'Ook hier wordt draagvlak voor opvang van asielzoekers minder' r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE~1 NIEUWSBODE 3 O 4 0 7 8 dé krant van schouwen - duiveland! Matige belangstelling voor open dag Asielzoekerscentrum Kunstgrasveld wordt mooi Jubileum brandweercommandant H. Fierens Scheidend brandweerman Theuns wordt flink in het zonnetje gezet 3 7. (o 1-L Wees verdraagzaam jegens iedereen, behalve tegenover onver- draagzamen. Jan Veth Enige tijd regen HET WEER Wolkenvelden en enige tijd regen. Minimumtemperatuur omstreeks 7, middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Matige zuidwestenwind, kracht 4. ONDERSCHEIDING Werplaats-chef J. C. Goudzwaard In Oosterland ko ninklijk onderscheiden. JAARUITVOERING 1 Matige belangstelling voorjaaruitvoering Interkerkelijk Kerkkoor in Haamstede. VOETBAL Oefenmeester Cees van Dijk zet de verjonging door bij Bruse Boys. SELECTIE Wilco Doeleman in selectie van Jong Oranje (onder de achttien). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ^ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 25 APRIL 1994 150e JAARGANG NR 25552 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN O kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. a f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Theuns normaal gesproken de rust zelve was, maar zich bij wedstrijden uiterst fanatiek gedroeg. ,,U maakte ook deel uit van de 'Snorrenploeg", en die ploeg gooide altijd heel ho ge ogen bij wedstrijden", aldus Asselbergs. Hij kenschetste Theuns als een voorbeeld voor de jongere brandweerlieden. Brandweercommandant Fie rens reageerde op de woorden van de burgemeester met de opmerking dat een comman dant wel autoritair moet zijn. Anders word je onderge sneeuwd", aldus Fierens. Hij zei zich altijd gewoon één van de dertig brandweerlieden ge voeld te hebben. Fierens kon digde tevens aan dat hij nog drie jaar aanblijft als comman dant, maar dan de pijp aan Maarten geeft. ,,Dan zal ik plaatsmaken voor de jongere generatie. Die mag zich dan waarmaken", aldus Fierens. Borreltje Theuns werd door Fierens om schreven als een immer rustige en kalme man die niet alleen een meer dan gezonde eetlust bezit maar ook een borreltje niet snel afslaat. ,,Maar je bent iemand met de goede brand weermentaliteit en als er eens iets was werd er nooit vergeefs een beroep op je gedaan". Brandweercollega H. Berg mans haalde in dichtvorm her inneringen op aan de periode van 28 jaar dat Theuns deel uit maakte van de Zierikzeese vrijwillige brandweer en over handigde hem namens 'de Spuitgasten' twee zakdoeken vol geld. Na een kort dank woord van Theuns werd een punt gezet achter het officiële gedeelte van de avond. Middelburg 2-WIK 2 duel gestaakt ZIERIKZËE - Half mei komen de graafmachines het sportpark Bannink in Zierikzee oprijden. Op 20 augustus wordt het hockeykunstgrasveld geopend. Het bestuur van de hockeyclub Schouwen-Duive- land heeft het draaiboek voor het 540.000 gulden kostende nieuwe sportcomplex op een haar na rond. De vijf muzikanten en 25 dansers en danseressen van de folkloristische dans- en muziekgroep Bindali brachten een wervelende show in het Asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Hoewel nog niet vertaald in gemeenteraadszetels voor ultra-recht:: is ook op Schouwen-Duiveland sprake van een afname van de tolerantie. Dat concludeert J. Burger, directeur van het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. „Ook hier wordt het maatschappelijk draagvlak voor de op vang van asielzoekers minder. Je hoort meer als vroeger negatieve opmerkingen en het gebeurt vaker dat bewoners van het Asielzoekerscentrum op straat nagewezen worden. Daarom is zo'n open dag zoals we die vandaag houden zo belangrijk", aldus Burger. De belangstelling voor het open huis was matig. Elk jaar organiseert het Asiel zoekerscentrum Burgh-Haam- stede een open dag, „Vorig jaar hebben we het wat later in het jaar gedaan, maar dit jaar doen we het samen met de Asielzoekerscentra in Goes en Middelburg in het kader van het festival Cultureel Ge kleurd", vertelt Burger. Cen traal thema van Cultureel Ge kleurd is dit jaar de Arabische wereld. Doel van het festival is om zoveel mogelijk mensen op verschillende manieren kennis te laten maken met de cultuur van anderen. In het Asielzoe kerscentrum in Burgh- Haamstede wonen 290 mensen en een groot deel daarvan is af komstig uit de Arabische we reld. Belangrijk Een dergelijk open huis is vol gens AZC-directeur Burger erg belangrijk. Tijdens de open dag in het AZC werden onder meer films en video's vertoond die een beeld gaven van de Ara bische wereld. Doel daarvan was om de kijkers een beeld te verschaffen van het leven in die Arabische wereld. Door middel van een fototen toonstelling werd geprobeerd duidelijk te maken wat het voor mensen uit - vaak warme - Arabische landen betekent om te moeten vluchten naar het koude en winderige Neder land. „De meeste bewoners van het Asielzoekerscentrum hebben behoefte aan contact met de mensen hier uit de omgeving. Voor hen is een dergelijk open huis een moment van ken nismaking", aldus Burger. Hij doet er met z'n mensen van al les aan om contacten tussen de bewoners van het Asielzoeker scentrum en de bewoners van Schouwen-Duiveland zoveel mogelijk te bevorderen. „We organiseren creatieve activitei ten als boetseren en dergelijke en we zijn ook actief op sport gebied. En vooral dat laatste blijkt een heel goed middel. Sport verbroedert", aldus Bur ger. Hij benadrukte dat je als AZC continu bezig moet zijn met het werken aan contacten en com municatie tussen bewoners van het AZC en de bewoners van Schouwen-Duiveland. „In Wes- terschouwen is er in de politiek niets wezenlijk veranderd, maar toch merk je dat het draagvlak minder wordt", al dus Burger. „Als ér zich inci denten voordoen waar asiel zoekers bij betrokken zijn zorgt dat meteen voor bevesti ging van vooroordelen. Een open huis is dan een van de ma nieren om dat negatieve weer recht te trekken". Een Asielzoekerscentrum is een woongemeenschap van mensen uit vaak totaal ver schillende culturen, en dat le vert weieens problemen op. In het Asielzoekerscentrum wo nen vluchtelingen uit voorma lig Joegoslavië, uit beide kam pen. „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat zij de oorlog daar in het Asielzoekerscen trum voortzetten, maar je kunt ook weer niet verlangen dat zij vrienden van elkaar worden. Je kunt wel eisen dat ze elkaar tolereren en tot op heden gaat dat over het algemeen heel goed", aldus Burger. Wonen Tijdens de open dag in het AZC stelde een aantal bewoners van het Asielzoekerscentrum hun kamer open voor bezoekers. Gewoon om te laten zien hoe zij leven en wonen. Verder was er in de recreatiezaal gelegenheid voor ontmoeting en konden de bezoekers een gratis kopje kof fie of thee nuttigen en ken nismaken met enkele gerech ten en snacks uit de Arabische wereld. Zo was er Pogca, een snack van brooddeeg gevuld met een mengsel van aardappe len, peterselie en gehakt. Af komstig uit Griekenland was de Boerak: bladerdeeg gevuld met gehakt. Als koekje bij de koffie was er Kurabiyl of Turk se cake. In de hal van het Asielzoekers centrum waren tekeningen te zien van kinderen van de basis scholen uit westerschouwen over de Arabische wereld. Ver der waren de Vereniging We reldwinkel Schouwen-Duive land, Amnesty International en de Stichting Vluchtelingen werk aanwezig met stands. Hoogtepunt van de open dag in het AZC was 's avonds het op treden van de folkloristische dans- en muziekgroep Bindali. Vijf muzikanten en 25 dansers en danseressen verzorgden een wervelende show met Arabi sche theatrale dans en muziek. Na afloop van de show verzorg de één van de leden van Binda li een workshop over Arabi sche dans. Dit evenement werd bijgewoond door naar schat ting 200 belangstellenden. keer naar scheidend brand weerman Theuns en het 25- jarig jubileum van Fierens. Eigenwijs Asselbergs richtte zich aller eerst tot jubilaris Fierens. Hij omschreef de brandweercom mandant als iemand die 'staat voor zijn jongens'. Asselbergs tekende daar meteen bij aan dat Fierens daarbij soms be hoorlijk tekeer gaat. „U bent een uitstekend brandweercom mandant. U straalt gezag en autoriteit uit, maar als er eens iets is dat u niet zint dan volgt er een stormloop op het stad huis en dat eindigt nogal eens in een stevig gesprek", aldus Asselbergs. „En dan moet u duidelijk gemaakt worden dat er ook mensen zijn die een an dere mening hebben". Asselbergs schroomde er niet voor om naast de positieve ei genschappen van Fierens ook zijn minder aardige trekjes naar voren te halen. „U bent verduiveld eigenwijs, u heeft een verbazingwekkend grote mond maar u stelt daar ook verbazingwekkend grote da den tegenover", aldus Assel bergs. Vervolgens stak de bur gemeester u.itgebreid de lof trompet over scheidend brand weerman Theuns. Hij prees met name zijn liefde voor het brandweerwerk en zijn inzet ten dienste van de gemeen schap. „Uw werk bij de brandweer was bijna een tweede huwe lijk. Uw vrouw heeft u heel wat avondjes moeten missen", aldus Asselbergs. „U heeft op uw eigen eigenwijze wijze een perfecte rol gespeeld binnen het brandweerkorps", aldus Asselbergs. Hij stelde dat Voorzitter Leen Noordhoek bracht afgëlopen vrijdagavond via een Info-avond haar leden op de hoogte hoe mooi het nieu we kunstgrasveld er uit gaat zien. Een verend veld, acht lichtmasten met twintig schijnwerpers, nieuwe dug outs, wandelpaden en ballen- vangers moeten bijdragen tot het mooiste kunstgrasveld van Zeeland. PSV-jeugdkeeper Wilco Doele- man uit Dreischor verdedigt dinsdagmiddag het doel van Jong Oranje onder de achttien jaar. De selectie is afgereisd naar de hoofdstad van West- Oekraïne, Lvov. Indien er wordt gewonnen van de Oe kraïne selectie, komt plaatsing voor de Jeugd Europese voet balkampioenschappen, eind juli in Spanje, weer een stap dichterbij. Voor Zierikzee is de derde klas se zondag KNVB ook een stap dichterbij gekomen. Gisteren, zondagmiddag, werd met 4-0 gewonnen van Hoeven. Door dat koploper Vlissingen fail liet is verklaard worden waar schijnlijk aan het einde van het competitieseizoen de wedstrij den van Vlissingen geannu leerd. Wim Jagt, manager van de KNVB afdeling Zeeland, wil eind van de week duide lijkheid. Renesse is met de 1-0 overwin ning op Ouwerkerk nu dicht bij de kampioenstitel tweede klas zondag afdeling. Drei schor degradeert uit die klas en Ouwerkerk moet haar laat ste wedstrijden winnen om ook niet te degraderen. Voor Duive land, SKNWK en Brouwersha ven ligt een periodetitel voor het grijpen. In de nacompetitie zal het erg druk worden met deelname van de Schou- wen-Duivelandse ploegen. Sport op pagina 6, 7 en 8. Scheidend brandweerman Ko Theuns werd met veel toeters en hellen doorzijn vrouwelijke brand- weereolle'ga's opgehaald. Zijn snor krulde ervan', aldus zijn echtgenote. (Foto: Marijke Fol kertsma). ZIERIKZEE - Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de brandweerkazerne aan de Regenboogstraat in Zierikzee werd zaterdag afscheid genomen van brand weerman J. Ph. Theuns uit Zierikzee. Ook werd uitgebreid stilgestaan bij het 25- jarig jubileum van brandweercommandant H. Fierens en het zilveren jubileum tfan D. Quant, R. Ravia, J. Koster en M. Viergever. Burgemeester mr. J. J. P. M. As selbergs van Zierikzee was de eer te beurt gevallen om de ju bilerende brandweerlieden de bij hun jubileum behorende onderscheiding uit te reiken. Asselbergs had voor ieder een persoonlijk woord, maar de meeste aandacht ging deze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1