Columnist Mar van der Veer publiceert bundel verhalen Wethouder slaat eerste paal nieuw dorpshuis Voorkeur college Westerschouwen gesteund door Stad en Lande Rijbewijs ingevorderd Autodieven gepakt in Zierikzee Inbraken in caravans Raads vergadering Midden- schouwen Raads vergadering in Bruinisse Jubileum Strakkere ring rond de kerk juister Nieuw en eerder in Nieuwsbode verschenen werk Heel wat aan vooraf gegaan VRIJDAG 8 APRIL 1994 NR 25543 3 Verwachting t/m dinsdag 12 april ZIERlKZtESCHEfl NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 800 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47.00 Per jaar 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een mèand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vs% B.T.W ROLIJKE TIJD MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Kerkring 31, Nieuwerkerk ZIERIKZEE - Een 50-jarige in woner van Zierikzee heeft don derdagmiddag zijn rijbewijs in moeten leveren nadat hij was betrapt op het rijden onder in vloed. Op de Boerenweg in Zierikzee werd de man door een motor agent staande gehouden. Hij bleek te veel te hebben gedron ken. Op het bureau werd een alcoholgehalte van 960 ug/1. vastgesteld. Daar werd proces verbaal van opgemaakt. ZIERIKZEE - In de afgelopen nacht heeft de politie in Zie rikzee twee mannen uit Eind hoven aangehouden. Zij ble ken in een gestolen auto te rij den. Achterin de auto werd een brandkast aangetroffen die vermoedelijk in dezelfde nacht werd gestolen bij een bedrijf in Goes. Beide mannen zijn in verzekerde bewaring gesteld. De politie onderzoekt of zij voor nog meer inbraken ver antwoordelijk zijn. SCHARENDIJKE - Slechts dertig minuten was een 22- jarige inwoner van het Duitse Marl weg uit zijn camper of er werd ingebroken. Wat er allemaal gestolen is, was woensdag bij aangifte bij de politie nog niet duidelijk De camper stond in Scharen- dijke geparkeerd aan de Brou- wersdam. Een groot aantal goederen verdween donderdag bij een inbraak in een caravan op een camping aan de Hoo- genboomlaan in Renesse. De gedupeerde is een 63-jarige Rotterdammer. SCHARENDIJKE - Dinsdag 12 april vergadert de gemeente raad van Middenschouwen. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Scha- rendijke en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de gemeente raadsvergadering onder meer de verkiezing van de wethou ders en de beëdiging van de raadsleden. Verder komen ook de vertegenwoordigingen van de verschillende raadsfracties in de adviescommissies aan de orde. BRUINISSE - Dinsdag 12 april vergadert de gemeenteraad van Bruinisse. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de gemeente raadsvergadering de verkie zing van de wethouders. Ook worden de raadsleden beëdigd en komen de vertegenwoordi gingen van de verschillende fracties in de adviescommis sies aan de orde. Aclvertentie WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 10 graden Windkracht noord 4 Dinsdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 aprilZon op 06.55, onder 20.23 Maan op 06.01, onder 19.10 10 aprilZon op 06.53, onder 20.25 Maan op 06.20, onder 20.15 11 april Zon op 06.51, onder 20.27 Maan op 06.42, onder 21.20 Nieuwe Maan: 11 april (02.18). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanavond en vannacht valt er regen. Morgen overdag en ook zondag zijn er buien. Vooral za terdag kunnen die gepaard gaan met hagel en onweer. Veel zonne schijn is er niet. Met temperaturen in de middag van 7 tot 8 graden is het koud. Na het weekeinde tekent zich een weersbetering af. De regen van vanavond en vannacht hangt samen met de passage van een frontensysteem. Morgenochtend is het voorbij. Een lagedrukgebied dat dan bij Schotland ligt, trekt naar het zuidoosten richting Nederland. De bovenlucht is bovendien erg koud zodat de onstabiliteit op zaterdag en zondag groot is. Het gevolg daarvan is het ontstaan van fikse buien. Na het weekeinde verandert het weer beeld. Boven Scandinavië en de Benelux komt de kern van een ho- gedrukgebied te liggen en geleide lijk treedt er een verbetering op. De regenkansen worden kleiner en de zon gaat meer schijnen. NOORDGOUWE - Dinsdag 12 april bestaat Meer Bewegen voor Ouderen in Noordgouwe 15 jaar. Ter gelegenheid van het derde lustrum wordt - naast de ge bruikelijke oefeningen - tijd vrijgemaakt voor diverse spe len in wedstrijdverband. Na afloop wordt gezamenlijk kof fie gedronken in de ruimte naast de gymzaal in Noordgou we. De 'reünie' wordt gehouden van 15.00-17.00 uur. Oud-leden die deze middag bij willen wo nen kunnen zich opgeven bij Nelly Kesteloo (01110-12309). Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - De discussies over belevingswaarde en historisch ka rakter zijn nog niet ten einde,- zo bleek gisteren,- donderdag, tijdens de openbare vergadering van de commissie openbare werken in de gemeente Westerschou wen. Wethouder ir. C. W. Veerhoek kreeg bijval uit een onverwachte hoek: Vanaf de publieke tribune verdedigde de heer Boom van de vereniging Stad en Lande de voorkeur van het college voor de herinrichting van de dorpskern van Renesse. Klatter: ,,Als het mobiliteits- scenario voltooid is en uitge voerd, wordt het verkeer met 40 procent teruggedrongen en is het plan, hoe graag de wet houder het ook zou willen, overbodig. De belevingswereld van een monument wordt ern stig geschaad en ook het kerk bestuur is niet blij met de plan den. Ik begrijp dat de winke liers voorstander zijri'van va riant drie, maar is dit niet an ders op te lossen? We kunnen aan het planbureau de op dracht geven de winkeliers hun speelterreintje toch te geven. Met de uitvoering van dit plan zou het historische karakter van de dorpskern, volgens de heer Boom, juist origineler worden dan het nu is. Een on verwachte steun in de rug voor de wethouder die in de vorige commissievergadering over dit onderwerp de commissieleden lijnrecht tegenover het college geschaard zag. Alleen VVD- commissielid A. M. Verseput deelde het standpunt van het college door zich uit te spreken voor variant II voor de herin richting. In deze variant, er zijn er inmiddels vijf, wordt de weg dichter rondom de kerk geleid waardoor er een soort rotonde ontstaat. Hierbij komt dan een vrije ruimte voor de winkels langs de Korte en de Lange Reke. Tegenstanders van dit plan vinden dat hiermee de belevingswaarde en het histo rische karakter van de kern wordt aangetast. Dit karakter is al aangetast doordat de ie pen rond de kerk vanwege de iepziekte verwijderd moeten worden. Een meerderheid van de commissieleden bleef bij haar standpuntdat variant twee onnodig en onaanvaard baar is en kiest voor een min der ingrijpende tussenvariant. Dit ondanks het feit dat de be woners van de kern blijkbaar geen bezwaar hebben tegen de ambitieuze veranderingen. PvdA-commissielid J. C. Hen- drikse voerde tevens aan dat de mogelijkheid bestaat dat het verkeer sluiproutes gaat zoe ken en dus in de nieuwbouw te recht komt. Salami-politiek Een argument dat CDA woord voerder H. J. Klatter deelde met Hendrikse. Eensgezindheid Ik vind dit salami-politiek, een manier om een bepaald plan gehonoreerd te krijgen." Eensgezindheid was er wel over het geplande muurtje rond de kerk: „Een scheiding tussen wereld en geest." Het aantal parkeerplaatsen zal te ruggebracht worden van rond de 70 naar 20 plaatsen betaald, kort parkeren. Wethouder Veerhoek reageerde wat nuch terder dan tijdens de vorige vergadering op de blijvende te genstand van de commissiele den: „Als de raad, ondanks de mening van Stad en Lande, waar ik heel blij mee ben, be slist dat het niet door gaat, nou ja, dat is dan democratie. Geen reden om op te stappen in ieder geval." Gifvrij groenbeheer Technisch gezien waren' de commissieleden het' eens over de proef van de gemeente het onkruid zonder gif te bestrij den. Wel waren er nog wat vra gen over het uitbesteden van het werk (Er is gepraat met Braber Groenvoorziening en de Zuidhoek) en de kosten, 140.000 gulden. Niet langer gewacht Wethouder Veerhoek legde uit dat er niet langer gewacht kan worden omdat het onkruid nu aangepakt moet worden omdat het anders nog veel meer werk is. Er is nog een gat van 10.000 gulden te dekken maar volgens Veerhoek heeft wethouder G. J. W. van der Salm hem hierover gerustgesteld en zal hierover uitgebreid gepraat worden in de commissie financiën. dat zelfs daar een link te leg gen is. Zijn pincode is het geboorte jaar van Bach (gelukkig weten maar weinig mensen dat) en op zijn pasje knipoogt Beethoven hem toe: „Beethoven als bevei liging van het betalingsver keer. Waarom kozen de bankdi recteuren Beethoven?" memo reert de schrijver. „Misschien zijn ze elkaar om de hals geval len, roepend dat muziek alle grenzen doorbreekt en alle mensen verenigt. Of misschien dacht iemand dat Beethoven de Europasjes al in de geest zag toen hij zijn Alle Menschen werden Bruder componeerde. Of ze kozen Beethoven omdat hij de enige componist was die ze kenden." Tropisch zwemparadijs met bubbelbaden De bundel bevat herschreven verhalen die al eerder in de krant verschenen zijn en een aantal nieuwe. De uitgever voorzag ze van komische il lustraties. Want humor is be langrijk en ook ontbreekt het Mar van der Veer niet aan de nodige zelfspot blijkt uit diver se verhalen. De titel is ont leend aan een hele gewone ge beurtenis die voor hem model staat voor het evenwicht tussen ernst en vrolijkheid. Van der Veer: „We hadden een verjaar dagsfeestje en waren op weg naar zo'n tropisch zwempara dijs met bubbelbaden en glij banen. Onderweg besloten de jongelui om een lied te gaan zingen. Het Kyrie Eleison. Zo gewoon kan Bach zijn, en zo dichtbij. Eerst wilde ik het boekje zo noemen: Van Kyrië tot Bubbelbad. Maar de uitge ver was bang dat men dat niet zou begrijpen. Toen werd het Met Bach naar het bubbelbad." Het boek wordt volgende week woensdag aangeboden aan de burgemeesters van Zierikzee en Middelharnis tijdens een bijeenkomst in de school waar Mar van der Veer les geeft. Er werd in opdracht van het Brouwse gemeentebestuur een onderzoek uitgevoerd naar de mogelijkheden voor de bouw van een nieuw dorpshuis in Dreischor. Er werd een stuur groep in het leven geroepen en in die stuurgroep waren alle gebruikers vertegenwoordigd: de peuterspeelzaal, de bejaar- densoos Dreischor en muziek vereniging Crescendo. Uitein delijk werd het idee geboren om het oude schoolgebouw aan de Moggestraat - waar toen nog het Landbouwmuseum in ge vestigd was - te slopen en op die locatie naast een dorpshuis ook een zestiental seniorenwo ningen te bouwen. De gemeen te zou de bouw van het dorps huis betalen, de bouw van de woningen zou voor rekening van de woningbouwcorporatie komen. Complicaties „De mogelijkheden waren er dus, maar er waren wel wat complicaties", aldus mevrouw Loschacoff. „Het Landbouw museum was in de oude school gevestigd en die konden we als gemeente toch niet zomaar op straat zetten". Er werd gezocht naar een nieuwe lokatie voor het Dreischorse Landbouwmu seum en uiteindelijk werd de oplossing gevonden in een ver huizing van het museum naar boerderij Goemanszorg. Maar daarmee was men er nog niet, want ook het benodigde geld moest nog op tafel gelegd wor den. „Het was goochelen met een aantal balletjes tegelijk", aldus Loschacoff. „Maar uit eindelijk zijn alle balletjes op de juiste plaats terecht geko men". Het is de bedoeling dat het nieuwe dorpshuis over een paar maanden opgeleverd wordt. De oplevering van de se niorenwoningen geschiedt en kele maanden daarna. Mar van der Veer schrijft al zo'n jaar of negen voor deze krant onder de naam Marzas. Van der Veer; „Marzas is het Spaanse woord voor liedje. Een liedje over de verschillende jaargetijden wat kinderen op straat zingen. Net zoiets als met palmpasen. Ze gaan zin gend langs de deuren en krij gen dan geld of wvat lekkers." Liedjes en muziek beheersen het leven van deze muziekle raar: „Aanvankelijk wilde ik met de stukjes die ik schreef voor de Nieuwsbode een peda gogische taak op me nemen, namelijk de mensen op een an dere manier naar muziek laten luisteren. Door er op een leuke manier over te schrijven." Maar daar is niet veel van te recht gekomen vindt de colum nist. Van der Veer: „Steeds meer werden het belevenissen van mijzelf, dingen die ik da gelijks meemaakte. Leuke din gen, maar ook droevige din gen." Dat die belevenissen vaak met muziek te maken hebben is natuurlijk niet zo verwonderlijk. Mar van der Veer is muziekleraar aan de Christelijke Scholengemeen schap Prins Maurits in Middel harnis, organist in de Gast- huiskerk en is dirigent van de Gereformeerde Cantorij en een koor in de Corneliastichting. Overal muziek in Overal zit muziek in, zo blijkt uit zijn verhalen. Wie zou er muziek zien in een alledaagse bezigheid als geld uit een geld automaat halen? In een verhaal uit zijn nieuwe bundel blijkt Ondanks de druilerige régen hadden zich gistermiddag be hoorlijk wat inwoners van Dreischor verzameld om getui ge te zijn van het officiële start sein voor de bouw van het dorpshuis. Vanonder hun para plu's keken de genodigden hoe wethouder Loschacoff gehuld in wit oliepak en voorzien van fors uit de kluiten gewassen hagelwitte laarzen, in de hei machine geholpen werd en na wat aanwijzingen van een van de bouwers het heiblok op de eerste paal liet neerdalen. Een flink aantal forse dreunen la ter was het slaan van de eerste paal een feit. Voorgeschiedenis In een korte toespraak in het huidige dorpshuis aan de Ring in Dreischor schetste wethou der Loschacoff in het kort wat er zoal aan het besluit tot de bouw van het nieuwe dorps huis is vooraf gegaan. „We heb ben er jaren over gepraat. We hadden wel een fijn dorpshuis, maar het bleek niet zo fijn als wij als college het dorp toe wensten", aldus mevrouw Lo schacoff. De zaak kwam in een stroomversnelling toen do roep om een peuterspeelzaal op klonk. „Tben zijn daadwerke lijk de eerste stappen gezet", aldus Loschacoff. ZIERIKZEE - ,,Ik heb het fijnste beroep wat je je voor kunt stellen. Altijd kan ik mijn grootste passie overbrengen op anderen." Aan het woord is de 42-jarige muziekleraar, columnist, koordirigent, liedjesschrijver, componist en, sinds kort, schrijver Mar van der Veer uit Zierikzee. Volgende week woensdag komt zijn verhalenbundel Met Bach naar het bubbelbad uit. In deze bundel staan ver halen die alles.met de serieuze en de vrolijke kanten van het leven te maken heb ben en, heel vaak, met muziek. Mar van der Veer is de schrijver van de Musicolumn die wekelijks in deze krant verschijnt. (Foto: Joop van Houdt). DREISCHOR - ,,Over een paar maanden staan we hier weer. En dan voor de ope ning". Dat voorspelde wethouder mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter van Brouwershaven. Zij sloeg gisteren, donderdag, onder grote publieke belangstel ling in Dreischor de eerste paal voor het nieuwe dorpshuis. De bouw van de zes tien seniorenwoningen op dezelfde locatie begint over enkele maanden. Beschermd door paraplu's wordt het werk van wethouder mevrouw S. C. J. B. Loschacof-de Kanter gadegeslagen. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3