Bloemdijken essentieel bij al dan niet weren intensieve veehouderijen Tweede plaats voor Chek It Out Jeugd brandweer Brouivershaven beraadt zich op milieu-afstemmingskaart 'Computers op karretjes de hele school door' Niks van af Zwemdieplooma Vliegen Protest Lief DINSDAG 19 APRIL 1994 NR 25549 5 ZIERIKZEE - De Schouwse funk-formatie Check It Out heeft een tweede plaats behaald op een talen tenjacht in Papendrecht. De viermans jury had er een zware dobber aan. Met name de verdeling van de eerste en de tweede plaats was een moeilijke beslis sing. was vreselijk spannend", ver telde toetsenist Ernst Pols. „Toen wij als zesde band het podium op moesten, hadden wij niet gedacht in de prijzen te vallen". Tijdens het twintig minuten durende optreden wist Check It Out met een swingende act het publiek (en de jury) voor zich te winnen. De eerste prijs ging naar de driemansformatie Blotto. De tweede prijs is voor Check It Out een stimulans om door te gaan op de ingeslagen weg. Check It Out bestaat uit de zus jes Cheryl en A. C. Gerretsen, Ernst Pols, Arjen Zwart, Len- naert Boone en Roel Jansen. Het jury-rapport meldde de volgende citaten: „strak rit misch geheel met een enthou siaste uitstraling", „het deed ons sterk denken aan Lois Lane toen ze nog leuk waren". Aan de negende editie van dit concours werd deelgenomen door negen bands 'en een soundmixer. De deelnemers brachten een mengeling van uiteenlopende stijlen, zoals blues-rock, reggea, grunge en funk. De zes bandleden van Check It Out waren zeer ver rast met het behalen van de tweede prijs! Een professionele video of demo opname. „Het ZIERIKZEE Inschrijven voor zeskamp Inschrijven voor deelname aan de zeskamp tijdens koningin nedag op het Havenplein is nog mogelijk tot en met maandag 25 april. De zeskamp wordt van 19.00 uur tot 21.00 uur ge houden en omvat onder meer: luchtkussen, blubberbad, truckpulling, rodeokameel en taartgooien. Aanmelden kan bij dansschool Kramer via te lefoonnummer 13132. Verkoping voor Adullam Op initiatief van de dames- krans Tryféna wordt zaterdag 23 april een verkoping gehou den in de Christelijke Gerefor meerde Kerk aan de Zevenge tij straat in Zierikzee. De op brengst is bestemd voor de stichting Adullam die zich in zet voor de gehandicaptenzorg. Tijdens de verkoping wordt on der meer kaas, fruit, koek, babbelaars, advokaat, oliebol len en bolussen aangeboden. Ook zijn boeken, handwerken en lingerie te koop. Voor de kinderen staat er een grabbel ton. De verkoping is van 10.00 tot 16.00 uur. GOES Dagje uit Woensdag 20 april verzorgt de Stichting Europa Kinderhulp een dagje uit voor de kinderen die in het Asielzoekerscentrum (AZC) in Goes wonen. Om 09.30 uur vertrekken de kinderen uit het AZC, Om 10.00 uur begint een speurtocht in Den Inkel, het bos bij Kruiningen. Met de sportvissersboot Prinses Bea trix gaan de kinderen Vervol- gesn om 11.45 uur naar Goris- hoek op Tholen. Later die dag, om 14.00 uur, wordt nog een be zoek gebracht aan een speel tuin in Nieuwdorp. Het dagje uit wordt om 16.00 uur afgeslo ten met een etentje bij McDo nalds. ontwikkeld, terwijl in het oos telijk gebied naast de kern Brouwershaven hier en daar kleine campings zouden kun nen komen. Wanneer het Brouwse gemeen tebestuur zou besluiten om al le, bovengenoemde waarden via een herziening op te nemen in het bestemmingsplan bui tengebied is de vestiging van nieuwe intensieve veehouderij en in landschappelijk/ecolo gisch waardevolle, al dan niet open, poldergebieden niet mo gelijk. Behalve wanneer ze in het landschap zijn in te passen omdat ze aansluiten op een be bouwingsconcentratie en de hoeveelheid varkens die wordt gehouden zodanig is dat de amoniakuitstoot de normen niet overschrijdt. Intensieve veehouderijen als neventak van een reeds bestaand bedrijf of als omschakelingsmogelijk heid zijn, onder bepaalde voor waarden, iets makkelijker te realiseren. Wanneer de bloemdijken niet als ecologisch waardevolle ge bieden in het bestemmings plan worden opgenomen wordt de vestiging van intensieve veehouderijen in een groter ge bied rondom Noordgouwe mo gelijk. Het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwersha ven gaat de bevindingen van het RBOI nu voorleggen aan de landbouworganisaties. Op 16 mei moet de Brouwse advies commissie RO er een advies over uitbrengen waarna een in spraakronde voor de inwoners van de gemeente volgt. Tfenslot- te neemt de gemeenteraad de definitieve beslissing. Dat moet gebeuren voor november omdat dan de. geldigheid van het voorbereidingsbesluit af loopt. BURGH-HAAMSTEDE - De adspirantenploeg van de jeugdbrandweer Westerschou- wen is doorgedrongen tot de landelijke finale van de brand weer wedstrijden Tijdens de selectiestrijd zater dag in het Noordhollandse Huizen behaalde de ploeg een tweede plaats. Goed voor deel name aan de finale die op 4 ju ni in Oudewater wordt gehou den. De juhiorenploeg werd ne gende in de strijd tussen vijf tien deelnemende ploegen. Het al dan niet meerekenen van de bloemdijken als ecologisch waardevolle gebieden is bepalend voor de mogelijkheid om in de ge meente Brouwershaven de nieuwe vestiging van intensieve veehouderijen mogelijk te maken. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - De invasie van intensieve veehouderijen vanuit Noord-Brabant in Zeeland was voor het Brouwse gemeentebestuur de directe aanleiding voor het idee om het bestemmingsplan buitengebied aan te passen. Via een voorbereidingsbesluit werd het bestemmingsplan even (tot november 1994) geblok keerd. Maandag lieten L. H. Janssen en J. van den Berg van het stedebouwkundig adviesbureau RBOI in het Brouwse stadhuis zien op welke manieren het bestemmingsplan kan worden aangepast om de vestiging van intensieve veehouderijen te beperken of voorkomen. Daarbij bleek dat het verschil tussen beperken en voorkomen vooral wordt bepaald door de bloemdijken; de polderdijken met een bijzondere vegetatie in de gemeente Brouwershaven. Wanneer het Brouwse gemeen tebestuur zou besluiten om de ze bloemdijken als ecologisch waardevol gebied op te nemen in de milieu-afstemmingskaart (die via de herziening aan het bestemmingsplan buitenge bied wordt toegevoegd) houdt dat in dat de vestiging van in tensieve veehouderijen in de gemeente zeer beperkt moge lijk is. „Het buitengebied wordt dan dicht getimmerd", zo omschreef R. J. van der Wek ken (CDA) het tijdens de open bare vergadering van de Brouwse adviescommissie Ruimtelijke Ordening waarbij de verschillende mogelijkhe den werden toegelicht. Met behulp van ingekleurde plattegronden van het grond gebied van de gemeente Brou wershaven lieten de RBOI- medewerkers zien hoe het Brouwse gemeentebestuur op grond van landschappelijke, ecologische, milieu-, en toeris tisch recreatieve waarden re gels kan opleggen aan de vesti ging van nieuwe intensieve veehouderijen. Maar ook aan de omschakeling van een be staand bedrijf hierop of het be ginnen van intensieve veehou derij als neventak van een be staand bedrijf. Als landschappelijke waarden werden waardevolle beplantin gen (bij Schuddebeurs) en de open poldergebieden (zonder bebouwing) genoemd. De eco logische waarden zijn onder meer de gebieden die door gan zen en zwanen worden ge bruikt als fourageergebied. En de vegetaties van de bloemdij ken, die gevoelig zijn voor ver zuring die wordt veroorzaakt door intensieve veehouderijen. Op basis van de milieuwetge ving moeten (vaststaande) re gels worden toegepast die stank en verzuring binnen de perken moeten houden. Zo is het aantal varkens dat een bedrijf mag houden gebon den aan de afstand waarop het van een bebouwingsconcentra tie of ander waardevol gebied ligt. De toekomstige ontwikkeling van toerisme en recreatie in de gemeente speelde tenslotte ook een rol bij de motivatie op grond waarvan het gemeente bestuur intensieve veehoude rijen zou kunnen verbieden in bepaalde gebieden. Het RBOI ging daarbij uit van het noor delijke gedeelte van de ge meente vanaf Den Osse langs de Grevelingen tot het Dijk wa ter. Tussen Den Osse en Brou wershaven zouden voorzienin gen voor dagrecreatie (wande len en fietsen) verder worden OBS Binnen de Veste ZIERIKZEE - „In de hele maatschappij wordt steeds meer geregeld door middel van computers. Die ont wikkeling kun je de kinderen niet onthouden." Anke van den Ende is een van de leerkrachten van de open bare basisschool Binnen de Veste in Zierikzee die de leerlingen leert omgaan met computers. De vier-jari- gen uit groep één mogen al plaatjes inkleuren, teke nen en mozaïeken leggen op het beeldscherm. „We brengen de kinderen al jong in aanraking met een computer zodat het niet eng meer voor ze is." Overigens kan iedere leerling maar af en toe op de computer wer ken, want Binnen de Veste beschikt over drie computers terwijl er bijna tweehonderd leerlingen op school zitten. „De computers staan op karretjes, die de hele school doorgaan. Dat is een gerij van jewelste. Er is dan één computer in een klas van 36 kinderen, eigenlijk nog heel weinig." Via een uitgekiend rooster zorgen de leerkrachten er voor dat alle leerlingen om de beurt op de computer mogen werken. Via het computerprogramma windows zijn lessen in verschillende vakken en op allerlei niveaus beschik baar. Lessen die door de leerkrachten op een eenvoudige manier kunnen worden aangepast aan het niveau van leerlingen die problemen hebben met bepaalde vakken. Voor andere kinderen betekent het werken op de compu ter een extra training en verdieping van de reguliere lessen. Het begon allemaal in 1992 met het Comenius-project; een PABO-cursus met het doel het computer-gebruik op basisscholen te stimuleren. Onder meer via rijkssubsidie kreeg de school de beschikking over drie computers met de kindvriendelijke software windows. „Op het beeld scherm staan mappen die de kinderen kunnen openen met een klikje van de muis. Zelfs de jongste kinderen kunnen er direct mee omgaan", aldus Anke van den Ende. De leerlingen uit de kleutergroep spelen op het scherm spelletjes als memorie en mozaïek. Ze worden daarbij beloond door clowntjes, die op het scherm verschijnen wanneer ze de bij elkaar behorende plaatjes aanklikken. Voor de leerlingen van de middenbouw is onder meer het programma paint brush beschikbaar. Een tekenprogram ma waarbij men gebruik kan maken van rechthoeken, cir kels, kleuren en dikke en dunne lijnen. Voor leerlingen van groep drie tot en met acht zijn de programma's hoofdwerk en woordbouw beschikbaar. Reken- en taaloefeningen op het niveau van het kind. „Ze vinden het veel interessanter om die oefeningen op een scherm te doen dan op papier. En ze leren omgaan met een computer." Voor de leerlingen van de bovenbouw is ook een topografie- en verkeersprogramma beschikbaar. Bij dat eerste zien ze een helicoptertje over een blinde kaart vliegen naar steden, waarvan zij de naam moeten intoetsen. Het verkeersprogramma is gericht op de kennis die leerlingen hebben van borden en verkeersituaties. Zowel leerlingen als leerkrachten op de basisschool Onder de Veste zijn enthousiast over de computers. „Geen enkel kind vindt het eng. En dat is belangrijk want ze worden er later hoe dan ook geconfronteerd met com puters." T De poppenhoek getekend door de zesjarige Lotta de Rijke. Godsdienst is altijd erg leuk. Op dit moment hebben we het over de lijdensweek van Jezus. De meeste kinderen vinden godsdienst leuk. Soms moeten we iets naspelen. De juf heeft juffrouw Vis. Ik vertel de verhalen altijd aan mijn ouders. En die weten er meestal niks van af. Natuurlijk hebben we met pasen matzes gegeten. Suiker erop en in appel moes, zout water en azijn dopen. Tijdens het pezachmaal hebben we dia's gekeken. Karolien Boon, groep 7. De computer getekend door de 6-jarige Robin Waterreus. Ik hep een poes en een hont ghat, maar die zijn doot. Ik hep een zwemdieploomaa van zwemles. Ik zit op school de meester Is lief. Floortje Koster,'groep 3. Ik heb 3 wensen: dat Ik een hondje krijg en mijn tweede we"hs is dat ik alle dingen kan en mjjn derde wens is dat ik kan vliegen. Fenneke Boot, groep S. •f The prime minister of Brasil Brasitia, Brasil Your Excellency, We, the children of „Binnen de Veste" school in Zierikzee, Netherlands, want to protest because of the waifs of Brasil. They are killed innocent! The have no shelter and don't know where to gol Please, help the waifs of Brasil. Your sincerely, Wilbert Eekhof and John Berrevoets, groep 8. Ik zit op judo. Ik hep een zus. Ik hep een poes. Mijn oma is lief. Mijn opa is lief. Nikolai is lief. Nikolai is stout. Floortje is lief. Nikolai Grochal, groep 3.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5