Wat is vrouwenhulpverlening en welke voordelen biedt het? Voorlichtingsavond maandag 18 april Expositie portretschilderijen Voordracht Culturele prijs Schouwen-Duiveland 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De gezondheidzorg een vrouwenzaak? Vergeet het maar, vrouwen zijn weliswaar rijk verte genwoordigd in de zorg inaar hebben als het erop aan komt weinig in de melk te brokkelen. Boven dien komen ze binnen de reguliere hulpverlening niet altijd aan hun trekken doordat deze nog te vaak voorbij gaat aan de maatschappelijke (ondergewaar deerde) positie van vrouwen. Vrouwenhulpverlening voorziet daarin. Over deze en aanverwante zaken wordt maandag 18 april door Artemis, het bureau voor vrouwenhulpverlening voorlichting gegeven in het multifunctioneel centrum (lokaal 13) in Zierik- zee. Aanvang 20.00 uur. Vrouwen zijn een belangrijke factor binnen de gezondheids zorg. Niet alleen omdat veel vrouwen daarin (met name in de lagere regionen) emplooi vinden, maar ook omdat vrou wen de belangrijkste consu menten van de gezondheids zorg zijn. Onder vrouwen is het medicijngebruik tweemaal zo hoog als bij mannen. Toch zijn vrouwen over het algemeen slecht geïnformeerd over hun positie als afnemer en produ cent binnen de gezondheid zorg. Dat bleek tijdens de discussie avonden in het kader van de landelijke actie Keuzen in de Zorg, vrouwen een zorg die vo rig jaar (met subsidie van WVC) werd gehouden. Deze discussie-avonden moesten duidelijk maken welke effec ten de bezuinigingen in de ge zondheidszorg voor vrouwen hadden. Minder geld voor thuiszorg betekent immers dat een nog groter beroep wordt gedaan op vrouwen via de mantelzorg. Maar ook het op nemen van vrouwenhulpverle ning in een kwalitatief goed en toch betaalbaar basiszorgpak ket kwam tijdens deze avonden naar voren. Extra voorlichting: Naar aanleiding van die onwe tendheid van vrouwen op het gebied van de gezondheidszorg heeft de Zeeuwse Vrouwenraad het bureau voor vrouwenhulp verlening Artemis uit Middel- 'burg gevraagd om in het Zeeuwse een aantal extra voor lichtingsavonden te houden. De Zeeuwse Vrouwenraad heeft daarvoor een subsidie ge kregen voor minimaal twintig van dergelijke avonden. Een daarvan is. maandag 18 april in het multifunctioneel gebouw in Zierikzee, waar Jessica Prager-Stein namens bureau Artemis in zal gaan op de vra gen als waarom is de gezond heidszorg nog altijd een man nenzaak, terwijl 80% van het werk door vrouwen wordt ge daan en hoe komt het dat het medicijngebruik onder vrou wen tweemaal zo hoog is als bij mannen? Maar ook de betekenis van vrouwenhulpverlening en de bijzondere voorwaarden waar aan deze moet voldoen komen in het tweede gedeelte van deze vooralsnog enige voorlich tingsavond op Schouwen-Dui veland aan bod. Want hoewel Jessica Prager hiervoor diver se vrouwenorganisaties in de regio heeft benaderd heeft tot nu toe alleen Vrouw, Geloof en Samenleving van dit aanbod voor 'een (kosteloze) voorlich tingsavond gebruik gemaakt. Vage klachten Die vi'ouwenhulpverlening is in de jaren zeventig door toe doen van de feministische be weging ontstaan toen duidelijk werd dat vrouwen met vaak va ge klachten geen of nauwelijks gehoor bij hun arts of hulpver lener kregen. Die moeizame contacten tussen de veelal mannelijke arts en de patiënte kunnen, zo zegt Jessica Prager, zelfs leiden tot een verkeerde diagnose. Zij baseert zich daar bij op de onderzoeksresultaten van Van der Waals. Een andere conclusie van dit onderzoeks resultaat is dat mannelijke art sen voor dergelijke klachten vaker recepten (voor kalmeren de middelen) verstrekken en minder vaak doorverwijzen. Maatschappelijke context Bovendien heeft reguliere hulpverlening vaak weinig of geen aandacht voor de maat schappelijke context waarin de vrouw functioneert. Veel vage klachten zijn immers toe te schrijven aan de rol die de vrouw (moeder, verzorger en zichzelf wegcijferend) via haar opvoeding en omgeving krijgt toebedeeld. Dat gevoel ondergewaardeerd te zijn en geen eigen identiteit meer te bezitten kan, als het wordt weggedrukt een belang rijke factor voor lichamelijke ongemakken en pijntjes zijn. Antennetjes Die situatie is mede door de komst van de vrouwenhulpver lening wel iets ten goede ge keerd. Meer artsen hebben vol gens Jessica Prager inmiddels „antennetjes" ontwikkeld om de oorzaak achter die slepende slapeloosheid, die permanente moeheid en voortdurende angstgevoelens te achterhalen. Maar dit is nog lang niet vol doende. Nog altijd zijn er art sen die op dergelijke klachten reageren met het voorschrijven van kalmerende middelen, wat overigens onvermijdelijk is. De vrouwenhulpverlening be nadert die vaak moeilijk te herleiden klachten vanuit de plaats die vrouwen in de maat schappij innemen en de rol die zij toebedeeld hebben gekre gen. Prager: „Veel vrouwen hebben het gevoel onderge waardeerd te worden en geen ruimte meer voor zichzelf te hebben." Die eigen ruimte en identiteit komen nogal eens in het gedrang door alle zorgta ken voor gezin, familie en bu ren, die de vrouw ook nu nog op haar bordje krijgt gescho ven en waarvoor nog altijd weinig maatschappelijke waardering bestaat. Daarom ook zijn het meestal niet de vrouwen die hun gezin combineren met een baan bui tenshuis, die dergelijke klach ten ventileren. Hun ongemak ken hebben meer te maken met chronische overbelasting. Naast die aandacht voor de maatschappelijke achtergron den en situatie van de vrouw richt de vrouwenhulpverlening zich vooral ook op wat vrou wen wel kunnen. Ook daarin verschilt de vrouwenhulpverle ning van de reguliere hulpver lening die nogal eens gericht zijn op „de zieke onderdelen". Door middel van therapieën, het leren luisteren naar li chaamssignalen, het uitspelen van moeilijke gesprekken en houdingstherapie wil een vrouwenhulpverleenster de cliënt (de vrouwenhulpverle ning spreekt van cliënten in plaats van patiënten) zover op weg helpen dat zij op eigen kracht iets aan haar positie gaat doen. „Oefenen in het sterker worden" licht Jessica Prager toe. Actiemaand Wie van de vrouwenhulpverle ning gebruik wil maken moet dit zelf bekostigen. Daarom ook is het Middelburgse bu reau Artemis met een landelij ke actie gestart om de vrou wenhulpverlening op te nemen in het standaard zorgverzeke ringspakket. Deze maand kan iedereen die wens via een stan daardbrief (te bestellen bij Ar temis, telefoon 01180-35033) of een telefoontje kenbaar maken bij zijn zorgverzekeraar. Op ba sis van de vele telefoontjes bij Artemis concludeert Jessica Prager dat de belangstelling voor deze actie goed is. Dat op name van de vrouwenhulpver lening in het zorgpakket de kosten voor jie gezondheids zorg doet toenemen ontkent ze. Vrouwenhulpverlening kan door haar werkwijze soms eer der achter de oorzaak van klachten komen zodat langdu rig medicijngebruik of van arts naar arts zwalken voorkomen kan worden en dat beperkt de kosten. ZIERIKZEE Ledengroei Dierenbescherming De afdeling Noord en Midden Zeeland van de Nederlandse vereniging tot Bescherming van Dieren is in 1993 gegroeid met 245 leden. In totaal meld den 367 mensen zich aan als lid, terwijl er 122 het lidmaat schap opzegden. In totaal heeft de afdeling nu 1957 volwassen leden en 152 jeugdleden. De werkgroep Schouwen-Duive land meldt dat de verschillen de activiteiten die in 1993 wer den gehouden een goede op brengst hadden. Via twee rom melmarkten Onder De Beuze en verkoopactiviteiten tijdens toeristische evenementen in Zierikzee, Brouwershaven en Bruinisse werd 20.000 bijeen gebracht. De jaarlijkse collecte op Schouwen-Duiveland bracht 12.000 gulden op, twintig pro cent meer dan in 1992. Ook dit jaar organiseert de werkgroep weer twee rommelmarkten On der de beuze in Zierikzee. Omgaan met angst Op initiatief van de stichting Centrum Resa wordt op zater dag 16 april in het Multifuncti oneel Centrum in Goes een workshop gehouden over 'om gaan met angst'. De workshop is bedoeld voor mensen die op een positieve manier aan zich zelf willen werken en de vele kanten van zichzelf willen ont dekken, compleet met (on)ver- hulde angsten of fobieën. De workshop is van 10.00 tot 16.00 uur. Belangstellenden kunnen zich voor deelname aanmelden via een telefoontje naar 01110- 13668. Ledenvergadering Nierstichting Dinsdag 19 april houdt de afde ling Zeeland van de Nier Stich ting Nederland haar algemene ledenvergadering. De vergade ring wordt gehouden in de ver gaderzaal van restaurant Mon- dragon aan de Oude Haven in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de le denvergadering een bestuurs verkiezing en het verslag van de kascommissie. Verder geeft mevrouw A. van Oerle-van der Vaart een overzicht van de collecte-opbrengst en worden enige trouwe collectecontact personen gehuldigd. Na de pauze verzorgt mevrouw Van Oerle een inleiding en wordt de nieuwe voorlichtingsfilm Het Rode Testament vertoond. Voorlichtingsavond WVG De Bond van Gehandicapten cn Arbeidsongeschikten (ANIB) afdeling Schouwen- Duiveland houdt op woensdag 20 april een voorlichtingsbij eenkomst over de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. De ANIB is een vereniging van en voor gehandicapten en biedt hulp op de meest uiteenlopen de gebieden en daarnaast ont spanning. Op de voorlichtings avond zal de heer F. Babijn van de Intergemeentelijke Sociale Dienst proberen alle vragen te beantwoorden. Aanvang 20.00 uur in het multifunctioneel centrum aan de Huybertstraat in Zierikzee. Gezamenlijke vergadering NCVB-afdelingen De afdelingen Kerkwerve en Zierikzee van de Nederlandse Christelijke Vrouwen Bond (NCVB) komen op woensdag 20 april bijeen voor een gezamen lijke ledenvergadering. Me vrouw E. C. den Engelsen-Hol uit Renesse vertelt daarbij over de iconen die zij maakt. De bijeenkomst wordt gehou den in de zaal van de Christelij ke Gereformeerde kerk aan de Zevengetij straat in Zierikzee en begint om 19.45 uur. B URGH-HA AMSTEDE Ondercentrale VVD-bijeenkomst De Ondercentrale Schouwen- Duiveland van de VVD houdt op donderdag 28 april een bij eenkomst in Hotel-restaurant Bom in Burgh-Haamstede. Op deze avond zal de heer E. L. P. Hessing spreken over het on derwerp actuele politiek. De heer Hessing staat nummer 21 op de kandidatenlijst voor de VVD bij de komende Tweede Kamerverkiezingen. RENESSE Schoolrevue Op dinsdag 26 april wordt in het dorpshuis in Renesse de jaarlijkse schoolrevue gepre senteerd door de leerlingen van de openbare basisschool 't Staepel'of. De revue kreeg dit jaar de titel 'Een dorpje aan zee'. Het evenement is gratis toegankelijk voor iedere be langstellende en begint om 19.30 uur. Schoolkamp en schoolreis Eind mei gaat het personeel van de openbare basisschool 't Staepel'of in Renesse voor de negentiende keer met de leer lingen kamperen. Evenals de afgelopen jaren gaat men naar de kampeerboerderij van de fa milie Poiilus in Bergen op Zoom. Het schoolkamp is op 25, 26 en 27 mei. Op dinsdag 7 juni wordt de jaarlijkse school reis gehouden. Men rijdt dan per bus naar Den Haag waar de groepen vijf en zes het Museon bezoeken; een permanente ex positie waar de leerlingen kun nen experimenteren met aller lei natuurkundige en techni sche verschijnselen. Dit jaar is de expositie uitgebreid met Ju rassic Park, een expositie van op ware grootte nagemaakte, bewegende dinosaurussen. De groepen drie en vier gaan naar Scheveningen waar zij het on derwaterspektakel Sea Life Centre bezoeken. BROUWERSHAVEN Uitvoering afgelast De uitvoering van het Smal- stadts Gemengd Koor uit Brou wershaven op zaterdag 23 april gaat niet door. Het evenement moest worden afgelast in ver band met ziekte van de diri gent Bert Gebben. Wellicht wordt de uitvoering op een na der te bepalen datum alsnog gehouden in het Brouwse Tbn- nenmagazijn. DREISCHOR NBvP-bijeenkomst Woensdag 20 april houdt de af deling Nöordgouwe en omstre ken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) een bijeenkomst in Dreischor. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het dorps huis en begint om 20.00 uur. Een woordvoerder van het Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland vertelt over de diverse vormen van psychische ziektes. OOSTERLAND Fietsenkeuring Op initiatief van de afdeling Duiveland van Veilig Verkeer Nederland wordt vandaag, vrijdag 15 april, een fietsen keuring gehouden op de beide basisscholen in Oosterland. Met medewerking van de Regi opolitie en fietsenmaker Drie sprong worden de fietsen van de leerlingen beoordeeld en zo nodig voorzien van kleine re paraties. Om 10.30 uur begint de keuring bij de openbare ba sisschool en om ongeveer 13.00 uur bij de christelijke basis school. BRUINISSE Verkiezings bijeenkomst SGP De Statenkring van de SGP Schouwen-Duiveland houdt een verkiezingsbijeenkomst op woensdag 20 april in het dorps huis van Bruinisse. Het Twee de Kamerlid van de SGP, mr. clr. J. T. van den Berg zal deze avond spreken over het thema Vast en Zeker. Onder dit motto zal namelijk de SGP de verkie zingen in gaan. Aansluitend wordt een forum gevormd, ge leid door de heer T. van Oostenbrugge, .gemeentesecre taris van Bruinisse. Verder zit ten in forum: J. T. van den Berg, G. E. Houtekamer (aan staand wethouder van Bruinis se en lid dagelijks bestuur Wa terschap Schouwen-Duiveland) en de heer W. F. Sprengelmeijer (raadslid gemeente Zierikzee), welke ook de leiding van de avond heeft. Ds. J. G. van Loon, Nederlands Hervormd predi kant in Ouddorp zal een slot woord spreken. Aanvang 19.30 GOES Creatieve cursussen Het Oosterschelde College (af deling kunstzinnige vorming) start binnenkort met de cur sussen calligrafie en fotogra fisch zeefdrukken, beide in Goes. Calligrafie wordt ook wel tekenen met letters ge noemd. Na een gedegen studie van de lettervormen wordt er in deze cursus gekeken naar al lerlei creatieve toepassingen van het unicaal schrift. De cur sus is voor zowel beginners als gevorderden en start op dins dag 19 april van 19.30 tot 21.30 uur. De cursus fotografisch zeefdrukken wordt in het OC voor het eerst gegeven. Tijdens de cursus wordt onder meer ge leerd hoe men thuis op eenvou dige wijze zeefdrukken kan maken. De eerste les is op don derdag 28 april van 19.00-21.30 uur. Voor opgave en informa tie: 01100-31170. Kapasi De vriendenkring Kapasi houdt op zaterdag 23 april een gezellige avond voor al leenstaanden tot 45 jaar in wijkgebouw De Spinne in Goes. Aanvang is 21.30 uur. Voor informatie: telefoon 01109-259. MIDDELBURG Wereldvrouwenconferentie Het centrum voor Ontwikke lingssamenwerking Zeeland en het Zeeuws Emancipatiebu reau houden op vrijdag 15 april een studiedag over Zeeland op weg naar de Wereldvrouwen conferentie 1995. Jel Engelen, lid van de nationale voorberei dingsgroep voor de Wereld vrouwenconferentie zal de stu diedag openen met een inlei ding over het nationale belang van deze conferentie. Daarna zal worden ingegaan op initia tieven die in Zeeland naar de conferentie zijn genomen. De conferentie duurt van 9.45- 15.00 uur. Nadere informatie cn aanmelding bij het COS. tele foon 01100-50051. Opening centrum OCJZ Zaterdag 16 april wordt in Mid delburg het Oecumenisch Cen trum voor Jeugd- en Jongeren werk Zeeland officieel ge opend. Het centrum is bedoeld voor advies en begeleiding van vrijwilligers en bestuursleden die werkzaam zijn in kinder werk, tienerwerk en allerlei andere vormen van jongeren werk. De officiële opening wordt om 17.00 uur verricht door gedeputeerde van de pro vincie Zeeland, de heer drs. G. L. C. M. de Kok. Tussen 13.30 'uur en 17.00 uur is er een'open programma in Kerkgebouw De Hoeksteen, met inleiding, ge sprek en forumdiscussie. Hier bij zijn aanwezig: Drs. D. Ver baan (landelijk jongerenpasto raat), drs. K. Schippers (theolo gische universiteit in Kampen) en drs. J. Keiluhu (generaal se cretaris van CJV-YMCA- Nederland). VLISSINGEN Zeeuwse Accordeon vereniging Concertina De Zeeuwse Accordeonvereni ging Concertina verzorgt zater dag 23 april haar jaarlijkse uit voering. Deze keer gebeurt dat in de aula van de scholenge meenschap Scheldemond aan het Weyevlietplein in Vlissin- gen. Het concert begint om 19.30 uur. De zaal is. open vanaf 19.00 uur. Aan het programma werken mee het Souburgs Ko per Quintet en een showgroep van dansschool Janvier. Lady speaker tijdens de jaaruitvoe ring is Jessica Brouwer. Ge speeld worden werken van on der andere Handel, Bizet, Ros sini en Lennon McCartney. OOSTKAPELLE Preparateurs vertellen over hun werk In het Zeeuws Biologisch Mu seum kunnen belangstellenden kennis maken met de aspecten van het werk van de prepara teur. Op de tentoonstelling zijn opgezette dieren, insecten, weefsels, gevriesdroogde zoog- diertjes en skeletten te zien. Zondag 17 april komt de heer M. Waijers naar Oostkapelle om over dc techniek van het af gieten van vissen te praten. Zondag 1 mei vertelt de heer P. van der Brand over het prepa reren van vogels. De heer W. J. Phaff vertelt zondag 15 mei hoe men biologische modellen van was moet maken eh over het prepareren van insecten. Tfenslotte, op zondag 29 mei, toont de heer S. Blackshaw hoe de zogenaamde fakes (fantasie dieren) worden vervaardigd en hoe vissen opgezet en geprepa reerd worden. De tentoonstel ling duurt nog tot 12 juni. Het museum is geopend: dinsdag tot en met vrijdag en zondag van 10.00-17.00 uur en zaterdag van 13.30-17.00 uur. Maandag gesloten. BROUWERSHAVEN - Van 16 tot en met 23 mei is in de hal van het stadhuis in Brouioershaven een expositie te zien van portret schilderijen gemaakt door Hans Hazenhroek uit het Noord- Brabantse De Heen. De 65-jarige schilder studeerde aan de Aca demie voor Beeldende kunsten in Rotterdam, de stad waar hij nog steeds zijn atelier heeft. Hazenhroek schildert daar voorna melijk portretten, waarvan veel in opdracht. Verder maakt hij schilderijen op het thema muziek, waarbij vooral het strijk kwartet een uitgangspunt is. Sinds een verblijf in het Italiaanse Florence ontstond bij de schilder een voorkeur voor een groter formaat schilderijen waarop meerdere mensenfiguren voorko men. De expositie van zijn portretschilderijen is de eerste van een serie exposities die de gemeente Brouwershaven dit jaar or ganiseert in de stadhuishal. In de maand augustus wordt er de zomèrexpositie van de Zeeuwse Kunstkring gehouden. De expo sitie van Hans Hazenhroek wordt op maandag 16 mei om 16.00 uur geopend door professor dr C. O. Eggink. Vanaf dat moment zijn de portretschilderijen van maandag tot en met vrijdag te zien van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Op feestda gen is de stadhuishal gesloten. Gehele maand april Burgh-Haamstede Zaterdag 2 april: opening Josefine Dolls Gal lery. Expositie. Tot en met 30 april Burgh-Haamstede Expositie kunstwerken Mini van Iterson en Rens van Bergers. Galerie Borsboom. Elke zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, tweede paas dag van 11.00 tot 17.00 uur. April Renesse Collectie hazen en haasjes in musem De Blik vanger. Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Van 12 april tot en met 3 mei Zierikzee Expositie etsen leerlingen 't Mêêtje. Biblio theek De Stolpe. Tijdens openingsuren bi bliotheek. Van zaterdag 16 tot en met vrijdag 29 april Burgh-Haamstede Expositie Tie Hof, dagelijks (met uitzonde ring van zondag) van 13.30 tot 16.30 uur. Van zaterdag 16 april tot vrijdag 13 mei Brouwershaven Expositie Hans Hazenhroek in stadhuis. Van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Van 16 tot en met 23 mei Brouwershaven Expositie schilderijen Hans Hazenbroek. stadhuishal. Maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot 1 juni Burgh-Haamstede Olieverfschilderijen van Leontien Hooij. Ga lerie 't Zuuddek, Zuidstraat 16. Tot en met november Renesse Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. ZIERIKZEE - Voor de tweede achtereenvolgende keer wordt dit jaar de Culturele Prijs Schouwen-Duiveland uitgereikt. Voor deze prijs kan het publiek kandida ten voordragen. Dit is mogelijk tot en met zaterdag 14 mei De Culturele Prijs Schouwen- Duiveland is in 1992 door de Ki- wanis Schouwen-Duiveland in gesteld ter stimulering va het culturele leven op Schou wen-Duiveland. Daarvoor wordt eens in de twee jaar een prijs uitgereikt aan een persoon of in stelling op Schouwen-Duiveland ter aanmoediging en erkenning van zijn de artistieke bezighe den. Duizend gulden De prijs bestaat uit een geldbe drag van duizend gulden, ter be schikking gesteld door de Kiwa- nis Schouwen-Duiveland en dc aanbieden van een speciale ten toonstelling cq.uitvoering van het werk van de prijswinnaar. De beoordeling van de inzendin gen gebeurt door een jury van deskundigen. Om deze prijs een zo breed mo gelijk draagvlak mee te geven en te voorkomen dat kunste naars over het hoofd worden ge zien kunnen Schouwen-Duive landers tot 15 mei kandidaten voordragen. Dat kan een beeldend kunste naar zijn, maar ook een musi cus. een schrijver of een acteur. Voorwaarde is dat de prestaties voldoende kwaliteit hebben. Voordrachtenvoorzien van een motivatie kunnen worden ge stuurd naar Kiwanis Schou wen-Duiveland. Oud Heilige- weg 2, 4307 LB Oosterland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6