onze puzzeirupnek berichten uit het verleden visserij Maria in de paastijd: haar liefde, haar geloof, haar hoop Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Studie centrum Zeeland viert tienjarig bestaan Expo '96 Oud-directeur Visserijen T. J. Tienstra overleden Vredesweek VRIJDAG 8 APRIL 1994 NR 25Ó:? 9 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gewone wijkge- meente: Grote of Nieuwe Kerk: 10.00 uur kand. dhr. H. Schip per. Kinderdienst. Kinder(ne- ven)dienst in gebouw De Drie hoek, Kerkhof NZ 8. Kerkcen trum Gasthuiskerk: 18.30 uur ds. N. de Boo. Vrijzinnige Ge meente: Gasthuiskerk (Kerk centrum): 10.00 uur ds. K. Hen- drikse. Kindernevendienst. Kerkwerve: 11.00 uur dhr. F. v. d. Tempel, Capelle a/d IJssel. Kindernevendienst. Seroos- kerke: 10.00 uur ds. J. van Oostende, Genemuiden. 19.00 uur kand. A. C. v. d. Steenho ven, Heusden. Burgh: 10.00 uur ds. A. R. van der Deijl. Haam stede: 10.00 uur ds. M. de Boer, Stolwijk. 19.00 uur ds. C. Haas noot. Renesse: 09.30 uur ds. C. Bregman, Zoetermeer. Noord- welle: 11.00 uur ds. C. Breg man, Zoetermeer. Scharendij- ke: Bethlehemkerk: 10.00 uur ds. J. v. d. Berg, Den Haag. Kindernevendienst. 19.00 uur ds. B. H. Steenwijk, Nijkerk. Brouwershaven: 09.30 uur ds. H. J. Buijs. Zonnemaire: 11.00 uur ds. H. J. Buijs. Noordgou- we: 10.00 uur dhr. Rouw, Kuit aart. Dreischor: Zie Noordgou- we. 11.00 uur zondagsschool in de Winterkerk. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. L. C. van der Eijk, Fijnaart. Nieuwerkerk: Geref. kerk: 10.00 uur ds. A. Otten, Ouwerkerk. Kinderneven dienst. 17.00 uur ds. A. G. Baas, Vlissingen. Oosterland: 10.00 uur ds. A. van der Maas, Hoek, 18.00 uur dr. J. C. Hanekamp. Zondagsschool. Jeugdkapel. Sirjansland: 10.00 uur ds. A. Jonker, Barendrecht, 19.30 uur ds. T. Wegman, Wijngaarden. Bruinisse: 10.00 uur ds. W. van Weelden, Rockanje. 17.00 uur ds. A. v. d. Ploeg, Werkendam. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.30 uur dr. A. Jobsen. Haamstede: 10.00 uur ds. P. J. Bakker, Drieber gen. 19.00 uur ds. P. Melsé, Oost-Souburg.. Scharendijke: Samen op Weg-gemeente. Her- Joh. 19 25-27 Hand. 1 14 Wanneer wij de personen, die rond het kruis van Jezus staan, van nabij bezien, ontdekken we onder hen ook Maria, de moeder van Jezus. Alleen de evangelist Johannes noemt haar- met name: de andere evangelisten spreken van ,,de vrouwen, die Hem uit Galialea gevolgd zijn". Maria neemt on der hen wel een unieke plaats in. Onder alle mensen heeft zij een unieke plaats, omdat zij de moeder van onze Heere is. Zijn menselijk lichaam is in haar moederschoot geweven, door de wonderrijke werking van de Heilige Geèst. De cellen, spieren, pezen, bloedvaten, organen van het menselijk lichaam van Jezus zijn gevormd in Maria's schoot. Hij is vlees van haar vlees en been van haar been. Hij is haar eigen vlees en bloed. Daar ligt het unieke in van Maria's posi tie: geen ander heeft zo'n bloedband gekend met Jezus als zij. Als we haar dus ontdekken on der de Galilese vrouwen, zal er iets van ontroering door ons heen slaan. Wat moet er niet in haar hart omgaan, nu zij haar lieve Zoon van zo nabij ziet lij den, en weet: sraks komt de dood! Dan wordt Hij mij ontno men. Hij mijn steun en toever laat. Er is alle reden om aan te nemen, dat Maria reeds wedu we is. De zorg voor een alleen staande moeder rustte met na me op de oudste zoon. Nu zal deze oudste Zoon haar echter ook ontvallen. Nu moet ze Zijn raad en daad, Zijn liefde en steun, Zijn bescherming en bij stand missen. Wat zal er niet door haar moe derhart heengaan, nu zij Jezus ziet lijden op het kruis. Is het teveel gezegd, als we stellen, dat zij zelf daar ook aan lijdt? Hoe gaat dat als in een gezin een van de kinderen ziek is: ernstig ziek? Dan bloedt het hart van een moeder (en va der): zij lijden méé met hun kind. Zo ook Maria. De liefde van Maria tot Jezus was een unieke liefde. De liefde van een moederhart, die haar liefste kind van zich afgeno men ziet. Liefde dreef haar naar Golgotha, liefde dreef haar om daar in Zijn laatste ogenblikken bij haar Zoon te zijn. Toch was er meer. Van meetaf- aan heeft ze geweten, welke roeping haar Zoon moest ver vullen. Toen zij geroepen werd om de moeder des Heeren te worden, heeft ze in gelovige ge hoorzaamheid zichzelf aan God beschikbaar gesteld: Mij geschiede naar Uw Woord. Niet altijd heeft ze begrepen wat precies die roeping voor haar kind met zich mee zou brengen; denk slechts aan de geschiede nis van de twaalfjarige Jezus in de tempel; aan de bruiloft te Kana. Zo moest ook Maria le ren om achter Hem aan te gaan. Om de wegen van de Heere goed te vinden. Om alles in Gods hand te geven. Hoe raadselachtig zal het haar geweest zijn, nu haar Zoon zo vlakbij de dood te zien. Of toch niet raadselachtig? Was daar niet het profetische woord van de oude Simeon geweest, die zei: een zwaard zal door uw ziel gaan? Had ze iets van dat zwaard al niet gezien, opgehe ven door Herodes om alle kin deren van Bethlehem te doden? Nu ziet ze dat zwaard weer op geheven; het gaat nu geheel en al door haar ziel. Hier bij Gol gotha worden door dat zwaard de bloedbanden doorgesneden. Maria moet haar Zoon afstaan. Hem verliezen. Om Hem als Borg terug te krijgen. Daarom is er in Maria's hart niet alleen liefde, maar ook geloof. Dat zelfde geloofsvertrouwen, dat in haar leefde als jong meisje, is nu ze een vrouw van middel bare leeftijd is geworden, on verzwakt aanwezig. Dat blijkt wel uit het feit, dat ze daar bij het kruis kan stéan. Wie zou bij deze aanblik niet bezwijken, instorten? Maria staat er, en ze staat er door de kracht van het geloof? Al kan zij (net zo min als de andere discipelen) de dood i van haar kind misschien niet plaatsen, toch gelooft ze, dat God het in Zijn heilsplan een plaats weet te geven. Dat ook Zijn dood nodig zal zijn voor de verlossing van zon daren, waartoe Hij is gekomen. Hij Die zovele zieken heeft ge nezen, en zelfs doden opge wekt. Hij die sprak: Ik ben de opstanding en het leven... Hij gaat de dood in, maar toch niet om te verliezen van de dood, maar om de dood in zijn eigen bolwerk te bestrijden en te overwinnen. Zo ging Maria met Johannes mee terug naar zijn huis. Zo had ze haar plaats in de kring van de discipelen die daar in Jeruzalem samenkwamen. Zo ging Maria de paastijd in. Zo ging de stille zaterdag voorbij. De grote sabbat van het paas feest, waarop het geslachte paaslam sprak van de verlos sing van Israël door de trouw van hun God. Zo hoorde ook zij op de paasmorgen het blijde bericht: Jezus is waarlijk op gestaan! De dood kon Hem niet houden. Jezus leeft! Het graf liet Hij leeg achter Zich.... Wij weten niet of Maria ook ooggetuige is geweest van een van de verschijningen van Je zus na Zijn opstanding; daarbij maken de evangelisten haar naam niet bekend. Wel is zeker, dat door Jezus' opstanding ook het geloof weer krachtig en le vend werd in haar hart! En ook is zeker, dat zij behoorde, tot de kring van hen, die biddend de belofte des Geestes te Jeruza lem verwachtte. In Hand. 1 14 wordt haar, naam wel met na me genoemd. In dat biddend leven, in dat biddend pleiten op grond van de in Jezus' bloed bezegelde en in Zijn opstanding bekrachtig de beloften, komt Maria's hoop uit. Het is het laatste wat ons van haar in de Bijbel wordt meegedeeld. Wat zal het laatste zijn, wat van ons kan worden meegedeeld? Heeft het kruis en de opstanding van Christus in uw leven reeds centrale bete kenis gekregen, zodat geloof, liefde en hoop in uw hart ging leven? Dat is geen ijdele hoop. Dat is de hoop, die niet be schaamt. De hoop strekt zich uit naar Jezus' beloften, klampt zich daar aan vast, zuigt daar honing uit van ver troosting, en weet: Hij zal vol tooien wat Hij begon. Zo zien we Maria in de Schrift gete kend als een kind des Heeren; zij kon niet zalig worden om dat ze Jezus' moeder was. Maar alleen, omdat Hij ook voor haar de dood is ingegaan, haar schuld wilde verzoenen, voor haar is opgestaan en Zijn Geest gegeven heeft. Het licht van Goede Vrijdag, Pasen en Pinksteren valt over haar le ven. Dat licht straalt nog. U komt ermee in aanraking in de verkondiging van het Paase- vangelie. Hij wil ook uw dode harten levend maken, uw duis ternis verdrijven en u werpen in de liefde armen van de le vende Christus, die ook u zoekt. Voor Maria werden bloedban den verbroken, maar het drie voudig snoer van geloof, hoop en liefde wordt niet spoedig, neen nooit verbroken. Is dat de band die u aan Jezus bindt? ds. H. Korving vormde kerk: 10.00 uur herden king 25-jarig ambtsjubileum ds. J. v. d. Berg, 's-Gravenhage. 19.00 uur ds. B. H. Steenwijk, Nijkerk. Brouwershaven/Zon- nemaire: 10.00 uur ds. R. G. v. d. Zwan, Meliskerke. 18.30 uur dhr. G. D. de Haan, Spijkenis- se. Nieuwerkerk: Geref. kerk: 10.00 uur ds. A. Otten, Ouwer kerk. Kindernevendienst. 17.00 uur ds. A. G. Baas, Vlissingen. Bruinisse: 10.00 uur dhr. K. Baas, 17.00 uur dhr. v. d. Tol. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 09.30 uur lees- dienst, 17.00 uur ds. ds. H. Mostert. Christelijke Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur kand. E. Hakvoort, Zwartsluis. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. H. Korving. Haamstede: 10.00 en 18.30 uur ds. J. Kievit. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 18.30 uur ds. E. Venema. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 09.45 en 15.30 uur ds. J. de Groot, Rijssen. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Parochiecentrum, Mosselstraat 4. Zaterdag 19.00 uur Woord- en Communie dienst. Dameskoor. Zondag 10.00 uur 2e Zondag van pasen, Woord- en Communiedienst. Herenkoor. Haamstede: Zon dag 10.00 uur Eucharistievie ring. Renesse: Zaterdag 19.00 uur kerkdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur mevr. ds. A. E. A. Went-van der Vring. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samen komst. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zondagen om 10.00 uur en op de woensdagavonden om 20.00 uur. Apostolische Kerk Zierikzee: zondag 17.00 uur (in Lutherse kerk). Evangelische Christengemeente Zierikzee: 10.00 uur Br. R. Pie per, Dinteloord, samenkomst in het multifunctioneel vereni gingsgebouw, De Huy- bertstraat 35. Corneliastichting 10.15 uur ds. P. J. Eekhout. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 11.15 uur ds. P. J. Eekhout. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Schoonrewoerd: G. de Greef te Oosterwolde (Gld.). Aangenomen naar Eindhoven: J. W. Beks, 1.1. zendingspredi kant te Kenya (Afr.); naar Sur- huisterveen: H. Poot, predi kant voor buitengewone werk zaamheden (vlootpredikant), wonende te Den Helder. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Maassluis in com binatie met De Lier: Ph. Troost, kandidaat te Kampen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Wolphaartsdijk: P Melis te Nieuw-Beijerland. Ds. J. Franke 50 jaar predikant Het is zondag 10 april a.s. een halve eeuw geleden dat ds. J. Franke, Hervormd emeritus predikant te Middelburg, in het ambt bevestigd werd. Jan Franke werd 18 januari 1912 te Rotterdam geboren. Hij bezocht de HBS in Vlissingen en studeerde aan de Rijksuni versiteit te Leiden en aan die van Utrecht. Ds. Franke werd 10 april 1944 in Schoondijke in het ambt bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1946 naar Zwee- loo. In 1948 verbond hij zich aan Bourtange vanwaar hij in 1950 naar Surhuisterveen ging. In 1955 deed ds. Franke intrede te Ouwerkerk en van 16 april 1961 tot aan zijn emeritaat, op 1 mei 1977, was hij predikant te Langezwaag. Ds. Franke was onder meer be trokken bij kerkrestauratie in Bourtange en bij kerkbouw in Ouwerkerk. 94/505. Een zeer stemmig plaatje van de onvolprezen dorpsring in Dreischor aan het begin van de dertiger jaren. Links de Hervormde Pastorie en voor de schoenmakerij van J. W. Beekman staat zowaar nog de hondekar van Johanna vanNederpelt-Kort. Op het aan de voorzijde bevestigde bord staat met witte letters geschilderd: J. Kort, Dreischor, No. 2 Va'n wie zou die andere hondekar in Dreischor dan geweest kunnen zijn? We denken daarbij aan Toon Krijnse Locker uit de Weststraat. Toon ging in het dorp ook rond met de ..petroliekarremaar dat deed ook Arjaön Kip, die eveneens petroleum aan de man bracht. Onder deze hondekarren liep een hond - soms wel twee - die de kar moest trekken en de er achter lopende man duwde de kar. Wat het oliekarretje van ..Jewanna be treft, daar waren aan weerszijden van het opliggende olievat twee langwerpige kisten aangebracht voor verdere koopwaar: zoals bruine borstels, vliegenvangers, blauwselpoppetjes, koperpoets, sunlightzeep, kaartjes elastiek en wat dies meer zij. Tussen de pastorie en de schoenmakerij zit nog zo'n lelijke PZEM-beugel aan de muur bevestigd, die later weer plaats moest maken voor de tradi tionele straatlantaarns die het in deze sfeervolle omgeving natuurlijk veel beter doen. Het trapge velhuisje, waarin .Vrouwtje Amelunxen" woonde staat er nog. Officieel heette zij Jacoba van den Berge. Later werd dit huisje afgebroken en liet landbouwer Johan Doeleman op deze plaats een mo dern huis bouwen. (Ring 18). Het dan volgende van een pleisterlaag voorziene huis met de zonnelui- fel op de hoek van de Noordstraat is de kruideniers- annex bakkerswinkel van M. P. Blaas. Daar voor was dat van Jan C. Eyke, die later in het dan volgende huis ging wonen met de moderne gevel. In het derde huis vanaf de hoek woonde eertijds - maar dat is heel lang geleden - Adriaan Verjaal Jzn. Hij was winkelier, maar slechts weinigen in het dorp zullen zich hem nog kunnen herinneren. Daarvoor is het allemaal veel te lang geleden. Wat de meeste dorpsgenoten zich ongetwijfeld nog wel zullen herinneren is het feit dat Verjaal zijn dochter Jo. L. Verjaal in hetzelfde pand een lief, klein en knus winkeltje dreef, waar men vele zaken kon kopen. Deze Johanna Louwrina Verjaal werd op 27 juni 1880 te Dreischor geboren en is héél oud geworden. Zij overleed op 18 januari 1970 en was toen dus bijna negentig jaar. Jo Verjaal, een zeer bescheiden en integer mens had een ij- zersterk geheugen en kende honderden verjaardagen uit haar hoofd. Ze verdiende in haar winkel tje op een eerlijke manier een karige boterham maar was bovendien een vrouw, die geen of nauwe lijks eisen aan het leven stelde en agressieve verkoopmethoden waren haar volkomen vreemd. Zij leeft bij veel Reisenaers nog in dankbare herinnering voort en dat is een goede zaak. Later heeft Jacob Qirist, vlasser (1894-1978) er na het overlijden van Jo nog gewoond. In het vierde monumenta le pand woonde vroeger Marinus van der Linde en zijn huisvrouw Thona Pompoene. Later was dat schilder Krien Telle en op de stoep van de winkel stond in latere jaren een verplaatsbare benzine pomp. Rechts van het gangetje (slop), dat naar de brauwput leidde, zal aan het begin van deze eeuw hoogstwaarschijnlijk Jacob Beije gewoond hebben. Later werd dat Pieter Nelisse. In het laatste pand op de hoek. van de Ring en de Ooststraat was de zaak van beurtschipper Pieter Barendregt gevestigd. Niet meer zichtbaar op de foto is de bakkers- en kruidenierszaak van Kees de Koster Gertzn., die gehuwd was m,et Lijntje M. Barendregt. Na De Koster werd de zaak voortgezet door de uit Kamperland afkomstige Flip Janse en weer later door Johan P. van der Linde Cz. Schriftelijke reacties over deze rubriek aan Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee (niet telefonisch). MIDDELBURG - Dit jaar be staat de Open Universiteit, en dus ook het Middelburgse stu diecentrum van de Open Uni versiteit tien jaar. Dit jubi leum wordt zaterdag 9 april ge vierd met een feestelijke bij eenkomst in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middel burg. De bijeenkomst begint om 13.00 uur. Tijdens de jubileumviering staat het thema Wetenschap en interpretatie centraal. Voor dat thema is gekozen omdat dit ac tueel is voor alle wetenschap pelijke disciplines en derhalve ook voor de zeven leerstofge bieden die men bij de open uni versiteit kan bestuderen. De le zingen worden afgewisseld met dansen door de Balinese dans groep Tjempaka. De jubileumviering wordt ge opend door drs. W. T. van Gel der, Commissaris van de Ko ningin in Zeeland. Na een bloe- mendans door Tjempaka volgt een lezing van drs. J. Krosse, lid van het college van bestuur van de Open Universiteit. Aan sluitend volgt een lezing van prof. dr. W. J. van der Dussen, hoogleraar cultuurweten schappen bij de Open Universi teit, over het thema 'Interpre tatie en werkelijkheid. Waar ligt de grens tussen weten schap en interpretatie'. Lezing prof. dr. B. Sloot Na een pauze wordt het pro gramma vervolgd met een le zing van prof. dr. B. Sloot, hoogleraar rechtswetenschap pen bij de Open Universiteit. Hij gaat het hebben over 'Gren zen aan het recht, over de rol van het recht bij de bestrijding van discriminatie'. De jubi leumviering van het studiecen trum wordt afgesloten met een receptie van 16.15 tot 17.00 uur. DEN HAAG - Nederland neemt deel aan Expo '96 - dè Specialized World Exhibition - die van 11 mei tot 4 oktober 1996 in Boedapest wordt ge houden. Dit kleine broertje van de wereld Expo kent als thema communicatie. DORDRECHT - De rechtbank in Dordrecht heeft donderdag een 52-jarige Rotterdammer veroordeeld tot twee en een half jaar cel wegens het verhu ren van caravans die niet van hem waren. De rechtbank acht te bewezen dat B. zeker 137 ge zinnen heeft opgelicht. BREDA - De Nationale Jhptoe blijft voor Breda behouden. Burgemeester Nijpels heeft het bestuur van de Stichting Na tionale Taptoe Breda schrifte lijk de garantie gegeven dat de Chassé-kazerne tijdig beschik baar zal zijn voor dit evene ment. De twee boekenbonnen van 10,- als prijs van de vorige week- puzzel worden gestuurd naar: V. J. Clarijs, Speelmansplaat 38, Zierikzee en Mevr. C. Markesteijn, Cederlaan 29, Dordrecht De oplossing van vorige week, vrijdag 1 april, luidt als volgt: Slopershamer De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierik zee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk woensdag 13 april in ons bezit zijn. Onvoldoende gefrankeerde en veloppen dingen niet mee naar een prijs. Horizontaal: 6. pand; 8. hoeveelheid; 10. gebak; 11. beroep; 12. eenjarig dier; 13. billijk; 15. medelijden; 18. baaierd; 21. deel van een bloem; 23. welriekend mengsel van gom en hars; 24. dom; 25. equator. Verticaal: 1. tussenruimte; 2. de leiding hebben; 3. visser, met een sleepnet werkend; 4. nauwe doorgang in de aarde waardoor water stroomt; 5. gebakken vloertegel; 7. royaal; 9. vak; 14. deel van het jaar; 15. werpschijf; 16. glazuur; 17. lange smalle lijn; 19. grote li chaamsslagader; 20. harmonische combinatie van verschillende wijnen; 22. soort kleine dagvlinder. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes: 15, 16, 2, 25, 1, 10. 5, 9, 11, 16, 24. 7, 8, 12. 13, 20. Uit de krant van 148 jaar geleden ADVERTENTIEN. De Griffier G. van WAGE zal ten verzoeke van J. ENZLIN, op woensdag den 15 April 1846, des morgens ten 9 ure, op de Haven te Brouwershaven, pu bliek veilen en verkoopen: Een aanzienlijke partij HUISMEUBELEN, bestaande in Mahonijhouten Chiffonière, Uittrektafels, Kabinet, Thee emmer en Werktafeltje, Ledi kanten, Nieuwe Verlakte Goe deren, Glazen-Kasten, Stoelen, Koper-, Tin- en Blikwerk; eene partij Nieuwe Petten, mitsga ders den opstand eener Krui deniers-Winkel en toebehoo- ren, en hetgeen verder zal wor- den geveild.(235) Een Theologisch student te Utrecht heeft zich op een ver schrikkelijke wijze van kant gemaakt, in een vlaag van zins verbijstering, ten gevolge van te diepe studie. Er zijn tegen woordig meer voorbeelden, die het gezegde bevestigen: al te grote geleerdheid grenst aan razernij. De Heer Boissonneau, fa- brijkant van kunstoogen, is tot ridder der orde van de eiken kroon benoemd. Het door kunstoogen zien komt hoe lan ger hoe meer in zwang, en het wordt ook noodzakelijk, daar men met natuurlijke oogen te veel in 't ware licht de dingen ziet. Den Helder en Nieuwediep. Als eene bijzonderheid ver dient te worden medegedeeld, dat in den nacht van den 31 Maart op 1 April jl.door een der nachtwachts alhier een vreemd luchtverschijnsel is waargenomen, zijnde een straal, of kolom van licht, regtstandig op de aarde neder- vallende, zijnde aan de noorde lijke zijde zwart, in het midden ,rood en aan de zuidelijke zijde groen van kleur met roode streepen en in het midden als eene vurige kool. Het was als of opeens de molen van de HH. gebroeders Janssen in brand stond. Nijmegen, 4 April. Bij een, naar het uiterlijk aanzien in bekrompep omstandigheden levend, wegens blindheid ge pensioneerd soldaat, in eene der buitenwijken dezer stad woonachtig, doch desniettemin bezitter van een vrij aanzien lijk vermogen, werd eergiste ren een diefstal gepleegd van meer dan twee duizend gul dens, in bankpapier, andere ef fecten, goud- en zilverwerk. Wij vernemen echter, dat deze diefstal gepleegd is door eene der kinderen van den bestole ne, den ouderdom van slechts 10 jaren bereikt hebbende, die zich met dien schat uit de voe ten moet hebben gemaakt. De justitie heeft zich intusschen deze zaak aangetrokken en in loco" een geregtelijk onderzoek in het werk gesteld. Men ge looft aan de medepligtigheid van anderen, die het kind tot deze booze daad zouden heb ben aangezet. r~ DEN HAAG - In Den Haag overleed onlangs op 75-jarige leeftijd oud-directeur Visserij en ir. T. J. Tienstra. Tienstra bekleedde deze functie van 1964 tot 1984. Hij was officier in dc orde van Oranje-Nassau en Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. In de periode dat Tienstra op Visserijen de scep ter zwaaide werden tal van be langrijke zaken op visserijge- bied op de rails gezet. In het midden van de zeventiger jaren werd onder meer de quotering van de visvangsten ingevoerd. Destijds was Tienstra ook nauw betrokken bij de eerste onderhandelingen over het vis serijbeleid in de EEG. ARNHEM - Voorafgaand aan de vijftigste herdenking van de Slag om Arnhem heeft er in Arnhem een internationale vredesconferentie plaats. Uit 176 steden in 58 landen zijn be stuurders uitgenodigd om op 8 en 9 september samen met Ne derlandse deelnemers in Arn hem te discussiëren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 9