Aanpak van georganiseerde criminaliteit door justitie ffeeec Nederlandse jeugd gezond, allochtoonse iets minder waterstanden Serviërs gaan door met beschieten van Gorazde Verplicht bollen pellen voor langdurig werklozen May volgt advies Albeda binnenvaart Braks Vogelpest Boze brief naar KRO over Brinkman Accent ligt op onderzoek van geldstromen Celstraf voor agent wegens verkrachting Straf voor diefstal van trekkers Man dood in woning Onderzoek TNO onder schoolkinderen Demonstraties tegen raadsleden ultra-rechts SGP- kamerlid C. N. van Dis overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ondanks twee aanvallen NAVO BELGRADO (DPA) - Bosnische Serviërs hebben dinsdagochtend de moslim-enclave Gorazde op nieuw onder vuur genomen. De VN-organisatie voor de vluchtelingen UNHCR meldde dat dinsdag zeven mortiergra naten insloegen in het centrum van de stad in het oosten van Bosnië. Er wordt tevens met zware machinegeweren gescho ten. Ook de Bosnische radio maak te melding van hevige gevech ten dinsdag tussen moslims en Serviërs aan de stadsrand. Daarbij zouden verscheidene doden zijn gevallen. Aanvankelijk hadden de Bos nische Serviërs hun beschietin gen op Gorazde gestaakt, na dat ze maandag voor de tweede keer in twee dagen onder vuur waren genomen door NAVO- toestellen. De VN-vredesmacht Unprofor in Bosnië heeft al leen bevestigd dat in de nacht van maandag op dinsdag nog rond Gorazde is gevochten. NCW: 'Of lagere uitkering DEN HAAG (ANP) - De christelijke werkgevers wil len dat langdurig werklozen verplicht bollen moe ten pellen of asperges steken. Weigeren ze deze sei zoenarbeid dan moet hun uitkering fors omlaag. Volgens NCW-voorzitter Blan ker! is er niets op tegen dat langdurig werklozen een paar maanden hun eigen boterham verdienen. ,,Ik vind het onver antwoord dat werklozen op steenworpafstand werkloos thuiszitten en nota bene men sen uit het buitenland hier moeten komen om asperges te steken of bloembollen te pel len." De NCW-voorzitter pleit te voor een praktische aanpak van de werkloosheid, waarbij verworven rechten niet altijd overeind kunnen blijven. Blankert zei dinsdag tijdens een forumdiscussie in Rotter dam het onbegrijpelijk te vin den dat tuinders in Limburg moeten vrezen dat de asperge- en de bollenteelt naar het bui tenland verdwijnt bij gebrek aan arbeidskrachten. „Vorig jaar voerden we nota bene de zelfde discussie en de bakken bij de arbeidsbureaus raken voller en voller." Slappe aanpak Blankert kon zich voorstellen dat werklozen onvoldoende „geprikkeld" worden om aan de slag te gaan als ze hooguit drie of negen procent worden gekort op hun uitkering. „Dat is een te slappe aanpak." Hij noemde het onbegrijpelijk dat vakbeweging en Kroonleden in de Sociale Verzekeringsraad toepassing van hardere sanc ties niet verantwoord vinden. DEN HAAG - Minister May van verkeer en waterstaat neemt het advies over van de bemiddelaar in het binnen- vaartconflict prof. dr. W. Albe- da. Een tijdelijk wettelijk toer beurtsysteem tot 31 december 1999 noemt ze „een noodzake lijk en evenredig middel voor een beheerste overgang naar een vrije marktwerking". May schrijft dat mede namens de staatssecretarissen van eco nomische zaken en financiën en de minister van sociale za ken en werkgelegenheid in een reactie op het advies aan de Tweede Kamer. De voorberei dingen voor een tijdelijke wet zijn volgens de minister inmid dels getroffen. Volgens May moet er voor het binnenvaartvervoer van Ne derland naar België en Frank rijk een „werkzame mix" ge vonden worden tussen zeker heid biedende binding van ton nage aan een toerbeurtstelsel en voldoende flexibele tarie ven en vervoerscondities. MARKELO - Oud landbouwminister Gerrit Braks heeft maandagavond in het Overijsselse Markelo ge tracht de vertrouwensbreuk tussen het CDA en agrarisch Nederland te herstellen. Vol gens Braks verdienen de boe ren en tuinders meer begrip van de bevolking dan ze nu ont vangen. KOOTWIJKERBROEK - Op een pluimveebedrijf in het Gel derse Kootwijkerbroek is pseudo-vogelpest geconsta teerd. In een straal van tien ki lometer rond het bedrijf mag geen pluimvee meer worden vervoerd. Dit heeft het minis terie van landbouw dinsdag meegedeeld. DEN HAAG (ANP) - Het VVD- kamerlid Linschoten zal zijn fractie dinsdag voorstellen de makers van het KRO-program- ma Reporter een protestbrief te schrijven over hun omstre den uitzending van vorige week vrijdag over CDA-lijst- trekker Brinkman. Linschoten voelt zich door deze programmamakers misbruikt, zo verklaarde hij dinsdagoch tend voor de KRO-radio. In de uitzending werd gewag gemaakt van een commissari aat van Brinkman bij het be drijf Arscop in Scherpenzeel, dat doelwit is geworden van een FIOD-onderzoek wegens belastingfraude. Daarbij kwa men ook de kamerleden Dees en Linschoten (beiden VVD) en Gerritse (CDA) aan het woord. Alle drie verklaarden zij dat politici uiterst voorzichtig moeten zijn met het aanvaar den van commissariaten. De kamerleden waren enkele weken geleden door Reporter benaderd met het verzoek mee te werken aan een programma over de relatie tussen politici en bedrijfsleven. Tijden en standen volgens getijdelnfel Hydro-meteocentrum Zeeland i.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand lijd siand ZIERIKZEE 13 april 05.55 166 11.55 -153 18.10 163 - 14 april 06.30 165 00.10 -149 18.45 156 12.25 - 149 ROOMPOT BUITEN 13 april 04.15 176 10.35 -153 16.35 172 22.50 - 146 14 april 04.45 174 11.00 - 146 17.00 166 23.20 - 144 BRUINISSE 13 april 06.10 173 12.00 - 164 18.20 171 - 14 april 06.35 172 00.10 - 159 18.40 164 12.30 -158 WEMELDINGE 13 april 06.00 173 12.00 - 160 18.20 170 - 14 april 06.35 171 (X). 15 - 155 18.45 163 12.30 - 155 Springtij 13 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG (ANP) - Het openbaar ministerie in Den Haag heeft plannen ontwikkeld om de georganiseerde criminaliteit stevig aan te pakken. Het accent verschuift daarbij van de klassieke opsporingsmethoden naar het onderzoeken van geldstromen en van criminele organisaties. Dat blijkt uit het dinsdag ge publiceerde jaarverslag 1993, waarin justitie ook nadrukke lijk een beeld schetst van de toekomst. Officieren van justitie moeten zich meer dan ooit richten op civiele en financiële kennis om al in een vroeg stadium inlich tingen over criminele organisa ties op juiste waarde te schat ten. Ook zal op internationaal gebied nauwer worden samen gewerkt om de georganiseerde criminaliteit te bestrijden. Een belangrijke rol is daarbij weggelegd voor het kernteam Haaglanden, een samenwer king tussen de politieregio's Haaglanden en Hollands Mid den. Het is een van de vijf lan delijke teams ter bestrijding van de georganiseerde mis daad en sinds 1 september vo rig jaar operationeel. Het team onderzoekt vooral de crimina liteit die vanuit Zuid-Amerika en het Caraibisch gebied, als mede vanuit Italië gericht is op Nederland. Het kernteam is al bezig met het in kaart brengen van cocaï nelijnen vanuit Zuid-Amerika en het Caraibisch gebied naar Nederland. Daarnaast is een onderzoek gestart naar een cri mineel netwerk in ons land dat zich bezighoudt mét het wit wassen van die drugsgelden. Cellen Uit het jaarverslag blijkt ook dat het cellentekort in Den Haag nijpend blijft. Alhoewel in Den Haag vorig jaar het aan tal mannen en vrouwen afnam dat werd veroordeeld tot een verblijf achter de tralies, steeg het aantal heenzendingen „we gens plaatsgebrek" onrustba rend. Vorig jaar kon justitie in totaal 487 mensen niet in Den Haag achter slot en grendel krijgen. In 1992 waren dat er nog maar 311. Dagvaarding In 94 gevallen, 50 meer dan het jaar daarvoor, kon de verdach te zonder dagvaarding of plaat sing in een gevangenis elders in het land, naar huis. Die cijfers zijn zelfs nog enigszins verte kend. In totaal 85 mensen kon den worden ingesloten in cel len die eigenlijk voor de vreemdelingendienst van de Haagse politie bestemd zijn. BREDA (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Breda, mr.G. van der Burg, heeft maandag tegen een 33- jarige politieagent uit het Bra bantse Goirle voor verkrach ting en aanranding van een vrouw uit zijn woonplaats een gevangenisstraf van twee jaar geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Verder eiste hij ontzetting uit het ambt van politieman voor vijf jaar. Bovendien moet de verdachte in zijn proeftijd on der toezicht van de reclasse ring staan. Van april vorig jaar tot begin dit jaar kwam de agent geregeld bij de vrouw op bezoek om over haar dochter te praten die problemen had. Na verloop van tijd begon de poli tieman zich steeds meer op te dringen. Begin januari zou de politieman, die steeds in uni form en vaak met een dienst wagen langskwam, haar heb ben verkracht. BREDA (ANP) - Een 27-jarige man uit Moerdijk is maandag door de rechtbank in Breda veroordeeld tot vier jaar celstraf. De man trad op als leider van een bende die zich bezighield met het stelen van landbouwvoertuigen en bestelbusjes. Een 35-jarige man uit Zeven bergen en een 33-jarige uit Klundert kregen voor hun aan deel in de roven respectievelijk voor drie en half en twee jaar» cel. Volgens het vonnis was er sprake van een professionele opzet. De diefstallen werden zorgvuldig voorbereid en er werden scanners gebruikt om de politie te lokaliseren. De bende pleegde in 1992 en 1993 ongeveer vijftig misdrijven. Daardoor werd een schade ver oorzaakt van ongeveer twee miljoen gulden. WESTERVOORT (ANP) - De politie van het district De Lie- mers heeft maandagmiddag een 39-jarige man dood aange troffen in zijn woning in Westervoort. Een buurman ontdekte het lijk toen hij via het balkon een kijkje nam in de flat van zijn buren. Uit onderzoek is inmid dels gebleken dat de 39-jarige man op 28 februari nog telefo nisch contact heeft gehad met zijn broer. De politie is met een onderzoek gestart naar de om standigheden waaronder de man is overleden. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse schoolkinderen zijn in het alge meen goed gezond. Voor allochtone leerlingen geldt dit in iets mindere mate. Dit blijkt uit het onderzoek Peilingen Jeugdgezond heidszorg 1991-1992 van TNO dat vandaag, dinsdag, is gepresenteerd. TNO maakt zich wel bezorgd over het walkman-gebruik van scholieren, over kinde ren die niet kunnen zwem men en laat ontdekte luie ogen. Lengte is volgens TNO een goede maatstaf voor de ge zondheid van kinderen. Ne derlandse kinderen waren in 1991 gemiddeld twee cen timeter langer dan de jonge ren in 1980. Walkmans zijn in bij scho lieren maar. kunnen op lan ge termijn gehoorbeschadi- ging geven. TNO vindt dat dit regelmatig onderzocht moet worden om tijdig te kunnen ingrijpen. Ruim een kwart van de vier- tot zesjarigen en ruim de helft van de leerlingen totder tien gebruikten in de week voorafgaande aan het on derzoek een walkman. Suri naamse, Antilliaanse, Turk se en Marokkaanse leerlin gen in het voortgezet onder wijs zetten vaker een walk man op hun hoofd dan Ne derlandse leerlingen. Zes procent van de jongere leerlingen lijdt aan gehoor- verlies. In het voortgezet onderwijs is dat 2 procent. Lui oog- De onderzoekers ontdekten dat één op de veertien kin deren in groep 2 en 4 van het basisonderwijs een lui oog heeft. Dit was niet eerder gesignaleerd. Voor een aan tal kinderen zal de behan deling geen effect meer heb ben en zullen zij slechts door een oog goed kunnen zien. Hierdoor lopen zij een verhoogd risico op blind heid, stelt onderzoekster J. Meulmeester van TNO. Luie ogen zijn op peuterleeftijd al op te sporen. Bij verschil lende consultatiebureaus is inmiddels een programma gestart om luie ogen bij peuters te ontdekken. Verdrinking was enkele de cennia geleden één van de belangrijkste doodsoorza ken bij kinderen. Door het schoolzwemmen is het aan tal kinderen dat verdrinkt, afgenomen. Doordat veel gemeenten hebben bezui nigd op schoolzwemmen, vallen met name allochtone kinderen buiten de boot. Zo heeft één op de drie Turkse en Marokkaanse leerlingen geen zwemdiploma, terwijl van de Nederlandse kinde ren slechts 3 procent geen diploma heeft. Hoog opgeleide ouders la ten hun kroost vrijwel al tijd hun zwemdipoloma ha len. Zeventien procent van de kinderen van laagopge leide ouders heeft geen zwemdiploma. Meul meester vindt het belang rijk dat alle kinderen de kans krijgen om te leren zwemmen. Zij pleit er ook- voor dat gemeenten en scho len die mogelijkheid blij ven bieden. Platteland Van de onderzochte kinde ren is 20 procent het jaar voor het onderzoek een keer een week of langer niet naar school geweest door ziekte. Kinderen van het platte land missen minder lessen door ziekte dan hun leef tijdgenoten in de grote stad. Van de kinderen die ziek thuis blijven heeft ruim 20 procent problemen met de luchtwegen. Nederlands Blok in Utrecht UTRECHT (ANP) - In Utrecht hebben dinsdag onge veer honderd demonstranten de ingang van het stad huis geblokkeerd. Zij protesteren daarmee tegen de installatie, later op de dag, van vier extreem-rechtse raadsleden. De acties zijn vreedzaam. De gemeentereiniging heeft de af gelopen nacht racistische leu zen zoals "white power" en ha kenkruisen van de gevel van het stadhuis verwijderd. Filip de Winter, leider van het Vlaams Blok in België, zal dinsdag niet te gast zijn in de Domstad. Hij was van plan de installatie bij te wonen van zijn „vriend" Wim Vreeswijk, raadslid van het Nederlands Blok. Vreeswijk heeft, in tegenstel ling tot vier jaar geleden, be sloten deze keer niet de nacht tevoren in het stadhuis door te brengen. Geen van de vertegenwoordi gers voor extreem-rechts heeft van die mogelijkheid gebruik gemaakt. De vier willen „door de voordeur" van het stadhuis naar de raadzaal. Demonstraties andere gemeenten In alle gemeenten in ons land worden de raadsleden geïnstal leerd die zijn gekozen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen begin maart. Ook in andere ge meenten staan demonstraties op stapel tegen de vertegen woordigers namens rechts. DEN HAG (ANP) - Het SGP- kamerlid C.N. van Dis is zater dag in zijn woonplaats Den Haag overleden. Van Dis (71) maakte sinds mei 1971 deel uit van de Tweede Ka mer. Hij was reeds geruime tijd ziek. Zijn partij heeft het over lijden van de nestor van de Tweede Kamer maandag mee gedeeld. Van Dis maakte onder meer deel uit van de kamercommis sies voor Buitenlandse Zaken, Defensie. Ontwikkelingssa menwerking, Economische Za ken en voor Financiën. Hij ver wierf verder vermaardheid door zijn lidmaatschap van de parlementaire enquêtecommis sies ingesteld in verband met het RSV-debaclc (1982-1983) en het stelsel sociale zekerheid (1992-1993). door Mare Legendre Dinsdag 12 april Zierikzee Officiële opening VVV/ANWB. VVV-kantoor. (Tijd nog niet be kend). Voorjaarsvergadering ANBO in multifunctioneel centrum Malta. 14.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering CPB over alcohol gebruik. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Verkoping lingerie en keuken- textiel door Stichting Adullam in zaal Christelijke Gerefor meerde kerk. Van 19.30 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Noordgouwe Viering 15-jarig bestaan Meer Bewegen voor Ouderen in de gymzaal.. Van 15.00 tot 17.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 13 april Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Borstvo.edingsinformatie- avond La Leche League, Schou- wenbank 111. 20.00 uur. Brouwershaven Bingo. Woonzorgcentrum Poor tershof. 14.00 uur. Vrijdag 15 april Mo(nd)riaanshoofd Onthulling portret Mondriaan op molen De Swaan door wet houder W. G. Renden. 14.00 uur. Noordgouwe Pianorecital Michail Markov in Driekoningenkerk. 20.00 uur. Ouwerkerk Uitvoering muziekvereniging Nieuw Leven. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 15 tot en met 17 april Zierikzee Eenakterfestival in Concert zaal. Opening vrijdagavond. 20.00 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Provinciale brandweerwed strijden Hoge Druk. 08.15 uur. Lentefeest op kinderboerderij De Punt. 10.00 uur. Boeken- en snuffelmarkt Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren afdeling Noord- en Midden-Zeeland, werkgroep Schouwen-Duive- land. Onder de Beuze. 09.00- 15.00 uur. Infodag Wonen bij de Rabo bank aan het Havenpark. Van 10.00 tot 16.00 uur. Open huis in verzorgingshuis De Wieken van 10.30 tot 12.00 uur Open huis in Borrendamme van 14.00-15.30 uur. Kerkwerve Gewestelijke brandweerwed strijden Technische Hulp Ver lening. 08.10 uur. Burgh-Haamstede Open huis verzorgingshuis Duinoord. Van 14.00-15.30 uur. Open klaverjaswedstrijden. De Schutse. 20.00 uur. Renessc Infodag Wonen bij Rabobank aan de Zeeanemoonweg. Infor matie over huizen en hypothe ken. 10.00 tot 16.00 uur. Stijldansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Jubileumuitvoering Neder lands Hervormd Kerkkoor in Hervormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Caravankeuring VVN. Cara- vanbedrijf Meeuwsen. Open huis in verzorgingshuis In 't Opper. Van 14.00-15.30 uur. Zondag 17 april Zierikzee Bloesemtocht voor fietsers. Den Hogen Blok. 8.30 uur. Maandag 18 april Zierikzee Presentatie Stichting Steun fonds voor de Zeeuwse Musea in Vierschaar stadhuis. 15.30 uur. Informatie-avond Zeeuwse Mu ziekschool, Poststraat 43. Van af 19.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2