Nostalgische blik op blik in museum De Blikvanger Plompe Toren gesloten The Nits, The Radios, Allison Moyet publiekstrekkers Beachpopfestival Manifestatie ouderen tegen aantasting AOW Scoutinggroep verstandelijk gehandicapten opgestart In 1993 opnieuw veel fietsen verkocht Optredens acht a negen nationale en internationale bands Blikken zijn voor iedereen herkenbaar" h 4 WOENSDAG 30 MAART 1994 23 BROUWERSHAVEN - De scouts van de Grevelin- gengroep in Brouwershaven starten vanaf zaterdag 26 maart een scoutinggroep voor verstandelijk ge handicapten vanaf 16 jaar. Het idee is ontstaan naar aanleiding van enkele incidentele scoutingdagen voor verstandelijk gehandicapten van Schouwen- Duiveland die in 1992 en 1993, met groot succes, ge houden werden in Brouwershaven. Inmiddels hebben zestien ge gadigden zich aangemeld en vorige week konden de nieuwe groep, hun ouders en begelei ders kennis maken met de Brouwse scouts en een kijkje nemen in het clubhuis. Het idee van een scoutinggroep voor verstandelijk gehandicap ten is niet nieuw. Onder meer in Breda bestaat een dergelijke groep al 30 jaar onder de naam de Blauwe Vogels. Eén van de initiatiefnemers, Walter Lai- nert, vond deze naam niet zo geschikt en na rijp beraad werd besloten deze te verande ren in Plawa Peticia, de Russi sche vertaling van blauwe vo gels, afgekort Plawa's. Dit ligt beter in het gehoor en past bij bestaande namen als Welpen, Kabouters en Verkenners. Wal ter Lainert, Inge Gast en Wil- ma Geelhoed, alle dr\e werk zaam bij dagverblijf Brugzicht in Zierikzee, zijn enthousiast over de plannen. Walter: ,,Het is de bedoeling om één keer in de drie weken naar Brouwers haven te gaan. Voorlopig met een proefperiode tot eind juni. Als het goed gaat, gaan we na tuurlijk door. De activiteiten zullen geheel in de lijn van de scouting liggen, maar wel een beetje aangepast. We denken aan spelletjes buiten, het wer ken met thema's zoals water, boten en schelpen zoeken op het strand." Voorlopig zullen ze ter herken ning een button dragen. De fe deratie van Ouderverenigin gen van verstandelijk gehandi capten heeft geld gegeven en dit bedrag is gebruikt om een telefoonaansluiting in het ge bouw aan te leggen. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De gezamenlijke ouderenorganisaties en pensioenbonden in Neder land houden woensdag 13 april een grote landelijke manifestatie in het Philips Stadion in Eindhoven. De manifestatie heeft tot doel uiting te geven aan de overtuiging bij ouderen in ons land dat de AOW- pensioenen als basis-inkomen niet mogen worden aangetast. Volgens de organisaties maken de vier grote politieke partij en. CDA, PvdA, VVD en D66, niet duidelijk dat zij de koop kracht van de AOW in bescher ming nemen. De organisaties roepen leden en niet-leden op tegen deze plannen in het geweer te ko men en massaal de manifesta tie op 13 april in Eindhoven bij te wonen. Dat kan zowel indi vidueel als groepsgewijs, maar het laatste is aan te raden. Men dient zich van tevoren telefo nisch of schriftelijk aan te mel den voor de manifestatie. Hier toe zijn zowel een speciaal tele foonnummer als een speciale postbus geopend. Het telefoon nummer is 06-8212146 (uitslui tend tot en met 9 april 1994) en het postbusnummer is 8283, 3503 KG Utrecht. leden zo goed dat zij er op eigen verzoek dit jaar weer bij zijn. The Prodigal Sons uit Zwolle is een nationaal bekende gitaar rockgroep die ook optreedt tij dens het Pinkpopfestival dat in mei in het Limburgse Land graaf wordt gehouden. Een van de toppers van het Beachpop festival is het optreden van The Nits, de Nederlandse popgroep die internationale bekendheid verwierf. Tijdens het Beach popfestival presenteert de groep voor het eerst live num mers van haar nieuwe CD. De Belgische popgroep The Radi os waarin Bart Peeters zingt, is ook een belangrijk onderdeel van het festival. De groep pre senteert daarbij onder meer het nummer Tear Drops dat momenteel in de Top 50 staat. Het optreden van bovenge noemde groepen staat vast. Bijna rond is het optreden van de Nederlandse popgroep Bet- tie Serveert, die één dag voor het Beachpopfestival moet op treden tijdens het Roskilde festival in Denemarken. De groep probeert de reis zo te re gelen dat ze tijdig in Burgh- sluis is. Voor ruim negentig procent zeker is volgens Schrauwen ook de komst van de Engelse zangeres Allison Moyet naar het festival. Zij komt met de band Yazoo waar mee ze juist een CD heeft uitge bracht. Verder heeft het organi satiecomité contact met de Amerikaanse band Chaka De- mus and Pliers. In de pauzes tussen de optre dens van de popgroepen pre senteren mensen van het Aids Fonds safe seks acts. Via 30.000 kranten en 10.000 posters (die worden ontworpen en gedrukt via sponsoring van de bedrij ven) wordt het publiek in de re gio en landelijk op de hoogte gesteld van het evenement. Beachpop staat ook centraal in een special van het Free Maga zine; een tijdschrift dat wordt verspreid via een landelijke keten van 101 CD-zaken. Via Radio 3 wordt aandacht aan het festival besteed door mid del van een prijsvraag. Op 2 ju li reikt Angela Groothuizen in Burghsluis de hoofdprijs, een auto, uit aan de winnaar. Tbn- slotte heeft een bierfabrikant besloten Beachpop te steunen door het verspreiden van 55.000 bierviltjes met de naam van het festival er op. Het provinciaal bestuur van Zeeland steunt het evenement met 12.500 gulden subsidie en via sponsors krijgen de organi satoren 100.000 gulden binnen. De gemeente Westerschouwen steunt het evenement via prak tische medewerking als het plaatsen van verkeersborden en wegafzetting. „Omdat het vorig jaar zo goed is gegaan wil iedereen graag dat het pop festival wordt voortgezet", al dus Schrauwen. Kaarten voor het evenement zijn verkrijg baar via alle VW-kantoren in Nederland. niet alleen op kleur, maar ook op merk en ouderdom gerang schikt. De meeste hebben een plaatsje gevonden in de schap pen langs de wanden maar een aantal blikjes en blikken is ook te bewonderen in de glazen vitrine in het midden van de ruimte. Daarin bevindt zich on der meer een echte Esscher bus. Ooit gekocht op een rom melmarkt, terwijl diezelfde bus ooit op een taxatiedag van Sotheby's en Christies te zien was. Annemarie Heiligers moet er nog om grinniken. Die veelal kleurige blikken zijn niet alleen leuk om te zien, ze hebben ook een historische waarde. Wat te denken van de grote blikken Welfare biscuits die in de hongerwinter boven de Randstad werden gedropt. Of het blik met afbeeldingen van Stalin, Hirohito, Churchill en Roosevelt dat kort na het einde van de Tweede Wereld oorlog verscheen. De drie astronauten Armstrong, Al- drin en Collins die in 1969 als eersten op de maan landden zijn eveneens „in blik" vereeu wigd. Dat de koude oorlog in de jaren zestig ook Schouwen-Duive- land beroerde blijkt uit een so ber vierkant blik, goed voor 72 noodbiscuits. „In die jaren" zo vertelt de museumhoudster „kwamen ze ook hier kijken of je kelder voldoende bescher ming tegen een mogelijk atoo- maanval bood." Mocht het onverhoopt mis gaan, dan zou zo'n blik biscuits als noodrantsoen goed van pas komen. Gelukkig is dat nooit nodig geweest. Minder beangstigend is het salmiak-vormige doosje voor profetenbrood. Een zeer be jaard exemplaar gezien de ver melding van het telefoonnum mer 1. Hoewel er onder de blik ken exemplaren zitten die de benaming kunstwerk best ver dienen, zijn die blikken in ne gen van de tien gevallen naam loos. Slechts een gesigneerd blik, een van Jan Wiegman be zit Annemarie Heiligers. Tbch heeft ze door veel speuren en zoeken wat achtergrondinfor matie over de ontwerpers ver zameld. Maar ook informatie over „weggevertjes" als de Gruyters snoepje van de week, de Persil kralen en verzamel- plaatjes heeft ze tot een aparte map gebundeld. Hoewel veer tig vierkante meter niet ruim te noemen is voor een zo grote collectie blikken, zijn er in De Blikvanger nog twee vitrines opgesteld waarin iedereen een maand lang zijn verzameling kan tonen. In april zijn deze vi trines gevuld met de (paas)- haasjes van Gerda Gast uit Brouwershaven. Vrijdagavond 25 maart ver richt burgemeester H. Tees de opening van De Blikvanger. Deze bijeenkomst is gezien de beperkte ruimte alleen voor genodigden. Wie graag eens een blik op het blik wil werpen moet geduld hebben tot april. Vanaf dan tot september is het museum aan de Capelweg dinsdag- en donderdagochtend tussen 10.00 en 12.00 uur ge opend. In de maanden juli en augustus is het ook mogelijk om De Blikvanger woensdag middag (van 13.00 tot 17.00 uur) te bezoeken. Voor groepen is het na afspraak (telefoon 01116- 1794) mogelijk om ook op ande re dagen het museum aan te doen. AMSTERDAM - Met een ver koop van ruim 1,3 miljoen nieuwe fietsen in ons land is 1993 het vierde achtereenvol gende jaar dat de fiets- verkopen zich op een hoge ni veau handhaven. Een en ander komt naar voren uit het in opdracht van Stich ting Fiets! uitgevoerde NSS Marktonderzoek Fietsen 1993 en de Tweewieler Branche Ba rometer. Volgens Stichting Fiets! blijkt verder uit het on derzoek dat de koopbereidheid van de consument voor fietsen, ondanks de economische terug gang, niet is aangetast. Wel werden gemiddeld iets goedko pere fietsen aangeschaft. De verkoop van jeugd/kinder fietsen is met zes procent geste gen. De categorie 'sport- en toerfiets', trekt met 49 procent de meeste kopers. Uit het on derzoek blijkt ook dat meer dan de helft van de nieuwe fiet sen voornamelijk wordt ge bruikt voor recreatieve en/of sportieve doeleinden. Zo'n 37 procent van de fietsen wordt gebruikt voor het woon werkverkeer en om naar school te rijden. BURGH-HAAMSTEDE - The Nits. The Radios. The Prodigal Sons. The Scene. Bettie Serveert. Allison Moy et met haar hand Yazoo. Op het programma van het Beachpopfestival, dat zaterdag 2 juli wordt gehouden in Burghsluis, prijken bekende namen van nationale en internationale artiesten. Beachpop wordt voor de tweede keer gehouden en dat houdt in dat de organisatoren kunnen putten uit ervaring. ,,Het gaat allemaal een stuk gemakkelijker dan vorig jaar. We hebben meer sponsors en de naamsbekendheid van Beachpop is duidelijk toegenomen", aldus bestuurslid van de stichting Beachpop, P. Schrauwen. De stichting is vast van plan om van Beachpop een jaarlijks terugkerend evenement te maken. Ter verhoging van de attractivi teit van de Westhoek en ten bate van het Aids Fonds Nederland. Want de opbrengst van het popfestival, dat draait op vrijwilligers, komt geheel ten goede aan dit fonds. Dit jaar wordt Beachpop ge houden op een vier hectare groot terrein aan de Groen- landseweg in Burghsluis. Een terrein dat bijna twee keer zo groot is dan het, enkele hon derden meters verderop gele gen, havenplateau waar het evenement vorig jaar werd ge houden. De organisatoren ver wachten dit jaar meer publiek dan de ongeveer 7000 belang stellenden die vorig jaar naar Beachpop kwamen. „Via uit breiding van de naamsbekend heid streven we er naar op den duur 15.000 bezoekers te trek ken. Maar niet meer, anders groeit het ons boven het hoofd." Dertig kramen Beachpop duurt van 11.00 tot 23.00 uur. Behalve de optre dens van acht popgroepen om vat het festival een markt met ongeveer dertig kramen. Daar worden promotie-artikelen van de diverse popgroepen ver kocht. Het Aids Fonds Neder land, de GGD en de SOA-stich- ting geven er informatie over van de risico's op aidsbesmet- ting, niet alleen voor homo- sexuele mensen en drugsge bruikers, maar ook voor jonge ren die op vakantie zijn en dan onveilig vrijen. Een ski-team, waaronder Olympisch sporter Michiel de Ruiter, geeft demon straties skispringen op een speciale schans waarover wa ter stroomt. Kinderen kunnen op het festivalterrein terecht in een kinderdorp waar een springkussen staat, waar wordt geschminkt en kleur- wedstrijden worden gehouden. Ruim 135 vrijwilligers, waar onder politiemensen uit Ber gen op Zoom, de plaatselijke brandweer, het Rode Kruis en de werkhondenvereniging moeten er voor zorgen dat het Beachpopfestival vlekkeloos verloopt. Een van de maatrege len is het fouilleren van alle be zoekers die de kassa passeren. Het programma waarvoor die belangstellenden komen staat inmiddels in grote lijnen vast. Het popfestival begint met een optreden van de regionale band Crosshead; de band van Kees de Feiter die op Schouwen-Duiveland ruime bekendheid geniet. Daarna treedt Eat Roadkill voor het voetlicht; een band uit Goes die vorig jaar werd uitgeroe pen tot de Zeeuwse Belofte 1993. Als eerste nationaal be kende popgroep treedt vervol gens The Scene op. Een band die ook vorig jaar te zien w;as tijdens het eerste Beachpop festival. Dat beviel niet alleen het publiek, maar ook de band- Aanbouw RENESSE - Op een van de bovenste planken in het nostalgische winkelhoekje staat een van haar oudste blikken, een jamblik uit het begin van deze eeuw en in de kast staan, keurig achter glas een pak Radion en een kartonnen Vimbus ,,te wachten op een klant". Zo lijkt het althans in het winkeltje in grootmoe dersstijl, dat Annemarie Heiligers-Jansen uit Renesse in haar nieuwe museum, De Blikvanger heeft inge richt. Een museum vol met allerhande blikken die elk hun eigen verhaal vertellen. Een verhaal dat voor de doorsnee bezoeker herkenbaar is, want wie kent niet die beroemde Droste blikken, de strooibussen Zwit- sal voor zachte babybillen en de blikken van De Gruyter? Met de aanbouw van een ruim te van ongeveer veertig vier kante meter aan de zijkant van het huis kwam er in een klap een eind aan deze blikken- woningnood" en kon Annema rie Heiligers met hulp van echtgenoot Jan haar ideaal van Annemarie Heiligers in haar museum. (Foto: Joop van Houdt). Alles wat oud is en daardoor een eigen verhaal heeft boeit haar en iets weggooien, dat druist lijnrecht in tegen het ka rakter van Annemarie Heili- gers-Jansen. Dat haar eerste blikje, dat ze vijfentwintig jaar geleden in handen kreeg, de oudste spruit van een wel zeer omvangrijke familie Blik zou worden lag dan ook wel voor de hand. Door de vaak leuke en soms ook tijdgebon den afbeeldingen (zoals rege ringsjubilea) boeien die blik ken en roepen ze bij velen iets van herkenning op. Geen rom melmarkt of braderie sloeg ze over om te zien of er iets van haar gading bij was, maar ook kennissen die wisten dat hun „zolderdochters" bij Annema rie Heiligers op een gastvrij onthaal konden rekenen, zorg den ervoor dat haar collectie blikken in rap tempo een grote omvang kreeg. Zozeer dat er in huis nauwelijks nog „een blik- vrij" plaatsje te vinden was. En wilden de kinderen een koekje of snoepje, dan moesten er eerst talloze blikken worden opengemaakt, want in welk blik dat lekkers nu precies zat. tja. dat was weieens als het zoeken van een speld in een hooiberg. een eigen museum verwezenlij ken. Een klein museum boor devol blikken dat de meer dan toepasselijke naam De Blik vanger draagt. Want blikvan gers zijn het, de blikken die in menig huishouden een onmis baar voorwerp waren en nog altijd zijn. Met het oog op dat nog „eerlijke" huishouden zon der magnetron, keukenmachi ne en ander technisch vernuft is in De Blikvanger een echt ouderwets dorpswinkeltje te vinden. Zo eentje waar de stroop nog uit een vat wordt getapt en waar altijd tijd en lust voor een praatje was. Het winkelinterieur is door echtge noot Jan gemaakt met behulp van allerlei losse meubelon derdelen zoals (antieke) kast deuren en wat tafelpoten. In het winkeltje is van alles te koop: pakjes shag uit de tijd dat die nog 65 cent kostte, kleu rige snoeperijen (beschilderd piepschuim) in glazen flessen en schoonmaakmiddelen als Castella en Vim. Op een van de bovenste plan ken prijkt het oudste exem plaar uit de blikkenverzame- ling, een fraai beschilderde jamtrommel uit het begin van deze eeuw. Een pronkstuk waarop Annemarie Heiligers met recht trots is. Dat is ze ook op haar „blauwkast", waarin de meeste blauwe blikken een plaatsje hebben gekregen. On der meer ook het beschaafd „Haagsch" doosje met hopjes van de legendarische bakker Krul. In die kast is ook een oud doosje boterbabbelaars uit 1900 te zien. Die talloze blik ken heeft Annemarie Heiligers De Plompe Toren in Burghsluis. (Archieffoto). BURGHSLUIS - De Plompe Toren aan de Oosterscheldedijk bij Burghsluis is vanaf heden afgesloten voor publiek. De toestand van de trap en de bordessen van de toren is zo slecht dat het niet meer verantwoord is. De uit de vijftiende eeuw daterende toren is zowel aan de hinnen- als de buitenzijde aan een grondi ge renovatie toe. Het gebouw is eigendom van de Dienst der Domeinen van de Rijksoverheid. De gemeente Westerschouwen, op wiens grondgebied de toren staat en die verantwoordelijk is voor de exploitatie en het dagelijks be heer, gaat met de dienst praten over de restauratiewerkzaam heden die nodig zijn. De gemeente gaat er van uit dat de Dienst der Domeinen als eigenaar van de toren de restauratiekosten zal dragen. Pas wanneer hierover afspra ken zijn gemaakt kunnen de restauratiewerkzaamheden be ginnen. De toren werd in de vijftiende eeuw gebouwd als onderdeel van een kerkge bouw. Die kerk werd in 1583 af gebroken. Het dorp Koudekerke waar het kerkgebouw stond werd in de loop der tijd overspoeld door de golven van de Oosterschel- de. De kerktoren staat nu al ve le jaren als een eenzaam en bij zonder baken op de Ooster scheldedijk die vroeger dwars door het dorp Koudekerke liep. Tot nu toe kon het gebouw wor den bezichtigd en beklommen wanneer men contact zocht met een sleuteladres. Dat zit er voorlopig niet in.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 23