Opvang dolfijnen: Pappen en nathouden! Reportage In Haamstede aangespoelde witsnuit Joya heeft goede overlevingskans DONDERDAG 14 APRIL 1994 NR 25546 HARDERWIJK - De jonge witsnuitdolfijn die 17 maart op het strand van Westerschouwen aanspoel de maakt het prima. Een team van biologen, vrijwil ligers en medewerkers van het Dolfinarium in Har derwijk waakt dag en nacht over het welzijn van Joya en acht lotgenoten in het unieke opvang- en on derzoekcentrum Fort Heerewich. Het centrum ge niet wereldwijde bekendheid en biedt, naast de op vang, de bezoekers van het Dolfinarium uitgebreide informatie over de Noordzee en de daarin voorko mende dolfijnensoorten. Norbert Milder met Joya en Saskia Nieuwstrate met Danielle. medewerkers van het Dolfina rium gearriveerd zijn. Pappen en nathouden Drs. Saskia Nieuwstraten, bio loge en Janny Hardeman, be ginnen 's morgens om acht uur aan een intensieve dagtaak. Vandaag moeten, behalve het voeden, de dieren worden on derzocht. Er wordt bloed afge nomen, gemeten en gewogen. Geholpen door Norbert, een vrijwilliger, worden de dieren eerst uit het water 'gevist'. Daartoe gaan Norbert en Sas kia het water in, gehuld in waadpakken. Met hekken drij ven ze één van de bruinvissen in een hoek van het bassin, om hem makkelijker te kunnen pakken. Ze zijn niet schuw, maar wel speels. Saskia: ,,De truc met de hekjes beginnen ze al door te krijgen en het wordt steeds moeilijker om ze te pak ken." Vervolgens wordt et zorg vuldig gewogen en gemeten. Uit de staart wordt bloed afge nomen. De pap wordt elke dag vers gemaakt en de dieren krij gen ieder uur voeding. Ook moet het steeds opgewarmd worden. Joya en Danielle kun nen inmiddels al vis eten en doen dat ook, in grote hoeveel heden. Dat een witsnuit op de Nederlandse kust aanspoelt komt trouwens zelden voor. Wetenschap Waarom al die moeite om gestrande dolfijnen en bruin vissen op te vangen? Ron Kastelein: „Het hoofddoel is onderzoek voor de wetenschap. Wij zijn bekend geworden door óns onderzoek naar de zintui gen van zeezoogdieren. Alles wordt gepubliceerd in wetenschappelijke tijdschrif ten die overal ter wereld gele zen worden. De grootste door braak is het onderzoek geweest naar de gevoeligheid van de snorharen van de walrus. Nie mand begreep hoe dit dier, ook 's-nachts, schelpdiertjes kan vinden en bovendien in staat is ze te onderscheiden van bij voorbeeld steentjes. Wij heb ben door experimenten aange toond dat ze dit met de snorha ren kunnen voelen. Dat was het eerste wetenschappelijke onderzoek dat we hier gedaan hebben. Het onderzoekcen trum draait geheel op eigen krachten. We krijgen geen sub sidie. Door een goede bedrijfs voering van het, steeds groter wordende zeezoogdierenpark heeft het team de meest gea vanceerde apparatuur aan kunnen schaffen." Onder kritiek blijft de weten schapper nuchter: ,,Als je ziet hoe leuk ze het vinden om uit dagingen aan te gaan. Als je een walrus een moeilijke op dracht geeft, zie je hem naden ken. Hij gaat zelfs zijn voor hoofd fronsen, net als men sen." De kritiek die we krijgen vind ik meestal ongefundeerd. Dan blijkt dat ze er heel weinig vanaf weten. Ik vind dat je kri tiek in tweeën moet splitsen. Norbert Milder en Ron Kastelein proberen uit of Joya al kan zwemmen. ,,Ze was meer dood dan le vend" vertelt Ron Kastelein hoofd research en bioloog van het Dolfinarium in Harder wijk. Hij is, samen met zijn medewerkers, bezig met de tijdrovende verzorging van de negen zieke zeezoogdieren die momenteel in het opvangcen trum verblijven. -Kastelein: ,;,Ze kon niet meer zwemmen en was sterk vermagerd. Daarbij was de huid zwaar beschadigd waardoor er infecties ontstaan. Het grootste probleem bij de opvang was altijd het voeden als het dier nog te jong is om vis te eten. Sinds anderhalf jaar is daar verandering in ge komen. In Amerika is een spe ciale voeding ontwikkeld voor jonge dolfijnen en bruinvissen. Het is een complexe samenstel ling van onder meer melkpoe der, gefileerde haring, olie,.en lecithine." De melk van een zeezoogdier is enorm vet en ei witrijk, en wel vier keer zo ge concentreerd als de koemelk. Kastelein: „Voordat we die spe ciale voeding hadden bleef maar één op de vijf dieren die we hier kregen in leven, sim pelweg omdat we er niet ge noeg calorieën in kregen. Nu redden ze het, mede doordat we steeds meer ervaring krijgen, bijna allemaal. Mits ze op tijd gered worden natuurlijk. In Westerschouwen is prima werk geleverd, zonder de goede zorg van de politie en Staatsbosbe heer had ze het nooit gered. Het was kantje boord." Dezelf de dag dat Joya aanspoelde werd aan de Franse kust ook een witsnuitdolfijn gevonden. Markant is dat dit dier, Daniel le gedoopt, even oud en even zwaar is als Joya. Janny Hardeman, assistent re search van Ron Kastelein, is er enthousiast over: „Ze lijken zelfs heel veel op elkaar, het zouden tweelingzusjes kunnen zijn! Het feit dat Joya nu niet meer alleen is, vergemakke lijkt onze taak. Het reduceert de stress van het onder de men sen zijn, ze hebben nog nooit mensen gezien. Dolfijnen heb ben een sterk ontwikkeld so ciaal leven. Je zag dan ook dat ze onmiddellijk contact met,el- kaar zochten.". Kastelein: „Toen ze nog ziek waren hiel den we ze vaak kop aan kop en dan kon je horen dat ze hele verhalen tegen elkaar houden. We hebben ze ook zo gevoerd dat ze elkaar konden zien. En vanaf het moment dat ze weer los konden zwemmen trokken ze al na een paar uur samen op en ook raken ze elkaar vaak aan met de borstvinnen. In al die jaren dat ik hier werk heb ik gezien dat we gewoon het meeste succes hebben als we meer dan één dier tegelijk heb ben. En meestal is dat ook zo. Een stranding wordt heel vaak veroorzaakt door stormen. De afgelopen tijd hebben we die veel gehad. Een dolfijn com municeert en zoekt zijn weg door middel van echolocatie. Een storm maakt ontzettend veel herrie, daardoor kunnen ze het contact met de groep kwijtraken en verdwalen. Een jong wat nog gezoogd wordt verhongert dan. Een mooi voorbeeld van sociaal gedrag zagen we hier toen er nog drie jonge bruinvissen binnen ge bracht werden. Deze waren op de Wadden: eilanden aangespoeld. Toen we probeerden één van de bruin vissen te laten zwemmen zonk hij gelijk als een baksteen naar de bodem. Joya en Danielle grepen onmiddellijk in en brachten het diertje tussen hen in weer naar boven. Schitte rend!" Al met al zwemmen er dus vijf drenkelingen in het bassin rond. In een ander bas sin verblijven nog een wits nuit, Grietje, en drie bruinvis sen. Maar die zijn bijna zover dat ze terug kunnen naar de Noordzee. Grietje weegt al 225 kilo en ze wordt vandaag met een helikopter van Search and Rescue (SAR) honderden kilo meters uit de kust vrijgelaten. (Vanavond wordt daar bij het Jeugdjournaal aandacht aan besteed). Wie een dolfijn of een bruinvis vindt op het strand moet de volgende regels in acht nemen: Het dier rustig benade ren (het is een enorme stresstoestand voor het dier) en eventuele honden uit de buurt houden. Het blaasgat open houden en de dolfijn op een zachte natte ondergrond leg gen. Constant koelen met wa ter en daarbij weer zorgen dat het blaasgat vrijblijft. Een dol fijn heeft een enorm snelle stofwisseling om warm te blij ven in het water. Als hij op het droge ligt raakt hij daarom oververhit en krijgt zelfs ver- b rand ings verschijnselen Daarom steeds nat houden en schaduw maken. Vervolgens het Dolfinarium bellen (tele foon 03410-16041) of de politie. Houd de dolfijn nat totdat de Saskia en Norbert zijn bezig met het voeden van de dolfijnen. De pap wordt door middel van een slangetje rechtstreeks in de keel gespoten. Ron Kastelein bepaalt zorgvuldig waar het zwaartepunt van de dolfijn Grietje ligtzodat ze niet uit de hangmat kan vallen. Van daag wordt ze met een helikopter terug naar de Noordzee ge bracht. Je kunt eerst de discussie aan gaan of je over het algemeen dieren mag houden, wat voor dier dan ook. Dan blijkt dat 99 procent van de Nederlanders vindt dat dat mag. Punt twee is: als je ze houdt, hoe houdt je ze? En op dat punt staan wij al tijd open voor kritiek. Maar je moet niet twee dingen door el kaar gaan halen. Deze discus sie ligt op hetzelfde vlak als praten over het geloof of poli tiek." Intelligent Zijn dolfijnen nou echt zo bij zonder intelligent? Kastelein lacht: „Die vraag wordt mij het meest gesteld. In de jaren 60 waren veel mensen ervan over tuigd dat ze superintelligent waren en werd ze veel bijzon dere eigenschappen toege dicht. Onderzoek op dit gebied is echter zeer teleurstellend ge weest. Volgens mij zijn ze niet intelligenter dan een slimme hond. Misschien dat die hoge verwachtingen ontstaan door dat men vaak niet beseft dat je met een zoogdier te maken hebt en niet met een vis." Vast staat dat dolfijnen zeer gelief de dieren zijn en omgeven wor den door legendes en verhalen. De oude Grieken en Romeinen zagen de dolfijn als de bescher mer van de zeevarenden en er zijn verhalen dat ze ook daad werkelijk drenkelingen aan land brengen. Over strandin gen en de mysterieuze mas sastrandingen bestaan eeu wenoude afbeeldingen. In het stadhuis van Brouwershaven hangt een gigantisch schilderij uit 1606 van de stranding van een potvis bij Brouwershaven. Voor de oude volkeren rond de Middellandse zee was de dol fijn het symbool voor de be vrijding van de ziel uit het li chaam en begeleidde deze tot het hiernamaals. Ook het ver haal van de visser die vriend schap sloot met een dolfijn is beroemd. Deze dolfijn joeg scholen met vissen in de netten van de visser waardoor hij al tijd een rijke vangst had. We tenschappelijke verklaringen doen echter niets af aan de gro te aantrekkingskracht die dol fijnen op de mens uitoefenen. Wie eenmaal in de gelegenheid is geweest hun satijnzachte huid aan te raken en nieuws gierig bekeken wordt door de vriendelijke ogen, is verkocht. TEKST: MADELON LAGENDIJK FOTO'S: FOTOSTUDIO MERJEN- BURGH EN MADELON LAGENDIJK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5