Draaginsigne gewonden voor Zierikzeeënaar H. Schoppers 'Amateurtoneel op Schouwen-Duiveland maakt periode gigantische bloei door' Düivelandse brandweerploeg Zeeuws kampioen Eerste Klas Lage Druk Geslaagde negende editie Eenakterfestival druk bezocht Bruinisse tweede bij provinciale wedstrijd in Zierikzee 'In het verleden veel te weinig aandacht aan besteed CDA- verkiezings- bij eenkomst b MAANDAG 18 APRIL 1994 NR 25548 Cees Möhlmann en Nettie van Vossen (Amateur Comedie Zierikzee) in actie tijdens de eenakter Vaderdag. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIRZEE - Het gaat goed met het amateurtoneel op SchouwenDuiveland. Heel goed zelfs. Dat is de con clusie van W. Huybreghs en R. Lubbersen van het Zeeuws Centrum van Amateurtoneel. Beiden kijken met grote tevredenheid terug op een naar hun idee zeer geslaagde negende editie van het eenakterfestival in Zie- rikzee. „Vroeger werd voor wat betreft het amateurtoneel de kar getrokken door Zeeuws-Vlaanderen, maar nu heeft Schouwen-Duiveland die rol overgenomen", aldus Huybreghs. Volgens Huybreghs en Lubbersen was het gebodene tijdens het negende eenakterfestival van hoog niveau. „Voor ons als jury wordt het wel steeds moeilijker". Amateur-toneelgezelschappen uit heel Zeeland gaven vrijdag, zaterdag en zondag acte de pre- sénce tijden het eenakterfesti val in de Zierikzeese Concert zaal. Schouwen-Duiveland werd vertegenwoordigd door Toneelvereniging op Drift uit Renesse, Toneelgroep Ouwer- kerk en de Amateur Comedie Zierikzee (ACZ). Een optreden van toneelvereniging De Schouwspelers uit Oosterland was wel geprogrammeerd doch werd vanwege familieomstan digheden afgelast. Het door het wegvallen van die groep ge vallen gat werd opgevuld met een muzikaal intermezzo. Huybreghs eri Lubbersen ste ken allereerst eensgezind een pluim op de hoed van A. Pan- kow en L. Hanse, de stuwende krachten achter het Zierikzee se Eenakterfestival. ,,Zij zijn erin geslaagd om elke dag de bezoekers een gevarieerd to neelmenu te bieden. Dat kon je ook zien aan de bezoekers. Vroeger was het nog weieens zo dat mensen alleen voor de pres taties van één toneelgroep kwamen, maar er waren er nu een heleboel bij die gewoon drie dagen lang kwamen kij ken", aldus Huybreghs. Volgens Huybreghs en Lubber sen is er in de afgelopen jaren, mede door initiatieven als het eenakterfestival en de uitrei king van de Electra-toneelprij- zen, heel wat veranderd. ,,We hebben dit jaar beter spel en een betere interpi-etatie van de stukken gezien dan in voor gaande jaren', stelt Huybreghs. „Wat ook opviel was de keuze van de toneelstukken. Er is veel werk van Nederlandse to neelschrijvers gebruikt, en dat is natuurlijk toch leuker dan dat er altijd werk van Engelse en Amerikaanse toneelschrij vers gebruikt wordt". Volgens Huybreghs en Lubber sen durven steeds meer ama teurtoneelgezelschappen hun nek uit te stekken door te kie zen voor onbekende stukken van onbekende schrijvers. „En je ziet ook dat er meer met de stukken gedaan wordt. Men probeert echt een eigen inter pretatie van het stuk in kwes tie neer te zetten. Eerder wer den wel stukken gekozen waar je je feitelijk geen buil aan kunt vallen, maar dat is veran derd", aldus Lubbersen. Hij constateert - en Hubreghs kan zich daar helemaal in vinden - dat er-een heel goede onderlin ge uitwisseling tussen de ver schillende toneelgezelschap pen op gang is gekomen. „Vroeger probeerde men elkaar toch een beetje vliegen af te vangen. Men kwam spelen en men was weer weg. Maar nu zie je dat mensen die eerder op het toneel bezig waren later in de zaal zitten om naar de verrich tingen van hun collega's te kij ken", aldus Huybreghs. „Ze willen van elkaar leren en ze zijn gewoon ook nieuwsgierig naar waar anderen mee bezig zijn". Alles bij elkaar is de kwaliteit van het amateurto neel in Zeeland, en vooral op Schouwen-Duiveland volgens Lubbersen en Huybreghs fors gegroeid. Trots Belangrijke ontwikkeling vol gens Huybreghs en Lubbersen is dat steeds meer amateur toneelspelers en amateur regisseurs er van alles aan doen om hun prestaties naar een hoger plan te tillen. Er worden cursussen en opleidin gen gevolgd. „De schaamte heeft plaats gemaakt voor trots", stelt Huybreghs. „Vroe ger zei men van 'Wij zijn maar amateurs', maar nu is het van 'Wij zijn amateurs en daar zijn we trots op". Volgens Huybreghs en Lubber sen is ook het onderlinge (kwa liteitsverschil tussen de ver schillen amateurtoneelgezel schappen veel kleiner gewor den. Hetgeen het werk voor de jury er niet eenvoudiger op maakt. „Vroeger wist je eigen lijk na afloop van zo'n festival al welke twee toneelgroepen als beste uit de bus zouden ko men, maar nu loop ik met een stuk of zes namen in mijn hoofd", aldus Huybreghs. Ove rigens krijgen alle toneelgroe pen die aan het festival meege daan hebben binnenkort een schriftelijke beoordeling van hun prestaties. L. Hanse en A. Pankow tonen zich na afloop van het eenak terfestival tevreden en eigen lijk helemaal niet zo moe, hoe wel een driedaags festival toch een marathon genoemd mag worden. „Organisatorisch ge zien liep het allemaal erg ge makkelijk", stelt Hanse. „Maar je raakt natuurlijk ook steeds beter op elkaar in gespeeld". Ook over de door de amateur-tonelisten en regis seurs neergezette prestaties is het duo zeer tevreden. „Ik denk dat het amateurtoneel zich met dit festival heel goed in de kijker heeft gespeeld", al dus Pankow. Volgend jaar wordt het eenakterfestival voor de tiende keer gehouden. „En daar gaan we zeker iets bijzonders van maken". ZIERIKZEE - „Er bestaat een behoorlijk verschil in inzicht tussen de verschillende brandweerploegen. Sommige ploegen reageren precies goed op een situatie, anderen zien essentiële dingen over het hoofd. Ze blussen een meterkast terwijl de hoogspanning er nog op staat of werken onveilig bij het redden van slacht offers. Eén ploeg liet zelfs een slachtoffer op de zolder zitten. Ze hadden hem even over het hoofd gezien. Wel een beetje slordig." Wedstrijdleider B. A. Weststrate uit Wolphaartsdijk volgde kritisch de verrichtin gen van de tien Zeeuwse brandweerploegen die zaterdag deelnamen aan de provinciale wedstrijd Eerste Klas Lage Druk in Zierikzee. Over de Düivelandse ploeg had hij niets dan lof. Duiveland werd Zeeuws kam pioen en kreeg voor zijn verrichtingen ook nog eens vier van de vijf wisselbekers die waren te verdienen. Zes van de tien deelnemende Zeeuwse ploegen, die zich voor het kampioenschap klasseer den, kwamen van Schouwen- Duiveland. Twee daarvan ein digden ook zaterdag weer zo hoog dat ze zich plaatsten voor de gewestelijke brandweer wedstrijden. Dat waren win naar Duiveland die 1546 pun ten behaalde en de brandweer ploeg van Bruinisse die tweede werd met 1426 punten. Zij gaan in juni naar Hoeven waar de gewestelijke brand weerwed- strijden worden gehouden. De brandweerploeg van Zierikzee werd bij de wedstrijd afgelo pen zaterdag vierde met 1316, terwijl de brandweerploegen van Middenschouwen, Brou wershaven en Westerschouwen op de laatste drie plaatsen ein digden. Terwijl op het terrein van bak kerij grondstof fenfabriek Ko ninklijke Zeelandia H. J. Doe- leman bv in Zierikzee de pro vinciale wedstrijden Eerste Klas Lage Druk werden gehou den, vond ook in Kefkwerve een provinciale brandweer wedstrijd plaats. Het ging hier om de wedstrijd Technische Hulpverlening, waarvoor ze ven Zeeuwse brandweerkorp sen zich plaatsten. De blus- groep Dreischor van de Brouw- se brandweer deed als enige ploeg van Schouwen-Duive land mee. De Dreisters eindig den op de vierde plaats met 1541 punten. De wedstrijd werd gewonnen door Heinkenszand met 1652 punten, ook Goes plaatste zich voor de geweste lijke wedstrijden Technische Hulpverlening door tweede te worden met 1607 punten. De provinciale wedstrijd Tech nische Hulpverlening werd ge houden in het mechanisatiebe- drijf van Cebeco Handelsraad aan de Verseputseweg. Veel in woners van Kerkwerve liepen uit om te kijken wat al die brandweerauto's en een heuse ambulance te betekenen had den. Als wedstrijdopdracht was dan ook een gecompliceer de aanrijding geensceneerd van een tractor met enkele landbouwvoertuigen, waaraan op dat moment reparatie- of onderhoudswerkzaamheden werden verricht. Daarbij kwa men niet minder dan vier slachtoffer bekneld te zitten. De essentie van Tfechnische Hulpverlening is namelijk het gebruik van gereedschap om slachtoffers te bevrijden uit moeilijke posities, die zijn ver oorzaakt door ongevallen met auto's of machines. Volgens wedstrijdleider C. E. Mol uit Baarland een techniek die steeds belangrijker wordt. „Te genwoordig rukt de brandweer vaker uit voor hulpverlening bij een verkeers- of bedrijfson geval dan voor een brand." Bij de provinciale brandweer wedstrijd die ondertussen in Zierikzee werd gehouden was door middel van vlammenbor- den, rook en slangen met knip- peidichten een brand geensce neerd in een deel van het grondstoffenmagazijn 1 van Zeelandia. De brand ontstond op een ruimte boven een pla fond waar een monteur werk zaamheden aan de luchtverver singsinstallatie verrichtte. De brand sloeg via het dak en een openstaand raam door naar de eerste verdieping waar in een vergaderruimte drie mensen bijeen waren. De mon teur op zolder, die vanwege de rook het luik waar hij door heen was gekomen niet meer kon vinden, moest ook worden gered. Omdat bij de oefening vier brandhaarden moesten worden bestreden was het es sentieel dat de brandweerploe gen vier lage drukstralen in zetten. „Meestal zijn er maar drie nodig", aldus Weststrate. Van belang bij de wedstrijd was volgens hem in de eerste plaats het redden van mensen die in gevaar waren en een vei lige manier van werken. „De brandweerlieden moeten er steeds op letten dat ze zelf niet worden ingesloten door de brand." De verrichtingen van de brandweerploegen werden beoordeeld door een groep van zeven juryleden, afkomstig uit heel Zeeland. De juryleden in Zierikzee waren zo tevreden over de werkwijze van de Düi velandse brandweer dat zij aan deze ploeg behalve het hoogste aantal punten ook vier wissel bekers toekenden: Een voor de beste bevelvoerder, in dit geval M. Leune. Een omdat Duive land zich manifesteerde als de beste aanvalsploeg. Een omdat men ook de beste blusstofploeg bleek te zijn. Een tenslotte mocht de wisselbeker voor de extra manschappen mee naai de brahdweergarage in Ooster land. maakte hij gebruik van de VUT-regeling. Schoppers ver huisde anderhalf jaar geleden van Schiedam naar Zierikzee. Namens de Bond Nederlandse Militairen en dienstslachtof- fers werd het woord gevoerd door J. Dorst, zelf ook in het bezit van een draaginsigne ge wonden. Hij complimenteerde burgemeester Asselbergs met de wijze waarop deze inhoud gaf aan de uitreiking van het draaginsigne. W. N. A. van den Heetkamp feliciteerde Schop pers namens de afdeling Zee land van het Contact Oud Mari niers en sprak de hoop uit Schoppers spoedig als nieuw lid van de afdeling te mogen begroeten. ZIERIKZEE - „Er is altijd veel aandacht besteed aan de gevallenen, maar te weinig aan hen die gewond raakten. Ik hoop dat met de uitreiking van deze draaginsignes dat onrecht ongedaan wordt gemaakt". Dat zei burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee vrijdagmorgen in een toespraak tot H. W. K. Schoppers uit Zierikzee. Schoppers kreeg uit handen van Asselbergs het draaginsigne gewonden. Het draaginsigne gewonden is bedoeld voor alle gewonde Ne derlandse (ex)militairen die het koninkrijk der Nederlan den dienen of hebben gediend onder oorlogsomstandigheden. Het insigne wordt op voor dracht van het Comité Draag insigne gewonden uitgereikt. De heer Schoppers raakte ge wond toen hij als militair dien de in voormalig Nederlands In- dië. Aandacht Eerder werd in Zierikzee aan twee mensen het draaginsigne gewonden toegekend. Burge meester Asselbergs stelde in zijn toespraak ter gelegenheid van de uitreiking van het draa ginsigne aan Schoppers dat er eigenlijk tot nu toe veel te wei nig aandacht is geweest voor de groep mensen waar onder an dere de heer Schoppers toe be hoort. „De landelijke overheid tracht nu alsnog, eigenlijk veel te laat, de maatschappelijke waardering voor de veteranen vorm te geven", aldus Assel bergs. „Veel van hen hebben ver weg van Nederland onnoemelijk veel leed gekend", aldus Assel bergs. Hij koppelde daar de op merking aan vast dat het daar bij niet alleen om lichamelijke maar vooral ook geestelijke schade gaat. „En in het verle den is daar onvoldoende aan dacht aan besteed. Ik hoop dat de gevoelens van onvrede weg genomen kunnen worden", al dus Asselbergs. Hij ging ver volgens in op hetgeen Schop pers destijds overkomen is. De plaats des onheils was Ka- rawangi, een plaats vlakbij Chcriobon in het voormalig Nederlands-Indië. Tijdens een patrouille liep Schoppers op 20 juli 1949 in een hinderlaag en liep een schotwond in zijn rech ter bovenbeen op. Hij werd daarop vervoerd naar het hospitaal in Cheriobon en kwam later via Soerabaja in Malang terecht. Eind december 1950 keerde Schoppers terug naar Nederland. Gasunie, Akzo en Shell In augustus 1952 zette Schop pers een punt achter zijn rhili- taire loopbaan. Hij kon zich niet langer vinden in de strak ke regels binnen het militair apparaat en koos voor een car rière in 'de burgermaatschap pij'. Hij kwam in het bedrijfs leven terecht en werkte onder meer voor de Gasunie, Akzo en Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs speldt het draaginsigne op bij de heer Schoppers. (Foto: Ma- Shell. Op 59-jarige leeftijd rijke Folkertsma). Verwachting t/m vrijdag 22 april WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht zuid 3 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 april Zon op 06.33, onder 20.41 Maan op 12.48, onder 03.12 Eerste Kwartier: 19 april (04.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt geleidelijk war mer. In de tweede helft van deze week lopen de middagtemperatu- ren op naar 16 tot 19 graden. Daar bij wisselen wolken en zon elkaar af en waarschijnlijk blijft het op veel plaatsen droog. Vannacht en mor- genoverdag is het nog aan de kou de kant. Doordat het vanavond op klaart en het nauwelijks waait, koelt het eerst flink af. De minimumtempera- tuur loopt van nacht uiteen van 3 graden aan zee tot rond het vriespunt in het binnen land. Tevens ontstaan er enkele mistbanken. Morgen-overdag bepa len zowel zon als wolken het weer beeld. Er waait een zwakke wind uit verschillende richtingen en het wordt in de middaguren ongeveer 11 graden. Vrijwel iedereen die deze week gaat genieten van een voor jaarsvakantie rond de Middellandse Zee, kan te maken krijgen met een regen- of onweersbui. De middag- temperaturen liggen er rond de voor deze tijd van het jaar normale waar de. Alleen in Griekenland bereiken de maxima plaatselijk de 25 graden- grens. KERKWERVE - Op initiatief van de afdeling Schouwen- Duiveland van het CDA wordt donderdag 21 april in Dorps huis 't Zuudénde een verkie zingsbijeenkomst gehouden waaraan CDA-Tweede Kamer leden en Provinciale Statenle den meewerken. Het gaat om Tweede kamerlid drs M. Beinema, de Zeeuwse gedeputeerde L. Nederhoed- Zijlstra uit Zierikzee, statenlid en kandidaat voor de Tweede kamer Saman en de statenle den Jansen en Ramondt. Zij houden geen lezingen, maar nemen deel aan een rondetafel gesprek over landbouw, kleine ondernemers en de oud- jong problematiek. Het publiek kan aan de nationale en provinciale volksvertegenwoordigers vra gen stellen over deze onderwer pen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor iedere belangstellende. ZIERIKZttSCHEfÜ NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47.00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 centi Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3