'Het gaat goed met ontwikkeling van toeristisch beleid platteland' 'Gebrek aan archief- en studieruimte voor ons aanleiding tot grote zorg' Nieuwe 30 km-zones in kom van Renesse Jaarverslag streekarchivariaat: Stichting- Slachtofferhulp voorziet in een behoefte Ongeluk op Zeelandbrug Te hard gereden Diefstal Gestolen auto bij Cornelia- stichting Jubileum en afscheid J. Goudzwaard Dialecten middag Bergbezink- bassin in Ouwerkerk zierikzeescheü nieuwsbode!! Voorjaarsvergadering Stad en Lande: A I A DINSDAG 12 APRIL 1994 NR 25545 3 Het gebrek aan ruimte wordt in Zierikzee voor het streekarchivariaat steeds nijpender. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het gebrek aan archief- en studieruimte wordt voor het streekar chivariaat, met name in Zierikzee, steeds nijpender. Dat blijkt uit het jaar verslag van het streekarchivariaat over 1993. ,,De thans gevolgde werkwijze is in veel opzichten niet efficiënt en heeft zowel voor het publiek als voor het eigen personeel grote nadelen. Met nieuwe taken op komst geeft dit aanleiding tot grote zorg. Het is dan ook dringend noodzakelijk dat het spoedig kan komen tot het vaststellen van duidelijke beleidslijnen en het vertalen daarvan in concrete voornemens", aldus het jaarverslag. ZIERIKZEE - De Stichting Slachtofferhulp Zeeland heeft het afgelopen jaar bewezen in een behoefte te voorzien. Aan 1583 slachtoffers werd in 1993 hulp verleend. Dit zijn er 243 meer dan in het jaar daar voor. Voor het eerst werd ook hulp verleend aan na bestaanden van suicide. Dit staat in het jaarverslag van 1993 van de stichting. Het streekarchivariaat kampt vooral in Zierikzee al jaren met eem gebrek aan ruimte. Daar komt bij dat er op een aantal onderdelen van het werk'sprake is van forse ach terstanden en het feit dat men eigenlijk niet beschikt over een goede studiezaal. ,,De nadelen van de studiezaal in Zierikzee manifesteerden zich ook in het verslagjaar. De klimaatbeheer sing is slecht regelbaar. Er is nauwelijks lichttoevoer van buitenaf. Luchtverversing is slechts in beperkte mate moge lijk, de tafel en de stoelen zijn minder geschikt voor een stu diezaal en klachten van bezoe kers zijn het gevolg", aldus het jaarve2-slag. De zorgen met betrekking tot de archiefbewaarplaats van de gemeente Zierikzee blijven groot, zo blijkt uit het jaar verslag. ,,De reservecapaciteit is zodanig klein dat er sprake is van een zorgwekkende situa tie". Om de ruimteproblemen het hoofd te bieden werd eer der het plan gelanceerd om op de locatie hoek Melkmarkt/ Maarstraat grenzend aan het stadhuiscomplex - een grote ar chiefbewaarplaats te bouwen. De plannen werden positief ontvangen, maar toch is er nog geen sprake van uitvoering er van. ,,De discussie rond de voornemens tot gemeentelijke herindeling gaven het college van burgemeester en wethou ders aanleiding de plannen voor verbetering van de be staande situatie voorlopig te laten rusten. Om te voorzien in de acute be hoefte aan ruimte bestaat thans het voornemen om elders een tijdelijke ruimte te huren. De gedachten gaan daarbij uit naar de bewaarplaats in Nieu- werkerk". In vergelijking met voorgaan de jaren is volgens het jaar verslag het aantal bezoekers van het streekarchivariaat ge daald. In 1992 brachten 996 mensen een bezoek aan het streekarchief in Zierikzee. In 1993 waren dat er een stuk min der: 892. Niet alleen inwoners van Schouwen-Duiveland do ken in de archieven. Er waren ook bezoekers afkomstig uit Duitsland, België, Canada en zelfs Amerika. Relatief de meeste belangstelling van de bezoekers ging uit naar stam boom on derzoek Naast een gebrek aan ruimte kampt het streekarchivariaat nog met een ander probleem, en wel de materiële toestand van de archieven en verzame lingen. Om de in de loop der ja ren ontstane schade aan ar chiefstukken te herstellen is alles bij elkaar een bedrag van ruim 1,1 miljoen gulden nodig. Er is uitgezocht welke restau raties het meest dringend zijn en dat onderzoek heeft uitge wezen dat ongeveer een vierde deel van de archiefstukken dringend restauratie behoeft. Daar is een investering van 277.911,30 mee gemoeid. Men hoopt binnen zeven jaar de meest urgente restauraties te kunnen verwezenlijken. Het toezicht op het beheer van de niet naar de archiefbewaar plaatsen overgebrachte archie ven bleef volgens het jaar verslag opnieuw beperkt tot het incidenteel geven van ad viezen. Intensiever contact was er met betrekking tot de plannen voor herstructurering van het ar chief van de (nieuwe) gemeente Brouwershaven en het schonen van het archief van Gemeente werken Zierikzee. „Helaas la ten de overige drukke werk zaamheden geen tijd om dit taakonderdeel concreet gestal te te geven door periodieke in spectiebezoeken, werkbespre kingen en dergelijke. Tbch is een regulier overleg zeer wen selijk", aldus het jaarverslag. Nog steeds zorgwekkend vol gens het jaarverslag is de ach terstand in het verwerken van de historisch-topografische at las. „Het lukte niet in 1993 een aanvang te maken met het weg werken van deze achterstand. Gepoogd zal worden dit in 1994 ter hand te nemen". Verreweg het grootste aantal hulpverleningen vond plaats in de privé-sfeer (1119). Dit betreft slachtoffers van inbraak, roof, geweld, diefstal, aanranding en verkrachting. Hierop volgt hulpverlening aan nabestaan den. In 1993 werden 141 hulp- aanvragen ingediend. Opval lend meer als in het voorgaan de jaar, toen slechts 89 mensen werden geholpen. De stichting veronderstelt dat deze toename te maken heeft met het grote aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop waarbij om hulp gevraagd werd. Ook ge tuigen kunnen bij het bureau om hulp vragen, dit kwam in 1993 37 keer voor. Veroorzakers van een ongéval kunnen ook te recht bij slachtofferhulp. Hier werd vijftien keer gebruik van gemaakt. Daarnaast werden 458 slachtoffers doorverwezen naar andere hulpverleningsin stanties. In het verslagjaar is door de stichting veel samengewerkt ZIERIKZEE - Twee personen auto's werden beschadigd bij een kop/staart aanrijding maandag op de Zeelandbrug. Het ongeluk gebeurde giste ren, maandag, om ongeveer 15.25 uur toen een 51-jarige man uit Rotterdam met zijn auto over de brug in de richting Goes reed. Hij week uit naar links om te kijken of hij de auto voor hem kon inhalen, die werd bestuurd door een 56- jarige man uit Goes. Daardoor zou hij niet tijdig in de gaten hebben gehad dat zijn voorgan ger wat moest afremmen van wege de verkeerssituatie. De Rotterdammer reed achterop de auto voor hem. Zijn voer tuig werd daarbij zo zwaar be schadigd dat het moest worden weggesleept. De man uit Goes had door het ongeluk nek- klachten. OUWERKERK - De politie hield maandag een snelheids controle ter hoogte van de kruising Rijksweg N59/Vis- sersweg die momenteel via wegwerkzaamheden wordt voorzien van voorsorteerstro- ken. Hoewel de maximumsnelheid ter plaatse daardoor tijdelijk is beperkt reden vijf wegge bruikers daar langs met een snelheid die opliep tot 111 kilo meter per uur. De controle werd gehouden van 10.30 tot 12.30 uur. De overtreders krij gen per post bericht van de boete die hun is opgelegd. OOSTERLAND - Uit een be drijf in Oosterland werd een geldkistje met daarin 1300 gul den en diverse waardepapie ren gestolen. De diefstal vond vermoedelijk vrijdagmiddag plaats via in sluiping in het bedrijf. Behalve geld bevatte het geldkistje de kopieën deel III van alle voer tuigen van het bedrijf. Dat is één van de voorstellen waarover de gemeenteraad van Westerschpuwen komende maandag, 18 april, een besluit moet nemen. Rijkwaterstraat verleent subsidie voor onder meer de reconstructie van de J. W. Frisoweg. Dat gebeurt on der voorwaarde dat het hele ge bied tussen Laonc, Stoofwek- ken en Stoofweg wordt aange wezen als 30 km-zonc. Verder staan op de agenda twee nieu we financieringsvoorstcllon voor het verzorgingscentrum Duinoord. Die hebben te ma ken met een gunstiger rente percentage. De gemeente moot wel in de portemonnee voor de stichting Wcsterschouwen Kul- tureel. Een bedrag van 5700 gulden is nodig om te voorzien in de loonkosten van een toe zichthouder voor het museum met de Vereniging tegen Seksu ele Kindermishandeling. Bij de hulpaanvragen van jonge ren van 0 tot 19 jaar (217 in to taal) betreft het vooral zeden- en geweldsdelicten. De stich ting is van plan het komende jaar hier extra aandacht aan te besteden. Met een aantal nieu we projecten en meer vrijwilli gers probeert de stichting ge- richtere hulp te bieden aan de verschillende soorten slachtof fers. Ondanks de snelle groei die de stichting doormaakt krijgen ze te maken met een verlaging van de rijkssubsi dies in 1994. - De' Vereniging Landelijke Organisatie Slacht offerhulp zal daarom andere verdeelsleutels moeten hante ren. Daarnaast zijn de subsi dies die door gemeenten toege kend worden incidenteel van aard. Wel hebben alle 30 Zeeuwse gemeenten voor 1994 subsidie toegezegd en deze bo vendien met een kwartje per inwoner verhoogd. ZIERIKZEE - Maandag ont dekte de politie dat op het par keerterrein bij verpleeghuis Corneliastichting een gestolen auto stond. Het ging om een zwarte Opel Kadett Hatchback die op 1 fe bruari gestolen werd in Breda. Het voertuig bleek al enkele weken op het parkeerterrein voor het verpleeghuis te staan. OOSTERLAND - Vrijdag 22 april wordt in de werkplaats van bouwbedrijf Boogert aan de Lange Achterweg in Ooster land stilgestaan bij het jubi leum én het afscheid van chef machinale timmerwerkplaats J. Goudzwaard. Goudzwaard gaat het bedrijf na 35 jaar trouwe dienst verla ten. Daarom biedt de directie van het bouwbedrijf hem een jubileum- en afscheidsreceptie aan. Deze receptie wordt ge houden in de werkplaats van het bouwbedrijf en begint om 17.00 uur. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt woensdag 20 april een dialectenmiddag. Deze dialec tenmiddag wordt gehouden in de foyer van restaurant Mon- dragon in Zierikzee en begint om 14.00 uur. Mevrouw A. van de Zande- Vleugels Schutter en A. Ley- dekkers (beter bekend als Ar- joan) zijn bereid gevonden een en ander te vertellen over het dialect. Dit onder de titel Van communicatiemiddel naar cul tuurgoed. De Burghse Schqole. De huidi ge toezichthouder doet het werk op vrijwillige basis, maar gaat ermee stoppen. De raad wordt verder gevraagd kredieten ter beschikking te stellen voor het asfalteren van wegen, voor de vervanging van de gazonmaaicr en het inrich ten van een invalidenparkeer plaats. Nieuwe raad Vanavond, dinsdag, komt de gemeenteraad van Wcster schouwen eveneens bijeen. De ze bijeenkomst staat geheel in het teken van de installatie van de nieuwe raadsleden, de be noeming van de commissiele den en de verkiezing van de wethouders. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noord 4 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noordo. 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 apr. Zon op 06.46, onder 20.30 Maan op 07.35 onder 23.25 14 apr. Zon op 06.44, onder 20.32 Maan op 08.09, onder Eerste Kwartier: 19 april (04.35) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het is morgen een frisse, winderige dag. De noordenwind be reikt boven land windkracht 5, langs de kust en rond het IJselmeer is hij hard, 7 Beaufort. Mede door deze stevige wind, loopt het kwik 's mid dags niet veel verder op dan een graad of 11. Verder bepalen zowel zon ais wolken het Nederlandse weerbeeld. Naar het zich nu laat aanzien heeft in het westen van het land de zon de overhand, in het oos ten de bewolking. Het blijft bijna overal droog. Nederland ligt morgen ingeklemd tussen een depressie en een hogedrukgebied. De depressie vinden we boven het noordoosten van Duitsland. De komende dagen trekt ze richting Finland en wordt voor het Nederlandse weer dus min der interessant. Het zwaartepunt van het hogedrukgebied ligt tot in het weekeinde in de buurt van IJsland en Ierland. Hoewel het geleidelijk meer invloed krijgt op het weer in onze om geving, blijven de temperaturen voorlopig gematigd: veel meer dan 10 of 11 graden zit er voorlopig niet in. Dit komt doordat er een noorden wind waait. Wel schijnt de zon gere geld en blijft het meest droog. NIEUWERKERK - Donderdag 14 april vergadert de commis sie financiën van de gemeente Duiveland. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 16.30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer het voorstel van het college om 26.500,- uit te trekken voor de aanleg van een bergbezinkbassin in Ouwerkerk. Verder komt aan de orde de begroting voor 1995 van de Stichting Welzijn Oude ren. Ook op de agenda een ver zoek van het Regionaal Educa tief Centrum (REC) om verho ging van de gemeentelijke bij drage. Het college stelt de raad voor dit verzoek om verhoging niet te honoreren. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17,30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 49.50 Bij autom. afschr. f 47.00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. ZIERIKZEE - 'Terwijl de regenwolken zich haastig ontlasten worden wij ver warmd door de lentezon, die de schoonheid van ons eiland belicht'. Dat waren de welkomstwoorden waarmee voorzitter H. Doeleman Hzn vrijdagavond de voorjaarsvergadering van Stad en Lande van Schouwen-Duiveland opende. De Zierikzeese Concertzaal was goed bezet. Het gaat goed, zegt Doeleman met de ontwikkeling van het toeristisch beleid gericht op het eigene van het platteland. Stad en Lande ondersteunt en stimuleert dit. De verplaatsing van het Streekmuseum naar de boerde rij Goemanszorg in Dreischor, is dan ook, dank zij de vele vrijwilligers, in volle gang. Ook aan het ontwerp van een echte boerentuin wordt ge werkt. Er komt een nieuwe stichting 'Vrienden van het Museum' als extra ondersteu ning. P. A. Boot, hoeder van het streekeigene, rapporteerde over diverse projecten. De plannen voor de herinrichting van het Dorpsplein in Renesse hebben de volle instemming van de vereniging. Zachtjes aan vol Met het bestemmingsplan de Bout en de 207 vakantiewonin gen in Scharendijke is men niet gelukkig. Boot pleitte op 31 maart hier tegen bij de Raad van State, maar is bang dat een gesuggereerd alternatief niet haalbaar is. Strekking van het verenigingsbeleid: ons eiland is zo zachtjes aan vol. De jaarstukken van secreta ris/penningmeester A.Leijdek- kers over 1993 werden door de kascommissie, met lof, goedge keurd. Er was zelfs een klein batig saldo plus een spaarpot. De aftredende en herkiesbare bestuursleden drs. J. W. Bei- jersbergen en mevrouw ing. S. H. Eggink-du Burck blijven. Mevrouw R. D. Korstanje trad wegens drukke werkzaamhe den af. In haar plaats werd welkom geheten mevrouw drs. E. J. M. van der Doe-van der Geest, historica uit Zierikzee. Voor de Open Monumentendag op zaterdag 10 september zoekt bestuurder P. F. Vleugel nog vrijwilligers om toezicht te houden. In de rondvraag ver baasde men zich in dit gezel schap van strijders voor ons culturele erfgoed over de blau we voordeur van het VVV-kan- toor in Zierikzee. Dat terwijl 'Zierikzees groen' een stan daardkleur is bij de lokale schilder. Aan het eind van de jaarvergadering mocht gecon cludeerd worden dat het goed gaat met Stad en Lande en dat het bestuur vertrouwen geniet. Na de pauze zorgde professor dr. D. G. Jongmans uit Naar- den voor vuurwerk. Vanuit zijn wetenschappelijke discipline, de culturele antropologie, doet hij onderzoek naar de waterbe heersing op Schouwen-Duive land in vroegere tijden. Daar bij dus verbanden leggend tus sen de techniek en de mens, strijd tussen de hoog en laag gelegen boeren en bovenal over water. Dat er soms te veel, soms te weinig was. Hij citeer de de Zierikzeesche Nieuwsbo de uit mei 1846 ('destijds, aldus Jongmans, 'een liberaal radica le krant, die niet naliet forse kritiek op de overheid te spui en', er kwam daardoor zelfs een redacteur in het gevang). 'En zoo wij dan in Zeeland zijn de, het eiland Schouwen-Dui veland bezoeken en wij zien dan een land dat tweederde ge deelte van het jaar en in som mige streken bijna altijd onder water staat, waar de bewoners, zoo ze niet tot de gegoede stand behoren in het winterseizoen stellages op den vloer hunner woningen hebben ten einde niet genoodzaakt te zijn den KOUDEKERK geheele dag met de benen in het water te lopen, als men daar een land ziet waar geen boom, geen enkele struijk groeien wil dan moeten wij zeggen: het platte Schouwen is het ongelukkigste van alle Zeeuwsche eilanden'. Bevlogen Jongmans verhaalde bevlogen over de voor- en tegenstanders van windmolens. Over boeren die illegale dammen aanleg gen. Waarvan er in het midden van de 19e eeuw maar liefst 2542 geteld werden en waar door de waterhuishouding ern stig verstoord werd. Over 1842, een rampjaar voor ons eiland, dat resulteerde in een smeek schrift aan Koning Willem II over 'uitgeputte, drassige gron den' en een zeewering die niet baat wanneer men daarbinnen 'verkwijnt op nietswaardige moerassen en de welvaart tot behoefte, de behoefte tot ar moede en de armoede tot de be delstaf daalt'. Met als conclu sie: Sire als u een molen be taalt, betalen wij de tweede (die omgerekend ioch wel een miljoen kostte). Nieu w-Zuidkerke Jongmans onderbouwde de conclusies van een van de eer ste echte waterstaatkundige vakmensen op ons eiland, Con rad: om de zaak via spuisluizen droog te houden zouden er mi nimaal 20 en maximaal 187 no dig zijn. Windmolens bieden ook niet voldoende soelaas. Per molen leveren ze slechts 3 pk. En dat meestal niet wan neer men ze nodig heeft. Want bij windstilte noch bij storm malen ze. De enige oplossing is een stoomgemaal van 100 pk. Jongmans schilderde met vaar dige hand tegenstellingen: men lijdt onder het hoge water maar de boeren remmen zelf de waterafvoer door dammen. Het gezag van het waterschap werd ondermijnd door de sub cultuurvan de boeren. En, men spreekt wel altijd van water overlast. Maar met name de boeren hadden ook water no dig. Als onder meer door verdam ping sloten droog vielen gaven de waterputten hoogstens zout water en bleef het vee niet ter bestemder plekke wegens het ontbreken van omheiningen en prikkeldraad. Maar ook in de zaal zaten kenners, zoals bleek uit de levendige discussie die ontstond na afloop. Want Jong mans gaf een duidelijke kijk op menselijke overwegingen bij het oplossen van een levens bedreigend probleem het wa ter. En concludeerde dat er toch een grond van waarheid zat in de uitspraak dat Zeeuwen zui nig zijn. Bric sterke /I.-./ v Looxliarcn *Simoitskerke Heer Arendski West kerke St. Jacobskerke 'Vsoo Oudckcrke Weldum Borrcndo! i eerste kaden ca. 1350 dijken tot 1953 Tussen 1350 en 1680 is het Zuidelijke deel van Schouwen verdwenen door dijkvallen. Installatie raad Westerschouiven BURGH-HAAMSTEDE - De Mauritsweg, de Emma- weg en de J. W. Frisolaan in Renesse worden 30 kin zones. Daarbij zou aan de J. W. Frisolaan éénrich tingsverkeer moeten gelden, terwijl aan die laan en aan de Emmawcg ook nog een parkeerverbod geldt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3