Dertig jaar doorgeven van het evangelie door middel van zang Januari '95 oplevering complex Manhuisstraat Bejaardenhuis werd verzorgingshuis voor hoog bejaarden en hulpbehoevenden Ruim 140 ouderen nemen via open dag een kijkje Hervormd Kerkkoor Renesse presenteert jubileumuitvoering Nederlandse Vissersbond viert 60-jarig jubileum BURGEMEESTERS MAANDAG 18 APRIL 1994 NR 25548 ZIERIKZEE/BRUINISSE/BURGH-H AAMSTEDE - „Ik wil odk eens wat vra gen. Nu heb ik al vijf jaar geleden me eigen opgegeven voor het bejaardenhuis en ik heb sindsdien nog nergens van gehoord." De ruim 140 ouderen die zaterdag gebruik maakten van de Open Dag in de vier verzorgingshuizen op Schouwen- Duiveland hadden vele vragen. Maar één ding werd hun wel duidelijk. De tijd dat je je op een wachtlijst kon laten zetten en dan na enige tijd in aanmerking kwam voor een plaatsje in het bejaardenhuis is voorbij. De bejaardenhuizen he ten tegenwoordig verzorgingshuizen. Ze worden vooral bewoond door hoogbe jaarde en hulpbehoevende ouderen. En een indicatiecommissie, bestaande uit een arts en twee maatschappelijk werkenden, bepaalt welke ouderen in aanmer king komen voor een plaatsje in een verzorgingshuis. Het Hervormd Kerkkoor tijdens haar jubileumuitvoering in de Jacobuskerk. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - 'Het kerklied te beoefenen en de kerkzang te verbeteren'. Met dat doel werd in 1964 het Her vormd Kerkkoor Renesse opgericht. Dertig jaar later is die doelstelling nog onverminderd van kracht, maar het repertoire van het koor is inmiddels wel uitgebreid met 'wereldlijke liederen'. „We zijn het enige koor in Renesse en hebben inmiddels leden van allerlei kerkelijke gezindten. Daaraan willen we tegemoet komen omdat het plezier van het samen zingen ook een heel belangrijk element is van ons koor", aldus vice- voorzitter M. Fennet-van Hove uit Renesse. Dat plezier kwam zaterdag avond naar voren tijdens de ju bileumuitvoering in de Neder lands Hervormde Jacobuskerk op de Ring in Haamstede. Het koor sloeg de jaaruitvoering vorig jaar over om ruim op tijd te kunnen beginnen aan de re petities voor deze bijzondere avond. Want de kwaliteit van de zang is een ander belangrijk doel waarnaar het koor streeft. „We repeteren altijd stevig om er iets moois van te maken. Dat vergt heel wat oefening bij vierstemmig gezang. Iedereen moet op de goede hoogte zin gen, op het juiste moment in vallen", vertelt alt en oud- dirigente J. Lemsom-Daane uit Renesse. Zij is vanaf de oprich ting lid van het kerkkoor. Het Hervormd Kerkkoor Re nesse kwam voort uit het kerk koor dat twintig jaar lang on der bijna dezelfde naam be stond. Dat koor werd in het voorjaar van 1963, bij het twintig-jarig bestaan, opgehe ven omdat de leden te oud wer den en ook de bejaarde dirigen- te mevrouw Beije er mee wilde stoppen. Een aantal leden van de Hervormde gemeente vond dat toch wel erg jammer. Daar om namen zij al na enkele maanden het initiatief om een nieuw kerkkoor op te richten. Er werden dertig, veelal jonge leden gevonden en in januari 1994 gingen de repetities van start onder leiding van diri gent J. Schouls uit Zierikzee. De inmiddels 75 jarige J. Prie- mis is de enige die nog lid was het oude kerkkoor en inmid dels dertig jaar van het huidige kerkkoor. Vanuit de opzet luister bij te zetten aan kerk diensten tijdens feestdagen en bijzondere gebeurtenissen werd in die beginperiode weke lijks gerepeteerd in het ge bouw Trefpunt aan de Oude Moolweg. Na de aanbouw van een koor aan de Jacobuskerk werden de repetities verplaatst naar deze lokatie met zijn veel betere akoestiek. En de activi teiten van het kerkkoor bereid den zich uit met optredens in de regionale verzorgingshuizen en jaarlijks een uitvoering in het Dorpshuis in Renesse. Na Schouls was K. Groenleer uit Zierikzee vier jaar dirigent van het kerkkoor. En na een di- rigentloze periode, waarbij on der andere burgemeester Ever wijn en dominee De Wit het koor een poosje leidden, kwam in 1977 mevrouw Lemsom voor het koor te staan. Zij vervulde die taak tot 1991, toen de huidi ge dirigent J. Heuzeveld de lei ding overnam. Ondanks die roerige periode groeide het aantal koorleden in de loop van de jaren langzaam maar ze ker naar ruim veertig. Uit suc cessen tijdens concoursen bleek dat de zang kwaliteit groeide en mei ondernam bij zondere projecten. Zo voerde men in 1983, 1984 en 1985 in de Jacobuskerk de Mat- theus Passion van J. G. Kühn- hausen, ofwel de "kleine Mat- theuspassion op. Nadat de jaarlijkse uitvoeringen vanwe ge verbouwing van het Dorps huis werden verplaatst naar de Jacobuskerk, voerde men daar de operette Klaas en Trien op. Een kluchtig stuk waarvoor men niet alleen zang en toneel instudeerde, maar zelf ook fraaie kostuums maakte. De herinneringen daaraan roepen nog steeds enthousiaste reac ties op bij de koorleden. Het onderlinge sociale contact is volgens vice-presidente Fen- net altijd heel hecht geweest bij het kerkkoor. „Vooral de vaste kern is een groep die erg met elkaar mee leeft." Dat komt tot uiting tijdens de pau zes, want tijdens de repetities moet er worden gewerkt. Dan studeert men de liederen in uit het Liedboek, de bewerkingen van cantates, de licht klassieke liederen en de jubelliederen. Meestal met het oog op een op treden of een viering. „Dat werkt stimulerend." Tijdens het jubileumconcert, afgelopen zaterdag zong het koor onder meer de cantate 'Der Herr ist mit mir' van Die trich Buxtehude, het Sanctus- Benedictus-Osana van Herman de Wolff en Die launige Forelle van Franz Schöggl. Het lied Ritters Abschied van J. Kinkel werd via solozang gepresen teerd door de koorleden Hans Boer (tenor), Riet Groenleer (sopraan). Henk Moret (bas) en Geke Luchtenberg (alt). Ter ge legenheid van het jubileum werd de zanguitvoering gepre senteerd in samenwerking met de violiste Wanda van Maanen en de dwarsfluitiste Esther van Steenoven-van Maanen. EMMELOORD - Zaterdag 7 mei viert de Nederlandse Vis sersbond in De Meerpaal in Dronten het zestigjarig be staan. Op 4 mei 1934 werd in Amster dam door zeven visserijverni- gingen de Bond van Neder landse Visschersverenigingen opgericht. Tijdens het middag programma worden diverse toespraken gehouden, onder meer door Visserijminister drs. P. Bukman en Vissersbonds voorzitter J. Nooitgedagt. Het kan daarbij gaan om tijde lijke opvang, dagverzorging of een blijvend verblijf. De indi catiecommissie kan ook tot de conclusie komen dat een oude re in een verpleeghuis thuis hoort of dat men geholpen is met thuiszorg. Het hele toewij zingssysteem is gericht op 'zorg op maat'. Ouderen precies, de hulp geven die zij nodig heb ben. Gezonde en vitale ouderen maken daardoor geen kans op een plekje in een verzorgings huis, al meldden ze zich tien tallen jaren van tevoren aan. Zelfs al komt men via de indi catiecommissie op de wacht lijst voor een verzorgingshuis of verpleeghuis, bepaalt de ma te van urgentie welke oudere het eerst wordt geplaatst. De mensen die het meest hulpbe hoevend zijn komen het eerst aan de beurt. De mate van ur gentie van de ouderen op de wachtlijst wordt iedere zes we ken opnieuw bijgesteld door het zogenaamde 'wachtlijsto- verleg'. Een groep waarin men sen zitten uit de directie van het verzorgingshuis, het ver pleeghuis, de gezinsverzor ging, de wijkverpleging, het Riagg, en de indicatiecommis sie. Dat alles werd tijdens de Open dag in de diverse verzorgings huizen uitgelegd door de leden van de indicatiecommissie; de Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Aalburg (toez.): C. van Duijn te Krimpen aan den IJssel (buitengewone wijkge- meente), die bedankte voor arts L. J. van de Zande uit Nieuwerkerk en de maatschap pelijk werkenden R. van 't Hoff en N. Grefkens-van Rij, beiden uit Burgh-Haamstede. De directeuren van de verzor gingshuizen vertelden iets over de tegenwoordige functie van een verzorgingshuis. Een func tie die in de toekomst behoor lijk kan veranderen, zo bleek uit de toelichting van de direc teur van het Zierikzeese ver zorgingshuis Borrendamme H. F. Zeegers. „Borrendamme en de bijbeho rende aanleunwoningen wor den irj de toekomst waarschijn lijk éen groot zorgcentrum. De zorg voor de mensen die daar wonen kan, afhankelijk van de behoefte, variëren van géén zorg tot verpleeghuiszorg. Dit met de bedoeling ouderen zo veel mogelijk in de omgeving te houden die ze gewend zijn." Zeegers. vertelde dat een ver zorgingshuis daarnaast een be langrijke wijkfunctie krijgt via dag- of nachtverzorging of verpleging van hulpbehoeven de ouderen die nog thuis wo nen. De verzorging voor enkele weken van ouderen in de omge ving die bijvoorbeeld zware griep krijgen. En de het verzor gen van warme maaltijden (Ta feltje Dek Je) voor ouderen in de omgeving. Na de informatieve bijeenkom- Wóerden; te Otterlo (toez.); L. Kruijmer te Lunteren. Bedankt voor Oene (toez.); F. Hoek te Goedereede. Aangenomen naar Zegveld; J. J. van Holten, kandidaat te Ridderkerk; naar Kampen; B. Gijsbertsen te Zoetermeer; naar Leerbroek: H. Zweistra te Maartensdijk, die bedankte voor Elspeet. sten in de verzorgingshuizen werden de bezoekers van de Open Dag rondgeleid in de ver zorgingshuizen. Daarna kre gen zij de gelegenheid om vra gen te stellen. De Open Dag werd gehouden als afronding van de eerste fase van het pro ject Voorlichting voor Oude ren. In verzorgingshuis Duin oord in Burgh-Haamstede be zochten ongeveer dertig oude ren, afkomstig vanuit heel Schouwen-Duiveland, de open dag. In Zierikzee kwamen on geveer veertig belangstellen den naar het verzorgingshuis De Wieken en ruim zestig naar Borrendamme. In Bruinisse viel de belangstelling wat te gen. Precies vijftien belang stellenden ouderen en familie leden kwamen naar verzor gingshuis In 't Opper. R. van der Weide van de stich ting Welzijn Ouderen was van mening dat het goed zou zijn regelmatig een Open Dag te houden in de verzorgingshui zen. „Veel ouderen zijn nog nooit in zo'n instelling binnen geweest omdat er toch een dui delijke drempelvrees bestaat. Zij weten daardoor niet wat een verzorgingshuis is, of heb ben zich een mening gevormd op basis van wat ze hoorden van derden. Die informatie is vaak gekleurd of eenzijdig. Daarom is het veel beter wan neer ze zelf eens een kijkje ko men nemen." Beroepen te Rijssen; T. Klok te Kinderdijk. OOSTERLAND - Dinsdag 19 april, 19.30 uur ds. J. de Pater uit Krabbendijke. ZIERIKZEE -Als zich geen onverwachte tegenvallers voordoen zullen de laatste woningen van het wooncomplex aan de Manhuisstraat in Zierikzee januari '95 worden opgeleverd. Nadat de bouw van dit complex van 39 ouderengeschikte woningen (met beperkte yervicevoorzieningen) aanvan kelijk een jaar vertraging opliep ligt de bouw, volgens ing Ph. H. van Doorne, directeur van Beter Wonen, nu op schema. Aanvankelijk verliepen de bouwplannen aanmerkelijk minder voorspoedig omdat omwonenden bezwaren tegen bouwwijze van deze woningen aantekenden. De omwonenden zetten hun bezwaren door tot aan de Raad van State, maar kregen uiteindelijk geen gelijk. Ook de grote hoeveelheid neerslag zorgde ervoor dat niet in september maar pas medio oktober '93 kon worden begonnen met de heiwerkzaamheden. Die nattigheid deed zich ook nog tijdens de eerste bouwwerkzaamheden nog gelden, waardoor het volgens Van Doorne niet haalbaar was om de ach terstand in te lopen. Inmiddels is de bouw nu zover gevorderd dat passanten een goed beeld kunnen krijgen van de uiterlijk van dit complex. Toch moet er wat betreft de afwerking van het interieur nog het nodige gebeuren om de appartementen in januari '95 op te kunnen leveren. Lang leeg staan zullen deze woningen niet, want van meet af aan is de belangstelling voor dit comfort-wonen bij zonder groot geweest. Van Doorne verwacht dan ook dat zijn woningbouwvereniging een aantal ge gadigden teleur zal moeten stellen. Dat er voor deze groep woonconsumenten op leeftijd en ook ge handicapten elders in de binnenstad een soortgelijk complex zal worden gebouwd is op dit moment niet aannemelijk, om de doodeenvoudige reden dat hiervoor voldoende ruimte ontbreekt. Alleen in geval van het verdwijnen van een bedrijf uit de binnenstad kan zich volgens Van Doorne hier voor nog een mogelijkheid voordoen. (Foto: Joop van Houdt). ti Laten we in deze tijden van politieke turbulen tie niet eens over Brinkmannen, maar over burgemeesters beginnen. Vorige week heb ik er twee ontmoet die zo verstandig waren om samen met Bach in het bubbelbad te duiken. Stelt u zich eens voor; twee burgemeesters zitten naast elkaar op een stoel op de voorste rij, klaar om een boekje in ontvangst te nemen. Ziet u ze zitten? Twee stoelen, maar géén ta feltje. Ze krijgen een keurig ingepakt boekje in handen. Dan rijst er een probleem: waar laat ik als burgemeester het cadeaupapier? Eriseen mogelijkheid om het papier tot een stevige bal in elkaar te proppen en met een ferme worp in de dichtsbijzijnde prullebak te laten suizen. Maar burgemeesters gooien niet, niet met pa pier en niet met modder. Het zijn geen lijstaan voerders. Een andere mogelijkheid is om het pakpapier in je binnenzak te frommelen. Om biologische redenen is dat echter niet bij elke burgemeester mogelijk. Er was dus maar een mogelijkheid over: het pakpapier onder de stoel te deponeren. Maar kijk nu eens naar het beeld wat het pu bliek aan de achterzijde van de burgemees ters heeft: onder de ene burgemeester ligt het papier in nog losgerukte staat (burgemeester A) en onder de andere stoel ligt een keurig op gevouwen en nog eens opgevouwen papier tje (burgemeester B). Het levert de vraag op: waarom de ene burge meester het afvalprobleem anders aanpakt dan de andere. Er zijn verschillende theorien mogelijk. We kunnen letten op de afvalver werking op Schouwen-Duiveland (burge meester A) en Flakkee (burgemeester B). We kunnen letten op politieke afkomst: de WD (burgemeester A) of de PvdA (burgemeester B). We kunnen zelfs de gedachte van kerke lijkheid meenemen: katholiek (burgemeester A) of hervormd (burgemeester B). Het ant woord moeten we vanuit een andere hoek be naderen. Burgemeester A is een man en bur gemeester B is...een vrouw. En daarmee zien we in essentie het verschil tussen een manne lijke en vrouwelijke burgemeester. Ik weet zeker dat burgemeester B dacht: Ik kan het papiertje nog goed gebruiken om er een reep chocola voor de ambtenaar van publieke wer ken in te pakken. Wijst dit verschil tussen burgemeester A en burgemeester B nog een weg voor de verkie zingen? Nee. Want burgemeesters worden niet gekozen en dat moet maar zo blijven. Ik zou geen moment vrolijker door Zierikzee fiet sen als in plaats van een Asselberger een Ka terberger of Gastelberger de scepter zwaai de. Overigens verzoek ik u vriendelijk dit verhaal binnen de grenzen van ons eiland te houden. We hebben het gezien'n camera van KRO's Reportergerichtonderdestoel van de burgemeester, gevolgd door een shot van lege frites-zakjes op het Havenplein doet het vermoeden ontstaan dat het besturen ook wel een chaos zal zijn. En camera onder een stoel en je poten worden snel afgezaagd waardoor je bij de opiniepeilingen stevig op je politieke kont valt. Binnenkort zijn er weer verkiezingen. Met de onbarmhartigheid van de camera gaat het niet meer om beleid, maar uitsluitend hoe het be leid verpakt wordt. Reclamemensen beden ken Brinkman-shuffles en bepalen een image voor Kok. Laten we alsjeblieft die verpakking kapot scheuren en politici in Nederland de kans geven een beetje zichzelf te blijven. We stoppen Brinkman, Bolkestein, Kok en Van Mierlo gewoon bloot in het bubbelbad. Weg met de verpakking. Begeleid door een Bach- muziekje borrelt daar best een leuk kabinetje uit voort. Laat lijstaanvoerders en burge meesters gewoon zichzelf blijven. Hoe had ik anders ooit dit stukje kunnen schrijven? MARZAS Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Gereformeerde Gemeente

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5