Eenakterfestival met vooral Nederlands werk Vorming college in Zierikzee rond streeknieuws Dansen voor bomen Drie dagen toneel in Zierikzee Extra geld exposities Wester- schouwen Inbraken in winkels Brand in bungalow Inbraak in woning Vreemde lingen isvensa PvdA „redelijk tevreden Buurtbus bestaat 15 jaar ft I VRIJDAG 1 APRIL 1994 NR 25540 a Toneelgroep Ouwerkerk in actie in een fragment uit Chirurgie. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Waren het vorig jaar de werken van de groten uit de wereldliteratuur die op het toneel te zien waren, dit jaar staat het negende Eenakterfestival van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel (ZCA) in het teken van puur Nederlands werk. Drie dagen lang, van vrijdag 15 tot en met zondag 17 april brengen vijftien gezelschappen de meest uiteenlopende eenakters in de Zierikzeese Concertzaal. Nadat het Eenakterfestival ja renlang op wisselende locaties werd gehouden is dit ontmoe- tingsfestijn voor Zeeuwse tone listen sinds vorig jaar een jaar lijks terugkerend evenement in Zierikzee. Dit omdat de be langstelling van de Schouwen- Duivelandse tonelisten voor deze Eenakter-happening van meet af aan groot is. Van de vijftien gezelschappen die zich voor dit negende Een akterfestival hebben inge schreven, komen er vier van Schouwen-Duiveland: de Ama- teurcomedie Zierikzee, Op Drift (Renesse), Toneelgroep Ouwerkerk en de Schouwspe lers (Oosterland). Daarnaast is Schouwen-Duiveland ook ver tegenwoordigd in de toneel groepen Try Out en Intermez zo. Twee groepjes, gevormd door deelnemers aan de regie cursus, die alleen tijdens het Eenakterfestival te zien zijn. Even rusten Is Schouwen-Duiveland bij het Eenakterfestival ruim verte genwoordigd, anders ligt dat met Zeeuwsch- Vlaanderen. Hoewel deze regio zeker vol doende amateurtoneelgezel schappen kent, is dit stukje Zeeland dit jaar met slechts één gezelschap, Tejater Mar- rein uit Axel, vertegenwoor digd. Een representant die ge rust opmerkelijk mag worden genoemd. Dit omdat de spelers al een dagje ouder zijn (een van hen is 72) en met hun optreden het levende bewijs vormen dat toneelspelen niet leeftijdge- bondén is. Of het een stukje levenswijs- Hoewel de sociaaldemocraten van mening blijven dat een VVD, CDA en PvdA-college niet strookt met de verkie zingsuitslag, bleken de pro grammatische wensen van de PvdA dusdanig te zijn gehono reerd, dat er voor de socialisten geen redenen meer waren om nee te zeggen. Eind vorige week verbond de PvdA aan col legedeelname de eis dat het door het CDA ontworpen be- heid of puur toeval is, wie zal 't zeggen, maar een saillant de tail is het in ieder geval wel als een wat ouder gezelschap kiest voor een stuk dat zich afspeelt op een kerkhof. Centraal in de ze eenakter Even rusten van David Campton is het stilstaan bij de betekenis van geluk, rijkdom en geborgenheid. Dat niet meer Zeeuws-Vlaamse tonelisten het voorbeeld van Tejater Marrein hebben ge volgd heeft volgens All Pan- kow en Lies Hanse te maken met de programmering van de diverse toneelgezelschappen in dit stukje Zeeland bezuiden de Westerschelde. Die hebben im mers in deze periode vaak hun jaaruitvoeringen. Nieuwkomers Veel van de deelnemende gezel schappen aan het Eenakter festival komen in Zierikzee ,,op herhaling". Maar ook dit jaar bevat de" deelnemerslijst nieuwe namen. Dit jaar zijn dat toneelgroep Keazle uit Oost-Souburg. Deze groep is voortgekomen uit een bestaan de toneelvereniging en maakt zondag 17 april zijn debuut op het Eenakterfestival met het stuk Ontruimde Woning van Don West. Een andere nieuwkomer is to neelvereniging 't Zand uit Mid delburg. Aanvankelijk een on derdeel van de gelijknamige buurtvereniging, maar nu een zelfstandige toneelclub. De keuze van de groep, De Wacht kamer, geschreven en geregi- seerd door Johan Bodrij lijkt verdacht veel op een persiflage leidsprogramma voor de PvdA meer herkenbaar moest zijn. Met name op sociaal gebied, verkeer, toerisme en recreatie. Volgens formateur De Rijke verschilde dat oorspronkelijke beleidsprogramma niet echt wezenlijk van het beleid dat de .PvdA voor het college had uit gestippeld. ,,Dat wat het CDA wil ligt niet zover van de PvdA af." Wel was er sprake van nu- van het stuk Wachten op Godot van Samuel Beckett. Hoe an ders is een naam als dokter Beckett te plaatsen. Nederlands In tegenstelling tot vorig jaar toen veel deelnemers aan het Eenakterfestival ,,op zeker speelden" door te kiezen voor bekende werken van de groten uit de wereldliteratuur, bestaat dit jaar een duidelijke voor keur voor Nederlands werk. Zo heeft Try-Out zijn oog laten vallen op het stuk De Goedkeu ring van Moniek Kramer en Adelheid Roossen. Ook de Schouwspelers, die vrijdagavond na het openings woord door de nieuwe voorzit ter van het. ZCA, mevrouw R. de Groot, voor het voetlicht tre den spelen Nederlands werk (Vals alarm van Lieke de Groot). De Amateur Comedie Zierikzee heeft voor dit festi val het oog laten vallen op Va derdag van Frank van Eersel. Promotie Mogelijk dat de promotie van werk van eigen bodem door het blad Script hieraan debet is. Misschien ook dat de opmer kingen van de beide dramacon sulenten R. Lubbersen en W. Huybreghs vorig jaar na af loop van het festival tot deze keuze hebben bijgedragen. Toen kwamen beiden tot de conclusie dat de verrichtingen kwalitatief best goed maar ze ker niet erg vernieuwend wa ren. Een constatering die bij de anceverschillen. Na de nodige onderhandelingen zijn veel van de PvdA-standpunten in het nieuwe programma opge nomen. Van der Wekken don derdag na afloop van een lange vergadering: „Een belangrijk deel van dit beleidsprogramma is door ons aangeleverd. Ik denk wel zo'n 807r. We zijn dan ook redelijk tevreden." Daar naast kan ook de VVD zich in dit nieuwe beleidsprogramma terugvinden. Een heet hangijzer, het hand haven van een aparte commis sie sport of het onderbrengen van sport bij de welzijnscom- missie, bleek donderdag even min een struikelblok te zijn. Hoewel de PvdA van mening blijft dat alle zaken die onder de welzijnswet vallen (dus ook sport) bij de welzijnscommis- sie thuishoren, voelden CDA en VVD daar niet voor. Dit om dat de welzijnscommissie vol- tonelisten nogal wat reacties losmaakten. Internationaal De twee andere Schouwen-Dui- velandse teams houden het desalniettemin toch maar lie ver internationaal met stuk ken als Duisternis van W. Bar nard (Op Drift) en drie stukken uit De goede dokter van Neil Simon (Toneelvereniging Ouwerkerk). Neil Simon en Woody Allan zijn de enige gro te namen die het programma vermeldt. Aan dat programma dat vrijdagavond om 20.00 uur begint en pas "zondagmiddag om 17.30 uur eindigt, zal de ju ry (Ron Lubbersen, Willem Huybreghs, Jan de la Mar en drama-therapeute Elles Punt) de handen in ieder geval vol hebben. Kwaliteit Van elk optreden moeten zij immers een rapportage maken, waarmee de gezelschappen aan de slag kunnen om hun spel te verbeteren. Een van de doel stellingen van het festival is immers het bevorderen van meer kwaliteit. Daarnaast is het Eenakterfestival voor de verschillende amateurtone- listen een plaats bij uitstek om elkaar te ontmoeten en erva ringen uit te wisselen. En voor het publiek is het een prima ge legenheid om te ervaren hoe veelomvattend het amateurto neel in Zeeland is. Dat gebeurt bovendien in een ongedwongen sfeer waarbij men in de Con certzaal vrij gemakkelijk in en uit kan lopen. gens De Rijke al zwaar genoeg belast is. Jeugd- en jongeren werk (hiervoor bestaat een aparte commissie) wordt wel naar de welzijnscommissie overgeheveld. Jets wat De Rij ke wel jammer vindt maar om praktische redenen wel kan be grijpen. Verkeer, waarvoor eveneens een aparte commissie bestaat, wordt een onderdeel van de commissie openbare werken, milieu, landbouw en visserij. Ook op het gebied van verkeer en toerisme en recreatie is ge hoor gegeven aan de PvdA- wensen. Zo komt in het nieuwe be leidsprogramma nu het terug dringen van het autogebruik in de binnenstad duidelijker naar voren en ook het feit dat toe risme en recreatie in de toe komst meer de richting van na tuur- en cultuurtoerisme op moet komt duidelijk naar vo ren. Het streven naar netwer ken van fietspaden in en rond Zierikzee hoort daarbij. Dit. maar ook het feit dat het Zie rikzeese college voor het eerst met een beleidsprogramma gaat werken, is voor de PvdA reden geweest om, ondanks een voorkeur voor een PvdA. CDA. D66-collegc, toch in zee te gaan met VVD en CDA. Hoe de por tefeuilles onderling worden verdeeld, wordt vandaag, vrij dag besproken. BURGH-HAAMSTEDE - De stichting Westerschouwen Kul- tureel kan een extra subsidie van 19.000 gulden tegemoet zien. De provincie trekt 9.000 gulden extra subsidie uit voor dit jaar en nog eens 10.000 voor het vol gend jaar. Het geld is bedoeld voor de tentoonstellingsreeks 'Gelezen uit het Landschap' die de stichting Westerschouwen Kultureel in Burgh-Haamstede dit jaar gaat organiseren. Het bedrag van 10.000 gulden wordt onder voorbehoud ver strekt. ZIERIKZEE - In de nacht van donderdag op vrijdag werd in gebroken in een kledingzaak aan de Appelmarkt in Zierik zee. Ontvreemd werd een aan tal spijkerbroeken. In diezelfde nacht werd een etalageruit van een kleding zaak aan de Schuithaven in Zierikzee vernield. De in de etalage uitgestalde kleding werd weggenomen. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. RENESSE - Een vakantiebun galow in Renesse raakte don derdag door brand bescha digd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De bungalow was verhuurd aan Duitse toeristen. De brandweer vermoedt dat de brand is ontstaan toen de Duit sers hun surfpakken aan een gordijnrails boven een kachel te drogen hadden gehangen. Tben de vakantiegangers even wegwaren bezweek de gordijn rails onder het gewicht van de surfkleding en viel het geheel naar beneden. Daarbij vatte de kleding vlam. De schade bleef beperkt tot een gebarsten ruit. In de zes voorgaande jaren, vo rig jaar was er geen dansmara thon, werd er gedanst voor Sport gehandicapten Schou wen-Duiveland, de Hartstich ting Nederland, Kinderboerde rij de Punt en Greenpeace. Er werd voor deze doelen steeds tussen de vijf- en de tiendui zend gulden bij elkaar gedanst. Ook dit jaar is het de bedoeling dat er rond de 10.000 gulden bij elkaar gebracht wordt. Het doel van het WTF is de bescher ming van alle bedreigde oer- woudgebieden op aarde. De or ganisatie opereert volgens een stap-voor-stap methode om de activiteiten overzichtelijk te houden. De lokale bevolking wordt bij de realisatie van de doelstellingen nauw betrok ken. Het WTF krijgt 25 gulden per boom en met dit geld doen zij de noodzakelijke investerin gen zoals voorzieningen op het De buurtbus bleek vanaf het begin te voorzien in een be hoefte. De eerste jaren lag het aantal passagiers rond de 19.000. Deze piek was in 1981. Daarna zakte dat aantal en ligt nu op ruim 13.000 per jaar. In de zomer van 1982 en 1983 heeft een 24-persoonsbus van Van Oeveren gereden om de buurt bus, te versterken op markt - en Tberistendagen. In de zomer van 1983 kreeg de buurtbus mobilofoon. Hierdoor werd de communicatie met de Centrale Verkeersleiding mogelijk en was het makkelijker aanslui ting te krijgen op normale buslijnen. Op verzoek van de gemeente Duiveland werd in september 1993 Nieuwerkcrk WESTERSCHOUWEN - Giste ren, donderdag, werd bij de po litie aangifte gedaan van in braak in een woning in Wester schouwen. Uit de woningen werden onder meer televisie en radio ont vreemd. De exacte omvang van de schade is bij de politie niet bekend. BROUWERSHAVEN Oud papier De Algemene Sport Vereniging Brouwershaven haalt morgen, zaterdag, weer oud papier op. Dat gebeurt ten eigen bate van 9.00 tot 12.00 uur. BRUINISSE Helpt Elkander Dinsdag 5 april houden de da mes van de Hervormde vrou wenvereniging Helpt Elkander in Bruinisse de jaarvergade ring. De bijeenkomst begint om 18.00 uur met een brood maaltijd. Gasten zijn van harte welkom. GOES Women's Aglow De afdeling Goes van de Wo men's Aglow Fellowship viert woensdag 13 april het tienjarig bestaan. Alle belangstellen den, ook mannen, zijn van har te welkom. De jubileumviering wordt gehouden in de Ooster- kerk aan de Bergweg in Goes. Jannie Reverda uit Utrecht spreekt over het thema Want Hijzelf is onze vrede. Women's Aglow Fellowship is een inter kerkelijke wereldwijde organi satie van Christenvrouwen die onder meer als doelstelling heeft: God's doel ontdekken op alle terreinen van het leven en Hem daarvoor prijzen. De jubi leumviering begint om 9.45 uur. Kinderoppas is aanwezig. gebied van infrastructuur, on derwijs en gezondheidszorg. De sponsors kunnen per uur dat er gedanst wordt sponso ren. De marathon duurt van 10.00 tot 22.00 uur, dus er kan in totaal 12 uur bijna non-stop ge danst worden. Daarnaast kan men zich opgeven voor een hal ve of, voor kinderen in de leef tijd van 7 tot en met 11 jaar, eenderde marathon. In de pau ze van de marathon, om 15.00 uur, zullen er demonstraties te zien zijn van Afrikaans dansen en aerobics. Om 16.00 uur ge ven Michael de Vos en Diana Kenters, als Nederlands Kam pioenen standaard in de klasse nieuwelingen van de NADB, een demonstratie. Om 20.00 uur kunnen belangstellenden een open les volgen. Het einde van de dansmarathon is om 22.00 uur. Voor informatie: On- no Kramer, telefoon 01110- 13132. opgenomen in de route om on der andere de bewoners van de Steenzwaenshof van dienst te zijn. Hierdoor werd de route aanzienlijk langer en moest een nieuwe dienstregeling gc- mhakt worden. Deze ging op 31 januari 1994 in. Het bestuur van de buurtbus wordt ge vormd door: Mevrouw T. Kuin- de Haan. voorzitster; mevrouw M. Dorst-Padmos. lid en de heer M. de Rijke, dienstleider. Als coördinator namens streekvervoer ZWN traden ach tereenvolgens op de heren Col- sen. Kop. Kok en Polak. Alle trouwe klanten krijgen van het buurtbuscomité op 2 april een kleine attentie ter ere van het jubileum. Verwachting t/m dinsdag 4 april WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 6 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 2 aprilZon op 07.11, onder 20.11 Maan op 02.46, onder 11.15 3 aprilZon op 07.09, onder 20.13 Maan op 03.32, onder 12.23 4 aprilZon op 07.06, onder 20.15 Maan op 04.07, onder 13.32 Laatste kwartier: 3 april (4.56). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is de komende dagen wisselvallig weer. Van tijd tot tijd trekken er buien of regengebieden over Nederland en het blijft winde rig. Tijdens de paasdagen wordt het ongeveer 10 graden. Na de storm van vandaag, neemt de wind van avond en vannacht verder af. Mor- genoverdag waait er boven land een matige, westelijke wind, langs de kust en op het IJsselmeer is hij meest krachtig. Af en toe schijnt de zon, maar er vallen ook enkele bui en. Sommige buien gaan vergezeld van hagel. De temperatuur is mor genmiddag ongeveer 9 graden. Het ziet er naar uit dat eerste paasdag het beste weer van dit weekeinde brengt. Weliswaar zijn er wolken, de zon maakt toch ook goede kansen. Er kan nog een enkele bui vallen, maar van een verregende dag lijkt vooralsnog geen sprake. Op paasmaandag nemen de regenkan sen toe. In de omgeving van IJsland heeft zich dan een diepe depressie (kerndruk 970 hPa) genesteld en een regengebied dat hierbij hoort, koerst richting Nederland. Er staat opnieuw flink wat wind en het wordt niet warmer dan een graad of 10. AMSTERDAM - De Amster damse vreemdelingenpolitie heeft donderdag een kleine duizend bezoekers aan het lo ket gehad. 865 mensen van uit eenlopende nationaliteit dien den een aanvraag in voor een verblijfsvergunning en werden als zodanig geregistreerd, al dus een woordvoerder van de Amsterdamse politie. Advertentie 0 3(&® rECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 ZIERIKZLESCHE® NIEUWSBODE 11 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA'Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49.50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vi% BTW. ZIERIKZEE - Het oude college van CDA, PvdA en VVD keert terug op het pluche. Na een ruim drie uur durend gesprek donderdagavond bleek de PvdA (en ook de VVD) zich te kunnen vinden in het nieuwe college-beleidsprogramma. Volgens PvdA-wethou- der D. van der Wekken is dat beleidsprogramma - een nieuw fenomeen voor Zierikzee - voor zijn partij goed herkenbaar. „Niet alle wensen zijn gehono reerd, maar we zijn redelijk tevreden", aldus de PvdA-wethouder. Zesde dansmarathon voor een goed doel ZIERIKZEE - Dans- en balletschool Kramer uit Zie rikzee wil geld bij elkaar dansen voor het World Tree Fund. Dit is een stichting die regenwouden wil redden door het simpelweg aan te kopen. Het is de bedoeling dat de leerlingen van dansschool Kramer een boom 'kopen' en het geld dat hiervoor nodig is bij elkaar dansen op tweede paasdag. Zij moeten zelf voor een sponsor zorgen. ZIERIKZEE - De buurtbus Schouwen-Duiveland be staat zaterdag 2 april 15 jaar. Op maandag 2 april 1979 reed de eerste bus, met aan het stuur voorzitster T. Kuin-de Haan, haar eerste rondje. Het initiatief voor een buurtbus ontstond in de kleine kernen Sir- jansland, Ouwerkerk en Schutje omdat hier geen openbaar vervoer naar en van Zierikzee aanwezig was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3