Zierikzeese raad neemt afscheid van raadsleden Oud Zierikzees zilver gezocht voor expositie 1 GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r 1501 JAAR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE -Mfea ,17 bent me allemaal meegevallen'' Wisseltentoonstelling in Stadhuismuseum 2 Q 3 0 5 8 Flinke schade bij aanrijding Fietsen gestolen Verdachte vernielingen aangehouden Poging tot inbraak dé krant van schouwen - duiveland! j 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I DINSDAG 29 MAART 1994 150e JAARGANG NR 25538 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Wat geeft er nu meer plezier dan el kaar in alle wellevendheid de eigen kleine menselij ke tekortkomingen onder de neus te wrijven. Dat ge beurde maandagavond in Zierikzee tijdens de laat ste raadsvergadering van de oude gemeenteraad. En hoewel de moeizame vorming van een nieuw college duidelijk invloed heeft gehad op de onderlinge ver houdingen, bracht dit afscheid van de raadsleden M. A. Bij de Vaate-Rozendaal, W. de Oude (beiden CDA) en C. Huurling en G. H. Brand (beiden PvdA) toch weer iets van de oude gemoedelijkheid terug. voor de nodige beroering zorg de, moest D. van der Wekken de plaats van Groen innemen. De wijze waarop Van der Wekken dit heeft gedaan dwingt vol gens Asselbergs bewondering af. Deining De afgelopen vier jaar is er in Zierikzee ook het nodige gerea liseerd, zoals het invoeren van het betaald parkeren, de in richting van de museumhaven, de realisatie van kinderopvang en de bouw van een tweede hal bij Onderdak. Maar ook heeft de raad in deze periode geko zen voor de vorming van één gemeente op Schouwen-Duivè- land en de aanleg van een kunstgrasveld. Dat de gemeen tepolitiek een kalme, grijze zee zou zijn is volgens Asselbergs weliswaar niet juist, maar wel zou meer deining op zijn tijd best goed zijn. Eigen wijze Aan dergelijke besluiten heb ben de vier gaande raadsleden, Bij de Vaate-Rozendaal, W. de Oude, C. Huurling en G. H. Brand ieder op eigen wijze meegewerkt. Die eigen, per soonlijke wijze van politiek bedrijven werd door zowel bur gemeester Asselbergs als M. A. Bij de Vaate-Rozendaal: Warm en betrokken, een echt politiek dier, zo eentje die graag het woord voerde. Dat afscheid duurde maandag avond langer dan de feitelijke raadsvergadering. Vier raads leden uitzwaaien waarvan er twee (M. A. Bij de Vaate en C. Huurling) jarenlang (respectie velijk tien en acht jaar) op het pluche" hebben gezeten, daarvoor heb je even tijd no dig. Temeer ook omdat burge meester mr J. J. P. M. Assel bergs deze raadsperiode af sloot met een terugblik op de belangrijkste gebeurtenissen van de afgelopen periode. Een absoluut dieptepunt was het plotseling overlijden van de toenmalige wethouder Jaap Groen en zijn echtgenote Geertje. Na dit overlijden, dat in de Zierikzeese gemeenschap raadsnestor W. F. Sprengelmei- jer en de fractievoorzitters C. Legemaate (CDA) en M. R. de Jong-van Loo (PvdA) uitge breid beschreven en daarbij bleven de kleine menselijke te kortkomingen niet onbespro ken. Babbelen De graagte waarmee Riet Bij de Vaate het woord voerde bleef dan ook niet onopge merkt en als ze niet aan het woord was dan zat ze zoals As selbergs het gekscherender- wijs noemde „altijd te babbe len en te foezelen met haar buurman, P. de Rijke". Menselijke warmte Maar Riet Bij de Vaate deed meer dan graag het woord voe ren. Behalve een echt politiek dier beschikte ze ook over een flinke dosis menselijke warm te en maatschappelijke betrok kenheid. Of zoals Asselbergs het noemde ,,je sjouwde voor ze en die ombudsfunctie is het W. de Oude (CDA): Bescheiden en hardwerkend. C. Huurling: Grote inzet inza ke sociale zaken en jeugd- en jongerenwerk, maar geen ver gadertijger. allerbelangrijkste voor een raadslid". Broodnuchter Wat meer op de achtergrond hielden zich partijgenoot W. de Oude (vanaf half december '90 raadslid) en C. Huurling van de PvdA. De Oude werd door de sprekers omschreven als een harde werker die zich snel in het raadswerk heeft inge werkt. Een bescheiden mens ook die ten gevolge van het ze telverlies van zijn partij nood gedwongen een punt achter het raadswerk moet zetten. Zijn broodnuchtere reactie op de avond van de verkiezingen dat hij hiermee rekening had ge houden had bij Asselbergs in druk gemaakt. ,,Zo op het gezicht leek het wei eens of u u weieens zat te erge ren tijdens de vergaderingen" merkte Asselbergs op toen hij het woord richtte tot C. Huur ling. Dat ze bij haar partij (lan delijk gezien) de oude, ver trouwde nestgeur mist, is iets wat volgens de burgemeester niet alleen geldt voor de PvdA maar ook voor andere partijen. Een heel eigen manier van po litiek bedrijven had PvdA- raadslid Brand. Die bleek de afgelopen jaar kampioen mil de ironie en filosofie. Politiek op het scherpst van de snede bedrijven is niet iets waar Brand zich bij thuisvoe.lt. Iets dat ook geldt voor vergaderin gen die tussen 18.00 en 18.30 uur worden gehouden. Was dat het geval dan zat Brand vaak happend en slik kend achter een groot glas melk in de raadzaal. Die broodjes en glazen melk zijn overigens keurig door de ge meente vergoed. Iets dat vol gens Brand ook hoort als de ge legenheid tot een vorkje prik ken ontbreekt. Die aparte manier van politiek bedrijven ontlokte Asselbergs de vraag of Brand eigenlijk weï geschikt voor de politiek was. Volgens het scheidend raadslid was dat geen juiste vraagstelling. Beter is het om je af te vragen of de politiek niet ongeschikt voor hem was. Dat die Brandiaanse politiek- beoefening voor de fractie wei eens moeilijk was, gaf fractie voorzitter M. R. de Jong-van Loo ruiterlijk toe. Van zijn zij de beaamde Brand dat zijn collega-raadsleden hem uitein delijk allemaal waren meege vallen. Privé-omstandigheden stonden een tweederaadsperio de echter in de weg. G. H. Brand: Filosofisch inge steld en behept met een milde spot. ZIERIKZEE -... Door het ontbreken van koperplaten met meestertekens, res pectievelijk jaarletters zal het voorshands moeilijk blijven om de voorwerpen te identificeren. Voor menigeen is dit wellicht een stimulans voor verder onder zoek Die wens van de toenmalige archivaris W. Keikes heeft een groepje le den van de Zierikzeese museumwerkgroep ter harte genomen. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de expositie over het Zierikzeese zilver die deze zo mer in het Stadhuismuseum te zien is. Daarvoor hebben de museum medewerkster M. van Meerten, L. Mol-Sipman, L. Koper en streekarchivaris H. Uil de hulp ingeroepen van de kerken op Schouwen-Duiveland en de Zeeuwse musea. Want hoewel de Schutterszaal van het Stad huismuseum in de Meelstraat een aardige collectie Zierik zees zilver herbergt, zijn veel van de zilveren (en gouden) voorwerpen die de leden van het Sint Eloy-gilde door de eeu wen heen hebben gemaakt ver loren gegaan. Zierikzees zilver is, zo merkt Keikes in zijn over zicht op, nog zeldzamer dan het Middelburgse zilver. Dat wordt nog versterkt door de schaarse publikaties over het Zierikzee se zilver- en goudsmedengilde, dat zoals veel van dergelijke gilden luisterde naar de naam van hun schutspatroon Sint Eloy. Zo is vrijwel niets bekend over de edelsmeden die in de 14de en 15de eeuw leefden. Naar aanleiding van een zilver- De thesaurierschaal uit 1580, is het kernstuk in de zilvertentoonstelling. (Foto: Leen Koper). expositie in de periode '72/73 heeft Keikes indertijd een overzicht samengesteld van goud- en zilversmeden die „er gens" tussen 1306 en 1850 in Zierikzee woonden en werk ten. In de jaren die volgden kwamen daar via de aankoop van voorwerpen nog de nodige gegevens bij. Dit, maar ook het verzoek van L. B. Gans, schrijver van het boek Goud en zilvermerken van Voet, om informatie over stadskeuren en jaarletters was voor het viermanschap aanlei ding om zich in deze nog altijd in nevelen gehulde materie te storten. Niet alleen om de in ventarisatie van Keikes verder aan te vullen, maar ook om de ze zomer (van begin mei tot 1 november) een zilverexpositié in het Stadhuismuseum in te richten. Deze tentoonstelling moet een antwoord geven op vragen als wat is Zierikzees zil ver, hoe herken je het en wie waren de makers. Veel van deze informatie is aan de hand van de verschillende merktekens terug te vinden op de voorwer pen zelf. Kernstuk in deze ex positie is de thesaurierschaal uit 1580. In de meest ideale situatie zijn in de voorwerpen drie en soms ook vier merktekens aange bracht. Allereerst „signeerde" de meester zijn produkt met een meesterteken. Vaak ge bruikte hij daarvoor een sym bolische afbeelding. Zo ge bruikte meestersmid Pieter Vo- gelaer een vogelkop en edelsmid Van den Thoorn een toren om aan te geven dat zij de maker van het object wa ren. Wat dat betreft is het be schrijven van het zilver nel een historische rebus. Voldeed het voorwerp aan de eisen van de twee keurmees ters dan kwam daar nog een jaarletter en een stadskeur bij. Voor Zierikzee was dat „een 3" (de oude weergave van de letter Z) in een gekroond schildje. Soms ook bevat het voorwerp een vierde merk, het los singsteken. In moeilijke tij den, bij voorbeeld in 1795 met de Franse bezetting was het verplicht om, met uitzondering van het bestek, al het zilver in te leveren. Wie om de een of an dere reden een bepaald voor werp wilde houden kon door het betalen van een bepaalde som geld voorkomen dat het voorwerp in beslag werd geno men. Als bewijs hiervoor werd het voorwerp dan voorzien van een Z-teken. Hoewel Zierikzee best een beetje trots op zijn zilvercollec tie mag zijn, betekent dat niet dat deze geen aanvullingen meer behoeft. Niet alle stuk ken die een plaatsje in de Schutterszaal hebben gevon den zijn immers voorzien van een Zierikzees stadskeur. Dat komt omdat deze van na 1803 dateren. Maar ook is het moge lijk dat het merk er door de eeuwen heen gewoon „wegge poetst" is. Om toch een zo duidelijk moge lijk beeld te kunnen schetsen over het werk van de Zierikzee se zilver- en goudsmeden heb ben de samenstellers van de ex positie de Zeeuwse musea en de kerken op Schouwen-Duive land aangeschreven met het verzoek om Zierikzeese zilve ren voorwerpen deze zomer in bruikleen te geven aan het Stadhuismuseum. Met de Her vormde gemeenten van Brou wershaven, Zierikzee en Ouwerkerk, het Zeeuws Mu seum en het Streekmuseum in Goes lopen inmiddels contac ten. Maar ook willen de sa menstellers graag in contact komen met particulieren die in het bezit zijn van oud Zierik zees zilver (tot circa 1800) voor zien van het Zierikzeese keur merk (een 3 in een gekroond schild). Wie denkt een stukje zilver in huis te hebben dat aan deze voorwaarden voldoet kan contact opnemen met museum- medewerkster M. van Meerten, telefoon 01110-13151. Onderneem iets niet, of breng het ten einde. Spreekwoord Wolkenvelden HET WEER Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 8 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 15 graden. Naar zuid draaiende wind, in de middag toenemend tot matig of vrij krach tig, 4 5. AUSCHWITZ Nobelprijswinnaars bij herdenking bevrijding Ausch witz in Amsterdam. BUITENDIJKS Brouwershaven zoekt mogelijkheden voor ontwikke ling van buitendijks gebied. NIEUWSBODEREIS Gezelligheid was troef bij de tweede lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode. CLUBGEBOUW Delta Sport gaat een nieuw clubgebouw bouwen op sportpark Bannink in Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding in de Deltastraat in Zie rikzee, waarbij drie auto's be trokken waren ontstond giste ren, maandag, flinke schade aan de voertuigen en werd een tuinhek vernield. Omstreeks 18.00 uur reed een automobilist vanuit een uitrit de Deltastraat op en verzuimde daarbij voorrang te verlenen aan een van links komende auto. Door de aanrijding die daardoor ontstond verloor de van links komende auto de macht over het stuur en reed te gen een paal van een hekwerk en vervolgens door het hek te gen een daar geparkeerde auto. ZIERIKZEE - Een 29-jarige in woner van Zierikzee deed aan gifte van diefstal van zijn zwarte ATB fiets van het merk Raleigh. De fiets stond vast aan een hekwerk met een spi- raalslot. De eigenaar had de fiets afge lopen maandag rond 02.00 uur bij een hek op de Schuithaven gezet. Het spiraalslot is ver moedelijk doorgeknipt. De fiets vertegenwoordigt een waarde van 1200,-. Ook was er een fiets weggenomen van het sportpark Bannink in Zierik zee. Het betreft een mountain bike. WESTENSCHOUWEN - Een 43-jarige man werd gisteren, maandag, door de politie aan gehouden op de Lageweg in Westenschouwen. De aangehouden man wordt verdacht van het vernielen van een ruit. Hij is voorgeleid aan de hulpofficier van justitie. OOSTERLAND - In een meu belbedrijf aan de Wilgenstraat in Oosterland heeft een onbe kende gisteren, maandag, een poging tot inbraak onderno men. De eigenaar van het bedrijf is een 58-jarige inwoner van Brui- nisse. De ruit aan de voorzijde van het pand werd ingeslagen. Er werd niets gestolen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement a f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. f-' ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1