Slecht wegdek, modder, ratten en illegale vuilstort Vondelingsplaat 0 1 r uw mui m schouwen-duiveland Voorlopig geen ruimte meer voor nieuw beleid in Westerschouwen KmnQHDlB 150 JAAR ZIERIKZEESCHE Eln NIEUWSBODE®! DUIVELTfiNDS Bewoners nieuwe Zierikzeese woonwijk protesteren PvdA/WD-Beleidsprogramma 1994-1998: Openlijke geweld pleging Kamperland Kind rijdt met fiets tegen auto dé krant van schouwen-duiveland! j 3 2 0 - i i j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 12 APRIL 1994 150e JAARGANG NR 25545 Breng vrijblijvend eens een bezoek aan onze TOONZAAL IN DE WILGENSTRAAT TE OOSTERLAND MET 5000 M* MEUBELEN EN TAPIJT Oosterland, Wilgenstraat 1, 01114-1506 en 1213 Bruinisse, Poststraat 8, 01113-1513 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Vondelingsplaat: zand, modder, afval en vele kuilen met water. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het Vondelingsmoeras of de Vondelingspias. Zo omschrijven de bewoners van de nieuw- bouwstraat Vondelingsplaat achterin de Zierikzeese wijk Poortamhacht spottend de omgeving waarin ze nu ongeveer een jaar wonen. Een jaar van ellende en overlast vanwege edn straat vol modder en diepe vol geregende kuilen, een braakliggend terrein waarop particulieren en bedrijven illegaal grof vuil storten en sinds kort ook ratten, die zich in een dergelijke omgeving prima thuis voelen. „Toen we hier kwamen wonen dacht ik nog: een beetje zand en troep hoort nu eenmaal bij een nieuwbouwgebied waar nog bouwactivitei ten zijn. Maar in een jaar tijd is de omgeving alleen maar achteruit gegaan. Het wegdek is steeds slechter geworden en de omgeving verloedert. Er is een onhoudbare situatie ontstaan waaraan wat moet gebeuren". Dat vinden de buurtbewoners H. van Steenis, J. C. Bil, R. L. Tramper, F. van Slobbe, C. van Slobbe-Vester en D. de Jong. Maar ook bijna veertig andere omwonenden, die in een brief aan de gemeente Zierikzee hun klachten uiteen zetten en sug gesties doen voor een oplos sing. Uit telefoontjes naar de gemeentelijke afdeling alge mene zaken is hun gebleken dat de straat pas definitie wordt bestraat wanneer de bouw van alle geplande nieuw bouwwoningen gereed is. Daarbij behoort ook de nieuw bouw van 24 galerijwoningen door de woningbouwvereni ging Beter Wonen op het braak liggende terrein aan het begin van de straat. Uit navraag bij het hoofd van de afdeling Tech nisch Beheer en Milieu van de woningbouwvereniging, P. Bambelt blijkt dat de bouw hiervan op zijn vroegst in augustus of september van dit jaar van start gaat en vervol gens tien maanden een jaar duurt. „Momenteel zijn we de architektenbegroting aan het maken, daarna volgt de aan besteding, moeten we het plan financieel rond krijgen en er subsidie op aanvragen. Dat kan best nog uitlopen. Maar ik verwacht wel dat de bouw nog dit jaar van start gaat". De bewoners van de Vonde lingsplaat zijn, na een jaar af zien, niet van plan om lijdzaam af te wachten tot het over onge veer anderhalf a twee jaar zo ver is dat hun woonomgeving definitief wordt bestraat. „We blijven nu aan de bel trekken tot er iets aan wordt gedaan. Wanneer de brief aan de ge meente niet helpt gaan we met onze kinderen mét hun mod derlaarzen aan naar het stad huis. Dan merken ze daar zelf eens wat het is om dat hele da gen binnen te krijgen", aldus mevrouw Bil. Het is volgens haar een ramp om in een nieuw huis met nieuwe spulletjes te wonen in een omgeving waar kleine kinderen bijna nergens kunnen spelen. „Ze mogen al leen in de achtertuin omdat het op straat gevaarlijk is vanwege het verkeer, de moddertroep, het afval dat wordt neerge gooid en het ongedierte. Maar je kunt kinderen niet altijd te gen houden. Je wordt er moe deloos van en spuugzat." De 58-jarige heer De Jong woont vlak naast het braaklig gende terrein dat vol zandho pen ligt en illegaal gestort af val. „Het is begonnen met be drijven die er bouwafval stort ten. Nu zie je op zondag ook particulieren komen aanrijden met hun auto vol grof afval. Wat ze anders naar de vuilnis belt bij Serooskerke brengen, gooien ze nu hier neer." Ergernis is er ook omdat de ge meente niet zou reageren op verzoeken om dit illegaal gestorte afval weg te halen. „Mijn vrouw heeft er voor ge beld. Maar hoewel men toezeg de dat het weggehaald zou wor den, lag het afval er vier weken later nog", aldus de heer Van Steenis. De buurtbewoners constateerden dat het illegaal gestorte afval wel regelmatig werd overdekt door een hoop grond afkomstig uit bouwput ten. Voorstellen In hun brief aan de gemeente stellen zij voor om de in het ge bied geplande trottoirs en par keervakken reeds aan te leg gen en de ergste kuilen in het wegdek, in afwachting van de definitieve bestrating te her stellen. Verder willen de om wonenden dat de rioolputten worden schoongemaakt, zodat de straat niet bij elke flinke re genbui blank komt te staan omdat de afvoerputten ver stopt zitten door de modder. Tenslotte is men van mening dat de hopen afgegraven grond en het illegaal gestorte afval moeten worden verwijderd om dat dit uitnodigt tot het storten van nog meer afval. „De ge meente zou van het gebied een grasveldje moeten maken waar de kinderen kunnen spelen." Volgens het hoofd van het ge meentelijke Bureau Weg- en Waterbouwkunde, M. van Zet ten zou dat zonde zijn van het geld omdat Beter Wonen bin nen enkele maanden kan be ginnen met bouwactiviteiten op die plaats. Hij legde uit dat de gemeente Zierikzee de prijs van bouwgrond zo laag moge lijk wil houden en daarom in het bouwgebied geen geld uit geeft dat niet strikt noodzake lijk is. Hij bevestigde dat de bestrating van de hoofdweg pas aan bod komt wanneer bij de laatste nieuwbouwwonin gen geen bouwverkeer meer nodig is. „Een mogelijk alter natief is wellicht de aanleg van een weg aan de achterzijde van het braakliggende terrein, waar later een parkeerterrein- tje komt. Dan zou het achter liggende gedeelte van de straat al definitief bestraat kunnen worden omdat daar geen bouwverkeer meer overheen hoeft voor de woningen van Be ter Wonen." Of dat alternatief ook wordt uitgevoerd moet worden be slist door het Zierikzeese ge meentebestuur. Dat geldt ook voor de aanleg van trottoirs voor het afronden van de bouw. „In theorie is dat best mogelijk in de binnenbocht van de ach terste rij woningen. Maar ook daar gaat de gemeenteraad over." Van Zetten adviseert de bewoners verder om de kente kens op te nemer) van de auto's waarmee illegaal afval wordt gestort en die door te spelen naar de politie. „Die stortingen kunnen alléén worden aangepakt wanneer be kend is wie er voor verant woordelijk is." Hij vertelde dat de gemeente de rommel pas opruimt wanneer het echt te gek wordt. „Voor een beetje bouwafval komen we niet in actie." Het feit dat in het gebied rat ten zijn gesignaleerd vindt hij een zeer kwalijke zaak. „Daar moeten we bijzonder beducht op zijn. Door de grote hoeveel heid neerslag van de afgelopen periode worden op meerdere plaatsen op het eiland ratten gesignaleerd. Het is de taak van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland om daar wat aan te doen." BURGH-HAAMSTEDE - Volgens de fracties PvdA en VVD binnen de gemeente raad van Westerschouwen is er in die gemeente voorlopig geen ruimte meer voor de ontwikkeling van nieuw beleid. Er staat, zo redeneert men, nog heel wat op stapel en de prioriteit moet nu eerst worden gelegd bij de verdere uitwerking en uitvoering van 'pijplijnprojecten'. Dat blijkt uit een gezamenlijk beleidspro gramma van PvdA en VVD. Met pijplijnprojecten doelen de fracties op de plannen die in de afgelopen jaren op poten zijn gezet. Genoemd worden het mobiliteitsscenario, de Re giovisie Schouwen-West, herin richting van kernen, recreatie nota, strandnota et cetera. Kort samengevat gaat het daarbij om plannen die helemaal nog niet of slechts gedeeltelijk zijn uitgewerkt en uitgevoerd. PvdA en VVD pleiten ervoor om de aandacht nu allereerst te richten op die pijplijnprojec ten. Ontwikkeling en uitvoe ring van nieuw beleid kan vol gens de fracties alleen als er sprake is van 'onvermijdelijke noodzakelijkheid', en dan nog alleen als het financieel haal baar is. PvdA/VVD stellen in hun ge zamenlijk beleidsprogramma dat het grondgebied van de ge meente Westerschouwen eindig is en dat er zelfs sprake is van ruimte als schaars goed. De fracties willen geen verdere uitbreiding van recreatiewo ningcomplexen. Daarbij maakt men wel weer meteen de kanttekening dat plan De Soe- ten Haert nog wel uitgewerkt kan worden, dat het plan 'golf- villa's' bij Slot Moermond te zijner tijd op zijn merites dient te worden beschouwd en dat geprobeerd moet worden om een passende oplossing te vin den voor het door de VOF Westerenban ingediende plan. Voor wat betreft het kleinscha lig kamperen dient in de visie van de fracties honorering van nieuwe aanvragen voorbehou den te blijven aan 'door ons te erkennen' landbouwbedrijven. Veel aandacht moet volgens VVD en PvdA besteed worden aan handhaving en versterking van recreatie en toerisme. De gemeente heeft inmiddels - zo wordt gesteld - een bepaalde positie verworven en die posi tie moet men zien vast te hou den en als het even kan verbe teren. Natuurrecreatie Volgens de fracties kan natuur recreatie in Westerschouwen verder uitgewerkt worden. „Het gedeeltelijk en verant woord openleggen van natuur gebieden voor recreatief mede gebruik is dan wel een voor waarde", aldus het beleidspro gramma. Daarbij gaat men er van uit dat recreatie geen nega tieve invloed mag hebben op het woon- en leefklimaat in Westerschouwen. Onnodig ver keer moet uit de kernen ge weerd worden, de (ver keersveiligheid moet ver hoogd worden en er moeten meer wandel- en fietspaden ko men. „Tijdens de komende raadsperiode zal werkelijk handen en voeten gegeven moe ten worden aan het mobiliteits scenario", aldus PvdA/VVD. Ook wordt in het beleidspro gramma het belang van de leef baarheid in de kleine kernen benadrukt. Belangrijk in dat verband is volgens de fracties het voortbestaan van de scho len en de bouw van nieuwe wo ningen. PvdA en VVD pleiten er in hun gezamenlijk be leidsprogramma voor om de in woners van kleine kernen zo veel mogelijk te betrekken bij plannen ter verbetering of in standhouding van de leefbaar heid. Groenbeheer Voor wat betreft het groenbe heer pleiten WD en PvdA er voor om een stapje terug te doen. Eerder ging de gemeente Westerschouwen prat op het feit dat er bij het beheer van het gemeentelijk groen geen chemische middelen meer wer den gebruikt. PvdA en WD pleiten nu voor een gefaseerde herinrichting 'en daar waar mogelijk overschakeling op na tuurlijk groenbeheer, waarbij tenslotte sprake zal zijn van uitsluiting van het gebruik van chemische middelen'. In de vi sie van beide fracties is het ge bruik van wettelijk toegestane bestrijdingsmiddelen als laat ste middel gerechtvaardigd. PvdA en WD vinden dat het door de gemeente te voeren mi lieubeleid helder en conse quent moet zijn. „Het moet burgers en ondernemers voor langere termijn duidelijkheid bieden omtrent de te verwach ten maatregelen en de te stel len eisen. Als het aan hen ligt blijft ook het principe 'de ver vuiler betaalt' onverkort van toepassing. Verder vinden bei de fracties dat er een Recrea tief Milieu Centrum (RMC) in Westerschouwen moet komen. Wat in het vat zit verzuurt niet. Spreekwoord Fris en winderig HET WEER Perioden met zon. Op de meeste plaatsen droog. Minimumtempera tuur omstreeks 5 graden, middag- temperatuur ongeveer 11 graden. Wind uit noord tot noordwest, toe nemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust hard, windkracht 7. 2 CRIMINALITEIT Ministerie van justitie heeft plannen voor een andere aanpak criminaliteit. 3 STREEKARCHIEF Het gebrek aan archiefruimte wordt voor het streek- archivariaat steeds nijpender. 5 JUBILEUM Het tienjarig bestaan van dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede wordt gevierd met een feestavond. 7 BASKETBAL Het herenteam van basketbalvereniging MEVO'80 verliest kansloos van Oostburg in Onderdak. Dit nummer uit 8 pagina's KAMPERLAND - In een hore cagelegenheid in Kamperland ontstond maandagavond tus sen twee groepen jongeren een schermutseling die escaleerde tot een openlijke geweldple ging. De ruzie ontstond tussen een 19-jarig meisje en twee jongens van 17 en 18 jaar oud uit Kam perland en een groep Belgische jongeren bestaande uit vijf jongens en drie meisjes. De Kamperlanders waren in het café en werden door de groep Belgen gewenkt om naar buiten te komen. Nadat op straat enkele woorden waren gewisseld gaf een van de Bel gen de jongen uit Kamperland een paar vuistslagen in het ge zicht. Een andere Belg dreigde met een stok en een tweede met het gooien van stenen. Vervolgens haalde een van de Belgen een luchtdrukpistool te voorschijn en schoot daarmee een van de Kamperlandse meisjes tegen haar wang en daarna een van de jongens in het gezicht. Mede door de ge ringe kracht van het pistool waren de verwondingen niet zo ernstig. De Belgen werden door de poli tie aangehouden vanwege openlijke geweldpleging. Twee van hen zijn ingesloten in het politiebureau in Goes. ZIERIKZEE - Op de kruising Scheldestraat/Zijpestraat reed maandagavond een tien jarige jongen uit Zierikzee met zijn fiets tegen een auto. De klap kwam zo hard aan dat het kind met hoofdletsel moest worden overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Het ongeluk gebeurde om on geveer 20.45 uur toen een 48- jarige man uit Zierikzee met zijn auto over de Scheldestraat reed in de richting van het Zie rikzeese centrum reed. Op het kruispunt kwam de tien-jarige jongen op zijn fiets uit de Zijpestraat en reed met hoge snelheid tegen de rechter- voorzijde van de auto. Vervol gens sloeg hij tegen de autoruit aan de rechtervoorzijde. Het kind liep daarbij hoofdletsel op. 18 4 4-1994 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~l adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1