Gezelligheid troef tijdens de tweede Nieuwsbodereis dichters 'Vroeger moest je een cursus van drie maanden volgen' Elfde editie volgens plan verlopen Mevrouw D. Stuy-ter Heide 20 jaar bij Welfare Kans op terugkeer van oude college is groot MÊÊÊÊKÊÊKÊIÊM Voorberei dingshande lingen voor ernstige mis drijven vanaf 1 april strafbaar cu CU Kwijtschelding bijdrage bewoners Beldert voor aansluiting riolering DINSDAG 29 MAART 1994 NR 25538 5 Oranjestad Dillenburg gezien vanaf de Willemstoren. ZIERIKZEE - Opnieuw geheel volgens plan werden de deelnemers van de elfde editie van de Nieuwsbode- reis op de diverse plaatsen opgehaald en opvallend was ook nu weer de uitbundige begroeting als gevolg van het weerzien. Een teken dat men te maken had met de echte 'Nieuwsbode'-reiziger. restaurant 'de Bokkerijder' met een prachtig panorama over Aken, volgde de laatste etappe van deze dag. Na het passeren van de grens reden we via de ringweg Aken langs Keulen en door de bergen van het Bergisch Land naar ons ho tel in het centrum van Siegen. Het welkomstdiner gaf al aan dat we te maken hadden met een uitstekende keuken. De avond en ook de volgende mor gen was ter vrije invulling, waarvan velen gebruik maak ten voor een nadere kennisma king met Siegen. Oranjestad Voor de middag van de tweede dag stond het bezoek aan de Willemstoren van 'oranjestad je' Dillenburg, dat in septem ber haar 650-jarig bestaan viert, centraal. Het Oranje- Nassau museum in de Wil- Wat maakt een Nieuwsbode- reis nu zo interessant vraag je je af. Een aantal factoren ligt hieraan ten grondslag. Om te beginnen de betrouwbaarheid van het touringcarbedrijf; des tijds één van de uitgangspun ten bij de beslissing van de uit gever om lezersreizen te orga niseren. Verder de zekerheid van overnachtingen in een luxueus hotel in combinatie met goede maaltijden. De ge kozen route en bestemming, ie der jaar weer een verrassing. De onderlinge gezelligheid en- de wil om met elkaar plezier té maken. Dit laatste was zeker voor deze reis typerend. Bruse reis Deze tweede reis van dit jaar werd door velen bestempeld als de 'Bruse reis', doodeenvou dig omdat de Bruenaren de grootste groep vormen van de- de bezienswaardigheden die ze passeren en de streek waar ze doorheen rijden. Chauf feur/reisleider Rinus van der Voorden deed dit op zijn beken de onderhoudende interessante wijze. Behoudens wat opont houd ter hoogte van Moergestel tengevolge van wegwerkzaam heden en een verkeersongeluk verliep de reis vlot en werd in Weert de eerste koffiestop ge maakt. Na de hernieuwde kennisma king met de Limburgse vlaaien werd de reis vervolgd door het prachtige Zuid-Limburgse land richting Vaals. De route die gereden werd gaf, doordat er praktisch geen ander ver keer is, het gevoel van 'alleen op de wereld' te zijn. Over uit gestrekte glooiende hoogvlak ten, afgewisseld met bosrijke gedeelten en haarspeldbochten werd het drielandenpunt in Vaals bereikt. Na een voortreffelijke lunch in OOSTERLAND - Er is veel veranderd bij de Welfare sinds mevrouw Stuy zich aanmeldde als vrijwilligster bij de afdeling Duiveland, twintig jaar geleden. Maar het doel is hetzelfde gebleven: Medemensen met raad en daad terzijde staan en daarnaast warmte en gezelligheid geven aan het bestaan van zieken en eenzamen. ZIERIKZEE - De PvdA is bereid deel te nemen aan een college van CDA en VVD op voorwaarde dat in het collegeprogramma meer plaats wordt geboden aan de uitgangspunten van het PvdA-beleid. De kans dat dit gebeurt is volgens formateur P. de Rijke groot. Donderdagavond komen VVD, CDA en PvdA opnieuw bijeen om deze wens van de sociaaldemo craten te hespreken. Bij de jubilaris vielen lang- zaam de puzzelstukjes ap zijn plaats tijdens de koffiepauze van de maandelijkse bijeen komst van de Welfare-werkers in Oosterland. Twee bestuurs leden van het Rode Kruis en de voorzitter van Welfare Duive land op de koffie, gebak, en tenslotte een fotograaf en een verslaggeefster van de Nieuws bode, ook op de koffie. Toen ze opnieuw succesvolle lezers- reis van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Niet alleen de grootste groep, maar ook de luidruchtigste groep. Kenmerk voor deze reis was onder meer: gezelligheid kent geen tijd; wat vooral geldt voor de avonden. Het hotel was daarom reeds op de hoogte gebracht van de komst van dit gezelschap en wist dat zij met een iets uit bundiger gezelschap dan dat van de gemiddelde Nieuwsbo dereis te maken zou krijgen. Met name pp., de J?ar zou een groter beslag worden gelegd. Nadat de laatste deelneemster in Oude-Tbnge was ingestapt werd de gebruikelijke groeps foto gemaakt. Fotograaf Joop van Houdt was hiervoor al vroeg aanwezig op het parkeer terrein aan de Schaapsweg. Zo als gebruikelijk werd het ge zelschap tijdens de reis volle dig op de hoogte gebracht over ging er een lichtje branden. De bloemen kwamen te voorschijn en uit handen van voorzitter J. van Sluis kreeg de verraste ju bilaris een oorkonde en een speldje voor op de medaille die bij het 10-jarig jubileum ont vangen was. ,,Ik ben er be duusd van" zei mevrouw Stuy en na een korte stilte kwamen de gesprekken op gang, over hoe het vroeger was en over de H» i mil) grote behoefte aan nieuwe, liefst jonge, j/rijwilligers. De jubilaris heelt vier jaar lang als coördinator gewerkt, maar dat werd op den duur teveel. Deze taak is nu in handen van mevrouw E'. L. van den Hou ten: ,,Ik zou er ook wel mee willen stoppen, maar het pro bleem is dat er momenteel nie mand is die het over kan ne men." Toen mevrouw Stuy zich twin tig jaar geleden aanmeldde, was een drie-maandelijkse cur sus verplicht. Mevrouw Stuy: „Daar leerde jé allerlei hand werktechnieken, zoals kralen- matjes maken, vilt verwerken, en appliceren. Elke week een middag was je er aan.kwijt en de handwerkjes moest je mee naar huis nemen en de week daarop kant en klaar weer meenemen. Het tweede gedeel te Van de middag was er altijd een lezing van een wijkzuster of een dokter. Schilderstalenten Je moest ook leren om met zie ke mensen om te gaan. Na die drie maanden werd alles ten toongesteld en werd er voor lichting gegeven over het Rode Kruis." Het handwerken zal voor mevrouw Stuy geen pro bleem geweest zijn. Volgens haar collega's is zij erg creatief en bezit ze schilderstalenten die ze onder meer aanwendt om kaarten te beschilderen, voor de Welfare natuurlijk. Te genwoordig is er wel een cursus bij aanmelding maar veel kor ter: zes dagdelen en dan zonder het handwerken. De verplich ting om twee jaar actief te blij ven in het werk geldt nu nog steeds. Volgens de vrijwilligers zijn ook de behoeften van de mensen veranderd en wordt er, in tegenstelling tot vroeger, veel in verzorgingshuizen ge werkt. De groep waar de jubi laris in werkt bestaat uit elf mensen die veel activiteiten ondernemen in In 't Opper. Voor het Welfare-werk is nog steeds een tekort aan vrijwilli gers en dat komt, aldus me vrouw Van den Houten door de drempel die de verplichting van een cursus opwerpt: „Als vrijwilliger bij de Unie van Vrijwilligers bestaat deze drempel niet en kun je zo aan de slag. Maar wij vinden dit bezit van kennis toch erg be langrijk, en het is toch leuk?" De Wel fa re-werkers krijgen verder een keer per jaar oen bijscholingsdag. Daar wordt dan een bepaald aspect van het werk belicht of kennis overge dragen over veel voorkomende ziekten bij oudere mensen. lemstoren geeft op de diverse verdiepingen een overzichte lijk beeld van geschiedenis en stamboom van het vorstenhuis. Het koude en warme buffet van deze avond mocht terecht hét culinaire hoogtepunt van deze reis genoemd worden, 's Avonds waren de typische Duitse kegelbanen zeer in trek en werd tot middernacht door een aantal fanatiekelingen een spannende competitie afge werkt. Nadat men zich op nieuw tegoed had gedaan aan het uitgebreide ontbijtbuffet werd om negen uur de terug reis aanvaard. Onder een wate rig zonnetje voerde onze terug weg over de secundaire wegen (B62 en B 256) via Betzdorf 'en Wissen richting Neuwied, de meest noordelijke begrenzing van het Westerwald. Na de kof fiestop bij een konditorei in Flammersfeld ging het verder door een van de fraaiste delen van het Westerwald, het dal van riviertje de Wied. Bij Adernach reden we, via de fraaie hangbrug over de Rijn, het gebied van de Vulkaaneifel binnen. Een gebied met de vele kratermeren, met als bekend ste de Lagersee. In Rasthaus 'Laacher Muhle' bij Maria Laach werd de lunch gebruikt. Hierna ging het verder over de Links-Rheinische Autobahn via Mönchen-Gladbach rich ting grensovergang bij Venlo. Nadat in Sevenum opnieuw een koffiestop werd gehouden vervolgden we onze weg rich ting Zevenbergsche Hoek voor het afscheidsdiner. De herinne ringsfoto en de kranten van de afgelopen twee dagen lagen al gereed. Laatste loodjes Met een voldaan gevoel werd hierna de thuisreis aanvaard, uitgezwaaid door het personeel van het restaurant. Bij het ver laten van Zevenbergsche Hoek werd het gezelschap nog even wakker geschud. Onze chauf feur, bekend met deze spoorbo men van de Nederlandse Spoorwegen, bedacht zich geen moment om op zijn rem te gaan staan toen het licht van de spoorwegovergang op rood sprong. Nu kon men in de prak tijk meemaken hoe snel deze één jaar oude bus tot stilstand kan komen. Afgezien van het feit dat de inhoud van het kof- fiekastje voor de deur van het toilet lag was er geen lichame lijk letsel te melden en kwam men met de schrik vrij. Terug ziend op een geslaagde reis kan gesteld worden dat ook deze elfde editie van de Nieuwsbo dereis weer eèii grandioos suc ces is geweest. Er is volop geno ten van de reis, er is veel en lekker gegeten, maar bovenal is ter veel gelachen. Woorden van dank aan het adres van busbedrijf Van Oeveren, de Zierikzeesche Nieuwsbode en zeker niet op de laatste plaats aan het adres van chauf feur/reisleider Rinus van der Voorden. DEN HAAG - Het ministerie van justitie heeft bekend ge maakt dat vanaf 1 april 1994 voorbereidingshandelingen voor ernstige misdrijven straf baar zijn. Politie en justitie krijgen zo een instrument in handen om al in de voorberei dende fase van een ernstig mis drijf op te kunnen treden te gen de georganiseerde crimi naliteit. De strafbaarheid van de voor bereidende fase is gebonden aan verschillende voorwaar den. Zo moet het onder meer gaan om een misdrijf, waarop naar wettelijke omschrijving een gevangenisstraf van acht jaar of meer is gesteld, de da der moet opzet hebben gehad om het delict ook echt te plegen en er moet sprake zijn van een verenigd verband waarin het beoogde strafbare feit zou wor den begaan. Als dc dader vrij willig terugtreedt, de dader houdt op zonder daartoe ge noodzaakt te zijn, volgt geen straf. In de huidige wetgeving, tot 1 april, is de enige grond waarop voorbereidingshandelingen strafbaar zijn, als er een 'begin van uitvoering' van het eigen lijke misdrijf is gemaakt, zo blijkt uit de rechtspraak. Zo'n begin brengt volgens het mi nisterie van justitie vaak on toelaatbare risico's voor de sa menleving met zich mee. Het komt er op neer dat de politie daarom de voorbereidingsaclic 'stuk moet maken'. Dat wil zeg gen dat dc politie dc potentiële daders laat weten dat ze geob serveerd worden. Do daders zien dan voorlopig van hun kwade voornemens af en het strafrecht kan niets tegen hen beginnen. Maandagavond in de late uur tjes (na de maandelijkse raads vergadering) bespraken De Rij ke en PvdA-wethouder D. van der Wekken opnieuw de moge lijkheid tot de vorming van een CDA, VVD, PvdA-college (het oude college). Hoewel de PvdA onverkort voorstander blijft van een coalitie van CDA, D66 en PvdA werd duidelijk dat de sociaaldemocraten in principe bereid zijn om collegeverant woordelijkheid te dragen mits in het collegeprogramma meer ruimte wordt geboden aan de uitgangspunten van de PvdA. Tussen het beleidsprogramma van de sociaaldemocraten en de beleidsconvenant van het CDA zitten volgens Van der Wekken een aantal verschil punten op het gebied van het verkeersbeleid (voor de bin nenstad), het toeristisch re creatief beleid en het sociaal beleid, waarbij het vooral draait om de vraag hoever de gemeente moet gaan in de zorg plicht. Wat betreft de kinder opvang en de sport lopen de meningen volgens De Rijke ook wat uiteen. Voor deelname aan het nieuwe college heeft de PvdA de eis ge steld dat de PvdA-uitgangs- Een aantal jaren geleden wer den in het buitengebied bij Noordgouwe huizen langs ge noemde wegen aangesloten op de riolering. Uit een recente controle is gebleken dat - hoe wel dat wel de bedoeling was - bij de bewoners van de desbe treffende woningen de riool aansluitkosten nooit in reke ning zijn gebracht. Door de ge meente werden alsnog nota's verzonden en dat leidde tot een storm van protest. Volgens de bewoners zou mon deling toegezegd zijn dat de aansluitkosten niet in reke ning gebracht zouden worden en men beriep zich op die toe zegging. Alle fracties binnen de gemeenteraad schaarden zich aan de zijde van de bewo ners. De tendens van de kritiek punten op deze beleidsterrei nen in het collegeprogramma meer herkenbaar moeten zijn. Wel blijft Van der Wekken het vreemd vinden dat het CDA een coalitie met VVD en D66 niet uitsluit, terwijl het PvdA- voorstel voor een college van CDA, PvdA en D66 in de ogen van de christendemocraten geen genade kreeg. Zo'n coali tie met D66 zou volgens De Rij ke alleen dan naar voren zijn geschoven wanneer Van der Wekken al voor het gesprek van maandagavond nee tegen collegedeelname zou hebben gezegd. In zo'n situatie zou ook een college van VVD, CDA en SGP/GPV/RPF niet uitgeslo ten zijn, aldus De Rijke. De kans dat het college in oude samenstelling terugkeert acht de CDA-wethouder groot. De wensen van de PvdA zijn vol gens De Rijke immers van dien aard dat deze waarschijnlijk wel gehonoreerd kunnen wor den. Donderdagavond voeren VVD, CDA en PvdA daarover overleg. Dat tijdens dit ge sprek overeenstemming wordt bereikt en dat Van der Wekken als wethouder terugkeert zit er volgens De Rijke wel in. van de raad was dat men het ei genlijk niet kan maken als ge meente om een paar jaar na aansluiting van een woning op de riolering de kosten daarvan - alsnog bij de bewoners in reke ning te brengen. Zeker niet als de indruk gewekt is dat aan sluiting op de riolering gratis zou zijn. Burgemeester L. N. Labruyère legde zich neer bij de unanieme beslissing van de gemeente raad maar duidelijk tegen zijn zin. „Het is uw keuze en niet die van het college. U moet be seffen dat het hier een autono me beslissing van de gemeente raad is", aldus Labruyère. „En u moet het ook maar uitleggen aan die mensen die in de toe komst wel moeten betalen voor aansluiting van hun woning op de riolering". 10 De zee Als ik muziek zou kunnen schrijven Schreef ik een lied voor de zee Het kabbelen tokkelde ik op een mandolien Het ruisen gaf ik het orgel mee. Het harde loeien van de storm Speelde ik op een saxofoon Het omslaan van de kleine golfjes Gaf ik een pianotoon. De basgitaar mocht de golfslag spelen Op een mooie zomerdag De violen zou ik laten horen Als ik op het strand te luisteren lag. De fluit mocht het zingen doen Van de zachte bries over de baren En het geluid van zee en wind Die zou ik voor de harp bewaren. De drums die waren voor de regen Dat neervalt op dat grote water Het draaiorgel behield ik dan Voor als het weer droog was later. Het harde geluid van storm en regen Was voor de pauk en voor de bas Het harde geluid beukend op kusten Kwam de roffeltrom van pas. Maar ik kan geen muziek schrijven. Dus geen ode aan de zee Maar als ik langs de vloedlijn wandel Neem ik het in herinnering mee C. J. v. d. Maas Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzcc De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wi/zigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht BROUWERSHAVEN - Bewoners van een aantal per celen in Beldert, Groeneweg en Heereweg bij Noord- gouwe hoeven niet te betalen voor aansluiting op de riolering. Dat werd gisteren, maandag, besloten tij dens de gemeenteraadsvergadering in Brouwersha ven. Dit tegen de zin van het college van b en w van Brouwershaven. 1.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5