1 Autobedrijf Braai B.V. OPEN DEUR DAGEN BIJ HARTMAN wel! Provincie Zeeland Kerend Tij liEt GE5diEnkEnhuis hEt GesdiEnltEnhuis De verandabouwer met de grootste keuze OB9^Z KRABBENDIJKE Wat Zeeuwen al wisten Kantoren dicht Stremming IN BEROEP COMMISSIES Zuivelprodukten van de boerderij "De Westhoek "W.V.F. Hoeve" "De Stolpe' regelmatig adverteren is omzet vergroten! een zwaluw maakt nog geen zomer 1, 2 en 4 april VERANDA w\ lel. 01134 - 3484 WOENSDAG 30 MAART 1994 D.J.P. Bruinooge (links) en dhr. Yugi Ogura Nederlanders zijn een zeevarend volkje. Zeeland blaast daar zi|n partij in mee; sterker nog, de lig ging aan zee bepaalt voor een groot deel de Zeeuwse economie en biedt talrijke mogelijkheden voor een welvarend bestaan. Zeeuwen weten dat. De Zeeuwse havens zijn uitstekend te bereiken, ook voor schepen met een grote diepgang. Er is ruimte voor bedrij vigheid. Aan- en afvoer van pro ducten hoeft geen probleem te zijn want behalve de verbindingen over het water zijn ook verbindin gen over de weg en per spoor uit stekend. Natuurlijk zijn een aantal zaken voor verbetering vatbaar, maar daar staat weer tegenover dat bijvoorbeeld het vervoer over de weg geen last zal hebben van files. Kortom, Zeeland is een uit stekend gebied om te wonen en te werken. Dat vindt ook het pro vinciaal bestuur, dat vindt ook een aantal bedrijven, ook buitenlandse die zich hier hebben gevestigd. De economische promotie- groep Zeeland gaat deze ken nis uitdragen in het buitenland, in het bijzonder bij bedrijven. Vandaar dat een kleurige fraaie brochure is geproduceerd waarin een reeks van voor Zeeland voor delige vestigingsfactoren staan opgesomd. In aanwezigheid van vertegenwoordigers van tal van bedrijven heeft gedeputeerde D.J.P. Bruinooge, economische zaken en voorzitter van de econo mische promotiegroep, de bro- chure aangeboden aan dhr. Vugi Ogura, algemeen directeur van het Japanse bedrijf Euro-Mit Staal BV, dochterbedrijf van de indus triële gigant Mitsui. De heer Ogura komt trouwens ook zelf aan het woord in de brochure. Samen met de heren Peter Berner en James V. Doyle, algemeen directeuren van respectievelijk Dow Benelux BV en Engelhard Terneuzen BV, prijst hij Zeeland aan. De heren to nen zich onder meer gelukkig met de plek waar hun bedrijf is geves tigd, met de werklust van de Zeeu wen en het prettige woonklimaat in de provincie. De kantoren van het provinciaal bestuur zijn vrijdag 1 april (Goede Vrijdag) en maandag 4 april (2e Paasdag) gesloten. Nieuws Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 De komende weken zal de Zeelandbrug opnieuw korte tijd zijn afgesloten voor alle ver keer. Vrijdag I april en woensdag 13 april is de brug gestremd van 20.53 tot 21.07 uur. Woensdag 6 april en dinsdag 19 april zal de brug tijdens werk zaamheden zijn afgesloten van 02.00 tot 04.00 uur. Bij de brug en langs de toeleiden- de wegen zijn informatieborden geplaatst waarop wordt verwezen naar de alternatieve route via de stormvloedkering. Dinsdag 5 april hoort de be- sliscommissie algemene bij standswet (abw) vier inwoners van Zeeland die in beroep zijn gegaan tegen besluiten van hun gemeentebestuur over hun abw-uitkeringen. Ook de betrokken gemeentebesturen komen in dezelfde zitting aan bod. Om 14.00 uur dient een zaak te gen de gemeente Aardenburg, 14.20 uur tegen de gemeente Vlissingen en om 14.40 uur tegen de gemeente Terneuzen. Gedeputeerdé staten hebben ge weigerd een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de bouw van een loods en woning aan de Lange Heerenstraat in Schoondij- ke. De gemeente Oostburg had deze verklaring aangevraagd voor een loonbedrijf. Gemeente en loonbedrijf zijn het niet eens met gs en hebben bezwaar aangete kend. De adviescommissie die gs gaat adviseren zal gemeente en loon bedrijf horen op dinsdag 5 april, 15.20 uur. De zittingen van de besliscommis- sie abw en van de adviescommis sie zijn openbaar en worden ge houden in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Kerend Tij,2, het nieuwe milieubeleidsplan van de provincie, is door gedeputeerde staten vastgesteld. Het omvangrijke plan ligt nu bij de drukker en wordt 26 april officieel gepresenteerd. Dan ook zijn de plannen beschikbaar voor belangstellenden en kan de inspraak beginnen. Uit de naam Kerend Tij 2 valt af te leiden dat er al eerder een milieu beleidsplan is gemaakt met als naam Kerend Tij. Dat plan is in 1990 door provinciale staten vast gesteld. Destijds is voor de naam Kerend Tij gekozen omdat het de hoogste tijd werd de zorg voor het milieu voortvarend aan te pak ken. Het tij moest keren. Nu is het niet zo dat er sinds 1990 niks is gebeurd, maar het tij is nog niet gekeerd en dus is het milieu nog kwetsbaar. Vandaar dat is be sloten dezelfde naam te hand haven. Op deze manier wordt ook duidelijk gemaakt dat wordt voortgebouwd op de re sultaten en de ervaringen van de voorbije jaren. De geest is gewillig Vrijwel iedereen praat over het mi lieu. Schone lucht, zuiver water, een reine bodem, rust, ruimte, na tuur, kwaliteit van de leefomge ving, verontreiniging, duurzaam heid; het zijn allemaal termen waar niemand meer vreemd van op kijkt. Het besef dat we zuinig moeten zijn op het milieu lijkt diep verankerd in de samenleving. Maar dit besef leidt niet vanzelf tot het milieubewuste gedrag dat ge wenst is; terwijl de milieuproble men eigenlijk vragen om een aan pak waarbij burgers, overheden, organisaties en bedrijven ieder hun verantwoordelijkheid opppak- ken. Vandaar dat de provincie er voor kiest zich niet te be perken tot de wettelijke taken op de terreinen waarop zij be- voegd is. Overleg, samenwerking en stimu lering züllen de komende jaren be langrijke lijnen zijn om zaken van de grond te trekken. Zo zijn er sti muleringssubsidies beschikbaar voor het oprichten van bezoekers centra bij belangrijke natuurgebie den, gaan de subsidies voor pro jecten van de natuur- en milieuorganisaties omhoog en is er een grotere rol weggelegd voor natuur- en milieu educatie. Ook be drijven worden aangesproken op hun verantwoordelijkheid. Zij zullen er voor moeten zorgen dat hun in terne bedrijfsmilieuplannen voor elkaar zijn; het vergunningenbeleid van de provincie en de handhaving zal meer op deze plannen worden afgestemd. Om voortdurend de vinger aan de pols te houden en gebruik te maken van de ervaringen van anderen zal de komende jaren veel worden overlegd met de verschillende doel groepen. Als uitgangspunt blijft gelden dat de kar uiteindelijk wordt getrokken door die overheid of de organisa tie die op dat onderdeel eerst ver antwoordelijk is. Duurzaam De provincie ziet het als de grootste uitdaging om vorm te geven aan een duurzame ont wikkeling. Het verder ontwikkelen van de Zeeuwse economie - onder meer industrie, recreatie en landbouw - hoeft niet haaks te staan op een schone en gezonde omgeving. Voor de vestiging van nieuwe in dustrie betekent dit dat aansluiting wordt gezocht bij de huidige grote industriële centra onder de voor waarde dat eventuele milieubelas ting goed beheersbaar blijft. De ligging van Zeeland aan diep vaar water maakt het mogelijk activitei ten op het gebied van op- en over slag van onder andere voedselproducten uit te bouwen. Voor de recreatie geldt dat er een moment kan komen om grenzen te stellen aan de omvang. Plannen voor het weren van gemotoriseerd verkeer, vooral in de kuststrook, krijgen prioriteit. Voor de recre- atiebedrijven geldt dat de nadruk komt te liggen op preventie en voorkomen van verspilling van bij voorbeeld water en energie. De recreant zal informatie moeten krijgen over de hoge kwaliteit van het Zeeuwse milieu om op die ma nier te bereiken dat ook de gasten in Zeeland zuinig worden op de omgeving waarin ze verblijven. In de landbouw zal het gaan om het ontwikkelen van milieuvriende lijke landbouwmethoden; zo min mogelijk meststoffen en weinig of geen bestrijdingsmiddelen. Mest productie moet zijn afgestemd op de beschikbare landbouwgrond. Grootschalige mesttransporten passen hier niet bij. Overschake ling op nieuwe producten, inclusief economische bosbouw, wordt ge stimuleerd. Wettelijk Kerend Tij 2 krijgt een wettelij ke basis: uitvoering van de wet milieubeheer. Dat was nog niet het geval bij het huidige plan dat is vastgesteld op basis van vrijwilligheid. De verankering in de wet brengt met zich mee dat met name de waterschappen in de uitvoering van hun beleid fiks rekening moe ten houden met Kerend Tij 2. Ook de provincie zelf zal bij het nemen van beslissingen rekening moeten houden met het plan. Een reeks van plannen die eerder zijn vastge steld komen te vervallen of zijn op genomen in het nieuwe plan. Dat geldt voor het provinciaal afval- stoffenplan, het beleidsplan water bodems en baggerspecie, het meerjarenplan verwijdering ge- vaarlijke afvalstoffen, het grond- waterbeleidsplan, het bodernsane- ringsprogramma, het intentieprogramma bodemhe schermingsgebieden en stiltege bieden en de nota natuur en mi lieu-educatie. Inspraak De inspraak op Kerend Tij 2 is in de maanden mei en juni. Het vori ge week door gs vastgestelde plan ligt nu bij de drukker. Eind april is het plan in voldoende exemplaren beschikbaar. Vandaar dat de officiële presentatie ook pas 25 april kan plaatsvinden. Tij dens de inspraakperiode, die wordt afgesloten met een paar in spraakavonden, zal,worden over legd met de verschillende doel groepen. De definitieve data worden tezijnertijd onder meer in AbdijNieuws bekend gemaakt. Gs gebruiken de zomermaanden voor hun reactie op de inspraak waarna de statencommissies aan het woord komen. Het is de be doeling dat het plan uiteindelijk in december wordt vastgesteld door provinciale staten. Woensdag 5 april, aanvang 14.00 uur, vergadert de afdeling basis- en speciaal onderwijs van de Pro vinciale Onderwijsraad (POR). De volgende onderwerpen staan op de agenda: gevolgen s-haal vergroting basisonderwijs m Zee land, herschikking werkzaamhe den jeugdgezondheidszorg, kosten leerlingenvervoer, de Pabo in discussie, overleg met inspec ties en het jaarverslag 1993 van de POR. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda en vergaderstuk ken liggen ter inzage in het in formatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. fj> RENAULT Het is geen toeval dat functioneel ook mooi kan zijn. Streven naar het ware rijden. Dat was de opdracht die de ontwerpers van Renault zich stelden. Het resultaat: de Laguna. Een nieuwe generatie die geen compromis kent tussen vorm en Funktie. Zijn fraaie, ovale lijnen geven de impressie van beheerste kracht. Hen lijnenspel dat zich doorzet tot in het interieur. De temperamentvolle techniek maakt de Laguna tot een pittige auto met een onberispelijk weggedrag. Bovendien voldoet de Laguna ruimschoots aan alle eisen die we tegen woordig stellen aan veiligheid: standaard gordelspanners en verstevigingsbalken in de portieren. Verder zijn alle uitvoeringen leverbaar met ABS en airbag. Hn wat het milieu betreft, de Laguna voldoet met verve aan de huidige strenge milieu-eisen. Kortom, de Laguna breekt op alle Ironten met het traditionele en alledaagse. RcHCllllt. I'jCH CIC]dl niilllicr VCIH IcvCH, Nieuw. De Laguna van Renault. Vanaf 36.995,-* Inclusief airbag f36.370.-. Prijs - cn /pccillcatiewijzigingen voorbehouden. Renault adviseert Elf Oliën. Sjaar plaatwerkgarantie. V2*»* WILLIAMS RENAULT WORLD CHAMPION FORMULE I I992/I993. 8 Grevelingenstraat 1-3. 4301 XZZierikzee. Tel. 01110-12529. Meeldijk 14 Burgh-Haamstede 01115-1783 Tevens verkrijgbaar: Hoenderdijk 9 Ouddorp Zwaardweg 5 Stolpweg 9 Kerkwerve Nieuwerkerk 01117-1319 01114-1360 Een bezoek aan de kaasboerderijen meer dan waard! VRAAG NAAR ONZE ADVERTENTIE-TARIEVEN OIIIO-I65SI FA. GOUDZWAARD - HAAMSTEDE - TEL. 01 15-1331 ,0.00 «4 v^7.00u"r Superioriteit zowel in hout als aluminium Voor moderne en klassieke architektuur Vakkundig advies Ook voor zelfbouw mm. mm m mm mm m bedrijventerrein oostpolderweq f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5