Planbureau: dieptepunt recessie alweer voorbij &ee&. Mislukte coup Burundi CD 'ers niet welkom het provinciehuis KRO houdt deur open voor gesprek Brinkman Wanbeleid 120.000 Nederlandse bedrijven Koninklijke brieven te boek gesteld Grote brand Sallandse Heuvelrug Man vermoord in Rotterdam Appartemen ten buiten dijk in Breskens Portiers egriu zó C/MAÜ' si&vu&iixeeti.PAr 'Nationaal kabinet met leiders in Tweede Kamer' Vier ton voor beter Nederlands Zuid-Af rika Bijna alle caravans afgekeurd President en regering ondergedoken Inkrimpen oesterpercelen bedreigt werkgelegenheid 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Overleg weekeinde niets opgeleverd HILVERSUM (ANP) - De KRO gaat een uitsterste poging doen oni twee dagen voor de Tweede-Kamer verkiezingen tqch een interview met CDA- lijsttrekker Brinkman te brengen. Het overleg dat de KRO dit weekeinde voerde met Brinkman, heeft echter niets opgeleverd. DEN HAAG (ANP) - Directeur Zalm van het Planbureau verwacht dat de werkloosheid in ons land nog iets zal stijgen, maar dat het ergste achter de rug is. Zalm zei dit maandagochtend voor de NCRV-radio. Veel somberder is de toon van een onderzoek van het kredietregistratiebureau Craydon dat vandaag werd gepu bliceerd. Daaruit blijkt dat één op de vijf Nederlandse bedrijven in crisis verkeert. De verhoudingen tussen de om roep en de partij zijn vertroe beld na de uitzending van Re porter over het commissariaat van Brinkman. De KRO zoekt nu naar een an dere invulling van de uitzen ding van Brandpunt op 1 mei. Het was de bedoeling dat Brinkman geïnterviewd zou worden door Brandpunt redacteur Fons de Poel, die ook eindredacteur van Reporter is. In het overleg van dit weekein de liet Brinkman weten een in terview met De Poel niet ge loofwaardig te vinden, Het is mogelijk dat een andere jour nalist Brinkman nu zal inter viewen. Het CDA maakte vorige week bekend dat Brinkman niet on- ,,Het is een kennismakingsbij eenkomst voor nieuwe gemeen teraadsleden in de geest van samenwerking en coöperatie. In die geest kan ik de CD niet plaatsen", verklaart Van Gel der. ,,De bijeenkomst is infor meel en bedoeld om elkaar op een plezierige manier te leren kennen. In een kennismaking met CD'ers heb ik geen ple zier." Onlangs weigerde Van Gelder een lid van het Vlaams Blok te vragen het provinciehuis te verlaten. GroenLinks-statenlid F. van Kollem drong hierop aan tijdens een bezoek van een delegatie van de Provincieraad van Oost-Vlaanderen, waaron der W. Marginet van het ex treem rechtse Vlaams Blok. Daarom is een nationaal kabi net nodig als soort afspiegeling van de krachtsverhoudingen in de Tweede Kamer na de verkie zingen van 3 mei. De politieke leiders moeten in Öe Kamer blijven. RPF-lijsttrekker Van Dijke poneerde die stelling dit weekeinde op een verkiezings bijeenkomst in het Groningse Jispinghuizen. Van Dijke meent dat als de hui dige coalitiepartijen CDA en PvdA electoraal hard worden Zo wil de Taalunie, waarin Ne derland en Vlaanderen samen werken, iets inhalen van de achterstand die is ontstaan als gevolg van de jarenlange cultu rele boycot van Zuid-Afrika. Daardoor is de aanwezigheid van studiemateriaal en lectuur sterk verminderd en daarmee ook de kennis van het Neder lands. Ook is de voeling met het Nederlands taalgebied door het wegvallen van de cul turele betrekkingen afgeno- dervraagd wil worden door journalisten die betrokken wa ren bij de uitzending van Re porter, waarin werd onthuld dat de lijsttrekker commissa ris is bij een onderneming die van belastingfraude wordt ver dacht. Afspraken voor een in terview waren al voor de om streden uitzending van Repor ter op 8 april gemaakt. Brandpunt wil de laatste uit zending voor de verkiezingen toch wijden aan het verkie zingsprogramma van het CDA. Over de vorm waarin dit ge beurt, wordt nog nagedacht. Het programma van 1 mei is de laatste in een reeks waarin lijsttrekkers worden geïnter viewd. Dat was een ander geval, vindt Van Gelder. ,,De Staten van Oost-Vlaanderen waren uitge nodigd en kwamen als delega tie. Dat men in Oost- Vlaanderen het Vlaams Blok in die delegatie opneemt, is een zaak die Oost-Vlaanderen re gelt. Uit principe zouden wij anders ook nooit een vertegen woordiger van het Vlaams Blok ontvangen." Fractievoorzitter A. Poppe van de Centrum Democraten in de gemeenteraad van Vlissingen zegt ,,niet rouwig te zijn" om de zaak. ,,Ik heb geen behoefte aan zo'n bijeenkomst. Dat gaat allemaal ten, koste van gemeen schapsgelden, die ten goede moeten komen aan de burger", vindt hij. afgestraft, het geenszins voor de hand ligt dat die twee, al dan niet aangevuld met D66, doorregeren. Draagvlak Daarom is het beter om aan te sturen op een kabinet met een breed parlementair draagvlak, met een kort regeerakkoord op hoofdlijnen en bekwame be windspersonen, vindt Van Dij ke. men, aldus het Comité van Mi nisters. Daarin zitten voor Ne derland de ministers D'Ancona (wvc) en Ritzen (onderwijs) en voor Vlaanderen Weckx (cul tuur) en Van den Bossche (on derwijs). Zij willen 100.000 gulden be schikbaar stellen voor de in richting van twee universitaire kenniscentra waar het Neder lands bij voorkeur als hoofd vak wordt gegeven. Plandirecteur Zalm zei vanoch tend dat de economische pres tatie van ons land in lijn loopt met die van de andere Europe se landen. Volgend jaar zal de werkloos heid zich rond het niveau van 520.000 530.000 stabiliseren. In de loop van dit jaar voorziet Zalm een lichte verbetering van de werkgelegenheidssitua tie en daarmee een afvlakking van de stijging van de werk loosheid. Hij vindt dat het wel meevalt met de kritiek van het IMF, het Internationale Monetaire Fonds, dat Nederland in tegen stelling tot andere landen een DEN HAAG (ANP) - De Arbei derspers publiceert in novem ber een boek met persoonlijke brieven van leden van het Ko ninklijk Huis. Dit is voor zo ver bekend een unicum in de Nederlandse geschiedenis. De uitgeverij verwacht dat het een bestseller wordt, omdat de brieven waardevolle informa tie verschaffen over de karak ters en het leven van met name de koninginnen Wilhelmina en Juliana. De epistels lopen tot 1940. De brieven zijn in de afgelopen jaren verzameld door make laar Bas Romeyn uit Lisse. Het Koninklijk Huis zou hem in middels -zij het schoorvoetend- toestemming hebben gegeven voor publicatie. Er zijn wel eni ge dingen geschrapt, maar het gaat hier vooral om niet meer ter zake doende gegevens over de gezondheid van koningin Wilhelmina. Eén van de opvallendste zaken uit het boek belooft de geboor tehoroscoop van de huidige ko ningin Beatrix te worden, die Juliana destijds liet trekken. NIJVERDAL (ANP) - Een gro te brand heeft zaterdag onge veer tweehonderdvijftig hecta re natuurgebied op de Salland se Heuvelrug verwoest. Vooral reptielen zijn het slacht offer van de vlammen gewor den. Het gaat om honderden dieren, die geen kans zagen te vluchten voor het snel opruk kende vuur. Ook zijn vele vo gelnesten verbrand. In totaal gingen er 200 hectare heide en 50 hectare bos verloren. ROTTERDAM (ANP) - Proble men in de relatie hebben vol gens de Rotterdamse politie een overheersende rol gespeeld bij de moord op de 43-jarige Rotterdamse man, vrijdag middag omstreeks half zes in een café aan het Middelland- plein in Rotterdam. Dat heeft de politie meege deeld. Het 43-jarige slachtoffer zat op een verhoogd gedeelte van het etablissement. De dader kwam de gelegenheid binnen en liep via een trap rechtstreeks naar de Rotterdammer. Daar werd de man met enkele schoten om het leven werd gebracht. De schutter is voortvluchtig. erg traag herstel doormaakt. Het Planbureau voorziet voor dit jaar een groei in ons land met een procent, het IMF zit daar maar tweetiende onder. Europees gezien liggen de Ne derlandse prestaties volgens hem tegen het EG-gemiddelde. De EG zit op een dikke pro cent, wij op een ronde, zo zei hij. De 2,5 procent groei die voor volgend jaar in het vat zit, noemde hij bepaald niet slecht. Volgens Zalm is de recessie in ons land minder diep geweest dan om ons heen, wat ook blijkt uit het feit dat de groei in 1993 elders veel minder was dan bij ons. Verscheidene eenheden tracht ten kort na middernacht in de hoofdstad Bujumbura de macht over te nemen. Ze pro beerden medestanders te krij gen, maar slaagden daarin nauwelijks. Enkele coupple gers zijn al gearresteerd, aldus de Belgische radio. De overgangspresident en de regering van Burundi, buur land van het door grootschalig etnisch geweld getroffen Ruan da, zijn naar verluidt onderge doken. President Cyprien Nta- ryamira kwam op 6 april sa men met zijn Ruandese collega Die vrees sprak voorzitter J. de Voogd van Zevibel, de vereni ging tot bevordering van Zeeuwse visserijbelangen, za terdag in Middelburg uit. Het ministerie van landbouw, natuur en visserij wil de uitga ve van percelen in Grevelingen en Oosterschelde terugbrengen tot in totaal veertig hectare. De Voogd wees erop dat door de oesterziekte in de diepere ge deelten van de Grevelingen geen oestercultuur meer moge lijk is. Kwekers kunnen over stappen op kweek van de Creu- se, een oester die minder gevoe- ROTTERDAM (ANP) - Veilig Verkeer Nederland en de Rot terdamse* politie hebben ver ontrust gereageerd op de resul taten van een vrijwillige con trole onder caravan bezitters in de Maasstad. Zaterdag inspecteerden des kundigen onder leiding van Veilig Verkeer Nederland 59 ca ravans, waarvan de eigenaren zich vrijwillig voor de keuring hadden aangemeld. Op één na werden alle caravans afge keurd. Defecten werden geconstateerd Eén op de vijf Nederlandse be drijven worstelt met een crisis. Bij 120.000 bedrijven is sprake van wanbeleid, onwetendheid en wordt niet ingespeeld op de veranderingen van de markt. Tot deze sombere conclusies komt Robert J. Blom van kre dietinformatiebureau Graydon in het onderzoek ,,De bedrijfsc risis te boven". Volgens Blom hangen een half miljoen banen voortdurend aan een zijden draad. De pro blemen doen zich in de helft van de onderzochte gevallen voor bij bedrijven die nog geen tien jaar bestaan. Het gaat Juvenal Habyarimana om het leven, toen een raket hun vlieg tuig trof op de luchthaven van de Ruandese hoofdstad Kigali. Ruanda In de golf van geweld die in Ru anda uitbrak na de dood van de presidenten, zijn naar schat ting 100.000 mensen gedood. Diplomaten en hulpverleners zijn bang dat er nu ook een uit barsting van geweld komt in Burundi, waar de veiligheids situatie snel verslechtert. lig is voor ziekte. Maar deze brengt slechts een derde op van wat de Zeeuwse Platte Oester oplevert. Daarom is volgens de oestersector van Zevibel mini maal tachtig hectare op Greve lingen en Oosterschelde nodig. Ontslaan Als het ministerie blijft uit gaan van veertig hectare zullen oesterbedrijven personeel moeten ontslaan en wellicht schepen verkopen, voorziet De Voogd. „Kapitaalsvernieti ging", oordeelt hij. aan onder andere de remmen, de verlichting en gasinstalla ties, terwijl ook de documen ten in veel gevallen niet in orde waren. Volgens een woordvoer der van de Rotterdamse politie is het resultaat van de inspec tie zorgelijk te noemen, omdat het een vrijwillige controle be trof en het vakantieseizoen voor de deur staat. Op 7 mei volgt een tweede keu ring in Rotterdam. Het maxi mum aantal inschrijvingen voor deze inspectie is inmid dels bereikt. daarbij vooral om kleinere be drijven met minder dan 25 werknemers. Problemen worden veroor zaakt door niet betalende afne mers, een teveel aan personeel en een slechte omzet. De onder nemers blijken zich slecht te hebben voorbereid op de start van hun bedrijf. Bij het uitbre ken van de crisis wenst de on dernemer die signalen niet op te vangen. Zij laten de crisis ge laten op zich afkomen. Zelfs op moment dat de crisis duidelijk zichtbaar was, werd er in 63 procent geen enkele maatregel genomen. De regering had geëist dat voor zondag alle illegale wapens zouden worden ingeleverd. Maar dit ultimatum wordt op grote schaal genegeerd. Tutsi's De kans is groot dat het komt tot geweld tussen de strijd krachten, waarin de Tutsi's de dienst uitmaken, en de Hutu- meerderheid van de bevolking. Deze zelfde etnische groepen hebben Ruanda in een bloed bad van nauwelijks gekende omvang gestort. BRESKENS (ANP) - Aan de oevers van de Westerschelde, bij Breskens, is vrijdag begon nen met het eerste buitendijk se bouwproject in Nederland. Voor de bestaande zeedijk wordt een 800 meter lange dam aangelegd, waarna de ruimte tussen dam en zeedijk tot zes meter boven NAP wordt op gespoten. Daar verrijzen de ko mende tijd 220 appartementen met parkeergarage, naast een jachthaven met 550 ligplaat sen. Woordvoerder A. Sinke van het project zegt dat toekomstige bewoners overstromingen niet hoeven duchten. „We hebben moeten voldoen aan strenge ei sen van Rijkswaterstaat", legt hij uit. De begane grond van het laagste appartement komt op zeven meter boven NAP, ter wijl het peil van 4,5 NAP van de watersnoodramp in 1953 daarna nooit meer gehaald is. De lager gelegen parkeerkel der, tussen 4 en 7 meter NAP, is volgens Sinke dermate dik en waterdicht dat deze onder deel van de zeewering vormt. Het ministerie van VROM wil de eerst niets weten van het buitendijkse bouwplan. AMSTERDAM - De politie van Amsterdam heeft zondag twee portiers van een discotheek aan de Lijnbaansgracht aange houden op verdenking van dis criminatie. Het duo zou al ge ruime tijd allochtonen de toe gang tot de uitgaansgelegeir- heid weigeren. Maandag 25 april Zierikzee Vergadering gemeenteraad in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Verkiezingsbijeenkomst met lijsttrekker RPF. Multifunctio neel gebouw. 20.00 uur. Algemene ledenvergadering Ondernemerskring Schouwen- Duiveland in de foyer van res taurant Mondragon. 20.00 uur. Vergadering Philatelica ver eniging Schouwen-Duiveland. Van Veenlaan 1. 20.00 uur. Brouwershaven Verkoping Welfare handwer ken. Poortershof. 14.00 tot 16.00 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 26 april Zierikzee Startsein verkoop zomerze- gels/ouderenzegels bij AH- vestiging. 09.00 uur. Commissievergadering az. Stadhuis. 19.30 uur. D66-verkiezingsbijeenkomst met J. Jorritsma. Restaurant .Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie algemene en bestuurlijke za ken. 15.00 uur. Renesse KNOV-thema-avond over de fiscus in hotel De Zeeuwse Stromen. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 27 april Zierikzee Algemene vergadering Water schap Schouwen-Duiveland in 's Landskamer. 09.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Vergadering algemeen bestuur Zuidhoek. Bestuurskamer Zuidhoek. 15.30 uur. Commissie openbare werken in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Donderdag 28 april Zierikzee Inleveren pakketten voor vrienden en familie in Polen aan de Zijpestraat 7. Tussen 18.00 en 20.00 uur. Bibliodrama. Parochiecentrum Mosselstraat. 20.00 uur. Afsluitingsbijeenkomst vrij willigers en sponsors Roni 1 t.g.v. vertrek. Multifunctioneel centrum. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst Ondercentrale WD Schouwen-Duiveland. Hotel Bom. 20.15 uur. Vrijdag 29 april Oosterland Dansavond. Dorpshuis Ooster hof, m.m.v. Trio Lennard Hoek man. 20.00 uur. Zaterdag 30 april Zierikzee Dubbelconcert the Corner Cats en De Broeders. Brogum. 16.00 en 23.00 uur. Ars Musica concert met saxo foonensemble Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Concert Corner Cats. Brogum. 16.00 uur. Concert De Broeders» Brogum. 23.00 uur. Zonnemaire Verkoping Welfare handwer ken. I. M. van de Bijlstraat. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Verkoping Welfare handwer ken. Ring. Van 14.00 tot 16.00 uur. Zondag 1 mei Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf toegangshek Slot Haamstede. 13.30 uur. Maandag 2 mei Zierikzee Districtsvergadering woning bouwvereniging Beter Wonen in vergaderzaal aan de Caland- weg. 19.30 uur. Dinsdag 3 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Le vensstrijdroute, 22 kilometer. Start: 13.30 uur parkeerterrein Scheldestraat. Brouwershaven Receptie tienjarig bestaan stichting Vrijwillige Hulp dienst Brouwershaven. Poor tershof. Van 16.00 tot 17.00 uur. Tijden en standen volgens gctijdctafcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 26 april 04.30 160 10.25 -162 17.05 168 22.45 -145 ROOMPOT BUITEN 26 april 02.40 193 09.05 -173 15.05 203 21.25 -156 BRUINISSE 26 april 03.50 172 10.25 -173 16.20 173 22.45 -156 WEMELDINGE 26 april 04.05 166 10.25 -169 17.10 172 22.45 - 152 Springtij 27 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 jg KMtéV door Mare Legendre MIDDELBURG (ANP) - Drie Vlissingse CD- raadsleden zijn donderdag niet welkom op een bij eenkomst in het Zeeuwse provinciehuis in Middel burg voor nieuwe volksvertegenwoordigers. De com missaris van de koningin in Zeeland, drs. W. van Gelder, heeft de drie niet uitgenodigd. JISPINGHUIZEN (ANP) - Een paarse coalitie van PvdA, VVD en D66 zal het gezag ontberen om de gro te politieke problemen het hoofd te kunnen bieden. BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse Taalunie gaat 400.000 gulden uittrekken om de positie van de Ne derlandse taal in Zuid-Afrika de bevorderen. BRUSSEL (RTR) - Diverse eenheden van het leger van Burundi hebben maan dag geprobeerd een staatsgreep te plegen. Maar de stafchef heeft de toestand on der controle, zo meldt de Belgische radio. Voorzitter Van Zevibel: MIDDELBURG (ANP) - De plannen van de overheid om het areaal aan oesterpercelen in Oosterschelde en Grevelingen terug te brengen, in combinatie met de voortdurende oesterziekte Bonamia Ostrea, zul len bedrijven in die sector in grote problemen bren gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2