Kabinet kampt met forse tegenvallers I. IRT-schuldigen moeten opstappen Nobelprijswinnaars bij herdenking bevrijding Auschwitz in Amsterdam SfjSSKSS'"'. A "waterstanden ftfBEL Ook Van Aardenne had moeten aftreden 'Koffie In Nederland' K Waarom, stop ik zoveel tijd in ellende verleden 40.000 hennep planten Brandweer man overleed na hartaanval Afluisteren autotelefoons Kraak panden ontruimd pfrjfïriz MAK&J Vooral door gestegen kosten van opvang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Ex-minister Korthals Altes: AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie chefs zijn aangetast in hun eer door het rapport van de commissie-Wierenga. De werkwijze van het IRT- rechercheteam, dat op hun instigatie werd ontbon den, was volkomen in orde. Het was dus heel voorba rig van het kabinet om te zeggen dat er niemand weg hoeft. Hoofdofficier van justitie Vrakking is abso luut niet te handhaven. Dat zei ex-minister Korthals Altes (Justitie) maandag op een WD-bijeenkomst over criminaliteit. AMSTERDAM (ANP) - „Soms vraag ik me wel eens af: waarom ben ik nog steeds verwikkeld in de strijd om het behoud van Auschwitz? Ik houd ook van muziek, van films. Waarom stop ik zoveel tijd in de ellende van het verleden? Dan wordt er een synagoge in Lübeck in brand gestoken en weet ik weer waar voor ik het doe. De mensen in Europa hebben nog niet genoeg geleerd van het verleden." De voorganger van Hirsch Bal- lin in de eerste twee kabinetten-Lubbers vindt de IRT-affaire nog erger dan de paspoort-zaak, toen er twee be windslieden aftraden. Veilig heid op straat, misdaadbestrij ding en een vertrouwenwek kend politie-optreden zijn be langrijker dan de vraag of een reisdocument wel of niet kan worden vervalst", aldus de vroegere bewindsman. Kort hals Altes vindt dat zijn opvol ger of diens plaatsvervanger Van Thijn - nu Hirsch Ballin ziek is- allang had moeten pra ten met Vrakking. Die heeft als chef van het Amsterdamse openbaar ministerie gefaald volgens de commissie- Wierenga, die de IRT-affaire heeft blootgelegd. ,,De mensen moeten geconfronteerd worden Bolkestein deed zijn uitspraak toen hij zijn standpunt toe lichtte dat CDA-minister Hirsch Ballin van justitie niet langer kan aanblijven wegens de verwikkelingen rond het in terregionale recherche-team (IRT). Van Aardenne was destijds als minister van economische za ken verantwoordelijk voor de overheidssteun aan verschil lende ambitieuze projecten van het RSV-concern. Tijdens een parlementaire enquête kwam vast te staan dat een groot deel van die steun niet goed was te rechtgekomen. De toenmalige oppositie eiste het aftreden van Van Aardenne. Een meer derheid van de regeringspartij en CDA en WD hield hem ech ter in het zadel. Wel werd de daarna als „aangeschoten wild" getypeerde bewindsman een plaats in het volgende CDA-VVD-kabinet onthouden. Volgens Bolkestein had Van Aardenne alsnog de eer aan zichzelf moeten houden, on danks de steun van onder meer AALSMEER (ANP) - De poli tie van het wijkteam Aalsmeer heeft maandagmorgen een gro te, professionele hennepplan tage aan de Aalsmeerderweg ontmanteld. Circa 40.000 planten nam de politie in beslag, onder te ver delen in 24.000 kleine en 16.000 grote exemplaren. Dit heeft de woordvoerder van de Amster damse politie maandag be kendgemaakt. De 49-jarige eigenaar van de 800 vierkante meter grote kas is aangehouden. Het onder zoek is nog in volle gang. Datum ZIERIKZEE 30 maart 31 maart ROOMPOT BUITEN 30 maart 31 maart BRUINISSE 30 maart 31 maart WEMELD1NQE 30 maart 31 maart met hun verantwoordelijkhe den. Een fabrieksdirecteur was allang weggeweest. Hirsch Bal lin is zonder meer verantwoor delijk" zei de VVD-coryfee. Zijn partijgenoot Van der Stoel, fractievoorzitter in de hoofdstedelijke gemeenteraad en zeker van een plaats in de Tweede Kamer na de verkiezin gen, bleek het niet met Kort hals Altes eens te zijn. Zij ver dedigde bijvoorbeeld hoofd commissaris Nordholt, over wie velen volgens haar een vooringenomen standpunt heb ben. Met Vrakking is Nordholt een van de vier functionarissen die volgens het onafhankelijke IRT-onderzoek ernstig in ge breke is gebleven. De andere twee zijn procureur-generaal graaf Van Randwijck en com missaris Van Riessen. zijn eigen partij. Van Aardenne was naast minister van econo mische zaken ook vice-premier. Bolkestein heeft de afgelopen jaren meermalen gezegd dat ministers in Nederland bij po litiek falen te lang blijven zit ten. Hij wees er in de uitzen ding op dat zijn partij dat standpunt eind jaren tachtig beter heeft waargemaakt dan in het begin van dat decenni um, toen de RS V-af faire speel de. Eind jaren tachtig sneuvel de behalve CDA-staatssecreta- ris Van der Linden ook de VVD-minister Van Eekelen op de paspoortaffaire. Bolkestein volgde toen Van Eekelen op. Overigens speelt Van Aardenne nog steeds een belangrijke rol in de huidige VVD. Zo was hij de afgelopen maanden voorzit ter van de commissie die de concept-VVD-kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkie zingen heeft vastgesteld. Hij was ook prominent lid van de commissie die het concept-ver kiezingsprogramma van de VVD schreef. MIDDELBURG (ANP) - De 25- jarige brandweerman uit Mid delburg die donderdagavond tijdens een duikoefening in zijn woonplaats om het leven kwam, blijkt te zijn overleden door een hartaanval. De man maakte deel uit van een ploeg van de vrijwillige brandweer van Middelburg. Tijdens de oefening in het Ka naal door Walcheren raakte hij in de problemen. De man riep om hulp maar verdween daar na onder water. Hij knippert niet eenmaal met zijn ogen als de felle camera lampen in zijn gezicht schij nen. Niets kan de gedrevenheid verstoren waarmee prof. Mau rice Goldstein, voorzitter van het Internationaal Auschwitz Comité, maandag in Amster dam zijn verhaal doet. Hij heeft een boodschap over te brengen èn hij heeft haast. Het aantal overlevenden van de nazi-vernietigingskampen wordt steeds kleiner, de herin nering aan de verschrikkingen van de jodenvervolging dreigt te vervagen. Goldstein geeft ruiterlijk toe zelf soms bekropen te worden door twijfels over het nut van herdenkingen, maar de oorlog in ex-Joegoslavië, de toene mende tolerantie voor extreem-rechtse ideeën en de recente aanslag op een synago ge in Lübeck hebben die twij fels weggevaagd. Symbolisch Volgend jaar, op 27 januari, is het vijftig jaar geleden dat het concentratiekamp Auschwitz- Birkenau werd bevrijd en dat wordt ter plekke herdacht met een symbolische bijeenkomst AMSTERDAM (ANP) - Het af luisteren van autotelefoons van verdachten is minder in grijpend dan het afluisteren van reguliere aansluitingen. Dat autotelefoons worden af geluisterd met behulp van scanners, waardoor ook ge sprekken van niet-verdachte personen worden opgevangen, is rechtmatig. Immers, zo rede neert de rechtbank van Am sterdam maandag in het von nis van de zogeheten Forex- zaak, bij het afluisteren van gewone telefoons worden ook vaak gesprekken van niet- verdachten gehoord. Als de politie bij voorbeeld een telefoon van een café tapt, zul len naast de verdachte ook vele anderen te horen zijn, aldus de rechtbank. Bovendien zijn in de Forex-zaak de autotelefoon gesprekken slechts kort afge luisterd (ten behoeve van stern- herkenning) en niet schrifte lijk vastgelegd in een proces verbaal. Voor de afluisterprak tijken was de vereiste machti ging - al dan niet pas achteraf gegeven - van een rechter commissaris aanwezig. Met het vonnis veegde de recht bank maandag alle door de ad vocaten gevoerde verweren van tafel. Het college veroordeelde zes verdachten tot straffen van enkele maanden tot vijf jaar. Zij werden schuldig bevonden aan georganiseerde hasjim- port. De twee zwaarst gestraf ten hebben zich ook schuldig gemaakt aan de invoer van her oïne. AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam is dinsdagochtend vierhonderd man politie inge zet voor de ontruiming van drie kraakpanden. Bij één van de panden, in de Van Ostadestraat in de Pijp, hebben krakers en sympathi santen een blokkade opgewor pen. De andere te ontruimen objecten zijn het voormalige Juliana-ziekenhuis in de Ter Haarstraat en een pand in de Saenredamstraat. waarbij drie winnaars van de Nobelprijs voor de vrede pre sent zijn. Het zijn Eli Wiesel, die zelf Buchenwald overleef de, Nelson Mandela en de Pool se president Lech Walesa. Ge orges Charpak, winnaar van de Nobelprijs voor scheikunde en overlevende van Dachau, woont de plechtigheid bij, evenals Goldstein. De bevrijding van Auschwitz- Birkenau vond plaats op de dag waarop hij 23 jaar daar voor ter wereld kwam. „Het was alsof ik voor de tweede keer werd geboren." Het comité heeft afgezien van een groots opgezette mani festatie omdat, aldus Goldstein, „januari in Polen doorgaans erg koud is en veel overlevenden van het kamp te oud zijn om dat te kunnen ver dragen". In plaats daarvan voeren de drie Nobelprijswinnaars het woord. De bijeenkomst wordt, samen met een eerder opgeno men film over het vernieti gingskamp, in Eurovisiever- band uitgezonden. Van 4 tot 7 april brengen tien middelbare schoolleerlingen van zestien tot achttien jaar oud samen met tien overlevenden uit di verse landen een bezoek aan Dat blijkt uit de zogeheten ka derbrief over de stand van za ken van de rijksbegroting die minister Kok van financiën naar zijn collega's heeft ge stuurd. Kok wil dat de tegen valler wordt opgevangen op de begroting van de departemen ten. Kok constateert in de kader brief verder dat er in de Socia le Fondsen een tegenvaller zit van 1,5 miljard in 1994 en 1,3 miljard in 1995. In de volksge zondheid is er dit jaar een te genvaller van 0,5 miljard en volgend jaar. van 100 miljoen. Het opvangen van deze tekor ten is een taak van de bewinds lieden De Vries (Sociale Zaken) en D'Ancona (WVC). Kok wil verder voor volgend jaar een extra bezuiniging van „Een specie van swarte boon tjes" noemde de Haarlemmer koopman Pieter van den Broec- ke, van wie op de expositie een bijzonder portret van Frans Hals hangt, het goedje dat hij in 1613 in de Jemenitische stad Mocha aantrof. De Verenigde Oostindische Compagnie (VOC), in wier opdracht Van den Broecke in het gebied was, zag echter weinig in export naar Europa. Voorlopig speel- het voormalig concentratie kamp. Het internationale comité beij vert zich al jaren voor het be houd van de restanten van het vervallen kamp als monument, als herdenkingsplaats, maar bovenal als waarschuwing voor de gruweldaden die de ene mens de andere kan aan doen. Goldstein: „Vergeet niet; het gebeurde niet in de Middel eeuwen, niet tijdens de kruistochten, maar in de twin tigste eeuw. In ons Europa." De ontwikkelingen in het Europa van de - bijna - eenentwintigste eeuw, stellen Goldstein niet ge rust over de toekomst. Voorzichtig: „Ik wil mensen niet bang ma ken, maar we moeten voorzich tig zijn. De situatie is niet zo gunstig als het op het eerste ge zicht lijkt. Bijna zestig jaar ge leden begon het in Duitsland en in de rest van Europa ook met agressieve mensen die de straat opgingen en zich afzet ten tegen joden en zigeuners. Nu is de agressie niet alleen te gen de jpden gericht, want dat is niet zo populair, maar vor- een kleine 1,5 miljard. Dat be drag maakt deel uit van de vijf miljard aan ombuigingen voor de komende jaren die het kabi net wel heeft aangekondigd, maar nog niet exact heeft inge vuld. De invulling van het res tant wil Kok aan het nieuwe kabinet overlaten. De bezuiniging van 1,5 miljard moet worden gevonden door de departementen minder te com penseren voor de gestegen prij zen en via de arbeidsvoorwaar den in de collectieve sector. Volgens de kaderbrief komt het financieringstekort dit jaar uit op 3,75 procent van het net to nationaal inkomen, zoals Kok al eerder had aangekon digd. Dat is een half procent boven de doelstelling in het re geerakkoord. Het kabinet be de de VOC alleen een rol in de koffiehandel tussen Aziatische landen. De Amsterdamse He ren Zeventien hadden niet door dat Europa een zeer lucratieve markt was voor het produkt. In de Arabische wereld werd al sinds de vijftiende eeuw koffie gedronken. In Europa waren echter alleen plantkundigen op de hoogte van het bestaan van de koffieplant. De vraag naar koffie was zeer gering, zodat men minderheden in het alge meen het mikpunt. „Ik zeg niet dat er oorlog komt. Aan de andere kant; kijk naar ex-Joegoslavië. Mensen belan den er achter de tralies zonder eerlijk proces, er vindt een et nische „schoonmaak" plaats. Dat is precies wat wij een hal ve eeuw geleden hebben over leefd. En wat doen wij? We wachten af, luisteren en kij ken. Net zoals de Europeanen deden in 1938 toen tijdens de t Kristallnacht in München de winkels van joden werden ver nield." Ondanks Lübeck, wacht Goldstein ervoor om al te veel nadruk te leggen op de gebeur tenissen in Duitsland. Vreem delingenhaat steekt overal in Europa de kop op, zegt hij. „Ook in België, waar ik zelf woon. In Antwerpen stemt een kwart van de kiezers op het Vlaams Blok." Niettemin is hij er een tegenstander van dat de Duitse autoriteiten de herden king van de geallieerde invasie in Normandië bijwonen. „Duitsers die actief waren in het verzet en jongeren zijn wel kom. De Duitse autoriteiten horen daar niet. Dat zou door een deel van het Duitse volk ook niet worden begrepen. Het is een naïeve wens van de Duit se overheid om te zeggen dat Duitsland net als ieder ander Europees land de herdenking moet kunnen bijwonen. Wij vieren een bevrijding, zij her denken een nederlaag. Dat gaat niet samen." sloot vorig jaar al bij het weg werken van het overheidste kort „een tandje minder" te schakelen, omdat het vreesde dat te veel bezuinigen de werk gelegenheid zou schaden. De collectieve lastendruk be draagt dit jaar volgens de ka derbrief 53,6 procent van het nationaal inkomen. Het re geerakkoord schrijft 53,3 pro cent voor. Aanvankelijk zou de lastendruk in 1994 nog veel ho ger uitkomen, maar door een lastenverlichting van 5 miljard heeft het kabinet dit weten te voorkomen. Het kabinet heeft maandag voor het eerst gesproken over de kaderbrief. Daarbij hebben tal van ministers claims voor extra geld op tafel gelegd. Zo wil minister Ter Beek 150 mil joen extra voor vredesopera ties. Donderdag spreekt de mi nisterraad verder over de ka derbrief. Mogelijk wordt de be sluitvorming die dag afgerond. handel niet lonend was. Pas in 1660 werd de eerste partij kof fie richting Nederland ver scheept. Eind zeventiende eeuw begon de VOC de koffie plant op Java te verbouwen. In donesië staat thans nog num mer drie op de lijst van koffie- producerende landen. Op de tentoonstelling wordt de veronderstelling geuit dat de Zuidamerikaanse koffiecul tuur in Suriname is begonnen. De Nederlanders zouden met succes in deze kolonie met de koffieplant hebben geëxperi menteerd. Vanuit Suriname zou.de plant zich hebben ver spreid over het Caraïbisch gq- bied en later verder over het Zuidamerikaanse continent. De expositie geeft aan de hand van voorwerpen, kaarten en schilderijen een breed beeld van het begin, van de koffiecul tuur op Java en in Suriname. Dinsdag 29 maart Zierikzee Openbaar tentamen muziek. Aula RSG Professor Zeeman. 20.00 uur. Lijdenscantate U werd verra den. Christelijke Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Brouwershaven Paas-instuif NBvP. Tbnnenma- gazijn. 13.30-16.00 uur. Eieren-actie Smal Town Sin gers. Huis-aan-huis. Van 17.00 tot 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Woensdag 30 maart Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Paasmiddag. Speel-o-theek. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Eieren-actie Smal Town Sin gers. Huis-aan-huis. Van 17.00 tot 20.00 uur. Oosterland Lingerieverkoping. Consisto rie Oud Gereformeerde kerk. Van 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 31 maart Burgh-Haamstede Paaseieren versieren. Neder landse Hervormde kerk. 13.30 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 2 april Zierikzee Paasvakantie-filmmiddag. Driehoek. Vanaf 14.00 uur. Concert Hipbone Connection. Brogum. 23.00 uur. Renesse Paaswake-viering. De Ark. 21.00 uur. Dreischor Paaszangavond Stichting Woord en Daad. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Maandag 4 april Zonnemaire Autopuzzelrit. Pauwe Meube len. 13.30-14.30 uur inschrijven. Dinsdag 5 april Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 6 april Zierikzee Jaarvergadering afdeling Schouwen-Duiveland van Dia betes Vereniging Nederland. 19.30 uur. Donderdag 7 april Burgh-Haamstede Vergadering VVV Schouwse Kust in hotel Bom. 20.00 uur. Dreischor Eerste paal nieuwbouw dorps huis. Moggestraat. 16.15 uur. Vrijdag 8 april Zierikzee Bassie Adriaan. Onderdak. 13.00 uur. Voorjaarsvergadering Stad en Lande in Concertzaal. 19.30 uur. Renesse Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 19.30 uur. Zaterdag 9 april Zierikzee Jeugdavond gezamenlijke ker ken. Brogum. 20.00 uur. Zondag 10 april Zierikzee Concert New Adventures. Bro gum. 16.00 uur. Maandag 11 april Zierikzee Voorlichtingsavond nieuwe wet WVG. UGO-FNV en CNV- senioren. Multifunctioneel cen trum. 19.30 uur. Dinsdag 12 april Zierikzee Officiële opening WV/ANWB. VVV-kantoor. (Tijd nog niet be kend). Vergadering CPB over alcohol gebruik. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 13 april Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Tijden en slanden volgens gciijdciufel Hydro-metcocenlrum Zeeland t.o.v. NAP Hoogwater Laagwatcr tijd stand lijd stand 06.30 171 12.20 -162 18.55 166 - 07.05 172 00.35 - 145 19.35 158 13.10 - 159 04.30 207 10.55 -173 16.50 200 23.10 -155 05.10 203 11.40 -167 17.40 182 07.05 177 12.20 V 173 19.30 176 - 07.50 178 00.40 - 156 20.10 167 13.05 - 169 06.35 173 12.20 -169 19.10 171 - 07.20 175 00.35 - 152 19.50 164 13.05 - 165 Doodtij: 5 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91L22353 2 door Mare Legendre HILVERSUM (ANP) - De VVD-minister van econo mische zaken in het eerste kabinet-Lubbers, Van Aardenne, had naar aanleiding van zijn rol in de RSV-affaire moeten aftreden. Dat zei VVD- lijsttrekker Bolkestein maandag in een tv- programma van RTL5. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kampt met een te genvaller van 700 tot 750 miljoen op de begroting voor dit jaar. Dat komt vooral door de gestegen kos ten voor de opvang van asielzoekers en doordat de aardgasbaten lager uitvallen. DELFT (ANP) - Met de consumptie van zestig mil joen koppen koffie per dag staat Nederland in de wereld nagenoeg aan de top. Voor de drie gemeente musea in Delft - Het Prinsenhof, Volkenkundig Mu seum Nusantara en Museum Lambert van Meerten - voldoende reden om aan dit cultuurverschijnsel een uitvoerige expositie te wijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2