Deze week: ^§1 Geen belangstelling voor AOW-demonstratie Zonnemairenaar mede-oprichter van de nieuwe Natuurwetpartij Werkbezoek Tweede Kamerfractie D66 aan Schouwen-Duiveland Politie zoekt getuigen Winkeldiefstal Inbraak in Inbraak in auto's Bruinisse Over tredingen N59 bij wegwerk zaamheden Diefstal van boot Inbraak in auto's 9,99 0,99 DONDERDAG 14 APRIL 1994 NR 25546 3 Politieke partij op basis van transcendente meditatie W. van de Waarsenburg: „De mensen zijn de basis van hun bestaan verloren". (Foto: Joop van Houdt). ZONNEMAIRE - „Alle maatschappelijke problemen komen voort uit het feit dat mensen de bewuste verbinding met hun oorsprong hebben verloren." Dat staat in het beginselprogramma van de Natuurwetpartij. Een landelijke politie ke partij die op 3 mei aanstaande voor het eerst deelneemt aan de kamerverkie zingen. Een van de oprichters is de 55-jarige W. van de Waarsenburg uit Zonne- maire. Hij staat als 25e op de kandidatenlijst, waarop Wieteke van Dort als vijf de is geplaatst. Politiek café in Middelburg ZIERIKZEE - Dinsdag 19 april brengt de Twee de Kamerfractie van D66 een werkbezoek aan Schouwen-Duiveland, Zuid-Beveland, Walche ren, Vlissingen en Terneuzen. Het werkbezoek wordt afgesloten met een politiek café in De Tympaan aan de Markt in Middelburg en een openbare politieke avond in de Kloveniersdoe len in Middelburg. Daar spreekt D66-lijsttrek- ker H. van Mierlo. Het werkbezoek van de de mocraten begint met een kennismaking met de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). Als plaats van rendez-vous is gekozen voor café De Heerekeet aan de Boogerd. Daar wordt de D66-delegatie om 11.00 uur ontvangen door Th. Kra mer, stafmedewerker na tuur- en planologiezaken van de ZMF. Hij geeft uitleg over Plan Tureluur. Aan sluitend gaat om 11.45 uur een wandeling langs de in lagen en het beoogde na tuurontwikkelingsgebied van start. De wandeling duurt tot 14.00 uur. Daarna wordt om 14.30 uur een bezoek gebracht aan mossel- en oesterkweker B. Schot bij diens bedrijf op Neeltje Jans. Schot en bio loog R. W. A. van Oorschot vertellen een en ander over hangcultures voor mosse len, oesternurseries, vis- kwekerijen en toekomstige ontwikkelingen in de bran che. Aansluitend wordt het bedrijf bezichtigd. Om 16.30 uur gaat in De Tympaan aan de Markt in Middelburg het politiek café van start. Daar is dan gelegenheid om de kamerleden te ontmoe ten en te spreken. Het poli tiek café duurt tot 18.00 uur. Het werkbezoek wordt af gesloten met een politieke avond in De Kloveniersdoe len waar H. van Mierlo spreekt. Havens is er een ge sprek tussen J. Jorritsma, J. Boogerd en M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur van de PZC, over Zeeuwse zaken. De politieke avond begint om 19.30 uur en duurt tot -22.00 uur. Vervol gens spreken H. van Mierlo, J. Kohnstamm en Doeke Eisma onder leiding van Dieleman over actuele poli tieke zaken. Persoonlijke ervaring met transcendente meditatie en TMSidhi technieken (een ge vorderde vorm daarvan) heb ben alles te maken met de oprichting van de Natuurwet- partij. Van de Waarsenburg mediteert al ruim twintig jaar dagelijks en heeft daar hele po sitieve ervaringen mee. Erva ringen die inmiddels zijn be vestigd door wetenschappelijk onderzoek naar de werkzaam heid van transcendente medi tatie. „Gelijktijdige meditatie door een grotere groep mensen heeft een gunstig effect op de samenleving. Via morfo gene tische velden veroorzaken zij een positieve uitstraling die in vloed heeft op de samenleving. Hoewel de regering voor een deel bakzeil heeft gehaald en de scherpste kantjes van de AOW-perikelen zijn geschrapt, zijn vele ouderen gisteren, woensdag toch naar Einhoven gekomen om daar te proteste ren tegen een verdere aan tasting van hun bestaan. De be langstelling voor deze mani festatie van de zijde van Schouwen-Duivelandse ouder en bleek minimaal. Op een op roep van de Zierikzeese ANBO-voorzitter om zich op te geven voor het vervoer per bus naar Eindhoven is mond jesmaat gereageerd. Slechts negen ouderen van heel Schouwen-Duiveland gaven te kennen met de bus mee te wil len. Geen respons Ook van de andere ANBO- afdelingen en andere ouderen- organisaties kreeg Anceaux nauwelijks of geen respons. Sterker nog, zijn oproep ont lokte zelfs kritiek. „Ouderen hier hebben het nog niet zo slecht. In vergelijking met de Derde Wereld leven ze hier in een paradijs" meldde een an dere voorzitter zelfs. Een uitla- Ook mensen die niet mediteren gaan daardoor spontaan meer in evenwicht met de natuur wetten leven." Als voorbeeld noemt Van de Waarsenburg Lelystad, waar de criminaliteit met twintig procent daalde, nadat een groep van honderd mensen da gelijks samen mediteerde. We tenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat een groep van ongeveer 7000 tegelijker tijd mediterende mensen de kritische massa vormt om een veranderingsproces in het col lectieve bewustzijn op gang te brengen en te houden. „Deze collectieve bewustzijnsveran dering leidt er toe dat alle men- ting die voor een voorman van een ouderen-belangenorgani satie op zijn minst opmerke lijk mag worden genoemd. Maar ook de opmerking van Anceaux dat men vooral met de eigen gelederen solidair moet zijn, had enige repercus sie teweeg gebracht omdat dit zo zei Anceaux „zou klinken als eigen volk eerst." Kritiek onterecht Die kritiek heeft Anceaux zich wel aangetrokken. Maar an derzijds heeft hij deze kritiek als „zeer onterecht" naast zich neergelegd. De uitspraken van het kabinet, dat ouderen om wille van die solidariteit met de werklozen bereid moeten zijn om in te leveren hadden hem behoorlijk doen schrik ken. De oudere generatie weet immers als geen ander wat werkloosheid is. AOW De AOW, die Au zo onder druk staat is volgens Anceaux altijd voorgespiegeld als iets „voor een zorgeloze dag." Van meet af aan hebben de ouderen van nu sen spontaan meer in overeen stemming met de wetten van de natuur gaan leven en daar door minder problemen voor zichzelf en anderen veroorza ken." Voor Van de Waarsenburg en andere beoefenaars van trans cendente meditatie het initia tief namen om een politieke partij op te richten boden zij hun wetenschappelijk onder bouwde inzichten aan aan poli tici. „Die deden er niets mee. Daarom besloten we om zelf maar in de politiek en in de Tweede Kamer te gaan om meer zeggenschap naar buiten te krijgen." De Natuurwetpar tij is volgens Van de Waarsen burg niet links of rechts, maar daaraan meebetaald. Nu ze zelf aan de beurt zijn om van deze oudedagsvoorzieningen ge bruik te maken (de AOW is GEEN sociale uitkering) wordt er aan getornd en dat terwijl deze groep eigenlijk geen zor gen zou moeten hebben. Dat dit alles de ouderen van Schouwen-Duiveland niet heeft kunnen mobiliseren noemde de ANBO-voorman „zeer teleurstellend." Doem denken van de regering helpt niet. Wel om dinsdag 3 mei „weldenkend het rode potlood te hanteren." Geen stemadvies Dat pleidooi van Anceaux om toch vooral te gaan stemmen leverde bij de rondvraag nog een probleempje op, want waarop moeten ouderen dan stemmen, vroeg een van de aanwezigen zich vertwijfeld af. Op een ouderenpartij wellicht. Een suggestie waarover met ge mengde gevoelens werd ge dacht. De ANBO als algemene bond voelt volgens Anceaux niets voor het geven van een stemadvies. Vraagtekens Bovendien zet de Zierikzeese ANBO-voorzitter zo zijn vraag tekens achter het nut van een aparte ouderenpartij, hij ziet meer in de bestaande politieke partijen. Wel gaf hij op basis van de gemeenteraadsverkie zingen toe dat het idee van een ouderenpartij bij ouderen leeft. Of de ANBO (en de ande re ouderenbonden) er goed aan doen om wars te zijn van deze een basispartij, die is gericht op het welzijn van de samenle ving. Men wil daarom in de eerste plaats een 'coherentie- scheppende' groep stichten; een groep mediterende mensen die de bevolking meer in even wicht met de natuurwetten laat leven. Doordat allerlei aspecten van de samenleving hierdoor posi tief ontwikkelen kan de rege ring zich toeleggen op het plan nen van een ideale samenle ving, jnplaats van achter toe nemende problemen aan te rennen, aldus het partijpro gramma. De Natuurwetpartij is van mening dat de proble men moeten worden aange pakt door er een nieuw ele ment in te brengen: bewust zijn. 'Bewustzijn betekent wakker zijn, open staan voor de werkelijkheid. Hoe be wuster, hoe wakkerder we zijn des te meer én dieper kennen we de werkelijkheid en betrek ken we die in onze beslissingen van handelen.' Die bewustzijnsverruiming bé- reiken de leden van de nieuwe partij door meditatie. Van de Waarsenburg trekt daarbij de vergelijking met golven in de oceaan. „Veel mensen hebben het gevoel dat ze worden beïn vloed door hun omgeving, dat ze worden geleefd door krach ten die ze niet de baas kunnen. Ze zijn de basis van het bestaan verloren. Wanneer je zonder basis leeft ben je als de golven in de oceaan. Ze rollen en rol len zonder richting terwijl ze zijn vergeten dat ze de oceaan zijn. Via meditatie kunnen mensen zich weer bewust wor den van hun basis. Dat is heel efficiënt omdat men vanzelf goed gaat functioneren en zui vere beslissingen nemen." De leden van de Natuurwetpar tij zijn onder meer van mening dat alternatieve geneeswijzen zonder schadelijke bijwerkin gen zoals natuurgeneeskunde; homeopathie en acupunctuur een volwaardige kans moeten krijgen. Dat geldt ook voor mi lieuvriendelijke land- en tuin bouw. De partij wil flink de be zem halen door de vele regels en bepalingen die in Neder land bestaan. „Dat levert enor me bezuinigingen op zodat de belastingen over de hele linie omlaag kunnen en het aantal ambtenaren kan worden ver minderd. Zo is het mogelijk de motor van de economie weer op gang te krijgen." Van de Waar senburg draagt de doelstellin gen van de Natuurwetpartij onder meer uit via folders die hij op marktdagen in Zie- rikzee uitdeelt aan voorbijgan gers. ouderenpartijen betwijfelde Anceaux daarom ook. Contributie De door het hoofdbestuur van de ANBO voorgestelde contri butieverhoging kwam, tot ver bazing van gewestelijk voorzit ter J. van Wezel dinsdag niet ter sprake. Anceaux verklaar de desgevraagd dat het afde lingsbestuur dit punt eerst met de andere afdelingen in de re gio wil bespreken alvorens dit aan de leden voor te leggen. Van Wezel dacht daar duidelijk anders over en beklemtoonde de noodzaak om als afdeling tot een eigen oordeel te komen. Dit met het oog op de geweste lijke vergadering waarin de af delingen naar hun mening hierover wordt gevraagd. Naast de sombere geluiden had de ANBO-voorman ook nog prettig nieuws te melden in verband met het veertigjarig bestaan van de afdeling. De di verse activiteiten van de afde ling zullen dit jaar in het teken van dit jubileum staan. Een eerste aanzet daartoe is het grote spandoek dat bestuurslid M. van Westenbrugge heeft ge maakt. Dit spandoek zal dit jaar meer dere keren te zien zijn. onder meer bij de vaartocht van za terdag 14 mei. Die dag kunnen ouderen genieten van een feest aan boord van de Stad Zierik- zee, die tegelijkertijd als jury boot voor de Oosterschelderace wordt gebruikt. Deze dag met een. hapje en een drankje, mu ziek en folklore duurt vai. 9.30 uur tot omstreeks 17.00 uur. ZIERIKZEE - De politie zoekt contact met mensen die getui ge zijn geweest van het onge luk op de kruising Schel- destraat/Zijpestraat maandag om ongeveer 20.00 uur in Zie- rikzee. Daarbij liep een tien-jarige jongen uit Zierikzee hoofdlet sel op. Hij werd overgebracht naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes waar hij enige tijd in coma lag. Het ongeluk ge beurde toen een 48-jarige man uit Zierikzee met een perso nenauto over de Scheldestraat in de richting van het centrum reed. Vanuit een van de zijwe gen van de Scheldestraat (Zij pestraat) reed de jongen op zijn fiets met hoge snelheid tegen de auto van de Zierikzeeënaar. Mensen die het ongeluk heb ben gezien wordt verzocht con tact op te nemen met de politie, telefoonnummer 01110-14055. RENESSE - In Renesse werd dinsdagmorgen kleding gesto len uit een winkel. De verdachte vluchtte, maar werd later door de politie aan gehouden op de Lange Reke. Het ging om een 25-jarige inwo ner van Burgh. De diefstal vond plaats om ongeveer 10.45 uur. ZIERIKZEE - In de nacht van maandag op dinsdag werd in gebroken in een café aan de Nieuwe Bogerdstraat in Zie rikzee. Daarbij werd een onbe kend bedrag aan contant geld gestolen plus een aantal goede ren, waaronder CD's. BRUINISSE - In Bruinisse werden twee inwoners gecon fronteerd met een inbraak in hun auto. Uit de auto van een 25-jarige inwoner uit Bruinisse werden een luidsprekerbox en drie ver sterkers gestolen. Het voertuig stond geparkeerd aan de Lange Ring. Ook in de Prinses Marij- kestraat werd een auto openge broken. Daarbij werd een auto radio ontvreemd. Het voertuig is van een 24-jarige man uit Bruinisse. OUWERKERK - Op de Rijks weg N59 nabij de kruising Vis- sersweg ter hoogte van Ouwer- kerk heeft de politie ongeveer dertig overtredingen van weg gebruikers vastgesteld. Het ging om snelheidsovertre dingen en inhaalmanoeuvres die ter plaatse niet zijn toe gestaan vanwege wegwerk zaamheden. De maximum snelheid ter plaatse is (tijde lijk) zeventig kilometer terwijl men de wegwerkers passeerde met snelheden die opliepen tot 96 kilometer. Ook werd gecon troleerd aan de Julianastraat in Zierikzee. Daar werden vier bekeuringen uitgedeeld aan weggebruikers die te hard re den. De hoogst gemeten snel heid was 77 kilometer. Verwachting t/m maandag 18 april WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 12 graden Windkracht noordoost 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 12 graden Windkracht noordoost 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 12 graden Windkracht noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 15 april Zon op 06.42, onder 20.34 Maan op 08.50, onder 00.22 Eerste Kwartier 19 april (04.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen geeft het weer weinig variatie te zien. Af en toe schijnt de zon, ook drijven er wolkenvelden over en de kans op re gen is niet groot. Vanavond en van nacht klaart het vooral landinwaarts op en omdat bovendien de wind wegvalt, koelt het flink af. De tempe ratuur daalt tot rond het vriespunt; vlak boven de grond komt het kwik op veel plaatsen enkele graden on der nul. Aan de kust kan nog een bui tot ontwikkeling komen en er waait nog een vrij krachtige noor denwind, kracht 5. Hierdoor wordt het in deze gebieden minder koud. Morgen overdag houdt de kans op een bui in de kustgebieden aan; landinwaarts blijft het op de meeste plaatsen droog. In het hele land laat de zon zich van tijd tot tijd zien en de temperatuur loopt op naar onge veer 11 graden. Er staat beduidend minder wind dan vandaag; de noor denwind is landinwaarts zwak tot matig, kracht 2 tot 3, langs de kust af en toe vrij krachtig, windkracht 5. ZIERIKZEE - In Zierikzee werd een kleine oranje/witte boot gestolen die aan de grint- vaart aan de Havenweg lag. De boot werd gestolen tussen zaterdag 9 en woensdag 13 april. Het vaartuig lag op zijn kant en was voorzien van een hangslot dat open gewrikt bleek te zijn. BRUINISSE - In Bruinisse werden twee inwoners gecon fronteerd met een. inbraak in hun auto. Uit de auto van een 25-jarige inwoner uit Bruinisse werden een luidsprekerbox en drie ver sterkers gestolen. Het voertuig stond geparkeerd aan de Lange Ring. Ook in de Prinses Marij- kestraat werd een auto openge broken. Daarbij werd een auto radio ontvreemd. Het voertuig is van een 24-jarige man uit Bruinisse. Advertentie Tegen inlevering van uw Gouden Munt één van deze topprodukten voor de 1/2 prijs! EDET ULTRA ^KEUKENROLLEN «l£| J 39 2 rollen 2,79 B 1 HUGGIES PULL UP'S 1 LUIERBROEKJES YOFRESH YOGORINE 1IESSC, „jw-KïL kuip 500 gram 2,25 FRESH QUALITY IJSBERG-, GEMENGDE rrfeaaa.' OF FRISEESALADE zakje 200 gram 2,98 r\ \mr ZIERIKZEESCHEifj) NIEUWSBODES» Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 197.00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. Teleurstelling Zierikzeese ANBO-voorzitter ZIERIKZEE - Het feit dat slechts negen Schouwen- Duivelandse ouderen zich hebben aangemeld voor de AOW-demonstratie iri Eindhoven heeft de Zierik zeese ANBO-voorzitter L. Anceaux teleurgesteld. Maar het meest spijtig vond de voorzitter nog de kri tiek die hij had gekregen op zijn plan om een bus naar Eindhoven te regelen. Van die deceptie repte Anceaux dinsdag tijdens een goed bezochte voor jaarsvergadering van de Zierikzeese afdeling van deze ouderenbond in het multifunctioneel centrum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3