Dansmarathon maakt WTF zesduizend gulden rijker Initiatief van dansschool Kramer Stille Woche Zuivel- boerderijen houden open huis ANBO vergadert Modderboel Cona-more Rustig, maar gezellig De Schouwse ruiters 'Zijn mandje rood, zijn eieren groot' DINSDAG 5 APRIL 1994 NR 25541 5 Dansen voor het World Tree Fund. Dat deden in totaal 74 leerlingen van dansschool Kramer. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Vermoeiend? Best wel, maar volhou den, dat zullen ze. Ronnie, Guus, Renee en Christian hebben evenals de andere deelnemers aan de vijfde dansmarathon bij dans- en balletschool Kramer in Zierikzee rode wangen van het urenlange dansen. In de dansschool aan 't Vrije wordt tweede paasdag van 10.00 tot 22.00 uur nagenoeg non stop gedanst voor het World Tree Fund. Dat levert uiteindelijk zesdui zend gulden op. Dansen voor het goede doel is niet nieuw bij dansschool Kra mer. Eerder al werd door en thousiaste leerlingen geld bij een gedanst voor Sport Gehan dicapten Schouwen-Duive- land, de Hartstichting, kinder boerderij De Punt en Green peace. Dit jaar heeft de Zierikzeese dansschool inge haakt op het project van de Ne derlandse Bond van Dansscho len (NBD) ten behoeve van het World Tree Fund. Een organi satie die zich via de stap voor stap methode inzet voor het be houd van het tropisch regen woud in onder meer Zuid- Amerika. Dat regenwoud vormt de groene longen van moedertje aarde en is absoluut onmisbaar voor het leven op aarde. Om de ontbossing in het regen woud tegen te gaan koopt het World Tree Fund bomen, onder meer op Marajo Island in de monding van de Amazone (Bra zilië). Voor elke boom moet echter 25 gulden worden be taald. Om op deze manier een steentje bij te dragen aan een leefbare aarde hebben zo'n vierenzeventig dansliefheb bers zich voor de vijfde dansmarathon bij Kramer aan gemeld. Recordaantal Een recordaantal volgens Onno Kramer omdat dit jaar ook kinderen vanaf zeven jaar mee mogen doen. Voor hen welis waar geen helé maar een derde marathon, hetgeen vier uur dansen (van 13.00 tot 17.00 uur) betekent. Een hele prestatie voor wie zich realiseert hoeveel dansen er in een uur gaan. Evenals bij cracks die om 10.00 uur 's morgens aan hun „dans- twaalfuurtje" zijn begonnen krijgen de kinderen per uur tien minuten pauze. Dat is ook wel nodig om even iets te drin ken of te eten. Voldoende drin ken en zorgen voor koolhy- draatrijke hapjes heeft de fa milie Kramer immers geadvi seerd. Een marathon dansen vergt immers nogal wat van het lijf. Onder de tafeltjes waar ou ders, broers en zussen de rol van verzorger op zich hebben genomen (iedere deelnemer be schikt over een eigen verzor ger) staan dan ook volle tassen. Niet alleen met eten en drin ken maar ook met een batterij schone sokken en schoenen. Breekt na vijftig minuten dan sen de pauze aan, dan wordt er door de meeste deelnemers gauw een blik op de zwaar ge plaagde onderdanen gedaan en wordt er zo nodig een paar schone sokken en andere schoenen aangetrokken. En om onwelkome geurtjes te voorko men wordt hier en daar ijverig gesprayed met eau de toilette en deodorant. Want warm is het in de dans zaal. Daarom ook hebben de deelnemers voor een keer per missie gekregen om niet in ,,het nette pak" op de dans vloer te verschijnen, maar dan sen ze op gympen de uurtjes vol. Met de blaren valt het na zes uur dansen nog alleszins mee. Dat was vier jaar geleden an ders toen een van de deelne mers de marathon afsloot met maar liefst veertien blaren. Nu heeft Kramer tegen vieren nog geen „blaartrekkende medede lingen" gehad en wat nog be langrijker is, nog niemand van de deelnemers heeft de strijd gestaakt. Dat is in al die jaren nog maar een keer voorgeko men herinnert Kramer zich tussen het aankondigen van de verschillende dansen door. La ter op de avond moet één van de deelnemers de dansvloer alsnog verlaten vanwege 'n on willige knie. Dit dansen volgen elkaar in rap tempo op, samba, tchat- chatcha, rumba, wals, foxtrot maar ook een countrydans in een'kring staan op het repertoi re. Afwisseling moet immers voorkomen dat de „man met de hamer" zijn slag kan slaan. Vooralsnog ziet het er nog niet naar uit. Dat moment breekt voor de meesten zo tussen zes en zeven uur aan. Voor de verzorgers is het ook een hele zit, maar ze hebben het er graag voor over. Sterker nog, sommigen, zoals de moeder van André, die on vermoeibaar lijkt, vindt het wel leuk; ze houdt immers wel van een dansje. Bovendien is er voldoende vertier met het kij ken naar die dansende meute, diverse videoclips en enkele dansdemonstraties die Kramer in het programma heeft opge nomen. Zo kunnen de aanwezigen 's middags genieten van een de monstratie van het kampioens koppel Michael de Vos en Dia na Kenters die met elegance door de zaal zwieren op de mu ziek van onder meer Carmen van Bizet. Een andere geplan de demonstratie, die van Zuid- afrikaanse dansen moet nood gedwongen van het program ma worden geschrapt omdat degene die deze demonstratie zou geven, zonder bericht ver stek laat gaan. Dit is volgens Kramer dan ook de enige dis sonant van een verder geslaagd festijn. Een festijn dat dankzij de sponsors van de dansers en zo'n driehonderd betalende be zoekers in totaal een bedrag van zesduizend gulden ople vert. Daarmee kan het WTF in totaal tweehonderdveertig bo men kopen en voor elke boom die de dansers bijeen hebben gedanst krijgen ze een dezer dagen een heus certificaat. BURGH HAAMSTEDE - In de Bewaerschole (Burgh-Haam- stede) is tot en met zaterdag 9 april Die stille Woche van Ma ria en Frans Megens te zien. De schilderijen en pastels die deel uitmaken van deze exposi tie vinden hun oorsprong in „die stille Woche". De essentie van „die stille Woche" wordt uitgedrukt in duisternis, kwetsbaarheid, schenken en ontvangen. De beide kunste naars vinden hun inspiratie in bij belteksten, de Mattheus- en Johannes Passion van J. S. Bach, Requiem van Mozart en Passio van Arvo Part. De schil derijen die hieruit voortkomen zijn een persoonlijke verwer king van het mysterie van Gol gotha. ZIERIKZEE - Drie zuivelboer- derijen op Schouwen-Duive- land houden zaterdag 9 april open huis. Dat gebeurt in het kader van de landelijke agrari sche open dag Kom in de Kas. De drie Schouwse zuivelbedrij ven die daaraan meedoen zijn: De Stolpe aan de Stolpweg te Nieuwerkerk, de WVF Hoeve aan de Zwaard weg in Kerk wer- ve en de Westhoek aan de Meel dijk te Burgh-Haamstede. Het thema dat voor de landelij ke agrarische open dag is geko zen luidt dit jaar 'Kiezen voor kwaliteit'. Van 10.00 tot 15.00 uur zetten de drie Schouwse bedrijven hun deuren open voor het publiek. Tijdens de open dag kan men de produk- ten van de drie zuivelboerderij- en bekijken en een rondleiding krijgen. Op de zuivelboerderij- en draait de hele dag een video film die toont hoe van koeie- melk kaas, boter, yoghurt en vla wordt gemaakt. Ook kan men de koeien en kalfjes bekij ken. ZIERIKZEE - De afdeling Zie rikzee van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft voor dinsdag 12 april een vergadering uitge schreven. Deze voorjaarsver gadering wordt gehouden in het multifunctionele gebouw in Malta en begint om 14.00 uur. Voor de pauze wordt het huis houdelijke gedeelte afgewerkt, waarin de verschillende com missies verslag doen van de ac tiviteiten. Ook wordt bespro ken hoe de voorbereidingen van het veertigjarig jubileum verlopen. Het bestuur wil bo vendien graag uitbreiden om dat het op dit moment onvolle dig is. In de pauze waarin zoals altijd een verloting wordt ge houden is ook accordeonist Jaap te horen en na de pauze vertoont de heer Viergever uit Burgh-Haamstede een film over de stoomtram van de RET naar de Rosenstraat. 14/94 Vroeger was de speeltuin heeel leuk. Maar toen ging het regenen. De speeltuin werd nat en mode- rig. Het werd een moderboel. We gingen er met fietsen in. Ale dingen sakte weg. En ze werden weggehaalt. Ze rijden dat er in neeuw speeltuin in kwam. Maar dat duurde te lang. Toen op een dag ging de speeltuin open we gingen er gelijk weer in, het was net zoals vroeger. Kevin Murphy, 9 jaar. Hallo! Ik hen Wendy en ik zit op de muziekvereni ging Cona-More. Het is een leuke muziekvereniging. Ik speel daar dwarsfluit die dwarsfluit heeft de muziek nog maar pas, maar ik zit er bijna een jaar op. Meneer Clarise geeft mijn les. Die muziekvereniging zit natuurlijk in Noordgouwe. Wendy Hermans, 10 jaar. Noordgouwe is een zeer rustig dorp. Met een paar verenigingen en winkell. Om te beginnen Piet van de Kasteele Tweewielers. Hans Baris nr 11 levens middelen en postkantoor. En de jachtwinkel. Het dorpshuis is dan toch wel even gezellig. Het is voor al uw bruiloften, jubileums, dorpsfeesten enz. Ofterwel rustig maar zeer gezellig, cJeremy Lievense, 13 jaar. Hallo, ik heet Eline en ik zit met mijn verzorgpony (Midas heet hij) op de Schouwse Ruiters. De ruitervereniging in Noordgouwe. Op die vereni ging rij ik dressuur en springen. Midas is wit en lief, z'n schoft hoogte is 111 m. Hy kan niet goed springen ontdeugend is hij ook. Hy staat op de St. Joostweg. Hy is 8 jaar oud en loopt ook voor de kar. Dat is het laatste jaar dat ik op Midas kan rijden, ik wordt al te groot Barrie is z'n vriendinnetje. Eline Keizer, 11 jaar. Obs De Springplank Noordgouwe NOORDGOUWE - 'Zijn mandje rood, zijn eieren groot. Zo springt hij in het rond'. Terwijl ze de paasboter- hammen op hun bord even met rust laten, zingen de leerlingen van de jongste groepen van openbare basisschool De Springplank in Noordgouwe enthou siast over de paashaas. De drie leslokalen van de school zijn de afgelopen weken door allerlei versierin gen steeds meer in paassfeer gebracht. Hoogtepunt van de paasviering op De Springplank is het geza menlijke paasontbijt van de 62 leerlingen op school. Het idee daarvoor ontstond vorig jaar, toen de school vlak voor Pasen de naam De Springplank kreeg. Ter gelegen heid van de officiële onthulling van het naambord kwa men leerlingen en leerkrachten in pyjama naar school en gebruikten na afloop van de plechtigheid gezamenlijk een paasontbijt. Dat beviel zo goed dat een traditie werd geboren. „Het geeft je echt het gevoel dat het Pasen is. Het is hart stikke leuk", aldus de tienjarige Jorik Fierens uit Schuddebeurs. Samen met de leerlingen uit zijn groep zit hij aan een grote tafel waarop zelfgemaakte paasversie- ringen prijken. „Mijn kuiken is een beetje mislukt. Ik heb de lijm er verkeerd opgesmeerd. Maar ik vind het niet erg, want ik houd toch niet zoveel van knutselen." Na een korte stilte voor de kinderen die willen bidden voor aan vang van de maaltijd vallen ze vol enthousiasme aan op de maaltijd van brood, beleg en eieren die is verzorgd door leden van de ouderraad en het onderwijsteam. Dit jaar heeft men er voor gekozen om de groepen te laten ontbijten in hun eigen lokaal. „Volgend jaar houden we misschien weer een gezamenlijke maaltijd in de hal. We willen het wat afwisselen", aldus schooldirecteur en leider van de oudste groepen, Jan van der Gaast. Tijdens het ontbijt vertelt hij zijn leerlingen een verhaal en daarna maken ze een paasei met luikjes die tijdens de paasda gen geopend kunnen worden. In het lokaal van groep drie, vier en vijf wordt netjes met mes en vork gegeten. „Dat hebben we geoefend tijdens de gezamenlijke kerstmaaltijd. Sommige kinderen klapten toen een boterham drie keer dubbel om hem vervolgens in de mond te proppen. Dat kan natuurlijk niet tijdens een diner", vertelt Ria Kooiman die samen met Maaike Limburg groepsleidster is van deze groep. Na afloop van de maaltijd mag de helft van de leerlingen worteltjes ver stoppen rondom de school, die daarna worden opge zocht door de andere, als haasjes uitgedoste, groep leer lingen. Zij verstoppen op hun beurt paaseitjes die door de eerste groep worden opgezocht. In het gebouw waarin de jongste groepen zitten is de paassfeer ook duidelijk aanwezig. In het lokaal hangen geschilderde papieren eieren, geplakte hazen en staat een versierde paasboom. De paastafel is onder meer ver sierd met halve eieren waarin tuinkers groeit. Behalve mes en vork hebben de kinderen ook een schaartje naast hun bord waarmee ze de tuinkers afknippen voor op hun brood. Dat brood gaat er in als koek. „Thuis eet ik vier boterhammen, maar nu heb ik er al acht op. En ik neem er nog een", vertelt de vijf-jarige Jeroen Kloet vol enthou siasme. Groepskracht Corrie de Moor geniet ook met volle teu gen. „Ik zit echt aan een tafel waar van alles gebeurt. Ze smeren zelfs boter op de plakken kaas." Daar maakt de leerkracht geen probleem van. „Je merkt dat ze het leuk vinden om met elkaar te eten. Dat schept een band." Na het ontbijt wordt paasviering in de jongste groepen voort gezet met een speurtocht waarin allerlei opdrachten zijn verwerkt die te maken hebben met het paasfeest. Met als hoogtepunt het zoeken van paaseieren. De paashaas getekend door Mariska de Vrieze. 6 jaar. De paashaas getekend door Sanne de Groot, 4 jaar. k 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5