'Natuurlijk heb ik geen pech gehad, ik rij in een goed onderhouden Riley' Kadastrale Atlas van grote waarde als bron voor historisch onderzoek Riley-meeting in Zierikzee Auto over de kop Inbraken Voetbal supporters stranden bij Oosterland Ruim tachtig- snelheids over tredingen Moriaans- hoofd wordt tijdelijk Mondriaans- hoofd Andriessen Raads vergadering in Zierikzee Presentatie van deel Bruinisse en Duiveland Provinciale brandweer wedstrijd in Zierikzee 1 MAANDAG 11 APRIL 1994 NR 25544 3 De Engelsman Manfred Rosenberg was precies op tijd terug uit het Heilige Land met zijn Riley Drophead om in Zierikzee deel te nemen aan de meeting, (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Ruim vierduizend kilometer in 25 dagen afleggen in een auto van 43 jaar oud is een prestatie waar Manfred en Connie Rosenberg uit het Engelse Yorkshire trots op mogen zijn. Zij arriveerden zaterdag avond met hun Riley Drophead 2,5 liter in Zierikzee. Precies op tijd om zondag mee te doen aan de club meeting van de Riley-club Holland in deze plaats. Trots was het Engelse echtpaar inderdaad. Niet zozeer op zich zelf, maar op hun auto, die hun gedurende de lange reis geen enkele keer in de steek liet. Voor Manfred was dit vanzelf sprekend. In een goed onder houden Riley kon je volgens hem geen pech hebben. Het echtpaar Rosenberg vertrok op 15 maart, samen met een be vriend echtpaar, die eveneens in het bezit zijn van een Riley, naar Frankfurt. In deze plaats vond twee dagen later de offi ciële start plaats van de zoge naamde Rally naar het Heilige Land (Israël). Veel goede herinneringen be waren ze niet aan hun tocht. De organisatie was ronduit slecht en veel zaken die op het pro gramma stonden vonden hele- Volgens Uil is de tijd voorbij dat de Zeeuwse geschiedschrij vers hun onderzoek beperken tot Walcheren, zo liet hij in zijn toelichting op de totstandko ming van het deel weten. Toch komt Schouwen-Duiveland wat betreft de Kadastrale At las achteraan. Maar als alles naar wens verloopt wordt deze achterstand nog dit jaar omge zet in een voorsprong. Van de negentien in te voeren voorma lige kadastrale gemeenten zul len namelijk dit jaar alle gege vens van 1832 ingevoerd zijn. Wanneer deze klus geklaard is, is Schouwen-Duiveland koplo per in Zeeland. maal geen doorgang. Alleen de viering van het Paasfeest bij een Israëlische familie zullen ze nooit vergeten. ,,Dat was in één woord fantastisch", aldus Manfred. Hun vrienden zijn ze op het laatste deel van het tra ject, tussen Frankfurt en Zie rikzee kwijtgeraakt. Ze hopen elkaar weer bij de boot naar Engeland te ontmoeten. Veertig leden van de Riley-club Holland komen vanaf 10.00 uur op het Havenplein in Zierikzee aan. Deze opkomst stemde de organisator van de meeting, de heer D. Sterkenburg zeer tevre den. Niet allen zijn met een Ri ley gekomen. In totaal zijn er tien klassiekers te bewonde ren, waarvan er twee afkom stig zijn uit Engeland, 's Mid dags zou er zich in Burgh- Dit is met name te danken aan de manier waarop Ron de Ja ger uit Bruinisse de zaken aan pakte. Via het Samenwerkings verband voor Keuzebegelei ding en Onderwijs-Arbeidscon- tacten (SKOA) werd hij als vrij williger bij het project betrok ken. Hij startte in 1991 op de gemeentesecretarie in Bruinis se met het invoeren van de ge gevens in de computer. Deze werkzaamheden hadden een zeer vlot verloop. Dit was mede te danken aan de hulp vanuit de Stichting Kadastrale Atlas en de begeleiding op het ge meentehuis van registratuur- medewerker Kees de Keijzer. Haamstede nog een Riley bij de stoet aansluiten. De meeste exemplaren zijn van het RM- type uit de periode 1946 - 1954. Maar er zijn ook voor-oorlogse types aanwezig, zoals een Riley Monaco uit 1927, een Falcon 15- 6 uit 1934 en een Adelphi Sa loon uit 1936. De eigenaren hebben in ieder geval één ding gemeen. Alle maal zijn ze verknocht aan hun Riley. Zo ook Manfred, die be halve van de Riley Drophead ook nog in het bezit is van een Kestrel 1300. Voor hem bestaat er maar één auto. ,,Ik heb ande re luxe en grote auto's gepro beerd, maar ik hou ervan met auto's te rijden", zegt hij, met de nadruk op rijden. „Auto's moeten altijd het contact hou- Deze controleerde en verifieer de alle gegevens. Bij het ver vaardigen van een dergelijke atlas komt het immers op grote nauwgezetheid aan. De atlas bestaat uitvier delen. In deel A worden de kadastrale grenzen beschreven van de toenmalige gemeenten Brui nisse, Oosterland, Nieuwer- kerk en Ouwerkerk. Hierin ko men onder meer aan de orde: de grensafbakening, de inde ling in secties, de soorten van eigendom. Deel B bestaat uit de 'Oorspronkelijke aanwij zende tafel der grondeigenaren en der ongebouwde en gebouw den met de weg, ook bij het ne men van bochten en het af slaan. Een Riley is de enige auto die dit doet." Daar komt nog eens bij dat Manfred hele maal weg is van de lijnen van een Riley. Vanuit Zierikzee vertrokken de auto's voor een rondrit over het eiland. De klassiekers trokken tijdens hun tocht over al de aandacht en velen zijn vereeuwigd op foto, film of vi deo. Voor Manfred en Connie was deze dag een verademing na hun slechte ervaringen tij dens hun tocht naar en van Is raël. Maar alles goedmaken was teveel gevraagd. Bedroefd gaan zij naar huis. De reis naar het Heilige land gaf hun niet wat zij ervan verwachtten. de vaste eigendommen'. Per sectie en perceelnummer wor den achtereenvolgens ge noemd: de eigenaar, diens woonplaats en beroep, het soort eigendom, de oppervlak te, de klasse en het belastbaar inkomen. In het volgende deel, de alfabetische naamindex van de eigenaren, kan men van alle eigenaren achterhalen welke percelen hij of zij in bezit had in 1832. Deel D, bestaat tenslot te uit de kadastrale kaarten. Grote belang De heer mr. A. F. Faas stipte, voordat hij de eerste exempla ren van de atlas aan de burge meesters A. Bergshoeff van Duiveland en A. Vogelaar van Bruinisse uitreikte, het grote belang ervan aan voor histo risch onderzoek. Volgens hem kan de onderzoeker met de at las zich een beeld vormen van hoe de gemeente er in 1832 uit zag. Enkele voorbeelden van de mogelijkheden zijn in de vorm van voorbeeld-onder- zoekjes uitgevoerd en als korte bijdragen gepresenteerd. Burgemeester A Bergshoeff zei in zijn dankwoord te hopen, dat „er velen zullen zijn, die ge prikkeld door hetgeen deze at las te bieden heeft, zelf op zoek zullen gaan naar het verleden van hun huis of boerderij." Kleine expositie Overigens voelde hij de grond onder zijn voeten in het Bru's gemeentehuis behoorlijk warm worden. Bruinisse, Nieu- werkerk, Oosterland, Ouwer kerk en Sirjansland samen in één deel, is niet de combinatie die Bergshoeff voor ogen heeft bij een gemeentelijke herinde ling. Ter gelegenheid van de ver schijning van de atlas heeft de heer S. den Haan van het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland, een kleine expositie ingericht in de hal van het gemeentehuis van Duiveland in Nieuwer- kerk. Deze is te bezichtigen tij dens de openingstijden van het gemeentehuis. De atlas is te verkrijgen in de boekhandel. NIEUW-HAAMSTEDE - Op de Kloosterweg in Nieuw-Haam- stede vloog zondagavond een auto over de kop en belandde in een droge greppel naast de weg. Het ongeluk gebeurde om on geveer 22.35 uur toen een 23- jarige man uit Zierikzee over de Kloosterweg vanuit Nieuw- Haamstede in de richting Zie rikzee reed. In een bocht van de weg werd de bestuurder ver rast door 'iets' dat in het don ker de weg overstak. In een po ging het onbekende dier te ont wijken kantelde zijn auto, vloog enkele keren over de kop om vervolgens tot stilstand te komen in een droge greppel langs de weg. De auto werd daarbij zo zwaar beschadigd dat hij moest worden wegge sleept. De bestuurder liep geen noemenswaardige verwondin gen op. DREISCHOR/BRUINISSE - In het afgelopen weekeinde werd ingebroken in drie perso nenauto's. De inbraken ge beurden in Dreischor en Brui nisse. Een 41-jaHge man uit Middel burg deed aangifte van een in braakpoging in een auto die ge parkeerd stond aan de Zuid Langeweg in Dreischor. Van de auto werd het slot vernield en een raampje ingeslagen, waar na het voertuig helemaal werd doorzocht. Er wordt niets uit vermist. Aan de Hageweg in Bruinisse werden twee perso nenauto's opgebroken. Uit de auto van een 27-jarige Duitse toerist uit Bottrop werd een autoradio/cassettespeler en een zonnebril ontvreemd. Een 30-jarige man uit Tilburg mist na de inbraak in zijn auto twee luidsprekerboxen. OOSTERLAND - Een groep voetbalsupporters uit Spaken burg die op weg was naar Hoek strandde zaterdagmiddag op de Rijksweg N59, waar men betrokken raakte bij een ver keersongeluk. De bestuurder bleek geen geldig rijbewijs te hebben. Het ongeluk gebeurde om on geveer 14.40 uur op de noorde lijke parallelweg van de Rijks weg ter hoogte van de afslag Blauwe Keet nabij Oosterland. De supporters kwamen daar terecht omdat ze de weg naar Hoek even kwijt waren. Bij het oprijden van de Rijksweg N59 zou de 21-jarige Spakenburger die de auto bestuurde geen voorrang hebben gegeven aan een personenauto die werd be stuurd door een 27-jarige man uit Nieuwerkerk. Er ontstond een aanrijding waarbij de pas- sa giere van de Nieuwerkerker gewond raakte. Na een bezoek aan een arts kon zij weer naar huis. Beide voertuigen werden door de klap zodanig bescha digd dat ze moesten worden weg gesleept. De politie stelde bij het opmaken van het proces-verbaal vast dat de 21- jarige Spakenburger die de auto bestuurde geen geldig rij bewijs had. In Zierikzee was een aanrijding op de hoek van de Nieuwe Bogerdstraat/Nieu- we Haven. Twee personenau to's raakten elkaar toen de be stuurder van de auto die vanuit de Nieuwe Bogerdstraat de Nieuwe Haven opreed geen voorrang verleende aan een auto die daar reed. Beschadigd werd een voorwielsierdop. De provinciale brandweerwed strijd in Zierikzee staat onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Brandweer commandanten (NVBC), afde ling Zeeland, en wordt georga niseerd door de Vereniging van Brandweer Bevelvoercnden op Schouwen-Duiveland in sa menwerking met de provin ciaal wedstrijdleider van het Algemeen Brandweer Wed strijd Comité van de NVBC. De brandweerwedstrijd in Zie rikzee begint om 08.15 uur. Aan de wedstrijd doen mee brand weerploegen uit: Zierikzee, Middenschouwen, Wester- schouwen, Colijnsplaat, Duive land, Brouwershaven. 's-Heer Arendskerke, Krabbcndijke, Bruinisse en Wemeldinge. De BURGH-HAAMSTEDE/ZIE- RIKZEE - Bij snelheidscontro les met behulp van radarappa- ratuur heeft de politie meer dan tachtig overtredingen vastgesteld. De controles werden zaterdag gehouden aan de Krayestein- weg nabij Haamstede en de Weg naar de Val bij Zierikzee. In Haamstede werden 28 auto's gesignaleerd die 94 tot 118 kilo meter per uur. reden, in plaats van de maximaal toegestane snelheid van tachtig kilometer. In Zierikzee reden 53 wegge bruikers harder dan die maxi mumsnelheid. T)e overtredin gen varieerden van 93 tot 122 kilometer. Alle snelheidsover treders krijgen binnen enkele weken het proces-verbaal met bijbehorende accept-giro oor betaling van de boete in de brievenbus. Wanneer zij de maximumsnelheid met dertig of meer kilometer overschre den krijgen ze een oproep om zich voor de rechter te verant woorden voor hun gedrag. MORIAANSHOOFD - De viering van het Mondriaan- jaar gaat op Schouwen- Duiveland niet onopge merkt voorbij. Op initiatief van wethouder W. G. Ren den (PvdA) van Midden- schouwen wordt de buurt schap Moriaanshoofd naar een idee van Ever Arts in het kader van het Mondri- aanjaar tijdelijk omge doopt tot Mondriaans- hoofd. Het meest in het oog sprin gende gebouw in Moriaans hoofd is de uit 1886 dateren de molen De Swaan. Mon driaan schilderde molens en op één van de drie door de PTT onlangs uitgegeven postzegels prijkt zo'n mo len. De bijdrage van de ge meente Middenschouwen aan de viering van het Mon- driaanjaar zal bestaan uit het plaatsen van een afbeel ding van het hoofd van Piet Mondriaan op de molen van Moriaanshoofd en de tijde lijke wijziging van de naam van het dorp. Het ontwerp voor het hoofd op de molen is afkomstig van de in het Zeeuws- Vlaamse Oostburg woon achtige kunstenaar Jan Ver- schoore. Hij exposeert van af 18 april gedurende twee maanden zijn 'Artistamps' in Galerie Galerij in de RSG Professor Zeeman in Zierikzee. Op die expositie zijn ook enkele 'artistamps' te zien die betrekking heb ben op Piet Mondriaan en het hoofd van Mondriaan op de molen in Moriaanshoofd is in feite een enorme ver groting van een 'postzegel' van Verschoore. De beelte nis van Mondriaan op de molenwordt vrijdag 15 april om 14.00 uur onthuld door wethouder Renden. DEN HAAG - Minister An driessen van economische za ken brengt van 16 tot 23 april een bezoek aan Argentinië en Chili. E^n missie uit het be drijfsleven vergezelt hem. brandweerwedstrijd is om streeks 17.15 uur afgelopen. Aan de gewestelijke brand weerwedstrijd in Kerkwerve doen in totaal negen ploegen mee THV-wedstrijden vragen van de deelnemers een goed technisch inzicht om de juiste oplossing te vinden voor de - door de wedstrijdleiding opge worpen - problemen. De lei ding van de wedstrijd is in han den van provinciaal wedstrijd leider B. A. West rate. De wedstrijd begint om 08.00 uur. Aan de wedstrijd doen mee ploegen uit: Dreischor, Kruiningen, EPZ-Zeeland, Borssele, Temeuzen, Goes, Hontenisse, Franeker en Hein- kenszand. De wedstrijd is om ongeveer 16.45 uur afgelopen. Verwachting t/m vrijdag 15 april WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noord 5 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noordw. 5 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 10 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 april Zon op 06.48, onder 20.29 Maan op 07.06, onder 22.23 Eerste Kwartier: 19 april (04.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het droge en vrij zonnige weer weet zich morgen nog een deel van de dag te handhaven. Daarna heeft de bewolking weer de overhand en vooral in het oosten re gent het enige tijd. Vanavond en vannacht is het op veel plaatsen helder: alleen in het zuidoosten drij ven nu en dan wolkenvelden over. Het blijft droog en de temperatuur daalt naar ongeveer 2 graden. De wind waait uit het noorden en is ma tig, kracht 3, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan krachtig, windkracht 6. Morgen overdag is er flink wat zon. Later neemt de bewol king van het oosten uit langzaam toe, maar het blijft vrijwel overal droog. De noordenwind neemt land inwaarts toe tot windkracht 4. De temperatuur loopt op naar een graad of 12, maar omdat in het noor den de lucht over het nog koude zeewater wordt aangevoerd, wordt het daar niet veel meer dan een graad of 9. De bewolkingstoename wordt veroorzaakt door een depres sie, die zich over het oosten van Eu ropa in onze richting verplaatst. Dit systeem zorgt woensdag en donder dag voor een weersverslechtering. DEN HAAG - Gerrit van der Valk, toch al geen grote vriend van de vakbonden, heeft zich in een interview met het vak blad Horeca wederom uiterst laatdunkend over met name de FNV uitgelaten. Volgens Van der Valk (65) moet de FNV wor den afgeschaft. ZIERIKZEE - Dinsdag 12 april vergadert de gemeenteraad van Zierikzee. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de gemeente raadsvergadering de beëdiging van de nieuwe raadsleden en de wethoudersverkiezing. Ver der komt aan de orde de verte genwoordiging van de verschil lende raadsfracties in de ad viescommissies en instellingen waarin de gemeente partici peert. ZlERlKZEESCHEfl NIEUWSBODE Él Uitgever Drukkerij Lakenmari Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49.50 Bij autom. afschr. f 47.00 Per jaar f 187.00 Bij autom. afschr. 1 177,00 Losse nummers f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. De burgemeesters A. Vogelaar van Bruinisse (links) en A. Bergshoeff van Duiveland (midden) kre gen de eerste exemplaren uitgereikt van de delen Bruinisse en Duiveland van de Kadastrale Atlas Zeeland 1832. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - „Wat is aangenamer dan zelf op ontdekkingstocht in de verleden tijd te gaan, in plaats van verplicht te worden aan de hand van een ander mee te gaan in de geschiedenis". Deze woorden sprak streekarchivaris H. Uil bij de presentatie van het deel Bruinisse en Duiveland van de Kadastrale Atlas Zee land 1832, vrijdagmiddag in het gemeentehuis in Bruinisse. Het deel is toe gespitst op de oudste kadastrale gegevens uit 1832 van de dorpen Bruinisse, Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwerkerk en Sirjansland. Gewestelijke wedstrijd in Kerkwerve ZIERIKZEE - Zaterdag 16 april wordt het brand weerwedstrijd-seizoen klasse I lage druk (LD) ge opend met een provinciale brandweerwedstrijd in Zierikzee. Diezelfde dag worden in Kerkwerve ge westelijke brandweerwedstrijden voor Technische Hulp Verlening (THV) gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3