Tien-jarig- bestaan dorpshuis De Schutse wordt gevierd 'De mineralenboekhouding mag geen heffingsinstrument worden' dichters Landbouworganisatie ZMO: 'Geen regio's uitsluiten van oogstschaderegeling' Met feestavond op vrijdag 22 april Hoofdbestuur ZMO: ZMO kritisch over promotie gft-afval 0) HET MOMENT Winst voor team ambtenaren van Zierikzee DINSDAG 12 APRIL 1994 NR 25545 5 Tien jaar geleden werd het dorpshuis De Schutse feestelijk in gebruik genomen. Leerlingen van de basisscholen maakten de naam bekend. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - „Tot voor tien jaar was er helemaal geen dorpshuis in Haamstede. Daarom zijn we zo blij dat De Schutse is gerealiseerd. Het is een uitstekende accommodatie waarin de plaatselijke ver enigingen de afgelopen tien jaar vele activiteiten konden ontplooien. Aan de vreugde daarover willen we uiting geven". Dat is volgens de secretaris van de stichting Dorpshuis Haamstede, J. A. van den Broeke uit Burgh-Haamstede de motivatie voor het organiseren van een feestavond ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van dorpshuis De Schutse in Haamstede. De feestavond wordt in De Schutse gehouden op vrijdag 22 april. Er werken zeven ver enigingen en organisaties aan mee die regelmatig gebruik maken van De Schutse. Vol gens Van den Broeke worden de vier zalen van De Schutse gebruikt door zo'n dertig orga nisaties. Verder omvat het ge bouw een ruimte die wordt ver huurd aan de Bibliotheekvoor ziening Schouwen-Duiveland. De Schutse werd ruim tien jaar geleden gerealiseerd op initia tief van de gemeente Wester- schouwen, die ook de eigenaar van het gebouw is. Ten behoeve van het beheer van het dorps huis werd de stichting Dorps huis Haamstede opgericht. Een stichting bestaande uit verte genwoordigers van de particu liere organisaties en verenigin gen die gebruik maken van De Schutse. Zij huren het gebouw van de gemeente en beheren het. Een exploitatie die de afgelo pen jaren, ondanks een exploi tatietekort van ongeveer 20.000 gulden per jaar, zeer succesvol bleek. Geen enkel dorpshuis op Schouwen-Duiveland levert namelijk winst op. Het jaar lijkse negatieve saldo van* De Schutse is relatief laag. Het wordt jaarlijks aangevuld door de gemeente Westerschouwen. In goede banen Vanaf de ingebruikname van De Schutse in 1984 wordt de da gelijkse gang van zaken in het dorpshuis in goede banen ge leid door beheerder M. J. Verse- put uit Haamstede. Hij was volgens Van den Broeke de af gelopen tien jaar het gezicht van De Schutse. Het initiatief om het tien-jarig bestaan te vieren kwam voort uit spontane reacties daarover vanuit de verenigingen die De Schutse gebruiken. Als gevolg daarvan is een programma op gesteld waaraan wordt meege werkt door de Koninklijke Fanfare Witte van Haemstede, de drumband Witte van Haem stede, de balletgroep Joke Zuy- derwijk, ouderenkoor Weste lijk Schouwen, het gemengde kóor Nu met Hope, de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen en de Bridgekring '68. Het feestprogramma, wordt, geopend door de voorzitter van de Stichting Dorpshuis Haam stede en kan door iedere be langstellende worden bijge woond. Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - Volgens het hoofdbestuur van de ZMO is de regulerende mineralenboekhouding niet be doeld om veehouders op te zadelen met torenhoge heffingen, maar om meer flexibiliteit in de regelge ving te krijgen. Uitgangspunt van de ZMO is dat een veehouder die zijn zaakjes goed in orde heeft geen heffing hoeft te betalen. Dat standpunt nani het hoofdbestuur van de ZMO in tijdens de onlangs ge houden vergadering. Indien een veehouder zijn gras land intensief gebruikt en er bijvoorbeeld jaarlijks vijf sne den gras afhaalt, zal hij meer mineralen mogen aanvoeren dan een veehouder die exten sief zoogkoeien houdt. Ook in de intensieve veehouderij is een flexibele normstelling ge wenst. Het alternatief van de mineralenboekhouding is de aanscherping van het huidige mestbeleid. Ook dan zullen de gebruiksnormen dermate laag zijn dat ze ongeschikt zijn voor landbouwkundige produkties en zullen er niet-plaatsbare mestoverschotten ontstaan. In het mestakkoord van 13 mei 1993 wordt gesproken van 'zo mogelijk' invoering van een mineralenboekhouding in 1997 voor de plantaardige sectoren. De ZMO dringt er op aan dat voor de akkerbouw andere me thoden worden onderzocht. Optie daarbij is een systeem van bemestingsadviezen, geba seerd op bodemonderzoeken. De invoering van een regule rende mineralenboekhouding voor de plantaardige sectoren wordt door de ZMO afgewezen. Het hoofdbestuur is van me ning dat in de plantaardige sec tor hoogstens sprake kan zijn van een registratie van de mi- neralenstromen. Onduidelijkheid Er is nog te veel onduidelijk heid over gebruiks- en verlies- normen om al over een minera- lenbeleid voor de plantaardige produkties te kunnen spreken. Vice-voorzitter J. T. Wolleswin- kel uitte zijn zorg over de wijze waarop sommige organisaties voorlichting geven over de mi neralenboekhouding. Heffin gen staan hierbij centraal en er worden normen gehanteerd die nog niet zijn vastgesteld. Als gevolg hiervan circuleren hef finghoogten van tienduizenden guldens per bedrijf. Draagvlak De ZMO vindt het een slechte zaak dat het draagvlak voor de mineralenboekhouding op de ze wijze wordt weggenomen. In het mestakkoord van mei 1993 zijn alleen de gebruiksnormen voor 1994 en 1995 vastgesteld. Voor de daarop volgende jaren ?ijn geen afspraken gemaakt. Wel zijn door de overheid indi catieve gebruiksnormen c.q. verliesnormen genoemd. Op dit moment vinden de P en N- deskstudies plaats. Tevens vindt er een studie plaats naar de sociaal-econo mische gevolgen van het mest beleid. Deze studies zullen moeten leiden tot adviezen over de acceptabele verliesnor men voor fosfaat en stikstof. Het hoofdbestuur is van me ning dat de regulerende mine ralenboekhouding niet als be lastinginstrument gebruikt mag gaan worden. De deskstu dies moeten leiden tot accepta bele verliesnormen die voor de goedwillende veehouder haal baar zijn. Indien de politiek niet in deze denkrichting mee wil gaan zal het landbouwbe drijf sleven zich moeten gaan beraden of medewerking aan de derde fase mest- en ammoni akbeleid nog wel mogelijk is. Een acceptabele verliesnorm geeft meer flexibiliteit dan een gebruiksnorm. Ook het praten over forfaitaire norm, bijvoorbeeld 125 kg/ha, is volgens het ZMO-bestuur te voorbarig. Bovendien zijn de omstandigheden per bedrijf zo verschillend, dat een generieke norm in de praktijk niet zal blijken te werken. Binnen één bouwplan zijn er dikwijls per celen met een hoog en met een laag fosfaatgehalte. Als er al een forfaitaire norm komt, dan zullen in elk geval onthef fingsmogelijkheden aanwezig moeten zijn, aldus het ZMO- bestuur. ZIERIKZEE - Landbouworga nisatie ZMO gaat samen met de andere belang'enbeharti- gingsorganisaties proberen minister Bukman op andere gedachten te brengen over de oogstschaderegeling, die hij in maart afkondigde. Het hoofd bestuur van de ZMO vindt dal niet alleen boeren in de noor delijke provincies recht heb ben op een vergoeding. Plaatselijk is in het afgelopen najaar ook in andere regio's, waaronder Schouwen, Walche ren en de Achterhoek, veel re gen gevallen. Het is volgens de ZMO onte recht dat de minister zich be roept op Brusselse voorschrif ten. Volgens de EG kan een schaderegeling alleen voor een beperkte regio van toepassing zijn. De ZMO stelt daartegenover: of Nederland is zo klein, dat het als één regio wordt be schouwd, of Nederland is zo groot dat er verschillende re gio's kunnen worden aangewe zen, waar sprake is van boven matige regenschade. Direct na het bekend worden van de re geling stuurde de ZMO al een brief aan minister Bukman, waarin ongenoegen werd geuit over de regeling, intussen zijn er contact gelegd met leden van de Tweede Kamer. ZIERIKZEE - Het ZMO- bestuur heeft grote moeite met de promotiecampagne voor groente-, fruit- en tuinafval, die door de VAM in samenwer king met andere composteer- bedrijven op touw is gezet. De overheid is de enige aandeel houder van de VAM. De cam pagne wordt mede gefinan cierd door het ministerie van VROM. De promotiecampagne van gft-compost is inmiddels ook door het Landbouwschap aan de kaak gesteld. Het schap is verbaasd dat de overheid de doseringsnormen voor gft-compost niet heeft aangescherpt, terwijl dit voor dierlijke mest wel het geval is. Promotie voor dierlijke mest is bovendien niet toegestaan. De ZMO is het volledig met het Landbouwschap eens dat hier sprake is van oneerlijke con currentie. Op termijn kan gft- compost op deze manier dier lijke mest en champost (uit de champignonteelt) verdringen. Het Landbouwschap heeft mi nister Bukman een brief ge schreven, waarin staat dat het milieu meer gediend is met het gezamenlijk zoeken naar afzet mogelijkheden voor alle be- mestingsstoffen. Bij verdrin ging zullen immers zowel agra riërs als burgers voor hogere kosten komen te staan. Toepas sing van gft-compost en zuive ringsslib voor landbouwdoe leinden werd al eerder door de ZMO met klem ontraden. De aanwezigheid van zware metalen maakt gebruik van de ze stoffen riskant. Als boeren toch met gft-compost of slib willen bemesten, zou er per af geleverde vracht een deugdelij ke analyse aanwezig moeten zijn. Financieel kan het ge bruik van compost aantrekke lijk zijn, landbouwkundig zit ten er risico's aan vast. Van daar het advies om vooralsnog geen compost of zuiveringsslib te gebruiken. 0) Griepje „Mensen wat ben jij schor", zegt de stem langs de lijn, „griep", o griep", dat kost je een dag of drie onder de wol. Vermoeide gevoelens, erg beroerd en verre van fijn, rillerig, koud en verhit en bent niet thuis voor de lol. Gelukkig ben je een sociaal wezen, die veel contacten heeft, met plichten die je na wilt komen, en vooral je werk Alles stagneert zo'n beetje bij dat wat je nu beleeft, eigen non-activiteit stelt nu zijn paal en perk. Heel het raderwerk is door jou in de war gegaan je weet dat tal van dingen niet doorgaan kunnen Toch, alles gaat wel door, zelfs beter dan in jouw waan waarom zou je de ziekte niet ongestoord de tijd gunnen? Ook zijn er die zeggen voor een griepje niet opzij te gaan, gewoon doorwerken is 't beste zeggen ze, doe ik ook altijd. Hij doet gewoon alles op tijd en gaat naar zijn baan en hoopt van zijn ongemak daarbij wordt bevrijd. Het aangename van zulk ziek-zijn, is het medeleven, dat doet je goed, het beurt op, en je kunt er tegenaan De vrienden hebben hun gewone bezoeken niet opgegeven, -geven lectuur over ziektes, met de hint, lees hier achterin Wat ieder over ziekte moet weten, staat er alles bij. De gezonden hebben de medicijnmeester niet van node. De geneeskunst als hobby uit te leven is niets voor hij of zij zo wordt na lezing besloten, niet mee te doen aan die A. M. Slaager, Haamstede mode. Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam yan de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. 1De heenreis 'Wat fijn, mevrouw Van Drongelen, dat u mee gaat zingen.' Maar als ze in haar rolstoel op de lift van de bus wordt gezet gunt ze me geen blik waardig. Haar gezicht staat op zwaarbe wolkt. Ze zegt niets en reageert op geen enkel woord. Toch nemen we haar mee op onze tocht naar het andere verpleeghuis. Want daar zal ons bewonerskoor een uitvoering geven. Heel voorzichtig lijkt ze in de bus een beetje te ontdooien. Als we, rolstoel voor rol stoel, weer uitgeladen zijn hebben we nog even tijd om van tevoren wat in te zingen. Hier en daar wordt nog een rolstoel verschoven. Gedachtenloos speel ik een paar losse ak- koorden op de piano. En bij het horen van die enkele tonen gebeurt het wonder. Als een bloem breekt mevrouw van Drongelen open. 'Komt u eens hier' gebaart ze. 'Moet u eens naar m'n handen kijken. Ik krijg kramp in mijn vingers. Weet u, dat krijg ik altijd als ik muziek hoor. Ik ben er gisteren bij de dokter voor ge weest. Hij zei dat ik hyper..chronisch of zo iets was. Ik zei: Dokter, ik ben toch niet gek, hè? Nee, zei-ie, maar mevrouw, u hebt een bijzon der gevoel voor muziek. Ja, zeg ik, dokter, dat heb ik er maar aan Één te danken. Dat doe ik gewoon, hoor. Ze zullen wel zeggen: 'Daar heb je dat gekke mens weer' maar dat kan me niksschelen.Dan begint de uitvoering: Breng eens een zonnetje onder de mensen. De woorden in de map kan ze niet meer volgen, maar'uit het hoofd jubelt ze mee. De reis begon zo duister. Toen kwam dat ene mo ment, zomaar een paar losse tonen en de zon breekt door. Dankzij de muziek. 2. De terugreis In de pauze kruip ik even naast mevrouw Lin deman. 'Meneer, vindt u het goed gaan?' vraagt ze. 'Ja, mevrouw Lindeman, het gaat geweldig. Ons koor heeft mooi gezongen.' 'Ja' antwoordt ze en richt zich wat op in haar rolstoel. Dan herhaalt ze langzaam mijn woor den. 'Ons koor heeft mooi gezongen.' Zingen in een vreemd verpleeghuis op een ander ei land is een grote belevenis. Soms te groot. Als laatste zingen we van 'Ganse zomernachten lang horen wij de kikvorszang'. Dan hoor ik iets vreemds. Het is mevrouw Lindeman. 'Ach Here, help me toch!' roept ze uit. Het lijkt me sterk dat dit tegen de kikkers gericht is, maar in de vaste taferelen na een uitvoering ben ik het moment snel vergeten. Maar als de bus, weer rolstoel voor rolstoel, is ingeladen en we vrolijk naar Zierikzee rijden keert het terug. 'Ach Here, help me toch. Aanschouw mijn moeiten en verdriet en verblijd mij door uw daden.' Het klinkt luid door de bus en als een litanie wordt het gebed keer op keer herhaald. 'Wat is er, mevrouw Lindeman 'Meneer, ik ben m'n tas kwijt. Ach Here, help me toch.' Maar de tas is helemaal niet kwijt. Een vrijwil ligster heêft de tas voor het gemak iets verder op gezet. 'Hoera! Hier is uw tas, mevrouw Lin deman.' Ze neemt haar tas in de handen, kijkt er even in en zegt: Maar dat is mijn tas niet! O Here help mij toch, aanschouw mijn moeiten en verdriet.' Toch pakt ze de tas beet. Ze hangt de twee hengsels angstvallig om haar hals heen en omklemt het bruine gevaarte met beide han den. 'O Here help me toch....'. Daar zit ze, bid dend en smekend en de verhoring hangt om haar nek. Het is haar tas, maar iets in haar zegt dat dit niet zo is. In een verpleeghuis is een oude bruine tas een onmisbaar stukje van wat je nog over hebt. Ik probeer haar af te leiden. 'Bent u wel eens meer op dit eiland geweest 'Ja' zegt ze, 'ik heb hier vroeger gelogeerd. O Here, help me toch en verblijd mij door uw daden.' Als alle pogingen mislukken zet ik mijn sterkste wapen in: de muziek. 'Zullen we nog een liedje zingen roep ik door de micro foon. 'Als de lente komt dan stuur ik jou tulpen uit Amsterdam' zingt de hele bus. maar het 'Ach Here, help me toch' klinkt dwars door de tulpen heen en het duurt de hele reis tot aan Zierikzee. Het ging allemaal zo goed tot er een moment kwam. En Jpen ging het mis. On danks de muziek. MARZAS GROESBEEK - Ecu team van Zierikzeese ambtenaren beeft in Groesbeek bij Nijmegen het jaarlijkse zaalvoetbaltocr- nooi voor gemeenten gewon- Van de 7 te spelen wedstrijden in het toernooi wonnen de Zie- rikzeeënaren er afgelopen don derdag 6. Eén wedstrijd eindig de in een gelijkspel. Met een score van 13 punten werd Zie rikzee winnaar. Aan het toer nooi werd deelgenomen door Aalsmeer, Noord Oostpolder, Weststellingwerf, Groesbeek. Drunen, Lochem, het Belgische Mol en Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5