Slachtofferhulp nu ook voor toerist in Zeeland 'Elke keer toch weer uitdaging om alles in elkaar te passen' HOEVE DE TERP Onderhandelingen Zierikzees college op haar na gevild Opmaker L. E. Luyendijk 25 jaar bij L O: Project in Renesse rekent op twee ton subsidie Hoofdrol Tom Hanks in Sleepless in Seattle VRIJDAG 8 APRIL 1994 NR 25543 .S Opmaker L. kertsma). E. Luyendijk: ,,Nooit met tegenzin naar mijn werk gegaan". (Foto: Marijke Fol- ZIERIKZEE - Eigenlijk is hij van beroep elektricien en ooit zette hij elektroni sche orgels in elkaar. Verstokte vrijgezel L. E. Luyendijk (47) uit Zierikzee viert vandaag, vrijdag, zijn 25-jarig jubileum bij drukkerij Lakenman en Ochtman in Zierikzee. ,,Maar als je al het avondwerk meerekent werk ik hier misschien al 26 jaar", aldus Luyendijk. ,,Want toen we overgingen van lood naar papier heb ben we in het begin heel wat over moeten werken om alles op tijd klaar te krij gen". Luyendijk doorliep na de lage re school wat toen nog de am bachtsschool heette. Toen hij die opleiding afgerond had kwam hij bij het elektro- bedrijf Hagen in Zierikzee te werken. Daar werkte hij onder meer mee aan het in elkaar zet ten van elektronische orgels. Het bedrijf ging echter over de kop en Luyendijk kwam op straat te staan. Een half jaar liep hij werkloos rond tot zijn oog op een advertentie viel waarin om een leerling- opmaker werd gevraagd. ,,En toen heb ik dat maar gedaan", aldus Luyendijk. Luyendijk kwam op een afde ling bestaande uit in totaal elf mensen te werken. De krant werd toen nog in het lood gezet en Luyendijk herinnert zich nog precies hoe dat in zijn werk ging. „Het was zwaar en vies werken met dat lood. Het was echt zweten. Ik weet nog dat ik in de eerste tijd dat ik hier werkte 12 kilo ben afge vallen". De redactionele tekst moest in die tijd nog door de zetters compleet overgetypt worden op Linotype-loodzet- machines. De loden regels gin gen vervolgens naar de monta ge - zoals de opmaakafdeling in vaktermen heet - en daar stond men voor de opgave al die lo den regeltjes en koppen om te toveren in een complete pagina in spiegelschrift. „Als alle tekst erin zat woog zo'n pagina een kleine 25 kilo", herinnert Luyendijk zich. „En dat stalen raam moest dan op een karretje naar de pers". En daarmee was het verhaal nog niet af. Vandaag de dag gaan de compleet opgemaakte pa pieren pagina's in een lade, maar in vroeger tijden moes ten de opmakers wat zij 's och tends zo zorgvuldig hadden op gebouwd 's middags weer hele maal uit elkaar halen. „Want die stalen ramen waren weer nodig om nieuwe pagina's te maken. Dan moest je de herha- lers (de advertenties die nog een keer gebruikt moesten worden, red.) eruit halen en met een touwtje samenbinden. Dan was het meestal wel een uur of drie in de middag eer je met de krant van de volgende dag kon beginnen". In 1982 kwam de omschakeling van het Ioodzetten naar het fo tografisch zetten. Voor Luyen dijk en zijn collega's betekende dat een enorme verandering. En nu, twaalf jaar na de om schakeling op fotografisch zet ten staat de volgende omscha keling alweer voor de deur: op maak via de computer met het Desk Top Publishing-systeem (DTP). Daarmee komt een ein de aan het vele staan en lopen op de opmaakafdeling. „Ja, dan wordt het echt zittend werk", aldus Luyendijk. „Maar het zal in het begin nog niet zo gemakkelijk zijn". Hij legt uit dat bij de opmaak op papier een artikel vaak wel op maat te krijgen is door een tus senkopje of een witregel in te voegen of juist weg te halen. „Maar op het computerscherm is dat een stuk lastiger. En de redactie zal meer maatwerk moeten gaan leveren". Passen en meten Na vijfentwintig jaar passen en meten is Luyendijk nog niet uitgekeken op zijn beroep. „Het is toch elke keer weer een uitdaging om alles passend te krijgen. Want het is eerder uit zondering dan regel dat een verhaal meteen past. Kijk, de ene keer zit het mee en de ande re keer zit het tegen, maar ik ben nog nooit met tegenzin naar mijn werk gegaan", aldus Luyendijk. Hij vindt het zelf geen prestatie dat hij het 25 jaar volgehouden heeft bij L O. „Ach, je moet gewoon door gaan met ademhalen". Vanmid dag krijgt Luyendijk door de directie van L O een receptie aangeboden in de foyer van res taurant Mondragon in Zierik zee. De receptie begint om 16.30 en duurt tot 18.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Toeristen die in onze provincie slachtoffer worden van ernstige criminaliteit of ongeval kunnen vanaf 1 juni rekenen op bijstand van het bureau slachtofferhulp. Het projeét 'Toeristen Slachtofferhulp Zeeland' is gevestigd in Renesse en krijgt het ministerie van justitie als belangrijkste sub sidiegever. De komende 2,5 jaar werkt het bureau met een begroting van twee ton. Dat vertelde de coördinatrice van het project, de Zierikzeese mevrouw E. de Haan, donder dagavond tijdens de voorjaars vergadering van de VVV Schouwse Kust in Burgh- Haamstede. In de aanloopperiode is het project gehuisvest in het poli tiebureau van Renesse. Van mei tot en met september zal het worden ondergebracht in het oude gemeentehuis aan de Kromme Reke 9. Voor Renesse als vestiging werd gekozen om dat het een van de drukst be zochte vakantieplaatsen van Zeeland is. Op termijn zal het project worden uitgebreid met vestigingen langs de kusten van Zeeuwsch-Vlaanderen en .Walcheren. Doel van het project is om op zo kort mogelijke termijn eer ste opvang te bieden op emotio neel en praktisch gebied aan Nederlandse en buitenlandse toeristen, die slachtoffer zijn geworden van een misdrijf of een verkeersongeval. Politie, arts, brandweer en ook VW's kunnen 'getraumatiseerde' va kantiegangers doorverwijzen naar het project. De opvang be staat uit begeleidingsgesprek ken, maar ook - heel praktisch - uit het voorzien in vervangen de identiteitspapieren, onder dak of vervoer naar huis. Dat alles uitsluitend nadat van on geval of misdrijf aangifte is ge daan bij de politie. „De komende vier zomermaan den verwacht ik ergens tussen de 100 en 200 hulpaanvragen," schat coördinatrice E. de Haan de werkzaamheden van haar zelf en de vrijwilligers in. Mo menteel hebben zich vier vrij willigers aangemeld. „De ko mende tijd reken ik op nog tien aanmeldingen, waarvan er dan na de cursus in totaal zes tot acht moeten overblijven," al dus mevrouw De Haan. Dat het project in een behoefte voorziet, werd gisteravond tij dens de WV-vergadering al meteen duidelijk uit de vraag van een exploitant uit Renesse. „Elke ondernemer wordt wel eens geconfronteerd met een overlijden op zijn bedrijf. Als dat een buitenlander betreft, kan dat tot grote problemen leiden. Kan ik dan het project slachtofferhulp inschakelen?" Na tussenkomst van de politie blijkt dat inderdaad te kun nen, zo viel op te maken uit het antwoord van De Haan. Amsterdam Een vergelijkbaar project loopt onder de naam 'Amster dam Tourist Assistance Ser vice' al drie jaar in de hoofd stad. Mede op basis van de er varingen daar is staatssecreta ris A. Kosto van Justitie en thousiast geworden over de op vang en begeleiding van toeristen in ernstige moeilijk heden. Kosto zei toe dergelijke projecten in de Nederlandse toeristencentra te willen on dersteunen. 4 Zo goed als zeker gaat deze zo mer ook in Den Haag een pro ject van start en ook in Fries land en Kennemerland staan vergelijkbare activiteiten op stapel. Het project Toeristen Slachtof ferhulp Zeeland zal, zoals ge meld, voor het leeuwedeel wor den bekostigd door het rijk. Voor de komende 2,5 jaar dat het experiment loopt, zullen de overige middelen moeten ko men van provincie, gemeenten en ondernemers. Eind deze maand verwacht De Haan van de provincie uitsluitsel over een geldelijke bijdiage. De ge meente Westerschouwen subsi dieert het project door het be schikbaar stellen van kantoor ruimte. Het bureau slachtofferhulp voor toeristen in Renesse is in de maanden juni en september op werkdagen vier uur ge opend. In de drukke maanden van juli en augustus, is dat ze ven uur per dag. Via de politie is in spoedgevallen te allen tij de hulp van het project te ver krijgen. Bemiddelen De VVV Schouwse Kust gaat zich noodgedwongen steeds meer werpen op bemiddeling bij de verhuur van vakantie huizen, caravans of appartementen. Omdat de ko mendejaren niet gerekend kan worden op hogere gemeente subsidies of hogere contribu ties moet de VVV meer com mercieel gaan werken. Dat leidde gisteravond tot een langdurige discussie van de bij de VVV aangesloten onderne mers. „Leidt dat niet tot onei genlijke concurrentie door de VW, waaraan we toch alle maal meebetalen?" vroeg me vrouw Kenters. Zij en ook an dere ondernemers spraken de vrees uit dat de VVV- medewerkers voor het ene be drijf wel en voor het andere be drijf juist niet zouden bemid delen. Geen keus Voorzitter D. Mooijaart bena drukte nog eens dat zijn orga nisatie geen andere keus heeft dan zich richten op deze activi teit. Mevrouw De Munck, hoofd afdeling bemiddeling van de provinciale VVV, zei dat dit systeem in Oostkapelle al geruime tijd goed en in onder linge harmonie tussen de be drijven werkt. „Het is geen be dreiging, maar een welkome aanvulling." Uit het applaus na haar betoog viel op te ma ken dat lang niet alle aanwezi gen haar overtuiging deelden. Verder liet de Streek VVV gis teravond weten dat de VVVpro- motiebus is verkocht. De bus, in 1987 voor zestienduizend gulden aangeschaft, heeft tien mille opgebracht. Het bleek te duur voor de Streek VVV om het vehikel rijdende te houden. Van de opbrengst wordt op an dere manieren promotie voor Schouwen-Duiveland ge maakt. Een suggestie uit de zaal was reclame voeren op ZWN-streekbussen. Convenant nog niet ondertekend PvdA ZIERIKZEE - ,,Ik verwacht geen problemen. Voor mij is de zaak voor 99,9 procent rond". Wethouder P. de Rijke (CDA) heeft er alle ver trouwen in dat de onderhandelingen binnen het college van b en w van Zierikzee op korte ter mijn kunnen worden afgerond. Het convenant is nog niet ondertekend door PvdA-wethouder D. van der Wekken, maar volgens De Rijke geeft dat geen reden tot ongerustheid. Deze week werd het conve nant - ofwel het collegepro gramma - voorgelegd aan de drie wethouders. „Maar het moest allemaal heel snel en Van der Wekken heeft ge woon de tijd nog niet gehad om het goed door te lezen en daarom heeft hij het ook nog niet willen onderteke nen. Maar ik verwacht geen zwaarwegende bezwaren van zijn kant tegen het con venant", aldus De Rijke. Inmiddels is overeenstem ming bereikt over de nieu we portefeuilleverdeling. Wethouder De Rijke krijgt de portefeuille verkeer, eer der deel uitmakend van het takenpakket van burge meester mr. J. J. P. M. Assel- bergs, erbij, maar draagt de portefeuille jeugd- en jonge renwerk over aan PvdA-col- lega Van der Wekken. Het takenpakket van wethou der Van Gastel wordt uitge breid met de portefeuille ruimtelijke ordening die eerder door burgemeester Asselbergs beheerd werd. Burgemeester Asselbergs draagt de portefeuilles ver keer en ruimtelijke orde ning over aan de wethou ders, maar krijgt er daar voor in de plaats een zware portefeuille bij. Hij krijgt de gemeentelijke herinde ling op Schouwen-Duive land in zijn takenpakket. Wethouder De Rijke ver wacht dat de onderhande lingen begin volgende week definitief afgerond worden. Tot 9 april Burgh-Haamstede Die Stille Woche, schilderijen Maria Megens, objecten Frans Megens. Bewaerschole. Van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tweede paasdag gesloten. Gehele maand april Burgh-Haamstede Zaterdag 2 april: opening Josefine Dolls Gal lery. Expositie. Tot en met 9 april Zierikzee Expositie Schildersclub Perspectief. Vis markt. Openingstijden: dagelijks van 13.00- 17.00 uur (zondag en 2e paasdag gesloten). Tot en met 30 april Biu'gh-Haamstede Expositie kunstwerken Mini van Iterson en Rens van Bergers. Galerie Borsboom. Elke zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, tweede paas dag van 11.00 tot 17.00 uur. April Renesse Collectie hazen en haasjes in musem De Blik vanger. Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Van 12 april tot en met 3 mei Zierikzee Expositie etsen leerlingen 't Mêêtje. Biblio theek De Stolpe. Tijdens openingsuren bi bliotheek. Van zaterdag 16 tot en met vrijdag 29 april Burgh-Haamstede Expositie Tie Hof, dagelijks (met uitzonde ring van zondag) van 13.30 tot 16.30 uur. Van zaterdag 16 april tot vrijdag 13 mei Brouwershaven Expositie Hans Hazenbroek in stadhuis. Van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot 1 juni Burgh-Haamstede Olieverfschilderijen van Leontien Hooij. Ga lerie 't Zuuddek, Zuidstraat 16. Tot en met november Renesse Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. Tk kom je namens moeder vertellen dat we morgenvroeg Maaike bij oma gaan ophalen. Zorg ervoor dat je op tijd klaar bent. Op de heenreis kun je voorin gaan zitten. Ik neem zo lang mijn arm nog in het gips blijft nogal wat plaats in. Maar terug blijft de plaats naast moeder voor Maaike gere serveerd. Laat ze morgen nog maar een onbezorgde dag hebben. Over twee da gen moet ze weer naar de dokter. Dan gaan de hechtingen er allemaal uit Ze zal heel wat te verbijten hebben, als ze haar gezicht te zien krijgt. Voor een meisje allerminst leuk, als je ontdekt hoe mismaakt je gezicht eruit ziet!' Dirk Jan voelt zich allerminst happy, maar hij houdt zich goed. Moet Han nu weer beginnen hem te treiteren? Als je niet beter wist, zou je bijna gaan den ken dat zijn broer er iets van gezien heeft, dat hij het was die dat stuk dak pan in de piste slingerde. Nee! Hij wil het niet geloven, veel te goed heeft hij gezien hoe ingespannen, hoe vol trots ook Han naar Alladin hd gekeken. Naar Alladin, maar ook naar Maaike. Het moet zijn slechte geweten wel zijn dat hem ertoe brengt dit te denken. Het bestaat gewoonweg niet. Hij slentert weg. Ba! Wat is alles opeens akelig! Zelfs het reisje naar een grootmoeder die hem altijd behoorlijk heeft verwend, kan al het nare niet wegnemen. Gek! Over Hans arm zit hij niet in. Het is beroerd voor hem en hij kan voor eerst natuurlijk niet paardrijden, maar er bestaat alle kans dat het alle maal terecht zal komen. Maar Maaike gunt hij het niet dat ze straks met een geschonden gezicht zal moeten rondlo pen. Dat ze er verdriet over zal hebben. Dat er allicht op school knullen zullen zijn die er haar mee willen plagen. O, hij zal ze! Ze moeten het niet wagen zijn zusje tot mikpunt van hun getrei ter te maken. Dan krijgen ze met hem te doen. En niet zo zuinig ook! 's Avonds in bed kan hij er niet van sla pen, zo dwars zit het hem. Niet alleen dat, ook nog het feit dat vader de ware toedracht nog steeds niet weet. Moeder wil er natuurlijk mee wachten tot pap pa die belangrijke verkoop achter de rug heeft. Ibt hij weer gewoon thuis zal zijn, weer tijd krijgt zich ook aan alle dingen daar te wijden. Hem was het liever geweest dat mamma de hele toe dracht maar vast had verteld. Vader zou toch geen tijd gehad hebben om er achteraan te gaan. Nu zat je ergens nog knap in de rats dat je ook ondervraagd zou kunnen worden. Want daar kende hij zijn vader maar al te goed voor. Die Deel vier: Het conflict is geboren Door MIEN VAN 'T SANT 105 zou iedereen die die dag op het bedrijf was geweest, terdege aan de tand voe len. Met bidden kreeg je het ook niet voor elkaar. Hij had het al drie keer gepro beerd, maar hij wist best waar het aan lag. Hoe kon God je nu vergeven, als je zelf geen schuld bekende? Als je te laf was om ermee voor de dag te komen dat je inderdaad jaloers op je jongere broer was? Niet alleen, omdat die veel beter kon leren, er ook zijn best voor deed, misschien nog meer, omdat hij je nu je zusjes ook nog afpikte. Maaike, die vooral toen ze nog zoveel jonger was, zo tegen je had opgekeken. Hij kon zulke malle kunsten maken. Ze hadden op hun eigen speelplaats een schommel en een stel ringen hangen. Wat hij niet allemaal in de ringen ver sierde! Han maakte er weinig van, maar Maaike zat te schaterlachen, als hij weer eens bezig was. O, soms zou je wel willen dat ze helemaal geen paar den meer op het bedrijf hadden. Dan konden ze allicht geen van allen paard rijden. Vader mocht ze wat hem betrof inruilen voor tweedehands auto's. Daarin was ook een smak geld te ver dienen. (wordt vervolgd) In Zierikzeese Concertsaal ZIERIKZEE - Zaterdag 9 en zondag 10 april wordt in de Concertzaal in Zierikzee de film Sleepless in Seattle vertoond met in de hoofdrollen Tom Hanks en Meg Ryan. De film begint zowel zaterdag als zon dag om 20.00 uur. Stel je voor dat jouw liefde van je leven ergens rondloopt, ie mand die je nog nooit hebt ge zien. Iemand die je misschien nooit zal ontmoeten... John Baldwin zet alles op alles om zijn vader, de weduwnaar Sam (Tbm Hanks) weer 'aan de vrouw' te brengen. Hij belt zelfs naar een radio programma en duizenden vrouwen reageren op zijn op roep. Jonah maakt al snel zijn keuze: Annie Reed (Meg Ryan) is in zijn ogen de ware voor zijn vader. Er zijn alleen nog wat praktische problemen. Er lig gen zo'n twintig staten tussen hun woonplaatsen, Annie staat op het punt met de saaie en de gelijke Walter te trouwen en Sam vindt het überhaupt niets, want ze zou weieens een moordlustige maniak kunnen zijn AMSTERDAM - De schrijver Evert Hartman is donderdag na een kort ziekbed in zijn woonplaats Hoogeveen overle den. HILVERSUM Advocaat- generaal bij de Hoge Raad prof. J. Leijtcn vindt de zoge heten 'inkijkoperaties' door de politie ontoelaatbaar. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5