesignaleerd. De politie maakte niet bekend wat bij de insluiping in Renes se werd gestolen, maar de Nieuwegeiners zijn alle vier in gesloten in het politiebureau in Goes. BRUINISSE - Drie eigenaren van caravans op een camping in Bruinisse deden aangifte van diefstal uit die caravans. Bij sporthal de Vanger werd in het weekeinde een fiets gesto len. De fiets is van een inwoner van Bruinisse en heeft een waarde van 1000 gulden. De diefstallen uit de caravans werden ge pleegd tussen 21 en 23 april. De daders hebben in alle gevallen een plastic ruit in de voortent opengesneden. Vermist worden een radio, een televisie en een antenneversterker. In een wo ning in Oosterland werden bij een inbraak twee gouden rin gen ontvreemd. ZIERIKZEE - De Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) heeft een prijs inge steld voor de beste scriptie over een onderwerp uit de ge zondheidszorg of ouderenzorg. Met het instellen van deze prijs wil de stichting niet al leen een bijdrage leveren aan de ontwikkeling van de kwali teitszorg maar ook wil de stichting hiermee de belang stelling voor een baan in de zorg bevorderen. De prijswinnaar ontvangt een geldbedrag van drieduizend gulden, een oorkonde en een artistieke afbeelding van het SVRZ-logo. Daarnaast zijn er ook twee aanmoedingsprijzen van elk duizend gulden. Aan leiding voor het instellen van deze prijs zijn het 45-jarig be staan van de stichting en het afronden van de herstructure ring van de SVRZ. Studenten van een opleiding voor de gezondheids- en ouderenzorg kunnen tot 1 juli bun eind werkstuk/scriptie voor deze prijs sturen naar Raad van be stuur SVRZ. postbus 100. 4330 AC Middelburg. Do scripties worden beoordeeld door een deskundige jury onder voorzit terschap van een bestuurslid van de jubilerende stichting. Een belangrijk criterium daar bij is de vraag wat de betekenis van hel werkstuk is voor de praktijk in de instellingen. Verwachting t/m vrijdag 29 april WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 4 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuidwest 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 april Zon op 06.18, onder 20.53 Maan op 22.14, onder 06.25 Laatste Kwartier; 2 mei (04.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De warme lucht van het afgelopen weekeinde is geheel ver dreven. De koelere lucht is al tot het oosten van Duitsland doorgedron gen. Het is vandaag behoorlijk op geklaard. In de avond neemt de be wolking echter alweer toe. Dit gebeurt op nadering van een regen- gebied. In de loop van de nacht be reikt de regen Zeeland en breidt zich dan verder over het land uit. Morgenmiddag bevindt de regen zich in Duitsland. Bij ons klaart het dan op en af en toe krijgen we de zon te zien. Veel zal dat echter niet zijn, want er blijft veel hoge bewol king aanwezig. De middagtempera- tuur ligt dinsdag rond 16 graden. Na morgen krijgen we te maken met een hogedrukgebied. Het blijft over wegend droog en de zon gaat een steeds grotere rol spelen. Ook de temperatuur doet aan de opleving mee en bereikt vrijdag mogelijk 19 graden. APELDOORN (ANP) - De regio-politie Noord- en Oost- Gelderland heeft maandag morgen om kwart voor tien de A-50 van Apeldoorn tot Arn hem in beide richtingen afge sloten. Het voorwerp lijkt op er n bom, aldus de woordvoerste" van de regio-politie. De EOD is inmid dels gewaarschuwd. De politie kan niets zeggen over de perio de dat de snelweg blijft afge sloten. Het verkeer wordt om geleid. DREISCHOR - Burgemeester L. N. Labruyère van Brouwers haven opent vrijdag 29 april een expositie van een deel van de collectie van het Streek- en Landbouwmuseum. Dit gebeurt om 19.30 uur in het Plaetsenuus aan de Ring in Dreischor. In verband met de verbouwing van Goemanszorg, het nieuwe onderkomen van het Streek- en Landbouwmu seum wordt deze tentoonstel ling nu aan de Ring gehouden. ZltRIKZttSCHEi! NIFUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van"'t Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen7 Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49.50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187.00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.VV. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Va°/o BTW ZIERIKZEE - De afgelopen achttien maanden is de Hervormde kerkgemeenschap in Zierikzee niet in de kou we kleren gaan zitten. Door de aanwezigheid van de bonte knaagkever viel de restauratie van de Gasthuiskerk vier keer zo duur uit (1,2 miljoen gul den) als aanvankelijk geraamd. Voor dat bedrag en voor het geleden ongemak hebben de Hervormden een fraai gerestaureerd kerkgebouw teruggekregen en dat werd vrijdagmiddaggevierd met een officiële plechtigheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3