'Wij willen graag alle kinderen hun eigen omgeving leren kennen' OXBOW OOSTERSE TAPIJTEN PRum UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND deurloo mode 'Ik ben niet wéér een fotograaf, maar juist die andere fotograaf' r n DEURLOO hAmse+hAnse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SCHOUWS LAMSVLEES Nieuwe buslichtings- tijden van PTT Post Vergadering Diabetes Vereniging Je kijkt je ogen uit! op onze meubelshow, r/ ook 2e paasdag INTER.MEUBEL Ben de GraaHj®l®)fj® ~m' BINNENKORT TE OPENEN TAXATIES-BEMIDDELING dé krant van schouwen - duiveland! A Heden verkrijgbaar vers Keurslagerij De Jonge Noordstraat 45 Burgh-Haamstede MOL 5-7 ZIERIKZEE 01110-12890 NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 30 MAART 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SC H O U WE N - D UIVE L A N D ZIERIKZEE PTT Post voert per 1 mei om kwaliteits- en doelmatigheidsredenen nieu we buslichtingstijden in. Van af 1 mei geldt: voor 17.00 uur gepost in de rode brievenbus voor streekpost en overige bestemmingen, de volgende dag bezorgd. PTT Post licht met ingang van die datum in het hele land deze zogeheten 'tweelingbrieven bussen' niet meer voor 17.00 uur. De bestaande lichting van 18.00 uur blijft gehandhaafd. Wie een van die twee tijdstip pen niet haalt, kan voortaan óp 500 plekken in Nederland ook terecht bij brievenbussen die pas om 19.00 uur worden ge licht. Deze brievenbussen zijn herkenbaar aan een blauw in formatiebord. De mogelijk heid om tot 21.00 uur post te de poneren in een rode brievenbus bij de expeditieknooppunten van PTT Post blijft aanwezig. Op iedere brievenbus staat aangegeven hoe laat deze aan het eind van de middag wordt gelicht. De brievenbussen ver wijzen naar de dichtstbijzijnde 19.00 uur-brievenbus die zich binnen een straal van vijf kilo meter bevindt. Onderzoek heeft aangetoond dat de 23.00 uur-lichting slechts 0,5% van de dagelijkse post bevat. PTT Post heeft daarom besloten om deze lich ting te laten vervallen. Advertentie de aspecten van bomen. Bij voorbeeld de rol die ze spelen in de samenleving. Karei de Vijfde schreef al voor dat in ie dere kern een lindeboom moest worden 'geplant. Daaronder werd recht gesproken, mensen getrouwd en feest gevierd. Het was een centrale ontmoetings plaats in een stad of dorp." De lesbrief die leden van de Werk groep Schoolbiologie jaarlijks maken voor Boomfeestdag ont staat meestal op de plaats waar de bomen worden geplant. ,,We gaan daar heen om te kijken wat er is te zien en wat we daarmee kunnen." Die waarneming mondt uit in ongeveer tien vragen en op drachten over de directe omge ving en het thema van de Boomfeestdag. „Kinderen zijn het liefste zelf bezig met bomen en ze haken af wanneer een excursie te lang duurt. Daarom maken we veel4 doe-opdrachten en nooit meer dan tien in totaal." Bij de oude begraafplaats in Zierikzee, waar Boomfeestdag dit jaar werd gehouden, mochten 'de kinderen bijvoorbeeld de om trek van een dikke iep meten om uit te rekenen hoe oud hij was. Ook werd aandacht be steed aan de oude muur voor de begraafplaats en het daarach ter gelegen water dat vroeger Schouwen van Duiveland scheidde. Na het succes van de eerste boomfeestdagexcursie in 1984 maakten de vrijwilligers van de Jeugd Natuur- en Vogel wacht nog vele andere excur sies over allerlei onderwerpen in de directe omgeving. Van het kabouterpad en ganzenpad voor de jongste leerlingen van de basisscholen tot excursies over kunstmatige rotskusten, kruiden, zout/zure regen en de organismen die in een boom le ven voor de oudere groepen. De meeste excursies omvatten een les op 'school die" de leerkracht presenteert aan de hand van een door de werkgroep ge maakte lesbrief, een buitenex cursie die wordt verzorgd door vrijwilligers van de werkgroep (een per vijf leerlingen) en een evaluatieles op school. „Wij zijn er om de leerkrachten te helpen veldwerk mogelijk te maken. Zij passen het in in hun lesprogramma, bereiden het onderwerp in de klas voor en verwerken het achteraf. Dan zet zich bij de kinderen wat be ter vast wat ze buiten hebben gezien en geleerd", aldus Rita de Ligt. De excursie bodemdie- ren rond school (voor groep drie en vier) begint bijvoor beeld met een kringgesprek waarbij onder meer ringwor men worden getoond. Vervol gens mogen de kinderen een klein glazen potje ingraven in de tuin om de school en de vol gende ochtend worden de die ren die in het potje zijn geko men bekeken met een insek- tenloep en besproken. Met de oudere groepen gaat men naar gebieden die wat ver der van het schoolgebouw lig gen. Bijvoorbeeld het Stelletje aan het begin van de Ooster- scheldedijk naar Ouwerkerk, het Kaaskenswater of de gracht en de Zuidwelleput naast de Laan van Saint Hilare, waar de waterplanten worden bekeken en de organismen die in het wa ter leven. „Kinderen reageren daar vaak heel verbaasd op. Ze zijn heel geïnteresseerd in al die dingen." De meeste scholen in Zierikzee en Westerschou- wen maken gebruik van alle vijftien buitenexcursies die de Werkgroep Schoolbiologie aan biedt. Op die manier krijgen de leerlingen in de acht jaar dat zij op de basisschool zitten een aardig beeld van hun eigen omgeving. ZIERIKZEE - De leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Diabetes Vereniging Nederland komen woenSdag 6 april in vergadering bijeen. Deze vergadering wordt ge houden in het Huis van Nassau in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Na het afwerken van het huis houdelijk gedeelte houdt de neuroloog dr A. M. Boon een inleiding over het onderwerp diabetes en neuropathie. Na af loop is er gelegenheid tot het stellen van vragen over dit on derwerp. Wie de vergadering graag wil bijwonen, maar zon der vervoer zit, kan hiervoor contact opnemen met D. Hart, telefoon 01110-14089. bijzonderheden van Schouwen- Duiveland. Het liefste wil men dat doen vanuit een eigen Mi lieu Educatief Centrum (MEC). „Misschien wil de gemeente Westerschouwen ons betrekken bij haar plan voor een Recrea tief Milieu Centrum. Zoals dat plan er nu uitziet is het milieu- educatieve deel onderbelicht. Wij zouden dat graag willen in vullen", aldus Rita de Ligt. Ook streeft de jubilerende werkgroep er naar haar excur sies uit te breiden naar alle ba sisscholen op Schouwen-Dui veland. „In 1990 hebben we al le gemeenten aangeschreven met een subsidieverzoek om dat mogelijk te maken. Maar alleen Zierikzee en Wester schouwen hadden er geld voor over. En geld hebben we toch nodig, ondanks de inzet van vrijwilligers." Op ^it moment zijn zowel in Zierikzee als in Westerschouwen ongeveer twintig mensen als vrijwilli ger actief in de Werkgroep Schoolbiologie. De werkgroep werd opgericht enkele jaren nadat de Jeugd Natuur- en Vogelwacht startte met haar activiteiten op Zie- rikzeese basisscholen. Het be gon allemaal op Boomfeestdag 1984. „Kinderen vinden het fantastisch om zelf een boom te mogen planten. Maar wanneer je ze wat bijzonderheden over zo'n boom vraagt merk je dat ze er eigenlijk nauwelijks naar hebben gekeken. Daarom wil den wij als Jeugd Natuur: en Vogelwacht iets toevoegen aan de Boomfeestdag. Een excursie waardoor kinderen worden gestimuleerd om waar te ne men met alle zintuigen." De or ganisator van de Boomfeest dag in Zierikzee, hoofd plant soenendienst J. J. Doeswijk reageerde enthousiast en sindsdien vormt de Boomfeest dagexcursie jaarlijks een vast onderdeel van dit feest. Afhankelijk van het thema van de Boomfeestdag wordt aan dacht besteed aan verschillen ZIERIKZEE - 'De naam zoutplanten suggereert dat deze planten zout water lekker zouden vinden. Het te gendeel is waar, ze doen alle mogelijke moeite om het zout buiten de deur te houden.' Zomaar een zinnetje uit de lesbrief 'Schoronderzoek' van de Werkgroep Schoolbiologie. Reeds tien jaar zijn de vrijwilligers van deze werkgroep actief 0111 basisschoolleerlingen op een speelse en aantrekkelijke manier te interesseren voor de natuur in hun eigen omgeving. Aan de hand van zelfgemaakte leskisten en lesbrieven trekken ze er met de kinderen op uit om in de natuur aandacht te besteden aan onderwerpen als bodemdieren, de bo men rond de school, sloten, de vogels in de inlagen, het Kaaskenswater, bijenkasten of de drinkputten aan de Leverdijk en bij de Nobelpoort. „Wij zijn indertijd met het scholenwerk begonnen omdat we het jammer vonden dat alleen de kinderen die lid waren van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht hun eigen omgeving leer den kennen. Dat was slechts een beperkt aantal. Wij willen graag alle kinderen hun eigen omgeving leren kennen", aldus initiatiefneemster en leidster van de Werkgroep Schoolbiologie, Rita de Ligt uit Zierikzee. De werkgroep heeft bij haar ideaal om ook andere doelgroe- ren, volwassen inwdners van creanten via natuurexcursies te tien-jarig bestaan zelfs het pen, zoals middelbare scholie- Schouwen-Duiveland en re- informeren over de biologische Rita de Ligt (rechts) overhandigde tijdens Boomfeestdag samen met burgemeester Asselbergs aan elke Zierikzeese basisschool een map met lesbrieven. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Van veel mensen hoorde hij de laatste tijd „alweer een fotograaf". Maar Riny Sluys pakt het, naar eigen zeggen, anders aan dan de andere fo tografen en heeft dan ook niet het idee dat hij erbij komt. Morgen, donderdag 31 maart opent hij zijn ei gen fotostudio aan de Meelstraat 33 in Zierikzee. „Ik heb het idee dat de fotogra fen op Schouwen-Duiveland wat voorzichtig zijn, dat ze op safe spelen. Zoals het tien jaar geleden ging, zo gaat het nu nog. Ik heb andere ideeën over fotografie en omdat ik er geen winkel bij heb, kan ik me daar ook volledig op richten." Aan het woord is Riny Sluys (36). Acht jaar geleden begon hij als medewerker in een fotozaak in Goes. Omdat het vak zijn inte resse trok volgde hij de oplei ding tot vakfotograaf aan de Fotovakschool in Apeldoorn. Vorig jaar sloot hij deze oplei ding met succes af en morgen opent hij zijn eigen studio in de Meelstraat in Zierikzee. Sluys was reeds geruime tijd op zoek naar een geschikte ruimte om een studio in te be ginnen. „Wanneer je buiten fo tografeert ben je altijd afhan kelijk van het weer. In de stu dio heb je alle omstandigheden onder controle en kun je meer service verlenen aan de klan ten." In de fotografie staat voor Sluys het contact met de klant op de eerste plaats. Voordat hij aan het werk gaat laat hij de mensen eerst vertellen hoe ze het zelf graag willen hebben, waarbij hij hen tevens wijst op de mogelijkheden die er zijn. Hij wil ook altijd weten voor wie de foto bestemd is, omdat een oma heel andere ideeën heeft over een goede foto dan een vriend of vriendin. Volgens Sluys moet diegene die gepor tretteerd wordt zichzelf in de foto herkennen. En daar kom je alleen maar achter door met de persoon van tevoren te pra ten. Op deze manier kost het ma ken van een foto veel tijd. Maar hij heeft hier ook alle tijd voor, omdat hij geen winkel voert naast zijn studio. „Fotografie is een specialistisch vak. Veel fotografen hebben er een win kel bij, maar dan wordt de han del vaak belangrijker dan het maken van een mooie foto en dat is jammer." Dat is bij hem niet het geval, want behalve de verkoop van fotorolletjes en kleine accessoires en de moge lijkheid tot het ontwikkelen en afdrukken van fotorolletjes, beperkt hij zich tot de fotogra fie. Bij het maken van portretten zoekt Sluys het vaak in een niet-alledaagse compositie. Bij Fotograaf Riny Sluys. een groepsfoto zet hij de men- sen bijvoorbeeld niet zoals ge bruikelijk op een rijtje, maar gaat hij speels met de moge lijkheden om. Wanneer bij voorbeeld een vader met kleine kinderen op de foto wil schroomt hij er niet voor om de man op de grond te laten liggen met de kinderen bovenop hem. Het fotograferen van kinderen is overigens iets dat hij graag doet. „Ik het zelf drie kinderen in de leeftijd van 5 tot en met 11 jaar en kan me dus goed inle ven. Het grote voordeel is dat kinderen heel spontaan zijn en nooit last hebben van zenu wen." Voor kinderen heeft Sluys speciale abonnementen. Hiermee kunnen zij vanaf een paar weken tot en met 6 jaar, ieder jaar rond dezelfde datum een foto laten maken. Na de leeftijd van zes jaar neemt de schoolfotograaf het vervolgens over. Ook met aanstaande bruidspa ren bespreekt Sluys eerst alle mogelijkheden. „Voordat ze be slissen moeten ze eerst weten wat ik doe en wat ik kan. De klanten wijzen op de mogelijk heden van zwart/wit foto's vindt hij daarbij van groot be lang. „Zwart/wit portretten zie je heel weinig, omdat de mensen vaak niet weten hoe mooi dit kan zijn. Je moet dit als fotograaf de mensen laten zien, zodat ze kunnen kiezen". Voor bruidsparen heeft Sluys ook een leuk idee bedacht als alternatief voor het receptie- boek. Hij maakt van tevoren een foto van het bruidspaar en drukt deze op groot formaat af. Vervolgens plakt hij de foto op een groot stuk papier, met daaronder ruimte waarop de gasten hun handtekening kun nen zetten. „Deze foto kan dan een mooi plekje krijgen aan de muur en verdwijnt niet in een doos op zolder, zoals met veel receptieboeken gebeurt", aldus Sluys. Maar Sluys heeft nog veel meer nieuwe ideeën. „Maar hiervoor moeten de mensen maar een kijkje komen nemen in de stu dio. Die staat voor iedereen open, want ik wil dat de men sen bij me binnen komen." Wanneer zij dat de eerste we ken doen, kunnen ze direct pro fiteren van een aantal leuke openingsaanbiedingen van 'die andere fotograaf'. Advertentie Haringvlietplein 4, Zierikzee, tel 01110-12946 Advertentie TWEEDE PAASDAG.... 'n kamerbreed verschil VLISSINGEN Koudekerkseweg 9 tel. 01184-18414 BERGEN OP ZOOM Rooseveltlaan 72-78 tel. 01640-50050 Advertentie Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede Zierikzee Ring 19 4328 AE Burgh-Haamstede Fa^I Telefoon 01115-3424 Efif" hbÏK Fax 01I15-3707 Haringvlietplein 8 4301 XG Zierikzee Telefoon 01110-14275 Fax 01110-17484 i— Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 47,00 kwartaalabonnement a f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. a f 177,00 jaarabonnement a f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar C> Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1