Kam van der Meulen orgel van Grote Kerk wordt gerestaureerd Galerie Noordhavenpoort opent seizoen met keramiek-expositie AVS Zeeland werkt aan cosmeticagids Brouwse Vrijwillige Hulpdienst viert jubileum met een receptie Wester- schouwse kinderen naar Namestovo Gehandi capten Ruim 900.000 gulden kostende klus in november 1995 gereed Dinsdag 3 mei in woonzorgcentrum Poortershof ZIERIKZEE - Galerie Noordhavenpoort opent zon dag 1 mei opnieuw haar deuren met een expositie van het werk van José van der Valk, Renée Jansen, Peter Jansen, Goos Verwoest en Hans Meeuwsen. Maar ook enkele objecten van de vorig jaar overle den Zierikzeese kunstenaar Jon van de Riet zullen in de Noordhavenpoort een plaatsje krijgen. Zondag 1 mei wordt deze tentoonstelling om 16.00 uur ge opend. In deze presentatie voeren niet de traditionele potten en bor den de boventoon, maar alta ren, torens, zuilen en meer abstracte sculpturen. Van Jon van de Riet, wiens werk al eer der in de poort te zien was, zijn drie helmachtig witgeglazuur- de sculpturen te zien. José van der Valk, die door haar exposi ties in de Noordhavenpoort en bij Stubbs Art Galery inmid dels een bekende verschijning is, heeft voor deze keramiek- presentatie nieuw werk ge maakt. Dit werk bestaat uit al taren, geflankeerd door wach ter. Hiermee symboliseert Van der Valk de confrontatie met het sterfelijke. De kunstenares uit Zevenbergen beperkt zich tot keï-amiek in de meest ruwe vorm. Die gebakken en gegla zuurde objecten combineert ze vaak met het gebruik van me taal. Zo staan haar altaren op een metalen frame van messen. Goos Verwoest refereert in zijn werk naar verdwenen bescha vingen. Die forten en torens lij ken restanten van architectuur, alsof deze bouwwerken onder hevig zijn aan de tand des tijds. De van oorsprong strakke vor men ontleent Verwoest aan de traditionele manier van bou wen in Jemen. Het keramiek heeft een diepbruine aardkleur waarop deels glazuur is aange- - bracht. Door de gebruikte oxi des krijgen de dieperliggende delen enige kleur. Verwoest laat zich vooral inspireren door torens. Als oriëntatiepunten bieden die houvast. Voor Renée Jansen uit Pijn- acker is de Noordhavenpoort een passende locatie voor de presentatie van haar werk. Haar objecten zijn kleine mo numenten voor haar voorou ders. Daarom ook horen haar beelden thuis in een omgeving die doortrokken is van het ver leden. Evenals José van der Valk combineert ze haar kera miek met verweerd ijzer. Een aantal van haar werkstukken heeft ze in een oude fabriek ge maakt, waarbij ze geprobeerd heeft de gedachten en emoties die deze omgeving opriep in haar werk te vertalen. Door een uitgekiend gebruik van glazuur brengt de kunstenares accenten aan. Voor de Zierikzeese kunste naar Peter Jansen vormt de na tuur een belangrijke inspira- tiebroh. Daarbij zoekt Jansen vooral de ritmen en structuren in de natuur, zoals schelpen, geërodeerde gesteenten en kristallen. Ook de functie van een bron boeit de Zierikzeeë- naar omdat het water een dy namisch element toevoegt aan het onbeweeglijke van het ob ject. De Koningen, een object dat Jansen in 1987 maakte, zijn zuilen op betonnen vloerpla ten. Kenmerkend daarbij is de strakke geometrie met daarbij organische motieven. Het meer recente werk van Jansen is vrijer van vorm. Raku-techniek Hans Meeuwsen uit Udenhout maakt voor zijn vazen, schalen 'en torenachtige objecten dank baar gebruik van d'e Raku- techniek. Raku is een oude techniek die vermoedelijk in de 16e eeuw in Korea is ont staan en vervolgens in Japan tot grote bloei gekomen. Deze techniek werd vooral ge bruikt voor de theekommen voor de bekende Japanse^thee- ceremonie. Raku-keramiek wordt gekenmerkt door een dikke poreuze wand, ongelijk matig glazuur, craquelé effec ten en metaallusters in het gla- zuuroppervlak. Tot en met don derdag 19 mei kan het publiek dagelijks (behalve maandag) tussen 13.00 en 17.00 uur een kijkje nemen bij deze exposi tie. Deze wordt zondag 1 mei om 16.00 uur geopend met on der meer een muzikale bijdra ge van ,,de dames." WESTERSCHOUWEN Woensdag 4 mei vertrekken 29 kinderen uit Westerschouwen voor een bezoek aan zusterge- meente Namestovo in Slowa kije. De eerste dag voert de reis via onder meer Frankfurt, Neuren berg en Regensburg naar Pas- sau. Daar wordt overnacht in een - jeugdherberg. De tweede dag, donderdag 5 mei, wordt de reis voortgezet naar het eind doel: Namestovo. Woensdag 11 mei vertrekken de kinderen weer uit Namestovo. Het reis gezelschap wordt donderdag 12 mei weer terug verwacht in Burgh-Haamstede. AMERSFOORT (ANP).- Het Nationaal Revalidatie Fonds heeft 350.000 gulden beschik baar gesteld aan de Gehandi-' captenraad. Het geld is be stemd voor juridische onder steuning bij het behartigen van de algemene en individuele be langen van mensen met een handicap. Poortershof. Iedere dag, behal ve op zondag, verzorgen zij een koffiemiddag in de centrale ruimte van het centrum. Weke lijks wordt er onder hun lei ding een creatieve middag ge houden en verder houdt men zich bezig met de organisatie van bijzondere evenementen als bingomiddagen, bloem schik-bijeenkomsten, optre dens van zangkoren en lezin gen. Twee vrijwilligers van de hulp dienst leveren een belangrijke bijdrage aan het comité Thfeltje-Dek-Je, een warme maaltijdvoorziening voor men sen in de gemeenten Brouwers haven en Middenschouwen, die vanwege medische of sociale redenen niet in staat zijn zelf voor hun dagelijkse warme maaltijd te zorgen. Dagelijks rijden ze tientallen kilometers over de polderwegen in beide gemeenten om de maaltijden tijdig en warm af te leveren. Daarnaast zitten medewerkers van de hulpdienst in het comité dat verantwoordelijk is voor de organisatie van de maaltijd voorziening. Behalve op vrijwilligerswerk draait de Vrijwillige Hulp dienst Brouwershaven op het subsidiebedrag van ruim 700 gulden dat zij jaarlijks ont vangt van de gemeente Brou wershaven. De hulpdienst werd bij de oprichting, en ook nu nog wanneer dat nodig is, met raad en daad bijgestaan door medewerker van dc stich ting Welzijn Ouderen, R. van der Weide. Iedereen die de jubi lerende stichting wil felicite ren is op 3 mei welkom in de gemeenschapsruimte van de Poortershof. Gehele maand april Burgh-Haamstede Zaterdag 2 april: opening Josefine Dolls Gal lery. Expositie. Tot en met 30 april Burgh-Haamstede Expositie kunstwerken Mini van Iterson en Rens van Bergers. Galerie Borsboom. Elke zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, tweede paas dag van 11.00 tot 17.00 uur. April Renesse Collectie hazen en haasjes in musem De Blik vanger. Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Tot en met 3 mei Zierikzee Expositie etsen leerlingen 't Mêêtje. Biblio theek De Stolpe. Tijdens openingsuren bi bliotheek. Tot en met vrijdag 29 april Burgh-Haamstede Expositie Tie Hof, dagelijks (met uitzonde ring van zondag) van 13.30 tot 16.30 uur. Zondag 1 mei tot en met donderdag 19 mei Zierikzee Keramiek-expositie in galerie Noordhaven poort. Dagelijks (met uitzondering van maandag) van 13.00 tot 17.00 uur. Van 16 mei tot 23 mei Brouwershaven Expositie schilderijen Hans Hazenbroek. Stadhuishal. Maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot 1 juni Burgh-Haamstede Olieverfschilderijen van Leontien Hooij. Ga lerie 't Zuuddek, Zuidstraat 16. Tot 10 juni Zierikzee Artistamps Jan Verschoore. Galerie Galerij RSG Professor Zeeman. Tot en met november Renesse Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. ZIERIKZEE - Dc Anti Vivisectie Stichting (AVS) in Zeeland wil in oktober van dit jaar een Zeeuwse cosmeticagids uitbrengen. In de gids wordt melding gemaakt van de bedrijven, die diervriendelijke cosmetica in hun assortiment hebben. Het is de eer ste keer, dat zo'n gids in het Zeeuwse gaat verschij nen. Deze week heeft de Zeeuwse afdelifig (waaronder ook Goeree-Overflakkee behoort) zevenhonderd bedrijven aange schreven met informatie over het initiatief. Meer belangstelling De belangstelling voor dier vriendelijke cosmetica neemt hand over hand toe. Maar de consument weet vaak geen ver koopadres te vinden. En dat terwijl steeds meer bedrijven zich het leed van de dieren aan trekken. Maar nog te vaak wordt er naar de mening van de AVS gebruik gemaakt van dieren om cosme tica te testen op schadelijke ge volgen voor bijvoorbeeld dc huid. De AVS is van mening, dat er voldoende alternatieven bestaan voor dierproeven. Be drijven, die deze mening delen kunnen vermeld worden in de gids, die in oktober op de «markt komt. Wereld- proefdierendag Aanstaande zondag is het We- reldproefdierendag. Dat is voor de AVS-Zeeland reden om zich zaterdag te presenteren op de Lange Delft in Middelburg. Daar wordt een levensgroot ko nijn gepresenteerd als pu bliekstrekker. De AVS is evenals vorige jaren voornemens om ook de festivi teiten op Schouwen-Duiveland zoveel mogelijk te bezoeken. Informatie over de AVS is te verkrijgen bij Petra Kostense, 01113-1894. De bijna drieduizend pijpen en de andere onderdelen van het orgel in de Grote Kerk worden momenteel gedemonteerd. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - ,,Het gaat om een Kam van der Meulen orgel uit het romantiek tijdperk. In heel Zeeland is geen enkel ander orgel van deze grootte uit die periode voorhanden. Het is een cultuurmonument van de eerste orde." Vaste organist van de Grote Kerk in Zierikzee Rinus Verhage praat vol enthousiasme over het enorme orgel, dat sinds 1848 de achterwand van het kerkgebouw siert. Momenteel wordt het orgel (op de voorwand na) gedemonteerd om vervolgens naar het Limburgse Heythuyzen te worden vervoerd. Daar krijgt het enorme blaasinstrument een grondige restauratiebeurt, die naar verwachting tot november 1995 zal duren. De totale kosten van de restauratie bedragen ruim 900.000 gulden. Het gaat om de tweede fase van de restauratie. In 1992 ivei-den de frontpijpen van het orgel reeds gedemonteerd om te wor den schoongemaakt en voor zien van een laagje bladgoud. Deze voorwand is het enige ge deelte van het orgel dat nu nog op zijn plaats blijft zitten. Sinds vorige week zijn mede werkers van het Verschueren Orgelbouw Heythuyzen bv be zig met de demontage van de duizenden tinnen pijpen en an dere onderdelen waarvan het orgel in 1845 werd opgebouwd door W. H. de Kam en H. van der Meulen uit Rotterdam. In de werkplaats van het Lim burgse bedrijf, dat is gespecia liseerd in de restaurati'e van or gels uit de romantiek, moet het orgel weer in zijn oorspronke lijke staat worden gebracht. Een klus die volgens de eige naar van het kerkgebouw, de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken, hard nodig is. ,,In de loop van de tijd zijn wel onder houdswerkzaamheden en repa raties verricht, maar het orgel is nog nooit grondig gerestau reerd. Vooral de windbladen en het pijpwerk zijn heel hard aan een opknapbeurt toe", aldus bestuurslid van de stichting P. A. Boot uit Ziei-ikzee. Uit een toelichting van orga nist Verhage blijkt hoe veelom vattend de restauratie is. De blaasbalgen van het instru ment zijn in de loop van de ja ren gaan lekken omdat het leer, dat er in zit, in de loop van de jaren poreus is geworden en is gescheurd. Voor de aandrij ving van die blaasbalgen is een nieuwe orgelmotor nodig. Door een verkeerde constructie van de huidige motor werd maar één long van het orgel van lucht voorzien, terwijl de motor zoveel herrie maakte dat het in de kerk was te horen. De ruim 2500 tinnen pijpen, die in lengte variëren van tien cen timeter tot enkele meters, zijn in 150 jaar behoorlijk veront reinigd door stof. Er zitten deu ken in door onoordeelkundig stemmen en vandalisme uit de periode dat de jeugd via kapot te ramen de kerk binnendrong. Ook zijn een aantal orgelpij pen doorgezakt vanwege me taalmoeheid. Drie registers, die in 1948 op een verkeerde manier werden vervangen, moeten weer terug gebracht worden in de originele staat. De orgelrestauratèurs doen dat door die onderdelen historisch verantwoord na. tes bouwen, naar voorbeeld van andere Kam van der Meulenorgels. Het regeerwerk, de bediening van het orgel, is ook aan ver nieuwing toe. Omdat de meta len draden, die hierin zitten, de afgelopen jaren regelmatig braken moesten de organist en de beheerder van de Grote Kerk B. C. Matthijsse uit Zie rikzee regelmatig 'met koper draadjes improviseren om het geluid te herstellen. Verder vertonen de windbladen van het orgel, waar de functies (re gister, wind en pijpen) samen komen lekkages. Tenslotte mo'et een nieuwe kast om het instrument heen worden ge bouwd. De kosten voor de restauratie van het instrument bedragen 657.000 gulden, voor een nieu we orgelkast is 252.000 gulden nodig. Bij elkaar is dus bijna 910.000 gulden nodig voor de tweede fase van de opknap beurt. Negentig procent van dit bedrag wordt betaald door de rijksoverheid en de provin ciale overheid. Als eigenaar van de kerk dient de Stichting Oude Zeeuwse Kerken tien procent van de totale restaura tiekosten bijeen te brengen. Men heeft hiervoor dekking ge vonden via een bijdrage 25.000 gulden van de gemeente Zie rikzee, 45.000 gulden van het Prins Bernhardfonds en 25.000 gulden van een onbekende ge ver. De. rest van het geld, onge veer 25.000 gulden werd ingeza meld via acties van de orgel commissie. Onder meer door het uitbx-engen van* een CD waarop Schouwen-Duiveland- se koren zijn te horen. Hoewel het bestuur van de istichting Oude Zeeuwse Ker ken heel blij is dat de restaura tie nu in gang is gezet en dek king is gevonden voor het be nodigde geld, heeft men nog een wens zo blijkt uit een op merking van voorzitter ir. K. J. Kuiken uit Middelburg. ,,In 1916 is een tinnen register van het orgel een violon, verdwe nen. Het werd gebruikt als be taling aan een firma die repa raties, verrichtte. Het terug brengen van zo'n violon in het Drgel wordt door Monumenten zorg niet gesubsidieerd omdat het niet onder restauratie valt. Het zou ons 70.000 gulden kos ten om dat te realiseren. Toch hebben we de wens om dat een keer in orde te maken." Tien jaar na de officiële oprich ting telt de Vrijwillige Hulp dienst Brouwershaven onge veer dertig vrijwilligers die nog met dezelfde inzet werken als in het begin. Daarom wil de stichting op bescheiden wijze aandacht besteden aan het ju bileum. Men doet dat met een receptie die op dinsdag 3 mei van 16.00 tot 17.00 uur wordt gehouden, in het Brouwse woonzorgcentrum Poortershof. De stichting Vrijwillige Hulp dienst ging indertijd van start met veertien vrijwilligers. Zij waren vooral actief bij mensen aan huis die via een telefoontje lieten weten hulp nodig te heb ben. Vaak vloeide uit zo'n con tact regelmatig terugkerende 'vriendschappelijke huisbezoe ken' voort. „Vaak blijkt grote behoefte te bestaan aan ie mand die als praatpaal wil fungeren, die wat aandacht schenkt", aldus de voorzitter van de hulpdienst, A. van der Weijde-Moesker uit Brouwers haven. Zowel de werkzaamheden als het aantal vrijwilligers groei de in de loop van de jaren. Dat kwam voor een belangrijk deel voort uit de vestiging van een woonzorgcent mm voor oude ren in Brouwershaven. Zo'n vijftien twintig vrijwilligers van de hulpdienst zijn (via in geroosterde diensten) bijna da gelijks in de weer met het orga niseren van activiteiten in de De warme maaltijden van Tafcltje-Dek-Je worden afgele verd door een vrijwilliger van de Vrijwillige Hulpdienst Brouwershaven. Rechts een bewoner van de Poortershof die een handje helpt. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Tien jaar geleden, op 3 mei 1984 werden bij de notaris de papieren ondertekend waarmee de Vrijwillige Hulpdienst Brouwershaven offi cieel een stichting werd. De vrijwilligers waren toen al bijna twee jaar bezig met het verlenen van hand- en spandiensten aan oudere en slecht ter been zijnde inwoners van de gemeente Brouwershaven. Zij deden boodschappen, haalden medicijnen op en begeleidden mensen naar de polikliniek van het ziekenhuis. Later kwam daar de organisatie bij van allerlei activiteiten in het Brouwse woonzorgcentrum Poortershof én het rondbrengen van de warme maaltijden van Tafeltje-Dek-Je.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6