Behoud natuurwaarden centraal in beleidsplan Oosterschelde r-L ...'Straks wordt er in heel Zierikzee over jullie gepraat' uw mm van schouwen-duiveland r 150:*! JAAR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 31 C&-37 Cf SPRING-TIME 1994! Mogelijkheid uitbreiding jachthavens beperkt tJSk Etsen van de Mêêtjesin bibliotheek De Stolpe Achttien arbeidsplaatsen weg bij Nemag Zierikzee Schouderkarbonade f 6,95 Keurslagerij De Jonge i— Q O dé krant van schouwen - du weiand! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kom dus gauw bij ons kijken DONDERDAG 14 APRIL 1994 150e JAARGANG NR 25546 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De jachthaven van Zierikzee mag volgens het Beleidsplan Oosterschelde 1994 tot het jaar 2005 met maximaal 65 vaste ligplaatsen worden uitgebreid. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Behoud en zo mogelijk versterking van de natuurlijke waarden. Dat staat centraal in het Be leidsplan Oosterschelde 1994. Dat houdt niet in dat de veiligheid van de bewoners in het geding is of dat recreatie en visserij onmogelijk zouden moeten worden gemaakt. Maar het is wel zo dat in geval er keuzes gemaakt moeten worden en er twijfel bestaat behoud van de natuurfuncties voorrang krijgt. Voorop in het plan staat het uitgangspunt dat geen afbreuk mag worden gedaan aan de eco logische kwaliteiten van het Oosterscheldesysteem. „Hier bij is van wezenlijke betekenis dat de kwetsbaarheid van het Oosterscheldesysteem na de voltooiing van de Oosterschel- dewerken is toegenomen. Dit vergt een extra zorgvuldig be leid", aldus het beleidsplan. Men koppelt daar de opmer king aan vast dat met het slui ten van de schuiven van de Stormvloedkering zeer zorg vuldig omgesprongen dient te worden. „Van geval tot geval zal worden bezien of inzet van de kering zinvol en verant woord is". De Oosterschelde moet volgens de opstellers van het beleids plan worden gezien als een na tuurgebied waarin een verant woord medegebruik voor ande re functies mogelijk is. Aan dat medegebruik wil men echter wel stringente voorwaarden verbinden. Zo wil men bepaal de gebieden sluiten voor de vis serij. „Doordat de voedseltoe- voer voor mosselen niet is toe genomen, dient rekening ge houden te worden met een mos- selproduktie die ongeveer even hoog ligt als in de jaren vooraf gaand aan de voltooiing van de Oosterscheldekering", aldus het beleidsplan. Voor wat betreft de kokkelvis serij is men nogal terughou dend in het beleidsplan. Op be perkte schaal wil men wel de mechanische kokkelvissers mogelijkheden bieden, maar het gaat daarbij met name om de zogenaamde vrije gronden van de kustwateren. Nieuwe vergunningen voor de handkokkelvisserij worden tot het jaar 2000 niet uitgegeven. „Belangrijk argument hier voor is het terugdringen van verstoring van vogels en zee honden", aldus het beleids plan. Verder wil men in voed- selarme jaren een'deel van het schelpdierbestand - dus zowel mosselen als kokkels - reserve ren als voedsel voor vogels. De Oosterschelde - zo wordt ge steld in het beleidsplan - biedt veel mogelijkheden voor re creatie. Wil men echter ernst maken met de bescherming van de Oosterschelde dan moe ten de recreatieve mogelijkhe den beperkt worden. „De na druk ligt daarbij op het bevor deren van recreatief medege bruik en van natuurrecreatie", aldus het beleidsplan. Projec ten die veel schade berokkenen aan waarden van natuur, land schap of visserij zijn in de visie van de beleidsmakers niet aan vaardbaar. „Om deze reden zijn Burghsluis en Schelphoek definitief afgevallen als loca ties voor belangrijke recreatie ve ontwikkelingen". Alle recreatieve voorzieningen moeten volgens de beleidsma kers voor wat betreft aard, schaal en ligging aansluiten bij het karakter van de Ooster schelde als grootschalig na tuurgebied. In de praktijk houdt dat volgens de beleids nota in dat er geen ruimte is voor uitbreiding van het aantal jachthavens. Ook is men zeer terughoudend voor wat betreft uitbreiding van het aantal lig plaatsen in bestaande jachtha vens. „Dat op zichzelf leidt tot een toename van de druk op de Oosterschelde en daarmee tot een afname van de recreatieve kwaliteit van het vaargebied". Een beetje meer, zo is de ge- dachtengang, kan nog wel. Het bestand aan vaste ligplaatsen in de jachthaven van Zierikzee zou in de visie van de opstel lers van het beleidsplan tot het jaar 2005 uitgebreid kunnen worden met 65. „De mogelijk heden voor Zierikzee kunnen worden benut binnen het ha venkanaal en de binnenstad zonder dat dit leidt tot extra ruimtebeslag voor de aanleg van een geheel nieuwe jachtha ven", aldus het beleidsplan. Met de aanleg van een jachtha ven bij De Val wordt in het be leidsplan niet langer rekening gehouden. In Zierikzee zouden er volgens de opstellers van het beleids plan behalve 65 vaste ligplaat sen nog eens 40 passantenlig plaatsen bij kunnen komen. Ook is voorzien in vijftien ex tra passantenplaatsen in de ha ven van Burghsluis. Het ge bruik van waterscooters - jet ski's - moet volgens de be leidsmaker strikt aan banden worden gelegd. „Het is in strijd met de kwaliteiten van de Oosterschelde als grootscha lig natuurgebied", aldus het beleidsplan. Hetzelfde geldt voor varen met snelle motorbo ten en -' op bepaalde plaatsen - voor het windsurfen. Een gedeelte van het voormali ge werkeiland Neeltje Jans kan volgens de beleidsmakers worden benut voor de ontwik keling van een dagrecreatie project voor wat genoemd wordt 'bovenregionale' behoef te. Hierbij wordt gedacht aan een themapark. „Een beperkte congres- annex hotelaecomoda- tie met een functionele relatie tot een themapark kan worden gerealiseerd. Overige verblijf s- accomodatie is niet toege staan", aldus het beleidsplan. „Voorwaarde voor een ontwik keling aan de oostzijde van het Neeltje Jans-gebied is dat met beheers- en inrichtingsmaatre gelen kan worden voorkomen dat de natuurfunctie van de Neeltje Jans-plaat wordt aan getast". ZIERIKZEE - Onderwijswethouder W. G. Renden van Middenschouwen zag het al helemaal zitten; die kunstenaarscarrière van de leerlingen van 't Mêêtje, de openbare basisschool in Ellemeet. Dinsdagmiddag opende hij in bibliotheek De Stolpe (Zierikzee) dan ook met alle plezier een heuse expositie inet etsen van deze „jeugdige navolgers van Neerlands meesteretser Anton Heijboer." De onderwijswethouder maak te zich er bepaald niet met een Jantje van Leiden vanaf. Om zijn publiek naar behoren toe te kunnen spreken nam hij zelfs zijn toevlucht tot een krukje zodat iedereen - van jong tot oud, van duim zuiger tot pré-puber - hem ..Een carrière als artistieke beroemdheid." Vanaf een krukje sprak onderwijswethouder W. G. Ren den van Middenschouwen de jeugdige exposanten toe. (Foto: Joop van Houdt). goed kon zien en vooral ook horen. Dat publiek bestond op een aantal volwassenen (leerkrach ten en ouders) na uit jeugdige kunstenaars die in de biblio theek reikhalzend uitkeken naar het moment waarop hun met papier afgedekt werkstuk onthuld zou worden. Iets waar voor wethouder Renden hun hulp nog niet kon missen. Voordat het echter zo ver was voorspelde Renden zijn pu bliek al „een carrière als ar tistieke beroemdheid." De bi bliotheek waar de etsen tot maandag 2 mei te zien zijn, is een prima locatie om als „kun stenaar" door te breken. „Straks praat heel Zierikzee over je en dan gaat het als een lopend vuurtje over Schouwen- Duiveland" voorspelde de on derwijswethouder die ook de komst van de televisie niet uit sloot. Project Die voorspelling deed sommi ge kinderen glunderen en met verstolen blik kijken naar al die afgedekte etsen aan de wanden van de bieb. Die etsen zijn gemaakt in het kader van het project Structuur in de na tuur. Een project dat 't Mêêtje heeft kunnen uitvoeren met de duizend gulden, die vorig jaar dankzij een van de leerlingen gewonnen werd met een kalen der over verkeersveiligheid. Want als het om projecten gaat dan staat 't Mêêtje z'n manne tje. Etsen Voor het nieuwe project Struc tuur in de natuur zijn de leer lingen twee maanden lang be zig geweest met het maken van etsen. Een lastig werkje, waar bij ze niet alleen hulp hebben gekregen van hun leerkrachten maar ook van Jan Koppert, een van de ouders voor wie etsen een hobby is. Samen met hem hebben de jeugdige artistiekelingen zin ken plaatjes van een afbeel ding voorzien en na een zuur- bad door een pers gedraaid. Die resultaten zijn nu tot 2 mei in De Stolpe te zien en ook dat is iets waarop de Mêêtjes vol gens Renden best een beetje trots mogen zijn, want „welke leerling op Schouwen-Duive- land kan zeggen dat hij al eens geëxposeerd heeft?". Dat het werk de moeite van een bezoek aan de bieb meer dan waard is ontdekte de wethou der tijdens het stuk voor stuk onthullen van de werkstuk ken. Die etsen met realistische titels als „straat met een huis waar je friet en ijs kunt kopen" zijn keurig voorzien van een passepartout en een lijst. Na afloop „verdwijnt" het werk in particulier bezit. Met uitzonde ring dan van één afdruk die no dig is voor het samenstellen van „een etsboek van de etsers van 't Mêêtje". Elke natuurwet die zich de waarnemer openbaart, laat tot een hoge re, nog onbekende besluiten. Alexander van Humboldt HET WEER Af en toe zon en in de kustprovin cies nog een enkele bui. Min.temp. van 3 graden vlak bij zee tot dicht bij het vriespunt land inwaarts. Middagtemp. omstreeks 11 graden. Zwakke tot matige noordelijke wind, rond kracht 3. ZIERIKZEE - Bij het Zierik- zeese bedrijf Nemag bv ver dwijnen achttien arbeids plaatsen, voornamelijk van mensen die op Schouwen- Duiveland wonen. De inkrimping van het bedrijf is volgens directeur R. Groot- veld nodig om een efficiëntere organisatie te bewerkstelligen en nieuwe investeringen te kunnen doen. Hij zei niet te verwachten dat de arbeids plaatsen die verloren gaan ooit nog terug komen. Dat komt volgens Grootveld omdat bij de bedrijven in de metaalnij- verheidsbranche een andere structuur ontstaat. „De trend in de metaal is dat steeds meer onderdelen worden toegele verd. Daardoor worden we steeds meer een assemblagebe- drijf in plaats van een produk- tiebedrijf". De arbeidsplaatsen gaan dan ook vooral verloren op de me chanische afdeling; de afdeling waar de onderdelen worden ge maakt voor de ongeveer dertig grijpers die het bedrijf jaar lijks produceert. „De pennen en bussen laten we voortaan aanleveren door gespeciali seerde bedrijven." Die grijpers die bij Nemag worden gepro duceerd worden gebruikt voor de overslag van massagoederen als kolen en erts en verkocht over de hele wereld, flet bedrijf heeft een jaarlijkse omzet van ongeveer tien mil joen. Nemag bv is sinds veer tien jaar gevestigd op het Zie- rikzeese industrieterrein Zuid hoek. Er werken 65 mensen, waarvan een groot deel op Schouwen-Duiveland woont. De achttien arbeidsplaatsen die verdwijnen zijn ook groten deels van mensen uit de regio, enkele werknemers die weg moeten komen uit Zuid- Beveland. Advertentie Kilo Noordstraat 45 Burgh-Haamstede 4 4 -1 9 9 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN D kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 D jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 O jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ~1 ZZN 3 NATUURWETPARTIJ In Zonnemaire woont een oprichter van de nieuwe, landelijke Natuurwetpartij. 4 ANWB-AGENTSCHAP In Zierikzee werd deze week een ANWB-agentschap geopend. 5 DOLFIJN De dolfijn die aanspoelde in Westerschouwen maakt het prima in het Dolfinarium in Harderwijk. 9 HOCKEY Hockeyster Femke Clerx vloerde de ploeg van Spijke- nisse. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1