'Als er een vogel doodgaat krijgt de visserij de schuld' Brouw zint op nieuwe mogelijkheden voor ontwikkeling buitendijks gebied Droptiek de Passage winnaar van de Week van de winkel streeknieuws Na torpederen gs delen bestemmingsplan Bruse mosselvissers wuiven secretaris Hoogerheide uit Boetes voor niet dragen autogordels Vergadering commissie financiën I DINSDAG 29 MAART 1994 NR 25538 3 BROUWERSHAVEN - Met algemene stemmen schaarde de gemeenteraad van Brouwershaven zich gisteren, maandag, tijdens de gemeenteraadsvergadering achter het voorstel van het college van b en w om 15 mille uit te trekken voor onderzoek naar de mogelijkheden van ontwikkelingen van het buitendijks gebied. Plan nen van de gemeente 0111 - onder meer - van de haven van Bommenede een vissershaven te maken en om in het gebied Vogelnol een jachthaven en dagrecreatie-mogelijkheden te creëren werden eerder door gedepu teerde staten van Zeeland getorpedeerd. Het bestemmingsplan buiten dijks gebied werd in 1988 dooi de gemeenteraad vastgesteld, maar men werd teruggefloten door gedeputeerde staten. In de visie van gs is de aanleg van een vissershaven in de haven van Bommenede niet gewenst en het creëren van een jachtha ven en recreatiemogelijkheden in het gebied Vogelnol is voor gs onaanvaardbaar. Ook vin den gs dat er geen aanleiding is om - zoals de gemeente voor ogen heeft - op een gedeelte van de Veermansplaat een vlucht - gelegenheid voor pleziervaar tuigen te realiseren en wordt gesteld dat in het bestem mingsplan de natuurbestemn- ming van het eiland Dwars-in- de-weg onvoldoende tot uiting komt. Men tekent daar wei meteen bij aan dat een recrea tieve bestemming van de west en oostkant van Dwars-in-de- weg aanvaardbaar is. Vragen Om ontwikkeling van het bui tendijks gebied toch mogelijk te maken wil het college het be stemmingsplan herzien, en wel op zo'n manier dat gs er wel hun goedkeuring aan kunnen hechten. Het college vraagt zich af hoe de huidige haven functie van Bommenede juri- dischplanologisch moet wor den geregeld en in welke om vang en op welke locatie een dagrecreatieve bestemming van het gebied Vogelnol nog ge wenst is. Ook wil het college weten of er aanleiding is om alsnog een vluchtgelegenheid voor ple ziervaartuigen op de Veer mansplaat juridisch-planolo- gisch te regelen. Als laatste wil het college graag antwoord op de vraag in hoeverre een totale herwaardering van de natuur waarden in Dwars-in-de-weg tot een heroverweging van de oorspronkelijk gewenste re creatieve ontwikkelingen daar kan leiden. Men heeft inmid dels een adviesbureau in de arm genomen. Het is de bedoe ling dat dat bureau onderzoek gaat doen naar wat wel wense lijk en haalbaar is. Vooralsnog gaat men er vanuit dat dat on derzoek 15 mille gaat kosten. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeente raad verder akkoord met het voorstel van het college om de toegankelijkheid van de dak- vlakken van de torenspits van de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor te verbete ren. Het is de bedoeling dat er ladderhaken en een extra in spectieluik worden aange bracht. Wanneer deze voorzie ningen niet worden gettoffen weigert de Monumentenwacht in de toekomst inspectie van de dakvlakken. Wel enige discussie ontstond over het voorstel tot het aan gaan van een exploitatieover eenkomst met Creating Hou sing Accomodation Inc. Eerder werden over het exploitatiege- bied Noorwegenlaan onder handelingen gevoerd met grondeigenaar J. Beeke. Beeke heeft echter recentelijk de rechten van exploitatie van het gebied overgedragen aan ge noemde Creating Housing Ac comodation Ine, zodat de ge meente nu met hen in plaats van met de heer Beeke heeft moeten onderhandelen. Volgens burgemeester L. N. La- fa ruyère zijn die onderhande lingen inmiddels in een verge vorderd stadium. ,,Het bedrijf vindt het allemaal wat lang du ren, maar wij willen zoveel mo gelijk zekerheid dat wij als ge meente geen risico lopen", ant woordde Labruyère op vragen uit de raad. Commissiestructuur Tijdens de gemeenteraadsver gadering kwam verder het functioneren van de diverse ge meentelijke adviescommissies aan de orde. In 1992 werd de commissiestructuur in Brou wershaven veranderd. In plaats van een paar keer per jaar werd elke maand verga derd en ook probeerde men zo wel publiek als raadsleden meer bij de discussie te betrek ken. Het college is in zijn alge meenheid tevreden over het functioneren van de commis sies. Wel stelt men voor om via wat meer 'open agendapunten' in de commissies tot beleidsvi sies te komen op grond waar van de gemeenteraad in een la ter stadium definitieve beslui ten kan nemen. Ook wordt geconstateerd dat door de inwoners van de ge meente nog maar mond jesmaat gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheden tot inspraak. Het college doet de suggestie om gerichte uitno digingen te versturen aan be trokken belangengroeperin gen. SGP/RPF/GPV-raadslid P. van der Meide probeerde de discussie over het functioneren van de commissies te verbre den tot een discussie over het functioneren van de democra tie binnen de gemeente Brou wershaven, maar hij kreeg van de overige raadsleden weinig bijval. Wel kwam van de kant van de CDA-fractie bij monde van J. W. Heijnen de suggestie om de inspraakmogelijkheden voor de burger te verbeteren door ze de kans te geven te reageren op de visie van de verschillende raadsfracties. Nu bestaat voor het publiek alleen de mogelijk heid om voorafgaande aan bespreking door de commissie van een agendapunt het woord te voeren. De opmerking van Van der Meide dat er te weinig initiatieven uit de gemeente raad komen en dat - vrij ver taald - de burgemeester een zwaar stempel drukt op het collegestandpunt werd door burgemeester Labruyère voor kennisgeving aangenomen. ,,Ik denk dat je van een full timer als een burgemeester meer mag verwachten dan van part-timewethouders en part timeraadsleden' BRUINISSE - Het zit de Zeeuwse mosselmannen bijzonder dwars dat de media onverminderd doorgaan met het ventileren van, in hun visie, ongenuanceerde kritiek over allerlei vormen van schade die hun be drijfstak aan de natuur en de vogelstand zou toebrengen. „Er kan op de Waddenzee geen vogel doodgaan of de visserij krijgt de schuld", zei een verbolgen Wolfert Okkerse van vissersvereniging Algemeen Vissers- belang onlangs tijdens de jaarvergadering in het dorpshuis te Bruinisse. Okkerse zei zich niet aan de in druk te kunnen onttrekken dat de media op verschillende ma nieren' doelbewust tendentieu ze berichtgeving over de hoofd en van de Nederlandse burgers strooit. Als gevolg van de stag natie in de kweekresultaten heeft de mosselsector volgens de Bruse voorzitter door de bank genomen toch al geen flo rissante tijd achter de rug. Gro te gebieden op de Waddenzee zijn voor de visserij afgesloten omdat enorme hoeveelheden voedsel voor de vogels moesten worden gereserveerd. Ondanks alle gereguleerde visplannen die in het leven zijn geroepen blijft de groene lobby in zijn ogen zeuren over vermeende schades die de Zeeuwse mos selvissers op het Wad aanrich ten. Kranten en periodieken nemen dat geouwehoer met graagte klakkeloos over. Met tranen in de ogen neemt de goe gemeente kennis van wat die barbaren allemaal uitvreten op de Waddenzee, niets ontzien de, dood en verderf zaaiend. Op de Waddenzee zou het zwart zien van de speedboten die die arme broodmagere eenden tel kens opjagen, ze geen minuut rust gunnend, de smartelijke hongerdood injagend. Op het droogvallend Wad hoort men de rauwe kreet van de tever geefs naar voedsel zoekende scholeksters, zijn snavel rood gekleurd van bloed door het vele tevergeefse pikken in de 'woestijnachtige' bodem van het eens zo rijke Wad", reageer de de Bruse voorzitter in zijn jaarrede teleurgesteld. Smullen Voor Okkerse en de zijnen is het onbegrijpelijk wat de be doeling van de gewraakte be richtgeving kan zijn. Aan de hand van een aantal voorbeel den citeerde Okkerse waartoe zijn bedrijfstak heeft besloten om de deur met de andere be langenbehartigers niet defini tief in het slot te gooien. „Waar komt het allemaal vandaan", vroeg de mosselvoorman zijn gehoor hardop af? „Komt dat van lieden waarmee de over heid ons om de tafel heen heeft gedreven om de visserij te ver weven met de natuur, lieden die de overheid moeten infor meren over de resultaten van de maatregelen of lieden die zich overbodig zouden maken als ze erkennen zouden dat al les volgens de natuurlijke wet ten verloopt. Laat men niet vergeten dat leven en sterven niet alleen aan de mens is voor behouden, ook dieren is dat lot beschoren, in weerwil van ogenschijnlijk hele kolonies biologen die hun verhaal met genoegen zien overgenomen door immef op schokkerende berichten azende nieuws- en krantenjongens die niet vein zen om met wat peper en zout een dode eend nog wat smake lijker te maken", aldus Okker se, die daar aan toevoegde dat de lezer dit wellicht blijft smullen, totdat Kïj de eindafre kening krijgt gepresenteerd. Pas dan zal de honger over zijn, voorspelde Okkerse. Verder kaartte de voorzitter de beroering aan die recentelijk in de mosselwereld ontstond nadat een aantal kwekers met een uitspraak van de landsad vocaat in de hand een poging deed om het bestaande zaad- visplan onderuit te halen. Zij pleitten om per bedrijf een ge lijk aantal tonnen mosselzaad te mogen vissen, wat bij een deel van de reguliere kwekers een nare smaak heeft achterge laten. De Bruse voorzitter hoopt dat het merendeel van de kwekers niet met deze groep onder een hoedje gaat spelen omdat dat zal leiden tot het verharden van de standpunten. „De overheid heeft tot nu toe duidelijk afstand genomen van deze activiteiten daar uit ver deeldheid enkel maar verlie zers en geen winnaars te voor schijn zullen komen", aldus Okkerse. Niet alles slikken Een van de hoogtepunten tij dens deze bijzondere jaarver gadering was het afscheid van secretaris H. Hoogerheide. Ok kerse onderstreepte dat hij na vierentwintig jaar met 'souf fleur' Hoogerheide de 'visserij- kar' te hebben getrokken mag terugzien op een goede tijd, die weliswaar niet de rustigste was. Blijkens zijn woorden heeft het tweetal op zakelijk en vriendschappelijk gebied al tijd in een prettige sfeer met el kaar samengewerkt. Okkerse noemde Hoogerheide een echt vergaderdier dat er niet voor terug deinsde om twee of drie vergaderingen per dag bij te wonen. Mevrouw Hoogerheide omschreef hij als een flexibele huisvrouw die menigmaal moest ondervinden dat de be langen van de visserijvereni ging boven de huiselijke belan gen prevaleerden. „Het aftreden van Hendrik Hoogerheide is een verarming voor de Zeeuwse visserij", be toogde oud-wethouder S. A. Jumelet vervolgens als eerste in de rij van sprekers. Met bei de handen greep de bejaarde Bruse journalist de kans aan om zijn gal te spuwen over de beleidsvoering op verschillen de maatschappelijke terreinen. Over de samenwerking tijdens zijri actieve loopbaan met de afgezwaaide secretaris liet Jumnelet zich vol lof uit. Met diverse krasse uitspraken be kritiseerde Jumelet verschil lende actuele zaken die van daag de dag tot groot ongenoe gen van vele burgers de revue passeren. Wanbegrip, onkunde en arrogantie voert volgens Ju melet de laatste twintig jaar steeds meer de boventoon waarbij de meest pertinente leugens door het publiek zo maar worden geslikt. Zonder namen te noemen verwees de up to date op de hoogte zijnde Bruenaar onverbloemd naar de perikelen rond de eidereenden, de Voordelta, het Oliegeultje en de mosselcultuur in het al gemeen. Ernstig maar welgemeend waarschuwde Jumelet om al tijd alert te blijven voor het geen door de beleidsmakers wordt bekokstoofd. „Als u al les slikt wat ze in Middelburg en Den Haag klaar maken, waar komt u dan terecht? Ge bruik uw verstand als men u tracht aan te smeren dat alles groot moet worden om doel treffend te zijn. Heel de Wad denzee voor de vogels, weg met de schelpdierencultuur, dat is het ideaal van velen die den ken dat ze de wijsheid in pacht hebben. Het eiland Tien Geme ten aan de golven van het Ha ringvliet prijsgeven, en hon derden hectares wei en bouw land in Zuid-Holland en Over ijssel weer veranderen in moe rassen. Toen ik. nog op de lage re school zat stond er in een boekje: Bossen en moerassen dekten toen ons land, heidevel den vond men op het hoge zand, maar het ging wel over het jaar nul. Volgens de milieu fanaten moet het daar naar toe. Straks moeten de milieuamb tenaren bij de vogels, de otters en de vlinders om hun salaris, want zij die dat altijd voor hen hebben verdiend, de boeren en de vissers zijn dan al lang de nek omgedraaid", luchtte Ju melet het hart. Volgens Jume let zitten de bestuurlijke resi denties tegenwoordig vol met papegaaien die elkander alle maal napraten. Stuurmanskunst Burgemeester A. Vogelaar liet doorschemeren secretaris Hoo gerheide te hebben leren ken nen als een vierkant, robuust, overtuigd en overtuigende per soonlijkheid, die zichniet zo maar wat op de mouw laat spelden. De wetenschap dat er alleen doeltreffend bestuurd kan worden als de bereidheid tot het aangaan van compro missen aanwezig is zag de bur gervader als een van zijn ster ke kanten.,,Als uw geheime wapen beschouw ik uw gulle, relativerende soms bulderende lach op spannende momenten waarop de druk even van de ke tel moest worden gehaald", verklaarde Vogelaar, die Hoo gerheide prees voor zijn stuur manskunst bij het 'nemen' van klippen. Het besluit om een stapje terug te doen kon Voge laar alleszins begrijpen hoewel anderen daar naar zijn idee nu en dan voorbarig over oorde len. „Natuurlijk oogt u vitaal en daadkrachtig, het is uw handelsmerk. Maar ieder mens is zijn eigen thermometer. Het kompas werkt vanzelf ook in jezelf." Waarderende woorden waren er verder van Zevibel voorzitter J. de Voogd, mossel sector-voorzitter J. Lou worse, collega-bestuurder B. W. Schot H. van Bent namens het Pro- duktschap voor Vis en Vispro- dukten en tenslotte van 'rivaal' Nico de Keijzer, BRU 19, die de scheidende secretaris een 'black box' aanbood. ZIERIKZEE - Droptiek de Passage is de winnaar geworden van de Week van de winkel. Gistermid dag, maandag, ontving de eigenaresse de wisselbeker van de winnaar van vorig jaar, Albert Heijn. Een eervolle vermelding kreeg ijssalon croissanterie Capri waarmee deze op de tweede plaats kwam te staan. Een gedeelde derde plaats kivamen de modezaken Holty en Van Geesbergen toe. Zij kregen de prijzen uit handen van de voorzitter van de ZOC, de heer Th. H. van Wijk tijdens een korte bijeenkomst in de passage. Volgend komen op 5: Jasmijn 6. Bistro 't Schuitje 7. Albert Heijn 8. Brasserie de Gouwe Geit 9. Hetna 10. Dean's Fast Food Resto. Vorig jaar won dus Albert Heijn en werd de Hema nummer twee. Holty mode stond toen ook op de derde plaats. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Tijdens een ver keerscontrole, gehouden op de Rijksweg N59 door de vrijwil lige politie van Schouwen-Dui- veland werden negen bestuur ders bekeurd voor het niet dra gen van autogordels. De politie controleerde tussen 19.30 en 21.30 uur 65 auto's. Speciaal gelet werd op het dra gen van autogordels, deel drie en op de verlichting. BURGH-HAAMSTEDE Simavi-collecte Voor de derde achtereenvolgen de keer is de collecte-opbrengst voor de actie Schoon water voor miljoenen mensen een succes gebleken. In de week van 20 tot en met 26 maart werd in Burgh-Haamstede de collecte gehouden. De op brengst was 2084,10 gulden. De vereniging bedankt alle gevers en collectanten hartelijk voor hun bijdrage. Wie de collectant gemist heeft kan alsnog een bijdrage storten op giro 300 100 ten name van Simavi in Haar lem. SCHARENDIJKE Ledenvergadering PvdA De afdeling Middenschouwen van de PvdA heeft in de on- langfs gehouden ledenvergade ring gesproken over het resul taat van de onderhandelingen met de VVD over de samenstel ling van het college van b en w van Middenschouwen. De VVD stelt als voorwaarde voor sa menwerking dat de huidige kampeerbedrijven binnen het gebied van plan Scharendijke- West worden gelegaliseerd op het aantal eenheden van 1993. Verder wil de VVD dat het tota le aantal eenheden in genoemd gebied uitgebreid wordt met maximaal 50 eenheden. De le den van de afdeling Midden schouwen van de PvdA stem den tijdens de ledenvergade ring in met die voorwaarden. Daarmee werd het zitting heb ben van de PvdA in het college goedgekeurd. NOORDWELLE Bijeenkomst NBvP Vorige week hield de afdeling Noordwelle van de Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen een bijeenkomst in het dorpshuis van Noord welle. Voor de pauze hield mevrouw E. Alma een lezing over het ma ken van poppen en bronsfigu ren en over schilderen. Ter il lustratie bracht zij eigen werk mee. Na de pauze vertelde me vrouw E. den Engelse over de zelfgemaakt ikonen die ze bij zich had. Het koor van de afde ling, Noordzeestemmen zorgde voor de muziek. De volgende bijeenkomst zal worden gehou den op vrijdag 8 april om 19.30 uur in het dorpshuis van Re- nesse. Op deze avond zal me vrouw Schalij uit Oostvoorne iets vertellen over Engelse tui nen. OOSTERLAND Lezing NBvP Afgelopen donderdag, 24 maart bezochten 54 vrouwen en één man de bijeenkomst van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, afdeling Dui- veland, in de Oosterhof in Oos- terland. De avond stond in het teken van de duiksport. Marjo lein Geelhoed, die sinds drie jaar fervent duikster is gaf tekst en uitleg over deze sport, die door steeds meer mensen bedreven wordt. Marjolein ver telde over de uitrusting en wat er zoal te zien is in de Grcvelin- gen en de Oosterschelde. Zij wist veel te vertellen over de verschillen tussen de zee hier en in tropische wateren. Marjo lein toonde ter illustratie een diaserie over haar duikvakan ties in Egypte en Bonaire en wist haar publick te boeien met haar kennis en spranke lende manier van vertellen. Oud papier Ten bate van de zending van de Gereformeerde Gemeenten wordt zaterdag 2 april in Oos- terland oud papier opgehaald. De actie start om 09.30 uur. Ver zocht wordt het papier gebun deld gereed te zetten. AMSTERDAM (ANP) - Regis seur Gerard Verliage gaat een televisieserie maken over het leven van Klaas Rruinsma en diens rol binnen de georgani seerde misdaad in Nederland. Verwachting t/m zaterdag 2 april WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans, op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidwest 6 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 5% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 30 mrt. Zon op 07.18, onder 20.06 Maan oponder 08.34 31 mrt. Zon op 07.16, onder 20.08 Maan op 00.41, onder 09.19 Laatste kwartier: 3 april (4.56) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Morgen haalt de tempera tuur voor het eerst dit jaar de 15 gra den. Vannacht draait de wind naar het zuiden en wordt zachte lucht aan gevoerd. De zon krijgen we morgen niet veel te zien, want wolkenvelden zullen overheersen. De wind is zwak tot matig, rond 3 bft, zodat het mor gen een lekkere lentedag lijkt te wor den. Na morgen wint het wisselvalli ge weer opnieuw terrein. Een depressie bij IJsland zorgt ervoor dat donderdagochtend een front pas seert. Het gaat dan af en toe regenen en er stroomt koudere lucht ons land binnen. In de middag klaart het wel op, maar de maximumtemperatuur ligt lager dan morgen. Het wordt on geveer 13 graden. Ook na donder dag blijft het licht wisselvallig. Af en toe regent het en de middagtempe- ratuur ligt rond de 11 graden. BURGH-HAAMSTEDE - De commissie gemeentelijke fi nanciën vergadert op woens dag 30 maart om 19.30 uur in het gemeentehuis in Burgh- Haamstede. De vergadering is openbaar en de op de agenda betrekking hebbende stukken liggen een half uur voor de aanvang van de vergadering ter inzage. Tijdens de vergadering zal on der meer gesproken worden over de bijdrage aan het onder zoek naar de beheersbaarheid van de iepziekte en de extra subsidie voor de Stichting Wes- terschouwen Kultureel 1994. Verder komen aan de orde het asfaltbestek, het buitenschil derwerk van het gemeentehuis, de stand van zaken met betrek king tot de begroting 1994 en de meerjarenraming en de eer ste wijziging van de begroting 1994 van de Intergemeentelijke Sociale Dienst. Vanaf agendapunt vier bestaat er voor het aanwezige publiek de gelegenheid om het woord te voeren. ZIER1KZEESCHEO NIEUWSBODEÖ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49.50 Bij autom. afschr. f 47.00 Per jaar f 187.00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakltarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/2% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3