DeuHo^o ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Meester Breetveltspeeltuin Zierikzee krijgt een skelterbaan en kabelbaan Eerste eilandelijke beurs tweedehands boeken wordt gehouden in Kerkwerve r "LASERASE' BINNENKORT TE OPENEN H HSE H HSE SLAGERIJ POLDERMAN TAPIJT GORDIJNEN VITRAGE Tatoeaae SPIJT? dé krant van schouwen -duiveland! Grondige renovatiebeurt voor 25 jaar oude speeltuin Orgelconcert Run-bike-run in Zierikzee TAXATIESfBEMDDELING UW Km VAK maakt zelf vleeswaren NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 6 APRIL 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAHD WOONTEXTIEL ZONWERING HAVENPLEIN 3 4301 JO ZIERfKZEE TEL. 01110-15051 FAX. 16378 Er valt nu iets aan te doen... Rotterdam 010-4339888 (werkdagen van 10.00 uur tot 19.00 uur) Antwerpen 00-32.3.220.50.34 ■y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar <3 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. Advertentie JA, IK WIL EEN D kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47.00 D kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ZIERIKZEE - Veel volwassen Zierikzeenaren hebben dierbare jeugdherinneringen aan de tijd die zij door brachten op de schommels, de wip en in de zandbak van de Meester Breetveltspeeltuin in Zierikzee. Die oude vertrouwde speeltoestellen zijn er nog altijd, zij het in een meer moderne en veiliger uitvoering. Maar zij worden aangevuld met een moderne skelterbaan en een kabelbaan. In de bijna 900 vierkante meter grote speeltuin die ligt ingebed tussen de huizenrijen van de woonwijk Malta wordt momenteel hard gewerkt. De Meester Breetveltspeeltuin ondergaat een grondige renovatiebeurt, die naar verwachting in mei gereed zal zijn. Volgens speeltuin-vrijwillig- ster P. Schoonen-van Dongen uit Zierikzee was dat hard no dig. ,,De speeltuin bestaat in middels ruim 25 jaar en met de jaren merk je dat de, reeds vele keren gerepareerde, speel toestellen steeds moeilijker op te lappen zijn. Er raken onder delen versleten die niet te ver vangen zijn, zoals de kogella gers van de familieschommel." Een andere noodzaak voor re novatie was een nieuwe wet met veiligheidseisen voor speeltuinen die in de loop van 1994 van kracht wordt. Anderhalf jaar geleden heb ben we al de eerste initiatieven genomen om een opknapbeurt mogelijk te maken", aldus me vrouw Schoonen. Via contac ten met de Stichting Jeugd en de provinciale speeltuinconsu- lente Mari Blok uit Middel burg werd een plan ontworpen voor een grondige renovatie- beurt. Al vele jaren daarvoor begon het speeltuinbestuur te sparen voor de opknapbeurt. De speeltuin werd indertijd op gericht via een particulier ini tiatief waarin de toenmalige onderwijzer meester Breetvelt een groot aandeel leverde. De inkomsten van de organisa tie zijn afkomstig van de jaar lijkse subsidie van 4500 gulden die men krijgt van de gemeente Zierikzee én de contributie van achttien gulden per jaar die wordt betaald door enkele hon derden gezinnen in de directe omgeving die lid zijn van de Meester Breetveltspeeltuin. Verder heeft men wat inkom sten uit de verkoop van fris drank en snoepgoed dat wordt verkocht in het beheerdersge bouwtje in de speeltuin én van de kinderen van niet-leden die een kwartje betalen wanneer zij komen spelen. Ondanks deze bescheiden in komsten slaagde het speeltuin- bestuur er in om de afgelopen jaren zo'n 20.000 gulden te spa ren voor een opknapbeurt. Uit een enquête, die werd gehou den onder de jeugdige bezoe kers van de Meester Breetvelt, bleek dat de kinderen heel graag een skelterbaan en een kabelbaan in de speeltuin wil den hebben. Daaraan is voor rang gegeven bij het opmaken van het renovatieplan. Toen bleek dat het bedrag dat men had gespaard grotendeels op zou gaan aan het verwezenlij ken van deze wensen. Voor de aanschaf van nieuwe veerdie- ren, een klimkasteel in de zandbak voor de kleintjes en een huisje dat als een brug over de skelterbaan komt te staan is nog eens 20.000 gulden nodig. Het speeltuinbestuur maakt daar geen probleem van. „Al les hoeft niet gelijk te worden gerealiseerd. We kunnen het in fases laten doen", aldus me vrouw Schoonen. Het bestuur heeft daarbij zijn hoop gericht op financiële bijdragen van de fondsen Jantje Beton en Kin derpostzegels. „Daar hebben we een aanvrage ingediend". Inmiddels wordt in de speel tuin hard gewerkt aan de eer ste fase van de opknapbeurt. Daarbij wordt vanaf het be heerdershuisje in de lengte van de bijna 900 vierkante meter grote speeltuin een kabelbaan aangelegd. Kinderen tot onge veer negen jaar kunnen zich daar straks uitleven in de zes auto's die bij de baan horen. Parallel aan de skelterbaan wordt een kabelbaan gereali seerd waar de wat oudere kin deren zich aan een handvat door de lucht kunnen laten glijden. Verder word de versle ten familieschommel vervan gen door een nieuwe schommel waarop kinderen alleen kun nen schommelen. En wordt de hele speeltuin voorzien van nieuwe bestrating. Het klimtoestel Oase dat de speeltuinvereniging ongeveer vier jaar geleden cadeau kreeg van de woningbouwvereniging Beter Wonen blijft op zijn plaats achterin de speeltuin. Wanneer men weer wat geld heeft worden meer nieuwe schommels aangeschaft, een wip, een werkplaatshuisje dat als een brug over de skelter baan komt en een klimtoestel voor de kleintjes dat in de zandbak wordt geplaatst. Volgens Mevrouw Schoonen is het zeker de moeite waard om zoveel geld en energie te steken in de jeugd die is opgevoed met televisie en computerspelen. „Kinderen vinden het nog al tijd leuk om buiten te spelen in de speeltuin. Ze zijn nog even enthousiast als vroeger." Het spelen in de Meester Breetvelt heeft volgens mevrouw Schoo nen als voordeel dat de kinde Er wordt druk gewerkt in de Zierikzeese speeltuin Breetvelt. (Foto: Joop van Houdt). ren er'vanwege de afscherming veilig kunnen rondlopen en ge vrijwaard zijn van hondepoep. Bovendien is er altijd toezicht in de speeltuin. Vroeger had men daar een be taalde toezichthoudster ^oor. Sinds ongeveer drie jaar wor den banenpoolers (werkloze mensen met behoud van uitke ring) voor dit werk ingezet. Volgens mevrouw Schoonen is dat tot nu toe niet zo goed be vallen. „De mensen die tot nu toe in de speeltuin werkten hadden moeite om de discipli ne op te brengen om dagelijks op tijd aanwezig te zijn. Maar we hopen dat het met de nieu we banenpooler die in mei komt wel goed gaat." Verder heeft het speeltuinbestuur be hoefte aan mensen die zich als vrijwilliger willen inzetten voor de speeltuin. Dat houdt in dat zij betrokken worden bij de bijzondere evenementen die elk seizoen een keer in de speeltuin worden gehouden; paaseieren zoeken, pannekoe ken bakken en spelletjesmid dag. Het eerstvolgende feest is in mei, want dan gaat de opge knapte Meester Breetveltspeel tuin weer open en kunnen alle kinderen uit Zierikzee en dage lijks behalve zondags terecht van 10.00 tot 17.00 uur. KERKWERVE - Marchien Hof verzamelt alle kinderboeken en schoolboeken die ooit zijn verschenen bij uitgeverij Callenbach in Nijkerk én alle boeken die zijn geschreven door W. G. van der Hulst. Haar le venspartner Erik Rouw is dol op boeken, tijdschriften en foto's over schepen en scheepvaart. Hun huis in Scharendijke heeft een versterkt plafond en een zolder met rechte wanden om de vele duizenden boeken te kunnen herbergen die zij in de loop van de jaren bijeen brachten en ook in de woonkamer zijn boeken en tijdschriften prominent aanwezig. Marchien en Erik zijn echte boekenliefhebbers en -verzamelaars. Daarom namen zij het initiatief om op Schouwen-Duiveland een beurs voor tweedehands boeken te organi seren. Het evenement wordt op zaterdag 4 juni gehouden in 't Zuudènde in Kerkwerve. Via hun hobby kwamen Mar chien en Erik in contact met ve le andere verzamelaars van tweedehands boeken. In het kader van de organisatie van de boekenbeurs in Kerkwerve stuurden zij zo'n vijftig uitno digingen aan hobbyisten en handelaren om aan het evene ment deel te nemen. Behalve boeken worden ook boeken, specifieke ansichtkaarten en oude prenten te koop aangebo den. De Scharendijkse boeken liefhebbers zoeken contact met verzamelaars uit Schouwen- Duiveland die aan het evene ment willen deelnemen. „Zij kunnen telefonisch contact met ons opnemen via 01117-2048." ZIERIKZEE - Rinus Verhage bespeelt zaterdag 9 april het Kam- en Van der Meulenorgel in de Grote of Nieuwe kerk in Zierikzee. Dit gebeurt vanaf 20.00 uur. ZIERIKZEE - Zondag 17 april houdt de Stichting Triathlon Zierikzee voor de tweede keer een Run-bike-run in de omge ving van Sportpark Bannink in Zierikzee. Het evenement staat open voor recreanten en wedstrijdtriatleten. Vorig jaar verschenen tachtig deelnemers aan de start van de run-bike-run. De af te leggen afstanden zijn 7 kilometer lo pen, 30 kilometer fietsen en 3,5 kilometer lopen of respectieve lijk 3,5, 15 en 1,5 kilometer. De start is om 10.00 uur bij de accommodatie van atletiekver eniging Delta Sport op Sport park Bannink. Voorinschrij ving is mogelijk tot 10 april. Advertentie Kerkstraat 26, Burgh RUIME PARKEERGELEGENHEID Advertentie Ing. A. J. Hanse J, Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee Ring 19 4328 AE Burgh-Haamstede M H Telefoon 01115-3424 JSflj NEM Fax 01115-3707 Haringvlietplein 8 4301 XG Zierikzee Telefoon 01110-14275 Fax 01110-17484 Blijf op de hoogte van al het nieuws op 'Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: „Hier op Schouwen-Duiveland is niet veel te doen op het ge bied van tweedehands boeken. Er is zelfs geen tweedehands boekwinkel." Zelf bezoeken Marchien en Erik regelmatig beurzen van tweedehands boe ken in het hele land. Op die manier brachten ze de afgelo pen tien jaar een groot deel van hun verzameling bijeen. Maar eigenlijk begon het allemaal al veel eerder. „Als kind was ik al dol op boe ken. Ik las heel vaak. Zelfs 's avonds in bed met een zaklan taarn onder de dekens omdat ik er niet mee kon ophouden", herinnert Marchien zich. Toen al wilden ze niet alleen boeken lezen, maar ook boeken heb ben. „Wanneer ik een cadeautje mocht hebben omdat ik jarig was of ziek vroeg ik altijd boe ken." Met volle teugen genoot ze van de boeken van W. G. van der Hulst. „Mijn lievelings boek was: Van een klein meisje en een grote klok. Het heerlij ke in die boeken van vroeger vind ik dat aan het eind alles weer goed komt. Dat mis ik wel eens in de tegenwoordige moderne jeugdboeken. Kinde ren worden geconfronteerd met problemen waarbij het einde vaak wordt open gelaten." Marchien Hof probeerde haar verzameling als kind reeds aan te vullen door te snuffelen tus sen de stapels oud papier die mensen gereed zetten om weg te doen. Daar vond ze onder meer een catalogus van de uit geverij Callenbach met daarin samenvattingen van de boeken die dat jaar werden uitgege ven. „Die catalogus was be doeld om onderwijzers en men sen van zondagsscholen een keuze te laten maken uit de kinderboeken die zij konden bestellen." Inmiddels heeft Marchien op een van haar boe kenplanken een hele rij met dergelijke jaarcatalogussen van Callenbach staan. Ze vormen de basis voor haar verzameling oude kinder- en schoolboeken. Op haar boeken plank prijken inmiddels enke le honderden exemplaren. 'Toen de lantaarn in het schuurtje brandde' van A. C. van der Mast uitgebracht in 1930 en "Ibmmie's kerstfeest' van Alletta Hoog. Van sommi ge titels heeft ze allerlei ver schillende exemplaren. „Bij el ke herdruk werden ze weer wat anders uitgevoerd en van som mige boeken werden drie ver schillende uitvoeringen op de markt gebracht, van luxe en duur tot goedkoop en flodde rig." Uiteraard zijn vooral die laatste exemplaren nog moei lijk te vinden. Van W. G. van der Hulst heeft Marchien Hof inmiddels bijna alle ruim honderd kinder- en schoolboeken die van zijn hand verschenen. „Ik mis alleen nog deel zes van 'In den Soeten Sui- kerbol', de beide deeltjes van 'In de Gouden Gaper' uit 1947 en een paar boekjes die zijn uitgegeven bij het Nederlands Bijbelgenootschap. Veel van de boekjes van de meestervertel ler kent zij bijna uit het hoofd en zij vindt het heerlijk om exemplaren te vergelijken die zowel voor Nederlandse als kinderen in Nederlands Indië werden geschreven. „De tek sten zijn precies hetzelfde, maar in plaats van banaan is sprake van een pisang, een haan is een tju-tjak en de kin deren gaan niet wandelen met moes, maar met de baboe." De boeken die Erik Rouw ver zamelt zijn heel anders van ka rakter. Als voormalig zeeman op de kustvaart is hij vooral geïnteresseerd in boeken over kustvaart, zeevaart en binnen vaart. „Als kind schreef ik re derijen reeds aan om plaatjes van schepen te krijgen. Nu pro beer ik alle boeken en tijd schriften te pakken te krijgen waarin wat staat over die on derwerpen." Erik Rouw en Marchien Hof: ,,Op Schouwen-Duiveland zijn nog niet veel activiteiten op het gebied van tweedehands boeken."(Foto: Marijke Folkertsma). Op 4 juni kan uiteraard iedere belangstellende die tussen de oude boeken wil snuffelen bin nenlopen in 't Zuudènde. Om de drempel laag te houden is de toegang gratis. Want Marchien en Erik hopen op veel publiek. „Wanneer het aanslaat willen elk jaar een Eilanden Boeken beurs organiseren." Het evene ment is van 12.00 tot ongeveer 17.00 uur. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1