ARTIESTEN CD Aan de slag in CATS WERKEN IN DIEPSTE GEHEIM AAN COMEBACK pn Jan Akkerman steekt Volendammers helpende hand toe De Prijsvraag Henk Wijngaard geeft het allerbeste A Girl Called Johnny Rob de Ni/s gaattouren Jerne naar ey Kaagman net verleden Gouden Notekraker naar Bloemen NIEUW(S) Handige tuin- en boekentips f Haal de natuur in uw tuin Vogels en vlinders lokken is simpel %€- Met vijver trekt u dieren en planten Kindertuin óók mooi Tover uw balkon om in een minituin Fruit uit eigen tuin WOENSDAG 30 MAART 1994 13 MES Zonder Piet Veerman en drum mer Theo Klouwer, maar met 4s wereld meest vermaarde gita rist Jan Akkerman, werken de drie resterende Cats aan een glorieuze comeback. De pla tenindustrie heeft achter de schennen felle strijd geleverd om de getalenteerde Volen dammers 'binnen te halen' Gitarist/zanger Jaap Schilder heeft de afgelopen negen jaar (The Cats stop ten in '85, naar het leejc definitief) weer fluitend doorgebracht op de steiger. Arnold Miihren bouwde met veel sukses zijn nu internationaal befaamde opnamestudio uit en Cees Veerman, bijgenaamd 'Cees Poes', zocht en vond geestelijk heil en inner lijke rust in exotische oorden. "Daar", vertelt hij geestdriftig, "spiegel ik mij aan een beschaving waar het begrip 'respekt' nog met eerbied wordt uitgesproken". Reden van de muzikale comeback van 'The Cats"? "Op veler verzoek, als ik het even met dit cliché mag omschrijven", legt Arnold Mühren uit. "We hebben een paar jaar achter elkaar met Kerst in het dorpshuis bij ons gespeeld en gaandeweg rijpte de wens om het maar weer 's te gaan proberen. Het mooie daarbij is", zegt Cees Veerman, "dat Jan Akkerman aanbood ons muzikaal te ondersteunen. Daar zijn we uiteraard heel gelukkig mee". "Want een groter gitaar-virtuoos be staat op deze wereld niet", vult Jaap Schilder aan. "Wij ervaren het als een groot feest om met zo'n kanjer als Jan te mogen werken". De gloednieuwe Cats-CD zal binnen een week of 6 verschijnen. De titel is nog onbekend, maar zal zeker slaan op de legendari sche sfeer die de Volendammers altijd in de platen wisten te leggen. Uiter aard binnenkort uitvoerig te beluis teren bij Radio Noordzee Nationaal. De Gouden Harp is de onderschei ding die wordt toegekend aan hen die zich gedurende hun carrière op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse lichte muziek. De Gouden Harpen werden dit jaar toegekend aan Peter van Asten, Joop van den Ende en De Dijk. Peter van Asten is producer en componist/tekstdichter. Hij begon zijn carrière als zanger van de popgroep 'Amsterdam' en maakte een prachtige elpee onder de naam Peter Bewley. Later produceerde en schreef hij de hits voor onder meer de Dolly Dots. Nu is Peter van Asten de grote man achter Gordon en hij schrijft en pro duceert de hits van Willeke Alberti. Joop van den Ende werd onderschei den voor zijn grote inzet, voorname lijk voor de musicals die veel com ponisten en artiesten werk en veel mensen plezier bezorgen. De Dijk kreeg de Gouden Harp omdat ze veel succes hebben en een eigen weg bewandelen. De nieuwe CD van'The Cats' is te winnen door 10 inzenders die bet goede antwoord hebben op de vol gende vragen: 1) Wie was vroeger zanger bij 'The Cats'? 2) In welke plaats wonen The Cats'? S) Noem één nummer 1-bit uit de nj van grote hits die The Cats' gemaakt hebben. Stuur uw oplossing vóór 15 april naar Radio Noordzee Nationaal Postbus 338, 1400 AH Bussum. Je vraagt je aj hoe ze hel toch altijd weer voor elkaar krijgen, die bekende Nederlanderswaar ook ex- scbnatser Ben van der Burg intussen toe hehooil. Beu, die zich nu de aanvankelijk soepel verlopende schaatsloopbaan op een studie Nederlands heeft gewoipen, ontpopt zich daarnaast als succesvol tv- preseiitator. De 24 karaats Hagenaar reisde vuur I 'erunica naar exotische oordenwaar hij bijna weid opgepeuzeld door vraatzuchtige krokodillen en in een tweemotorig vliegtuig je vlak over de besneeuwde toppen van Groenland scheelde. Hij kreeg mutoiytoriug boven de jungle van Braziliëmaar kwant - inder daad - toch gelukkig weer heelhuids thuis. I let resultaat van die bloedstol lende trip zult li ungerwijJeld binnenkort teel ergens op de buis zien Robert Long houdt er wel een heel wei kwuardige manier op na om louter positief te blijven leven. "Ik due gtaag heel erg truttig. Ik viml het nieuwe leven van de lente het mooiste wat mj kan overkomen en als ik de knoppen van de bloemen in mijn tuin uit zie komen, ben ik volmaakt gelukkig". Maar tegelijk wordt Rubens leven uuk bepaald door een ongelofelijke angst "en dat is dat ei geen letter meer uit mijn peil zou komen" Vculer Abraham en de belastingdienst zijn geen goede vrienden van elkaar, lin dat teiwijl 'Vader' toch bijna zo'n slordige tachtig procent van zijn jaarinkomen aan de Jiscus beschikbaar stelt. Wat is het gevali Pierre drinkt tijdens zijn dagelijkse ti ektuchten door Nederland de nodige glazen melk om in conditie te blijven (met-Melk-meer- Abraham, zullen we maar zeggen). Die consumpties vo'ert hij op als bedrijjsonkosten en daar is de inspectein het met mee eens Wist u trouwens dat Kuitners nieuwe hit 'Gveetje, je maakt ons gek' is geschreven als ode aan zijn echtgenote AnnieDenkt Liesbeth List ham dochtertje Elisah te verlassen met een dagje Euro-Disney, blijkt dat reisje wel heel griezelig in het water te zijn gevallen. Lu List het zich namelijk verleiden tut een ritje in een van de engste attracties van het heftig verlies lijdende pretpark, rammelde ui een namaak treintje tegen de rotswand op, om enkele seconden later een peilloze diepte in te storten. Gillen natuurlijk en vouiLiesbeth hoeft Eut o- Disney nu met meel En vedette/miljonair Paul de Leeuw worstelt met een identiteitscrisis nu zijn boezemvriend Shander Soekhui het kennelijk met meer zo ziet zitten met de in het oog spnngendc dik kerd. De Leeuw in paniek, de I dia ook en besloten is de artiest een paar weekjes naar huis te sturen om tijdens die absentie te bekijken of het nog lukt de relatie met Shander te lijmen. Anne Paul. Maar misschien vindt hij er wel inspiratie in om weer te shockeren..? In 1977 hoorden we voor het eerst de naam Henk Wijngaard. De Groninger maakte in dat jaar zijn debuut met 'Met de vlam in de pijp' dat direct een geweldige hit werd. Er volg den er nog velen en alle maal slaan ze op de CD 'Het Allerbeste van Henk Wijngaard' die zojuist is verschenen. Henk Wijn gaard zong voornamelijk over het leven langs de weg als vrachtwagen chauffeur. Hij putte daarbij uit eigen ervaring. Het leven achter het stuurwiel gaf hij op om zich helemaal op de showbizz te storten. Maar in 1984 besloot Henk Wijngaard een punt achter zijn zangcarrière te zetten en weer zijn oude beroep op te nemen. Johnny Hoes haalde hem in 1990 echter over om weer te gaan zin gen, en met succes. Zijn laatste single 'Beun de Beunhaas' stond al weer snel in de Mega top 50. Vandaar dat Arcade het tijd achtte voor de aller beste van Henk Wijngaard, ver zameld op één CD. 'A Girl Called Johnny' is de vreemde naam van de popgroep die rond Frederique Spigt is geformeerd. Frederique was de zangeres van I've Got The Bullets'. 'Cry For The Moon' is de titel van de eerste CD van de groep. De CD werd in Ham burg opgenomen door producer Derek Lawrence die eerder Deep Purple en Wishbone Ash produceer de. A Girl Called Johnny gaat in maart en april het land in om de CD aan het publiek te presenteren. Rob de Nijs is weer helemaal hersteld van zijn operatie. De zanger is bezig met een tournee die hem door het hele land in de grootste schouwburgen brengt. 'Tussen Jou En Mij', zo heeft Rob de Nijs zijn nieuwe CD genoemd. In de gelijknamige tournee brengt hij, begeleid door de Springband, 'Tussen Jou En Mij' integraal in het theater. Nieuw in de tournee zijn de recitals. Deze hebben, door keuze van het repertoire, de intieme sfeer van een Tour De Chant. De tour wordt op 12 augustus afgesloten in het Casino van Oostende in België. 'Nederlands Goed' is de titel van een radio-programma waarin de betere popmuziek aan bod komt. Peter Bartle- ma en Jerney Kaag man presenteren het programma op Radio Noordzee Nationaal. Neder lands Goed wordt wekelijks op maandagavond tussen 21.00 en 22.00 uur uitgezonden. Onderdeel van 'Nederlands Goed' is 'Jerney Trough The Past'. Hierin reist Jerney Kaagman door de popgeschie denis. Ze praat met popmuzikanten die jaren geleden reeds hun sporen ver dienden en nog steeds in de popmuziek werken. Anderen zijn inmiddels gestopt en iets totaal anders gaan doen. De gesprekken gaan over vroeger en nu. Jerney ontving al Hans van de Burg van Gruppo Sportivo, Pim Koopman van de groep Diesel en producer van o.a. Maywood en José Houbee, Frans Krassenburg, de eerste zanger van The Golden Earrings. Jerney zal de komen de weken o.a. Mariska Veres, Rudy Bennet en Robert Jan Stips tot haar gasten mogen rekenen. Karin Bloemen heeft de. Gou den Notekraker ontvangen. De Gouden Note kraker is een onderscheiding die jaarlijks wordt uitge reikt voor pro motie van le vende muziek en die wordt toegekend door de Nederlandse Toonkunste naars Bond (NTB). Karin Bloemen krijgt de prijs voor haar verdienste voor de levende muziek in haar shows en theaterprogramma's. Karin heeft zich als een veelzijdig artieste ontpopt. Ze schreef een boek ('Een schizofreen is nooit alleen') maakt platen en the aterprogramma's. Ze is nu in de Nederlandse theaters te zien met het programma 'La Bloemen'. Ofschoon hij zich dc laatste jaren heeft ontpopt als een succesvol produ cer en tekstschrijver, kan Georgie Davis hel af en toe toch niet laten. Vandaar met vreugde de melding van zijn nieuwe CD-single 'Be Gentle.die u uiteraard veelvuldig hoort bij Radio Noordz.ee Nationaal Hetzelfde is van toepassing op 'Gouden Randje' en 'Circus' van zanger/entertainer Wim Rijken. Rijken, die het komende sei zoen te zien is in de Nederlandse theaters jn Berdien Stenbergs program ma 'ln de Piste," schreef 'Circus' in samenwerking met Piet Souer, terwijl 'Gouden Randje' uit de artistieke mouwen van Henk Temming (Goede Doel), en Rob Crispijn (Pepijn) werd geschud Eigenlijk ook best een beetje veel Hollands (hij woonde immers jarenlang in een appartementje aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade) is trompettist Chcl Baker. Van deze legende is een 5-tal prachtige CD- albums verschenen waarvan 'My Funny Valentine' onbetwist de kroon spant. Prachlmuziek van een onbegrepen fenomeen dat zichzelf sloopte met grote hoeveelheden drank en drugs Maar liefst 4 CD's dik en samen goed voor 100 Mega Top-50 hits, ofwel 4 x 25 knocperts om enorm van te genieten. Een pracht verzameling Wist u overi gens dat vorig jaar 19 CD's van Nederlandse makelij het schopten lot de gouden (50.000 stuks verkocht) en platina (100.000 stuks) status. Normaals 'De Klok op Rock' bijvoorbeeld, maar uiteraard ook Paul de Leeuws 'Ik wil niet dat je liegt' Henk Wijngaard deed de veilig heidsriem maar weer 's om en galmt luid 'De zon schijnt in mijn^®^D*i cabine", geschreven door Dick van Altena, zanger van de Major Dundee Band Resteert nog de mel ding van de nieuwe CD-single van Hanny, getiteld 'Ik wil je'. Van de zan geres is binnenkort een mini-special te zien bij Veronica, opgenomen in de sneeuw van het Oostenrijkse Kirchberg. Op 25 maart is de bescher melinge van Vader Abraham (en manager/levensgezel Ludo Voeten) als gaste uitgenodigd voor de 5 Uur Show Tenslotte: de nieuwe CD-single 'God Is Asleep' van Margriet Eshuys is bestemd om het belangrijke werk van Terre Des Hommes financieel te ondersteunen. Ook Ten Sharp laat zich, wat dat betreft, van een goede kant zien, want de opbrengst van 'Rumours in the City' gaat deels naar Amnestv International Langzaam maar zeker ontwaakt uw tuin uit z'n winterslaap. Nog even en de vogels zingen weer, de kikkers kwaken hun voorjaarslied en de eerste vlin ders en hommels gaan op stuif- meeljacht. Ook in uw tuin. Maar dan moet deze wel aan enkele voorwaar den voldoen. Want vogels en vlinders komen niet zo maar. Op deze pagina leest u er alles over, ook als uw liefde uit gaat naar een oofttuin of eentje die kindvriendelijk is. En wist u dat uw zonnige balkon zo is omgetoverd in een ver bluffende minituin? Belangrijk! Bepaal strategie voor u begint Als u zover bent dat u wilt gaan tui nieren ol uw tuin opnieuw wilt gaan aanleggen, ga dan vooral eerst eens rustig zitten. Het is per slot van rekening niet niks wat u aan- Het is heel belangrijk dat u zich eerst de volgende vragen stelt: Wat voor tuin wilt u? Hoeveel geld heeft u er voor (over)? Wat voor grondsoort heeft uw tuin? Hoe laag of hoe hoog is de tuin en hoe is de zonligging? Wat staat ot groeit er rondom? Hoeveel ruimte heelt u? Hoeveel tijd aan onderhoud bent u kwijt? Komen er kinderen ot huisdieren in de tuin Dit zijn allemaal factoren waar u rekening mee moet houden. Vooral de eerste vraag is belang rijk; wat voor tuin wilt u? In 'Rob Verlinden's Tuinboek'kunt er alles over lezen (uitgeverij Tirion 49.50). Ook de kleine tuin komt ruim aan bod. Belangrijk; een smalle beurs hoeft geen belem mering te zijn voor hel hebben van een mooie tuin. Hogmaals; u moet kiezen voor het type tuin. Daarbij kunt u hulp In roepen. Een tuinarchitect wil u graag helpen bij de Inrichting en er zijn diverse tuincentra die middels de computer een kant en klaar ont werp voor uw stuk(jo) grond pro duceren. Tuinieren is eigenlijk dc natuur een beetje teruggeven van wat de mens haar in het verleden heeft ontnomen. En onbewust is dat misschien één van de redenen waarom de natuurlijke tuin zo populair blijft. Een andere reden is de bijna onbegrensde mo gelijkheid die een dergelijke tuin u biedt. Sla 'Rob Verlinden's IXiinbock' van uit geverij Tirion er maar op na. U heeft een ongekende vrijheid om er te laten groeien wat en waar u maar wilt. Op straffe van mislukking moet u zich wel aan een aan tal basisregels houden: Een vlindervriendelijke tuin maken 1 is niet moeilijk. Het is een kwestie van de juiste planten op zonnige, be- schutte plaatsen. Zo gauw als de bloemen stuifmeel en nectar gaan leveren komen de vlinders vanzelf. U kunt het nog leuker maken door een zodanige plantesoort te kiezen dat u van het vroege voorjaar tot diep in de herfst bloei heeft met veel geur en kleur. Vlinders herkennen kan met be hulp van het zeer instructieve 'Vlinders' van de auteur Feltwell (Thieme Baam 34,50) en 'Vlinders lokken' van De Lestrieux. (Thieme Baam 19,90). Om vogels in uw tuin te halen moet u een aantal ruige plaatsen creeëren door wat losse takkenhopen neer te leggen en vooral zo te snoeien dat het ondoordringbaar wordt. Dat waarderen de vogels zeer. Zo ook planten, struiken en bomen met voed sel in de vorm van bladluis en rupsen. Die hoeft u dus niet te spuiten. In 'Wat vliegt daar?' (Thieme Baam 28,50) en 'Basis Vogelgids' (Thieme Baarn, f 24,50) kunt u precies opzoeken welke vogels uw werk op prijs stellen. Een kindvriendelijke tuin kan ook heel mooi zijn. Leest u maar eens in 'Rob Verlinden's Ttiinboek' hoe het moet. In dit boek kuilt u ook over de zo belang rijke veiligheid in de kindertuin lezen en wat u daar aan kunt doen. En misschien wel het allerbelangrijkste stukje van het boek: hoe kun je kinderen leren tuinieren zonder dat ze na een paar weken het harkje erbij neergooien. Maak gebruik van alle natuurlijke ele menten die ai aanwezig zijn, zoals een hel ling. een boom, een laagte. Laat, voordat u een plan maakt, goed on derzoeken uit welke grondsoorten uw tuin bestaat en hoe de bemestingstoestand van de grond is. Let ook op mogelijke vervui ling. Kijk hoe hoog of laag het grondwater staat. Bepaal aan de hand van deze gegevens wat er 'van nature' zou groeien en pas uw tuin plannen daar zo goed mogelijk op aan. Bij mensen die geen tuin hebben kunnen ook de kriebels op een gegeven moment toeslaan. Balkon of platje worden dan dc plaatsen waar dc groene vingers hun werk gaan doen. Vaak met verbluffende resul taten. Een extra voordcel van deze tuinen is dat ook mensen die lichamelijk geen 'echte' tuin meer aankunnen een der- Een soort tuin, waar u heel veel plezier, ook culinair, aan kunt beleven, is de oofttuin. Wat is er heerlijker dan bessen, frambozen, appels, kersen, zelfs perziken of walnoten uit eigen tuin te halen. Nu met direct be ginnen te roepen dat daar zo ontzettend veel werk aan zit. U hoeft immers niet alles te hebben! Drie bessenstruiken, een paar strek kende meters frambozen en drie laagstam vruchtbomen zijn ook al een fruittum waar u veel plezier aan kunt beleven. Ook op dit gebied moet u zich eerst goed op de hoogte stellen van de mogelijkheden en vooral. van de onmogelijkheden. Zomaar bi) een tuincentrum wat bomen en struiken halen gaat altijd verkeerd. Al was het maar omdat van veel rassen er minimaal twee exempla ren moeten worden geplant. U weet wel, kruisbestuiving! Ook grondsoort, waterstand en hoeveelheid zon bepalen wat wel en niet kan in uw tuin. Voor dit tuintype is gelukkig genoeg lectuur voorhanden. Een heel goed boekje is 'Fruitbomen' door Christine Recht van uit geverij Thieme Baarn. Het kost 24,50. Hierin wordt de biologische teelt van fruitbomen haarfijn uitgelegd. Groeiwijzen en snoei worden met intructieve te keningen verduidelijkt. gelijke balkonltiin nog heel lang kun nen verzorgen. En met heel veel ple zier. In dergelijke tuinen wordt veel ge- bruik gemaakt van bakken of pot- ten. Het grote voordeel daarvan is dat de opstelling telkens weer kan worden gewijzigd. Wat het mooi ste bloeit krijgt de best ogende plek! Bovendien kunt u al vroeg in het jaar bin- nen beginnen met zaaien, stekken en oppotten en zodra het weer het toe laat kan de pot of bak dan naar buiten. Wilt u weten wat er allemaal voor mogelijkhe den zijn voor deze minituinen dan is het rijk geïllustreerde boek 'Toppers in Potten' yan Elisabeth de Lestrieux (uitge verij Thieme Baam) een openbaring. De schrijfster weet veel van planten en vooral van de manieren waarop je er mee kunt werken. 'Jan op dc preekstoel' in een pot. idem de vleesetende zonnedauwtjes. de springkomkommcr. het bosduvcltje. de kanariekers of dc koraalcactus, wie heeft er ooit van gehoord? Maar ook met heel gewone viooltjes en veel gekende bol- lensoorten weet ze verbluffende dingen te doen. En wist u datje ook heel goed bo men en struiken in een pot of bak kunt hou den? Vraagt u wel even of uw balkon of platje het extra gewicht kan dragen? Tussen haakjes. 'Toppers in Potten' kost 29,50 RTL 'tuinman' Rob Vertinden Hel voorjaar zit in dc lucht. Dé tijd om eens uw tuin overhoop Ie halen of uw balkon in dc bloemen te zet ten. Er is genoeg te doen. Op deze pagina kunt u er alles over lezen. Of kijk eens naar het RTl.-programnxa Eigen huis en tuin J*** waarin ik wekelijks de nodige tips geef Rob Verlinden Water is in een tuin een bijna onmisbaar element. Niet alleen vergroot het vele ma len de mogelijkheden wat plantesoorten betreft, bovendien vormt het een leefge bied voor ontelbare dieren. Even bladeren in 'Sier- en natuurvijvers' (Thieme Baarn 24,50) of De natuurlijke tuin- vijver (Thieme Baam 19,90) en u weet al veel meer. Het vertelt u hoe u water op vele manieren kunt integreren en vooral welke moeilijkheden u allemaal tegen komt. Een bijzonder creatieve oplossing voorde zwaarste klus, het graafwerk, bie den de boekjes ook. U no digt op een mooie dag al uw vrienden uit voor een 'vij- verfuif', die dan natuurlijk wel eerst gegraven moet worden. Met dat water zet u zienzelf opnieuw vooreen keus. Wilt u vissen houden dan heeft u ander water, andere planten en een andere opzet nodig, dan wanneer u kiest voor zogenaamd voedselarm water. Hierin leven vele in sectensoorten en kunnen diverse amfi bieën, dieren die zowel op het land als in het water leven, voorkomen. Zeker voor kinderen is er toch niets mooier dan wa ter met kikkerdril waar dan echte kikker visjes uitkomen. En dat mag u dan ook nog in uw huiska mer laten gebeuren zodat het goed te vol gen is. Niet te warm zetten! Zodra bij de kikkervisjes de vier pootjes er aan zit ten. snel terugzetten in de vijver. Als bescherming en om de natuur een handje te helpen kunt u vele maatrege len nemen. Een takkenhoop aan de vij verrand met wat kruipende of rankende planten erover biedt een schuilplaats aan enorm veel dieren. Pad. kikker, hagedis en salamander, maar ook de egel. de veldmuis, mogelijk een wezeltje en di verse vogels, zoals de roodborst. de win terkoning en de heggemus kunnen en zullen er dan vaak komen. Om over de insecten maar te zwijgen. Zij vormen weer voedsel voor veel van de andere gasten. Soms on genode, want heeft u er aan gedacht dat de reiger graag komt 'vissen' en ook graag kikkers eet? En dan nog dit: bent u absoluut zeker dal kinderen niet in hel wa ter kunnen vallen? Heeft u geen vissen gekocht die elkaar opeten? En heeft u in 'Sier- en natuurvijvers' goed gekeken wat u moet doen om de vijver ook goed te laten overwinteren? Kortom, het ple zier is groot, maar er komt wel iets bij kijken. Ter geruststelling, als u de di verse handelingen en verzorgingen een maal een jaarrond hebt uitgevoerd dan wordt het al een stuk makkelijker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 13