'We zijn een gelukkige vereniging met genoeg leden en genoeg geld' Politie succesvol bij bestrijding woninginbraken VVD-delegatie bezoekt Zeeland Jaaruitvoering muziekgezelschap Nieuw Leven Onderzoek thuiszorg verstandelijk gehandicapten Geld voor dierenasiel D66-statenlid Jorritsma naar Zierikzee Protest verhoging belasting voor WOV Vergadering Zierikzeese advies commissie Weer boete voor Veronica Inbraak auto Nixon is spraak kwijt na beroerte WD wil meer politie op het platteland DINSDAG 19 APRIL 1994 NR 25549 3 Een elose-up van enkele muzikanten van Nieuw Leven tijdens de jaaruitvoering in het Ouwerkerk- se Dorpshuis. (Foto: Marijke Folkertsma). OUWERKERK - 0e ambitie om deel te nemen aan een KNF-muziekconcours hebben ze niet. Ze spelen voor hun eigen plezier en dat van de inwoners van Ouwerkerk. Een dirigent missen ze niet. Het musiceren gaat ook prima onder leiding van XJrbain Manni, die met zijn linkerarm af en toe de maat aangeeft ter wijl hij trompet speelt. Zorgen hebben ze niet. „We zijn een gelukkige vereni ging. We hebben genoeg leden en genoeg geld", aldus voorzitster J. Osseweijer. De muziekuitvoering van het Ouwerkerkse muziekgezelschap Nieuw Leven was een ontspannen gebeurtenis. Ongeveer honderd belangstel lenden kwamen vrijdagavond naar het Ouwerkerkse Dorps huis voor dit jaarlijkse evene ment. Onder hen bevonden zich de burgemeester van Duive- land A. Bergshoeff en zijn echt genote en de Duivelandse VVD-wethouder W. P. Stouten. Ook afgevaardigden van een aantal andere muziekvereni gingen woonden de muziekuit voering bij. Vanwege de viering van het 75- Met het verkiezingsprogram ma als uitgangspunt koos de WD er bewust voor om hun tiendaagse campagne in Zee land, vanuit Den Haag een uit hoek volgens campagneleider W. van der Voren, te beginnen. Het bezoek aan de kop van Schouwen stond in het teken van het mobiliteitsscenario, het groenstructuurplan, het na tuurbeleidsplan en de recrea tie. Een moeilijke combinatie die volgens de delegatie succes vol aangepakt wordt door de gemeente Westerschouwen. Na een welkom door burgemeester H. Tees werd door wethouder Veerhoek uitleg gegeven over de verschillende plannen die in ontwikkeling zijn en het daar bij behorende kostenplaatje. Om één en ander aanschouwe lijk te maken kregen de VVD- ers een rondrit vanaf het ge meentehuis over de Vroonweg naar Renesse, via de nieuwe randweg weer naar de kern Re- nesse en via de Hogezoom weer jarig bestaan van de muziek vereniging, vorig jaar novem ber, was het evenement wat la ter dan de gebruikelijke datum in maart. ,,Dat jubileum heeft veel geld gekost. Daarom doen we het dit jaar even wat rustig aan", aldus voorzitster Osse weijer. De plannen van Nieuw Leven beperken zich tot de jaaruitvoering en een of twee concerten op de muziektent in het dorp deze zomer. „Natuur lijk zijn we ook present bij alle evenementen in het dorp." naar Burgh-Haamstede. Na de lunch vertrokken de kamerle den naar Yerseke om een kijkje te nemen bij de visserij cultuur, daarna een overtocht met de pont van Kruiningen naar Perkpolder. Bij Sluiskil hielden de kamerleden ge sprekken bij de brug met auto mobilisten en de burgemeester van Tbrneuzen de heer Barbé. Meer politie Het tekort aan politie op het platteland is in de gemeente Westerschouwen, vooral in de zomermaanden, een groot pro bleem. Afgelopen zaterdag heeft de Minister van Justitie, Hirsch Ballin, ervoor gepleit het politietoezicht op het plat teland te verbeteren. Door de verschuiving naar de grote ste den moeten de landelijke ge bieden het doen met minder politiemensen. Dit is volgens de WD onaanvaardbaar en zij Want het muziekgezelschap is in de eerste plaats een dorpsve reniging. „Het verenigingsle ven is in Ouwerkerk heel be langrijk. Het leeft echt." Dat blijkt ook uit het ledenaantal van Nieuw Leven. „We hebben bijna dertig muzikanten. Alle beschikbare instrumenten zijn bezet." Negen muzikanten vormen de drumband van Nieuw Leven die wordt geleid door Leen Lu- kus. Ongeveer twintig Ouwer- kerkers zitten in de harmonie, pleitte een aantal jaren gele den al voor meer politie. De WD vindt dat als de minister eerder naar hen had geluisterd het niet'nodig was geweest dat veel dorpen nu zonder politie bureau zitten. Frits Bolkestein heeft zich hard gemaakt voor het zoge naamde pact tegen de misdaad. Volgens sommigen is de strijd tegen de misdaad zo goed als verloren maar de VVD zegt dat de strijd pas is begonnen. Zo snel mogelijk moeten 10.000 extra politieagenten aangeno men worden waarvan een groot deel in de landelijke gebieden moet worden ingezet. Ook mi nister van Thijn van Binnen landse Zaken heeft in de Twee de Kamer bevestigd dat er geld moet worden uitgetrokken voor een forse uitbreiding van de politiecapaciteit en dat er nu al twee keer zoveel agenten zouden moeten worden opge leid. die al tientallen jaren zonder dirigent draait. „We hebben een muzikaal lei der. Hij speelt trompet terwijl hij ondertussen ook de maat aangeeft wanneer we spelen. Dat gaat goed, want we spelen toch best wel moeilijke stuk ken waarin verschillende rit mewisselingen zitten. Bijvoor beeld de medley Happy Dan cing, de wals Blumengeflüster en de Happy Polka. Bij de repe tities corrigeren we elkaar. De een hoort dit en de ander dat. We geven aanwijzingen aan el kaar en dat gaat goed", aldus de voorzitster. Zij merkt ver der op dat de muziekvereni ging veel geld uitspaart door zonder dirigent te spelen. Tot ruim tachtig jaar De leeftijd van de muzikanten van Nieuwe Leven varieert mo menteel van dertien tot ruim tachtig jaar. Al die muzikanten zaten vrijdag in hun bordeaux rood/zwarte uniformen op het toneel van het nieuwe dorps huis en schotelden het publiek een gevarieerd programma voor. Behalve de eerder ge noemde muzieknummei-s speelde men ook de marsen Gruss von Hausen en Festivo, de potpourri Stimmungsparty en de Weinköniging polka. De drumband presenteerde zich apart met enkele ritmische stukken. Na afloop van het muzikale ge deelte presenteerden de muzi kanten Janet Osseweijer, Piet Kuyper, Jeroen Manni, Karin Hage en Wim Hage een toneel stuk, waaraan zij onder leiding van Jo Hage vijf weken werk ten. Het was de twee-akter 'een vrouw die bijt is een gevaarlij ke meid'. Een klucht waarin de identiteit van een aantal perso nen voor verwarrende en gek ke situaties zorgt. De Jaaruit voering werd dit jaar besloten met een bal onder leiding van een Rotterdamse disk jockey. Speciale attractie was een ka raoke installatie waarbij men sen uit het publiek zelf konden zingen. AMSTERDAM - De politie van Amsterdam heeft maandag in een woning aan de Willem Kloosstraat het stoffelijk over schot aangetroffen van een 58- jarige man. Het slachtoffer is door een misdrijf om het leven gekomen. ZIERIKZEE - De boeken- en snuffelmarkt die de Neder landse Vereniging tot bescher ming van dieren, afdeling Noord- en Midden Zeeland, hield afgelopen zaterdag bracht een bedrag van bijna 5000 gulden op. Twee keer per jaar houdt de werkgroep Schouwen-Duive- land een rommelmarkt in de Beuze. Opvallend was deze keer de opbrengst van de ver- koop van boeken, ruim 1300 gulden. Normaal gesproken zit dat rond de 800 gulden. Vijfen zeventig procent van het be drag gaat naar dierenasiel Schouwen-Duiveland en wordt gébruikt voor de op handen zijnde uitbreiding. De rest gaat in de kas van vereniging, afde ling Noord- en Midden- Zeeland. De werkgroep be dankt alle vrijwilligers die meegeholpen hebben hartelijk. Door een permanente project groep van zeven medewerkers werd onderzoek gedaan naar verdachten, die zich bezighiel den met woninginbraken. Dit project staat net als het voor gaande jaar hoog genoteerd op de prioriteitenlijst van de poli tie van dit gebied. De project groep werkt vanuit het bureau te Goes. In de periode van 1 januari tot en met 1 april konden 24 ver dachten worden aangehouden en tegen drie loopt nog een aanhoudingsverzoek. Er was één minderjarige verdachte bij betrokken. Woninginbraken hebben een relatie met heling. Er konden vier helers worden aangehou den. Bij twee van hen werden van diefstal afkomstige goede ren aangetroffen, die na in beslagname konden worden te ruggegeven aan de rechtmatige ZIERIKZEE - In Zeeland, Noord-Brabant en Limburg voert de Rijksuniversiteit Limburg onder ruim 3000 ou ders een onderzoek uit naar hun behoefte aan thuiszorg. In Vlaanderen voert de Katholie ke Universiteit Leuven onder ongeveer 1000 ouders hetzelfde onderzoek uit. In de provincie Zeeland doen ruim 450 gezin nen, van de 000 die in aanmer king komen, aan het onder zoek mee. De gezinnen zijn opgespoord via allerlei instellingen en or ganisaties die met hen in con tact komen, zoals oudervereni gingen, dagverblijven, scholen voor moeilijk lerende kinderen en Sociale Werkvoorzieningen. Thuiszorg beoogt de ouders te helpen hun gehandicapte kind thuis groot te brengen, zodat zij niet gedwongen zijn hun kind voortijdig in een inter naat of Gezinsvervangend Te huis (GVT) te plaatsen. Daar om zijn onlangs verschillende ZIERIKZEE - Op dinsdag 26 april komt de voorzitter van D66 statenfractie in het pro vinciaal bestuur J. Jorritsma- van Oosten uit Middelburg naar Zierikzee. Tijdens een bijeenkomst van de afdeling Schouwen-Duive land van D66 in restaurant Mondragon spreekt Jorritsma met de onlangs geïnstalleerde D66-raadsleden van de ge meenten Zierikzee en Brou wershaven over hun eerste er varingen als raadslid. Ook beantwoordt zij vragen uit het publiek. Jorritsma staat op de negende plaats van de verkie zingslijst voor de Tweede ka merverkiezingen, de hoogste plaats van de D66-kandidaten die nog niet in de Tweede ka mer zitten. Zij is sinds 1981 ac tief in de provinciale politiek. De verkiezingsbijeenkomst be gint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - De stichting Pro Auto komt in actie tegen het plan van Gedeputeerde Staten van Zeeland om geld voor de Westerschelde Oever Verbin ding bijeen te brengen via een verhoging (via provinciale op centen) van de motorrijtuigen belasting voor Zeeuwse auto mobilisten. Het gaat om een jaarlijks be drag van ongeveer vijftien gul den per automobilist. Een be drag dat volgens Pro Auto ge bruikt wordt voor werkzaam heden die totaal niets met de auto te maken hebben. Men vindt dan ook dat het geld uit de algemene middelen moet komen. „De Nederlandse auto mobilist brengt jaarlijks al achttien miljard op, waarvan slechts drie miljard wordt be steed ten nutte van de automo biliteit." Pro Auto vindt dat de kosten voor de auto omlaag moeten inplaats van omhoog omdat Nederland zich anders uit de Europese markt prijst. Men roept daarom de Zeeuwse automobilisten op om een protestkaarten-actie te ontke tenen. Dat kan door een brief kaart te sturen naar Provincia le Staten in Middelburg met de tekst 'geen verhoging maar verlaging van motorrijtuigen belasting' en de handtekening. eigenaren. Eén verdachte be kende zeventien woninginbra ken. In samenwerking met de afdeling algemene recherche kon ook een verdachte worden aangehouden, die 27 bedrijfs- inbraken bekende. De doelstelling was het totaal van woninginbraken uit een vergelijkbare eerdere periode terugbrengen met vijf procent. Deze doelstelling is ruim schoots gehaald. Het resultaat werd 48 procent minder inbra ken, die ter kennis kwamen van de politie. Een andere doelstelling was het oplossingspercentage handhaven op minimaal 25 procent. Ook deze doelstelling werd ruimschoots gehaald. In de periode 1 januari tot en met 1 april werd 44,9 procent van de woninginbraken opgelost. Daarnaast werden nog 68 ande soorten thuiszorg opgezet, zo als Praktisch Pedagogische Ge zinsbegeleiding, weekend en vakantieopvang, logeerhuizen en oppashulp. Uit evaluaties blijkt namelijk dat deze vor men van thuiszorg in een be hoefte voorzien maar ook dat er nog wensen zijn. Deze liggen op het gebied van informatie en voorlichting, hulp bij de verzorging en verpleging thuis, naschoolse opvang en begelei ding bij gedragsproblemen. Met het onderzoek hoopt men inzicht te krijgen in de om vang, aard en de achtergronden van de behoefte aan thuiszorg. Op basis van de bevindingen worden aanbevelingen gedaan aan de provincies voor de ont wikkeling van nieuwe vormen van thuiszorg en de verbete ring van de kwaliteit van reeds bestaande thuiszorg. Het is voor de onderzoekers daarom van groot belang dat alle ou ders die aan het onderzoek meedoen de vragenlijst in te vullen en te retourneren. ZIERIKZEE - Op dinsdag 26 april wordt in het stadhuis in Zierikzee een openbare verga dering gehouden van de ge- mee'ntelijke adviescommissie Algemeen bestuurlijke Zaken (ABZ). Op de agenda staan een aantal zaken die te maken hebben met de gemeentelijke herindeling. Zo wordt een ontwerpregeling voor de gemeentelijke herinde ling besproken en een discus sienota van de Vereniging Ne derlandse gemeenten met de ti tel 'toekomstige positie van ge meenten'. Verder wordt een voorstel behandeld betreffende vergoedingen voor nevenfunc ties van wethouders en wordt gepraat over de wensen en be hoeften ten aanzien van poli tiezorg. Dit in verband met het meerjarenbeleid dat de dis trictspolitie gaat opstellen. Tenslotte wordt gepraat over bestuurlijke vernieuwing, de vergadering kan door iedere belangstellende worden bijge woond. Aanvang 19.30 uur. HILVERSUM (ANP) - Het Commissariaat voor de Media heeft Veronica een boete van 50.000 gulden opgelegd. In een uitzending van het tele visieprogramma De Heilige Koe van 7 september bracht Ve ronica tot twee keer nadrukke lijk reclame-uitingen in beeld. Volgens het commissariaat was de reclame duidelijk via tus senshots in de rest van het pro gramma gemonteerd. De om roep kan tegen de straf in be roep gaan. ZIERIKZEE - Maandag werd ingebroken in een personenau to die geparkeerd stond onder de Zeelandbrug. Het betrof het voertuig van een automobilist uit Amersfoort. Onbekenden drongen er in bin nen en namen een autoradio, zonnebrillen en een portefeuil le met inhoud mee. De inbraak vond plaats tussen 14.30 en 15.00 uur. re misdrijven opgelost, als diefstal van ladders, stoom- cleaners, boormachines et cete ra. Een verdachte gaf te kennen op 37 adressen diefstallen te hebben gepleegd waar soms niets van bekend was. De aangiftebereidheid kan dus nog opgeschroefd worden. Inmiddels is er naast dit pro ject een voor de korte termijn opgestart project gaan draaien op Schouwen-Duiveland, spe cifiek voor woninginbraken. Het beleidsplan voor de politie van het Oosterscheldebekken geeft aan, dat in de zomerperi ode extra aandacht geschonken gaat worden aan de handel in drugs en heling. Ook hier zal dus een project op starten, in de verslagperiode kon een han delaar in drugs, die tevens goe deren heelde worden aange houden. Deze verdachte is in voorlopige hechtenis. Verwachting t/m zaterdag 23 april WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 apr. Zon op 06.31onder 20.42 Maan op 14.01 onder 03.41 21 apr. Zon op 06.29, onder 20.44 Maan op 15.18, onder 04.07 Volle Maan: 25 april (20.44) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen wordt het lente-achtig. Er komt een zuidelij ke stroming op gang waarmee zach tere lucht naar ons land wordt aange voerd. Voor het zover is hebben we nog een koude nacht voor de boeg. Het is vrij helder en de temperatuur zakt in het binnenland tot iets boven het vriespunt. Morgen overdag is het droog en zijn er perioden met zon. De temperatuur ligt in de middag rond de 13 graden en er staat een zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Na woensdag komen er elke dag enkele graden bij, zodat het in het weekeinde bijna 20 graden wordt. Tot aan het weekend blijft het droog, daarna neemt de kans op een bui iets toe. We blijven de zon gere geld zien en er staat een zwakke tot matige wind, overwegend uit het zuidoosten. Het warmere weer heb ben we te danken aan een lagedruk gebied dat naar de Golf van Biskaje koerst. Het komt daar donderdag te liggen en verandert daarna weinig van plaats. Doordat het daar ligt ont staat er een zuidelijke stroming met aanvoer van lucht uit het Middellandse-Zeegebied. NEW YORK (AFP/ANP) - De Amerikaanse ex-president Ri chard Nixon, 81, is zijn spraak kwijt na een beroerte. Hij werd maandagavond opge nomen op de afdeling intensie ve verpleging van een zieken huis in New York. Zijn toe stand is stabiel. Nixon is de enige Amerikaanse president die tijdens zijn ambtstermijn is afgetreden. Dat deed hij op 9 augustus 1974 om te voorkomen dat hij we gens het Watergate-schandaal zou worden afgezet. Vorige maand maand leek Nixon tij dens een bezoek aan Rusland nog in goede doen. Tot ergernis van de Russische president Bo ris Jeltsin had hij een ontmoe ting met de extremistische op positieleiders Vladimir Zjiri- novski en Alexander Roetskoj. ZIERIKZttSCHEÜ NIEUWSBODE Éi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177.00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vfe% B.T.W. 'Wat dit land nodig heeft'. Gisteren bezocht een VVD-delegatie Zeeland en deed daarbij per dubbel dekker Westerschouwen aan. Rechts op de foto voormalig staatssecretaris D. Dees. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De politie van het Oosterscheldebekken is het eerste kwartaal van 1994 succesvol geweest in het bestrijden van woninginbraken binnen dit ge bied. BURGH-HAAMSTEDE - In het kader van de verkiezingscampagne van de VVD trok een delegatie van deze partij gisteren in een Engelse dubbeldekker door Zeeland. Vanmorgen vroeg begon de VVD op het station in Goes en na een rond leiding door de havens van Vlissingen werd het gezelschap in het gemeentehuis van Westerschouwen ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3