Foto Verschoore viert zijn 25-jarig jubileum samen met trouwe klanten UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND deurloo intermeubel Ferdy Wisse wil zowel kleine ais grote man tevreden stellen n Europese kaart is voor eigenaar van de Meeuw een leuke uitdaging TAXATIESfBEMIDDEUNC HAMSEHiMSE BINNENKORT TE OPENEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE INIERMEUBEL TRAKTEERT 'Mensen komen niet van ergernis bij een fotograaf' Nieuwe folder Themadag wonen r dé krant van schouwen - duiveland! Als u bij Intermeubel minimaal 4500,- besteedt aan meubelen dan krijgt u zomaar een 3-daagse reis naar Parijs kado*! Voor twee personen. En al vanaf 2500,- krijgt u voor 200,- reischeques kado**. Hanngvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 13 APRIL 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEE - De gebroeders Verschoore kregen het allemaal met de paplepel in gegoten. Het stond dan ook min of meer bij voorbaat vast dat ze allemaal hun emplooi in de fotografie zouden vinden. En inderdaad. Nadat vader Verschoore in 1919 de basis legde in Goes, zijn zijn vier zonen inmiddels in diens voetsporen getreden. Verdeeld over Zuidwest-Nederland hebben de gebroeders Verschoore zeven zaken, waaronder die van Dick aan de Dam in Zierikzee. Deze viert dit jaar zijn 25-jarig jubileum, hetgeen de oplettende voorbijganger, zeker opgeval len is. Dick Verschoore was 24 jaar toen hij samen met zijn vrouw Joke Verschoore-Lijbaart, de eerste schreden zette op het pad van zelfstandige fotograaf in de Lange Nobelstraat in Zie rikzee. Zelfstandig ja, want hoewel de zaken van de familie allemaal bekend staan onder de naam Foto Verschoore, staan ze allemaal op zichzelf. Dat was vroeger zo en is nu nog steeds zo. Al is er natuurlijk wel sprake van samenwerking en staan ze elkaar bij wanneer dat nodig is. Gat in de markt Dat de Goesenaar in Zierikzee een zaak begon in 1969 was niet toevallig. Een jaar eerder was hij in het huwelijk getreden met de uit Brouwershaven af komstige Joke Lijbaart. ,,Ik vond Zierikzee een leuke plaats en zag er een gat in de markt wat betreft het zelf ont wikkelen en afdrukken van filmrolletjes, want de andere fotografen in Zierikzee stuur den alles op naar een centrale." Spijt van zijn vertrek naar Zie rikzee heeft hij nooit gehad. ,,Ik ben gelijk het verenigings leven ingedoken en dan leer je snel mensen kennen. Ik voel me dan ook een echte Zierik- zeeënaar." De beginselen van het ontwik kelen en afdrukken zijn hem bijgebracht in de donkere ka mer van zijn vader. Net als zijn oudere broers werd hij hierin reeds op jonge leeftijd te werk gesteld. Tben hij eenmaal van school af kwam ging hij direct de winkel in. De fijne kneepjes van het vak leerde hij door middel van het volgen van cursussen. Na een aantal jaren in de doka ver toefd te hebben verhuisde hij naar de winkel. Vervolgens werd hij op pad gestuurd voor het maken van reportages en uiteindelijk kwam ook hij in de studio terecht. ,,Zo is het bij ons allemaal gegaan. We leer den het vak zowel in theorie als in de praktijk." Kleurenfotografie In 1974 verhuisde Verschoore naar de Dam in Zierikzee. Op deze plek nam hij de fotozaak van Rykel ten Kate oven. Voor Verschoore hield deze verhui zing in dat hij geen films meer kon ontwikkelen en afdruk ken. Dit duurde tot zeven jaar geleden. Tben kwam er een printer in de zaak, waarmee in een uur filmrolletjes worden ontwikkeld en afgedrukt. Ech ter niet meer in zwart/wit, maar in kleur. ,,De kleurenfo tografie is vanaf de tachtiger jaren algemeen goed gewor den. Nu maakt alleen de hoby- ist nog gebruik van zwart/wit fotografie. Deze laat zijn films bij de fotograaf ontwikkelen en drukt zelf af." Het grote voordeel van de prin ter is volgens Verschoore dat alles weer in eigen huis blijft. Het kwijtraken van films wordt hiermee uitgesloten. Bo vendien is het mogelijk om fo to's op te waarderen. ,,En het is gewoon leuk om het zelf te doen", aldus Verschoore. De opkomst van de kleurenfo tografie is niet de enige veran dering die Verschoore mee maakte. Tegenwoordig wordt er veel meer van zijn fantasie gevergd. Het aantal poten in zijn bedrijf is enorm toegeno- men en het assortiment came ra's is enorm uitgebreid. „Vroe ger werkte men met negatieven en nu kun je foto's op een CD zetten. En het retoucheren ge beurt nu met behulp van een computer." Dat was vroeger wel anders. Toen moest er eerst een opname van de foto ge maakt worden en daarna moest deze met een potlood be werkt worden totdat het ge wenste resultaat bereikt was. Tegenwoordig staat er in zijn zaak ook een zogenaamde Create-a-print. Met deze ma chine kan de klant zelf een (deel)vergroting maken van een negatief. Maar dat niet al leen. Het is tevens mogelijk om slechte opnames te verbeteren, door het toevoegen of juist wegnemen van een bepaalde kleur. Wanneer alles goed inge voerd is zorgt een simpele druk op de knop ervoor dat in vijf minuten de foto uit het appa raat komt rollen. Vraagtekens Een andere verandering be treft zijn collega's in Zierikzee. „Toen ik hier begon was ik de jongste fotograaf en nu ben ik de oudste". Verschoore plaatst wel vraagtekens bij het aantal fotografen dat er de laatste tijd is bijgekomen op Schouwen- Duiveland. „Slagers en bakkers zie je over al verdwijnen, maar in ons vak komen er steeds meer bij. Ik denk dat deze mensen fotogra fie leuk vinden en er de kost mee willen verdienen. Vraag is echter of hier marktonderzoek Dick VerschooreHet ioas min of meer vanzelfsprekend dat ik een eigen fotozaak zou beginnen(Foto: Marijke Folkertsma). aan vooraf is gegaan. Ik heb daar zo mijn twijfels over. Maar over een jaar of -vijf zul len we hier wel uitsluitsel over hebben." Door een dergelijke service aan zijn klanten te bieden als create-a-print en al het ontwik kel- en afdrukwerk in eigen huis te houden probeert Ver schoore zich wel te wapenen te gen de hand over hand toene mende concurrentie. Blijkbaar lukt hem dit goed, want veel klanten komen al 25 jaar in zijn zaak. Dit bracht hem ook op het idee om via zijn etalage aandacht te schenken aan het jubileum. Uit zijn archief zocht hij enkele portretfoto's van 25 jaar geleden van deze trouwe klanten. Vervolgens verzocht hij deze personen wederom voor zijn lens te poseren. En nu kan iedereen zien hoe iemand in 25 jaar kan veranderen. Behalve dat dit leuk is voor de voorbijgangers geeft dit aan hoe afhankelijk een fotograaf is van de loop van de mens heid. Dat is althans de opvat ting van Verschoore. „Mensen laten foto's van zich maken bij een geboorte, een verjaardag of een bruiloft. In ieder geval wanneer er iets te vieren valt. Mensen komen niet van erger nis bij een fotograaf en dat maakt het vak nog leuker dan het al is". BRUINISSE - Polio de almendra, Morgrod, Cerdo a la Cataluna, Zarzuela de pescado. Voor de niet ingewijden in de Europese keuken, allemaal nietszeggen de namen. Voor Frans Meeuwisse, eigenaar van Café-restaurant de Meeuw aan de Noorddijk in Bruinisse echter niet. Begin dit jaar sloot hij zich aan bij de or ganisatie 1'Europe a Table. Deze heeft als doel de lidstaten van de Europese Unie op culinair terrein dichter bij elkaar te brengen. Voor Meeuwisse was dit echter niet genoeg. Hij besloot om het roer totaal om te gooien en zijn restaurant om te vormen tot een Europees restaurant. „Voor ons is het normaal om twee keer per jaar de menu kaart te veranderen. Begin dit jaar gingen we hierover den ken en het leek ons toen een leuke uitdaging alleen maar authentieke Europese gerech ten op de kaart te zetten." Drie zaken waren bepalend voor de keuze van de gerechten. De prijs ervan moest rond de der tig gulden liggen, de gerechten moesten algemeen bekend maar toch niet overal verkrijg baar zijn en typisch voor het land zijn. Nadat de keuze ge maakt was ging hij in de keu ken aan de slag. Alle gerechten werden uitgeprobeerd en waar nodig werden de foutjes uit de bereiding gehaald. Nu draait het restaurant inmiddels ruim een maand met de nieuwe kaart en dit zowel naar tevre denheid van Meeuwisse als de gasten. BURGH-HAAMSTEDE - Ondanks zijn jonge leef tijd ziet Ferdy Wisse zijn plaats in het bedrijfsleven absoluut niet als een 1 aprilgrap. Op deze dag open de hij»aan de Roterij in Haamstede zijn zaak Wisse Tuin- en Parkmachines. Meeuwisse is sinds 1988 eige naar van Café-restaurant de Meeuw, dat tot die tijd eenvou digweg Café Bru heette. De uit Drunen afkomstige kok runde daarvoor, samen met zijn vrouw Henny, een bruin café in Bruinisse. De nieuwe naam van het bedrijf lag eigenlijk voor de hand. Hoewel er eerst koortsachtig verzonnen werd kwam hij uiteindelijk toch uit op 'de Meeuw'. „Dit is al jaren mijn bijnaam en in dit geval ook zeer toepasselijk met alle meeuwen in de haven." De verandering van de kaart ziet Meeuwisse als een aanvul ling op hetgeen I'Europe a Ta ble biedt. Deze organisatie stelt iedere maand een ander land centraal. „Dit bijt elkaar niet. We zijn nu Europees res taurant en daarbij geven wij extra aandacht aan het land dat in het kader van I'Europe a Table in die maand centraal staat." Deze wil hiermee de eetgewoonten van de landen van de Europese Unie beken der maken. Hiertoe staan bij de deelnemende restaurants ie dere maand gerechten uit een van de lidstaten op de menu kaart. Bij de Meeuw ook, maar hier vallen ze ongetwijfeld minder op dan elders. Met een menukaart waarop dergelijke 'vreemde' gerechten prijken, bestaat altijd het ge vaar dat de drempel voor de mensen te hoog is, het restau rant binnen te stappen. Ook Meeuwisse heeft zich dit gerea liseerd. Dat is de reden dat hij ook tong, schol en varkenshaas op de menukaart heeft gezet. „Maar toch valt het reuze mee. Iedereen is razend enthousiast dat hij eens een keer iets an ders kan eten", aldus Meeuwis se. Om de drempel zo laag moge lijk te houden heeft hij zijn res taurant ook anders ingericht, gelijktijdig met de verande ring van menukaart. Het is al lemaal 'losser' geworden, zoals hij het omschrijft. „We hebben geprobeerd een ongedwonger sfeer te creëren door het niet meer vooraf indekken van de tafels." Bovendien is hij ook afgestapt van het onderscheid in het café restaurant tussen het restau rantgedeelte en het plateser- vice-gedeelte. „Dit was ver warrend voor de gasten en nu kunnen ze zelf kiezen waar ze willen zitten. Dat is voor ieder een veel prettiger." SCHOUWEN- DUIVELAND - De serie folders die in het kader van het voorlich tingsproject voor oude ren verschijnt, is uitge breid met een nieuwe folder Kopzorgen over de hulp die RIAGG en Algemeeri Maatschappe lijk Werk bieden bij psy chische problemen. Van af zaterdag 16 april komt daar ook een geza menlijke folder van de vier verzorgingshuizen bij. Deze folders zijn te vin den in de folderrekken waarin ook de eerder verschenen brochures over aow en andere cen tenkwesties, ouderen huisvesting, Tafeltje Dek Je en de thuiszorg te vinden zijn. Deze serie folders en brochures wordt vanaf 16 april uit gebreid met een geza menlijke brochure van de vier Schouwen- Duivelandse verzor gingshuizen en een fol der over de indicatie commissie. Deze docu mentatie is te vinden bij de Stichting Welzijn Ou deren, het UVV-gebouw, bibliotheek De Stolpe en in het ANBO-gebouw De Paternoster in Zierikzee. Maar ook de dorpshui zen en wijkgebouwen in de andere Schouwen- Duivelandse gemeenten beschikken over zo'n fol- derrek. V1y ZIERIKZEE/RENESSE - Op zaterdag 16 april kunnen be langstellenden in de Rabo- banken in Zierikzee en Rcncs- se terecht voor de themadag Wonen. Het evenement is vooral inte ressant voor mensen die over wegen om een woning te kó pen. Tijdens de themadag wordt aandacht besteed aan het verschil tussen huren en kopen. De hoeveelheid geld die men maximaal kan lenen bij het kopen van een huis, de soorten hypotheken, tweede hypotheek en eigen geld. De themadag wonen is van 10.00 tot 16.00 uur. Door het failliet gaan van zijn vorige baas, kwam hij zonder werk. Vanwege zijn ruime er varing als monteur en verte genwoordiger in de maaima- chinebranche, wilde hij graag zélf een bedrijf starten. Bij Honda Nederland had hii in middels het vertrouwen ge wonnen en zou bij het starten van een eigen bedrijf officieel Honda-dealer worden. Samen met familie werd al spoedig met het verbouwen van de bedrijfsruimte gestart en waar nu het ruime Honda- assortiment in de showroom al staat uitgestald. Het kantoor en de overige ruimten zullen spoedig voltooid worden. Wisse zegt zelf, dat zowel voor de particulier als voor bedrij ven het merk Honda aanvanke lijk vanwege de aanschafsprijs duur lijkt. Doch een Honda verdient door de jaren heen probleemloos zijn geld terug. Buiten Honda vertegenwoor digt hij ook de merken Makita en John Deere, de grotere zit- maaiers. Daar in het tuin- en parkgebeu- ren soms één a twee keer per jaar een bepaald apparaat no dig is, gaat Wisse zich ook op grote schaal met verhuur bezig houden. Zo kan zowel de parti culier als het bedrijfsleven voor bijvoorbeeld een vercu- teermachine, rond frees of ket tingzaag terecht. Ferdy Wisse wil zowel de klei ne als grote man tevreden stel len, waarbij beslist geen on derscheid gemaakt wordt. Daar hij onder meer het klan tenbestand, garantiebepalin gen en werkplaats van zijn vo rige patroon heeft overgeno men, voorzag hij zichzelf vanaf de start van zijn bedrijf met werk. Nu hij zich voorlopig als éénmansbedrijf aan de Roterij heeft gevestigd, wil hij in de toekomst aan personeelsuit breiding denken. Bewust is zijn bedrijf van 10.00 tot 17.00 uur geopend, zodat hij vóór en na de openingstijden bij de klanten thuis de noodza kelijke service kan verlenen. Want service en kwaliteit bie den, wil Wisse hoog in zijn vaandel houden. Advertentie Ing. A. J. Hanse J. LangUemper MAKELAARS O. G. Makelaardi) O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee Ring 19 - Haringvlietplein 8 4328 AE Burgh-Haamstede fj!l 4301 XG Zierikzee Telefoon 01115-3424 NBx4 Telefoon 01110-14275 Fax 01115-3707 Fax 01110-17484 Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Ouiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. A f 47,00 kwartaalabonnement A I 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. A I 177,00 O jaarabonnement I 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1