r uw krant van schouwen-duiveland Nieuwe reddingboot voor KNRM-station Burghsluis Wieteke van Dort te gast bij Seniorenfestival Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 COLLECTANTEN 4 D66 5 GEHANDICAPTEN 8 TOERCLUB Groter en sterker schip vervangt de Koningin Beatrix dé krant van schouwen - duiveland! j Schade bij aanrijding Snelheids controle Open dag van KNRM Trailer gestolen in Zierikzee Inbraak in caravan DONDERDAG 21 APRIL 1994 150e JAARGANG NR 25550 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERiKZEESCHE COURANT 1797-1889 In grote nood toont zich grote moed. Regnard Perioden met zon HET WEER Vannacht opklaringen en mini- mumtemp. ±4 graden. Perioden met zon, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Middag- temp. ±18 graden. Wind uit uit eenlopende richtingen, zwak tot matig, kracht 3 of minder. In weer en wind langs de deur voor kwartjes, guldens en vijfjes... D66-Kamerleden bekijken natuur en visserij op Schouwen-Duiveland. De eerste aanvragen in het kader van de nieuwe gehandicaptenwet zijn binnen. De Rijwiel Toer Club Schouwen-Duiveland heeft voort aan de Stormvloedkering op de clubkleding. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement M 87,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr/mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Cd Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. de tewaterlating. Mevrouw Niemantsverdriet: „Nee inder daad. Een Willem Alexander hebben we nog niet. Maar ik bepaal de naam niet en als hij al zo moet heten dan zal het Ko ninklijk Huis nog toestem ming moeten geven. Ik weet het ecljt niet. Het zou ook best kunnen dat de nieuwe boot Beatrix gaat heten en de oude wordt omgedoopt. Het' enige dat ik zeker weet, is dat er Burghsluis achterop komt te staan." Volgens de agent zullen de Beatrix en zijn opvolger nog zeker een half jaar samen op het Noorderei land dienst blijven doen. Vrijwilligers Sinds tien jaar zit het station Burghsluis op het Noorderei land naast de sluis, waar het sinds enkele maanden huist in een aantal goed geoutilleerde units. Het station werkt met negen vrijwilligers en een be roepskracht. Het bereik van KNRM Burghsluis loopt van het Brouwershavense Gat tot aan Westkapelle. ZIERIKZEE - Twee auto's raakten woensdag beschadigd bij een aanrijding op de Zand weg bij Zierikzee. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Het ongeluk gebeurde toen een 57-jarige vrouw uit Vlaardin- gen - komende uit de richting Zierikzee - over de Zandweg reed en linksaf een inrit in wil de rijden. Zij zou daarbij vol gens de politie verzuimd heb ben voorrang te verlenen aan een haar tegemoetkomende 27- jarige automobilist uit Kerk- werve. Bij de aanrijding die volgde raakten beide auto's be schadigd aan de voorzijde. ZIERIKZEE - Woensdag wer den op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland snel heidscontroles gehouden. In totaal werden 118 wegge bruikers betrapt op overschrij ding van de maximumsnel heid. ROERMOND - Een 59-jarige brigadier van politie uit Venlo die werd verdacht van ernstige mishandeling van de Turk Hussein Köksal (32), is donder dagmorgen door de Roermond- se rechtbank vrijgesproken. KNRM-agent mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer en schipper Izaak Breen op de Koningin Beatrix. De reddingboot wordt ver vangen door een groter en sterker schip. (Foto: Joop van Houdt). NEELTJE JANS - Het KNRM-reddingstation Burghsluis, gevestigd naast de Roompotsluis op Neeltje Jans, krijgt een nieuwe reddingboot. Het schip wordt 15,20 meter lang, 5,70 meter breed en krijgt een vermogen van 1320 pk. De kiel van het schip wordt binnenkort gelegd. Begin volgend jaar moet de ongeveer twee mil joen gulden kostende reddingboot operationeel zijn. Het station Burghsluis van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij heeft twee boten. Aan de Oosterschelde- zijde van de sluis ligt de Har der, een 8,5 meter lang, open vaartuig met een vermogen van 400 pk en een snelheid van 37 knopen en aan de buitenzij de van de sluis ligt de Koningin Beatrix, ongeveer veertien me ter lang, 750 pk sterk en met een snelheid van 26 knopen. Maar de Beatrix, een prototype waarvan 'in 1992 de motoren moesten worden vervangen, voldoet niet en gaat eruit. Be- roepsschipper Izaak Breen: „Je kan er verschrikkelijk veel mee doen, maar voor zwaar weer is hij eigenlijk te kort." De nieuwe boot van 15,20 meter lang krijgt Man-dieselmotoren die 1320' pk voortstuwings kracht leveren en de boot een snelheid geven van 32 knopen ofwel 65 kilometer per uur. Waar de opvolger van de Bea trix wordt gebouwd is nog niet bekend. KNRM-agent en plaat selijk commissievoorzitter me vrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer: „Ik kan me voorstel len dat dat bij Alubouw of bij Damen in Alblasserdam ge beurt. In elk geval wordt het schip op een Nederlandse werf gebouwd." Naam De naam van de nieuwe boot wordt pas bekend gemaakt bij NEELTJE JANS - De Koninklijke Nederland se Redding Maatschap pij houdt op zaterdag 7 mei de Nationale Red dingbootdag. Het station Burghsluis, gevestigd naast de Roompotsluis op Neeltje Jans, is van 10.00 tot 16.00 uur open voor be langstellenden. Die kun nen om 12.00 en 14.00 uur kijken naar een demon stratie van het reddings werk. Verder zijn er vi deopresentaties en is er een informatiestand. Elk half uur worden be zoekers vanaf de trailer- helling naar het station gevaren. Ook vanaf de bushalte bij het Ir. Tops- huis is v;ervoer naar het station geregeld. Vorig jaar voer Burghsluis 87 keer uit en was daarmee het meest actieve station van Ne derland. Bij de operaties wer den 192 personen gered, alsme de twee honden en één poes. Eén calamiteit schiet schipper Breen desgevraagd meteen te binnen: „Op 18 oktober hadden we een brand op een groot mo torjacht. Het schip brandde volledig uit en de bemanning was over boord gesprongen. We hebben twee onderkoelde mannen op gepikt, ingepakt in hypother- mie-kleding en overgedragen aan een arts." Nederland Over de gehele Nederlandse kust hebben de medewerkers van de KNRM vorig jaar 1757 mensen uit en op zee gered. De reddingboten voeren 1045 keer uit. Het grootste deel van de reddingen (709 acties) betrof de pleziervaart. Het aantal keren dat assistentie werd verleend aan de beroepsvaart steeg van 145 naar 178. De KNRM heeft momenteel 54 reddingboten, verspreid over 36 stations. Vo rig jaar heeft zij drie nieuwe, snelle schepen in gebruik geno men. Bij de organisatie, die eind dit jaar verhuist van Am sterdam naar een in aanbouw zijnd hoofdkantoor in IJmui- den, werken bijna 600 vrijwil ligers. Gratis De reddingoperaties worden gratis uitgevoerd. De exploita tie van de maatschappij kost per jaar zo'n acht miljoen gul den. Dit geld komt van schen kingen en donaties. De KNRM krijgt geen subsidie van het rijk. ZIERIKZEE - Van een parkeer plaats aan de Hoofdpoort- straat in Zierikzee is een trai ler gestolen. De trailer is ei gendom van een 61-jarige man uit Zierikzee. De trailer was afgesloten met een kabelslot en voorzien van een hydraulische afzetinstalla- tie. RENESSE - In een caravan op een camping in Renesse werd ingebroken. De daders verschaften zich toe gang tot de caravan door de deur te forceren. Bij de politie is niet bekend of en wat er is weggenomen. ZIERIKZEE - Wieteke van Dort, voor menigeen be ter bekend als „tante Lien" is donderdag 13 oktober te gast bij het Seniorenfestival in sportcentrum On derdak in Zierikzee. De zangeres/cabaretière pre senteert tijdens dit festival een infoshow waarin on derwerpen als reizen, wonen en financiën aan de or de komen. Dit festival dat de afsluiting vormt van het voorlichtingsproject voor ouderen op Schouwen- Duiveland begint om 10.00 uur. Naast een informatiemarkt waaraan instellingen en orga nisaties op het gebied van zorg, wonen, vorming, recreatie en gezondheid en financiën hun steentje bijdragen, biedt het festival ook volop ruimte voor amusement. Daarvoor zorgt onder andere Wieteke van Dort. Deze veelzij dige artieste die in Soerabaja geboren werd is vooral bekend geworden als tante Lien uit de Late, Late Lien show. Daar naast was zij ook te zien en te horen in het jeugdprogramma Oebele, de Stratemakeropzees- how, Kortjakje is weer beter, Lawaaipapegaai en Kun je nog zingen, zing dan mee. Voor haar radio- en televisiewerk is Van Dort meerdere keren on derscheiden. Onder meer met een Edison (1978) en de Nipkov- schijf, die in 1979 werd toege kend aan het programma J. J. de Bom/ voorheen de Kinder vriend. Tegenwoordig treedt Wieteke van Dort in het land op met programma's over ouder wor den. Hieruit zal zij tijdens het Seniorenfestival stukjes ten gehore brengen. Daarnaast gaat zij zingend en acterend in op onderwerpen als vakantie en reizen, wonen en financiën. Hiervoor houdt ze een aantal gesprekjes met deskundigen. Behalve de infoshow van Wie teke van Dort, die om 14.00 uur begint, wordt ook in de mor genuren een kleine informatie show gepresenteerd rond het thema gezondheid en bewegen. Deze show begint om 10.30 uur, na de opening van het festival door mr J. J. P. M. Asselbergs, burgemeester van Zierikzee en burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse. Tijdens deze infos how kan het publiek meedoen met de demonstraties van Meer Bewegen voor Ouderen. Na dit sportieve gedeelte zijn om 11.30 uur flitsen uit het vrij- willigerscabaret te zien, ter wijl in de lunchpauze (van 12.00 tot 13.00 uur) ook ruimte is vrijgehouden voor amuse ment. Na het optreden van Wie teke van Dort, dat van 14.00 tot 16.00 uur duurt en de uitslag van de verloting sluit wethou der W. G. Renden van Midden- sthouwen het festival rond 17.00 uur af. Dat betekent dan ook de afsluiting van het voor lichtingsproject voor ouderen op Schouwen-Duiveland dat de afgelopen drie jaar is uitge voerd. Tegelijkertijd betekent dit festival ook het startsein van een nieuwe reeks voorlich tingsactiviteiten voor ouderen, die door de instellingen en or ganisaties in de regio gezamen lijk worden opgezet. Wieteke van Dort treedt op tijdens het Seniorenfestival.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1