Serviërs breken door de verdediging van Gorazde 'Lubbers en Brinkman zitten nu op één lijn' Zeeuwse demonstratie tegen extreem rechts België verliest vertrouwen in VN Weer actie personeel van Olau Vlissingen waterstanden Buurtschap Moriaanshoofd tijdelijk Mondriaanshoofd VN-gebouw overlopen door vluchtelingen Aanrijding Nieuwe Kooiweg Diefstal van auto in Zierikzee Inbraken in woningen en kerk Noodlanding: Fokker 50 Waarnemend CDA-voorzitter Lodders: i/ziM eceeem /XJ 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SARAJEVO (RTR/AFP/DPA) - De defensielinies van het Bosnische moslim-leger in Gorazde zijn ingestort. De Verenigde Naties menen dat de Servische troepen de stad kunnen binnentrekken wanneer zij maar wil len. „Bosnische verdedigingslinies bestaan niet meer', aldus zondagavond majoor Rob Annink, woordvoer der van de VN-vredesmacht in Bosnië-Herzegowina. Vervolg van pag. 1 staat. In mei wordt een wan delroute door Domburg - waar Mondriaan op uitnodiging van collega-kunstenaar Jan Tborop verschillende keren verbleef - in gebruik genomen. Ook komt er een Mondriaan-fietsroute door Walcheren. Domburgse kunstenaars Beide routes voeren langs ge bouwen en plekjes die een rol hebben gespeeld in het leven en werk van Piet Mondriaan, Jan Tboprop, Jaco van Heemskerk en andere 'Domburgse' kunste naars. Verder wordt in het Zeeuws Museum in Middel burg een tentoonstelling ge houden onder de titel 'Mondri aan en Tborop temidden van tijdgenoten in Domburg'. In Domburg zelf is in het in aan- bbouw zijnde Marie Thk van Poortvliet-museum een recon structie van de Tentoonstelling van schilderijen Domburg juli- augustus 1912 te zien. Het gehele jaar door zijn er workshops, lezsingen, sympo sia en muziekuitvoeringen met Mondriaan als thema. Onlangs verscheen bij uitgeverij De Ko peren Tuin in Goes het boek Mondriaan voor beginners, be- Tijdens de recente gemeente raadsverkiezingen kwamen de Centrumdemocraten in Vlis- singen van nul op drie zetels. De tocht voerde naar de haven van Vlissingen. Daar werd een zwarte kist het water ingescho ven. ,,Een zeemansgraf voor de gestorven verdraagzaamheid van de 1969 CD-kiezers in Vlis singen", aldus de initiatiefne mers van het protest, die niet- partij of verenigingsgebonden zijn. Burgemeester J. van der Doef ,,En dat heeft niet zozeer te ma ken met de toestand in het land maar wel met het feit dat de Verenigde Naties de controle aan het verliezen zijn over de 15 missies die de organisatie momeneel in de wereld uit voert." Het is niet alleen Claes die is gaan twijfelen aan de effectivi teit van de VN-mandaten. Het dagblad de Standaard maakte zaterdag gewag van de frustra tie van de Belgische blauwhel men over hun geweldsinstruc- ties en de levensgevaarlijke bu reaucratie die met de missie ge paard gaat. Eigenmachtig heb ben zij al een week geleden de regels gewijzigd. De gruwelij ke moord op tien van hun ma- VENLO - Een 17-jarig meisje uit Venlo is zaterdag tijdens het nemen van een bad om het leven gekomen. Haar groot moeder vond haar dood in de badkamer. Nader onderzoek heeft uitgewezen dat ze aan koolmonoxydevergiftiging is overleden. De geiser in de bad kamer bleek stuk te zijn. doeld voor jongeren vanaf 12 jaar. Van dit boek is inmiddels een tweede oplage in omloop gebracht. Mondriaan-uitingen zijn er dit jaar op allerlei gebied. Zo wordt een autobus van touring- carbedrijf Carlier/ZWN be schilderd met Zeeuwse werken van Mondriaan. Deze bus wordt ter promotie van de ten toonstellingen in Middelburg en Domburg ingezet. Ook wordt gewerkt aan het opzet ten van een verbinding tussen de beide tentoonstellingen die aansluit op de 'trein-plus- toegang-regeling' van de Ne derlandse spoorwegen. Ook is het de bedoeling dat op muzi kaal gebied aandacht besteed wordt aan het Mondriaanjaar. De organisatoren van het jazz festival Jazz down the sea wer ken aan een programmering rondom Mondriaan en de door hem zo geliefde boogie-woogie en progressieve jazz. De Stich ting Nieuwe Muziek hoopt in samenwerking met het Xena- kis-ensemble het project Kom- ponistenportret Piet Mondri aan te realiseren. Aan Willem Breuker is gevraagd in dit ka der een orkest-suite te ontwik kelen. (PvdA) van Vlissingen weiger de na afloop van de actie de bij na tweeduizend CD-kiezers in zijn gemeente als racisten te bestempelen. Boosheid Het is volgens hem meer een gevoel van boosheid en frustra tie over groeiende onzekerheid en onveiligheid dat die kiezers richting Centrumdemocraten heeft gedreven. ten was de druppel die voor hen de emmer deed overlopen. De krant verhaalt over de ha chelijke momenten van een pa trouille van Belgische VN- pard's die tevergeefs probeerde een stadion dat dienst deed als VN-steunpunt binnen te ko men. Terwijl hun voertuigen omringd werden door een me nigte opgezweepte Ruandezen met kapmessen, weigerden hun collega's uit Bangladesh hen binnen te laten omdat zij eerst toestemming van hoger hand moesten hebben. De pa ra's redden zich het leven door in de menigte te schieten en met achterlating van hun voer tuigen over het twee meter ho ge hek van het stadion te vluchten. DEN HAAG - D66 mag zich ver heugen in een ongekende popu lariteit onder de ongeveer 1,4 miljoen leden van FNV en CNV. Uit een onderzoek in op dracht van het vakbondsblad FNV Magazine blijkt dat 21,4 procent van de vakbondsleden op de democraten wil gaan stemmen. Annink erkende dat de vre desmacht machteloos staat, na dat eerder twee NAVO- luchtaanvallen de Servische opmars niet hadden kunnen stuiten. Met haar beperkte mandaat kan de vredesmacht niets doen om het 'veilige ge bied' Gorazde te beschermen. Het enige dat de Serviërs weer houdt van inname, lijken de onvermijdelijk gevechten in de smalle straten van de stad, waarbij ook de Serviërs reke ning moeten houden met zware verliezen. De Veiligheidsraad veroordeel de zondag de „toenemende mi litaire activiteit van de Bosni sche Serviërs" en riep de par tijen op een staakt-het-vuren in acht te nemen. Eerdere oproepen om de moslimenclave ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kooiweg voor de verkeerslich ten bij de kruising met de Laan van Saint Hilare botsten zondag twee personenauto's op elkaar. Het ongeluk gebeurde om on geveer 17.40 uur toen een 51- jarige man uit Den Hout met zijn auto in de richting van de rotonde reed. Toen hij afremde voor het rode verkeerslicht werd dit te laat opgemerkt door een 23-jarige man uit Düs- seldorf die met een personen auto achter hem reed. Hij botste achterop de auto van de Brabander. Beide voertuigen werden behoorlijk beschadigd. ZIERIKZEE - Aan de Water molen in Zierikzee werd een personenauto gestolen. Het gaat om een Toyota land- cruiser met het kenteken ZS- 30-NH die eigendom is van een 44-jarige man uit Zierikzee. De auto werd vermoedelijk gesto len in de nacht van zondag op maandag tussen 01.00 en 04.00 uur. Een 23-jarige man uit Zie rikzee deed bij de politie aan gifte van vernieling van de an tenne van zijn auto, die stond geparkeerd aan de lange Sint Janstraat. BURGH-HAAMSTEDE - In Westenschouwen en Haamste de werd ingebroken of gepro beerd in te breken in twee wo ningen en een kerkgebouw. Een veertig-jarige man uit Meem deed aangifte van in braak en diefstal uit zijn (twee de) woning aan de Westerseweg in Westenschouwen. Ont vreemd werd een aantal goede ren. Een 41-jarige man uit Haamstede deed aangifte van een poging tot inbraak in zijn woning aan de Dapperweg. Dat gebeurde tussen zaterdag 23.00 en zondag 08.00 uur. Er werd niets ontvreemd. In de nacht van zaterdag op zondag werd ook ingebroken in een kerkge bouw aan de Dapperweg in Haamstede. Een 71-jarige man uit Burgh meldde de inbraak waarbij, zover kon worden na gegaan niets werd ontvreemd. niet onder de voet te lopen, hebben alleen geresulteerd in verder oprukkende Servische tanks en infanterie. De commandant van de VN- vredesmacht, generaal Michael Rose, vroeg zondag om een luchtaanval op Servische tanks buiten Gorazde, maar zijn ver zoek werd afgewezen door de speciale VN-afgezant Yasushi Akashi. De VN-afgezant kwam tot zijn beslissing nadat de leider van de Bosnische Serviërs, Rado van Karadzic, had beloofd dat zijn troepen het vuren zouden staken, zich zouden terugtrek ken en zouden meewerken met de stationering van 350 blauw helmen naar Gorazde. Servi sche militairen verhinderden later evenwel de komst van de Olau stopt de dienst van Vlis singen naar Sheerness half mei, waardoor de 115 man wal- personeel op straat komen te staan. Het personeel is het niet eens met de door de Olau- directie voorgestelde af vloeiingsregeling. Die heeft voor die regeling 1,1 miljoen gulden beschikbaar gesteld. De Vervoersbonden CNV en FNV hadden 4,4 miljoen gul den geëist, om per persoon op hetzelfde bedrag uit te komen als eerder aan de 400 man va rend personeel is toegezegd. „Een schijntje, een fooi", noemt J. Blom van de Vervoers- bond CNV het bod van de Olau- directie. „Het personeel voelt VN-militairen en bleven Go razde onder vuur nemen, Een dag eerder had de VN- afgezant nog wel het groene licht gegeven voor een luch taanval op Servische posities, maar slecht weer verhinderde de aanval. Het slechte weer kon echter niet voorkomen dat één Britse jager werd getroffen door een raket. De piloot wist zich met zijn schietstoel te red den. Opgerukt Rond vier uur zondagmiddag verscheen de eerste tank aan de rand van het centrum van Go razde. „Het Bosnisch- Servische leger is totin de stad opgerukt. De paniek slaat toe. Ons gebouw wordt overlopen zich afgescheept, het voelt zich beledigd. Het is ook een min achting voor de inzet die het walpersoneel heeft getoond om de zaak nog draaiende te hou den toen het bootpersoneel vo rige maand staakte", vindt Blom. Verdere acties De bonden overleggen van daag, maandag, met de vak bondsleden onder het perso neel, om de uitkomst daarvan dinsdag, in een laatste poging, bij de directie op tafel te leg gen. Blom sluit verdere acties bij een onbevredigend resul taat niet uit. door mensen die uit de buiten wijken zijn gevlucht", meldde een medewerker van de VN- organisatie voor de vluchtelin gen UNHCR. Helikopters Rond acht uur zondagavond le ken de tanks zich terug te trek ken uit het centrum van de stad. Zij waren het hoofdkwar tier van de VN toen tot 500 me ter genaderd. In hoeverre de te rugtrekking betekent dat het akkoord nog overeind staat, was onduidelijk. Dat zal van daag, maandag, moeten blij ken: een van de afspraken is dat VN-helikopters vanaf acht uur maandagmorgen in de stad mogen landen om gewonden te evacueren. LEIDEN - Het Nationaal Mu- seumweekeinde is een succes gebleken. Zo'n 950.000 mensen bezochten de afgelopen twee dagen één van de 400 deelne mende musea. SCHIPHOL (ANP) - Een Fok ker 50 van de KLM met negen passagiers en drie beman ningsleden is zaterdagochtend kort na de start naar Schiphol teruggekeerd. Het toestel maakte om 9.30 uur een ge slaagde voorzorgslanding op één motor op de Kaagbaan van Schiphol. De bemanning van vlucht KL 177 constateerde kort na de start een onregelmatige stuw- druk van de linker motor. Die werd uitgezet, waarna het toe stel op de rechter motor terug vloog naar Schiphol. De lan ding op één motor verliep zon der problemen. Een Cityhopper van de NLM verongelukte op Tweede Paas dag bij een poging, een vrijwel identieke voorzorgslanding op één motor op dezelfde baan te maken. Dat ongeval eiste drie doden, dertien zwaargewonden en acht lichtgewonden. Maandag 18 april Zierikzee Presentatie Stichting Steun fonds voor de Zeeuwse Musea in Vierschaar stadhuis. 15.30 uur. Informatie-avond Zeeuwse Mu ziekschool, Poststraat 43. Van af 19.15 uur. Informatie-avond WVG. Multi functioneel centrum. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 19.30 uur. Brouwershaven Extra vergadering commissie ro in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 19 april Zierikzee Vergadering streekarchiefcom missie in de raadzaal van het stadhuis. 16.00 uur. Informatie-avond Zeeuwse Mu ziekschool, Poststraat 43. Van af 19.15 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 20 april Zierikzee Crea-middag. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Informatie-avond Zeeuwse Mu ziekschool, Poststraat 43. Van af 19.15 uur. Gezamenlijke ledenvergade ring afdelingen Kerkwerve en Zierikzee. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Voorlichtingsavond WVG. Mul tifunctioneel centrum. 20.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Bruinisse Verkiezingsbijeenkomst SGP. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 21 april Zierikzee Informatie-avond Zeeuwse Mu ziekschool, Poststraat 43. Van af 19.15 uur. Feest/ouderavond J. W. van den Doelschool. 19.30 uur. Dia-avond over Maore in Vier schaar stadhuis. 19.30 uur. Bibliodrama. Parochiecentrum Mosselstraat. 20.00 uur. Kerkwerve CDA-verkiezingsbij eenkomst met kamerleden en statenle den. Dorpshuis. Zuudènde. 20.00 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 19.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering PCOB en be zoek Visserijmuseum. Her vormd Verenigingsgebouw. 14.15 uur. Vrijdag 22 april Zierikzee Opening gerestaureerde Gast- huiskerk. 14.30 uur. Informatie-avond Zeeuwse Mu ziekschool, Poststraat 43. Van af 19.15 uur. Feest/ouderavond J. W. van den Doelschool. 19.30 uur. Theaterconcert Laurens van Rooijen ensemble. Concert zaal. 20.00 uur. Burgh-Haainstede Feestavond 10-jarig bestaan. De Schutse. Dorpshuis De Schutse. 1*9.30 uur. Zaterdag 23 april Zierikzee Verkoping ten bate van Adul- lam. Christelijke Gereformeer de kerk. Van 10.00 tot 16.00 uur. Poppen- en berenbeurs. Con certzaal. Van 10.30 tot 16.30 uur. Kindervoorstelling In Holland staat een huis door Rijn en Trijn. Multifunctioneel cen trum Malta. 15.00 uur. Brouwershaven Concert Zierikzees koor Canta- re, Rob van der Meule en Kees van Eersel. St. Nicolaaskerk. 20.00 uur. Noordgouwc Rode Kruis wandeltocht. Dorpshuis. Vertrek: 13.30 uur. Maandag 25 april Zierikzee Verkiezingsbijeenkomst met lijsttrekker RPF Multifunctio neel gebouw. 20.00 uur. Algemene ledenvergadering Ondememerskring Schouwen- Duiveland in de foyer van res taurant Mondragon. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Zeemansgraf verdraagzaamheid VLISSINGEN (ANP) - Honderden Zeeuwen hebben zaterdagmiddag in Vlissingen in een demonstratie ve tocht uiting gegeven aan hun verontrusting over de opkomst van extreem rechtse politieke partijen. Geen hulptroepen Ruanda BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister van bui tenlandse zaken Willy Claes heeft „de hele wereld afgebeld" voor versterking van het VN-vredesleger in Ruanda. Hij kreeg overal nul op het rekest, vertel de hij zondag in het Belgische tv-programma De Ze vende Dag. DEN HAAG (ANP) - Van een controverse tussen premier Lubbers en CDA- lijsttrekker Brinkman is geen,sprake. Waarnemend partijvoorzitter Lod ders van het CDA concludeert dit na een gesprek met beide heren afgelopen weekeinde. De uitspraken van Lubbers over Brinkman van vrijdag avond zijn „kennelijk wat steviger overgekomen dan ze bedoeld waren", aldus Lodders maandag voor de NCRV-radio. De scheidende premier zei vrijdagavond in het tv- programma NOVA dat PvdA-lijsttrekker Kok als premier „niet slechter" zou zijn dan Brinkman. Boven dien verklaarde hij dat het nooit zijn bedoeling is ge weest de CDA-lijsttrekker als de nieuwe minister president aan te wijzen. Afkicken Brinkman reageerde zater dag gebeten op deze Uitla tingen. Hij constateerde dat Lubbers blijkbaar moeite heeft met „afkicken". De lijsttrekker van de andere grote partijen vonden ook dat Brinkmans positie door de woorden van Lubbers is aangetast. D66-leider Van Mierlo meent dat het tijd wordt dat het CDA één lo ket opent. Kroonprins Volgens Lodders heeft Lub bers zijn uitspraken echter gedaan „in het kader van een terugblikkende uitzen ding". De premier heeft niet de be doeling gehad zijn kroon prins af te vallen. Brink man op zijn beurt heeft van de opmerkingen van Lub bers alleen kennis genomen via de kranten. De uitzending van NOVA heeft hij niet gezien. Hier door is volgens Lodders „een vertekend beeld" ont staan. Terughoudend In het overleg van Lodders met Brinkman en Lubbers is afgesproken dat de pre mier „terughoudend" deel blijft nemen aan de CDA- verkiezingscampagne. Ontslag voor 115 mensen VLISSINGEN (ANP) - Het walpersoneel van Olau in Vlissingen heeft vrijdagavond het werk een half uur neergelegd om de overtocht van de veerdienst van Vlissingen naar Sheerness te vertragen. Maar door de korte duur van de actie kon het schip toch nog op schema om 22.30 uur afvaren. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 april 09.35 130 03.00 -143 22.00 108 15.45 -121 ROOMPOT BUITEN 19 april 08.10 121 02.10 -135 21.10 99 14.45 -112 BRUINISSE 19 april 09.50 139 03.05 -151 22.15 117 15.35 - 129 VVEMELDINGE 19 april 09.45 136 03.05 - 148 22.10 114 15.40 -126 Doodtij: 21 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 iil ve te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2