Nationaliteit van zestien passagiers Saab 340 bekend Weer Pakistani bij vreemdelingenpolitie 'Toch heel normaal dat je helpt' Ernstig ongeval bij Veenendaal 'Schoolstrijd' laait op tussen Brinkman en Kok Staking bij Schick Amsterdam KLM Cityhopper stort neer bij Schiphol Milieu defensie koopt grond op Schiphol 'Relatie met Indonesië is verbeterd' Akkerbouwer vervoert slachtoffers KLM 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gerucht: vergunning te koop AMSTERDAM/ROTTERDAM (ANP) - Voor de deu ren van het kantoor van devreemdelingenpolitie in Amsterdam Zuid-Oost hebben zich dinsdagmorgen in alle vroegte naar schatting duizend illegalen ver zameld. In de loop van de ochtend zijn ze door een ac tie van de politie te paard verspreid. Het gaat voor namelijk om Pakistani. middels vertrokken bij het hoofdbureau van politie. Ze hebben zich verspreid over de stad. De aanwezigheid van de honderden illegalen heeft tot verkeerschaos in het Rotter damse centrum geleid. De be reden politie blijft voorlopig aanwezig. Ook voor het Rotterdamse hoofdbureau van politie ston den in de nacht van maandag op dinsdag enkele honderden mensen uit Pakistan. Volgens een woordvoerster van de Amsterdamse politie lijkt er sprake van een herhaling van het gerucht dat er vorige week toe leidde dat zich dui zenden illegalen voor de deur van de vreemdelingenpolitie verzamelden. Tben betrof het voornamelijk Turken. De re den was dat zij dachten dat er voor duizend gulden een ver blijfsvergunning verkrijgbaar was. De politie heeft in Am sterdam versterking aan laten rukken. Desituatie is rustig. In Rotterdam zijn de Pakistani in- Naar huis De Pakistani zijn afkomstig uit verschillende delen van het land, maar er zijn ook illegalen uit Duitsland aanwezig. De po litie heeft hen via tolken dui delijk gemaakt dat het gerucht over de verblijfsvergunning onzin is en dat de mensen beter naar huis kunnen gaan. DEN HAAG (ANP) - Met verbazing en misprijzen heeft de onderwijswereld dit Paasweekeinde ken nisgenomen van de plotseling opgelaaide discussie tussen CDA-lijsttrekker Brinkman en zijn PvdA- collega Kok over zwarte scholen". ,,Je vraagt je af of beide heren wel enig idee hebben van de praktijk", zo vatte voorzitter Van Overbeek. van de Katholie ke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) de nieuwe „schoolstrijd" tussen de beide coalitiepartners maandag sa men. Brinkman opende zater dag de schermutselingen met een artikel in CD- Verkenningen, het blad van het wetenschappelijk instituut van zijn partij. De CDA-leider pleitte daarin voor een betere spreiding van allochtone kin deren over scholen. Hij wil op die manier klassen met concen traties van meer dan 80 procent allochtone leerlingen tegen gaan. Zulke zogeheten zwarte scholen komen vooral in de grotere steden van de Randstad voor. Volgens Brinkman be lemmeren deze zwarte scholen de integratie van allochtone kinderen in de Nederlandse sa menleving. Afwijzend Onderwijsminister Ritzen, fractiewoordvoerders van PvdA en WD en vertegen woordigers van onderwijsbon den reageerden onmiddellijk afwijzend op Brinkmans sug gesties. Ritzen wees met name op de in de grondwet geregelde vrijheid van onderwijs, waar bij ouders te allen tijde zelf be slissen waar hun kinderen naar school gaan. De bewinds man benadrukte vooral het be staande beleid waarbij ge meenten in overleg met school besturen en ouders werken aan het bestrijden van achter standssituaties in het onder wijs. Daarbij is een gemeente lijk spreidingsbeleid wel dege lijk mogelijk, aldus Ritzen, maar alleen op basis van vrij willigheid bij alle betrokke nen. Breder Paasmaandag mengde vervol gens ook PvdA-lijsttrekker Kok zich in de strijd. Voor de NCRV-radio zei Kok het pro bleem van de zwarte scholen „breder" te willen aanpakken en veel meer te zien in een spreidingsbeleid voor alle al lochtonen, met name in de gro te steden. Waarom met de kin dertjes beginnen, zo vroeg Kok zich af, als we wel toelaten dat hun ouders allemaal in dezelf de sociaal-zwakke buurten worden gehuisvest. Venijnig Bovendien, zo merkte Kok ve nijnig op, zou Brinkman er goed aan doen met zijn ideeën allereerst bij het bijzonder on derwijs langs te gaan, omdat zij - „als ik het goed heb" - het recht hebben om allochtone kinderen op godsdienstige gronden te weigeren. AMSTERDAM (ANP) - De pro- duktie bij de scheermesjesfa- briek Schick in Amsterdam is dinsdagochtend stil komen te liggen. Van de 200 werknemers hebben zich er 87 als staker laten regi streren, zo deelde een woord voerder van de Industriebond FNV mee. De stakers protesteren met hun actie tegen de voorgenomen sluiting van het bedrijf. Vol gens hen is Schick niet alleen een levensvatbaar, maar ook een winstgevend bedrijf. Voor sluiting zien zij dan ook geen enkele noodzaak. De staking geldt in eerste in stantie voor 24 uur. Woensdag ochtend wordt de produktie hervat. „Het is een signaal", al dus de vakbondswoordvoerder. „Als de directie dat niet se rieus neemt, bekijken we of er meer nodig is." Voor de directie is de staking geen reden de fabriek toch open te houden. Wereldwijd kampt Schick met „een struc turele overcapaciteit", stelt zij in een verklaring. Met name de markt voor de wegwerp- produkten die in Amsterdam worden gemaakt, kalft steeds verder af. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 april 00.40 112 06.55 -152 13.30 144 19.40 -128 7 april 02.00 127 08.10 -159 14.35 154 20.45 -133 ROOMPOT BUITEN 6 april 12.10 138 06.05 -144 18.55 -119 7 april 00.45 122 07.10 -152 13.05 153 19.50 -124 BRUINISSE 6 april 00.45 123 07.00 - 159 13.30 153 19.50 -136 7 april 02.00 136 08.10 -167 14.45 164 20.45 - 140 WEMELDINGE 6 april 00.45 119 07.00 -157 13.30 151 19.45 -133 7 april 02.00 133 08.10 - 164 14.40 162 20.45 - 138 Doodtij: 5 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG (ANP) - De nationaliteit van een deel van de inzittenden van de maandag verongelukte KLM- Cityhopper is bekend. Er zaten 21 passagiers en drie bemanningsleden in de Saab 340. Van zestien mensen staat nu de nationaliteit vast: negen Britten, twee Duitsers en vijf Nederlanders. Onder de laatsten bevindt zich de bemanning. Dat heeft een woordvoerster van de KLM vanochtend, dins dag, meegedeeld. De identiteit van de omgekomen Britse vrouw en het mannelijke slachtoffer is nog niet bekend gemaakt. Bij het ongeluk kwam ook gezagvoerder G. Lievaart om het leven. Volgens de KLM wordt van daag begonnen met de berging van het toestel. Over de mod derige akker is een noodweg aangelegd om de brokstukken per dieplader te vervoeren. De Cityhopper van het merk Saab 340 stortte maandagmiddag, tweede paasdag, tegen 15.00 uur neer nabij de Kaagbaan oj3 Schiphol. Daarbij werden drie mensen, waaronder gezagvoer der Lievaart, gedood en 21 raakten gewond. De exacte oor zaak is nog niet bekend. Vol gens deskundigen kan een mo torstoring niet uitsluitend de oorzaak zijn. Woordvoerder Geneste van de luchtverkeers- beveiligingsdienst noemde het ongeval „onverklaarbaar". Minister Maij van verkeer en waterstaat betuigde haar me- dedeleven met de slachtoffers van het ongeval. Zij arriveerde in de avonduren op de luchtha ven. De minister verwachtte dat een onafhankelijk onder zoek naar de toedracht binnen enkele weken gereed kan zijn. De KLM publiceerde namen van de passagiers zoals die op% de vluchtlijst stonden. Over woonplaatsen en nationalitei ten had de KLM nog geen ze kerheid. Cardiff De tweemotorige Saab 340, was om tien over twee onder vluchtnummer KL 433 vertrok ken vanaf de luchthaven Schip hol met bestemming Cardiff in Wales. Aan boord waren 21 pas sagiers en drie bemanningsle den. Achttien minuten na de start meldde de gezagvoerder een storing in de rechter motor. Het toestel was toen juist bo ven de Noordzee gekomen. De piloot besloot op één motor, wat volgens deskundigen mo gelijk is, terug *te keren naar Amsterdam. Kort voor het be reiken van de Kaagbaan (baan 06) viel het toestel „als een baksteen" naar beneden. Het kwam op de linkerkant neer. Ooggetuigen zagen een vuur bal en hoorden een explosie. De zwarte doos met vluchtgege- vens van de drie en een half jaar oude Cityhopper werd eni ge uren na het ongeluk gevon den. Het toestel kwam terecht vlak bij de Aalsmeerderweg, ten oosten van de Kaagbaan. De politie zette op de A4 tussen Amsterdam en Schiphol in bei de richtingen één rijbaan af voor hulpdiensten en vervoer van gewonden naar Amster dam. Boer Twaalf mensen konden op ei gen kracht het toestel verlaten. Een boer in de Haarlemmer meer heeft een belangrijke rol gespeeld bij de redding van de gewonden. Hij gebruikte zijn tractor om de passagiers uit de wrakstukken van het toestel door de vette modder naar de ambulances op de Aalsmeer derweg te vervoeren. „Die man was onbetaalbaar", verklaarde de officier van dienst van de brandweer op Schiphol B. Voigt. Vliegverkeer Het vliegverkeer heeft enige tijd stilgelegen. Vliegtuigen moesten uitwijken, onder an dere naar de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven. Ver trekkende toestellen liepen tot anderhalf uur vertraging op. Om kwart voor vier werd het luchtverkeer vrijgegeven, afge zien van verkeer via de Kaag baan. Er werd op Schiphol een opvangcentrum voor familiele den van de slachtoffers inge richt. De gewonden zijn behan deld in zeven ziekenhuizen: vijf in Amsterdam, een in Haarlem en een in Leiden. Wiel Bij de crash is een wiel van het hoofdlandingstel afgebroken, maar dat had volgens een woordvoerder niets te maken met het ongeluk. Wat er wel is misgegaan is niet duidelijk. Motorstoring alleen kan niet de oorzaak zijn. „Er moet nog iets anders zijn mis gegaan", zei B. Baksteen, voorzitter van de Vereniging Nederlandse Verkeersvliegers. Baksteen: „Het onderzoek is begonnen maar zal enkele maanden du- Eerste aankoop Het toestel had ruimte voor 35 personen. De KLM kocht de Saab 340 B in januari 1990. Het was de eerste aankoop van dat type. De luchtvaartmaatschap pij gebruikt er nu twaalf als Cityhopper. AMSTERDAM (ANP) - Milieu defensie heeft een stukje land gekocht op de plek waar de vijfde landingsbaan van Schiphol is gepland. De ver eniging meent hiermee een goed middel in handen te heb ben om de voorgenomen uit breiding van de luchthaven te gen te gaan. Het stukje land beslaat slechts een halve hectare. Milieudefen sie wil er bomen planten, zodat er een „Bulderbos" ontstaat. Dit bos moet het levend bewijs worden van het verzet tegen de uitbreiding van Schiphol, zegt de vereniging. Milieudefensie protesteert te gen de aanleg van de vijfde baan wegens de milieuvervui lingen de kans op ongelukken. Ze wil mensen in staat stellen een aandeel in het stukje grond te kopen. De organisatie meent dat het Bulderbos een goede kans biedt om de groei van Schiphol via de rechter aan te vechten. JAKARTA (ANP) - De nieuwe relatie tussen Nederland en In donesië, niet meer gebaseerd op ontwikkelingshulp, is in feite beter dan die van vóór 1992. Dat zei premier Lubbers dins dag in Jakarta na afloop van zijn gesprek met president Su harto. „Een ontwikkelingsre latie kan in een bepaalde pe riode zinvol zijn", aldus Lub bers, „maar op een zeker mo ment is het beter die tijd achter je te laten." Hij liet ook weten dat hij positief staat tegenover de wens van de Indonesische regering dat koningin Beatrix een staatsbezoek aan het land brengt. De premier wilde niet ingaan op de vraag of zo'n be zoek in 1995 zou moeten plaats hebben, wanneer Indonesië viert dat vijftig jaar geleden de onafhankelijke werd uitgeroepen. AMSTERDAM (ANP) - Hij stond zich net te scheren, omdat hij bij zijn moeder op bezoek zou gaan. Op dat moment verongelukte de Cityhopper van de KLM op zijn land. De 58-jarige akkerbouwer Joop Hoogmoed aar zelde geen moment en hielp met zijn trekker gewonden en doden uit het vliegtuig naar ambulances over te brengen. Het land was zo drassig dat normale voertuigen daar niet konden rijden. Hoog moed hielp brandweer en GG en GD. Behalve slacht offers vervoerde hij ook, sa men met een van zijn drie zoons, apparatuur naar het vliegtuig. Een held voelt hij zich niet. „Het is toch heel normaal dat je helpt. Het was gewoon mazzel dat ik op Tweede Paasdag thuis was. En als je dan een trek ker hebt, spring je bij. Ik hoop dat we nuttig werk hebben gedaan." Een klap of ontploffing heeft de akkerbouwer niet gehoord. „Ik hoorde wel een vreemd geluid. Het toe stel is als het ware over het land geschuurd." Tben Hoogmoed naar het toestel rende, op ongeveer 150 me ter van zijn huis, waren daar al mensen: vlieg tuigspotters die de eerste gewonden uit het toestel haalden. „Sommigen kon den lopen, anderen moesten op een brancard. Ambulan ces en brandweer van Schip hol waren er vlug bij", al dus de Haarlemmermeer der. De grote hoeveelheid spotters zorgden volgens hem voor overlast voor de ziekenwagens op de Aalsmeerderweg. Droom „Op het moment dat het net was gebeurd lijkt het eerst een droom", vertelt hij. „Het is onwerkelijk dat zo iets zo vlakbij gebeurt. Je loopt toch ook wat ver dwaasd rond. Ik zag dat de co-piloot bovenop de piloot gerold was. En van zo'n vliegtuig kun je niet eens een raam kapot slaan." De reactie van het gebeurde be gint 's avonds bij Hoog moed los te komen: een beetje trillende handen. ,;Zo lang je in actie bent heb je dat niet. Ik ben natuur lijk wel geschrokken. Lie ver geen tweede keer, nee." Wat er nu met het toestel gaat gebeuren, weet Hoog moed niet precies. „Ze zou den wel loopplaten neerleg gen zodat ze beter over het land heen kunnen. Over vervuiling met kerosine maakt hij zich nog niet al te druk. „We moeten maar kij ken wat er uit onderzoek komt. Ik heb wel kerosine geroken." Wakker Bang is Hoogmoed over het algemeen niet voor neerval lende vliegtuigen. „Het valt nu toevallg dicht bij je deur. Maar ik lig er nooit wakker van. Met een auto kun je ook een ongeluk krijgen. Deze noodlanding is nu fout gegaan. Maar ze hebben op Schiphol ook veel vliegtui gen binnengehaald waar iets mee was en dat ging vaak goed. Op elk plekje van de wereld kan wel wat gebeuren." Bezit Hoogmoed is al vanaf zijn jeugd akkerbouwer op het land aan de rand van Schip hol dat hij ook pacht van de luchthaven. Rond de eeuw wisseling neemt Schiphol bezit van het land. „Dan ben ik ook 65. Ik vind het niet zo erg. Maar dat komt misschien ook omdat ik geen opvolger heb." Zijn zoons worden geen boer. VEENENDAAL (ANP) - Een 22-jarige man uit het Duitse Borken is maandag bij een on geluk op de A12 ter hoogte van Veenendaal - De Klomp om het leven gekomen. Meer dan tien mensen raakten gewond. Een woordvoerder van de poli tie vermoedt dat de drie onge lukken ter plekke veroorzaakt zijn door een combinatie van .zeer slecht weer en wegwerk zaamheden. De Duitser, die in de richting Arnhem reed, raak te 's ochtends in een slip door water op de weg. Hij kwam tot stilstand tegen een boom langs de snelweg enwas op slag dood. Zijn passagier raakte zwaarge wond en is in kritieke toestand overgebracht naar het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen. Even later botsten op vrijwel dezelfde plek in dezelfde rij richting drie auto's op elkaar. door Mare Legendre Dinsdag 5 april Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 6 april Zierikzee Gratis spreekuur FNV- ouderen. Verenigingsgebouw Malta. 10.00-11.30 uur. Jaarvergadering afdeling Schouwen-Duiveland van Dia betes Vereniging Nederland. 19.30 uur. Donderdag 7 april Zierikzee Afdelingsvergadering PvdA in multifunctioneel gebouw. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering VVV Schouwse Kust in hotel Bom. 20.00 uur. Dreischor Eerste paal nieuwbouw dorps huis. Moggestraat. 16.15 uur. Vrijdag 8 april Zierikzee Voorjaarsvergadering Stad en Lande in Concertzaal. 19.30 uur. Optreden Thtjana. Dancing Va nity. 21.00-04.00 uur. Renesse Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 19.30 uur. Zaterdag 9 april Zierikzee Laohspektakelshow Bassie Adriaan. Sporthal Onderdak. 13.00 uur. Jeugdavond gezamenlijke ker ken. Brogum. 20.00 uur. Kerkwerve Open dag zuivelbedrijven. WVF Hoeve, Zwaard weg 5. 10.00-15.00 uur. Burgh-Haamstede Open dag zuivelbedrijven. De Westhoek, Meeldijk 14. 10.00- 15.00 uur. Concert Say no More. Jonge rencentrum Big S. 22.00 uur. Nieuwerkerk Open dag zuivelbedrijven. De Stolpe, Stolpweg 9. 10.00-15.00 uur. Contactbijeenkomst verstan delijk gehandicapten. Salem. 14.15 uur. Zondag 10 april Zierikzee Concert New Adventures. Bro gum. 16.00 uur. Maandag 11 april Zierikzee Voorlichtingsavond nieuwe wet WVG. UGO-FNV en CNV- senioren. Multifunctioneel cen trum. 19.30 uur. Gespreksgroep ouders drugge bruikers. Havenplein 24. Dinsdag 12 april Zierikzee Officiële opening VW/ANWB. VVV-kantoor. (Tijd nog niet be kend). Voorjaarsvergadewring ANBO in multifunctioneel centrum Malta. 14.00 uur. Vergadering CPB over alcohol gebruik. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 13 april Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Vrijdag 15 tot en met 17 april Zierikzee Eenakterfestival in Concert zaal. Opening vrijdagavond. 20.00 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Infodag Wonen bij de Rabo bank aan het Havenpark. Van 10.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Open klaverjas wedstrijden. De Schutse. 20.00 uur. Renesse Infodag Wonen bij Rabobank aan de Zeeanemoonweg. Infor matie over huizen en hypothe ken. 10.00 tot 16.00 uur. Sijldansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Jubileumuitvoering Neder lands Hervormd Kerkkoor in Hervormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Caravankeuring WN, Cara- vanbedrijf Meeuwsen. Maandag 18 april Zierikzee Presentatie Stichting Steun fonds voor de Zeeuwse Musea in Vierschaar stadhuis. 15.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2