'Kinderen van nu zijn vrijer' HOEVE DE TERP Laurens van Rooijen met ensemble in Concertzaal Natuur kijken met Natuurmonumenten Verborgen schatten in Zeeuwse musea Echtpaar Blom neemt na 40 jaar afscheid van het onderwijs Bonte avond sport vereniging Duiveland Thema-avond KNOV in Renesse Belasting voor WOV Veiligheid woonomgeving thema ouderenpostzegels Met theaterconcert Landschappen VRIJDAG 15 APRIL 1994 NR 25547 Het echtpaar Blom uit Renesse neemt op 1 juli afscheid van het onderwijs. (Foto: Joop van Houdt). s RENESSE - Er is heel veel veranderd in de 40 jaar dat de heer J. H. Blom in het basisonderwijs zit. Zijn vrouw, H. A. Blom-Schaleven zit 39 jaar in het vak. Per 1 juli houden ze het voor gezien. Hij als directeur, of 'hoofd' zoals dat vroeger heette, van obs 't Staepel'of en zij als invalkracht, parttimer en handwerkjuf op verschillende plaatsen op Schouwen. Maar stilletjes zal het niet worden aan de Kromme Reke, eerder het tegenovergestelde. De uit Nijmegen afkomstige onderwijzer heeft namelijk nog genoeg andere hobby's. Hij is al bijna 35 jaar dirigent van muziekvereniging Luctor et Emergo, zit in de redactie van een landelijk muziekblad, schrijft arrangementen voor de fanfare, schildert en houdt zich bezig met astrologie. En dat is vast niet alles. Zijn vrouw, Le- ni, is actief in de kerkeraad van de Hervormde Gemeente Noordwelle en Renesse. Ze legt veel huisbezoeken af, kookt en bakt graag, handwerkt en ver slindt boeken. Niet alleen Ne derlandse maar ook Engelse. Leni; ,,Ik heb mijn akte En gels, en vind het leuk om het een beetje bij te houden. Ook heb ik lang Engelse les gegeven aan huis. Nu is er niet zo'n be hoefte meer aan, er zijn moge lijkheden te over om als vol wassene Engels te leren." Leni geeft ook regelmatig voor drachten in dialect en kleedt zich daarbij in originele Schouwse klederdracht. Blom heeft zijn opleiding ge volgd in Nijmegen aan de Christelijke Normaalschool Op de Klokkenberg en heeft slechts een paar maanden er gens anders gewerkt dan in Re- nesse. Blom: ,,Ik ben hier te recht gekomen na de ramp. Er was plek voor een extra leer kracht doordat er veel kinde ren van evacuées hier zaten. Ik heb nooit behoefte gehad om ergens anders heen te gaan. Het dorp Renesse heeft me ge pakt. Ik kon hier helemaal mijn ei kwijt. Het is een heel li beraal dorp. De meeste ideeën die ik had vonden weerklank. Ik begon 30 jaar geleden al met sexuele voorlichting hier. Dat heeft wel een beetje gestormd, zelfs de gemeenteraad ging zich ermee bemoeien." Zijn vrouw Leni is een echte 'Renai- sance' volgens de onderwijzer. Hij heeft haar op de tennisver eniging Never Down leren ken nen. Dierbare herinneringen dus en nog steeds slaan ze graag samen een balletje. Leni: ,,Veel meer als dat kun je het niet noemen hoor. Maar we doen het heel graag." Brutaal Nadat Blom aangenomen was in Renesse heeft hij een aantal jaren 'in de kost gezeten'. Toen de ramp-evacuées weg gingen trekken kwamen er noodwo ningen vrij en zo trok de onder wijzer in 1958 in een Oosten rijkse woning aan de Elzen- meet. In 1960 trouwde hij met Leni. Blom: ,,Het Renesse van toen is niet meer te vergelijken met nu. Toch heb ik geen hekel aan de drukte, 's winters is het gezellig druk en 's-zomers is het ongezellig druk. Maar het voordeel vind ik dat je door het toerisme hier goede winkels en restaurants hebt, dat is gewoon hardstikke makkelijk." Blom heeft bewust gekozen voor het openbaar onderwijs omdat hij vindt dat je mensen niet in een hokje moet stoppen: „Wel geef ik bewust godsdienstlessen omdat onze maatschappij doordrenkt is van het christen- dom. Kinderen moeten daar gewoon kepnis van nemen. Een openbare school is vrij om die lessen te geven. Ik maak ou ders erop attent in de school krant dat er godsdienstonder wijs is en waarom. Ik heb maar één keer in die 40 jaar meege maakt dat ouders het er niet mee eens waren." Welletjes Na al die jaren vindt het onder- wijzerspaar het welletjes in het onderwijs. Er is veel veranderd en bovendien worden de veran deringen steeds sneller doorge voerd. Zijn de kinderen ook an ders dan 40 jaar geleden? Blom: „Ja, ik vind van wel. Kinderen zijn mondiger en dat is een goede zaak. Maar je moet er wel in meegroeien, anders vindt je ze brutaal. Maar de veranderingen in het onder wijs zijn bijna niet meer bij te houden. Ik heb het altijd met plezier gedaan, maar de laatste tijd is het accent steeds meer verlegd naar organiseren en vergaderen. Een schooldirec teur wordt meer en meer een manager. Lesgeven Ik heb indertijd gekozen voor lesgeven en daar kwam ik de laatste tijd steeds minder aan toe. De regering ziet de school steeds meer als een bedrijf. Vroeger had ik nog tijd om met de kinderen na schooltijd een toneelstukje te doen of zo, nu wordt die tijd gevuld met dat vermaledijde vergaderen en cursussen volgen, die tijd kun je niet aan de kinderen beste den. Maar de kinderen zelf hebben er ook geen tijd meer voor. Ze gaan naar hockey en paardrijles. Nee, het is mooi geweest." ROCKAN JE - Wie de natuurterreinen op Voorne van de Vereniging Natuurmonumenten eens door een an dere bril wil zien kan dit jaar weer mee met één of meer van de twaalf excursies. De eerste vindt plaats op zaterdag 23 april om 9.30 uur en gaat het Quack- jeswater rond. Vanwege de regenval is het terrein zo nat dat laarzen noodzakelijk zijn. Startpunt is de speeltuin De Houten Paardjes in Rockanje. Natuurmonumenten laat graag zoveel mogelijk mensen mee genieten van de natuur die de vereniging beheert. Voornes Duin is alleen voor leden toe gankelijk. Excursies zijn ech ter voor iedereen, die de na tuur eens door de bril van een natuurbeheerder wil bekijken. Door die bril wordt de toch al prachtige wandeling rond het Quack j es water tot een ware be levenis: je ziet vaak meer en ze ker andere dingen, dan wan neer je er zelf wandelt. Je hoort waarom het bos er zo an ders uitziet dan op de Veluwe, wat natuurontwikkeling is en welke vogels en planten je te genkomt. Vanaf het uitzichtpunt aan de rand van het Quack j es water kun je genieten van het gegak van de grauwe ganzen, die hun territorium verdedigen en vrouwtjes versieren. In de bo men nestelen reigers en op de oevers zoeken verschillende soorten eenden naar een ge- schikteplek voor hun nest. Met het verschil tussen bijvoor beeld slob-, krak-, tafel- en kui- feenden kan de excunsiegids ze ker helpen. Met wat geluk la ten de witte lepelbekken zich bekijken: de lepelaars. Ze zijn al weer enkele weken terug uit Afrika. Vorig jaar brachtten 60 ouderparen hier hun jongen voort. Het ligt Dirk de Graaf niet erg door an deren op die manier bedankt te wor den. Hij krijgt er altijd een vervelende smaak van in zijn mond. Hij krijgt dan ook het gevoel in feite al veel te lang in gebreke te zijn gebleven. Daarom zegt hij nu ineens zakelijk: 'Het spreekt vanzelf dat je wel huur zult moeten be talen. Je mag ook gerust weten dat ik er nog het meest toe ben overgegaan, omdat we er geen van allen ooit zijn achtergekomen wie van 't zomer die scherf dakpan in de piste heeft ge gooid'. Het gezicht van Gijsbert krijgt weer zijn gewone, tamelijk strakke trek. 'Na die tijd heeft er in de wagenloods nooit meer een dakpan gelegen, meneer. Ik was blij dat dat zigeunervolk naar el ders werd verwezen. Maar daarom Is het verstandig vandaag aan de dag niet al te eenzaam te wonen. Arend is tegen woordig bij een schietvereniging en hij heeft ook judo-les. We hebben nooit vermoed dat hij zo'n krachtpatser is. Al hoop ik van harte dat hij die'kunst grepen hier op het bedrijf nooit nodig zal hebben'. De telefoon! Jannie schrikt uit haar slaap op, moet zich één ogenblik reali seren dat ze door het geluid van de tele foon wakker is geworden. Dirk is die dag van een tamelijk ver moeiende reis thuisgekomen. Hij had er achter elkaar een kleine twintig uren vliegen opzitten. Ze waren pas laat naar bed gegaan, hadden nog wat nagepraat. Dirk was elke keer weer blij, als hij na een geslaagde koop of verkoop thuiskomt er nog eens met Jannie over kon praten. De koffie smaakte nergens zo lekker als bij zijn vrouw in de gezellige kamer, waar ze in de winter het houtvuur had aangelegd. Jannie, die elke keer opnieuw liet mer ken hoe ze met hem had meegeleefd, blij was dat de vader van hun drietal weer veilig op honk was teruggekeerd. Over het slapende hoofd van Dirk heen neemt ze de haak van de telefoon. Ze voelt zijn warme adem langs haar blo te arm gaan. Deugd doet dat na een scheiding van zo'n week. Dan luistert ze en opeens is de gelukkige trek van haar gezicht verdwenen. Het is oma De Graaff, die in de hoogstnoodzakelijke woorden vertelt dat Dirks vader op nieuw een beroerte heeft gehad. De Deel vier: Het conflict is geboren Door MIEN VAN 'T SANT 109 dokter kan ieder ogenblik komen, maar zelf ziet ze de toestand uiterst kritiek in. Zou graag willen dat Dirk en ook Jannie naar hun huis kwamen. Het is nog vroeg, nog geen vijf uur. Eén moment moet ze de boodschap van haar schoonmoeder verwerken,, be groot het haar zelfs Dirk nu wakker te moeten maken. Het volgende ogenblik heeft ze zichzelf alweer in haar macht. Ze doet het grote licht aan en schudt hem eens flink aan zijn arm. Dan is hij al opgeveerd ook. 'Jannie? Wat is er? Is er iets fout met een van de paarden. Sybile?' 'We moeten ons zo vlug mogelijk aan kleden, Dirk', zegt ze beheerst. 'Oma heeft gebeld. Je vader heeft op nieuw Ze hoeft hem verder al niets meer te zeggen. Met een sprong is hij zijn bed al uit, schiet haastig zijn broek aan. 'Maak jij ook voort, Jannie. Je moet Dien ook maar wakker maken. Ze moet weten dat we weg zijn. Vlug alsje blieft!' (wordt vervolgd) OOSTERLAND - De jeugd leden van sportvereniging Duiveland lieten zich tijdens de onlangs in dorpshuis De Oosterhof in Oosterland ge houden Bonte avond van een geheel andere kant zien. Normaal gesproken vertonen de jongens en meisjes hun kun sten op het gebied van voetbal en gymnastiek, maar nu waren er talenten te bewonderen met conference, play-back en blok fluiten. Diverse artiesten pas seerden de revue: van Urbanus en Tina Turner tot Guns 'n Ro ses. De kleinste voetbalpupil len trokken met Catootje naar de botermarkt. Aan het slot van de avond trad de jeugdlei- ding van gymnastiek en voet bal - getooid in shirts met spon sornamen - samen op met het bekende Pizza-lied. RENESSE - Dinsdag 26 april wordt in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse een the ma-avond over de Belasting dienst gehouden. De thema avond begint om 19.30 uur en is een initiatief van het Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) in samenwer king met de Rabobank Schou wen en de gezamenlijke onder nemersverenigingen van Re nesse, Burgh-Haamstede, Brouwershaven en Scharendij- ke. Aan de orde komen vragen als: Maakt de belastingdienst de dienst uit of niet, wat gebeurt er als uw bedrijf wordt doorge licht en wat kunnen en mogen belastinginspecteurs dan doen? Met andere woorden: Wat zijn de rechten en plichten van de ondernemers. Om een antwoord te geven op deze vra gen zijn drie specialisten inge huurd: dr. mr. R. N. J. Kamer ling R.A., J. van Grinsven R.A. (Belastingdienst) en drs. B. W. A. Bongers, fiscalist van het KNOV. Voor meer informatie: 01116-1298. MIDDELBURG - Het college van gedeputeerde staten van Zeeland wil het aantal opcen ten op de motorrijtuigenbe lasting in de provincie Zeeland verhogen om de kosten voor de Westerschelde oever verbin ding te betalen. ZIERIKZEE - Onder de vlag van het Nationaal Mu seumweekend stellen de meeste Zeeuwse musea hun deuren open voor het publiek in het weekend van za terdag 16 en zondag 17 april. Het landelijke thema dit jaar is: Verborgen schatten ontsluierd: restaura tie en behoud van ons cultuurgoed. In verschillende musea is daarom te zien hoe met conservering en res tauratie van museumvoorwerpen wordt omgegaan. Voor de meeste musea is het museumweekend het traditio nele begin van het nieuwe sei zoen. Het publiek wordt dan ook van harte uitgenodigd om een kijkje te komen nemen en kan veelal gratis terecht. Er zullen extra activiteiten geor ganiseerd worden zoals lezin gen, rondleidingen en demon straties. De musea in Zeeland die deelnemen zijn onder meer: de Oudheidkamer, Oudestraat 23 en het Visserijmuseum, Ou destraat 27 in Bruinisse (zater dag van 10.00-12.00 uur en van 13.30-16.00 uur). Neeltje Jans, Delta Expo Oosterscheldeke- ring (zaterdag en zondag van 10.00-17.00 uur), Het Zeeuws Museum in Middelburg, Abdij (zaterdag 11.00-17.00 uur en zondag van 13.30-1700 uur). Er is een tentoonstelling te zien van Aanwinsten hedendaagse kunst, Huis en Tuin werken van diverse kunstenaars en wordt men rondgeleid door museumgidsen. In Veere kun nen de Schotse Huizen aan de Kaai 25-27 bekeken worden (za terdag van 10.00-17.00 uur). Er is een tentoonstelling van Veer- se gezichten van dichtbij en van schilderijen uit het Veerse stadhuis. Om 11.00 uur is er een inleiding over de geschiedenis van de schilderijencollectie van de gemeente Veere door de heer P. Blom, gemeentearchi varis. In de Reptielenzoo Igua na in Vlissingen aan het Bella- mypark 35 is een vitrine inge richt met het thema Wansmaak en Misbruik. Tevens worden er rondleidingen gegeven. Op maandag 18 april vindt de officiële presentatie plaats van de Stichting Steunfonds voor de Zeeuwse musea in de Vier schaar van het Stadhuis in Zie- rikzee. Het doel van het steun fonds is het geven van financië le steun aan de Zeeuwse mu sea. Startsein dinsdag 26 april ZIERIKZEE - Oudèrenfunctionaris R. van der Weide van de Stichting Welzijn Ouderen geeft dinsdag 26 april het startsein voor de jaarlijkse verkoop van zo- merpostzegels/ouderenpostzegels. Dit gebeurt om 09.00 uur bij de AH-vestiging in Zierikzee. Een deel van de opbrengst komt ten goede aan het koor van de Corneliastichting. worden in de periode van dins dag 26 april tot zaterdag 14 mei door zo'n zesduizend vrijwilli gers verkocht, onder meer ook in Zierikzee, waar het plaatse lijke comité een stand inricht in de AH-vestiging. Maar ook aan het loket van het postkan toor zijn deze speciale zegels te koop. Voor de nieuwe serie zomer- postzegels /'ouderenpostzegels, die door PTT Post wordt uitge geven, is gekozen voor het the ma Veiligheid in de woonom geving. Dit betekent dat dit jaar extra aandacht wordt besteed aan initiatieven zoals het opzetten van telefooncirkels en het aan stellen van een buurtconciërge. Sinds vorig jaar wordt de op brengst van de zomerpostze- gels en de bijbehorende wens kaarten gebruikt voor het oir- deren werk. Daarom ook heten de zomerzegels nu ouderen postzegels. Vorig jaar werd hiermee drie miljoen gulden voor het ouderenwerk verkre gen. Die zegels en wenskaarten Naast het gedeelte van de op brengst die bestemd is voor het ouderenwerk mogen de plaat selijke afdelingen een deel van de netto opbrengst besteden aan een door het comité uitge kozen ouderenproject. Dit jaar heeft de afdeling Zierikzee ge kozen voor een bijdrage aan het koor van de Corneliastich ting. ZIERIKZEE - Landschappen is de titel van het theaterconcert dat de bekende pianist Laurens van Rooijen op vrijdag 22 april met zijn ensemble presenteert in de Concertzaal in Zierikzee. Het gaat om een programma dat is geïnspireerd op de veel soortige landschappen die Van Rooijen tijdens zijn reizen door Nederland zag. Rivierland schappen, bossen afgewisseld met landbouwgebieden en de wolkenluchten boven de einde loze polders. Provinciale land schappen die door natuurbe schermingsinstanties met ken nis, zorg en liefde worden be heerd. Via zijn muziek wil Van Rooi jen de rentmeesters eren die werken aan het behoud en her stel van deze gebieden. Ook hoopt hij op deze manier het publiek over te halen vriend te worden van het Nederlandse landschap. „Zodat u, als u op zondag met uw gezin of vrien den de natuur intrekt weet dat wij samen er alles aan doen om al dit moois door te geven aan de volgende generatie", schrijft de pianist in het programma voor de voorstelling. Tijdens het theaterconcert in Zierikzee speelt hij met zijn en semble 22 zelf gecomponeerde nummers met titels als L'Histoire, les Dolphins de Por tugal, Masks from Venice, My Irish Valentine, Bach 'n Blue, Figaro, Hungarian Raspsody en Vrienden van het landschap. De voorstelling wordt gehou den onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland en begint om 20.00 uur. Piano-muziek, geïnspireerd op landschappen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5