Jeltsin wil bijeenkomst van VN-Veiligheidsraad &ee& fes Diefstal hasj door eigen fout politie 'Golfroom' in Efteling-hotel Gevallen vat oorzaak ramp bedrijf Zaandam Nederlanders weg uit Ruanda Veel schade bij brand Na luchtaanval NAVO op Servische stellingen Inzet van mensen met uitkering Hardrijder in de val Twee doden door gladheid Affaire Brinkman ge.en inzet van verkiezingen Van Mierlo wil uitstel Betuwelijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Geen bewaking geregeld DORDRECHT (ANP) - Gebrek aan communicatie en slagvaardigheid bij het politiepersoneel heeft in ja nuari geleid tot de diefstal van een partij hasj met een straatwaarde van tien miljoen gulden uit een on beveiligde opslagloods bij een politiebureau in Dor drecht. Dat is de belangrijke conclusie uit het rapport van de beheers driehoek Zuid-Holland Zuid. de onafhankelijke onderzoeks commissie die de gang van za ken rond de diefstal heeft on derzocht. De onderzoeksresul taten werden maandagmiddag bekendgemaakt. Een truck met oplegger met vijfduizend kilo hasj werd op 27 januari in 's-Gravendeel in beslag genomen en overge bracht naar de loods in Dor drecht. De loods werd met een hangslot afgesloten. Op zon dagmorgen 30 januari bleek de hasj gestolen via een gat in de zijgevel van de opslagplaats. Hoewel het merendeel van de betrokken politiemensen wist dat de opslagloods niet was be veiligd, werden geen maatrege len getroffen om diefstal van de partij te voorkomen. Wel hebben politiemensen sug gesties gedaan om wagens van de Mobiele Eenheid voor de loods neer te zetten en de truck met oplegger met de achter kant tegen een muur klem te zetten. Terloops ,,Het onderwerp is slechts ter loops aan de orde geweest," al dus de commissie. ,,Geen van de betrokkenen heeft het ge voel voor verantwoordelijk heid op zijn merites onder zocht. Het bleef bij het uitspre ken van ideeën. Niemand heeft het tot zijn taak gerekend er echt een punt van te maken." De commissie wijt het gebrek aan communicatie onder meer aan de nieuwe organisa tiestructuur van het politie korps Zuid-Holland Zuid die op 1 januari 1994 zijn beslag kreeg. Dode en zeven gewonden ZAANDAM (ANP) - De explosie en de daarop gevolg de zware brand bij het Zaanse chemisch bedrijf Eu- rofill is veroorzaakt door een vat chemicaliën, dat van de vork van een heftruck is gevallen. Dat is ge bleken uit onderzoek, zo heeft woordvoerder J. Mo lenman van de regiopolitie Zaanstreek-Waterland zondag bekendgemaakt. De exacte inhoud van het geval len vat is nog onbekend. De ex plosieve ontbranding van de chemische stof is veroorzaakt door vonken van de heftruck of door statische elektriciteit, al dus de woordvoerder. De 30- jarige bestuurder van de hef truck heeft korte tijd op het fel brandende voertuig gezeten. Hij ligt met tweedeen derde graads brandwonden over 75 procent van het lichaam in het Brandwondencentrum van Be verwijk. Hij verkeerde zondag nog steeds in levensgevaar. Of er sprake is van verwijtbare schuld is nog onduidelijk. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de politie van Zaanstad, de Arbeidsinspectie en de Zaanse dienst Milieubeheer. De politie heeft bij het onder zoek ook vastgesteld dat in to taal 60 auto's door de brand of de vrijgekomen hitte zijn ge troffen. Omgekomen Bij de brand is een 30-jarige medewerker van Eurofill om gekomen. Hij was aanvanke lijk vermist. Van de zeven ge wonden zijn er twee naar huis. De brand veroorzaakte een zwartpaaarse rookkolom die giftige bestanddelen bevatte. Omdat de wolk door de hitte van de brand vrijwel verticaal opsteeg en op grote hoogte ver dunde, heeft het gif de volksge zondheid niet bedreigd. KIGALI (ANP/RTR/AFP/AFP) - Het merendeel van de ongeveer 120 Nederlanders in Ruanda heeft dit weekeinde het land verla ten of staat op het punt dat te doen. Vijftien landgenoten zijn vooralsnog van plan te blijven. Een chirurgisch team van het Nederlandse Rode Kruis ver trekt is maandag van van Schiphol vertrokken om in het ziekenhuis van de Ruandese hoofdstad Kigali gewonden te helpen. De rebellen van het Ru- andees Patriottisch Front (FPR), die uit het noorden zijn opgerukt, voeren in de buiten wijken van de hoofdstad Kiga li strijd met zware wapens te gen het Ruandese leger, zo heeft het Internationaal Comi té van het Rode Kruis gemeld. In de volkswijken van de hoofdstad zijn zondag vooral onder de Tutsi-minderheid nieuwe bloedbaden aange richt. Ook wordt er op grote schaal geplunderd. De on lusten zouden al tienduizenden mensen het leven hebben ge kost. BROEK OP LANGEDIJK (ANP) - Bij Smith's Food Group in Broek op Langedijk bij Alkmaar heeft maandag ochtend een felle uitslaande brand gewoed. De schade be loopt vele honderdduizenden guldens en zal mogelijk de mil joen gulden overschrijden. In de fabriek worden in conti nudienst diverse soorten chips en snacks vervaardigd, waar toe grote voorraden aardappe len, vetten en olie aanwezig zijn. De brand ontstond rond 7.45 uur door het springen van een leiding met olie van 280 graden. Het knappen van de leiding is waarschijnlijk ver oorzaakt door een defecte dru kregelaar, aldus woordvoerster M. Baakman van de Smith's. De daarop volgende brand ver woestte vrijwel geheel de kan tine, de kantoren en de klee druimtes van het bedrijf. De produktieruimten voor chips en het ketelhuis waar de olie wordt verhit liepen rook-, roet en waterschade op. Leden van de bedrijfsbrandweer en de korpsen van Langedijk en Heerhugowaard konden het vuur binnen drie kwartier in sluiten. Tijden en standen volgens gctijdctafcl Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 12 april 05.25 163 11.20 -155 17.40 164 13.30 -147 ROOMPOT BUITEN 12 april 03.45 171 10.00 -157 16.00 175 22.15 -148 BRUINISSE 12 april 05.45 170 11.20 - 166 17.50 172 23.35 -158 WEMELDINGE 12 april 05.25 169 11.20 -161 17.45 171 23.35 -153 Springtij 13 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 MOSKOU (AFP/RTR) - De Russische president, Boris Jeltsin, heeft maandagmorgen gevraagd om een bij eenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over de luchtaanval van de NAVO op Servische stellingen binnen de Bosnische moslim-enclave Gorazde. Hij heeft maandagmorgen tele fonisch bij de Amerikaanse president Bill Clinton zijn be klag gedaan dat Rusland niet is geraadpleegd voox-dat de luchtaanval werd'uitgevoerd. De Bosnische Serviërs hebben alle contacten met de VN- vi'edesmacht opgeschort, na dat twee Amerikaanse 16- gevechtsvliegtuigen van de NAVO zondag Servische stel lingen binnen de belegerde moslim-enclave Gorazde had den aangevallen. De Serviërs zeiden maandagmorgen dat door de actie van de NAVO het vredesproces ,,in gevaar is ge bracht". Zij beschuldigden de VN ervan partij te kiezen in het Bosnische conflict. Slachtoffers Nog steeds is niet duidelijk of bij de militaire actie slachtof fers zijn gevallen en zo ja, hoe veel. De Servische generaal Mi lan Gvero maakte melding van ,,veel slachtoffers onder de bur gerbevolking". Ook de Noordi- taliaanse tv-zender TG5 zei dat bij de actie doden zijn gevallen. De Amerikaanse president Bill Clinton en VN-secretaris- generaal Boutros Boutros Gha- li dreigden de Serviërs met nieuwe luchtaanvallen als zij VN-veiligheidzones zouden aanvallen. Clinton noemde de aanval ,,een duidelijk signaal" van de VN en Washington aan de Sei-viërs. ,,Wij hebben ge zegd dat we tot actie overgaan als daarom gevraagd zou wor den. Dat hebben wij nu ge daan, en we zullen het desge wenst weer doen." Luchtsteun Op verzoek van de VN- vredesmacht in ex-Joegoslavië verleenden de vliegtuigen luchtsteun dichtbij de grond (close air support) om de acht waarnemers van de vre desmacht in Gorazde te be schermen. Zij hadden om luchtbescherming gevraagd, en nadat VN-vertegenwoordiger in ex-Joegoslavië, Akashi, daarmee akkoord was gegaan, stegen de F16's vanuit het Ita liaanse Aviano op. Kort na de aanval door de NAVO-vliegtuigen staakten de Serviërs hun beschietingen op Gorazde. AMSTERDAM (ANP) - PvdA- lijsttrekker Kok vindt dat de komende jaren geëxperimen teerd moet worden met het in zetten van uitkeringsgerech tigden voor maatschappelijk nuttige taken. Hij denkt daar bij aan werk dat nu blijft lig gen op het terrein van crimina liteitspreventie en zorgsector. Kok zei dat zondag in Amster dam tijdens een debat met een aantal economen. De minister van financiën wil proeven op kleine schaal, waarbij gemeen telijke sociale diensten con tracten afsluiten met langdu rig werklozen over het verrich ten van taken. Daarbij hoeft wat hem betreft geen sprake te zijn van dwang. DRIEBERGEN (ANP) - Nog kennelijk in een snelheidsroes na zijn be zoek aan de autoraces in het Belgische Zolder werd een Duitse auto mobilist in Zuid- Limburg met zijn Ferra ri betrapt toen hij het gaspedaal al tot 221 kilo meter per uur had inge trapt. Hij moest direct 1500 gulden betalen. Deze laagvlieger was een van de 255 automobilisten die zaterdag en zondag het slachtoffer werden van hun vaart en van de speciale politie-actie die voor hen op de snelweg in Zuid-Limburg op touw was gezet. De actie was een groot succes: het lik-op- stukbeleid leverde 255 staandehoudingen op en een totaal aan geldboe tes van 70.000 gulden. NIJKERK (ANP) - Plotselinge gladheid als gevolg van sneeuwval heeft zfondagoch- tend op de A28 onder Nijkerk (Gld.) het leven gekost aan twee inwoners van Purme- rend. Dat heeft een woordvoerder van de regiopolitie Zaan streek- Waterland zondag be kendgemaakt. De slachtoffers (20 en 26 jaar oud) zaten in een auto die door de gladheid slipte en tegen een boom botste. Beiden overleden ter plaatse. De 29-jaidge Wage- ningse bestuurder van de auto raakte lichtgewond. KAATSHEUVEL - Het Efteling-hotel in Kaatsheuvel heeft onlangs drie nieuwe themakamers in gebruik genomen. Het gaat om ruime suites voor liefhebbers van golf (zie foto), de jaren vijftig of van circus. In totaal telt het hotel nu negen bijzondere hotelkamers, zoals een bruidssuite in ooster se stijl. Over enkele jaren wil het bedrijf vijftien van deze speels ingerichte vertrekken hebben. Het Kaatsheuvelse attractiepark sloot het vorig seizoen af met een een bezoekersaantal van ruim 2,7 miljoen en een omzet van 105 miljoen gulden. De komende jaren wordt geïnvesteerd in een uit gaanscentrum, een golfpark een nieuwe speeltuin en een doolhof. DEN HAAG (ANP). - Geen van Brinkmans directe politieke concurrenten lijkt op dit moment van zins het vrijdag door een KRO-reportage in opspraak ge brachte commissariaat van de CDA-lijsttrekker tot onderwerp van de verkiezingscampagne te maken. De lijsttrekkers van de drie an dere grote partijen benadruk ten dit weekeinde in hun reac ties vooral de integriteit van hun CDA-collega en zetten vraagtekens bij de journa listieke zorgvuldigheid van de programmamakers. VVD-lijsttrekker Bolkestein was zaterdag op een verkie zingsbijeenkomst van zijn par tij in Den Bosch de eerste die het voor Bi*inkmaix opnam. ,,Ik ben blij dat hij volgens de FIOD nergens van verdacht wordt. Dat er desondanks een suggestie blijft hangen dat er iets niet in de haak is, vind ik zeer onaangenaam," aldus Bol kestein. Zondag namen ook PvdA-lijsttrekker Kok en zijn D66-collega Van Mierlo Brink man in bescherming. Beide weigerden het omstreden com missariaat van de CDA- lijsttrekker tot onderwerp van het radio-lijsttrekkersdebat te maken. De vragen die Brinkman daai*- over bij aanvang van het debat werden gesteld, werden door Van Mierlo bestempeld als „een kruisverhoor". PvdA-staatssecretaris Wallage van sociale zaken vindt dat Brinkman niet moet proberen de boodschapper van het slech te nieuws te onthoofden, maar snel duidelijkheid over zijn rol moet verschaffen. Brinkman zelf bleef bij zijn i-eacties van vrijdag, toen hij de beschuldigingen aan zijn adres als een „schandelijke en ongefundeerde beschadiging sactie tegen het CDA en de pei-- soon van zijn lijsttrekker" om schreef, die gebaseerd zou zijn op „misselijk makende sug gesties". Het KRO-programma Repor ter onthulde vrijdag dat Brink man in 1992 commissaris was geworden van de beheermaat schappij Arscop, waarde FIOD diezelfde moi-gen een inval had gedaan in verband met moge lijke belastingfraude van de text iel verwerk en de dochter Hevatex in de periode 1985- 1990. Hoofdverdachte van die fraude zou een oom van Brink mans vrouw zijn, tevens direc teur van Ax*scop. DEN HAAG (ANP) - D66- leider Van Mierlo wil bij de ko mende kabinetsformatie uit stel van het besluit tot aanleg van de Betuwelijn. i De D66-lijsttrekker zei dat zon dag in een verkiezingsuitzen ding van de KRO-televisie. Van Mierlo verwees naar het ver zoek van de Duitse grensregio om uitstel van het Nederlandse besluit rond de Betuwelijn. De grensregio Nederrijn wil meer tijd om te kunnen spreken over alternatieve routes voor de loop van het deel van het tracé over het Duitse grondgebied. Uitstel van de aanleg van de Betuwelijn spooi-t met de uit spraak van het D66- vei-kiezingscongres van begin februari in Amsterdam. Het congres stelde daar dat de Be tuwelijn tenminste verdiept en op bepaalde knelpunten onder gronds moet worden aange legd. „Dat is een duidelijke op dracht, er zijn redenen om er rekening mee te houden dat er uitstel komt," aldus Van Mier lo. Hij wilde niet ingaan op de vraag of de kwestie een breek punt zal zijn in het geval D66 na de verkiezingen van 3 mei aan tafel komt te zitten voor de vorming van een nieuw kabi net. door Mare Legendre Maartdag 11 april Zierikzee Voorlichtingsavond nieuwe wet WVG. UGO-FNV en CNV- senioren. Multifunctioneel cen trum. 19.30 uur. Gespreksgroep ouders drugge bruikers. Havenplein 24. Dinsdag 12 april Zierikzee Officiële opening VVV/ANWB. VW-kantoor. (Tijd nog niet be kend). Voorjaarsvergadering ANBO in multifunctioneel centrum Malta. 14.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering CPB over alcohol gebruik. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Verkoping lingerie en keuken- textiel door Stichting Adullam in zaal Christelijke Gerefor meerde kerk. Van 19.30 tot 21.00 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Noordgouwe Viering 15-jarig bestaan Meer Bewegen voor Ouderen in de gymzaal. Van 15.00 tot 17.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 13 april Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond La Leche League, Sehou- wenbank 111. 20.00 uur. Brouwershaven Bingo. Woonzorgcentrum Poor tershof. 14.00 uur. Vrijdag 15 april Mo(nd)riaanshoofd Onthulling portret Mondriaan op molen De Swaan door wet houder W. G. Renden. 14.00 uur. Noordgouwe Pianorecital Michail Markov in Driekoningenkerk. 20.00 uur. Vrijdag 15 tot en met 17 april Zierikzee Eenakterfestival in Concert zaal. Opening vrijdagavond. 20.00 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Provinciale brandweerwed- strijden Hoge Druk. 08.15 uur. Lentefeest op kinderboerderij De Punt. 10.00 uur. Boeken- en snuffelmarkt Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren afdeling Noord- en Midden-Zeeland, werkgroep Schouwen-Duive- land. Onder de Beuze. 09.00- 15.00 uur. Infodag Wonen bij de Rabo bank aan het Havenpark. Van 10.00 tot 16.00 uur. Open huis verzorgingshuizen. De Wieken van 10.30 tot 12.00 uur en in Borreridamme van 14.00 - 15.30 uur. Kerkwerve Gewestelijke brandweerwed strijden Tbchnische Hulp Ver lening. 08.10 uur. Burgli-Haamstede Open huis verzorgingshuis Duinoord. Van 14.00-15.30 uur. Open klaverjas wedstrijden. De Schutse. 20.00 uur. Renesse Infodag Wonen bij Rabobank aan de Zeeanemoonweg. Infor matie over huizen en hypothe ken. 10.00 tot 16.00 uur. Sijldansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Jubileumuitvoering Neder lands Hervormd Kerkkoor in Hervormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Caravankeuring VVN. Cara- vanbedrijf Meeuwsen. Open huis verzorgingshuis In 't Opper. Van 14.00-15.30 uur. Zondag 17 april Zierikzee Bloesemtocht voor fietsers. Den Hogen Blok. 8.30 uur. Maandag 16 april Zierikzee Presentatie Stichting Steun fonds voor de Zeeuwse Musea in Vierschaar stadhuis. 15.30 uur. Informatie-avond WVG. Multi functioneel centrum. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2