i iC dier in het vizier lieve mensen Magische kracht van klok maakt haar tot een autoritaire persoonlijkheid Voor- en naseizoen zijn ideaal voor houden van caravan-rally's Boot- en caravanmarkt met rommelmarkt in Goedereede Tessa wil de Kattenopvang inruilen voor een baasje Wat moet je doen AHmrs met een WCHOEN& kapotte schoen i leutel HOLTYMODE Stemvormingscursussen beginners gevorderden Verkeers veiligheid krijgt een keurmerk op de paasdis WOENSDAG 30 MAART 1994 21 GOEDEREEDE - Kopers en verkopers van tweede hands accessoires voor boot en caravan kunnen tweede paasdag terecht in verenigingsgebouw Oost- dam in Goedereede. Daar wordt van 9.00 tot 18.00 uur de vijfde boot- en caravanmarkt met rommel markt gehouden. Naast surfmateriaal. scheeps- antiek, curiosa en boeken over binnenvaart is er ook een groot aantal hengelsportartikelen aanwezig. De ingebrachte goe deren worden verkocht door de organisatie. Ze moeten in goe de staat verkeren en een mini male waarde van vijf gulden vertegenwoordigen. Zowel verenigingen, bedrijven als particulieren kunnen een stand huren. De goederen kun nen tot en met zaterdag 2 april ingebracht worden. Voor infor matie en kraamverhuur kan men contact opnemen met de organisatie van de markt (tele foon: 01879-2321). naar, C^ERVICE Westdijk 29 - Middelharnis Natuurlijk Dam 19. 4301 JA Zienkzee. Tel. 01110-12 816 Ik word later minister zei een jochie, amper zes iedereen moet feesten met z'n allen aan de fles We dansen, springen en zingen urenlang het hoogste lied van politiek heeft geen mens verstand en feesten is zo gek nog niet. Hij heeft gelijk dit jochie zet hem in het parlement maak hem minister van financiën of beter nog, minister-president. Langeweg MIDDELHARNIS - Bij voldoende deelname gaat half april een stemvormingscursus voor beginners en een voor gevorderden van start in het Diekhuus in Middelharnis. Begeleidster van de cursussen is Herien Wieringa. Herien studeerde zes jaar aan het convervatorium, drie jaar lichte en drie jaar klassie ke zang. Adem is het belangrijkste ele ment voor een goede stemvor- ming. Dit is de rode draad in beide cursussen. Naast hou ding en adem komt ook toon- vorming aan de orde. Het leren zingen op de adem (stromen) voorin de mond met behulp van resonance verhelpt ver keerd stemgebruik. De stem klank wordt voller, want zin gen doe je met je hele lijf en dus niet alleen met keel en hoofd. Articulatie, klinkers, mede klinkers en het zingen in ver schillende talen is een ander aandachtspunt tijdens de cur sus. Evenals het uitbreiden van de stemomvang en het volume. Het zogenaamde gymnastise- ren van de stem, zodat men zo wel hoog als laag leert te zin gen. Spelenderwijs komt ook een stukje theorie aan bod zoals ritme, maat, notenleer, akkoor den, intervallen, toonsoorten enzovoort zodat men meer van muziek kan/gaat begrijpen. De beginnerscursus is geschikt voor iedereen (vanaf 18 jaar) die graag en/of regelmatig zingt en zich eens in de tech niek en achtergrond wil verdie pen. Uiteraard ook voor diege nen die in een koor of band zin gen en regelmatige zangklach ten, zoals ademnood en pijn in de keel willen leren verhelpen. De cursus voor gevorderden is bedoeld voor mensen die in het verleden al eens aan stemvor- ming of zangles hebben ge daan, maar die nu wel eens wat meer het geleerde willen opha len en zich er verder in verdie pen. Er zal bijvoorbeeld een aantal solo- en 'koorstukken worden bekeken in diverse ta len De cursussen betaan uit zes les sen van anderhalf uur. Begin nerscursus is woensdagavond van 19.00-20.30 uur. Gevorder- dencursus woensdagavond van 20.30-22.00 uur. Voor meer in formatie en opgave kan men contact opnemen via telefoon nummer 01871-2511. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 16 maart, februari zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- L. van Wagtendonk, Zeedistelweg 3, Renesse De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- M. v. d. Kroon, Pr. Bernhardlaan 18, Dirksland De derde prijs: Een waardebon van f 10,- J. de Geus, Marijkelaan 36, Melissant Het sleutelwoord van de puzzel van 16 maart is: Kort en bondig De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 8 april in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal: 1. in kleine hoeveelheden: 6. vermaardheid; 9. commando; 10. bouwmateriaal; 11. opnieuw; 12. lelijk gezicht; 15. in de richting naar; 16. hui selijk; 17. maling; 21. glad geschaafde houten lat met rechte zijkanten; 22 deel van een schip voor goederenvervoer; 23. belofte; 25. rank en smal; 28 voorteken; 29. tijdig; 30. ontevreden iemand; 31. negende toontrap; 32. spe cerij. Verticaal: 1. windrichting; 2. inval, plan; 3. elektrisch geladen atoom; 4. pro ces; 5. vergolden kunnende worden; 7. volgeling; 8. het aanbreken van de dag; 12. ordelijk en regelmatig voortgaande; 13. kleine woning; 14. aangena me reuk; 18. kiem, beginsel; 19. horizon; 20. algemeen aangenomen; 22. testamentaire beschikking van de erflater over een bepaald doel; 24. stoot; 26. gebied; 27. insektenetend zoogdiertje; 29. nagerecht. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 5, 28, 23. 21, 27, 31, 17, 23, 29, 27, 21, 1. 28, 21. 10, 25 Advertentie NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia- Vereeniging tot bescherming van dieren in Nieuwerkerk zit de gesteriliseerde poes Tessa. Zij is drie jaar en donker cypers met wit. Door omstandigheden is Tessa in de Kattenopvang geko men. Ze heeft het er goed naar haar zin, maar toch zal Tessa het fijn vinden om weer in een gezin te wonen, waar ze een eigen plekje heeft. Ze is goed gezond en volledig ingeënt en ontwormd. Haar voorkeur gaat uit naar een rustig gezin zonder honden. Wie denkt Tessa een goed tehuis te kunnen geven, kan bellen voor verdere inlichtingen, telefoon 01114-1583. De katers Dribbel en Dreutel uit het Dierenasiel Schouwen- Duiveland zijn (nog) niet geplaatst. In dit asiel zitten elf katten en een hond die een baasje willen. (Foto: Joop van Houdt), ZIERIKZEE - De Vereniging Veilig Verkeer Nederland en het Keurmerkinstituut Konsu- mentenprodukten gaan sa menwerken op het gebied van verkeersveilige consumenten- produkten. Die samenwerking komt tot uiting in het voeren van een ge zamenlijk totaalkeurmerk, Goedmerk in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland. Bij dat gezamenlijke keur merk wordt het aspect van de verkeersveiligheid toegevoegd aan kwaliteitseisen als duur zaamheid, functionaliteit en ergonomie. Produkten die daaraan voldoen worden voor zien van het keurmerk. Met de introductie van het Goedmerk in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland kan de con sument binnenkort gegaran deerd verkeersveilige produk ten kopen. De eerste produkten die daarvoor in aanmerking komen zijn onder meer kinder zitjes, fietsdragers voor de auto en (kinder)schoenen en (kinder)kleding met reflecte rend materiaal. Veilig Verkeer Nederland is de organisatie met kennis en deskundigheid op het gebied van verkeersvei ligheid. Deze kennis wordt in gezet bij het opstellen van de eisen waaraan goedgekeurde produkten moeten voldoen. Het Keurmerkinstituut Konsu- mentenprodukten is als certifi caten-instelling officieel er kend door de Raad voor de Cer tificatie Het instituut be schikt over jarenlange erva ring met het certificeren van consumentenprodukten voor zowel het keurmerk Goedge keurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, het Goedmerk en het Belgische Quality Control-label als voor Milieukeur. DEN HAAG (ANP) - De recht bank in Den Haag heeft dins dag de 42-jarige R. K. uit Sas- senheim veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De man heeft in december vorig jaar zijn 69-jarige plaatsgenote Sjaan Ouwehand-Van der Niet doodgeslagen met een stoepte gel. in slaagden de klok zo te profi leren, dat het stemmen ervan met weinig correcties gepaard ging. Ideaal was het nog lang niet al tijd. De Haagse beiaard, die jn 1686 werd opgeleverd, had, ge tuige het keuringsrapport, een akelig en miserabel geluid. Tot in 1956 klonken deze niet zo fraaie klanken van de Haagse toren. In dat jaar werd begon nen met de restauratie en ver nieuwing door Eysbouts. Oeroud ambacht Het samenstellen van de lege ring ging evenals het klokken- gieten zelf, van vader op zoon over. Brons gieten is-een oer oud ambacht. Van de alliage van brons met ongeveer twin tig procent tin was bekend dat deze hard genoeg was om sono riteit te waarborgen. Hoe meer tin, hoe helderder de toon, maar ook hoe breekbaarder de klok, want bij een te harde klok is de kans op scheuren groter. Het maken van de klokkevorm leverde altijd de grootste moei lijkheden op. Met de meeste zorg werden de kleinste details afgewerkt, want door een klein foutje kon alles mislukken. Daar het profiel in de eerste plaats van belang is voor de zuiverheid van de klok, wordt van een basis profiel uitge gaan. Hiernaar worden alle an dere vergroot of verkleind vol gens de bekende frequentiever houding. Met behulp van een sjablone waarop de negatieve vorm aan de binnenkant is aangebracht, wordt de kern gemaakt. Die kern moet tijdens het gieten bestand zijn tegen de tempera tuur van vloeibaar brons, 1100 graden C. Leem voldoet aan die eisen, maar is niet zonder meer geschikt. Dat 'meer' betekent hier paardemest, waarmee de leem grondig wordt vermengd. Wanneer de kern gereed was maakte men een valse klok, het model. Na het gietproces verwijderde men de valse klok. De hele vorm werd in de grond begraven, de giettappen bleven zichtbaar. De aarde moest heel goed worden aan gestampt omdat anders alles tevergeefs was geweest. De prop werd voor de ovenmond weggenomen en het metaal vloeide onder ziedend vuur in de kanalen. De ontsnapte gas sen vatten vlam. De klok ver rees uit de aarde tot boven in de toren om daar, hoog in de ruimte, een lofzang te jubelen of klagelijk te treuren tot de weerklank van het aardse ge beuren was verklonken. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Eeuwen lang hebben de klokken niet Pasen hun juichende galm over de aarde uitgegoten. Drie dagen voor Pasen zwegen zij, want volgens een oud volksgeloof gingen ze op Sehortelwoensdag of op Witte Donderdag naar Rome, vanwaar zij op Stille Zaterdag terugkeerden. Hoog in de toren jubelen de klokken hun lofzang of hun klaaglijke treurnis. (Archieffoto). De magische kracht, die van oudsher aan de klok wordt toe gekend, maakt haar tot een au toritaire persoonlijkheid. Dat blijkt wel uit oude randschrif ten in klokken, zoals „ik be ween de doden" en ,,ik verdrijf de duvel". Geen feest is'zozeer een samensmelting van Chris telijke overlevering en heiden se gebruiken als het Paasfeest. Vroeger viel Pasen, Ostern in het Duits, Easter in het Engels, samen met de dag waarop de zon precies in het oosten op kwam. Het Christelijke Paas feest werd hieraan verbonden en gedurende vele eeuwen ge vierd op de eerste zondag na de volle maan. De klokken beier den van vreugde over de verrij zenis van Christus, over de ver rijzenis van het licht, van het licht van Christus. Maar, die klokken moesten eerst worden gegoten, gedoopt en gewijd, voor men hen kon luiden. Dat gieten gebeurde in de vroege Middeleeuwen door monniken. Zij behoorden tot de eerste klokkengieters. Zuiver klinken Met de opkomst van de steden werden de klokken zwaarder. Zij waarschuwden tegen ge vaar, bij brand of storm of be geleidden een terechtstelling. De klokkèh werden ook toén toen al wel bespeeld door er, tussen de klokken heen en weer lopend, met houten ha mertjes op te slaan. Aan de bei aard stelde men veel hogere ei sen. De klok moest zuiver klin ken. Het gieten van een toren klok vereiste gedegen vakman schap. Het waren de beiaardiers die door het uithakken van de wand trachtten de klank zui verder te doen zijn, zuiver en sonoor, met een goed uitklin kende galm. Maar pas toen mu sici hun mening gaven over het vervaardigen van de klokken, ging men vermoeden dat het profiel de juiste opeenvolging van de boventonen bepaalt. Ook begon men langzamer hand de klok na het gieten te corrigeren door de wand door hiiddel van uitslijpen dunner te maken. Een beiaard moest èn sonoor èn zuiver klinken, terwijl voor de luidklok vooral de sonori teit van belang was. Het duur de echter tot in de zeventiende eeuw voor klokkenmakers er ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Het voor- of na jaar is de beste tijd voor een ACSI Caravan-Rally. Deze originele reisformule is een onverbiddelijk succesnummer geworden omdat zij naadloos aan sluit bij de wensen van caravannend Nederland. bij de boekhandel, caravanbe- drijven, ANWB, boekenclubs en bij ACSI zelf. Advertentie Heel wat fervente caravanners koesteren heimelijk een droomwens: een lange trek tocht. De tijd hebben ze daar voor echter pas wanneer ze niet meer werken. En dan zien ve len als een berg tegen de orga nisatie van zo'n trip op. Verder dan een stille wens komt het meestal niet. Dat verklaart het overweldigende succes van de ACSI Caravan-Rally-formule. De ACSI Caravan-rally is alles behalve een wedstrijd. Het is een georganiseerde en toch ge heel individuele caravanreis. Men volgt weliswaar een tevo ren uitgestippelde route maar wel in eigen tempo. Dat kan omdat de route gedetailleerd in een routeboek beschreven is. Ook de overnachtingen en de excursies zijn door ACSI tot in de puntjes geregeld. Alle route- campings zijn bezocht en ge test. En omdat ACSI bloksge- wijs boekt, is een ACSI-rally altijd voordeliger dan een ei genhandig samengestelde reis. De ACSI-rally's worden in het voor- en naseizoen gereden. De hoofdreden is dat de rally's toeristisch boeiende, in het hoogseizoen dus tjokvolle, ge bieden aandoen. In het laagsei- zoen zijn wegen, campings en excursiedoelen veel rustiger. Dat maakt de trektocht aange namer en voordeliger. Ook zijn sommige bestemmingen in hoog zomer wel erg warm. Dat geldt zeker voor Griekenland, waar het in het voor- en najaar toch heel wat plezieriger reizen is dan in de zomer. Een bijzondere reis is de 1994 D-Day-Rally door Normandië en Bretagne. Op 6 juni 1994 is het vijftig jaar geleden dat in Noord-Frankrijk de bevrijding van Europa van de Duitse be zetting begon. De rally volgt de invasie op de voet en doet de belangrijkste plaatsen aan op dezelfde dagen dat de geal lieerden dat destijds deden. Meer informatie is te vinden in de ACSI Internationale Cam- pinggids. Deze geeft informa tie over zevenduizend Europese campings en is verkrijgbaar U heeft nodig voor 4 personen: 1 dikke plak achterham van ca. 100 gram, in blokjes ge sneden 1 dikke plak bak bacon van ca. 100 gram, in blokjes ge sneden 1 dikke plak salami van ca. 100 gram, in blokjes gesne den xh groene paprika xh rode paprika 4 stengels bleekselderij '/2 gele paprika 5 blaadjes gelatine 8 deciliter runderbouillon Va liter crème fraïche 1 eetlepel groene kruiden Fruit de bacon even en laat hem afkoelen. Vermeng dit dan met de blokjes ham en salami. Maak alle groenten schoon en snijd deze in ge lijke blokjes. Kook of blan cheer alle groenten afzon derlijk, de meest stevige het eerst, in de halve liter run derbouillon beetgaar. Laat ze afkoelen en vermeng ze met de vleeswaren. Week de gelatineblaadjes en los deze op in drie deciliter runder bouillon. Vul een cakeblik met de groenten en de gelei. Laat de terrine minstens vier uur opstijven in de koelkast. Stort de terrine door haar even in warm wa ter te houden. Snijd de ter rine in plakken, leg op elk bord een plak en serveer de plakken met crème fraiche vermengd met de groene kruiden. Lekker met een croissant of pistolet. Tip: U kunt in plaats van een cakeblik ook een paas dis in de vorm van een paas haas gebruiken. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1605 kJ (380 kcal) Eiwit: 18 gram Vet: 34 gram Koolhydraten: 3 gram In eigen tempo volgen de deelnemers een vooraf uitgestippelde route over vaak rustige wegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 21