De badkamer van wasplaats tot leefruimte Doe het goed en veilig 't Zijn de kleine dingen die 't doen Sanitair specialisten in Nederland 'Er is altijd een voordeliger oplossing' Los de puzzel op I en win een waardebon Kranige tips voor water besparing SANITAIR SPECIALIST WOENSDAG 20 APRIL 1994 19 Het meeste (warme) water in de huishouding wordt in de badkamer verbruikt. Het hangt van de keuze van bad, douche en kranen af hoeveel dat precies is en welk deel daarvan als verspilling moet worden beschouwd. Een ligbad is niet per se een grotere slokop van water dan een douche. Wie van lang douchen houdt - zo'n minuut of zeven - gebruikt evenveel liters als voor een doorsnee bad nodig zijn. In een standaard ligbad van 170 x 75 cm gaat gemiddeld 115 liter water. Er zijn ergo nomisch gevormde kuipen - onder meer aan de voeten smaller toelopend - die al met ongeveer 80 liter vol zijn. Bij douchen kunnen zowel door de keuze van kraan en/of douchekop als door een ander 'douchegedrag' besparingen worden bereikt. Kranen Er zijn verschillende typen kranen: met twee grepen, met één greep, al dan niet uitge rust met een thermostaat. Bij een tweegreepsmengkraan regel je met de ene knop de warmwater- en met de andere de koudwatertoevoer tot de temperatuur van het mengsel naar je zin is. Dat kost tijd en een deel van het water loopt daarbij ongebruikt weg. Een eengreepskraan heeft een hendel die naar links (war mer) en rechts (kouder) kan worden bewogen en naar bo ven (vollere straal) en omlaag (minder water). Het mengen van warm en koud kost met één greep slechts een kwart van de tijd - en water. En weet je eenmaal in welke stand de gewenste temperatuur is be reikt, dan kun je hem gewoon in die stand laten staan. Hoef je hoogstens een beetje bij te regelen. TIP: Wilt u alleen koud water tappen? Dan de hendel eerst helemaal naar rechts draaien alvorens de kraan te openen. Voorkomt onnodige verspilling van warm water. Tenslotte is er nog de kraan met ingebouwde thermo staat. Instellen op de gewen- ste temperatuur en je hebt vrijwel onmiddellijk water naar wens beschikbaar. Zo wordt nauwelijks iets ver morst. De thermostatische mengkraan Automatic 2000 heeft een instel- knop waarmee voor het douchen of baden de gewenste watertempe ratuur kan worden bepaald. De kraan heeft een instelknop met een veiligheidsblokkering bij 38 graden Celsius waardoor, met name kinderen, maar ook vol wassenen zich niet aan te heet wa ter kunnen branden. Bij het open draaien van de kraan krijgt men direct de juiste watertemperatuur; onnodig verlies van water tijdens het mengen is dus voorbij. Drie minuten Een volgende mogelijkheid om water te besparen is: kraan sluiten tijdens het inze pen. Bij een tweegreeps mengkraan moet je hierna opnieuw de temperatuur in stellen. Een drieminuten- douche (kraan laten lopen tij dens het inzepen) vergt 60 li ter water. Met een inzeepstop wordt dat 40 liter. Bij een eengreepsmengkraan kost drie minuten met inzeepstop slechts 18 liter water en bij een thermostaatkraan 15 li ter. De meeste mensen dou chen weliswaar langer dan drie minuten, maar dit reken voorbeeld laat in elk geval zien hoe je een behoorlijke hoeveelheid warm water en energie besparen kunt. Per persoon gaat het om duizen den liters per jaar. Niet mis. Spaarknop Voor nog meer besparing worden douchekoppen van een spaarknop voorzien. Als die ingeschakeld is, stroomt er maar 7-9 liter per minuut door in plaats van 12-20 liter, waarbij toch nog een flinke, comfortabele straal op je lijf sproeit. Want besparen is goed, maar niet ten koste van het comfort. In de jaren vijftig en zestig hadden we in nieuwe huizen al wel een douche, maar veel stelde dat meestal niet voor. Het was een kil en koud hok in het gunstigste geval met een straatlamp verw armd waar je niet meer tijd doorbracht dan strikt noodza kelijk. Dat willen we niet meer. De inrichting van de badkamer vinden we net zo belangrijk als die van keuken en woon kamer. Ook de badkamer is leefruimte geworden. We be steden daar meer en meer tijd aan onze persoonlijke verzor ging: baden, scheren, opma ken, een maskertje nemen, haar föhnen, manicuren en misschien hoogtezonnen. En we stellen daarbij steeds ho gere eisen aan het comfort. We brengen kasten aan voor al onze spulletjes. Vaak ber gen we daar ook het onder goed op. De badkamer wordt daardoor tevens kleedruimte. Er is verwarming - ook lek kere warme handdoeken - en sfeervolle verlichting. We kiezen bewust voor een dou che, voor een bad of voor een combinatie van beide, zoals een badkuip met speciaal doucheplateau. Werkhoogte We vinden het heel gewoon in de keuken op een goede werkhoogte te letten, maar de meeste wastafels zijn zo laag opgehangen dat je altijd ge bukt moet staan. Vijf a tien centimeter hoger en je rug wordt gespaard. Voor wasta fels op een zuil leveren som mige fabrikanten een extra plintstuk om de gewenste hoogte te bereiken. Overigens, een hoger toilet is eveneens praktisch, vooral voor ouderen. Bij een wand- closet geen probleem (46 cm is seniorenhoogte). Vrijhan- gend sanitair heeft nog een ander voordeel: de vloer is gemakkelijk te dweilen. Een kleine badkamer kun je niet altijd uitbreken, maar door een goede indeling en de juiste sanitairkeuze blijkt er op enkele vierkante meters heel veel mogelijk. Er zijn zoveel variaties in maten en vormgeving van badkuipen en douchebakken, dat er vrij wel altijd een passende oplos sing te vinden is. Of, wat ou ders soms doen als de kinde ren de deur uit zijn: een niet gebruikte slaapkamer wordt als badkamer ingericht. We kennen tegenwoordig prakti sche voorzetsystemen waar door zo'n verbouwing geen al te rigoureuze ingreep is. De sanitairspecialist kan u ver tellen of dat bij u uitvoerbaar is. En wat zoiets dan wel gaat kosten. Ligbaden zijn er in allerlei maten en modellen. Deze zeshoekige kuip biedt vele plaatsingsmoge lijkheden. Het geheel is mooi omtegeld. Overigens zie je ook weer veel baden op pootjes. Er zijn speciaal voor dit doel prachtige leeuwepoten in chroom of messing te koop. Open en flexibel, dat is de trend voor de badkamer van morgen. Je ziet wel complete wastafelmeubels met kasten eronder en een spjegel(kast) erboven, maar voor de rest worden vaak losse - in veel gevallen open - kasten toege past. Men maakt er een soort col lage-interieur van, bestaande uit losse elementen van een kastje hier, een rekje daar. De potjes, flesjes en hand doeken zorgen hierbij voor de kleurige finishing touch. De spiègelkast is weer helemaal terug en heeft een ware evolu tie doorgemaakt. De verlich ting is meer dan het kille buislampje van weleer, dé vormgeving is minder recht lijnig, het interieur biedt al lerlei verrassende (berg)mo- gelijkheden. Rustige basis Als de wanden niet worden volgebouwd krijgt de tegel weer een kans. De keus valt meestal op een rustige basis van effen tegels met hier en daar een decortegel als op vallend accent. In plaats daar van worden ook wel smalle tegelstrips in een afstekende kleur als randversiering aan gebracht. Er is een duidelijke voorkeur voor grote tegelfor maten, niet alleen voor de vloer maar tevens voor de wanden. Bij tegels en sanitair gaat de voorkeur uit naar lichte tinten in allerlei koffie-verkeerd nuances. Camee is zo'n nieuwe tint. Maar daarnaast blijft wit als basiskleur favo riet. Daarmee kun je elke kleur en elk materiaal com- Badkamermeubel met lade-elementen in een af stekende kleur en fraai van vormgeving. De stijlvolle spiegelkast heeft zwenkbare zijspiegels en ingebouwde spotverlichting. bineren. Douche en badwanden wor den steeds vaker van door zichtige materialen gemaakt. Voor verlegen baders is er ook figuur of matglas. Behal ve van glas zijn de cabines ook van - onbreekbare - kunststof. De (smalle) schuifpanelen voor douchecabines maken plaats voor de grotere vlak ken van vaste panelen in com binatie met scharnierende deuren. Daardoor lijkt de ruimte royaler. Vooral in een kleine badkamer belangrijk. Een nieuwe badkamer is een karwei waarmee je maanden bezig bent. Tijd schriften en folders be studeren, erover denken en praten en eigenlijk niet wé ten waar je beginnen moet. Als u zich geen buil wilt vallen hebt u hulp nodig van een deskundige. Kies daarom voor een sanitair specialist. U herkent hem aan zijn gevel bord. Van deskundig advies, vakwerk en 2 jaar garantie op sani tair en de installatie bent u bij hem verzekerd. Een veilig idee. Want een nieuwe badkamer is een hele investering. Een goed begin is daarom het halve werk en vormt de basis voor een perfect resultaat waar u echt helemaal ge lukkig mee bent. Hoe en waar je moet begin nen, is voor u een vraag voor de sanitairspecialist een weet. Hij heeft daar over een brochure voor u klaarliggen: 'Tien stappen naar nieuw sanitair', die hij u graag zal meegeven. Of die u kunt bestellen bij de Stichting Verwarming Sc Sanitair. Veel verschillende functies zijn ondergebracht in dit nieuwe douchepaneel, dat een handmatige en een elektronische versie kent. Beide zijn uitgerust met hand, hoofd en vier zijdouches. Je kunt niet elke vijf jaar de badkamer opnieuw inrichten. En toch wil je wel eens wat anders. Een mogelijkheid om een bestaande badkamer een nieuw aanzien te geven vor men accessoires: verlichting, handdoekenrekjes, zeepbak jes, houders met glazen, een planchet, maar ook kranen. Met accessoires kunt u een totale verandering te weeg brengen. Zelfs een heel an dere stijl creëren. Sanitairac- cessoircs zijn te koop in ver schillende stijlen, materialen, kleuren en prijzen. Er zijn uitgesproken design series, klassieke uitvoeringen, mo dellen in felle kleuren of juist in pasteltinten, series in chroom of messing, kortom voor elk wat wils. Mooi geheel Fabrikanten van accessoires, sanitair en kranen werken te genwoordig vaak samen. Zo dat kleuren en vormen op el kaar zijn afgestemd. Bij som mige series accessoires wor den in dezelfde kleur doppen of plaatjes geleverd die op de knoppen van kranen geklikt kunnen worden. Ook zijn cr gekleurde, chroom of mes sing ringen'die op de verschil lende onderdelen van een se rie accessoires worden aange bracht. Zo krijg je een mooi geheel. Door badmat, douchegordijn en handdoeken passend hier bij te kiezen kan men de bad kamer nog een extra accent geven. Verder kan men de cv-radia- tor dezelfde kleur geven als de accessoires. Of deze ver vangen door een moderne designradiator, die in vele kleuren leverbaar is en uiterst slank vormgegeven. Zo'n ra diator kan tegen een wand worden geplaatst of vrij - als scheidingswandje - in de ruimte worden opgesteld. Elke gewenste maatvoering is leverbaar. Serie Classic accessoires (nieuw/) is verkrijgbaar in verschillen de metaalkleuren (o.a. goud en chroom), in wit en in tweekleu rige varianten. IJ weet inmiddels dat u bij een sanitairspecialist goed uit bent als u aan een nieuwe badkamer toe bent. Maar waar vind je die vak mensen? Een adreslijst kunt u bestellen bij de Stichting Verwarming Sanitair. Daar staan er honderden in en er zijn er altijd wel enkele bij u in de buurt. U kunt kiezen. Specialisten met een eigen showroom zijn herkenbaar aan een sterretje achter hun naam. Ontbreekt dat sterretje dan nemen ze u graag mee naar de toonzaal van de groot handel. De adressen van die toonzalen zijn achterin de adreslijst opgenomen. U kunt de adreslijst en de elders op deze pagina ge noemde brochure 'Tien stappen naar nieuw sanitair' bestellen bij de Stichting Verwarming Sanitair, postbus 71730, 1008 DE Amsterdam. Wanneer uw sanitairspecialist geen showroom heeft, zal hij u meenemen naar de toonzaal van de groothandel in de buurt. En ook daar krijgt u deskun dige voorlichting. Mevrouw W. van Munster van de gelijk namige sanitairgroothandel in Gouda houdt zich hiermee al jaren bezig. Zij kent de badkamerkopers. 'Als men hier heeft rondgekeken en zegt wat men het mooist vindt, valt de prijs van dat moois vaak tegen. Maar dan vertel ik dat ook voor veel minder geld een badkamer goed kan worden ingericht. Ook met een klein budget zijn hele smaakvolle oplossingen mogelijk. In wastafels bij voorbeeld lopen de prijzen sterk uiteen.-Een eenvoudig model kost een paar honderd gulden. Een design wastafel van dezelfde fabrikant maar van een bekende ontwerper kan drie of vier keer zo duur zijn. Ook bij kranen kennen we zulke prijsverschillen, terwijl het binnenwerk van de kraan exact hetzelfde is. Het ver schil zit 'm meestal in vormge ving en materialen. Natuur lijk is er verschil tussen een badkamer van twintigduizend gulden en een van vijfdui zend, maar de kwaliteit en het comfort kunnen bij beide vrij wel gelijk zijn. Vaak is het een kwestie van kiezen tussen luxe en standaard series. Dat geldt voor kranen, voor sani tair, maar ook voor kasten en accessoires. Als mensen mij precies verteilen hoeveel zij kunnen besteden, kan ik ze altijd een idee aan de hand doen dat bij hun smaak past en bij hun budget. Er is voor bijna elke beurs een complete badkamer te koop.' In een ruimte van nog geen 5 m2 zijn hier een ligbad, doucheca bine, toilet en dubbele wastafel met spiegelkast ondergebracht. Deze 'zaal' van een badkamer, ontworpen door Jan des Bou- vrieis een echte relaxruimte. De effen tegels krijgen een stijlvol accent door toepassing van sierstrips in een contrasterende kleur. I Drie waardebonnen (van 500, 500 en 200 guldenl worden I verloot onder de goede inzenders van deze puzzel. De bonnen kunnen worden (besteed bij Sanitairspccialisten die in de adreslijst zijn opgenomen. Lees de artikelen op deze pagina l zorgvuldig door en u weet wat de juiste antwoorden op de I drie vragen zijn. Kruis het goede hokje aan. Oplossingen I duidelijk voorzien van uw naam en adres uitsluitend per briefkaart binnen 14 dagen sturen naar de stichting Verw ar- ming Sanitair, postbus 71750, 100S DE Amsterdam. VRAAG 1 VRAAG 3 j Wat is de seniorenhoogte voor Hoeveel jaar garantie krijgt u I een wand closet? i 46 cm I 48 cm 64 cm VRAAG 2 Hoeveel liter water gaat er in l een standaard ligbad? 80 liter 115 liter 150 liter bij de Sanitairspecialist? 2 maanden 1 jaar 2 jaar A 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 19