Schouwen-Duiveland moet statushouders huisvesten Afscheid van de drie Duivelandse raadsleden Meerderheid raad achter verbouwplannen de Putmeet streeknieuws Aquarellen en pastels in bezoekerscentrum 'i S Tentamen doen via de computer CDA'er C. W. Boot: Pure geldverspilling' In acht maanden 67 statushouders ''ÊtëmM mum DONDERDAG 31 MAART 1994 NR 25539 NIEUWERKERK - De samenstelling van de verkie zingslijst door de kieskring. Zetelverlies bij de ver kiezingen. Eigen verzoek. Om deze drie uiteenlopen de redenen werd dinsdag afscheid genomen van de Duivelandse raadsleden K. Hendrikse (SGP/RPF) en A. R. I. van den Hoek en M. A. Klaassen-Meijer (beiden CDA). is wil niet zeggen dat het zwart is. Er zijn nog vele tinten grijs daartussen', aldus Bergshoeff. Hendrikse was twaalf jaar raadslid en moet daarmee stoppen omdat de SGP/ RPF- kieskring hem niet meer op een verkiesbare plaats van de verkiezingslijst zette. Ruim 32 jaar geleden kwam hij als benjamin in de gemeente raad. Deze week nam hij als nestor afscheid. In de tussen liggende periode moest Van den Hoek een keer eerder voor acht jaar met het raadswerk stoppen vanwege zetelverlies van zijn toenmalige partij de CHU. Dit jaar was het opnieuw zetelverlies dat hem dwong uit de raad te stappen. ,,Ik weet dat het voor u moeilijk is te verkroppen om zo uit de boot te vallen, maar politiek is hard", aldus Bergshoeff. Hij en Hillebrand prezen het CDA- raadslid vanwege zijn rustige manier van optreden en zijn doorzettingsvermogen om on danks gezondheidsproblemen het raadswerk toch te doen. Eelt Collega-CDA-raadslid Klaas sen-Meijer kwam vier jaar gel den in de Duivelandse raad en stopt er op eigen verzoek mee omdat het raadslidmaatschap haar in de praktijk tegenviel. „Om politiek te bedrijven moet je nu eenmaal eelt heb ben op sommige plaatsen waar K. Hendrikse (SGP/RPF). Dat gebeurde aan het eind van de raadsvergadering die dins dagavond werd gehouden in het gemeentehuis in Nieuwer- kerk. In het bijzijn van een vol le publieke tribune werden de scheidende raadsleden toe gesproken door burgemeester A. Bergshoeff en PvdA-raads- lid C. J. Hillebrand. Daarbij werd Hendrikse om schreven als een raadslid met een zeer uitgesproken eigen mening, die niet altijd even po sitief werd gewaardeerd. ,,U had een geheel eigen manier om politiek te bedrijven. Als reactie daarop zou ik willen zeggen het feit dat iets niet wit A. R. I. van den Hoek (CDA). u dat niet had", aldus de burge meester. Hij nam afscheid van het raadslid met de spreuk: 'door uw bescheidenheid kwam de glans van uw deugd uit'. De scheidende raadsleden werden voor hun inspanningen bedankt met een cadeau. M. A. Klaassen-Meijer (CDA). NIJMEGEN - Nijmegen krijgt een nieuw museum. De finan ciering van dit museum, waar in zowel oude als moderne kunst wordt ondergebracht, is rond. MIDDELBURG - Met ingang van 1 april krijgt studiecen trum Middelburg van de Open Universiteit de beschikking over een geautomatiseerd ten tamensysteem. Daardoor zijn cursisten niet meer gebonden aan tentaniendata voor groepsgewijs georganiseerde schriftelijke tentamens. Wanneer een cursist aan een tentamen toe is kan hij voort aan gewoon een afspraak ma ken met de tentamenbeheerder van het studiecentrum. Deze maakt dan voor de cursist een individueel tentamen aan op de computer. Vervolgens doet de cursist op het afgesproken tijdstip tentamen. Hij vult de antwoox-den in op een formu lier en levert dit bij de beheer der in die daarna het formulier door een scanner laat 'lezen'. De voorlopige uitslag ver schijnt nu op het beeldscherm en wordt afgedrukt in de vorm van een voorlopige uitslag- brief. Bovendien wordt er in formatie gegeven over de fout beantwoorde vragen. Tbnslotte zendt de beheerder de tenta menresultaten via surfnet naar de centrale OU-vestiging in Heerlen, waar de verdere af handeling plaatsvindt. Op de ze manier krijgt de student dus direct na afloop de uitslag. Het voordeel is dat er reistijd be spaard wordt en bovendien is het plezieriger om in een ver trouwde omgeving examen te doen. Het SYS-systeem is door de Open Universiteit zelf ont wikkeld en kunnen 65 van de 260 cursussen op deze manier getentamineerd worden. SCHARENDIJKE - De overgrote meerderheid van de gemeenteraad van Mid- denschouwen schaarde zich dinsdag tijdens de gemeenteraadsvergadering ach ter verbouw van gemeenschapscentrum De Putmeet in Scharendijke. Alleen CDA-raadslid C. W. Boot zei absoluut niets te zien in de plannen. ,,Ik vind het pure geldverspilling", aldus Boot. De Putmeet werd in 1976 ge bouwd en was bedoeld als ge meenschapsruimte voor klein schalig gebruik. Die kleinscha ligheid en het beperkte pakket aan voorzieningen wordt thans als een knelpunt ervaren bij de gebruikers. ,,Er is behoefte aan een volwaardige accommoda tie die vergelijkbaar is met de accommodatie en de voorzie ningen in Ellemeet en Kerk- werve", aldus het college in een toelichting op de plannen. Meer ruimte De gemeente heeft rond de ta fel gezeten met de gebruikers van de Putmeet en in overleg met hen is een uitbrei dingsplan opgesteld. Het is de bedoeling dat de zaal en de hal worden vergroot en verhoogd. Vast podium Verder komt er een vast po dium en wordt een aparte ber ging gecreëerd. De bestaande magazijn- en bergruimte wordt vergroot en in de grote zaal komt een scheidingswand. Ook is het de bedoeling dat er een nieuwe geluidsinstallatie komt. De Putmeet wordt te vens aangepast voor rolstoel gebruikers. De kosten van de verbouwing van De Putmeet worden voor lopig geschat op 660.000,-. Aan de gemeenteraad werd dinsdag het voorstel voorge legd om 40.000,-.uit te trek ken' voor het besteksgereed la ten maken van het plan. Van de kant van de VVD-fractie werd positief gereageerd op het plan. ,,Ik vind het een prachtig plan", aldus VVD-woordvoer der J. M. van Langeraad. CDA- gemeenteraadslid mevrouw P. W. Berrevoets-Ringelberg bleek minder enthousiast. ,,Ons inziens krijgen we een beetje te weinig waar voor ons geld", aldus mevrouw Berre- voets. Zij tekende daarbij aan dat de plaats van het mortuarium binnen het gebouw een pro bleem blijft en deed de sug gestie om een architect te vra gen zich nog eens over de plan nen te buigen. Wethouder W. G. Renden (PvdA) zei daar niets voor te voelen. ,,Ik denk dat onze technische dienst prima werk heeft verricht en ik ben niet van plan om hun plan weer in td gaan leveren bij een archi tect. Ik wil het houden zoals het is". Renden benadrukte dat het plan van de Midden- schouwse technische dienst tot stand is gekomen in overleg met alle gebruikers. ,,En die zijn er tevreden over", aldus Renden. Mevrouw Berrevoets bleef vasthouden aan haar suggestie om het plan aan een architect voor te leggen en zei niet te be grijpen wat het college ervan weerhoudt om,dat te doen. Uit eindelijk stemde mevrouw Berrevoets echter wel in met het plan. Boot bleef onver murwbaar. ,,Op deze manier is het weggegooid geld". ZIERIKZEE - Een zorgelijk probleem waarvoor op korte termijn een oplossing moet worden gezocht. Zo omschreef PvdA-wethouder-D. van der Wekken maandagavond de verplichting (voor Schouwen-Dui veland en Sint Philipsland) om in de tweede helft van dit jaar 67 statushouders te huisvesten. Aanleiding voor deze discussie vormde een vraag van PvdA- raadslid G. H. Brand over wat het college heeft gedaan om die huisvesting na 1 mei mogelijk te maken. Dat deze groep van 67 statushouders komt is door het ministerie van WVC be paald. Inmiddels is deze pro blematiek door de stuurgroep statushouders besproken. Dat het een serieus probleem is stak Van der Wekken niet on der stoelen of banken. Behalve de huisvesting van deze groep statushouders moeten de ge meenten ook zorgen voor de huisvesting van asielzoekers die nog niet weten of ze hier mogen blijven (ROA). Voor de ze groep zijn op Schouwen- Duiveland 24 woningen gere serveerd. Daarmee wordt vol daan aan de 2 promille rege ling (aantal ROA asielzoekers moet 2 promille van de totale bevolking zijn, opm, red). Daarnaast geldt er tot 1 mei nog de taak om 47 statushou ders te huisvesten. Voor dertig van hen is een woning gevon den. voor de anderen wordt nog naarstig naar woonruimte gezocht. Al met al betekent dit dat de gemeenten op Schou wen-Duiveland en Sint Phi lipsland dit jaar nog woon ruimte voor 87 statushouders moeten zien te vinden. Een lichtpuntje is dat gemeen ten die per 1 mei voldoen aan de 2 promille regeling, de helft van hun ROA-woningen mogen gebruiken voor de huisvesting van de statushouders. Voor Schouwen-Duiveland zou dat twaalf woningen opleveren. Daarmee is de regio er nog niet en moet snel een oplossing worden gevonden. Want zoals Brand stelde ,,het kan zijn dat de eersten al over zes weken op de stoep staan en moet er nu nog van alles worden gere geld". Aan die oplossing zou den ook particuliere verhuur ders hun steentje kunhen bij dragen. Die hebben volgens Van der Wekken nog niet van zich laten horen. Misschien moet de oplossing ook worden gezocht in kamerverhuur en wisselwoningen. Dat laatste blijkt op korte termijn moei lijk omdat daarvooreerst nog een bestemmingsplan moet worden ontwikkeld. Tegen het besluit van gedepu teerde staten om niet mee te werken aan een verklaring van geen bezwaar voor de camping van M. Kloet aan het Eerste Weegje gaat de raad (pro for ma) in beroep bij de rechtbank. Die verklaring van geen be zwaar is nodig voor een snelle re bëstemmingsplanwijziging (artikel 19 procedure). Gelet op het tijdstip van zes weken waarbinnnen de raad in beroep kan gaan tegen deze beslissing vond een meerderheid binnen raad (CDA, VVD) het een goed idee van een meerderheid bin nen het college (alleen Van der Wekken voelt niets voor het aantekenen van beroep) om in ieder geval pro forma in beroep te gaan. Zo niet dan zou door de installatie van de nieuwe raad, de beroepsmogelijkheid verloren kunnen gaan. De argumentatie waarom de raad bezwaar tegen dit besluit heeft kan dan door het nieuwe college worden opgesteld. Dat in beroep gaan bij de recht bank 'betekent overigens niet dat de nieuwe raad geen moge lijkheden meer heeft om nee tegen Kloets plannen voor een camping te zeggen. In ieder ge val vonden VVD en CDA het maandagavond geen probleem om hiervoor alvast een voorbe- reidingsbesluit te nemen. Zo'n voorbercidingsbesluit is nodig om een bestemmingsplanwijzi ging in gang te zetten. Niet over een nacht ijs gingen de Zierikzeese raadsleden toen de komst van een overslagstati on annex composteringsinrich- ting ter sprake kwam. Hier voor willen b en w een onaf hankelijk en deskundig bu reau inschakelen. Dit in ver band met de mogelijke over last hiervan. Dat Zierikzee niet zo gelukkig is met het plan van de Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland om in de Zuid hoek zo'n installatie te plaat sen stak Asselbergs niet onder stoelen of banken. Andere mo gelijkheden zijn er op Schou wen-Duiveland echter niet. Toch wat huiverig De fracties toonden zich maan dag toch wat huiverig en pleit ten ervoor om zo'n overélagsta- tion/composteringsinrichting alleen onder stringente voor waarden toe te laten. De verge lijking met de stortplaats aan de Hoosjesweg, waar de aan grenzende bomen door Christo lijken te zijn ingepakt, gaat voor de locatie in de Zuidhoek niet op. Aan die rommelover- last bij de Hoosjesweg komt volgens De Rijke over vier tot vijf weken een einde, omdat het lichte afval (afkomstig uit Zuid-Holland) dan in een die pere put wordt gestort en min der kans krijgt om te gaan zwerven". ZIERIKZEE Reuma-collecte De opbrengst van de reuma- collecte 1994 heeft in Zierikzee het bedrag van 4.861,25 gulden opgebracht. De organisatie be dankt alle gevers en collectan ten hartelijk voor hun bijdra ge. Simavi De opbrengst voor de collecte van de Simavi bedroeg in Zie rikzee 3.231,45 gulden. Voor dit bedrag kunnen twee water pompen geplaatst worden. Ver wacht wordt dat deze pompen vijftien jaar mee gaan zodat 6000 mensen vijftien jaar lang veilig drinkwater zullen heb ben. Het Zierikzeese Simavi- comité bedankt alle gevers en collectanten hartelijk. Praise-avond De Evangelische Christenge meente in Zierikzee houdt op zondag 3 april (eerste.paasdag) een praise-avond met mede- werking van gospelgroep The Message. Deze avond wordt ge houden in het multifunctioneel centrum aan de Huybertstraat in Zierikzee. Iedereen die graag zingt en luistert is wel kom vanaf 19.30 uur. Gratis spreekuur Voor FNV-ouderen van Schou wen-Duiveland is er op woens dag 6 april een gratis spreek uur in verenigingsgebouw Mal ta, Huybertstraat 35 in Zierik zee. Openbare vergadering Op maandag 25 april vindt in het multifunctionele gebouw aan de Huybertstraat 35 een openbare vergadering plaats met de lijsttrekker van de RPF. Aanvang 20.00 uur. SEROOSKERKE Zangdienst In de Nederlandse Hervormde gemeente in Serooskerke wordt op zondag 3 april een zangdienst gehouden: Mede werking? aan deze dienst--zal verleend Worden, door het> In terkerkelijk koor Harpe Da vids uit Colijnsplaat onder lei ding van de heer P. Karreman. Het orgel zal bespeeld worden door Annet van der Linde. Voorganger is ds. W. Wagter uit Capelle aan de IJssel. De zang dienst begint om 19.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Lezing NVVH Dinsdag 12 april verzorgt me vrouw Sandee uit Kamperland op verzoek van de afdeling Westerschouwen van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen (NVVH) een met dia's verlevendigde lezing over Van uit Zeeland op visite in Afrika. De lezing wordt gehouden in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede en begint om 14.00 uur. Zaterdag 23 april viert de afdeling het 65-jarig bestaan. De jubileumviering wordt gehouden in De Schutse en begint om 20.00 uur. RENESSE Lezing Deltan Donderdag 7 april wordt in het dorsphuis in Renesse een le zing, ondersteund met licht beelden, verzorgd over het on derwerp CV-ketel vervanging en milieu. Aan de orde komt: wooncomfort, CV-ketels, ren dementen, type en constructie van de ketels en warmwaterbe reiding. Mepsen die plannen hebben om hun CV-ketel te la ten vervangen of die isolatie maatregelen willen treffen kunnen heel wat interessante informatie verzamelen. Dc le zing is een initiatief van dc NV Delta Nutsbedrijven (Deltan). De lezing begint om 19.30 uur. De zaal is open vanaf 19.00 uur. SCHARENDIJKE NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle hield onlangs oen bijeenkomst onder het thema kunst. Voor deze gelegenheid was mevrouw Alma uit Renes se uitgenodigd het 66n en an der te vertellen hierover. Zij had een deel van haar collectie poppen, schilder- en beeld houwwerk meegenomen en gaf hiér tekst en uitleg over. Me vrouw Den Engelse vertelde over de speciale techniek die zij gebruikt om ikoncn te schil deren. Het NBvP koor dc Noordzecstcmmen onder lei ding van mevrouw Houtman zorgde voor de muziek tijdens- de bijeenkomst. ZONNEMAIRE Autopuzzelrit Paauwe Meubelen uit Zonne- maire heeft voor tweede paas dag een autopuzzelrit ovèr de Schouwse binnenwegen uitge zet. Er is keuze uit een A-klasse voor ervaren deelnemers en een B-klasse voor beginners en de rit is circa 30 kilometer. Er' wordt gereden aan de hand van een beknopt reglement dat bij de start wordt uitgereikt. Voor beide deelnemersklassen zijn er prijzen beschikbaar gesteld door de sponsor, Paauwe Meu belen. Inschrijven kan tussen 13.30 en 14.30 uur. Na afloop van de rit zal er een bingo wor den gedraaid. OUWERKERK Slotavond cursus bijbels-Hebreeuws Donderdag 14 april wordt in de kerk van Ouwerkerk de slot avond gehouden van de cursus bijbels-Hebreeuws. Dr. Willem S. Duvekot, Hervormd predi kant in Utrecht, spreekt over het onderwerp Zal Jezus Joden en Christenen verenigen. Over dit onderwerp schreef de heer Duvekot enige boeken. Ieder een, ook degenen die geen he breeuws kennen, zijn welkom op deze slotavond. De slot avond begint om 20.00 uur. OOSTERLAND Musical De leerlingen van obs De Oosterburcht in Oosterland zullen op donderdag 31 maart de musical De Weermachine opvoeren. Voor de verloting in de pauze worden nog prijsjes gevraagd. Deze kunnen op school afgegeven worden. De voorstelling begint om 19.30 uur en vindt plaats in de Oosterhof. De toegang voor kinderen onder de twaalf jaar is gratis. Iedereen is welkom. BRUINISSE Oud papier In Bruinisse. wordt donderdag avond 31 maart oud papier op- gehaald bij de ;Bruse onderne- mers- ten bate van de Mbuma- zending. Zaterdag 2 april, van af 8.30 uur, wordt er in de kern langs de deuren opgehaald. Ge lieve het papier tijdig en ge bundeld klaar te zetten. Schoon water De collecte voor de actie Schoon water voor miljoenen mensen van Simavi heeft in Bruinisse het bedrag van 1502,50 gulden opgebracht. Al le gevers en collectanten harte lijk bedankt. Reumacollecte De landelijke actie voor het Nationaal Reumafonds heeft in Bruinisse een bedrag van 2.383 gulden opgebracht. Ruim dertig gulden meer dan vorig jaar. Het bestuur zegt iedereen die aan het welslagen van deze collecte heeft bijgedragen har telijk dank. Wie de collectant gemist heeft kan zijn bijdrage alsnog geven door storting op gironummer 324 of banknum mer 70 70 70 848 ten name van het Nationaal Reumafonds in Den Haag. In Brouwershaven heeft de reuma-collecte 924,05 gulden opgebracht. MIDDELBURG Symposium Zorg om identiteit De Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) houdt op vrijdag 22 april het sympo sium Zorg om identiteit in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg. Het symposium wordt gehouden naar aanlei ding van de commotie die ont stond na een statenuitspraak dat alle nieuwe voorzieningen op het gebied van de ouderen en gezondheidszorg voortaan van algemene signatuur dienen te zijn. Over dit vraagstuk zal worden gediscussieerd met het publiek en een aantal mede werkers, waaronder Violet Fal- kenburg, J. G. van Zwieten, mr. C. van Lookeren Campagne en mr. Y. E. M. A. Timmerman- Buck. Het symposium duurt van 13.30-16.15 uur. Belangstel lenden kunnen informatie krij gen bij de SVRZ, Postbus 100, 4330 AC in Middelburg. Tfele- foon 01180-70700, toestel 717. OOST-SOUBURG Concert Normaal In het kader van de nieuwe 'Veldtocht 1994', - onder het motto Gas d'r bi-j - doet de Ach- terhoekse rock'n rollband Nor maal zaterdag 9 april Oost- Souburg aan. De illustere for matie is.die dag te vinden in de sporthal aan Koopmans Voet pad 75 in Oost-Souburg. Tij dens de toernee door Neder land doen Bennie Jolink en consorten meer dan honderd zalen en feesttenten in Neder land aan. Tevens verschijnt dit jaar de nieuwe CD Gas d'r bi-j, de eerste in Amerika opgeno men langspeler van de Achter hoekers. Bezoekers van het concert in de sporthal in Oost- Souburg krijgen een voor proefje van de nieuwe CD. Nor maal treedt aan met een com pleet nieuwe geluidsinstallatie die volgens de kenners het ge luid op een heel andere manier verdeelt waardoor het volume in de zaal minder belastend zou zijn voor het gehoor terwijl de geluidssterkte en de ver staanbaarheid achterin veel beter is. Hoe dan ook, als het aan Bennie Jolink ligt gaat het zaterdag 9 april Oerend hard n as't kan een betjen meer. 'Gas d'r bi-j, de tent moet op een neer'. OUDDORP - Vanaf vrijdag 1 tot en met zaterdag 30 april exposeren Jopie Vroegop-Hoogeboezein en Ine ke Straatman aquarellen, pastels en boetseerwerk in Bezoekerscentrum De Grevelingen. Te zien zijn di verse soorten landschappen, zee- en stadsgezichten, bloem-stillevens en een aantal beelden met een men selijk karakter. Jopie en Ineke leerden elkaar kennen tijdens aquarelcursus sen aan de Volksunivei*siteit te Hellevoetsluis. Tben bleek dat zij dezelfde interesse hadden (natuur, aquarelleren) besloten zij samen te gaan exposeren. In het werk van Jopie valt op dat er nooit mensen voorkomen op haar schilderijen, zelfs niet in haar aquarellen van Ouddorp en Gocdercedc. Zij geeft het liefst de stilte gestalte die zij tijdens haar schilderwerk in de natuur ervaart. Ineke schildert graag land schappen en stranden, duinen. bloemen en lucht. Deze onder- we i*pen komen dan ook regel matig terug in haar werk. De techniek die Ineke gebruikt is „nat in nat" hetgeen betekent dat zij de aquareleffecten door veel water te gebruiken ver groot De sculpturen die ze maakt hebben veelal „de mens" als onderwerp. Het Be zoekerscent i-uni is iedere dag geopend voor publiek van 10.00-17.00 uur. Tevens is er een permanente tentoonstelling over het verleden, het heden en dc toekomst van het Grevelin- genmeer te zien. Dc toegang is gratis. V 4 Winter in Goedereede. een aquarel ran Jopie Vroeqop-Hooqe- boczcnu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5